DVB-T2 vs HEVC

poruka: 67
|
čitano: 43.281
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "DVB-T2 vs HEVC".
15 godina
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC
MrBlc kaže...
* * *

Tko nema kabelsku ni optiku, čak i u većim gradovima je na nekim lokacijama bandwidth na parici toliko loš da se definitivno ne isplati dio odvajati za IPTV, čak i ako netko ima vremena i novca gledati plaćene kanale.

Ja se jednom opekao oko tog IPTV-a (Švicarcu prodao da gleda naše programe po godišnjoj pretplati) i više nikada. Imao sam u Kodiu onu listu kanala pa mi otključa preko 100.000 kanala. Onako kao što je moćno na prvu toliko je i loše. Bandwith je još uvijek Ahilova peta kod IPTV-a + more divljih IPTV operatera, a i ovi koji su vlasnici kanala nisu glupi. Imaju i oni sjajne inžinjere pa se to gasi na mjesečnoj bazi.
Uglavnom IPTV je teža gnjavaža po mom mišljenju.

14 godina
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC
Envy kaže...


Eh to su neka moja iskustva

 Sve je to fino što ste ti i tvoj stari uspjeli iskamčiti ali si tematski "promašio ceo fudbal".

Ti pričaš o nečemu što se plaća ekstra (koliko - nebitno) u odnosu na nešto što se plaća minimalno (dakle, samo pretplata). Zato se "diže tolika frka" oko toga - jer su dvije različite stvari.

 

A situacija u BiH nije baš takva kako si opisao. Oko većih gradova da, ali odmakni se malo i skužit ćeš da ljudi od svog nacionalnog providera ne mogu dobiti ni stabilna 4Mbit-a jer su daleko od centrale, a alternativnih providera nema ni na vidiku (ne računajući nekakve wireless ISPiće koji nude 2-8 Mbita, i to nestabilno).

sig
15 godina
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC
Matty kaže...
Envy kaže...


Eh to su neka moja iskustva

 Sve je to fino što ste ti i tvoj stari uspjeli iskamčiti ali si tematski "promašio ceo fudbal".

Ti pričaš o nečemu što se plaća ekstra (koliko - nebitno) u odnosu na nešto što se plaća minimalno (dakle, samo pretplata). Zato se "diže tolika frka" oko toga - jer su dvije različite stvari.

 

A situacija u BiH nije baš takva kako si opisao. Oko većih gradova da, ali odmakni se malo i skužit ćeš da ljudi od svog nacionalnog providera ne mogu dobiti ni stabilna 4Mbit-a jer su daleko od centrale, a alternativnih providera nema ni na vidiku (ne računajući nekakve wireless ISPiće koji nude 2-8 Mbita, i to nestabilno).

Je, možda i jesam promašio ceo fudbal, ali ovo je ipak Informatički forum gdje će većina ljudi skinuti sa zelene ikone film koji tek za godinu ili dvije doći na HTV/RTL/NOVA.

Moja poenta zašto toliko kukati oko DVB-T2 u Zagrebu kada već sada se može dobiti isto ili 100 puta bolje.
Jer ako ćemo iskreno prošle godine (mislim u Fevruaru) išli smo u selo i montirali ljudima Struju. Da selo nema struju a ljudi zdravi kao dren. Po jedan Soalrni kolektor, plus par akumulatora pa ispravljač i uslov je jedna sijalica, jedan TV i frižider. Pa na moju incijativu ajmo ako ćemo ljudima stavljati sijalice neka budu LED od par W pa da imaju i u kupatilu i štali jer žitelji su držali stoku. Malo offtopica ali od goreg uvijek ima gore, a i od bolje uvijek ima bolje.

Kako sam ja u svoje selo doveo Wirelless ISP-a. Pa fino: susjed i ja obišli tko je ZA (trebalo nam 10-tak pretplatnika) i dovukli Wirelless ISP-ića i imali smo bolje opcije nego što su ljudi imali u centru najvećih gradova.
Dakle parola je: Snađi se.
A zajljučak je: Nemoj ulagati u Novi televizor radi tog DVP-T2 nego zadrži postojeći a novac uloži na dodatne kanale, PPTV i sl. zapravo az 40-tak kuna HBO GO je i dovoljan. Neštou opvom fazonu bi trebao da bude gore moj enormni post ali ja sam kao što rekoh ispričao svoje iskustvo.

Imao sam ja i 256 Kbps Wireless ISP-ića pa mi je PC radio kao i server i non stop skidao. I uvijek sam gledao 2-3 godine filmove/seriju koje će tek doći na neki od kanala. Taj je domaći aDSL nudio basnoslovnu brzinu ali ograničenje od par GB pa si dodatne GB morao platiti je meni bilo apsurdno.

Isto kako sam se snašao da dobijem aDSL (a udaljenost od centrale je skoro 2 km). Fino uganjam onog koji se penje na banderu (jer je u neku ruku i prijatelj) i on je od centrale do moje kuće sa bandere morao da pronađe jednu bakrenu (da bakar pavu i plavo-bijelu žicu) jer stari POTS sistem ide na principu 4 telefona na jednu paricu dok xDSL zahtjeva jednu paricu od kuće do centrale (poznato kao i zadnja milja, ne Zelena milja to je film).

9 godina
offline
DVB-T2 vs HEVC

Malo pojašnjenje oko prijema DVB-T/DVB-T2/HEVC signala i antena u odnosu na analogne.

 

Analogno odašiljanje TV signala bilo je po snazi dosta jače nego digitalno i neki korisnici su sa sobnim antenama hvatali čak i refleksiju signala i imali koliko-toliko dobru sliku na TV-u. Digitalno odšiljanje TV signala je po snazi slabije i dešavalo se da korisnici koji su gledali zadovoljavajuću sliku analognog TV signala na DVB-T su imali ili preslab signal ili ga uopće nisu imali. Tu sam znao pošizit na onu reklamu "Siđite s krovova..." jer je korisnike tjerala u zabludu da će im trebati slabija/manja antena.

Ja imam malu riblju kost kao sobnu antenu jer sa onim "extra-turbo svemirskim" antenama s pojačalima iz domaćih trgovina nisam uspjevao imati sliku bez smetnji ili prekida. Pojačalo je nekad upitne korisnosti jer se zna desiti da sama antena ne hvata dobro pa je pojačalo beskorisno.

 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC

Da, najbolje je rješenje riblja kost, makar u kući a ne vani.

A pojačalo je obično beskorisno zato jer mnoga antenska pojačala previše zdeformiraju signal pri pojačanju pa ga unište, tj. nemoguće ga je nakon toga dekodirati, pa treba ili pojačanje smanjiti ili isključiti, dok kod analognog signala nije bilo takvih problema, ali sad sve novije antene s pojačalima nemaju više problem, i dobro rade i s kompleksnijim digitalnim signalima (i do 256QAM čak), premda se često ljudi žale da im i nove antene s pojačalima imaju isti problem.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.1.2020 23:32 (fer-de-lance).
6 godina
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC
Dakle postoji DVB-T 2 hevc i DVB-T 2 mpeg4.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC
love2ml86 kaže...
Dakle postoji DVB-T 2 hevc i DVB-T 2 mpeg4.

DVB-T2 je standard emitiranja. HEVC/H.265 i AVC/H.264/MPEG-4 su kompresijski standardi. Može se koristiti bilo koji standard za kompresiju, ali mi smo odabrali HEVC jer je najnoviji, trenutno najbolji i omogućuje ogromnu uštedu po kanalu.

13 godina
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC
Envy kaže...

De mi netko od vas tko je u većem grad u Hrvatskoj odgovori šta to vi hvatate običnom antenom? Koje kanale i sl.

Zar nije bolje da vam signal dolazi od Vašeg ISP-a, bilo preko optike, bakrene parice ili koaxialnim kablom?

Zanima me šta se ima gledati u HR-u HD-u a da se hvata "običnom antenom"?

Sa sobnom antenom mogu gledati sve nacionalne, sve lokalne (dostupne na mom području; nekada i one iz susjednih regija), sve slovenske, te neke analogne TV kanale iz BiH. Kada se sve zbroji imam pristup 30-ak TV kanala; meni dosta.

Envy kaže...
Havo kaže...
Evo ti pa gledaj...

https://www.oiv.hr/broadcasting/tables/dtv_channel_hr.aspx

Mislim da je daleko veći bitrate preko antene nego što nude ovi telekom provideri u svojim tv paketima.. bar odokativno...

Hvala. Dobro geldam i šta sad? Sve to što je u HD-u ja imam. I mnogo više. Imam sada Nova programa nekih 5-6 (nova TV (HR), Nova BH, Nova S, Nova Sprot). HTV su u HD-u. Nemam naravno tih nekih lolkalnih Osječka, Vinkovačka i sl (imam lokalnih iz svog podnevlja koje se geldaju - nikada). RTL-ova kamaru. 5. i 6. kanal HTV-a (ima i to, valjda su za dijasporu)

Paket je Telamach (daleko bolja kompresija od državne MojaTV) a tu su, svi redom u HD-u; HBO 1, 2, 3. Cinemax 1 i 2 , Cinstar Premiere 1 i 2. NAT GEO paket, Discovery Paket, Fox Paket. VH1/MTV paket (Da oni pravi MTV kanali koji nemaju reklame i koje ide muzika non-stop). Sport me ne zanima ali sportskih kanala kao pljeve: Sport klubova nekih 10.
Gledam F1 samo i super je kada ti u 6 kanala prenosi kroz različite uglove + jedan kanal je 4K + imaš statistiku unutar F1 i utakmica koja ide preko kanala.
Postoje i Sport eKlub gdje ggledaš e spportove odnosno kako ljudi igraju igrice.
Svi News kanali su u HD-u, od N1 preko Al Jazeere pa do ruskog informativnog kanala.

Trebam li na glasiti da većina programa podržava sve jezike, (HR, BiH, SRB, MAK).

I sad pitanje, koji-bog-dragi da se ja bakćem oko riblje kosti kada su mi ljudi sve ponudili? I zašto bi gledao film na Novoj/RTL-u pored HBO-a.

Mislim pratim situaciju oko tog famoznog HTV HD-a i toliku frku dižete a ni oko čega.

Uspoređuješ besplatne TV kanale i one komercijalne koji zahtjevaju neku vrstu nadoplate; kruške i jabuke.

 

U Hrvatskoj 44% ljudi gleda televiziju preko antene. Jedan sam od njih. Ostatak ekipe koji plaćaju IPTV ili kabelsku televiziju, većina je ima samo radi popusta na usluge ili nekog člana obitelji (najčešće djece). Jedan sam od onih koji nemaju pristup tim "vrhunskim" kanalima jer mi ne trebaju. Komercijalna televizija je izgubila svoj smisao onog trena kada su na nju došle reklame. Drugo, to što se emitira na tim "premium" kanalima, emitira se i na našim besplatnim TV kanalima. Većina tog sadržaja se i reprizira, kako na našim besplatnim TV kanalima tako i na tim "premium" kanalima. Osobno televiziju baš i ne gledam; eventualno vijesti i tu i tamo koja serija. Sadržaja si sam puštam preko Chromecasta, tako da mi IPTV ili kabelska televizija ne treba; samo bih je plaćao bez veze (otprilike 150 kn mjesečno veći račun).

 

Kada gledam TV raspored kanala iz BiH i Srbije, padne mi mrak na oči i u potpunosti mi je jasno zašto plaćaš dodatne kanale na televiziji. Tek onda skužim koliko je dobar naš TV program. Ne bih ga svrstao u najbolje u svijetu, ali definitivno najboljim u regiji. Kod nas su kanali birani tematski, tako da se u nacionalnoj mreži pronađe nešto za svakoga, za razliku od BiH gdje je TV program "turska sapunica-vijesti-turska sapunica" ili u Srbiji "rijaliti-vesti-rijaliti".

Ne znam koliko si upoznat s programskim shemama naših TV kanala, ali nađe se tu svašta; od A do Ž.

 

HRT ima informativni program, talk-show, kvizove, dokumentarce od BBC-ja i National Geographic Channela (svaki dan na drugom), sport (nogomet, košarka (NBA i slično), tenis, zimski sportovi), dječji program, stare filmove i serije, klasike. Sve to ima samo HRT na svoja četiri TV kanala (svaki kanal nudi nešto od toga).

RTL također ima informativni program, kvizove, serije, filmove i sport (MMA, boks, rukomet).

RTL 2 emitira puno sadržaja s Historyja, uključujući Zalagonice, Bitke za skladišta, Špediterske ratove i slično, ali i popularne sitcome (Teorija velikog praska, Dva i pol muškarca, Prijatelji i tako dalje).

Nova TV isto ima informativni program (uz RTL-ov, najgledaniji), filmove i (turske) serije, ali pronađe se tu i sporta (nogomet, borilački sportovi (UFC, Glory i slično)), dječji program i slično.

Doma TV za razliku od RTL 2, emitira sadržaj primarno s Discovery Channela; ne znam da li još emitiraju, ali nedavno je bio Bear Grylls, Kraljevi leda i takve nekakve dokumentarne serije, krimi serije, crtići.

SPTV emitira Blancpain utrke, sažetke F1, judo, pikado i Al Jazeeru 😂; ne znam da li to itko gleda...

RTL Kockica je obiteljski kanal; od jutra do 20h je sadržaj za djecu (crtići, serije, filmovi, dokumentarne serije), poslije 20h (vidiš po logotipu kanala; mijenja se u prozirni i bez teksta "kockica") je obiteljski kanal, sitcomi, domaće serije i tako dalje.

CMC je glazbeni kanal; samo domaća glazba 24/7/365.

Lokalne kanale preskačem jer nisu vrijedni spomena.

 

Ima doslovno svega. Ono što nemamo pronađemo na kanalima iz susjednih država. Recimo, skijaški skokovi i općenito skijanje je na TV SLO 2 HD konstantno. Formula 1 se može gledati na TV3 Medias besplatno (slika je malo loša, ali besplatno je). Liga prvaka BHT 1, FTV.

Geografski položaj Hrvatske je odličan; u istočnoj Hrvatskoj mogu se gledati kanali iz Mađarske, BiH i Srbije. U sjeverozapadnoj Hrvatskoj, kanali iz Slovenije, Austrije, Mađarske. U središnjoj Hrvatskoj kanali iz Slovenije i BiH. Na moru možeš gledati TV iz Italije (signal je ljeti toliko jak da ne možeš gledati Hrvatsku televiziju i slušati naše radijske postaje) i BiH.

 

Ono što i dalje nemamo pronađemo na internetu besplatno; recimo, N1 se može gledati u potpunosti besplatno na njihovoj stranici. Ima jako puno televizijskih kanala koje imaju prava na neki sport, a program emitiraju besplatno na svojim stranicama bez geografske zaštite. 

 

Bi li ti na mom mjestu plaćao 280 kn/mj. za dodatnih par TV kanala ili gledao isto besplatno što na našim kanalima, što na kanalima susjednih država ili internetu?

Envy kaže...

Predpostavljam da je MaxTV kao što sam vidio državna televizija (ili ex državna ako je prodata) kao što je to u BiH: MojaTV, i da i ovdje je kompresija slike u MojaTV daleko lošija ispod privatnog United Group (u BiH je to Telemach, Srbiji SBB a ne znam da li ima u HR, mrsko mi provjeravati). Oni su ujedno vlasnici i TotalTV-a preko sat tanjura.

Ja za gledati TV imam trenutno preko 16.000 filmova preko EON aplikacije (STB koji se dobija) o serijama i ne znam broj + 7 dana vraćanja unazad ubacivanje favorita (jer kasnije se teško naći neki Korejski, Kineski, Vijetnamski film).

Kada kažeš državna televizija u Hrvatskoj; to u hrvatskoj znači HRT. MAXtv, A1 TV, Iskon.TV su usluge plaćene televizije što mi ovdje nazivamo "televizija od operatera" ili IPTV, kabelska, satelitska.

 

Ljudi ovdje ne gledaju filmove iz videoteke MAXtv-a; ili skidaju torrent ili streamaju s raznih stranica - besplatno. 😄

Envy kaže...

Ističe ugovor i starog zovu na telefon da produži ugovor. Ja njemu gažem da bude mudar i da se pravi da ništa ne zna (pogotovo oko HBO-a). On im je rekao ovako: "Neću ja više sa vama da surađujem, vi gasite palite programe po želji odo ja malo u MojaTV (državna) da vidimo kako je kod njih".. Odogovr je bio.. "jao nemoj napravit ćemo Aneks ugovora (što smo i napravili) a vi ćete imati sve otključane programe" a on još doda da i sin hoće nešto" Onad nastupam ja i kažem im hoću Ciscov Router i 1GbpE vezu u UP i DS kanalu (koja još nije komercijalna za stanovništvo, ili možda jeste ovih mjeseci). I fino im nabrojim da sam preko 100-tinu ljudi doveo ili nagovorio da pređu sa MojaTV na Telemach + riješio im probleme jer neke curice nisu mogle ovdje da gledaju neki sasdržaj sa YouTubea ja vidim umjesto BiH IP adrese oni imaju Austrijsku.
Tako da sam dobio SVE što nude i više od toga, dakle da to sve plaćam koštalo bi me 1000-1500 kuna a plaćam sada oko 130 kuna.

EON aplikacija (osim što nude fantastičan EON STB) može na SmartTV, na Tablet a imam ju i na Edge pa mi često drugi monitor služi kao TV pa se vrti - nešto.

A situacija u BiH je tako dobra da kažem da se može mjeriti sa Švicarskom, Švedskom - ne bih pogriješio puno. Sve je počelo sa masovnim (u danu je znalo i po 10 do 100 korisnika skidanjem se sa DialUP (prije 12 godina) kada su se sve službe digle i uvezivali optičke prstenove (FTTC - Fiber to he City)) prelazak na "divlje" Wirelless ISP-ove. A i te bakrene parice ostavljali su i na štalama za stoku i na srušene objekte gdje imaju samo temelj. Da kad smo kod tih parica nije bakar nego aluminij tako da je to ograničenje državne televizije pa u startnom paketu MojTV (državna) nudi 10 Mbps a startni pakek od (Telemacha) je 100 Mbps.

Pričam o svom selu koje je udaljeno od centra Tuzle 10-tak kilometara. Slična situacija je svugdje po BiH, svi se šire kao karcinom.

Nije zgodno ni napomenuti da je Cisco prodao svoj kućni Modem/Router/STB kompaniji Tehnicolor a znamo da se skoro niti jedan film ne završava a da se ne vidi na kraju njihov logo, tako da bolja slika (osim BD Ripova) ne može biti.

Ah da sjetio sam se. Telemach je naovisan od državnom ISP-u tako da imaju ulaz dole sa Jadrana i još jedan ulaz preko Srbije.

A gle, to što si ti dobio to sve tako jeftino, ne znači da su dobili i drugi. Znam ljude koji imaju apsolutno sve od HT-a po cijeni od 150 kn mj. i to su oni koji su kod njih jako jako dugo. Ja sam bio korisnik Amisa, pa ih je preuzeo Vip, tako da sam sad na A1. Bez obzira na to što sam više od 10 godina bio na Amisu, dobio sam frišku figu. Kada sam ih zvao za produženje ugovora, nudili mi još skuplje, lošije, pa su jedva nekako pristali na to da usluge ostanu iste kao i sada, po istoj cijeni. Ali, ni tjedan dana nakon produžetka ugovora i dogovorene cijene stiže obavijest da usluge poskupljuju za 20 kn. Tako da sam umjesto jeftinijih usluga dobio skuplje. Odlično!

Envy kaže...

Eh to su neka moja iskustvaa inače moram pohvaliti HTV sa svojom programskom šemom, a mislim da je u nekom magazinu pored švicarskog SRF-a i britanskog BBS-a bila porglašena treća najbolja državna televizija u Evropi. HTV je iz druge galaksije kada se porede 3 državna BiH kanala (dva za svaki entitet FBiH i RTRS i jedan na državnom nivou BHT). Da se ne ulizuju Telemachu u njihovom SportKlupu država bi ispušila Svjetsko Nogometno prvenstvo u Katru. Prije 2 godine kada je bilo Svjetsko prvenstvo u Rusiji do 2 minute do početka ceremonije nije se znalo hoće li državna televizija prenositi utakmice ili neće, jer FIFA hoće svoje pare na kontu, zaboli njih za neku državicu u Evropi.

Kad smo kod ta tri kanala, nije zgoreg napomenuti da Hrvati kao treći konstutivan narod nema svoj TV kanal tako da u BiH malo tko plaća RTV-taksu. Kad ti ministar u tom i tom Kantonu u BiH izađe i javno kaže da neće da plaća (a zakonski mora) jer on nema svoje televizije, jasno je u kakavoj je banani ova šugava država. Ja ju plaćam ali osjećam se kao da me pljačkaju, jer tata hoće da sve bude zakonski i da nikome ništa ne duguje. Imaju 1500 ljudi zaposlenih a ništa ne proizvode, sve u plate krkaju pare. Vrte Lud Zbunjen Normalan već deceniju i pol.

Nekako mi se čini da je HRT popravio svoju programsku shemu u zadnje vrijeme, ali ono što nas smeta je političko uplitanje u rad javnog servisa. Upravo zbog toga ljudi odbijaju gledati vijesti na HRT-u, te većina gleda vijesti na RTL-u i Novoj TV (koje su objektivne; poltika nema utjecaja na te kanale). Osim te sitnice; više manje sve pet. Kao što sam već rekao, osobno ne gledam često televiziju, pa tako ni HRT. Iskreno, ne znam kad sam zadnji puta nešto pogledao na HRT-u. 😄

 

Ne pratim nogomet (samo F1), pa ne znam za što ono HRT nije mogao otkupiti prava, ali znam da je prava dobio Sport Klub na području cijele bivše Jugoslavije. Tu su ljudi bili izrazito nezadovoljni jer po tome ne bi mogli pratiti vatrene bez dodatne pretplate koju ljudi ne žele plaćati. Ni mediji nisu bili zadovoljni tome, pa se počelo postavljati pitanje gdje odlaze naši novci. Ali moram priznati, malo je čudno da su u svim državama prava dobivale televizije s nacionalnom koncesijom, samo na području bivše Jugoslavije dobio je Sport Klub. Onda su iz United Medije valjda malo popustili i počeli prikazivati utakmice na Novoj i Domi TV jer su ti kanali u njihovom vlasništvu. Prošle godine se pojavila vijest da je HRT ipak otkupio prava na Euro 2020, pa eto...

Envy kaže...

Moja poenta zašto toliko kukati oko DVB-T2 u Zagrebu kada već sada se može dobiti isto ili 100 puta bolje.

Kako sam ja u svoje selo doveo Wirelless ISP-a. Pa fino: susjed i ja obišli tko je ZA (trebalo nam 10-tak pretplatnika) i dovukli Wirelless ISP-ića i imali smo bolje opcije nego što su ljudi imali u centru najvećih gradova.
Dakle parola je: Snađi se.
A zajljučak je: Nemoj ulagati u Novi televizor radi tog DVP-T2 nego zadrži postojeći a novac uloži na dodatne kanale, PPTV i sl. zapravo az 40-tak kuna HBO GO je i dovoljan. Neštou opvom fazonu bi trebao da bude gore moj enormni post ali ja sam kao što rekoh ispričao svoje iskustvo.

Kako ne razumiješ? Ljudi ovdje ne žele plaćati dodatno pretplatu, pogotovo jer je skupo, a i to sve imaju dostupno u potpunosti besplatno. Radije si kupim prijemnik za 250 kn nego da plaćam 280 kn za ono što ionako neću koristiti...

U Hrvatskoj imaš mogućnost gledanja "premium" kanala preko DVB-T2 tehnologije uz evotv na bonove, ali zašto plaćati za ono što imamo besplatno.

 

Govorio si "zašto da se bakćem oko riblje kosti"; pa upravo zato što ju namjestiš jednom i to je to. Za prelazak na DVB-T2 ljudi ne trebaju kupovati nove antene i okretati stare, odašiljači ostaju isti i s obzirom na to, antene ne treba namještati niti okretati.

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.1.2020 17:26 (Marko :D).
15 godina
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC
Marko :D kaže...
* * *

Sa sobnom antenom mogu gledati sve nacionalne, sve lokalne (dostupne na mom području; nekada i one iz susjednih regija), sve slovenske, te neke analogne TV kanale iz BiH. (1) Kada se sve zbroji imam pristup 30-ak TV kanala; meni dosta.

Envy kaže...
Havo kaže...
Evo ti pa gledaj...

https://www.oiv.hr/broadcasting/tables/dtv_channel_hr.aspx

Mislim da je daleko veći bitrate preko antene nego što nude ovi telekom provideri u svojim tv paketima.. bar odokativno...

Hvala. Dobro geldam i šta sad? Sve to što je u HD-u ja imam. I mnogo više. Imam sada Nova programa nekih 5-6 (nova TV (HR), Nova BH, Nova S, Nova Sprot). HTV su u HD-u. Nemam naravno tih nekih lolkalnih Osječka, Vinkovačka i sl (imam lokalnih iz svog podnevlja koje se geldaju - nikada). RTL-ova kamaru. 5. i 6. kanal HTV-a (ima i to, valjda su za dijasporu)

Paket je Telamach (daleko bolja kompresija od državne MojaTV) a tu su, svi redom u HD-u; HBO 1, 2, 3. Cinemax 1 i 2 , Cinstar Premiere 1 i 2. NAT GEO paket, Discovery Paket, Fox Paket. VH1/MTV paket (Da oni pravi MTV kanali koji nemaju reklame i koje ide muzika non-stop). Sport me ne zanima ali sportskih kanala kao pljeve: Sport klubova nekih 10.
Gledam F1 samo i super je kada ti u 6 kanala prenosi kroz različite uglove + jedan kanal je 4K + imaš statistiku unutar F1 i utakmica koja ide preko kanala.
Postoje i Sport eKlub gdje ggledaš e spportove odnosno kako ljudi igraju igrice.
Svi News kanali su u HD-u, od N1 preko Al Jazeere pa do ruskog informativnog kanala.

Trebam li na glasiti da većina programa podržava sve jezike, (HR, BiH, SRB, MAK).

I sad pitanje, koji-bog-dragi da se ja bakćem oko riblje kosti kada su mi ljudi sve ponudili? I zašto bi gledao film na Novoj/RTL-u pored HBO-a.

Mislim pratim situaciju oko tog famoznog HTV HD-a i toliku frku dižete a ni oko čega.

(2) Uspoređuješ besplatne TV kanale i one komercijalne koji zahtjevaju neku vrstu nadoplate; kruške i jabuke.

 

U Hrvatskoj 44% ljudi gleda televiziju preko antene. * * *

 

HRT ima * * * na svoja četiri TV kanala (svaki kanal nudi nešto od toga).

RTL * * *. RTL 2  * * *.

Nova TV * * *

Doma TV * * i Al Jazeeru 😂; ne znam da li to itko gleda...

RTL Kockica * * * CMC * * *

* * * TV SLO 2 HD * * * BHT 1, FTV.

* * *

 

* * * N1 se može gledati u potpunosti besplatno na njihovoj stranici. Ima jako puno televizijskih kanala koje imaju prava na neki sport, a program emitiraju besplatno na svojim stranicama bez geografske zaštite. MTV Hits, Dance, Rocks i Live HD se mogu gledati na milijun ruskih stranica. * * *

 

(3) Bi li ti na mom mjestu plaćao 280 kn/mj. za dodatnih par TV kanala ili gledao isto besplatno što na našim kanalima, što na kanalima susjednih država ili internetu?

* * *

Jao koliki smo post napravili, pokušat ću ili ga smanjiti li napraviti još veći. :-D

(1) Ovime si sve rekao vezano za svoje potrebe i tu se nemam šta miješati. Ti zadovoljan, ja sretan zbog tebe ;-) Iskreno ja nisam zadovoljan ni kada bi imao Netflix, Disney+, Apple TV+, HBO GO, Amazon Prime, YouTube Premium. IPTV, Pay per View.. u neku ruku hoću sve i hoću da mi je sve prevedeno u smislu titlovanja. Ali nije, pa onda tu dolazi malo i zelena ikona. Kažem malo jer mi se ne da više redati serije i filmove na torrentu 

(2) Da, uspoređivanje komercijalnih i besplanih kanala i jeste na neki način miješanje krušaka i jabuka, mada je bolje rečeno više različitih jabuka. Uspoređivanje svih kanala sa IPTV divljinom je za mene miješanje krušaka i jabuka. Ali ja sam već opisao situaciju na koji sam način to dobio. I ni blizu ni u kakvom omjeru neki koji su dobili taj Aneks ugovora nemaju ni 1/4 onoga što ja imam. Kao što rekoh ne plaćam dodatne kanale nego na najjeftiniji paket imam SVE što bi platio 10 puta skuplje.

Svi kanali koje si gore nabrojao imam ih i ja + Nova TV ima i još kanala NovaBH, NovaS, Nova Sport (to je vlasništvo United Grupe) isto tako i RTL-ova imam neki kojih nema u HR-u. N1 imaju verzije za sve tri države, Al Jazeera je ponajbolji kanal na ex-yu imaju vrhunsku produkciju koja se može mjeriti sa BBC-om ili CNN-om.
I da naravno da se slažem sa tobom da je programska šema u BiH u prošlom milienijumu naspram prograsmke šeme u HR. Ali ja imam skoro kompletnu programsku šemu sve tri države + SLO HD, a imam i HRT 5 i HRT 6 (mislim) jer su ta dva programa za dijasporu, ne prikazuju se u Hrvatskoj.

Ali mene ne zanimaju 44% ljudi koji gledaju sa antene, da sam među njima gledao bih Dnevnik u pola 8 i neki ilm ako ga uhvatim u Prime Timeu. Kao što rekoh od goreg ima gore, a i od boljeg ima bolje, ja sam u pravcu da imam bolje.

Inače vijesti na HRT-u daleko su ozbiljnije nego što to ptavi NovaTV/RTL jer ovima je cilj da da od svega naprave spektakl, što se meni lično ne sviđa.

(3) Naravno da ne bih. Kao što rekoh za 130-tak kuna ja imam 1Gbps internet vezu, sve moguće kanale i dva telefona, sve to strpano u neki Aneks ugovora. Mislim da je to kao dobitak na Lotu u svijetu televizije i interneta.

Ali opet moje potrebe su na neki način drugačije. Eto primjer The Mandalorian (Disney+) i See (Apple tv+) hoću da gledam ali nemam na čemu (mada HBO ima dosta čitav Disnay ogranak kada se uđe u aplikaciju) pa onda moram posrnuti za zelenom ikonom.

Uglavnom da skratim posti da kažem da ovo nije neka polemika čisto eto neko izražavanja mišljenja. I drago mi je da je post u tom smjeru i krenuo.

Dobro je što je HR odabrala HEVC kodek emitiranja u jednu ruku, dok u drugu nije za najsiromašnije građanje koji će ili morati da kupuju novi TV ili možda dobiti od države STB ne znam ni ja kako to ide. Biti će sigurno ljutih građana ako se to u drugoj polovici godine isključi. Pratit ću razvoj događaja.

Evo piva: 


13 godina
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC
Envy kaže...

Jao koliki smo post napravili, pokušat ću ili ga smanjiti li napraviti još veći. :-D

(1) Ovime si sve rekao vezano za svoje potrebe i tu se nemam šta miješati. Ti zadovoljan, ja sretan zbog tebe ;-) Iskreno ja nisam zadovoljan ni kada bi imao Netflix, Disney+, Apple TV+, HBO GO, Amazon Prime, YouTube Premium. IPTV, Pay per View.. u neku ruku hoću sve i hoću da mi je sve prevedeno u smislu titlovanja. Ali nije, pa onda tu dolazi malo i zelena ikona. Kažem malo jer mi se ne da više redati serije i filmove na torrentu 

(2) Da, uspoređivanje komercijalnih i besplanih kanala i jeste na neki način miješanje krušaka i jabuka, mada je bolje rečeno više različitih jabuka. Uspoređivanje svih kanala sa IPTV divljinom je za mene miješanje krušaka i jabuka. Ali ja sam već opisao situaciju na koji sam način to dobio. I ni blizu ni u kakvom omjeru neki koji su dobili taj Aneks ugovora nemaju ni 1/4 onoga što ja imam. Kao što rekoh ne plaćam dodatne kanale nego na najjeftiniji paket imam SVE što bi platio 10 puta skuplje.

Svi kanali koje si gore nabrojao imam ih i ja + Nova TV ima i još kanala NovaBH, NovaS, Nova Sport (to je vlasništvo United Grupe) isto tako i RTL-ova imam neki kojih nema u HR-u. N1 imaju verzije za sve tri države, Al Jazeera je ponajbolji kanal na ex-yu imaju vrhunsku produkciju koja se može mjeriti sa BBC-om ili CNN-om.
I da naravno da se slažem sa tobom da je programska šema u BiH u prošlom milienijumu naspram prograsmke šeme u HR. Ali ja imam skoro kompletnu programsku šemu sve tri države + SLO HD, a imam i HRT 5 i HRT 6 (mislim) jer su ta dva programa za dijasporu, ne prikazuju se u Hrvatskoj.

Ali mene ne zanimaju 44% ljudi koji gledaju sa antene, da sam među njima gledao bih Dnevnik u pola 8 i neki ilm ako ga uhvatim u Prime Timeu. Kao što rekoh od goreg ima gore, a i od boljeg ima bolje, ja sam u pravcu da imam bolje.

Inače vijesti na HRT-u daleko su ozbiljnije nego što to ptavi NovaTV/RTL jer ovima je cilj da da od svega naprave spektakl, što se meni lično ne sviđa.

Stvarno ne znam na koji način da ovo više formatiram. 😂

 

Eh, sad tu dolazimo do drugog problema, a to je dostupnost i lokalizacija sadržaja. Upravo to je razlog zbog kojeg ljudi piratiziraju sadržaj; od servisa dostupan nam je samo Netflix i Google Play Movies, ali oba servisa imaju jako malo sadržaja lokalizirano. Ni HBO Go nije u ništa boljoj situaciji, dođe 40 kuna mjesečno, ali stvarno ima jako malo sadržaja. Meni nikakav FOX ili HBO ne može biti zamjena za streaming servis dokle god oni serviraju što ću gledati i dokle god pokazuju reklame. Radije ću pogledati film/seriju na nekoj žnj stranici nego plaćati 280 kn mjesečno za taj jedan ili dva kanala koja bih pratio, ako bih i kada imao vremena. 

Poanta streaming usluga je da platiš i gledaš što želiš bez reklama. Poanta "premium" kanala je bila da platiš i gledaš što oni puštaju i bez reklama. Ova druga poanta je već promašena...

 

Ja razumijem da ti imaš pristup tim svim kanalima po toj vrlo jeftinoj cijeni, također mi je drago za tebe što si se uspio izboriti za to. Ali takvo nešto u Hrvatskoj nije izvedivo, bar dok imamo duopol među operaterima. Možda imaš pristup svim tim kanalima, ali kada neki od tih kanala prikazuju sadržaj za koji nemaju prava emitiranja u BiH; Telemach ti mora zacrniti sliku sve dok to ne prođe. Tu smo, mi koji gledamo preko antene, donekle u plusu. Nama se slika neće zacrniti i možemo nastaviti gledati bez problema.

 

Što se tiče dodatnih kanala hrvatskih TV kuća, RTL ima 7 TV kanala:

  • RTL
  • RTL 2
  • RTL Kockica
  • RTL Living
  • RTL Crime
  • RTL Passion
  • RTL Croatia World

 

Svi kanali osim zadnjeg su dostupni u Hrvatskoj. RTL Croatia World je kanal namijenjen hrvatima u dijaspori. Drugim riječima, emitira sve što i svi navedeni kanali, ali s malo drugačijim rasporedom. Tu nismo u minusu...

 

S druge strane HRT ima 5 TV kanala:

  • HRT 1
  • HRT 2
  • HRT 3
  • HRT 4
  • HRT Int. (biviš HRT 5)

 

HRT Int. je kanal namijenjen za dijasporu; također kao i RTL emitira sve iste emisije, samo s malo drugačijim rasporedom. Za razliku od RTL-a, HRT Int. je dostupan za gledanje u Hrvatskoj. Ako nekoga zanima, kanal može gledati preko HRTi u potpunosti besplatno. 

 

Envy kaže...

Dobro je što je HR odabrala HEVC kodek emitiranja u jednu ruku, dok u drugu nije za najsiromašnije građanje koji će ili morati da kupuju novi TV ili možda dobiti od države STB ne znam ni ja kako to ide. Biti će sigurno ljutih građana ako se to u drugoj polovici godine isključi. Pratit ću razvoj događaja.


Evo piva: 

Kada smo prelazili na DVB-T MPEG-2, vlada je slala kupone svima koji plaćaju RTV pristojbu. Ovaj puta mislim da to neće biti slučaj, ali nikada ne znaš. Dobar dio kućanstva je već sigurno spreman za prelazak na DVB-T2 HEVC; ja sam spreman 50%. Prošle godine u 12 mjesecu kupio sam novi LG Smart TV, a za drugi, stariji televizor moram samo kupiti prijemnik za 200-tinjak kuna. 

 

Nadam se da će sad nakon prelaska doći i neki novi TV kanali jer bi trebalo biti dosta mjesta u multipleksima... 😄

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.1.2020 15:37 (Marko :D).
6 godina
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC

Amazon Prime Video?

13 godina
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC
Havo kaže...

Kod nekih LG-a, a vrlo lako moguće i ostalih tv-a koji su proizvodnja tipa 2016.-2017. g. je pomoglo mijenjanje države u Češku (prvi su bili s HEVC emitiranjem). i onda preskenirati kanale.

Potvrđujem - svatko tko ima DVB-T2 neka proba promijeniti regiju na neku koja od ranije ima DVB-T2/HVEC emitiranje. Kod mene je na LG B seriji (2014!) sa DVB-T2 tunerom i regijom emitiranja "Češka" uredno našao sve kanale.

 

Zanimljivo -greškom sam postavio regiju na Danska i TV je našao kanale ali na njima je bio sam zvuk?! Ne razumijem u čemu je poanta tih "regionalnih" postavki u kontkestu "kodeka" - to ima smisla za npr. postavke "širine" kanala or 7/8 MHz, koje su frekvencije korištene i sl., no zaista ne vidim svrhu ignoriranja (očito) podržanih kodeka za neke "regije". Uglavnom, vrijedi probati.

15 godina
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC
Marko :D kaže...
Envy kaže...

* * *

Stvarno ne znam na koji način da ovo više formatiram. 😂

 

Eh, sad tu dolazimo do drugog problema, a to je dostupnost i lokalizacija sadržaja. Upravo to je razlog zbog kojeg ljudi piratiziraju sadržaj; od servisa dostupan nam je samo Netflix i Google Play Movies, ali oba servisa imaju jako malo sadržaja lokalizirano. Ni HBO Go nije u ništa boljoj situaciji, dođe 40 kuna mjesečno, ali stvarno ima jako malo sadržaja. * * *

 

* * *

Ja sam koliko toliko formatirao sa ovim zvjezdicama po uzoru na lektire.

Samo da te dopunim i/ili ispravim:
HBO kao tri kanala nemaju reklame: unutar filma nema reklame. Čisti Premium. Samo između filmova i serija imaš reklame šta će oni puštati, to je i logika da znaš šta ćeš gledati. Komercijalne reklame tipa pivo / pasta za zube.. ne postoje. Samo dakle reklame što će oni puštati.
HBO GO je pravi Streaming sadržaj tj. videoteka. reklama postoji samo u okviru same aplikacije kada se otvori i to reklama šta se pušta tj- šta je njima kao in. Evo upravo gledam šta ima.

...5 minuta kasnije...

Dakle, sadržaja kao blata. Sve lokalizirano. Nešto što je meni aktuelno: Njegova Mračna Građa, Došljaci iz prošlosti, Novi papa, Patrola prokletih, Roswell: novi Meksiko. Čuvari, Ljubav za sladokusce, Čudovište iz močvare. Trenutno pratim Californication (Showtime produkcija) 7 sezona po 12 epizoda i to je jedino što pratim i može mi biti do veljače + po koji film.
I HBO (Premium kanal) i HBO GO (premium streaming) sve ali bukvalno je sve titlovano an SLO/HRV/BiH/SRB/MAK, možeš birati koji od tih jezika i veličinu fonta.

Od filmova sve najbolje od 2019: Igrač broj 1, Osvetnici: Završnica, Tolkien, The Lion King (stari i novi), Alladin (stari i novi), The Green Book, Kapetanica Marvel. itd itd.
Tko nije gledao: Černobil, Igra Prijestolja. Dosta dobrih serija iz HBO Asia + Par HBO Latinska Amerika + HBO za naše područje ima jedna serija koju je Danis Tanović producirao (dobra je ali mi sam ušao u neki posao i prestao ju gledati).

Samo sam htio da kažem da je HBO GO u odnosnu na Netflix u prednosti što je apsolutno sve prevedeno. Ono što vidiš to će biti i prevedeno. Tako da ne znam kakva je situacija sad sa Netflixom. Jesu li i dalje nakon nekoliko godina sa 12 prevedenih naslova?
40 kuna čak i da moram plaćati nije puno jer duplo više platim jedan izlazak sa djevojkom. Ili toliko je jedna ulaznica koju sam platio za Star Wars IX.

Iskreno ja sam se navukao na Streaming servis i da imam sve kanale na svijetu nije to - to kao čisti streaming servis. Stisni trokut i voilà - uživaj. Hoćeš u toalet stisni dvije uspravne crte (ne - ne mislim da povučeš dvije uspravne crte :-D [mala šala jer se to stalno radi u Californication]) vratiš se pa ponovo na trokut.

Iskreno ne znam da li sam se navukao na Streaming ili mi je  (budući da imam sve što se nudi na ex-yu prostorima) Streaming servis ispao kao najbolje rješenje od svega ponuđenog ili mi je dojadilo skidanje i gledanje ima li titlova za to i to što je izašlo na rarbg-to. 

OnTopic:Što se tiče teme DVB-T2 vs. HEVC [ne znam čemu ovo vs.] i ja se nadam da će građani dobiti taj bon od vlade (naravno oni koji plaćaju pretplatu).

PS: Malo vezano za zatamnjivanje sadržaja. Ovdje Telemach vodi malo rat (nepravedno) protiv BHTelecoma (MojaTV) tako da zadnja utakmica (kao što rekoh ne gledam nogomet nego F1 i Moto GP i Formulu E) Hrvatska vs. [nekog] i BiH vs. [nekog] nije zatmnjivana (a trebalo bih) tako da sam imao kao niakda više poziva u životu. Jer ta tekma Hrvatska vs [netko] je bila mislim daleko zanimljivija nego BiH vs [netko] Ne pratim nogomet pa ne znam ali znam da sam gledao obje onako na drugom monitoru.

Eh sada što se tiče F1 imam nešto što odvujek sanjam: Gledam sve treninge i utrku na 6 kanala tj. 6 različitih uglova + jedan dodatni kanal u 4K. + statistke preko nekih kanala u real time. Tako isto i za Moto GP. Bolje od ovog ne mogu ni zamisliti.

love2ml86 kaže...

Amazon Prime Video?

Vrhunski servis sa nekoliko fantastičnih serija (ne sa nekoliko nego sve što prave je predobro) koje bi samo neke izdvoio:

 

The Grand Tour (za ljubitelje automobila ne treba posebno objašnajvati). Uvod u S01E01 je ujedno možda i najbolji uvod u neku seriju - ikada.
The Boys (junaci protiv super junaka). Iskreno bolje od bilo koje serije koju je DC ili MARVEL univerzum prestavio. Čim vidim od marvela 6-ta sezona po 20 epizoda to je za mene - sapunica. Serija je vrh, pišao sam od smijeha odlgedao u dva dana.
Čovjek u visokom dvorcu (vrhunska serija po nekoj knjizi [poznatoj])
Carnival Row (fantazija) Ponajbolje izdanje Orlando Blooma. Vile i ljudi u nekom fiktivnom svijetu. 8 ili 10 Epizoda spucano za dva dana.

Šta sve imaju pogledaj ovdje. Ova gore 4 naslova su moja preporuka ali i genralno preporuka od kritike. Sa tim da je Čovjek u visokom dvorcu alternativna stvarnost/povijest [serija se tako reklamirala u NY da je zbog kuakstog križa negodovao i sam gradonačelnik New Yorka] a Carnival Row teška mračna fantazija. Pa to ti govorim ako nešto ne voliš od toga. A i The Boys su superjunaci a humor je miks Engleskog crnog koj iteži da bude amrički - kažem: za pišat od smijeha. DCEU/MEU imaj use na što ugledati.

Mana servisa: Nije prevedeno ništa na HR (koliko ja znam) pa ćeš se morati poslužiti zelenom ikonicom ako imaš opravdani razlog za to.

+/- svega navedenog džaba kada je The Mandalorian exluziva za Disney+ a Seeexluziva za Apple tv+ a da stvar bude gora nema puno Seedera za FHD što se tiče Mandaloriana pa mi džaba 1GbpE [Giga bit per Ehtjernet = Gigabit po sekundi].

Ali neće sve biti bajno kada se uskoro oženim. zato ću da uživam još dok mogu :-D

Previše smo se odmaknuli od teme (ali to obično biva tako) tako da i ja ovdje povlačim ručnu.

lp. svima.

16 godina
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC
Baš tako. Nakon "siđite sa krovova" trebao sam se popeti na krov. Ziher onaj "Manjerka" im slagao reklamu.
14 godina
offline
DVB-T2 vs HEVC

Btw. Jel netko zna koji je bitrate emitiranja ovih 1080p HD kanala preko odasiljaca, a koji preko IPTVa, jel ima razlike i koliko je cca?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC

Bitrate kanala preko DVB-T2 s HEVC kodiranjem je otprilike 2,5-3 Mb/s. Za IPTV i kabelsku ne znam koje kodiranje koriste i koliki je bitrate.

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.1.2020 21:45 (Marko :D).
15 godina
offline
DVB-T2 vs HEVC
Gledam malo ove komentare i mislim si..a jbt,pa ljudi još uvijek gledaju televiziju??
DVB,HEVC..wtf?Kog briga?Mislim,briga one koji gledaju TV,ali...
Zar sam ja jedini koji uopče ne gleda TV??
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC
danko99 kaže...
Gledam malo ove komentare i mislim si..a jbt,pa ljudi još uvijek gledaju televiziju??
DVB,HEVC..wtf?Kog briga?Mislim,briga one koji gledaju TV,ali...
Zar sam ja jedini koji uopče ne gleda TV??

 

Pa evo sad pogledam tekme, ako imam vremena, RTL direkt kad sam free,,, u biti Tv radi sastrane tiho i dok citam knjigu, dok sam na netu, neznam kad sam direktno nesto cekao i gledao TV jer je gubljenje vremena, ali volim imati sve podeseno.. a i tehnicke stvari me zanimaju...

 

inace mi je youtube sasvim dovoljan za sve sta mi treba na LCDu.. i to je nemjerljivo bolje gledati na LCDu neko komp monitoru, iako imam 34” monitor,, kad se zavalis u fotelju i pogledas YT na velikom LCDu koji ima direkt spoj na YT.. meni je to fantasticno, puni HD, 4k... biraj sta ti je zanimljivo i gledaj kad uhvatis vremena

15 godina
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC
A ok,svatko ima svoje navike.
Ja imam 4K TV,49 inča,TV mi služi kao monitor,spojen na GTX960 HDMI 2.0.
I meni je TV puno bolji od monitora,sve kaj trebam imam na kompu,nemam nikakvu potrebu za gledanjem Televizije.
Kao što rekoh,svatko ima svoje navike,ja ne volim imat TV sa "strane" jer ne pratim nikakve sportove,i definitivno me ne zanima ništa što se emitira na našim programima. :)
15 godina
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC
danko99 kaže...
* * * 
Zar sam ja jedini koji uopče ne gleda TV??

Nisi jedini, mogu ti se pridružiti.
Ali ipak reći da ako ćeš gledati sport (bio to Nogomet ili Formula 1) ipak trebaš televiziju. Televizija je zgodna da nešto "čaprka" sa strane dok ti nešto radiš. Ja često na drugom monitoru (kad je slobodan) pustim ili VH1 ili NAT GEO WILD.

12 godina
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC
Thinker kaže...

Malo pojašnjenje oko prijema DVB-T/DVB-T2/HEVC signala i antena u odnosu na analogne.

 

Analogno odašiljanje TV signala bilo je po snazi dosta jače nego digitalno i neki korisnici su sa sobnim antenama hvatali čak i refleksiju signala i imali koliko-toliko dobru sliku na TV-u. Digitalno odšiljanje TV signala je po snazi slabije i dešavalo se da korisnici koji su gledali zadovoljavajuću sliku analognog TV signala na DVB-T su imali ili preslab signal ili ga uopće nisu imali. Tu sam znao pošizit na onu reklamu "Siđite s krovova..." jer je korisnike tjerala u zabludu da će im trebati slabija/manja antena.

Ja imam malu riblju kost kao sobnu antenu jer sa onim "extra-turbo svemirskim" antenama s pojačalima iz domaćih trgovina nisam uspjevao imati sliku bez smetnji ili prekida. Pojačalo je nekad upitne korisnosti jer se zna desiti da sama antena ne hvata dobro pa je pojačalo beskorisno.

 Riblja kost iliti LOG antena je u većini slučajeva dovoljna za gledanje HR TV kanala putem odašiljača, ali koji put je ona preslaba. Nikako se ne može mjerit sa jednom boljom Jagicom. Čak i ona koji put nije dovoljna, pa tu pomaže ant. pojačalo. Ali treba znati koje. Ustvari čemu služi ant. pojačalo. Jednostavno da anulira gubitke u kablu. Ako je ant. kabel kraći od 5m, rijetko kada će ant. pojačalo pomoći. Otprilike min. jačina signala kod koje je slika još dobra je oko 32dbuV na samoj ant. utičnici od TV-a ili prijemnika. Upravo je ta granica od 32dBuV najbitnija. E sada ako je ta jačina signala oko 28-30dBuV, a antena je riblja kost, puno bolje rješanje je promijenit antenu, nego ubacit u ant. sistem pojačalo. Ta bolja antena digne u prosjeku oko 6dB jačinu signala. Pojačalo pak te granične signale pojača, ali pojača i sve ostalo. Ono što je bitno da nikako ne može poboljšat samu kvalitatu signala, što "jača" antana napravi.

E sada tamo gdje je ant. kabel dulji od 10-20 pa i više metara u kojem nastaju gubici, pojačalo pomaže, ali samo ako je jačina signala veća od 34dBuV na samoj antani. U tom slučaju bolja pojačala ne kvare kvalitatu signala, već ona ostaje ista. Pojačaju samo razinu signala. Mnogi griješe pa u ant. sistem ubacuju pojačalo, a ono nije potrebno. Ako su ti signali preko 40dBuV, ant. pojačala su nepotrebna. Ako se pak žele primat neki slabiji signali gdje je potrebna jača antana i pojačalo, može doči do preuzbude pojačala, pogotovo ako u blizini postoji lokalni odašiljač. U tom slučaju bi trebalo smanjit jačinu tih lokalnih signala na razine oko 45-50dBuV. To se radi sa tzv. notch filtarima. Mnogi, njih baram 95% te filtare ne upotrijebi pa od pojačala imaju više štete od koristi. Ono što je jako bitno da 60% ant. pojačala koja se mogu kupiti niisu dobra. Nikako kupovati ona koja imaju pojačanje preko 12-15dB. I šumni broj pojačala je bitan. Što je ono manje, pojačalo bi trebalo biti kvalitatnije. Samo ima jedan veliki problem. Velika većina te specifikacije prikazuja sa lažnim, krivim podacima.

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.2.2020 19:09 (Cobra33).
16 godina
offline
DVB-T2 vs HEVC

Nakon 3 godine otkako sam kupio tv odlucio sam prvi put spojit antenu na njega...

Po speckama TV ne podrzava HEVC (H265) ali prilikom skeniranja uredno je pronasao HD programe koje emitira skoro bez greske... (tu i tamo se pojavi neka smetnja)

 

 

Truth in engineering.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC

Zato specifikacije provjeravaš u dokumentima koje si dobio uz televizor ili na stranicama proizvođača.

13 godina
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC

Zato specifikacije provjeravaš u dokumentima koje si dobio uz televizor ili na stranicama proizvođača.

10 godina
neaktivan
offline
DVB-T2 vs HEVC

Prije tjedan dana su objavili da je prijelaz odgođen za najmanje 6 mjeseci.

https://oiv.hr/hr/vijesti/objave-za-javnost/odgoden-prelazak-na-novi-dvb-t2hevc-sustav/

 

Mogao je i bug napravit vijest o tome, s obzirom da je ovaj prijelaz bio jedna od najvecih tema.

 

Uglavnom svi postojeci TV ce radit sasvim u redu bez dodatnih uređaja najmanje do kraja 2020. 

Nema potrebe za kupovinom, sto je i dobro uzevsi u obzir krizu i gubitak posla, i snizavanje placa za mnoge građane

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC
texas.bug kaže...

Prije tjedan dana su objavili da je prijelaz odgođen za najmanje 6 mjeseci.

https://oiv.hr/hr/vijesti/objave-za-javnost/odgoden-prelazak-na-novi-dvb-t2hevc-sustav/

 

Mogao je i bug napravit vijest o tome, s obzirom da je ovaj prijelaz bio jedna od najvecih tema.

Bilo bi zgodno, ali nije potrebno...

 

ili jest: https://www.bug.hr/televizija/zbog-pandemije-koronavirusa-hakom-odgadja-potpuni-prelazak-na-dvb-t2hevc-14420

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
10 godina
neaktivan
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC
MrBlc kaže...
texas.bug kaže...

Prije tjedan dana su objavili da je prijelaz odgođen za najmanje 6 mjeseci.

https://oiv.hr/hr/vijesti/objave-za-javnost/odgoden-prelazak-na-novi-dvb-t2hevc-sustav/

 

Mogao je i bug napravit vijest o tome, s obzirom da je ovaj prijelaz bio jedna od najvecih tema.

Bilo bi zgodno, ali nije potrebno...

 

ili jest: https://www.bug.hr/televizija/zbog-pandemije-koronavirusa-hakom-odgadja-potpuni-prelazak-na-dvb-t2hevc-14420

 Promakla mi vijest, ispricavam se autoru 

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
15 godina
online
DVB-T2 vs HEVC

nwm, našao odgovor

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.10.2020 8:13 (Ges).
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: DVB-T2 vs HEVC

Pa jesi mogao samo dopisati odgovor kad si već editirao post. Kako si ti danas tražio, sutra će netko drugi - ako si očekivao da će ti netko pomoći, budi koristan, pa i ti pomozi.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
online
Re: DVB-T2 vs HEVC
MrBlc kaže...

Pa jesi mogao samo dopisati odgovor kad si već editirao post. Kako si ti danas tražio, sutra će netko drugi - ako si očekivao da će ti netko pomoći, budi koristan, pa i ti pomozi.

 postavio sam isto pitanje na dvije teme i to o mišljenju o ovom t-comovom dvb-t2 prijemniku.

evo odgovor:

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/prijelaz-dvb-t2-uz-ht-ov-prijamnik-dodatne-pr/278059.aspx?page=0&jumpto=6212944&sort=asc&view=flat

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice