Vozači električnih romobila šalju prve reakcije na

poruka: 129
|
čitano: 34.873
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Vozači električnih romobila šalju prve reakcije na".
15 godina
online
Re: Vozači električnih romobila šalju prve reakcij
wifi kaže...
Dex.amx kaže...

 

Vidi na 2:05 u pozadini.

Osobno smatram da šljem-kacige ne štite previše.

 ne kuzim sto tocno na 2:05?

sve ovisi kojim brzinama se kreces... za ove tipicne, do 25km/h triba stvarno koristit pamet... priko je vec velika lutrija...

znam momka koji je od cace dobia novi skuter (50ccm) i doslovce koji dan posli je poginia tako da se zalipia u stablo na potpunom ravnom dijelu gradske ceste s 3 trake u jednom smjeru. kako? zasto? cinjenica je da ga ni pri 50km/h nije spasila kaciga, sto ne znaci da ga nebi spasila da je samo pa s motora i prokliza... 

 

Bitanga kaže...

 

Hehe, pomislio bih da pretjeruješ.

 

Al ono, niti kod nas skoro nitko ne nosi kacigu kad se vozi po gradu s biciklom. Niti ja ju ne nosim po gradu.

Samo kad idem van grada rekreacijski po šumi i sl. jer ga onda i jako stišćem. Naletiš na rupčagu u cesti i letiš. Trenutak nepažnje i sam si si kriv što stružeš po asfaltu. A onda je bilo što dobro da je između tvoje glave u tla.

No kaciga ti treba i radi drugih, ne samo radi tebe. Koliko puta sam padao s bicikla zbog svojih zajeba (proklizavanje specke na mokrom asfaltu, upadanje kotača u pružni prijelaz na cesti, skretanje u rubnjak, prekasno izvlačenje cipele iz pedale), isto toliko puta sam padao s bicikla zbog tuđih propusta.

A kad padaš s bicikla, ne možeš kontrolirati putanju, možeš glavom završit bilo gdje. Zato je dobro imat kacigu, ne radi 1000 slučajeva kad se ništa nije dogodilo, nego radi onog jednog slučaja kad se dogodilo sranje.

 

Bicikl je jako stabilan i robustan, možeš čuda izvodit i teško ćeš pasti. Ali dogodi se sranje, rijetko, ali se dogodi. Kad si mlad nisi svjestan opasnosti, ali s godinama se čovjek opameti.

No, romobil je neka potpuno druga priča. Svakako treba biti oprezan. 

 

A ove pričice da kaciga ne treba i da povećava agresivnu vožnju, što je onda sljedeće? Ne trebaju dječje sjedalice u autu jer se ljudi previše opuste? Dovoljan je zdravi razum i oprez samo?

 tribas razlikovat kako se spremis za voznju - ides li narajcan ili samo zelis, poput nizozemaca otic na posa, u skolu, na veceru? jer i sam kazes, kad ides u sumu, onda i nizozemci se opreme, ali ne za voznju gradom... a to da mozes naletit na rupu, to je istina... ali onda je doista potrebno nosit kacigu i kad pjesacis jer eto, nedavno se mladja zenska prosula po podu dok je gledala u mob umisto di hoda... i bez brige, nije naucila... 

ka dite sam x puta zavrsia na podu s biciklom... ucis se... a potpuno mi je apsurdno vidit dite helikopter roditelja koje na bicikli s pomocnim kotacima opreme ko da ga salju na utakmicu americkog nogometa, kaciga, stitnici posvuda, i onda "polako, polako", jer eto, najbolji nacin za naucit biciklu vozit je "polako"... ono, ozbiljno???? sto je sljedece? opremit dite kad se penje na tobogan ili sprave na igralistima jer eto, moze past... 

a cinjenica je da ljudi i aute sad kupuju van nekih realnih potreba - hrpa SUV-ova, tenkova, auti od po 2, 2ipo tone, za voznju po gradu, i to najcesce solo. normalno da takve nije brige za druge, normalno da ih nije brige ako oduzmu prednost ili rade gluposti, jer realno gledajuc, imaju vise sanse od nekog nezasticenog... a da takve stavis u neku staru kanticu, ili bi dobro vodia racuna, prvenstveno o sebi, pa time i drugima, ili bi izginia u roku odma... svaki put kad vidim idiote s mobitelom za volanom kako se kilave i onda po 5 sekundi gledaju u taj mobitel, dodje mi iscupat ih iz auta i nabit im taj mob u grlo jer to je 30, 50m koje su naslipo odvozili... a ti isti ce se prvi javit kako oni postuju zakon i ne jure... 

 

 

Naravno, pošto nije u zakonu stvar je osobne procjene. No neke stvari su u zakonu.

Opet kažem, nisi sam na cesti, i možeš se spičkat ne svojom krivicom (a onda je ona "nisi prilagodio vožnju uvjetima na cesti" i kriv si).

Jer ako je tako, zašto onda moram vezat djecu u sjedalicu do n-te godine, a vozim se pažljivo i sigurno :-) Ili imat pojas u autu, meni to ne treba.

 

Mene je briga za druge i za sebe, al bojim se da druge nije isto tolko briga i za mene.

Ne vidim zašto je sramota da se netko zaštiti, tako imamo i razvijen mindset na gradilištima... šta će meni zaštita, ljudi po krovovima hodaju kao da su divokoze. Jebiga, jedan tu i tamo padne.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
16 godina
neaktivan
offline
Re: Vozači električnih romobila šalju prve reakcij
Bitanga kaže...

 

Naravno, pošto nije u zakonu stvar je osobne procjene. No neke stvari su u zakonu.

Opet kažem, nisi sam na cesti, i možeš se spičkat ne svojom krivicom (a onda je ona "nisi prilagodio vožnju uvjetima na cesti" i kriv si).

Jer ako je tako, zašto onda moram vezat djecu u sjedalicu do n-te godine, a vozim se pažljivo i sigurno :-) Ili imat pojas u autu, meni to ne treba.

 

Mene je briga za druge i za sebe, al bojim se da druge nije isto tolko briga i za mene.

Ne vidim zašto je sramota da se netko zaštiti, tako imamo i razvijen mindset na gradilištima... šta će meni zaštita, ljudi po krovovima hodaju kao da su divokoze. Jebiga, jedan tu i tamo padne.

 da ti demonstriram zasto? a ne moras se uopce puknit... vozi 30km/h s nevezanom dicom - i onda samo zakoci naglo (kao da ti je netko izletia)... recimo da je meni PAS u autu vezan da ne odleti... isto tako, dobar dio danas vozi povisene SUV-ove, koje je dovoljno malo bocno opalit i lete na krov, a tada, ako dite nije vezano, moze zavrsit pod auto na nesto sto je cista materijalna steta... 

za odraslu osobu, isto pojas... neki su prezivili jer ga nisu imali, neki su zbog toga nastradali, najcesce u prometnim gdje bi uredno prezivili (a kao dokaze imas ostale koji su bili vezani). 

 

sve u zivotu je lutrija, ali ako potezes argument kacige pri relativno malim brzinama, onda jednako tako doista mozemo reci da pjesaci ne smiju prelazit pjesacki bez kacige jer uvijek postoji mogucnost da ih netko ipak pokupi... nekog ubije struja, netko padne sa skala, nekog traktor poklopi, 110 ljudi na floridi zgrada poklopi... shit happens...

 

daleko od toga da nije pametno ipak imat kacigu, pogotovo kako brzina raste... i to je jedan od razloga zbog kojeg se zadrzavam na romobilu koji ide 25km/h, iako imam slozenac koji moze 60 (48V, 1kW)... kad sam vozim, onda elektricni karting koji ide 60 bez pardona vozim bez kacige, iako realno mogu nastradat... 

 

ili idemo jos korak - kad odes radit krug na nurburgringu, onda imas ekipe koja je full-on, rollbar, kaciga, 5point pojas, attack mode, a imas ekipu koja dodje sa svojim autom, vozi do neke granice gdje ipak smatra da je pod kontrolom, a u stvarnosti ce vise nastradat nego ovi nabrijani s full opremom ako naleti na sljunak ili ulje... 

 

ocu ti rec - romobili su u gradovima i nesto sto se iznajmljuje i limitirani su generalno na 25km/h... nije za ocekivat, bas kao sto nije za ocekivat od split parkinga da svakom daje kacigu za voznju bicikle, ni da uz romobil nosis kacigu... to JE kompromis, ali s obzirom na broj iznajmljenih bicikli i romobila na cesti, relativno je malen broj zabiljezenih slucajeva da se nesto konkretno dogodilo. uvijek postoji mogucnost, ali jednako tako, postoji mogucnost da te cigla s krova zdimi u glavu ako si stvarno ku...ve srice... 

15 godina
online
Re: Vozači električnih romobila šalju prve reakcij
wifi kaže...
Bitanga kaže...

 

Naravno, pošto nije u zakonu stvar je osobne procjene. No neke stvari su u zakonu.

Opet kažem, nisi sam na cesti, i možeš se spičkat ne svojom krivicom (a onda je ona "nisi prilagodio vožnju uvjetima na cesti" i kriv si).

Jer ako je tako, zašto onda moram vezat djecu u sjedalicu do n-te godine, a vozim se pažljivo i sigurno :-) Ili imat pojas u autu, meni to ne treba.

 

Mene je briga za druge i za sebe, al bojim se da druge nije isto tolko briga i za mene.

Ne vidim zašto je sramota da se netko zaštiti, tako imamo i razvijen mindset na gradilištima... šta će meni zaštita, ljudi po krovovima hodaju kao da su divokoze. Jebiga, jedan tu i tamo padne.

 da ti demonstriram zasto? a ne moras se uopce puknit... vozi 30km/h s nevezanom dicom - i onda samo zakoci naglo (kao da ti je netko izletia)... recimo da je meni PAS u autu vezan da ne odleti... isto tako, dobar dio danas vozi povisene SUV-ove, koje je dovoljno malo bocno opalit i lete na krov, a tada, ako dite nije vezano, moze zavrsit pod auto na nesto sto je cista materijalna steta... 

za odraslu osobu, isto pojas... neki su prezivili jer ga nisu imali, neki su zbog toga nastradali, najcesce u prometnim gdje bi uredno prezivili (a kao dokaze imas ostale koji su bili vezani). 

 

sve u zivotu je lutrija, ali ako potezes argument kacige pri relativno malim brzinama, onda jednako tako doista mozemo reci da pjesaci ne smiju prelazit pjesacki bez kacige jer uvijek postoji mogucnost da ih netko ipak pokupi... nekog ubije struja, netko padne sa skala, nekog traktor poklopi, 110 ljudi na floridi zgrada poklopi... shit happens...

 

daleko od toga da nije pametno ipak imat kacigu, pogotovo kako brzina raste... i to je jedan od razloga zbog kojeg se zadrzavam na romobilu koji ide 25km/h, iako imam slozenac koji moze 60 (48V, 1kW)... kad sam vozim, onda elektricni karting koji ide 60 bez pardona vozim bez kacige, iako realno mogu nastradat... 

 

ili idemo jos korak - kad odes radit krug na nurburgringu, onda imas ekipe koja je full-on, rollbar, kaciga, 5point pojas, attack mode, a imas ekipu koja dodje sa svojim autom, vozi do neke granice gdje ipak smatra da je pod kontrolom, a u stvarnosti ce vise nastradat nego ovi nabrijani s full opremom ako naleti na sljunak ili ulje... 

 

ocu ti rec - romobili su u gradovima i nesto sto se iznajmljuje i limitirani su generalno na 25km/h... nije za ocekivat, bas kao sto nije za ocekivat od split parkinga da svakom daje kacigu za voznju bicikle, ni da uz romobil nosis kacigu... to JE kompromis, ali s obzirom na broj iznajmljenih bicikli i romobila na cesti, relativno je malen broj zabiljezenih slucajeva da se nesto konkretno dogodilo. uvijek postoji mogucnost, ali jednako tako, postoji mogucnost da te cigla s krova zdimi u glavu ako si stvarno ku...ve srice... 

 

Pa jasno, zato nije ni obavezna. Ali opet ju je dobro nositi, a ne kao u onom videu tražiti razloge zašto se u nizozemskoj ne nosi. Ništa te ne košta da ju staviš na glavu.

Kako zimi nosiš rukavice i kapu jer je hladno, tako staviš kacigu kad jurcaš 25km/h+ i dobro. Ili ne moraš... svatko ima izbor.

Ali one spikice iz videa su mi bezveze, skoro ispada da je štetnije nositi kacigu nego ju ne imati. Zato sam i reagirao.

 

I ne pričam tu o penzionerskoj vožnji i prkošenju gravitaciji... Ja kad sam na biciklu i po gradu se vozim "dinamično", ali dovoljno oprezno.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.7.2021 13:48 (Bitanga).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Vozači električnih romobila šalju prve reakcij
Bitanga kaže...

 

Pa jasno, zato nije ni obavezna. Ali opet ju je dobro nositi, a ne kao u onom videu tražiti razloge zašto se u nizozemskoj ne nosi. Ništa te ne košta da ju staviš na glavu.

Kako zimi nosiš rukavice i kapu jer je hladno, tako staviš kacigu kad jurcaš 25km/h+ i dobro. Ili ne moraš... svatko ima izbor.

Ali one spikice iz videa su mi bezveze, skoro ispada da je štetnije nositi kacigu nego ju ne imati. Zato sam i reagirao.

 

I ne pričam tu o penzionerskoj vožnji i prkošenju gravitaciji... Ja kad sam na biciklu i po gradu se vozim "dinamično", ali dovoljno oprezno.

 ne moram JA trazit razloge - nizozemci ti govore zasto je ne nose u pravilu... a s obzirom da su zemlja gdje su bicikli "dobar dan", i valjda im jedino indija i kina mogu parirat (a i tamo voze bez) onda moze bit da ima nesto u tome...

na kraju, dobro si reka, svatko ima izbor, bar dok mu taj izbor zakonski ne ukinu, i upravo o tome govorim... nerijetko je siva zona bolja od zakona koji nema veze sa stvarnoscu...

 

sto se romobila tice

- 14 godina - HAHAHA...

https://www.index.hr/magazin/clanak/djecak-vice-dobio-romobil-za-koji-je-sam-zaradjivao-pogledajte-njegovu-reakciju/2289576.aspx

- zabrana voznje u dvoje - MOS MISLIT

- 5km/h po pjesackom - po defaultu ne prihvacaju gas dok se ne odgurnes 5km/h, a tad si vec u prekoracenju...

 

2 godine
protjeran
offline
Re: Vozači električnih romobila šalju prve reakcij

Biciklist otišao u zabranu.

U pozadini na desnoj strani.

15 godina
online
Re: Vozači električnih romobila šalju prve reakcij
Dex.amx kaže...

Biciklist otišao u zabranu.

U pozadini na desnoj strani.

 

Vjerojatno je zabrana samo za automobile jer je biciklistička zona?

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
14 godina
offline
Re: Vozači električnih romobila šalju prve reakcij
Dex.amx kaže...

Biciklist otišao u zabranu.

U pozadini na desnoj strani.

 

Bitanga kaže...

 

Vjerojatno je zabrana samo za automobile jer je biciklistička zona?

 mislim da je ispod znaka ovakva dopunska ploča:

 (uitgezonderd znači "osim", znak vrijedi za sve osim za bicikle i mopede)

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.7.2021 21:19 (jozef).
15 godina
offline
Vozači električnih romobila šalju prve reakcije na

Kad romobil pošalješ među automobile - mrtav na mjestu:

https://www.index.hr/vijesti/clanak/auto-naletio-na-vozaca-elektricnog-skutera-u-zagrebu-na-mjestu-je-preminuo/2309800.aspx

Jer zakon želi izbjeći sudar pješaka i romobila od 10kg (što je teško kao pješak s torbom/koferom), jer bi sudar pješaka i romobila bio "grozan sudar". Bolje romobile poslat pod kotače auta i kamiona, to je manje rizično.

Idi i radi nešto korisno!
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.10.2021 23:19 (Keso).
 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Vozači električnih romobila šalju prve reakcij
Keso kaže...

Kad romobil pošalješ među automobile - mrtav na mjestu:

https://www.index.hr/vijesti/clanak/auto-naletio-na-vozaca-elektricnog-skutera-u-zagrebu-na-mjestu-je-preminuo/2309800.aspx

Jer zakon želi izbjeći sudar pješaka i romobila od 10kg (što je teško kao pješak s torbom/koferom), jer bi sudar pješaka i romobila bio "grozan sudar". Bolje romobile poslat pod kotače auta i kamiona, to je manje rizično.

 Bome oko mene svako malo nek k s tim romobilima, em sto mi je djetetu susjedov klinac s romobilom polomio zube i to obje trajne jedinice, u meduvremenu je i bilo polomljenih klinaca, neki dan pak auto pregazio neku klinku u naselju mala zavrsila polomljena s teskim potresom mozga(vozila romobil), tip je pobjegao(autom) gdje je kraj? koliko glup trebas biti da to ides kupiti svom klincu?

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.10.2021 23:39 (Boris grozni).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice