Linux – dečko koji obećava zaključana tema

poruka: 647
|
čitano: 89.107
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Linux – dečko koji obećava".
14 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava

@kizo: Libre već odavno čita .docx, .xlsx, čudi me da to ne znaš. Čita ih vrlo dobro i vjerno, problem predstavljaju kmpliciraniji headeri/footeri.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
moderator
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
mario.L_hr kaže...

@kizo: Libre već odavno čita .docx, .xlsx, čudi me da to ne znaš. Čita ih vrlo dobro i vjerno, problem predstavljaju kmpliciraniji headeri/footeri.

 

 

Dovoljno vjerno da tek nakon dva dana vidiš da ti ne može pročitati sve dokumente. My point exactly.

 

 

 

This space for rent!
14 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava

Ako te baš toliko žulja bez beda možešinstalirati MS Office na Ubuntu i Mint. Moja iskustva s čitanjem MS formata su OK, opet ne znači ništa. Pravi problem na koji smo naišli (relativno brzo rješiv) je kod prelaska s excela na calc u makro funkcijama (nama bitno jer ih koristimo za izračun pada tlaka u kanalima i cijevima). Kolega je to riješio vrlo brzo i još uvijek sve radi kako treba (štoviše sam template je danas narastao u prilično kompleksan i ozbiljan alat za izračuna pada tlaka za gotovo sve medije i gotovo sve vrste komercijalnih cjevovoda/kanala).

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
jumboY kaže...

 

Nije istina. Posjedujem iWork, meni bolje iskreno ne treba. No ne otvaraju sve kako spada, imao sam dosta problema sa Pagesom koji je solidan za nezahtjevnog office korisnika poput mene.

Ma nemoguće! Savršeni iWork ne radi dobro?! {#}

 

Pa ,ja sa zadnjom verzijom nisam imal problema. Iako sam ju deinstaliral ,pošto imam Office 2011.

mario.L_hr kaže...

@kizo: Libre već odavno čita .docx, .xlsx, čudi me da to ne znaš. Čita ih vrlo dobro i vjerno, problem predstavljaju kmpliciraniji headeri/footeri.

Znam ,i znam da ih dobro čita - ali ne sve ,i nedaj bože ići uređivati ikakav malo kompliciraniji dokument u .yyyX formatu.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 17:20 (kizo2703).
14 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava

Ja baš radim na jednom takvom fileu (popunjavam svoj dio, strojarske instalacije, u idejnom projektu čiji je autor kolegica arhitektica) i nije mi prvi put. Još se nitko nije požalio da ima problema s mojim fileom (snimim u isti format i vratim natrag).

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
Bukva kaže...
5)A možeš dići virtualku na Winsima i upucati u nju Linux. What's your point?

WINE i virtualne mašine uopće nisu usporedivi. Kako po perfomansama tako i po načinu rada. WINE je kudikamo bolji odabir (kada radi pravilno) od bilo koje virtualne mašine (ako nije potrebna nekakva izolacija radi sigurnosti)

 

Bukva kaže...
Osim toga, najčešće kad iznađe neki veći update / upgrade softvera treba proći neko vrijeme da ga možeš ponovno upogonit u WINEu.

To se ne može tako napamet pričati. WINE implementira cijeli set raznih windows API-ja, neki su kompletni neki nisu, neki su bugoviti neki nisu. Iskustvo po tom pitanju drastično varira od aplikacije do aplikacije. Nije baš da svakim većim updateom neka aplikacija dobije 100 novih API poziva koji prije nisu bili korišteni...

 

I to opet više nije linux. WINE je samo jedna od aplikacija, a ne ključna komponenta samog operacijskog sustava.

What Andy giveth, Bill taketh away.
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 17:04 (rustweaver).
15 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
Bypass kaže...
Drago kaže...

 

Počeli smo od tvog osobnog vjerovanja, da bi na kraju to predstavio kao "činjenice". Riječ "činjenice" ima neko drugo značenje, ne ovo koje ti impliciraš da ima.

 

Osobno nemam niti sam ikada imao instaliranu na poslu ili doma bilo kakvu piratsku verziju bilo kojeg OS-a. Dapače, ja čak i ne znam ikoga tko nije dao tih dodatnih 700-800 kuna za legalnu verziju Windowsa (ili 25 dolara za Mac OS) kad je kupovao računalo. 

 

Vjerujem da ima i onih s piratskim OS-om, ali odakle ti da je to "većina" - znaš samo ti. 

 

Usput - za rad doma koristim prastari (legalni) Office 2000 koji radi više nego dobro, a na poslu Office 2007, sve legalno. 

 

Osobne dojmove i iskustva predstavljati kao općeprihvaćene "istine" nije prihvatljivo u argumentiranoj raspravi. 

 

Okej činjenica je da velika većina koristi piratski software u hrvatskoj. Pa bile su ti one statistike objavljene.

 

Suprotno ja ne znam nikog tko je dao 700-800 kuna za windowse, a i uz to nekako nisam baš uvjeren da klinci od 16-17 godina keširaju nekoliko tisuća kuna za windowse i office. Budi realan, znaš i sam da je to istina. Tu pridonosi činjenica da ljudi kod nas nemaju baš novaca, a i socijalistička navika da bi sve trebalo biti besplatno, pa i ono što nije.

 

Nisi spomenuo office. Znaš li nekog (osim u poslovnim vodama i svoje suradnike) da je dao novac za office. Ja ne znam apsolutno nikog tko je dao novac za licencu office-a koji će kod kuće koristiti.

 

Baš sam mislio na tebe da koristiš piratski software {#}

 

 

-velika većina.. OK.

-suprotno .. od suprotnog? (provjeri Dragin txt).

-dali klinci kupuju aute? Svejdno dosta mladučadi zgazi nekog.. ali (vjerojatno) nisu kupili vozilo. Dali kupuju software kao OS i Office, možda, možda ih zanimaju igre, kolika je cijena igara i malo jače VGA... gaming PCa? Ako kradu, dali kradu sladoled ili se samo računa krađa MS-softa, što s filmovima, glazbom? Njih konzumiraju svi (nevezano uz OS ili PC), pa to opet ne znači ništa, tj Marantz linija nije bolja ako platiš glazbu, odnosno kvaliteta nije drugačija.

 

btw, Office for Home&Student je višestruko jeftiniji, u rangu igre uz dovoljno mogućnosti da se leglano dođe do free verzije... naravno, (paušalna) većina jednostavnije klikne torentić s TPBa.

 

ali to su argumenti za ili protiv, windowsa ili linuxa? Krađa ili kupnja?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
mario.L_hr kaže...

Ja baš radim na jednom takvom fileu (popunjavam svoj dio, strojarske instalacije, u idejnom projektu čiji je autor kolegica arhitektica) i nije mi prvi put. Još se nitko nije požalio da ima problema s mojim fileom (snimim u isti format i vratim natrag).

Gle ,možemo ovak do sutra - Linux i LO koristim doma ,''za zabavu''. Imal sam par loših iskustava sa LO ,i hvala ,ne hvala.

Iako mi je uvijek prvi izbor za besplatni office paket ,na bilo kojoj platformi.

 

Za ozbiljan posao imam i ozbiljan alat.

 

Isto tak ,sigurno neću radit projekt u MS Visio-u ,kad imam ACAD.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 17:28 (kizo2703).
12 godina
protjeran
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
kizo2703 kaže...
jumboY kaže...

 

Nije istina. Posjedujem iWork, meni bolje iskreno ne treba. No ne otvaraju sve kako spada, imao sam dosta problema sa Pagesom koji je solidan za nezahtjevnog office korisnika poput mene.

Ma nemoguće! Savršeni iWork ne radi dobro?! {#}

 

Pa ,ja sa zadnjom verzijom nisam imal problema. Iako sam ju deinstaliral ,pošto imam Office 2011.

 

Ako je netko iWork prozvao savrsenim, taj nije zdrav u glavu :)

Pages je za office rekreativce poput mene savrsen. Jednostavan, brz, elegantan i ucinkovit. Za iole zahtjevnijeg korisnika svaka alternativa je bolja od istoga. Numbers je zivi uzas. Keynote je kralj prezentacija kojem se PP nije ni priblizio, iako je zadnji keynote izasao vec daleke 2009. godine.

 

Pages ce word documentse ucitati, no samo ukoliko nema zahtjevnijih formatiranja i macro naredbi.

MS Office ne zelim na macu, previse fontova i dodatnih stvari instalirava sto malo uspori OSX, barem kod boot upa. A ni on nije bez problema, dapace. Ni blizu win verzije istoga.

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 17:45 (jumboY).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
jumboY kaže...
Ako je netko iWork prozvao savrsenim, taj nije zdrav u glavu :)

MS Office ne zelim na macu, previse fontova i dodatnih stvari instalirava sto malo uspori OSX, barem kod boot upa. A ni on nije bez problema, dapace. Ni blizu win verzije istoga.

A pogodi tko?! Apple.

 

Probaj verziju za iCloud ,ta je već bolja stvar.

 

Ne obraćam pažnju ,pa ne znam. Naravno da nije - pa neće napraviti bolju verziju za konkurenciju!

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
11 godina
neaktivan
offline
Perspektiva mladog neiskusnog "juzera"

Nije teško shvatiti frustraciju.

Moj prvi susret s linuxom (ne sjećam se koja je distra bila) je rezultirao kernel panicom. Direktno nakon bootanja s live dvda. A prethodno sam čuo priče o svim finim stranama linuxa... I "istinu" o zlom M$u...I svu open-source filozofiju. Nakon frustracije i razočarenja vratio sam se winu (prvi put) . Nakon nekog vremena, znatiželja, podsvjesni autodestruktivni nagon, dosada, mazohizam,  - nazovi kako god hoćeš, me naveo(la) u još jednu linux avanturu. Ovaj put je otišlo dalje. No nije trajalo dugo. Ponovno pojavljivanje kernel panica, gnjavaža s nekompatibilnim hardwareom (printer, i ne, nije kineski). Česti izleti u recovery mode, root shell zbog xorg.confa i gnjavaže s grafičkim driverima...Nakon updateanja kernela sustav je otišao FUBAR. Povratak sina razmetnoga dio drugi. Dosta vremena je Se7en jako solidno služio, ali iz misterioznog razloga (ili više njih) po treći put izlet u linux svijet.
Treća sreća. Zbog skupljenog iskustva bio sam spremniji...Jedini hickup je bila problematična wifi kartica...No umjesto odustajanja od linuxa odustao sam od nje...Kupio drugu i apsolutno svi problemi riješeni.

Trenutno sam na Mint15  (zato jer se nisam mogao odlučiti između ubuntua i debiana{#}), gnome3 sučelje, 3.8.0-31 kernel (loše iskustvo s novijim verzijama, ni želje ni potrebe za diranjem kernela).

Nvidia 319 driveri rade savršeno. Steam je došao na Linux, trenutno se malo opet igra HL2, malo Amnesia. FM14 je tu uskoro također. Valve najavio steamOS, nvidia i amd najavili bolju potporu sto se drivera tiče. "Dečko koji obećava"...

 

Moja poanta - usprkos lošim iskustvima, ne bi me puškom natjerao nazad na windows.

Kad se malo više čovjek potrudi, tweaka stvari, nauči koristit terminal - linux je milina.

Jedino što ne volim kod linuxa je fragmentacija (zajednice). Kad bi napravili nekakav dream team developera, izbacili suvišne distribucije, 90% problema bi nestalo.

Još kad bi korisnici donirali bar 1 € mjesečno ... S obzirom u kojem smjeru i gaming ide, windows bi dobro opao na onim svim grafovima zastupljenosti...

 

 

P.S. Ima li itko ovdje da nije imao problema i frustracija kad je počeo koristiti linux?

 

Under neon loneliness...Motorcycle emptiness...
Moj PC  
3 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
rustweaver kaže...

To se ne može tako napamet pričati. WINE implementira cijeli set raznih windows API-ja, neki su kompletni neki nisu, neki su bugoviti neki nisu. Iskustvo po tom pitanju drastično varira od aplikacije do aplikacije. Nije baš da svakim većim updateom neka aplikacija dobije 100 novih API poziva koji prije nisu bili korišteni...

 

I to opet više nije linux. WINE je samo jedna od aplikacija, a ne ključna komponenta samog operacijskog sustava.

Ne, ne pričam napamet, pričam iz svoga iskustva. Krenimo od World of Warcrafta. Naprave minorni hotfix, WINE više ne radi. Ali taj WINE bila niti poanta moga posta. Osim toga, sam WINE postoji upravo zato jer Linux debelo kaska za Winsima u izboru aplikacija.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
14 godina
offline
Re: Perspektiva mladog neiskusnog "juzera"

Vjerujem da nema. Ali onaj osjećaj kad uspiješ riješiti problem je .....

 

Najčešći problem kod prelaska s Windowsa na Linux je što korisnici očekuju vjernu presliku što Linux definitivno nije. Prije prelaska je dobro informirati se i znati u što upadaš.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Perspektiva mladog neiskusnog "juzera"
lazy_punk kaže...

Moja poanta - usprkos lošim iskustvima, ne bi me puškom natjerao nazad na windows.

Kad se malo više čovjek potrudi, tweaka stvari, nauči koristit terminal - linux je milina.

Jedino što ne volim kod linuxa je fragmentacija (zajednice). Kad bi napravili nekakav dream team developera, izbacili suvišne distribucije, 90% problema bi nestalo.

Još kad bi korisnici donirali bar 1 € mjesečno ... S obzirom u kojem smjeru i gaming ide, windows bi dobro opao na onim svim grafovima zastupljenosti...

 

 

P.S. Ima li itko ovdje da nije imao problema i frustracija kad je počeo koristiti linux?

 

E vidiš: o tome se cijelo vrijeme priča: ali mnogi od nas jednostavno nemamo živaca i nećemo se yebavat da bi Linux proradio kako treba od desetog ,ili kojeg već puta.

 

Hoću da radi ,kao što mi na istoj kanti rade Windows 7 i 8 ,i OS X. Hoću da radi besprijekorno kao što čitam u iskustvima linuxaša ovdje na forumu ,a i na svim ostalim forumima i siteovima.

 

A ne da stalno moram googlati ,tražiti drivere ,učiti komande za terminal.

Sorry dečki ,ali je nemam toliko živaca (a još manje vremena).

 

A to je i cijela poanta Draginog teksta.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 18:12 (kizo2703).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
Bukva kaže...

Ne, ne pričam napamet, pričam iz svoga iskustva. Krenimo od World of Warcrafta. Naprave minorni hotfix, WINE više ne radi.

I u kojem dijelu WINE-a je bio problem?

 

Ok, WoW ti nije radio nakon updatea. Igre se često lome na WINE-u. 3D stack je dosta nestabilan a kad se u računicu ubace i kojekakve mjere zaštite da vidiš veselja. Ne postoji bez vraga http://appdb.winehq.org/

 

Bukva kaže...

Osim toga, sam WINE postoji upravo zato jer Linux debelo kaska za Winsima u izboru aplikacija.

Hmm, ne bih rekao da kaska u izboru aplikacija. Nego kaska u ponudi popularnih aplikacija na koje su korisnici naviknuti. Praktički svaka windows-only aplikacija ima svojeg FOSS pandana, o kvaliteti tih alternativa možemo raspravljati ali činjenica je da ih ima.

What Andy giveth, Bill taketh away.
15 godina
offline
Re: Perspektiva mladog neiskusnog "juzera"
mario.L_hr kaže...

..

Najčešći problem kod prelaska s Windowsa na Linux je što korisnici očekuju vjernu presliku što Linux definitivno nije. Prije prelaska je dobro informirati se i znati u što upadaš.

-slično (al različito), korisnici žele app s win, dal je to igra ili nešto treće, umjesto da koriste nativne (dok proizvođač ne napravi za željenu platformu).

-ali to je tako, ako želim kupiti grincajg ne idem u željezaru. U suprotnom sam JA problem, ne OS-trgovina..

wine i sl. su samo most, ali to otkriva juzera koji bi tad trebao biti na OSu koje određuju aplikacije koje koristi.

Linux nije alternativa ako se želi/mora koristiti nešto vezano za MS platformu. Može se.. može se doći do mjeseca, pa svejdno 99.999% ne putuje tamo.

Svrha, upotreba...

 

nastavak, na bukva-rusty, izbora ima (i previše), problem je što ljudi ne traže neki office, nego MSO, ne neku igru, nego win-dx... da je obrnuto, da izlaze na linux platformi, tad bi win juzeri to možda željeli i bio bi jednak problem. Ali ne izbora, nego postojanja konkretne aplikcije na nekom OSu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 18:21 (ihush).
14 godina
offline
Re: Perspektiva mladog neiskusnog "juzera"

Malo ga ...., Da ti odgovorim na tvoj način. Čak i kad kupuješ novi automobili privikavaš se na njega. Ako koristim tvoju terminologiju Winsi bi bili limuzina a Linux kamion. Ako si baja sjest ćeš za volan kamiona i peri, većina pametnih i racionalnih će se pokušati malo educirati i napraviti koji pokusni krug.

 

Stalno tupiš istu stvar i u priču uvlačiš poslovne korisnike a o njima ovdje nije riječ. Za kućnog korisnika je Linux itekako kompetitivan koliko god govorili da to nije tako. Stvar je osobnog izbora hoćeš li ga koristiti ili nećeš. Pretjerivanje o tome kako ništa ne štima na Linuxu je samo pretjerivanje. U velikoj većini situacija sve radi out of box.

 

Grincajg i željezara, pravo muško ne ide po grincajg a malo željeznih proizvoda može popraviti krvnu sliku (posebice depoe).

 

EDIT: MS Office radi i pod Linux-om.

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 18:27 (mario.L_hr).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Perspektiva mladog neiskusnog "juzera"
kizo2703 kaže...

 

 

...Hoću da radi ,kao što mi na istoj kanti rade Windows 7 i 8 ,i OS X. Hoću da radi besprijekorno kao što čitam u iskustvima linuxaša ovdje na forumu ,a i na svim ostalim forumima i siteovima.

 

Previše očekuješ.. Radi besprijekorno ljudima koji su se potrudili tweakat ono što je trebalo...

Linux puno traži od korisnika, ali još više daje zauzvrat...

Kao besplatan, rezultat dobre volje nekih ljudi, jednostavno ne može biti savršen out-of-the-box..

A uz malo (ili malo više) truda postane savršen, kao što čitaš po forumima..

 

edit: typo

Under neon loneliness...Motorcycle emptiness...
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 18:29 (lazy_punk).
15 godina
offline
Re: Perspektiva mladog neiskusnog "juzera"
mario.L_hr kaže...

Malo ga ...., Da ti odgovorim na tvoj način. Čak i kad kupuješ novi automobili privikavaš se na njega. Ako koristim tvoju terminologiju Winsi bi bili limuzina a Linux kamion. Ako si baja sjest ćeš za volan kamiona i peri, većina pametnih i racionalnih će se pokušati malo educirati i napraviti koji pokusni krug.

 

Stalno tupiš istu stvar i u priču uvlačiš poslovne korisnike a o njima ovdje nije riječ. Za kućnog korisnika je Linux itekako kompetitivan koliko god govorili da to nije tako. Stvar je osobnog izbora hoćeš li ga koristiti ili nećeš. Pretjerivanje o tome kako ništa ne štima na Linuxu je samo pretjerivanje. U velikoj većini situacija sve radi out of box.

 

Grincajg i željezara, pravo muško ne ide po grincajg a malo željeznih proizvoda može popraviti krvnu sliku (posebice depoe).

 

EDIT: MS Office radi i pod Linux-om.

 ok, slažem se.. mada mi nije jasno;

- gdje uvlačim poslovne korisnike (u ovoj temi ili prethodnom postu),

- ako trebam traktor kupim traktor, ako trebam šleper... šleper. Ako kupim tomos apn6, ne očekujem da radi kao kombajn. (to bi bio moj odgovor) biti baja? Pa kupnja kamiona i vožnja po selu, možda je to usporedivo s OSom... možda nije. Kako to komentirati?

- gdje kažem da na linuxu nešto ne štima? Na linuxu ne rade win-aplikacije? Pa to je normalno. Odavno je izašla npr QuakeArena na linuxu. Ako korisnik to želi, ima, ako želi Ms-Office, nema osim kemijanja s wineom, i to nije krivica linuxa, nije ni MSa, nije ... niti šteka, jer bi jednako štekala PSP igra (DVD) da ju ubacimo u nintendo ili windoze...

 

btw, sorry (onako, nježno), MS ne radi pod linuxom, radi pod wineom, tj radi pod winOSom, odnosno potrebni su apiji.. to nije linux, jednako kao što benzin nije dizel.

 

... ma, zapravo, sve je OK. moja greška.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
rustweaver kaže...

I u kojem dijelu WINE-a je bio problem?

 

(...)

Hmm, ne bih rekao da kaska u izboru aplikacija. Nego kaska u ponudi popularnih aplikacija na koje su korisnici naviknuti. Praktički svaka windows-only aplikacija ima svojeg FOSS pandana, o kvaliteti tih alternativa možemo raspravljati ali činjenica je da ih ima.

Koji dio nije radio i jel problem bio u mom ne znanju ne znam. Znam samo da WINE, kad je radilo bilo je super, ali čim je neki update iskrsnuo ja sam prvo zapalio svijeću.

 

Mogu i ja sastaviti auto u garaži (figurativno govoreći), ali to ne znači da Hrvatska ima auto industriju. Realno gledajući, za neke specifične taskove puno prije ću naći aplikaciju na linuxu nego na winsima (bzvz vučem primjer - Air-ng), ali one stvari koje koristim na day-to-day basis, nažalost linux poprilično kaska (primjerice OneNote; i ne BasKet nije baš adekvatna alternativa).

lazy_punk kaže...

Previše očekuješ.. Radi besprijekorno ljudima koji su se potrudili tweakat ono što je trebalo...

Linux puno traži od korisnika, ali još više daje zauzvrat...

Kao besplatan, rezultat dobre volje nekih ljudi, jednostavno ne može biti savršen out-of-the-box..

A uz malo (ili malo više) truda postane savršen, kao što čitaš po forumima..

 

Budimo realni, prosječan korisnik poistovjećuje interneta sa IEom jer za drugo niti ne zna. Kakvo tweakanje? Kakvi forumi?

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
15 godina
neaktivan
offline
Re: Perspektiva mladog neiskusnog "juzera"
mario.L_hr kaže...

Malo ga ...., Da ti odgovorim na tvoj način.

 

Stalno tupiš istu stvar i u priču uvlačiš poslovne korisnike a o njima ovdje nije riječ. Za kućnog korisnika je Linux itekako kompetitivan koliko god govorili da to nije tako. Stvar je osobnog izbora hoćeš li ga koristiti ili nećeš. Pretjerivanje o tome kako ništa ne štima na Linuxu je samo pretjerivanje. U velikoj većini situacija sve radi out of box.

 

EDIT: MS Office radi i pod Linux-om.

Malo trolla. Ipak je to ihush. {#}

 

Nije ,jer za neku običnu Šteficu/ŠtefaTM ne radi sve OOBE. Sorry.

 

Radi u Wineu ,a to je za User Domesticus Vulgaris previše posla odjedamput.

lazy_punk kaže...

Previše očekuješ.. Radi besprijekorno ljudima koji su se potrudili tweakat ono što je trebalo...

Linux puno traži od korisnika, ali još više daje zauzvrat...

Ne ,ne očekujem - želim sistem koji će radit ,bez da potrošim tjedan-dva-tri-četiri na tweakanje sistema.

 

Traži previše interakcije ,bez obzira na cijenu - kratko i jasno.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 19:03 (kizo2703).
14 godina
offline
Re: Perspektiva mladog neiskusnog "juzera"
ihush kaže...

 ok, slažem se.. mada mi nije jasno;

- gdje uvlačim poslovne korisnike (u ovoj temi ili prethodnom postu),

- ako trebam traktor kupim traktor, ako trebam šleper... šleper. Ako kupim tomos apn6, ne očekujem da radi kao kombajn. (to bi bio moj odgovor) biti baja? Pa kupnja kamiona i vožnja po selu, možda je to usporedivo s OSom... možda nije. Kako to komentirati?

- gdje kažem da na linuxu nešto ne štima? Na linuxu ne rade win-aplikacije? Pa to je normalno. Odavno je izašla npr QuakeArena na linuxu. Ako korisnik to želi, ima, ako želi Ms-Office, nema osim kemijanja s wineom, i to nije krivica linuxa, nije ni MSa, nije ... niti šteka, jer bi jednako štekala PSP igra (DVD) da ju ubacimo u nintendo ili windoze...

 

btw, sorry (onako, nježno), MS ne radi pod linuxom, radi pod wineom, tj radi pod winOSom, odnosno potrebni su apiji.. to nije linux, jednako kao što benzin nije dizel.

 

... ma, zapravo, sve je OK. moja greška.

U prethodnom postu (mora koristiti MS proizvode), mada nema veze, zaboravi na prethodno. Htio sam samo reći da kad ideš u nepoznato pametno je provjeriti kud ideš inače tko zna gdje ćeš završiti.

 

Usput, ili sam ja lud i totalno pomakao ili ovo nije teško napraviti.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Perspektiva mladog neiskusnog "juzera"
mario.L_hr kaže...
Usput, ili sam ja lud i totalno pomakao ili ovo nije teško napraviti.

Ne ,nije. Ali opet: ''Open Terminal, run the commands ...'' {#}  (čarobni savjet svakog Linux geeka)

 

To ipak nije everyday job za nekoga tko inače samo surfa i samo zna naći i otvoriti neki Office program u meniju.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 19:05 (kizo2703).
14 godina
offline
Re: Perspektiva mladog neiskusnog "juzera"

Ništa onda, idem u kut na kuruzu.{#}

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
Drago kaže...

Inače postoje razne šeme za škole i učenike za vrlo jeftine Windowse i Office, ...

I onda je čudno što win drži toliki postotak tržišta?

 

BTW, na onaj odgovor mariu da je naivan - a što reći za (dugogodišnjeg) korisnika računala, koji očekuje da će linux (zapravo bilo što) raditi out-of-the-box s konfiguracijom za koju unaprijed zna da će biti problem?

 

BTW2, nije vam editor koma, nego ti ga to windowsi zbrljaju :P

Gledam te!
16 godina
offline
Re: Perspektiva mladog neiskusnog "juzera"
kizo2703 kaže...

Ne ,ne očekujem - želim sistem koji će radit ,bez da potrošim tjedan-dva-tri-četiri na tweakanje sistema.

Traži previše interakcije ,bez obzira na cijenu - kratko i jasno.

Pa onda daj nekome tko zna, da ti to odradi za tebe :D

Možeš mu i platit, nije bed...

 

EDIT: sry za doublepost, na derivatu linuxa sam, pa ćete me razumjeti...

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.10.2013 19:07 (Veliki Brat).
16 godina
moderator
offline
Re: Perspektiva mladog neiskusnog "juzera"
lazy_punk kaže...

Previše očekuješ.. Radi besprijekorno ljudima koji su se potrudili tweakat ono što je trebalo...

Linux puno traži od korisnika, ali još više daje zauzvrat...

Kao besplatan, rezultat dobre volje nekih ljudi, jednostavno ne može biti savršen out-of-the-box..

A uz malo (ili malo više) truda postane savršen, kao što čitaš po forumima..

Lijepo si mogao vidjeti u ovoj temi i u članku da u nekim slučajevima jednostavno ne radi kako treba, koliko god se netko "potrudio tweakati". Osim ako ne očekuješ da netko ide sam programirat drivere za grafičku karticu ili WiFi adapter, a onda te se ne može uzimati za ozbiljno.

 

Neki se ovdje postavljaju kao da je dovoljno malo, ili malo više ako je teži problem, drkati po konzoli i svi problemi nestaju kao magijom pokošeni, što ne može biti dalje od istine. Možeš se ti postaviti na trepavice pa opet putem konzole nećeš riješiti sve probleme.

 

Neki će korisnici riješiti problem isključivo kupnjom posve kompatibilnog hardvera, neki ni tada zbog neoptimiziranih drivera i Linux će im se za njihove potrebe ponašati kilavo. Prihvatite to. To silovanje s Linuxom već polako postaje naporno. Linux je dobar za određene stvari (prvenstveno serverske), no za većinu korisnika Windowsi su daleko bolji OS zbog niza razloga, pogotovo u današnje vrijeme kad se i vrlo jeftini prijenosnici nude s originalnim Windowsima. Windowsi od 7-ice nadalje (i valjda Viste sa service packovima) su izrazito stabilan OS, ispoliranog sučelja, s izvrsnom hardverskom podrškom i ogromnim brojem aplikacija od kojih mnoge jednostavno nemaju adekvatne alternative pod Linuxom.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Perspektiva mladog neiskusnog "juzera"
kizo2703 kaže...
mario.L_hr kaže...
Usput, ili sam ja lud i totalno pomakao ili ovo nije teško napraviti.

Ne ,nije. Ali opet: ''Open Terminal, run the commands ...'' {#}  (čarobni savjet svakog Linux geeka)

 

To ipak nije everyday job za nekoga tko inače samo surfa i samo zna naći i otvoriti neki Office program u meniju.

ovo bi trebao znat bilo tko 
samo copy paste nista drugo

tko ovo ne zna napravit je malouman

terminal je velika prednost naspram windowsa
izuzetno mocna i brza stvar  

16 godina
moderator
offline
Re: Perspektiva mladog neiskusnog "juzera"
Arnold Layne kaže...
ovo bi trebao znat bilo tko 

samo copy paste nista drugo

tko ovo ne zna napravit je malouman

terminal je velika prednost naspram windowsa
izuzetno mocna i brza stvar  

Evo vic koji sam upravo izmislio (a koji zapravo sadržava puno istine u sebi, pogotovo kao reakcija na tvoju poruku):

 

P: Zbog čega u Linuxu postoji terminal?

O: Terminal postoji da bi se u Linuxu rješavali problemi koji pod Windowsima ne postoje! {#}

14 godina
offline
Re: Perspektiva mladog neiskusnog "juzera"

Ako već skidamo rukavice onda je MS allmighty stručnjak u izbacivanju nedovršenih proizvoda na tržište, ubiranju novca za isti proizvod i onda naknadnim krpanjem istog postići konačno punu funkcionalnost (već su to pokazali nebrojeno puta) ili u prepakiravanju proizvoda na novi izgled i prodaju istog kao potpuno novi proizvod (MS Office i riboni).

 

Ovdje komuniciraju koliko toliko potkovani ljudi u korištenju računala. Ovako kao si ti napisao ispada da windowsi nemaju nikakvih problem i da nikada ne treba krv ispišati da rade kako spada (nema veze što nije problem u samom OS-u već u hardveru). Pa čitaš li ti barem naslove tema u kojima ljudi vape zbog problema s Windowsima. Ili se to ne računa jer su korisnici ti koji su zeznuli stvar?

 

Windowsi su super OS i nitko to ne spori ali dajte malo oladite od pljuvanja po Linuxu.

Stručnjak za odmaganje...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice