Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

poruka: 128
|
čitano: 18.017
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di".
13 godina
odjavljen
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

S obzirom na visinu prosječne plaće koju bi ti nomadi imali, nije ludo pretpostaviti da bi nomadi plaćali policu privatnog zdravstvenog osiguranja i posjećivali privatne ordinacije. Ja nisam bio u javnoj bolnici godinama, a primanja mi nisu na nivou od 4-5 tisuća eura mjesečno, pa čisto sumnjam da će takvi čekati po 4 sata u redu za doći do zubara recimo. Ukoliko i koriste usluge javnog zdravstva, iste im se mogu uredno naplatiti po cijenama propisanim HZZO-om. Treba imati u vidu da su i oni većinom mlađi ljudi koji nisu svaki dan kod doktora, pa i (potencijalni) trošak nije zastrašujuć. A i s obzirom na državni aparat koji imamo, nisam baš uvjeren da bi se nešto pretjerano usrećili da nomadi plaćaju obvezno zdravstveno, barem ne "mi mali ljudi". Također, opet s obzirom na državni aparat, vjerujem da i od ovog neće biti ništa, na obostrano nezadovoljstvo. 

 

 

 

 

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
footballer kaže...

S obzirom na visinu prosječne plaće koju bi ti nomadi imali, nije ludo pretpostaviti da bi nomadi plaćali policu privatnog zdravstvenog osiguranja i posjećivali privatne ordinacije. Ja nisam bio u javnoj bolnici godinama, a primanja mi nisu na nivou od 4-5 tisuća eura mjesečno, pa čisto sumnjam da će takvi čekati po 4 sata u redu za doći do zubara recimo. Ukoliko i koriste usluge javnog zdravstva, iste im se mogu uredno naplatiti po cijenama propisanim HZZO-om. Treba imati u vidu da su i oni većinom mlađi ljudi koji nisu svaki dan kod doktora, pa i (potencijalni) trošak nije zastrašujuć. A i s obzirom na državni aparat koji imamo, nisam baš uvjeren da bi se nešto pretjerano usrećili da nomadi plaćaju obvezno zdravstveno, barem ne "mi mali ljudi". Također, opet s obzirom na državni aparat, vjerujem da i od ovog neće biti ništa, na obostrano nezadovoljstvo. 

 

 

 

 

 Liječnik privatnik nekako mora platiti svoje mjesečne troškove života. Kako će to napraviti s populacijom kojoj  doktor (još) ne treba? Čemu privatluk ako ti nitko ne ulazi u ordinaciju - jedni jer ne trebaju, drugi jer nemaju? Ne da si džaba krečio, nego džaba gletao, popločavao, opremao...

A šta onda kada doktori odjednom zatrebaju?

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.12.2020 17:59 (telefon 2).
13 godina
odjavljen
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Ne znam kako bih ti ovo rekao ali - privatne ordinacije već postoje, imaju pacijente i plaćaju mjesečne troškove, ne treba krečit, gletat, itd. 

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Ja sam pomorski nomad i iskreno sto sam po meksiku i karibima usa i slicnim lukama sjeverne i juzne amerike ostavim mozda 5% svoje place  hrana pice taksi i slicno.  Ono ostalo sto ne posaljem doma ili na racun ode na amazon. 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Otvorena pitanja:
- kao što je već netko spomenuo, da li nomadi moraju imati zaštita na radu (vatrogasni aparat, procjena opasnosti, oznake za evaluacijski put), ako ne zašto ne jer smatra se da uredski posao ima povišeni rizik od pozara
- nadzor licenci za software - očito da se nadzor u matičnoj državi ne može provesti, da li inspektorat ima ovlasti ovdje raditi nadzor?
- osoba je porezni rezident u državi, barem tako vrijedi unutar EU, tamo gdje provede pola godine plus 1 dan, kako je ovaj zakon/viza usklađena sa europskim poreznim zakonom?
- jel ce nomadi plaćati "gospodarsku" tarifu HEPu za struju ili tarifu za fizičke osobe?
- jel moraju imati na objektu natpis s nazivom firme/obrta (potrebno rješenje ureda za prostorno uređenje)
- što sa ostalim nametima (hrvatske šume, spomenička renta) koji plaćaju ostale firme u HR?

 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
val.sim.ot kaže...

Otvorena pitanja:
- kao što je već netko spomenuo, da li nomadi moraju imati zaštita na radu (vatrogasni aparat, procjena opasnosti, oznake za evaluacijski put), ako ne zašto ne jer smatra se da uredski posao ima povišeni rizik od pozara
- nadzor licenci za software - očito da se nadzor u matičnoj državi ne može provesti, da li inspektorat ima ovlasti ovdje raditi nadzor?
- osoba je porezni rezident u državi, barem tako vrijedi unutar EU, tamo gdje provede pola godine plus 1 dan, kako je ovaj zakon/viza usklađena sa europskim poreznim zakonom?
- jel ce nomadi plaćati "gospodarsku" tarifu HEPu za struju ili tarifu za fizičke osobe?
- jel moraju imati na objektu natpis s nazivom firme/obrta (potrebno rješenje ureda za prostorno uređenje)
- što sa ostalim nametima (hrvatske šume, spomenička renta) koji plaćaju ostale firme u HR?

Meni se cini da si malo ti to krivo skuzio. Pitanja su ti totalno promašena.

- ne, ne moraju imati zaštitu na radu. Nevezano za nomade o ovome se dosta raspravlja u zadnje vrijeme (rad od odma) i uskoro ce biti izmjene u ZOR-u gdje ce se "ozakoniti rad od doma" jer hrpa firmi u RH radi od doma od kada je krenula situacija sa covidom.

-  ne vidim u cemi je problem nadzora licenci za software. Nadzor se obavlja u kompaniji a ne na pojedincu i to tako da traže dokaze o kupljenim licencama. Rijetko kada idu u kontrolu na licu mjesta.

- e ovo ti je jedino dobro pitanje. Nemam pojma kako je ovo riješeno. 

- zašto bi osoba koja zivi u Splitu ili Zagrebu placala gospodarsku tarifu HEP-u? Koju tarifu HEP-u placa netko tko je doselio u ZG u rentani stan. Istu tu tarifu ce placati i digitalni nomad.

- ne, zasto bi netko imao doma natpis firme. Imaš ti doma natpis svoje firme, ja nemam.

- digitalni nomad nije firma a ni pravna osoba nego fizicka.osoba koja je odlucila ziviti u HR a strani je državljanin i radi za "vanjsku firmu" (firmu registriranu izvan RH)

11 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
footballer kaže...

Ne znam kako bih ti ovo rekao ali - privatne ordinacije već postoje, imaju pacijente i plaćaju mjesečne troškove, ne treba krečit, gletat, itd. 

 Ne znam kako da ti kažem, ali ne bi trebao previše vjerovati reklamnim vizualima u časopisima i na televiziji, a pogotovo ne lajfstajl emisijicama. Tamo je sve divno, krasno i para sve burgija. 

Mene je moja liječnica poslala na ultrazvuk abdomena, i zbog lista čekanja otišla sam kod privatnog,  u poznatu polikliniku. S nalazom sam se javila svojoj liječnici koje je rekla neka ipak odem kod "socijalnog " kad dođem na red. Nije mi izravno rekla da nema povjerenja u nalaz "privatnog", nego koliko sam uspjela razabrati, problem je što privatnici viđaju probleme koji se još nisu zakomplicirali, jednostavne slučajeve kada pacijenti još nisu financijski iscrpljeni. Osim toga, socijalno-ekonomski status njihovih pacijenata, koji nije baš isti kao onih HZZO-a vuče sa sobom određene komorbiditete. A i broj pacijenata koje liječnik vidi igra ulogu.  

Stomatologija se ne može baš uspoređivati sa ostalim granama medicine.Osobno imam teoriju da se stomatologija razvila jače zbog financijskog imputa izvana, uopće potražnje za uslugama koje onda dovode i do pojačane ponude. Ali možemo se onda i zapitati kako Hrvati stoje s oralnim zdravljem u odnosu na ostale zemlje EU. Da uvedemo medicinski turizam u ostali dio medicine ovo bi zbilja postala doslovno Afrika sa strujom. Ali to bi postale i zemlje koje "emitiraju" pacijente - žučni kamenci npr. bi se rijetko tamo oprerirali, a slijedom toga "izumrli" bi mnogi kirurzi. Ne znam koja bi zemlja žrtvovala medicinsko osoblje u zamjenu za managere hotelskog turizma i management industrije osiguranja. U svakom slučaju neka jako glupa zemlja. Ne čudi me da ljude koji nisu iz medicine ponese pa "transplantiraju" logiku iz svoje branše tamo gdje joj nije mjesto, čudi me da ponese i ljude iz medicine.

13 godina
odjavljen
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Ne znam što točno u tvom postu trebam vidjeti, ali, super, u pravu si. Nadam se da je sa zdravstvenim problemom sve prošlo ok.  

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj

Otvori firmu u Estoniji. Ozbiljno.

U besptičju i krava zvuči kao slavuj!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Pitanja nisu promašeno jer se tiču više zakona koji imaju utjecaj na djelatnost koju nomad obavlja a koliko vidim drugi zakoni nisu promijeniti kako bi nomade uzeli u obzir.
- zašto općenito imati zaštitu na radu? I tko odgovara za ozljedu na radu? Kako će poslodavac odgovarati za nomada koji radi u tko zna kakvom prostoru i uvjetima? To je već vezano uz zakonodavstvo države poslodavca i razna osiguranja koja taj poslodavac uplacuje. Vezano uz izmjene ZORa, covid I home office će nestati kroz neko vrijeme a viza ostaje
- traže se dokazi o kupljeni licencama za software pronađen na racunalu, tko je u ovom slučaju ovlašten provjeriti računalo?
- osoba koja obavlja gospodarsku djelatnost mora koristiti gospodarsku tarifu za struju po zakonu npr. obrtnik koji obavlja posao u jednoj sobi u svom stanu
- natpis mora imati obrt/doo, ne home office, znači netko tko obavlja gospodarsku djelatnost npr. zbog nadzora
4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Dex.pwn kaže...
 

Ne radi se o uspjehu. Nek taj i taj nomad ima više keša od Escobara, samo me živcira kad vidim da ta skupina ima porezne povlastice, a ostatak naroda nema nikakve.

Pišeš kao da znaš da će oni morati otići u restoran i ostaviti keš za ručak. Kao što u članku piše - to je sve pretpostavka, a ona je majka svih zajeba.

 

Ne kažem da ne treba doneti Zakon koji bi njih regulirao da mogu plaćati zdravstveno i slične stvari, tj. da budu legalni u RH. No, to treba odraditi bez ikakvih povlastica - jer za njih nema razloga.

Nego, da čujem koliko je/će biti velika ta zajednica digitalnih nomada u RH? 10? 100? 100 000?

 Pojedinci ili par desetaka uvrh glave. Pogotovo zimi. Ljeto je nešto drugo. A zimi će restorane na moru ili otocima koji nisu zatvoreni tražit svijećom. Ali sve to skupa nije važno jer se mi pokušavao nekome svidjeti. I Portugalci rade isto. Na Twitteru dobivam njihove reklame koje mame pojedince da dođu raditi od tamo.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Mene više zanima sljedeća situacija:
Nomad je tokom radnog života promijenio pet firmi te tri države. Tko mu isplaćuje mirovinu nakon odlaska u istu?
Koji zakon(koje države) će se gledati kod odlaska u mirovinu?
 
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Dex.pwn kaže...
Mene više zanima sljedeća situacija:
Nomad je tokom radnog života promijenio pet firmi te tri države. Tko mu isplaćuje mirovinu nakon odlaska u istu?
Koji zakon(koje države) će se gledati kod odlaska u mirovinu?

 Zakon one države u kojoj je uplaćivao mirovinsko. 

12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
A u koju mora uplaćivati?
13 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Dex.pwn kaže...
A u koju mora uplaćivati?

 Ovisno o tome u kojoj državi je firma ili njihova podružnica registrirana. U slučaju digitalnog nomada, to je uvijek neka druga država, ne Hrvatska. Postoji slučaj da njegova firma otvori podružnicu u Hrvatskoj, i on počne raditi za tu podružnicu, ali onda za njega vrijede isti zakoni kao i za ostale radnike u Hrvatskoj, i on više nije digitalni nomad. 

 

Ako misliš na to što bi bilo kad bi netko u životu radio za firme iz 3 različite države, onda je dobro uzeti EU zakon kao referencu: https://europa.eu/youreurope/citizens/work/retire-abroad/state-pensions-abroad/index_hr.htm

15 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
val.sim.ot kaže...
Pitanja nisu promašeno jer se tiču više zakona koji imaju utjecaj na djelatnost koju nomad obavlja a koliko vidim drugi zakoni nisu promijeniti kako bi nomade uzeli u obzir.
- zašto općenito imati zaštitu na radu? I tko odgovara za ozljedu na radu? Kako će poslodavac odgovarati za nomada koji radi u tko zna kakvom prostoru i uvjetima? To je već vezano uz zakonodavstvo države poslodavca i razna osiguranja koja taj poslodavac uplacuje. Vezano uz izmjene ZORa, covid I home office će nestati kroz neko vrijeme a viza ostaje
- traže se dokazi o kupljeni licencama za software pronađen na racunalu, tko je u ovom slučaju ovlašten provjeriti računalo?
- osoba koja obavlja gospodarsku djelatnost mora koristiti gospodarsku tarifu za struju po zakonu npr. obrtnik koji obavlja posao u jednoj sobi u svom stanu
- natpis mora imati obrt/doo, ne home office, znači netko tko obavlja gospodarsku djelatnost npr. zbog nadzora

 

Pa dobro jesi procitao post koji sam napisao. Obzirom da nastavljaš po svome rekao bih da nisi.

 

Digitalni nomad nije pravna osoba i prema tome nema obaveze imati ikakav natpis niti ce ga itko kontrolirati vezano za legalnost softwera na racunalu. Ako i budu kontrolirali softwer trazit ce od njegove maticne kompanije koja je u drugoj drzavi da dokazu i pokazu legalnost licenci.

 

Ne razumjem tko bi po tvom njega trazio dokaze o licencama kad u HR nije nigdje registriran kao pravna osoba. Cak zamislimo na trenutak da ga netko i službeno i zatraži da dokaže legalnost softwarea onda ce se obratiti svojoj maticnoj kompaniji koja ce mu poslati podatka i licence (naravno, govorim o službenom laptopu). 

 

Sto se tice gospodarske tarife koju bi trebao placati opet ponavljam, da digitalni nomad nije obrtnik a ni pravna osoba te nema obaveze placanja skuplje struje HEP-u.

 

P.s. Sretan Božić!!!

 

12 godina
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Bitne stvari za naglasiti, digitalni nomad je:

- osoba koja je zaposlena u tvrtci koja u RH ne postoji i koja na području RH ne posluje

- osoba kojoj opis posla dozvoljava rad izvan ureda/tvornice pa on tu mogućnost koristi tako što će putovati svijetom bez korištenja dana godišnjeg

Također, digitalni nomadi mogu u RH biti najviše jednu godinu pa onda moraju dalje (zna netko koji je period da opet mogu doći na godinu dana?) ili će postati porezni obveznici u RH.

Premisa je iduća: imate jako puno mladih koji zarađuju solidne novce i nisu se spremni skrasiti, žele istražiti svijet... Mi im dozvolimo da budu kod nas do godine dana bez puno papirologije dok god ne ometaju naše tržište(u svojoj branši) kako bi dio novaca koji zarađuju potrošili kod nas...

Na početku toga neće biti previše pa tako restoran na Pagu neće imati koristi ako ostane otvoren, ali ona tri u Splitu što su otvoreni će imati povećan promet. Nagodinu će ostati i četvrti otvoren itd. itd. Sve to se preslikava i na druge uslužne djelatnosti koje su nam sezonalne, cilj je da radnici u turizmu rade dulje od 6mj koliko je sada nekakav prosjek.

Živim luksuzno! Jedem luk i lijem suze... :)
Moj PC  
3 0 hvala 1
4 godine
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Napisao sam da se Portugal jako reklamira na Twitteru. Dnevno objave nekoliko ovakvih sličica.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.12.2020 22:19 (zelenapaprika).
 
0 0 hvala 1
4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
INCOGNITO99 kaže...

 

Premisa je iduća: imate jako puno mladih koji zarađuju solidne novce

 Kako to, kako to? Nije li cijeli svijet u recesiji, a mladi protestiraju da za njih nema posla?

12 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj

Ovaj način života je za 1%, ako ne manje. Ostalih 99% u globalu ne zna žarulju promijeniti, a nije ni da se trude naučiti. Neka budu sretni što pronađu i u McDonaldsu posao, a ne negdje gdje oni misle da zaslužuju. Vjeruj mi, znam, ta sam generacija.

Živim luksuzno! Jedem luk i lijem suze... :)
16 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
zelenapaprika kaže...
INCOGNITO99 kaže...

 

Premisa je iduća: imate jako puno mladih koji zarađuju solidne novce

 Kako to, kako to? Nije li cijeli svijet u recesiji, a mladi protestiraju da za njih nema posla?

 Ima onih koji i dalje rade. Stranac koji zarađuje dobre novce (IT), će vrlo rado trošiti novce u Hrvatskoj

16 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
tokyu kaže...
Imam neki osjecaj da su pojedinci ovdje u tipinom hrvatskom raspolozenju da ce sve oprostiti, ali uspijeh ne. Ovako ce ti koji fino zaradjuju zapravo najvise koristiti lokalnoj zajednici. Necu reci da ih nema, ali vecina digitalnih nomada nece doci i kao sto je netko rekao traziti akcije u Lidlu. Recimo zimi van sezone mogu otici u neko mirno obalno mjesto, prijustiti svaki dan rucak u restoranu i samim time pomoci lokalnoj zajednici. Ja osobno dnevno nemam problema ostaviti 60-80kn za rucak u restoranu u zemlji gdje zivim. Isto tako digitalni nomadi isto nece imati problema ostaviti te novce u restoranu u Hrvatskoj svaki dan.

 Sve pet, ali će lokalna zajednica već naći način kako uprskati i otjerati te ljude jer će ih musti gdje stignu.

Primjer: vrlo nedavno, izvan sezone, izvan blagdana, malo turističko mjesto na istarskoj obali, ostao otvoren jedan restoran, samo tanjur juhe 50 kn, pa Ti fantaziraj o ručku za 60-80 kn... Namjerno ne navodim koje naselje, dakle ni corona, ni loša sezona - deru naši ugostitelji jer treba svake godine novi auto, još jedan novi apartman ili sl.

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.12.2020 2:22 (UniqueBug).
4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
dd.inc kaže...
zelenapaprika kaže...
INCOGNITO99 kaže...

 

Premisa je iduća: imate jako puno mladih koji zarađuju solidne novce

 Kako to, kako to? Nije li cijeli svijet u recesiji, a mladi protestiraju da za njih nema posla?

 Ima onih koji i dalje rade. Stranac koji zarađuje dobre novce (IT), će vrlo rado trošiti novce u Hrvatskoj

Dvije pogrešne premise. Da se samo u IT-u zarađuje puno (ni u tom sektoru ne zarađuju svi puno, neki zarađuju vrlo malo, pitaj informatičare u državnom sektoru u kojem, prema riječima nekih, teče med i mlijeko), a druga je da će rado doći trošiti novac u Hrvatskoj. Kako naivan pogled! Da vidiš koliko se druge države trude privući bilo koga, a ne nekakve digitalne nomade, posramio bi se koliko ova država radi malo na vlastitoj promociji.

4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
UniqueBug kaže...
tokyu kaže...
Imam neki osjecaj da su pojedinci ovdje u tipinom hrvatskom raspolozenju da ce sve oprostiti, ali uspijeh ne. Ovako ce ti koji fino zaradjuju zapravo najvise koristiti lokalnoj zajednici. Necu reci da ih nema, ali vecina digitalnih nomada nece doci i kao sto je netko rekao traziti akcije u Lidlu. Recimo zimi van sezone mogu otici u neko mirno obalno mjesto, prijustiti svaki dan rucak u restoranu i samim time pomoci lokalnoj zajednici. Ja osobno dnevno nemam problema ostaviti 60-80kn za rucak u restoranu u zemlji gdje zivim. Isto tako digitalni nomadi isto nece imati problema ostaviti te novce u restoranu u Hrvatskoj svaki dan.

 Sve pet, ali će lokalna zajednica već naći način kako uprskati i otjerati te ljude jer će ih musti gdje stignu.

Primjer: vrlo nedavno, izvan sezone, izvan blagdana, malo turističko mjesto na istarskoj obali, ostao otvoren jedan restoran, samo tanjur juhe 50 kn, pa Ti fantaziraj o ručku za 60-80 kn... Namjerno ne navodim koje naselje, dakle ni corona, ni loša sezona - deru naši ugostitelji jer treba svake godine novi auto, još jedan novi apartman ili sl.

 Ima takvih primjera koliko ti srce želi. Tako da zbilja ne razumijem tko vjeruje da će takvi "nomadi" doći u većm broju. 

7 godina
neaktivan
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Da ja dam svojih 2cents.

 

Na digitalne nomade se ne moze gledati kao turiste. Svi mi placamo PDV ovisno o nasim mogucnostima, zeljama i potrebama (kada smo u Hrv). Primjerice, ja sam hrvatski drzavljani koji radi van EU. I ja bih rado godinu dana zivio u Hrvatskoj i ne platio porez. Pogotovo kad mi poslodavac to i dopusti. Ali ne mogu. Ja mogu najvise 6 mjeseci biti. Dakle, ako su oni turisti, onda bih i ja trebao biti smatran, a Hrvatska me ne smatra. Dakle, ovo je vec diskriminacija. Digitalni nomad mora biti van Hrvatske 6 mjeseci nakon sto je proveo godinu dana u Hrvatskoj. I to moze alternirat. Ja bih definitivno htio 2/3 vremena provodit u Hrvatskoj bez da platim porez. Sign me up!

 

Drugo, ja ne znam ni jednu zapadnu zemlju a da tako diskriminrira vlastite gradane.

 

Trece, puno vise bi se postiglo smanjivanjem poreza i ostalih doprinosa, pa bi se mozda nasi ljudi vratili u Hrvatsku. Ja znam da ja bih kad bi doprinosi bili puno manji. Ipak gledam koliko mi ostane na kraju mjeseca ovisno o trosku zivota. A ITovaca van iseljava rekordan broj. Umjesto da uvozimo strance, ajmo vidjet kako vratit te ljude.

 

Cetvrto, ako dode do velikoh broja ljudi cijene nekretnina mogu rasti (iako ih nomadi ne mogu kupit tako lako), ali i cijene generalno u trgovinama i sl.

 

 

Prednost digitalnih nomada: Placaju PDV. Mozda neki pozitivni odjek oko techa u Hrv. Ovo prvo rade i turisti i nasi domaci ljudi iz dijaspore kad dodu. Ovo drugo bi se vise rijesili kad bi se omogucilo nasim ljudima da se vrate, a ne da ih se oporezuje do nebesa.

 

Dakle, ova mjera je izrazito diskriminatorna i ja ne vidim kako ce to uopce proci na ustavnom sudu. Pisao sam vec nekim zastupnicima u saboru oko toga, ne znam kako ce, ali se borim protiv ove mjere. I nadam se da ce do 2022., 2023. se maknut iz zakona. Hrvatski drzavljani moraju imati prednost ili biti barem u ravnini s strancima, a ne ovako. Ako jos tko hoce sudjelovat u akciji protiv ovog zakona posaljite mi poruku. Isto tako ako znate koji zastupnik bi se najbolje borio za nase interese javite.

Smatram da digitalni nomadi trebaju placati barem porez ako borave iznad 6 mjeseci prema vazecim medunarodnim poreznim zakonima. Digitalni nomadi po meni ne bi trebali placati nikakve doprinose jer ih vec uplacuju u drugoj drzavi, a medunarodni zakoni ne predvidaju im refund, pa bi se moglo dogodit da duplo plate doprinose. To im se nece dogodit s porezima.

 

I jos jedna stvar, znam nekoliko digitalnih nomada. Bio sam s jednim na moru ove godine. Lik je potrosio 300 kuna u 2 tjedna :) Kupovao neku salamu i to jeo cijele dane. Jako puno njih je iznimno stedljivo. Vole vidjeti svijeta, ali nece trosit. Ali to su moja iskustva s njima. Hrvati su malo vise trosljivi, ali jako puno Azijata je stedljivo, imam frenda iz Australije digitalnog nomada isto izuzetno stedljiv. Nasa dijaspora definitivno vise trosi kad dode u Hrvatsku (bilo programeri ili ne), neusporedivo vise. Digitalni nomadi ce dolazit ne trosit nego zbog niskih poreza.

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.12.2020 22:12 (jurica1001).
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Dex.pwn kaže...
Mene više zanima sljedeća situacija:
Nomad je tokom radnog života promijenio pet firmi te tri države. Tko mu isplaćuje mirovinu nakon odlaska u istu?
Koji zakon(koje države) će se gledati kod odlaska u mirovinu?

penziju placa ona drzava u koju placas income tax.

s time da nema svaka drzava u svijetu drzavnu penziju, nego si sam moras ulagat u lovu kroz poticajne fondove ili di ti vec pase (uglavnom gledas kaj je najbolje iz perspektive poreza).

ako u EU mijenjas drzave, i u svakoj placas porez, ona drzava u kojoj si bio zadnjoj prije penzije ti isplacuje penziju - s time da se sve prethodne kombiniraju u jednu "ukupnu" penziju.

ja sam evo u trecoj EU drzavi trenutno, a primat cu samo jednu penziju. (ima i tu dosta detalja al to je ovak opcenito objasnjeno).

kaj se digitalnih nomada tice, te su osobe uglavnom financijski solidno pismene i ne srljaju u drzave samo tako, ima tu puno tax optimization, osim emergency funda ne cuvaju lovu na tekucem racunu (najgluplja moguca stvar koju mozes napraviti sa novcem) nego aktivno ulazu, pracenja koja te drzava sto manje dere na placi/porezima/dionicama/ETF-ovima, itd..

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2020 12:24 (nixass).
4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
jurica1001 kaže...

 

Trece, puno vise bi se postiglo smanjivanjem poreza i ostalih doprinosa, pa bi se mozda nasi ljudi vratili u Hrvatsku. Ja znam da ja bih kad bi doprinosi bili puno manji. Ipak gledam koliko mi ostane na kraju mjeseca ovisno o trosku zivota. 

 

 

Vole vidjeti svijeta, ali nece trosit. 

 Od svega sam izdvojio ova dva komadića teksta.

 

1.) Prvo treba smanjiti sivu zonu tj. rad na crno i utaju poreza, a onda smanjiti poreze i doprinose. Ako država smanji poreze i doprinose, imat će još manje i sve što je već sada loše bit će još lošije. Jer se krade abnormalno. Zamračivanje je nacionalni sport. Zezni, muljaj, utaji, pa i ukradi ako si siguran da te neće uhvatiti. Zastupnica servisirala auto državnim novcem i kada su ju otkrili okrivila je knjigovođu (Saborska zastupnica popravila vlastiti auto o državnom trošku, tvrdi da je za sve kriv računovođa - Večernji.hr (vecernji.hr). Dok se takvo ponašanje ne iskorijeni, nećemo napredovati. Država se ne može oslanjati na nečiju dobru volju. Ima zakone i treba ih provoditi. Previše se novca zamrači u Hrvatskoj da bi država mogla rasti i razvijati se. Tu ne mislim na činovnike, nego na infrastrukturu i kvalitetu usluge.

 

2.) Nove generacije turista su takve. Sve manje žele platiti za smještaj i općenito ono što smatraju nebitnim, a više za svoje neposredno iskustvo na nekom odredištu. U to može biti uključena hrana ali ne nužno, pa se jedu sendviči ali se puno putuje i stječe se iskustvo prve ruke.

 

 

4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
nixass kaže...
ne cuvaju lovu na tekucem racunu (najgluplja moguca stvar koju mozes napraviti sa novcem) nego aktivno ulazu, pracenja koja te drzava sto manje dere na placi/porezima/dionicama/ETF-ovima, itd..

 Priznajem da tu nisam na domaćem terenu. Previše je propalih investicija u Hrvatskoj u zadnjih 20+ godina, da bih se odlučio staviti životnu ušteđevinu u fondove, dionice ili borbu prijetlova.

 

Zovu iz banke, pa nude fondove i sl. Ja im velim, koliki je prinos. I onda ispadne da je prinos manji od godišnje inflacije. A mnogi i popuše. Bilo je u novinama. Preporučili bankari običnim ljudima fondove (da im lova ne stoji na tekućem računu) i otišla lova u vjetar. 

 

7 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
zelenapaprika kaže...
jurica1001 kaže...

 

Trece, puno vise bi se postiglo smanjivanjem poreza i ostalih doprinosa, pa bi se mozda nasi ljudi vratili u Hrvatsku. Ja znam da ja bih kad bi doprinosi bili puno manji. Ipak gledam koliko mi ostane na kraju mjeseca ovisno o trosku zivota. 

 

 

Vole vidjeti svijeta, ali nece trosit. 

 Od svega sam izdvojio ova dva komadića teksta.

 

1.) Prvo treba smanjiti sivu zonu tj. rad na crno i utaju poreza, a onda smanjiti poreze i doprinose. Ako država smanji poreze i doprinose, imat će još manje i sve što je već sada loše bit će još lošije. Jer se krade abnormalno. Zamračivanje je nacionalni sport. Zezni, muljaj, utaji, pa i ukradi ako si siguran da te neće uhvatiti. Zastupnica servisirala auto državnim novcem i kada su ju otkrili okrivila je knjigovođu (Saborska zastupnica popravila vlastiti auto o državnom trošku, tvrdi da je za sve kriv računovođa - Večernji.hr (vecernji.hr). Dok se takvo ponašanje ne iskorijeni, nećemo napredovati. Država se ne može oslanjati na nečiju dobru volju. Ima zakone i treba ih provoditi. Previše se novca zamrači u Hrvatskoj da bi država mogla rasti i razvijati se. Tu ne mislim na činovnike, nego na infrastrukturu i kvalitetu usluge.

 

2.) Nove generacije turista su takve. Sve manje žele platiti za smještaj i općenito ono što smatraju nebitnim, a više za svoje neposredno iskustvo na nekom odredištu. U to može biti uključena hrana ali ne nužno, pa se jedu sendviči ali se puno putuje i stječe se iskustvo prve ruke.

 

 

 

Drzavni sluzbenici i saborski zastupnici ne placaju porez na dohodak ionako. Kod njih je to sve fiktivno, drzava od njih ne dobije nikakve novce jer drzava njima isplacuje. Ali ljudi u realnom sektoru s vecim placama su previse oporezivani. Doprinosi su ogromni. Jel ok da netko od 20k kuna neto place placa 4x vise zdravstveno nego netko s 5k neto, a imaju istu zdravstvenu uslugu? Porezi da ne govorim, tamo imamo progresivno oporezivanje koje je preagresivno za drzavu u tranziciji poput Hrvatske. Utaje ce uvijek biti tako dugo dok su porezi ogromni.

4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
jurica1001 kaže...
zelenapaprika kaže...
jurica1001 kaže...

 

Trece, puno vise bi se postiglo smanjivanjem poreza i ostalih doprinosa, pa bi se mozda nasi ljudi vratili u Hrvatsku. Ja znam da ja bih kad bi doprinosi bili puno manji. Ipak gledam koliko mi ostane na kraju mjeseca ovisno o trosku zivota. 

 

 

Vole vidjeti svijeta, ali nece trosit. 

 Od svega sam izdvojio ova dva komadića teksta.

 

1.) Prvo treba smanjiti sivu zonu tj. rad na crno i utaju poreza, a onda smanjiti poreze i doprinose. Ako država smanji poreze i doprinose, imat će još manje i sve što je već sada loše bit će još lošije. Jer se krade abnormalno. Zamračivanje je nacionalni sport. Zezni, muljaj, utaji, pa i ukradi ako si siguran da te neće uhvatiti. Zastupnica servisirala auto državnim novcem i kada su ju otkrili okrivila je knjigovođu (Saborska zastupnica popravila vlastiti auto o državnom trošku, tvrdi da je za sve kriv računovođa - Večernji.hr (vecernji.hr). Dok se takvo ponašanje ne iskorijeni, nećemo napredovati. Država se ne može oslanjati na nečiju dobru volju. Ima zakone i treba ih provoditi. Previše se novca zamrači u Hrvatskoj da bi država mogla rasti i razvijati se. Tu ne mislim na činovnike, nego na infrastrukturu i kvalitetu usluge.

 

2.) Nove generacije turista su takve. Sve manje žele platiti za smještaj i općenito ono što smatraju nebitnim, a više za svoje neposredno iskustvo na nekom odredištu. U to može biti uključena hrana ali ne nužno, pa se jedu sendviči ali se puno putuje i stječe se iskustvo prve ruke.

 

 

 

Drzavni sluzbenici i saborski zastupnici ne placaju porez na dohodak ionako. Kod njih je to sve fiktivno, drzava od njih ne dobije nikakve novce jer drzava njima isplacuje. Ali ljudi u realnom sektoru s vecim placama su previse oporezivani. Doprinosi su ogromni. Jel ok da netko od 20k kuna neto place placa 4x vise zdravstveno nego netko s 5k neto, a imaju istu zdravstvenu uslugu? Porezi da ne govorim, tamo imamo progresivno oporezivanje koje je preagresivno za drzavu u tranziciji poput Hrvatske. Utaje ce uvijek biti tako dugo dok su porezi ogromni.

Ne, utaje će biti dok ljudi ne zaglave dovoljno dugo u zatvoru da im se krađu učini neisplativom. Pa neće niti biti bitno koliki su porezi jer će tada moći biti korigirani. Misliš da bi ljudi plaćali poreze da su manji? Ne, ne bi. To je već pokazala praksa. Treba pozatvarat one koji kupuju nakretnine i pokretnine, a prijavljuju 100 kuna dnevnog prometa (čak i nakon što je krenula fiskalizacija računa).

 

"Do sada je bilo gotovo nemoguće raditi ako se prijavljuje cijeli promet. Čak i ako ti kafić radi jako dobro. Naime, kada bi prijavio cjelokupni promet i pune iznose plaća konobarima, te na to platio doprinose, a zatim uz sve ostale račune podmirio i sve druge poreze, prireze i namete, na kraju mjeseca bio bih u minusu. To vrijedi za sve vlasnike kafića i restorana. Zato smo svi prijavljivali 30-ak posto od stvarnog prometa, govori nam ugostitelj koji nam je napravio neku okvirnu računicu na primjeru dnevnog prometa od dvije tisuće kuna."

Jutarnji list - EKSKLUZIVNA ISPOVIJEST UGOSTITELJA: 'Kradem za preživljavanje. Propast ću kad uvedu fiskalnu kasicu'

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice