Hrvatska ima lošiji pristup internetu od Srbije pa

poruka: 79
|
čitano: 12.915
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatska ima lošiji pristup internetu od Srbije pa".
7 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska ima lošiji pristup internetu od Srbij
lovacmaki kaže...
Louis Pluto kaže...

Imam internetsku vezu t-coma brzine 4 Mbps u elitnom dijelu grada Rijeke, na Trsatu, brže ne može

 

Što da im svakodnevno:

 Tako je i na drugim elitnim dijelovima grada, npr. na Kantridi. 

 pozdrav iz rukavca 3 mb/s uz (jako) puno sreće!

Netko radi što zna a netko zna šta radi.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska ima lošiji pristup internetu od Srbij
To su iskrivljene cinjenice. Barem prema mom iskustvu a i brojke ne lazu. U BiH na selima gotovo nigdje nema adsl, a hrv ima i to skoro u svim. Adsl je spor i to je jedini razlog takvog scora. Napravite usporedbu brzine grad vs grad pa cete dobit realne podatke. A između ostalog u nas je mobilna mreza kakvu u bih i srbiji samo mogu sanjat. Za kraj, susjedi imaju povoljniji net, ali ne i brzi, a definitivno nekvalitetniji.
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska ima lošiji pristup internetu od Srbij

Zato sada Telemach u BiH, barem u mojoj okolini(Tuzlanski kanton) i po selima se širi. Prijatelj koji živi baš podaleko u jednom selu, kaze od izbora ima 2 WISP-a koji su sa ponudom ostali na nivou iz 2010. a cijenom na 2012. i eto sad kablovski internet. Telekom nema šansi da pruža osim mobilne i telefonske po selima.

15 godina
offline
Re: Hrvatska ima lošiji pristup internetu od Srbij
big_bang kaže...
* * * U BiH na selima gotovo nigdje nema adsl, a hrv ima i to skoro u svim. Adsl je spor i to je jedini razlog takvog scora. Napravite usporedbu brzine grad vs grad pa cete dobit realne podatke. * * *

Prije svega u ovim komentarima nije bilo nikakve usporedbe tipa "naša, vaša" i sl.

 

BHTelecom je u skoro svako selo doveo optičke čvorove i pritupne tačke da te mjere da ne vjeruješ: do konjskih štala, pa do srušenih kuća i kuća koje samo tek imaju temelj. Doslovce od 2005. počeli su se kao karcinom da šire.

A ADSL kao tehnoligija nije toliko spora. Sa Anexom M imaš 24/3.3 Mbps. Ja sam Zadnji put bio na ADSL-u bio na Anexu B

Što se tiče usporedbe grad vs. grad eto ljudi se fino javljaju iz centra velikih gradova u HR kako kažu da nemaju izbora, slična situacija je i u BiH.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska ima lošiji pristup internetu od Srbij
Envy kaže...

BHTelecom je u skoro svako selo doveo optičke čvorove i pritupne tačke da te mjere da ne vjeruješ: do konjskih štala, pa do srušenih kuća i kuća koje samo tek imaju temelj. Doslovce od 2005. počeli su se kao karcinom da šire.

A ADSL kao tehnoligija nije toliko spora. Sa Anexom M imaš 24/3.3 Mbps. Ja sam Zadnji put bio na ADSL-u bio na Anexu B

Što se tiče usporedbe grad vs. grad eto ljudi se fino javljaju iz centra velikih gradova u HR kako kažu da nemaju izbora, slična situacija je i u BiH.

 

Ne znam za koje štale vi pričate, ali ja iz iskustva govorim da dosta sela u hercegovini nema adsl i koriste WIFI providere kao sto su Dasto Semtel. A sto se tice brzine, molim Vas nemojte pričati o teoretskim brzinama i tehnologijama koje se slabo koriste. Kroz bakrenu paricu može bez problema ići gigabit, ali pitanje je cijene i na koju udaljenost. U hrv, konkretno u selu gdje mi roditelji žive, na Vdsl-u je najveća brzina 5Mbit, jer je centrala daleko. A samo da jos napomenem da kad vec govorite o tako dobroj bakrenoj povezanosti, zasto u bih opstaju wifi davatelji usluga, a u hrv ih vise skoro ni nema?

8 godina
offline
Re: Hrvatska ima lošiji pristup internetu od Srbij
big_bang kaže...
Envy kaže...

BHTelecom je u skoro svako selo doveo optičke čvorove i pritupne tačke da te mjere da ne vjeruješ: do konjskih štala, pa do srušenih kuća i kuća koje samo tek imaju temelj. Doslovce od 2005. počeli su se kao karcinom da šire.

Ne znam za koje štale vi pričate, ali ja iz iskustva govorim da dosta sela u hercegovini nema adsl i...

 znas  , nasa je drzava podjeljena u svemu na tri djela ,ono sto se obicno smatra zapadnom(HB) i istocnom Hercegovinom(RS) nije pod BHTelecomom ,da jeste  bilo bi ADS-la u stalama,temeljima i rusevinama

waaagh
15 godina
offline
Re: Hrvatska ima lošiji pristup internetu od Srbij
big_bang kaže...
Envy kaže...

BHTelecom je u skoro svako selo doveo optičke čvorove i pritupne tačke da te mjere da ne vjeruješ: do konjskih štala, pa do srušenih kuća i kuća koje samo tek imaju temelj. Doslovce od 2005. počeli su se kao karcinom da šire.

A ADSL kao tehnoligija nije toliko spora. Sa Anexom M imaš 24/3.3 Mbps. Ja sam Zadnji put bio na ADSL-u bio na Anexu B

Što se tiče usporedbe grad vs. grad eto ljudi se fino javljaju iz centra velikih gradova u HR kako kažu da nemaju izbora, slična situacija je i u BiH.

 

Ne znam za koje štale vi pričate, ali ja iz iskustva govorim da dosta sela u hercegovini nema adsl i koriste WIFI providere kao sto su Dasto Semtel. A sto se tice brzine, molim Vas nemojte pričati o teoretskim brzinama i tehnologijama koje se slabo koriste. Kroz bakrenu paricu može bez problema ići gigabit, ali pitanje je cijene i na koju udaljenost. U hrv, konkretno u selu gdje mi roditelji žive, na Vdsl-u je najveća brzina 5Mbit, jer je centrala daleko. A samo da jos napomenem da kad vec govorite o tako dobroj bakrenoj povezanosti, zasto u bih opstaju wifi davatelji usluga, a u hrv ih vise skoro ni nema?

Bio sam na Dasto Semtel prije 10-tak ili 15-tak godina i sjećam se da je isti pravio redove u poslovnicama BHTelecoma da se ljudi odjave do tada uslovno povoljnog Dial Up-a ako ste student bili. Onda je upravo radi ovakvih Provajdera (Dasto Semtel ili Zona, Avax, Elta) Bhtelecom počeo prvo da radi manje gradove kao što je Srebrenik, Lukavac ili Gračanica da bi kasnije doslovce kao karcinom sistematski počeo polako ali jednostavno apsolutno sve da pokriva. Evo gdje sam ja tj. predgrađe Tuzle je za ne povjeropvati, pa kroz šumu da bi došli do nekih vikendica 5km vukli su optički čvor, da bi se gore kroz "zadnju milju" raširili. Da si htio za šljivu da ostave priključak - samo si to trebao reći.

Sjećam se pokojnog djeda koji reče "pa što ostaviste tu te žice, zar ne vidite da se kuća srušila". Bukvalno što god je objekat, pa bila to i štala, išao je crni alkatren kabal, i bijela kutijica sa bakrenom paricom.

Sad se ponovo priča mjenja. Dolazi nezavisni provajder i daje 10 puta brži Interenet po istoj cijeni + TV. Plus suočavaju se sa daleko većim problemom tj. VoLTE tako da lično ja na BH Broj ne sjećam se kada sam nekoga zvao. Sve ide WhatsApp i Viber. Znali su prije "ubrati" za Novu Godinu (pa se redoviti rušila GSM mreža) milione KM-ova za poruke čestitke ali sada je to svedeno na minimum.

 

Isto i ovaj dio BiH o kojem pišem je u izumiranju Wi-Fi provajdera. Wi-Fi provajderi su u SR i BiH više zastupljeni u HR jer ih je pola startalo kao "divlji provajderi". Da budem iskren sada nakon dosta godina mogu se otvoriti i reći da sam i ja bio provajder za 20-tak kuća.

Što se tiče tvog pitanja kolega gore ti je upravo dao odgovor: Bijeljinska Zona u Hercegovini!!! Sa druge strane jedno Sarajevo ima više BHTelecom pretplatnika nego čitav Eronet.
U svakom slučaju drago nam je da si podjelio i svoje iskustvo.

Što se tiče tehnologija i tu ti mogu dosta toga napisati. Od optičkog čvora preko zadnje milje koju zoveš bakrena parica vrlo često uopšte nije bakrena parica nego aluminjska parica. Meni je kroz kuću prošlo preko 40-tak metara tog najgoreg kabla na svijetu (+ do kuće) pa sam isti zamjenio starom bakrenom telefonskom paricom i dobio deklariranih 5Mbps (sa Alumijskiom paricom 4,2 Mbps). Koaksijalni kabal je sasvim druga priča gdje se vozi minimum 40 Mbps pa ide do 1 Gbe. Tehnologije kao što su ADSL, ADSL2, ADSL2+, VDSL i sl. (tehnologije, ne skraćenice) su priča za sebe.

15 godina
neaktivan
offline
Hrvatska ima lošiji pristup internetu od Srbije pa

@Envy znaš li možda kakva je sitacija sa optikom na TK (ili konkretno Gračanica i Tuzla).  Zadnje što sam čuo, je da bi BHT trebao pokriti većinu svoje teritorije do kraja 2018.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Hrvatska ima lošiji pristup internetu od Srbije pa

Čak i ako imate mogućnost optike sljedeća etapa je uvjerit kućni savjet da dozvoli radove na zgradi. Kako budalama objasnit nikako. Evo kod mene je zgrada novogradnja 2013 godina i pored nje se gradi nova zgrada i mtel automatski stavlja optiku u tu zgradu koja je 20 metara dalje. A ja sam i dalje na kablovskoj bakar i telefonskoj žici. Sve se može napravit za dan dva samo se sprovedu kablovi.

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.4.2017 23:15 (zeroname).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatska ima lošiji pristup internetu od Srbij
Nyxem kaže...

@Envy znaš li možda kakva je sitacija sa optikom na TK (ili konkretno Gračanica i Tuzla).  Zadnje što sam čuo, je da bi BHT trebao pokriti većinu svoje teritorije do kraja 2018.

Sredinom 2014-te na Cisco Akademiji sam najavljivao dolazak nezavisnog nadprovajdera koji će ujediniti puno kablovskih operatera i nitko mi nije vjerovao. Godinu dana poslije dobijam 100 Mbps + 170 kanala, HBO, Sinergy i sve što se davalo u paketu da ne govorim dragulj tehnike: kablovski Cisco Router (rekao sam da ne potpisujem Ugovor bez tog Routera)

 

Igrice iz tinejdžerske Gossip Girl serije su mala maca kakve igre i zavrzlame radi BHtelecom, iskreno ne bi smio ovdje ni pisati, ne radi Bugovaca nego radi BHTelecoma.

Obilazio sam neka sela između Tuzle i Gračanice, konkretno Gornja i Donja Orahovica, Berkovica, Čekanići, Moranjci, Rašljeva ne znam ni ja pa sam vidio da se nešto radilo sistematski a nešto fušeraj (ostavi se par krakova u selu i nesretne žitelje istoga da kukaju). Napiši mi u PP tačno mjesto gdje si pa ti javim kakva je situacija i šta konkretno možeš poduzeti.To što si čuo baci u vodu. Trenutno je politika vrijednosti ISP-ova jeste ovakva: Jedna zgrada = jedno malo selo. (dok se zgrada ne zapali, ili selo, figurativno govoreći tek onda mijenjaju politiku). Problem isto može biti Magistrala, jer se ista ne smije sjeći bez dozvole ministarstva saobraćaja i komunikacija.

 

Ja sam lično stvar uzeo u svoje ruke kada sam u prvom dijelu izbjegao BHtelecomov ADSL (jer je isti imao ograničenje u prometu), da bi kasnije zvao "telefonistu" da mi oslobodi jednu bakrenu paricu do centrale (Routera) jer je POTS napravljen da 4 telefona idu na jednu paricu a ADSL zahtjeva čistu paricu da se ništa na nju ne kaći. 1,6 km, sa bandere na banderu oslobađali i prespajali smo "telefone" (4 na jedan POTS) da se od centarale do moje kuće napravi ADSL. Pola godine poslije kao da sam se džaba trudio: sve su u mom "selu" uzorali i kao što rekoh ostavili priključke na svakoj štali, na svakom kamenu temeljcu (i u za šljivu tko je tražio). Ali trenutak kada sam se riješio BHTelecoma u korist Telemacha mi je bio jedan od sretnijih trenutaka u životu.

Kao šta rekoh, napiši u PP gdje se tačno nalaziš pa ti javim šta možeš očekivati ili šta poduzeti u krajnjoj situaciji, rado bih pomogao ako mogu.
l.p.

15 godina
offline
Re: Hrvatska ima lošiji pristup internetu od Srbij
zeroname kaže...

Čak i ako imate mogućnost optike sljedeća etapa je uvjerit kućni savjet da dozvoli radove na zgradi. Kako budalama objasnit nikako. Evo kod mene je zgrada novogradnja 2013 godina i pored nje se gradi nova zgrada i mtel automatski stavlja optiku u tu zgradu koja je 20 metara dalje. A ja sam i dalje na kablovskoj bakar i telefonskoj žici. Sve se može napravit za dan dva samo se sprovedu kablovi.

Optika je za sada i za narednih 10 godina samo za Prstenove i FTTH (Fiber To The Home). Za jednu 20-tospratnicu idu tri a može i jedan Optički čvor a za 'do stanove', dovoljan je i koaksijal (za 1GbE) a i bakar za 100 MbE.

 

Na žalost u pravu si za te imovinsko pravne odnose i generalno to je najtežio dio "infrastrukture". Ormarić sa splajsanom optikom može biti i napolju ali gdje? U gradu je teže a u selu može i na raskršće rokalne ceste. + Taj kućni savjet je često "retard savjet". Uvjerio se djed da je informatičar jer zna sa ćerom pričati na Viberu a kada mu ponudite "bolji internet" gleda vas kao uličnog prodavača ili još gore kao političara koji te vuče za ruku za tvoj glas.

Na žalost.

l.p.

14 godina
offline
Hrvatska ima lošiji pristup internetu od Srbije pa

Trebalo mi je 12 godina da uopće dođem do priključka za internet. U mojoj ulici su sve kuće imale mogućnosti za adsl osim moje (ne znam koji im je bio izgovor, ali O.K.) Jednom kada sam išao platiti račun za telefon, cura koje je tamo radila pitala me želim li adsl. Rekao sam joj da mi ne stavlja sol na ranu, borim se već 12 godina i ništa. Ona je rekla da će preuzeti stvar u svoje ruke (bez zločestih primisli molim ). Ostavio sam joj podatke, i nakon par dana otišao na godišnji, kad vidi vraga, cura zove i pita kada mogu doći tehničari da srede liniju. I tako je stigao priključak od 4 Mb. Nakon par mjeseci, sretnem tipa koji radi za T-Com kao instalater, pita me što ne uzmem 10Mb. Rekao sam da želim i sredio mi je to za 2 dana. Nakon par mjeseci, opet ga sretnem (u međuvremenu sam mu sredio neki problem na laptopu) i on mi kaže da mogu bez dodatnih plaćanja ići na 30/5 Mb. I tako, prvo ne može, a sada imam najbržu liniju u ulici, malo su smanjili brzinu na 25/3,5 Mb zbog stabilnije veze, a to je skoro 3 puta bolje od prosjeka. I nisam u centru grada nego u predgrađu Osijeka (Višnjevac). Ispada da sve može ako se nađe netko tko želi riješiti problem. Onaj instalater je rekao da će se povlačiti optika, pa kada bude moguće da se priključim da će mi javiti. Jedva čekam.  Inače, radim kao profesor u Vladislavcima - selo oko 20 km od Osijeka, u mojoj školi je 50/50Mb optika, a i u selu se može priključiti na optiku, neki moji učenici već imaju priključak. Tako, gdje prolazi kabel nema problema sa priključkom.

dolazim odmah - Godo
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.4.2017 9:51 (učo).
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
online
Re: Hrvatska ima lošiji pristup internetu od Srbij
warhammer kaže...
big_bang kaže...
Envy kaže...

BHTelecom je u skoro svako selo doveo optičke čvorove i pritupne tačke da te mjere da ne vjeruješ: do konjskih štala, pa do srušenih kuća i kuća koje samo tek imaju temelj. Doslovce od 2005. počeli su se kao karcinom da šire.

Ne znam za koje štale vi pričate, ali ja iz iskustva govorim da dosta sela u hercegovini nema adsl i...

 znas  , nasa je drzava podjeljena u svemu na tri djela ,ono sto se obicno smatra zapadnom(HB) i istocnom Hercegovinom(RS) nije pod BHTelecomom ,da jeste  bilo bi ADS-la u stalama,temeljima i rusevinama

 pa ja na selu u ist. Hercegovini imam Mtel open trio paket...brzina 10/0,7,  fiksni i TV IPTV mjesecno oko 35 eur..stabilan..U gradu u Ist. Hercegovini pak, imam kablovsku TV i internet oko 23 eur mjesecno, brzina 15/0,7   zadovoljan...Optika ima, ali malo koji kafic, restoran i slabo stanovi, tek se krece sa uvodjenjem..cijena optika 100/20  na 2 godisnji ugovor je 15 eur mjesecno, sjajno radi

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.4.2017 10:53 (dadotb).
14 godina
offline
Re: Hrvatska ima lošiji pristup internetu od Srbij
HT Eronet je kralj loših cjena, pošto sva tri operatera drže lobi prinuđen sam koristiti navedeni, plaćam paket tzv internet solo nešto preko 20 eura, brzina 4098/256 i to je jedan od bržih paketa... E sad kako autor ovog teksta složi da je BiH ispred...???
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Hrvatska ima lošiji pristup internetu od Srbije pa

Treba počupat taj smrdljivi bakar pa onda vljda budu razvukli optiku kako i dolikuje 21 stoljeću ako nemaju šta naplaćivat.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska ima lošiji pristup internetu od Srbij

 Tako je i na drugim elitnim dijelovima grada, npr. na Kantridi. 

 pozdrav iz rukavca 3 mb/s uz (jako) puno sreće!

 Pa jel ima šta optike po Rijeci? Msm ako nema na Trsatu i Kantridi di ima onda??

 

9 godina
offline
Re: Hrvatska ima lošiji pristup internetu od Srbij

Na Pehlinu.

12 godina
offline
Re: Hrvatska ima lošiji pristup internetu od Srbij
Motorino kaže...

 Tako je i na drugim elitnim dijelovima grada, npr. na Kantridi. 

 pozdrav iz rukavca 3 mb/s uz (jako) puno sreće!

 Pa jel ima šta optike po Rijeci? Msm ako nema na Trsatu i Kantridi di ima onda??

 

 Ima u centru, ja sam srecom na optici :)

(╯- , -)╯︵ ┻━┻
12 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska ima lošiji pristup internetu od Srbij
Okej, centar ima dakle na dobrom smo putu :)
Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice