LTE na testu u Hrvatskoj

poruka: 103
|
čitano: 16.195
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "LTE na testu u Hrvatskoj".
16 godina
offline
Re: LTE na testu u Hrvatskoj

Problem je što u Hrvatskoj nikako da zaživi isključivo FLATRATE mobilni internet koji zapad ima godinama po PRISTUPAČNOJ cijeni a ne ove bajkovito visoke... Ovi naši "monopolisti-dogovarači" aka Vipnet i T-com rade istu stvar kao što je nekad radio HP imaju monopol i dogovaraju se, a korisnici zato plaćaju više nego igdje drugdje.

15 godina
offline
Re: LTE na testu u Hrvatskoj
makopos kaže...

Problem je što u Hrvatskoj nikako da zaživi isključivo FLATRATE mobilni internet koji zapad ima godinama po PRISTUPAČNOJ cijeni a ne ove bajkovito visoke... Ovi naši "monopolisti-dogovarači" aka Vipnet i T-com rade istu stvar kao što je nekad radio HP imaju monopol i dogovaraju se, a korisnici zato plaćaju više nego igdje drugdje.

Ako ce itko radit povoljan flat onda će to bit Tele2 ili Bonbon...

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. 3.8.2011. godine, u 11:41, napisao sam svoj 10.000-ti post.
13 godina
offline
Re: LTE na testu u Hrvatskoj
makopos kaže...

Problem je što u Hrvatskoj nikako da zaživi isključivo FLATRATE mobilni internet koji zapad ima godinama po PRISTUPAČNOJ cijeni a ne ove bajkovito visoke... Ovi naši "monopolisti-dogovarači" aka Vipnet i T-com rade istu stvar kao što je nekad radio HP imaju monopol i dogovaraju se, a korisnici zato plaćaju više nego igdje drugdje.

 

Ti si nesto pobrkao. Mobilni internet nije za torrente, necu na mobitel skidati torrent, za to imam komp i zicu. Za mobitel mi treba 2-3 GB i to mi je sasvim dosta. Vise me zanima dobra brzina nego flat. Ako razdvoje pakete na do 3GB i flat ja cu uzeti do 3GB, ali ako ce imati brzine do 4Mbps i do 10, ja cu uzeti do 10.
16 godina
neaktivan
offline
LTE na testu u Hrvatskoj

mobilni net ne predstavlja samo mobitele. ljudi koji pricaju o flatu, misle na ove stickove sa slike.

 

 
4 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: LTE na testu u Hrvatskoj
Tonči kaže...

 

800MHz omogućava jeftinije i veće pokrivanje od 3G-a. 800MHz LTE signal putuje znatno dalje (više od dvaput više) nego na 2,6GHz za istu snagu i veličinu ćelije. 800MHz mreža na ovaj način ima manje kapacitete, ali zato je puno lakše pokriti velika područja. Nažalost, 10MHz propusnosti na 800MHz signalu neće nikada pogurati 100mbps korisnicima, što je jednostavno neizvedivo osim u savršenim uvjetima. Važno je zapamtiti da smo na testu sada vrlo vjerojatno sami u ćeliji i za sebe imamo cijeli kapacitet. To nije realna situacija. 4x4 antene su moguće, ali preskupe.

 

Koliko mi je poznato, trailovi rade na 1800MHz, a ne na 800MHz. Također, prva faza implementacije će biti na 1800MHz.

15 godina
neaktivan
offline
Re: LTE na testu u Hrvatskoj
makopos kaže...

Problem je što u Hrvatskoj nikako da zaživi isključivo FLATRATE mobilni internet koji zapad ima godinama po PRISTUPAČNOJ cijeni a ne ove bajkovito visoke... Ovi naši "monopolisti-dogovarači" aka Vipnet i T-com rade istu stvar kao što je nekad radio HP imaju monopol i dogovaraju se, a korisnici zato plaćaju više nego igdje drugdje.

Flat rate-a kod nas neće nikada biti. Pokazalo se (na "trulom" zapadu) da je uvođenje flat rate-a bio potpuni promašaj. Naime, flat rate je privukao i klasične downloadere koji vise na torrentima. Što je zagušilo mreže operatera. Dakle, nije problem niti cijena usluge kao flat rate-a. Problem je što puno flat rate korisnika zaguši mrežu i operator ne može pružiti uslugu ostalima. Zbog karakteristika mobilne mreže, kapacitet se može vrlo ograničeno povećati i onda je kraj.

Uglavnom, svi operatori koji su uveli flat rate sada lupaju glavom o zid i to je jedan od razloga zašto LTE nudi dobru perspektivu, jer će odteretiti postojeće 3G mreže.

14 godina
offline
LTE na testu u Hrvatskoj

prvo lte je sasvim nova mreža ali vi ne prestajete sa usporedbom sa 3g, halo to nije isto,

 

lte bazna ide i na 100km krug ako treba, 70km je dovoljno, a nešto manje da bi to bilo to što se tiče brzine i latencije o tome 3g može samo sanjati,

 

drugo što se tiče flata t-mobile austria ga već nudi na lte tarifama, po brzinskim razredima 100/50 je najskuplje današnji 3g njegove brzine najjeftinije, ista šema kao kod fixnih brže je skuplje,

 

vip je sada krenuo sa 8 satnim flatom svaki dan ko ima uključenu noćnu to im je svojevrsni test po meni, vjerujem da će i oni tada dati 24 sati flat samo je pitanje po kojoj cjeni za koju brzinu

 

jer iskreno te brzine uz paketno ograničenje nemaju smisla

 

 

i lte bi trebao pokriti sve i grad i selo isto u tom i je jedna od prednosti osim brzine i latencije, a i više korisnika se može istovremeno objesiti

 

što se tiče zagrijavanja sticka pa pucanju veze gledajuči po svome koji je hspa+ to se rješi upgradeom firmwarea, naravno da vi nećete upgradeati na tuđem sticku ali da se zna ja sam tako riješio em se sada više toliko ne grije em ne gubi vezu uslijed toga

 

 

a što se tiče onih koji pretjeruju sa flatom iz posta iznad njih se lako isključi iz mreže a osim toga može se koristiti i fair use klauzula pa će im past brzina nakon toliko i toliko

bug caruje, um klade valja
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.9.2011 18:08 (Oldy).
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
LTE na testu u Hrvatskoj

@oldy, ti kao bolji poznavatelj ove materije kroz vise tema... pojasni mi ovaj vipov stick.

jeli on tranzicijski medjuuredjaj sa 3g na lte i koliko on sada moze izvuci iz postojeceg 3g-a?

http://www.vipnet.hr/usb_stick_hsdpa

dual carrier?

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na bol-u.
 
0 0 hvala 0
15 godina
online
LTE na testu u Hrvatskoj

Frend ima ugovor na 3 godine s T-com za mobilni net.

Ovo mu je drugi ugovor.U prvom ugovoru je imao ratu

prvih godinu i pol 150 Kn/mjesečno,ostatak im je debelo preplatio

po 300 Kn/M.Čovjek je kupio "povoljno" netbook Asus Eee od njih i 

uslugu mobilnog interneta.E,kad mu je taj ugovor istekao posavjetovah ga(bezuspješno)

da si upelja fix-nu telefonsku liniju i uzme Flat,no on je poželio opet mobilni internet 

i novi netbook a kako nije bilo u ponudi netbook-ova,tako su mu "uvalili" Dell Streak

(u zamjenu za +8000 bodova) i 500 Kn.Stanje s mobilnim opet isto.

Pola ugovora 150 Kn/M,pola 300 Kn/M.

 

Ono što jer u cijeloj priči najtužnije jest da živi skoro u centru Karlovca 

i neprestano mu puca connect na net,užasno je sporo i ne može

normalno koristiti ono što plaća. 

 

Ja živim u strogom centru Karlovca,on ponese ponekad svoj

netbook i mobilni net do mene,situacija je ista,doslovice.

Znači ni kod mene doma T-scum nije u stanju isporučiti

normalan,stabilan signal.

 

Bitno da bez grča na licu znaju naplatiti "uslugu" svakog 7.{#}

 

P.S.:Sorry za lagani offtopic,ali ovo sam morao napisati.

Tu prodaju "*uda pod bubrege" ljudima s novim tehnologijama,

a nisu u stanju niti postojeće  omogućiti na normalno korištenje.

Old Insomniac
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.9.2011 20:19 (fromcelltohell).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
LTE na testu u Hrvatskoj

"prikladno i za Apple korisnike" kao da samo Apple ima proizvode bijele boje, kao da Bug promovise Apple, zašto baš Apple da spomenu mogli su drugog prozvodjaca spomenuti.

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.9.2011 20:26 (windy).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: LTE na testu u Hrvatskoj
torrente kaže...

@oldy, ti kao bolji poznavatelj ove materije kroz vise tema... pojasni mi ovaj vipov stick.

jeli on tranzicijski medjuuredjaj sa 3g na lte i koliko on sada moze izvuci iz postojeceg 3g-a?

http://www.vipnet.hr/usb_stick_hsdpa

dual carrier?

  Može izvuči teoretski recimo u vrh glave 30Mbs na speedtestu možda malo više, strašno ovisi od lokacije i do koliko je dotična bazna omogućena znači može biti i 2-3Mbs, 10Mbs ili 23Mbs,  relativna stvar, jedino što je najbolji to jest može se u njega najviše pouzdati trenutno jer ima najskuplji chip u sebi,

 

jedina stvar je da je vip povećanjem paketa i uvođenjem noćnog flata smanjio brzine na tim novim pretplatama, a većina ima stickove do 7.2 pa to ni ne skuži da ne daju puno brže od 8Mbs recimo, mislim da je 7.2Mbs službeno ali stick može više pa eto otud taj višak, inače dL max oko 860KB/s tako da u tom slučaju nema veliku prednost brzinski jer će i negov priključak tj. sim ograničiti ali jednostavno je bolji, pouzdaniji, moderniji, i nije skup za svojih 9 ili 99kn na pretplati....

 

nadam se da je to to...

 

a dragom Karlovčanu, da nisu u stanju srediti 3G jer je 3G jednostavno takav zato se i prelazi na nešto novo što bi trebalo biti sve ono što 3G nije, samo što ćemo na točnu objavu tarifa pričekati, pa odlučiti ili ostati na sadašnjim brzinama ili preči na to nešto bolje, bojim se da neće biti ista cijena, bar gledajuči po vani, ali ako nešto ne sj... naši to bi trebalo pokriti zg i zadnju vukoj... potpuno jednako u tome je stvar... a 3g to ne može

bug caruje, um klade valja
16 godina
offline
Re: LTE na testu u Hrvatskoj
TheName07 kaže...

Flat rate-a kod nas neće nikada biti. Pokazalo se (na "trulom" zapadu) da je uvođenje flat rate-a bio potpuni promašaj. Naime, flat rate je privukao i klasične downloadere koji vise na torrentima. Što je zagušilo mreže operatera. Dakle, nije problem niti cijena usluge kao flat rate-a. Problem je što puno flat rate korisnika zaguši mrežu i operator ne može pružiti uslugu ostalima. Zbog karakteristika mobilne mreže, kapacitet se može vrlo ograničeno povećati i onda je kraj.

Uglavnom, svi operatori koji su uveli flat rate sada lupaju glavom o zid i to je jedan od razloga zašto LTE nudi dobru perspektivu, jer će odteretiti postojeće 3G mreže.

 

Možda da ti onda budeš prvi koji će to lijepo objasnit AT&T-u i Verizonu koji nude flatrate mobini internet. Izgleda da oni nisu dovoljno stručni kao ti jedinka u ovom svijetu.

14 godina
offline
LTE na testu u Hrvatskoj

Ma nudi i t-mobile austrija samo je čovjek očito sa adsl-a pa mu baš i nije bliska tematika tj. on misli da zna, iči će flat kako da ne samo kalkuliram, 500kn za brzine do 100Mbs, pa neki sa 25Mbs, pa sa 10Mbs pa 2Mbs, svi flat ali taj flat sa recimo 2Mbs će biti 100kn

 

brzinski razredi jednom rječju, brže je skuplje, tko voli nek izvoli, bar je tako vani ako naši nešto drugo ne izmisle, ne znam nema ništa službeno

bug caruje, um klade valja
 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: LTE na testu u Hrvatskoj
Oldy kaže...

...a dragom Karlovčanu, da nisu u stanju srediti 3G jer je 3G jednostavno takav ...

Pa sad,kad bi to bilo opravdanje za providera na neki način....ali,jednostavno nije u redu.

Ipak se ovdje radi o strogom centru grada.Nije bitno kojeg,centar je centar.

Ako u centru nema signala,kako li je tek u predgrađima?

Masno naplate uslugu koju ne isporuče.Već sam 100x govorio frendu da odemo 

servirati "jezikovu juhicu" u T-scum,bar toliko možemo si priuštiti uzevši u obzir

situaciju.No,frend je po prirodi stoik,šuti i trpi...divim mu se.

Da je do mene,davno bi me čuli za to.....

 

Još jedared sorry za offtopic,s ovime završavam.

Old Insomniac
14 godina
offline
LTE na testu u Hrvatskoj

Ma ok kužim ja tebe jako dobro pa po Zg imaš džepove edgea koliko hoćeš, samo nek ti soba gleda na krivu stranu eto ti vraga, od full hsdpa pa do edgea kratki je put,

zato su sad poboljšali navodno sveukupno ponašanje signala u prostoru, tako da se od njegovog širenja do probojnosti, broja korisnika, brzine na kojoj je konstanstan signal, valjda 350km/h itd

 

pa žaljenje na 3G treba ostaviti iza sebe i krenuti se žaliti na LTE ako ćemo se imati na što žaliti, jer je LTE taj valjda konačno pravi G(ej) :)

bug caruje, um klade valja
 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
LTE na testu u Hrvatskoj

LTE na 1/5 crtici signala:

Moj PC  
1 0 hvala 7
15 godina
neaktivan
offline
LTE na testu u Hrvatskoj

Kad ce ovo napokon krenuti kod nas? Tolike price krajem godine a sada nista.

Battlefield is the Best, fuck the rest!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
LTE na testu u Hrvatskoj
A vip navodno na proljeće uglavnom brujali su 2012. i ja ih čekam ako ništa drugo da vidim cijene, valjda će ih slagati po brzinskim paketima, ne znam uopće da li je itko dobio i platio koncesiju kao taj prvi korak, a drugo što im sada niti vrijeme ne ide na ruku da nešto postavljaju vani
bug caruje, um klade valja
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
LTE na testu u Hrvatskoj

i ja sam nestrpljiv.  Tonči?  ajmo...preko  tajnih kanala saznaj kakav info.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na bol-u.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
LTE na testu u Hrvatskoj

Da još pitanje Tončiju pošto ja nisam bio te sreće da budem u području pokrivenosti pa na dalje, da li ima razlika na kraju testiranja u odnosu na početak? to je trajalo nekoliko mjeseci, da li je bilo što bolje?

bug caruje, um klade valja
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
LTE na testu u Hrvatskoj

A da našao sam noviji text od 19.1. teško da će lte ove godine he he nismo mi te sreće bar po ovome, što reči da u svijetu kreće 80 mreža u rad ove godine...

 

http://www.vjesnik.hr/Article.aspx?ID=1A5A319F-0583-4320-B213-EA47F679F6CD

bug caruje, um klade valja
 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: LTE na testu u Hrvatskoj
Oldy kaže...

Da još pitanje Tončiju pošto ja nisam bio te sreće da budem u području pokrivenosti pa na dalje, da li ima razlika na kraju testiranja u odnosu na početak? to je trajalo nekoliko mjeseci, da li je bilo što bolje?

Bolje? Ne, usluga je bila jednake kvalitete tijekom cijelog testiranja, što znači da je bila stabilna i brza veza bez problema. U prosjeku 50/15 mbps. Bilo je povremenih resetiranja mislim, ali to je normalno.

12 godina
protjeran
offline
Re: LTE na testu u Hrvatskoj
torrente kaže...

i ja sam nestrpljiv.  Tonči?  ajmo...preko  tajnih kanala saznaj kakav info.

 

Tonči kaže...
Bolje? Ne, usluga je bila jednake kvalitete tijekom cijelog testiranja, što znači da je bila stabilna i brza veza bez problema. U prosjeku 50/15 mbps. Bilo je povremenih resetiranja mislim, ali to je normalno.

torrente te nesto pitao {#}

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
14 godina
offline
Re: LTE na testu u Hrvatskoj
Tonči kaže...
Oldy kaže...

Da još pitanje Tončiju pošto ja nisam bio te sreće da budem u području pokrivenosti pa na dalje, da li ima razlika na kraju testiranja u odnosu na početak? to je trajalo nekoliko mjeseci, da li je bilo što bolje?

Bolje? Ne, usluga je bila jednake kvalitete tijekom cijelog testiranja, što znači da je bila stabilna i brza veza bez problema. U prosjeku 50/15 mbps. Bilo je povremenih resetiranja mislim, ali to je normalno.

  Hm, to bi značilo da su od prve pogodili dobru optimizaciju

 

 

 

 

bug caruje, um klade valja
16 godina
offline
Re: LTE na testu u Hrvatskoj
Oldy kaže...

  Hm, to bi značilo da su od prve pogodili dobru optimizaciju

 

 

 

 

Pa nije baš da su jučer počeli s tim. Već je dosta dugo u testu i više se čeka država nego operateri.

14 godina
offline
LTE na testu u Hrvatskoj

Ajoj znam to majke ti mile pa godinama sam na mobilnom netu

 

nego sam mislio u smislu koji k su onda korisnici imali testirati pola godine kada je i na početku i na kraju njihovog testa brzina i ping potpuno isti

 

jbš to testiranje

 

lte mora iznad 50Mbs u svakom slučaju a ni up od 15 me ne oduševljava baš nije to adsl

 

eto u tom smislu sam mislio znam da čekaju da raspišu koncesije eto vip prvi nudi i 100 mil kn za nju ako ga oslobode nameta od 6% ali kako imamo traljavu vladu kao i one prije nje nema još dogovora

bug caruje, um klade valja
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: LTE na testu u Hrvatskoj
Oldy kaže...

Ajoj znam to majke ti mile pa godinama sam na mobilnom netu

 

nego sam mislio u smislu koji k su onda korisnici imali testirati pola godine kada je i na početku i na kraju njihovog testa brzina i ping potpuno isti

 

jbš to testiranje

 

lte mora iznad 50Mbs u svakom slučaju a ni up od 15 me ne oduševljava baš nije to adsl

 

eto u tom smislu sam mislio znam da čekaju da raspišu koncesije eto vip prvi nudi i 100 mil kn za nju ako ga oslobode nameta od 6% ali kako imamo traljavu vladu kao i one prije nje nema još dogovora

U jednom trenutnku su bili ugušili signal kraj mene na 1/5 crtica, a brzinu na 6/3, ali i to je bilo fino stabilno, na minimumu signala.

 

Doduše, nije mi jasna ova tvoja izjava kasnije, koju sam podebljao. Tebe ne oduševljava 15 megabita po sekundi uploada?! To je za mobilnu vezu perverzija, a nema ni zemaljske veze dostupne običnim korisnicima koja nudi makar približno. Da, možeš zakupiti svoj vod za 3-4 tisuće kuna mjesečne sinkrone veze pa ni to nije 15 megabita prema gore. 50 megabita prema dolje također nitko u Hrvatskoj ne nudi.

 

Tvoj komentar mogu razumjeti samo ako po cijeli dan visiš na nekom fakultetu pa te razmazilo gigabitima...

14 godina
offline
LTE na testu u Hrvatskoj

Ma ne ja sam davno profulao svoj fakultet 41. je tu, nego sam mislio na to da lte može i i 75 u uploadu ali da zavisi od širine kanala a u početku neće ići preširoko jer se i to plaća

 

krenuo je primjerice vodafone portugal početkom mjeseca imaju dva brzinska paketa 100/50 i jeftiniji 50/25 ali naravno svatko će slagati svoje brzine,

 

sada imam 13-14 u DL i 2.50-3 u uploadu već godinu i pol već sam razmažen da to je brže od toga samo je prob u tome što za 5 mj. mogu produžiti pa uzeti dual carrier stick i ići i duplo u DL po istoj cijeni pa biti još razmaženiji a lte neće ići po istoj cijeni bar mislim bit će dosta skuplji ne bih se čudio i cijeni 500-700kn u početku

 

a vidjet ćemo, nema veze dobro je i sada otkada je noćnog flata na vipu i tu mogu skidati koliko hoću samo je sada prob nači od kud skinuti ali to je već drugi prob :)

 

a i nisam neki veliki skiđač najviše oko 100GB jedan mjesec bilo inače dosta manje

bug caruje, um klade valja
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: LTE na testu u Hrvatskoj
Oldy kaže...

sada imam 13-14 u DL i 2.50-3 u uploadu već godinu i pol već sam razmažen da to je brže od toga

Brže od čega?

14 godina
offline
LTE na testu u Hrvatskoj

O bože pa lte

 

da li ja iz zagreba toliko pišem različito od tebe iz splita?

 

dobro nema veze oprosti što sam te išta pitao ionako znam sve što mi treba a imam i ogromno iskustvo već na mobilnom netu

 

ionako ja drumom a ti šumom uživaj sada na svom adslu kada je stalo kvazi testiranje a ja nastavljam uvijek na mobilnom netu

 

kad krelci ne znaju uzeti u test nekoga poput mene sa višegodišnjim iskustvom na mobilnom netu nego uzimaju ljude sa adsl-a onda to ovako i ispadne ma nula bodova

 

 

bug caruje, um klade valja
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.2.2012 10:45 (Oldy).
 
0 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice