Bajka o električnom autu „za mase“

poruka: 394
|
čitano: 86.756
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bajka o električnom autu „za mase“".
8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
BlueMax kaže...

A što je s izrekom "vrijeme je novac"?

Ako krenem na put, u idealnim uvjetima, na pola puta treba mi 5 sati punjenja. Ko će to platit? Da ne govorim kako ću tih 5 sati pojesti barem pola janjca.

 Ja imam viksu na Krku kaj je tu pod nosom, takoreć, pa opet uvijek, ali uvijek, stanem na pol puta protegnuti noge, dječicu odvesti na wc, udahnuti malo zraka itd. Nismo svi u autu samo na poslu pa da nam je od životne važnosti stići u Split za 3,5 sata vozeći cijelo vrijeme iznad ograničenja.

Ja rekoh
16 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...
BlueMax kaže...

A što je s izrekom "vrijeme je novac"?

Ako krenem na put, u idealnim uvjetima, na pola puta treba mi 5 sati punjenja. Ko će to platit? Da ne govorim kako ću tih 5 sati pojesti barem pola janjca.

 Ja imam viksu na Krku kaj je tu pod nosom, takoreć, pa opet uvijek, ali uvijek, stanem na pol puta protegnuti noge, dječicu odvesti na wc, udahnuti malo zraka itd. Nismo svi u autu samo na poslu pa da nam je od životne važnosti stići u Split za 3,5 sata vozeći cijelo vrijeme iznad ograničenja.

Super za tebe. No ne i za EV proizvođače, malo je takvih koji bi trošili vrijeme na putu.

Kupiti skup vozilo kako bi se vozilo stotku na autocesti, bez klime ili svako malo stajati na cuclanje struje (i to ako jednog dana naprave infrastrukturu)? Pa radije ostanem doma.

6 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Malo si ti svijeta prosao kad ti je prag relevantan podatak
13 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...
BlueMax kaže...

A što je s izrekom "vrijeme je novac"?

Ako krenem na put, u idealnim uvjetima, na pola puta treba mi 5 sati punjenja. Ko će to platit? Da ne govorim kako ću tih 5 sati pojesti barem pola janjca.

 Ja imam viksu na Krku kaj je tu pod nosom, takoreć, pa opet uvijek, ali uvijek, stanem na pol puta protegnuti noge, dječicu odvesti na wc, udahnuti malo zraka itd. Nismo svi u autu samo na poslu pa da nam je od životne važnosti stići u Split za 3,5 sata vozeći cijelo vrijeme iznad ograničenja.

 Nismo svi ali neki jesu. Nismo uvijek ali nekad jesmo. Stanem i ja protegnuti noge ako su djeca u autu ali ako ću ih protezati koliko treba za napuniti Teslu mogle bi postati jaaaako dugačke. To jednostavno nije automobil za duže relacije a nije ni gradski. Upravo zato drugi proizvođači fokus stavljaju na gradske električne automobile, jer oni donekle imaju smisla.

Baš me zanima doseg Tesle pri ugodnoj vožnji prosječnom auto cestom. Znači upaljena klima i muzika, malo uspona malo nizbrdica, brzina 20-130kmh i četiri osobe u autu.

10 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
njuznjuz kaže...
Malo si ti svijeta prosao kad ti je prag relevantan podatak

 Jel ono metro ili nije?  To je totalno irelevantno, gdje sam bio nisam se vozio metroom osim u Pragu.

Festina lente
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.5.2018 17:53 (mrki_tua).
6 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Ono ti je podzemna zeljeznica
6 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Da, mislio sam na 540i xDrive, odlična kombinacija u svakom pogledu osim cijenovnom.
8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
BlueMax kaže...
Feudalac kaže...
BlueMax kaže...

A što je s izrekom "vrijeme je novac"?

Ako krenem na put, u idealnim uvjetima, na pola puta treba mi 5 sati punjenja. Ko će to platit? Da ne govorim kako ću tih 5 sati pojesti barem pola janjca.

 Ja imam viksu na Krku kaj je tu pod nosom, takoreć, pa opet uvijek, ali uvijek, stanem na pol puta protegnuti noge, dječicu odvesti na wc, udahnuti malo zraka itd. Nismo svi u autu samo na poslu pa da nam je od životne važnosti stići u Split za 3,5 sata vozeći cijelo vrijeme iznad ograničenja.

 Nismo svi ali neki jesu. Nismo uvijek ali nekad jesmo. Stanem i ja protegnuti noge ako su djeca u autu ali ako ću ih protezati koliko treba za napuniti Teslu mogle bi postati jaaaako dugačke. To jednostavno nije automobil za duže relacije a nije ni gradski. Upravo zato drugi proizvođači fokus stavljaju na gradske električne automobile, jer oni donekle imaju smisla.

Baš me zanima doseg Tesle pri ugodnoj vožnji prosječnom auto cestom. Znači upaljena klima i muzika, malo uspona malo nizbrdica, brzina 20-130kmh i četiri osobe u autu.

na 130 km/h bi trebao trošiti oko 0,24 kwh po km, ovisno o bateriji to je 300 km za 75 kwh itd itb. U mom slučaju do Krka i natrag bez punjenja ili tu negdje. A tamo imam i punionicu u centru grada...

 

Evo i službeni link; naravno da sve ovisi o temperaturi, načinu vožnje bla bla, ali sve skupa to uopće nisu loše brojke.

 

https://www.tesla.com/blog/model-s-efficiency-and-range

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.5.2018 18:12 (Feudalac).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Ali meni ne treba auto od 500+ konja, niti tih Teslinih 500+ konja možeš u praksi koristiti. Na autoputskim brzinama od 130+km/h i uz česta ubrzanja domet Tesle pada na manje od 200km. Meni i 99% drugih je diesel od nekih 150-200KS s ubrzanjem od 8-9s do 100km/h, prosječnom potrošnjom od 6-7l/100km, maksimalnom brzinom od 200-250km/h, dometom od 800-1000km s jednim rezervoarom - dakle današnja srednja i viša srednja klasa - više nego dovoljno. I da, Tesla S je realno po svemu osim po cijeni auto u rangu ili ispod 5ice/E klase/A6, samo puno lošije izrade, puno lošijeg odnosa uloženog i dobivenog i puno manje praktičan u svakodnevnoj upotrebi. Za tvoju računicu isto tako bitno: cijena struje nije svugdje tako niska kao u HR ili USA, u DE i DK je na primjer 4x skuplja nego u HR, dok je benzin skoro iste cijene.
6 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“

Dobro je Jobs reko, ljudi ne znaju kaj im treba dok im to ne gurnes pod nos

 
0 4 hvala 0
8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
GUID kaže...
Ali meni ne treba auto od 500+ konja, niti tih Teslinih 500+ konja možeš u praksi koristiti. Na autoputskim brzinama od 130+km/h i uz česta ubrzanja domet Tesle pada na manje od 200km. Meni i 99% drugih je diesel od nekih 150-200KS s ubrzanjem od 8-9s do 100km/h, prosječnom potrošnjom od 6-7l/100km, maksimalnom brzinom od 200-250km/h, dometom od 800-1000km s jednim rezervoarom - dakle današnja srednja i viša srednja klasa - više nego dovoljno. I da, Tesla S je realno po svemu osim po cijeni auto u rangu ili ispod 5ice/E klase/A6, samo puno lošije izrade, puno lošijeg odnosa uloženog i dobivenog i puno manje praktičan u svakodnevnoj upotrebi. Za tvoju računicu isto tako bitno: cijena struje nije svugdje tako niska kao u HR ili USA, u DE i DK je na primjer 4x skuplja nego u HR, dok je benzin skoro iste cijene.

 Pa ja ne govorim što tebi ili meni treba, samo pokušavam usporediti kruške s kruškama. Struja u DE nije skuplja 4 puta već dva.

 

Ne znam što je nepraktično u svakodnevnoj upotrebi? 50 km do posla i natrag, sjedneš i voziš se. Imaš gepek naprijed, natrag, sve je vrlo jednostavno...

Ja rekoh
13 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Mirko935 kaže...
grzzi kaže...

 Naravno da postoji, isporučeno ih je do sad oko 35k a kao što vidiš proizvodnja se eksponencijalno ubrzava https://www.bloomberg.com/graphics/2018-tesla-tracker/ 
Usporedba i troškovi su više nego realni i objektivni, uspoređen je osnovni model, dakle izlišno je sad pričati o nabrijanom modelu. Po meni je u ovoj računici upravo cijena bmw -a napuhana i nerealna, a ne teslina. Nakon 5 godina platio si dvije tesle.

Baterija traje 10 godina bez problema. Zbroj mehaničkih kvarova i djelova koji se mogu pokvariti na klasičnom automobilu je beskonačno veći. Opet ne računaš ni da je električna energija relativno lako dobavljiva iz obnovljivih izvora, što sa naftom nikako nije slučaj - upravo to je broj 1 argument u korist teslinog poslovnog modela.

Dakle Musk ima računicu, a bmw i ekipa će se potrgati da naprave konkurentni električni automobil i proizvedu ga u dovoljnom broju komada. 

Jesi ti pročitao članak koji komentiraš? Tesla Model 3 od 35000 $ ne postoji. Osnovni BMW serije 3 od 34900 $ postoji.

 

El. auti imaju jako velik broj dijelova "istih" kao i klasična. tako da je pitanje ovo "beskonačno veći". Dobar dio nalazišta LPG-a nije vezan za naftu pa se možeš prešaltati na to s benzincem ako baš nestane benzina u roku od 5 godina.

 U videu je uspoređen osnovni model tesle 3, koji bez subvencija košta 35.000 $  Da, čeka se minimum godinu dana, isporuka za one koji su već naručili počinje za cca 50 dana.

EV ima puno elektronike, kao i svi moderni automobili, ali masa klasičnih djelova motora i prijenosa koji se troše i često kvare je eliminirana. Btw koliko mi je poznato cilj je dodatno pojednostavniti i platformu i proizvodnju ... počevši od eliminacije 12V struje i ožičenja u automobilu do još masovnije automatizacije procesa sastavljanja. Model Y tamo negdje 2020 bi trebao biti taj veliki korak prema tome ... 

Ne možeš imati čišću energiju od one koju sam skupiš solarnim i pohraniš u bateriji u garaži. Sam koncept koji se gura sa solarnim kupama i baterijama je genijalan za progresivne i bolje stojeće amere po predgrađima ... da gradim kuću definitivno bih išao u tom pravcu, plus gusterna i mala vjetrenjača :D






16 godina
offline
Bajka o električnom autu „za mase“

Vidim da ste većina poletjeli nebu pod oblake, pa da vas malo spustim na zemlju tj. 'in real life'

 

Dakle u stvarnom životu u prva četiri mjeseca Tesla no.3 se prodao u skoro 7000 komada na globalnom tržištu.

 

 

 

Da vidimo što konkurencija radi u to isto vrijeme:

BAIC-EC: 25600 BAIC-EC: 25600

 

Nissan-LEAF: 22100 Nissan-LEAF: 22100
 

JAC-IEV5: 10800 JAC-IEV5: 10800
 
Renault-ZOE: 8800 Renault-ZOE: 8800
 
Cherry-EQ1: 7400 Cherry-EQ1: 7400
 

 

 

 

PS

 

Broj prodanih auta na fosilna goriva neću uopće spominjati, jer će vas ubit u pojam i izazvati momentalnu depresiju.

 

 

 

 

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.5.2018 19:17 (memulica).
Moj PC  
8 0 hvala 2
10 godina
offline
Bajka o električnom autu „za mase“

Malo gradsko električno vozilo i dolazi u obzir, upravo razmatram električnu biciklu, kako, šta, koji model...

Festina lente
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“

Prvo sam sa sobom rasčisti što razmatraš - električni skuter ili električnu biciklu.

 

Da bi nešto bilo električna bicikla (pedelec) mora zadovoljavati sljedeće uvjete:

- motor do 250 W

- motor ne smije raditi dok ne okrećeš pedale

- snaga motora se progresivno smanjuje do 25 km/h

- pri 25 km/h se motor isključuje

 

Ove "na gas" su električni skuteri, a čak i ako se prodaju kao bicikla, samo je pitanje vremena kad će početi hvatati vozače pogrešno deklariranih vozila, a onda te čeka traženje potvrde o homologaciji, što nije toliki problem ako zadovoljava uvjete i uvoznik nije propao, u suprotnom imaš skupu i neupotrebljivu igračku. U međuvremenu, dok ne počnu loviti, nedao bog da doživiš nesreću s takvim vozilom.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
6 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...
GUID kaže...
Ali meni ne treba auto od 500+ konja, niti tih Teslinih 500+ konja možeš u praksi koristiti. Na autoputskim brzinama od 130+km/h i uz česta ubrzanja domet Tesle pada na manje od 200km. Meni i 99% drugih je diesel od nekih 150-200KS s ubrzanjem od 8-9s do 100km/h, prosječnom potrošnjom od 6-7l/100km, maksimalnom brzinom od 200-250km/h, dometom od 800-1000km s jednim rezervoarom - dakle današnja srednja i viša srednja klasa - više nego dovoljno. I da, Tesla S je realno po svemu osim po cijeni auto u rangu ili ispod 5ice/E klase/A6, samo puno lošije izrade, puno lošijeg odnosa uloženog i dobivenog i puno manje praktičan u svakodnevnoj upotrebi. Za tvoju računicu isto tako bitno: cijena struje nije svugdje tako niska kao u HR ili USA, u DE i DK je na primjer 4x skuplja nego u HR, dok je benzin skoro iste cijene.

 Pa ja ne govorim što tebi ili meni treba, samo pokušavam usporediti kruške s kruškama. Struja u DE nije skuplja 4 puta već dva.

 

Ne znam što je nepraktično u svakodnevnoj upotrebi? 50 km do posla i natrag, sjedneš i voziš se. Imaš gepek naprijed, natrag, sve je vrlo jednostavno...

 A ja mogu samo ponoviti ono što sam gore već napisao: tih Teslinih 500+ konja su tigar od papira - u realnom prometu nepotrebni i tehnički iskoristivi samo na vrlo kratke vremenske intervale, više od nekoliko minuta na 200+km/h i počet će ti se paliti limiter koji štiti baterije od pregrijavanja i morat ćeš usporiti. Tesla *nije* sportski auto i sustav hlađenja mu nije dimenzionirano da se vozi opako dulje od par minuta u komadu, bez obzira na tih virtualnih 500+ konja. To je za jubito demonstracije ubrzanja i realno ništa više. Ja sam danas peticom dva puta prešao dionicu A9 u DE između MUC i NUE (ukupno nekih 320km tamo i natrag), školski praznici, nigdje nikog, 3/4 trake pa sam samo kroz dvije kraće bauštele vozio ispod 200, ostatak 200-230 (više ne ide) i potrošio pri tome oko pola rezervoara diesela i par decilitara AdBlue. I putem pretekao dvije Tesle čiji vlasnici su u desnoj traci uzorno spašavali planetu na nježnih 90ak km/h u sjeni šlepera.

 

FYI: nisam neki preveliki stručnjak, ali volim high speed pa 2-3 puta godišnje iznajmim neki supersportski auto preko vikenda i skurim par rezervoara tekućih dinosaurusa za dušu. Vozio sam tako između ostalog Ferrari Californiu, BMW Alpinu B5 Biturbo i Audi R8, osobni rekord mi je nekih 310km/h u ovom potonjem, tako da nije baš da ne znam što je auto sa 500+ konja i 100.000+€. 

 

Što se praktičnosti tiče: ako ti auto zaista treba samo za kuća-posao 50km na dan, onda je električni auto sasvim ok, ali vjerojatno ne Tesla od 100.000€ i 500 konja, nego Zoe, i3, e Smart ili tako nešto. Iako kad pogledaš cijene tih “malih” EVa ispada da za te novce možeš dobiti full blown ICE auto srednje klase od nekih 150 konja i puno opreme i s kojim možeš ne samo tih 50km kuća-posao, nego i spontano pokupiti ženu, djecu i psa na izlet u neku vukojebinu bez da dva dana unaprijed planiraš rutu i drhtiš od straha hoćeš li putem ostati negdje na cesti. Tako da, nema smisla kako god okreneš. Osobno - imam velikog psa koji se često vozi otraga u kavezu tako da mi treba karavan - Tesla niti bilo tko drugi nema elektro karavan u ponudi. Radim cca 30 - 40.000km godišnje, veliki dio toga po autoputima pri 150-200+ km/h. Sjednem u auto i vozim, kad treba stanem na nekoj od tisuća benzinskih, natankam za 5 min za narednih 900-1000 km i to je to. Život je prekratak da bi ga provodio čekajući satima da mi se auto svako malo napuni ili birao ciljeve i rute ovisno o tome ima li u blizini punjač ili nema.

 

E da, za cijenu struje si donekle u pravu, prije je razlika bila veća, danas je 12 vs 30 centi/kWh, dakle 2,5 puta što je još uvijek drastična razlika obzirom da je benzin tu negdje. Iako - budimo realni - oni koji danas kupuju e-aute ne čine to jer su “ekonomičniji”, ljepši, bolji, brži itd nego iz sasvim drugih razloga koji se ne mogu objasniti brojevima ili racionalnim argumentima. Tako da su vam sve ove pseudokalkulacije i linkovi kojima ovdje pokušavate racionalno opravdati kupovinu e-auta zak*rac, sorry. Uostalom, koliko vas Muskovih vojnika ovdje uopće vozi Teslu ili bilo koji drugi e-auto? Većina vas ne, ako uopće itko, pogotovo ne kao jedini auto u kući. Ako je tako, zašto? Pjesnici koji ne veruju u vlastite stihove?

14 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
GUID kaže...
Osobno - imam velikog psa koji se često vozi otraga u kavezu tako da mi treba karavan - Tesla niti bilo tko drugi nema elektro karavan u ponudi. Radim cca 30 - 40.000km godišnje, veliki dio toga po autoputima pri 150-200+ km/h. Sjednem u auto i vozim, kad treba stanem na nekoj od tisuća benzinskih, natankam za 5 min za narednih 900-1000 km i to je to. Život je prekratak da bi ga provodio čekajući satima da mi se auto svako malo napuni ili birao ciljeve i rute ovisno o tome ima li u blizini punjač ili nema.

Ima hibrida... Po gradu glumiš zelenog a kad ideš nekud dalje voziš se k'o čovjek. No s obzirom na tvoju godišnju kilometražu, ne čini mi se kao da bi ti bilo nešto odveć korisno.

http://www.kia.com/eu/models/optima-sw-phev/

https://www.slashgear.com/2019-volvo-v60-hybrid-wagon-is-what-the-swedes-do-best-21520269/

https://www.motorline.cc/autowelt/tests/2016/Mercedes/Mercedes-C-350-e-T-Modell---im-Test-Power-Plug-207801.html

 

GUID kaže...
Da, mislio sam na 540i xDrive, odlična kombinacija u svakom pogledu osim cijenovnom.

I dalje sam razočaran željom za xDriveom, ali nek' ti bude

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.5.2018 7:20 (Mirko935).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
grzzi kaže...

 U videu je uspoređen osnovni model tesle 3, koji bez subvencija košta 35.000 $  Da, čeka se minimum godinu dana, isporuka za one koji su već naručili počinje za cca 50 dana.

EV ima puno elektronike, kao i svi moderni automobili, ali masa klasičnih djelova motora i prijenosa koji se troše i često kvare je eliminirana. Btw koliko mi je poznato cilj je dodatno pojednostavniti i platformu i proizvodnju ... počevši od eliminacije 12V struje i ožičenja u automobilu do još masovnije automatizacije procesa sastavljanja. Model Y tamo negdje 2020 bi trebao biti taj veliki korak prema tome ... 

Ne možeš imati čišću energiju od one koju sam skupiš solarnim i pohraniš u bateriji u garaži. Sam koncept koji se gura sa solarnim kupama i baterijama je genijalan za progresivne i bolje stojeće amere po predgrađima ... da gradim kuću definitivno bih išao u tom pravcu, plus gusterna i mala vjetrenjača :D

Počinje, možda... Kao što se proizvodi 5000 komada Modela 3 već mjeseci kako je obećavano, jel. Nikad u životu nisam vidio situaciju gdje proizvođač auta nije u stanju proizvesti osnovni model. Pogotovo za auto koji se reklamira kao povoljan. Katastrofa. Model Y bi trebao nešto... S tim Muskom sve neki kondicionali.

 

Koji to dijelovi koji se troše i često kvare? Sami motori traju stotine tisuća km bez problema, samo se treba sjetiti tu i tamo uliti par deci ulja i zamijeniti pokoji filter i slične gluposti od do parsto kn. Evo ti auto sa 700000 km i originalnim motorom i turbom.

 

A solarni panel ću turiti na balkon na zgradi? Ili da ga stavim na garažno mjesto u podzemnoj garaži? S jedne strane pričate o tome kako el. auti spašavaju gradove od zagađenja i smrada, s druge pričate o kućama sa solarnim panelima koje ne postoje u gradovima koji imaju probleme sa zagađenjem zbog prometa.

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.5.2018 7:40 (Mirko935).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Mirko935 kaže...
GUID kaže...
Osobno - imam velikog psa koji se često vozi otraga u kavezu tako da mi treba karavan - Tesla niti bilo tko drugi nema elektro karavan u ponudi. Radim cca 30 - 40.000km godišnje, veliki dio toga po autoputima pri 150-200+ km/h. Sjednem u auto i vozim, kad treba stanem na nekoj od tisuća benzinskih, natankam za 5 min za narednih 900-1000 km i to je to. Život je prekratak da bi ga provodio čekajući satima da mi se auto svako malo napuni ili birao ciljeve i rute ovisno o tome ima li u blizini punjač ili nema.

Ima hibrida... Po gradu glumiš zelenog a kad ideš nekud dalje voziš se k'o čovjek. No s obzirom na tvoju godišnju kilometražu, ne čini mi se kao da bi ti bilo nešto odveć korisno.

http://www.kia.com/eu/models/optima-sw-phev/

https://www.slashgear.com/2019-volvo-v60-hybrid-wagon-is-what-the-swedes-do-best-21520269/

https://www.motorline.cc/autowelt/tests/2016/Mercedes/Mercedes-C-350-e-T-Modell---im-Test-Power-Plug-207801.html

 

GUID kaže...
Da, mislio sam na 540i xDrive, odlična kombinacija u svakom pogledu osim cijenovnom.

I dalje sam razočaran željom za xDriveom, ali nek' ti bude

 Tek hibridi su mazanje očiju, to što po gradu kao uštediš, vratiš višestruko na autoputu, zbog dodatne mase i trenja, kao da u autu voziš cijelo vrijeme jednu dodatnu osobu.

 

Što ti smeta xDrive? U normalnim uvjetima se skoro ne osjeti razlika i balans je izrazito otraga, ali kad treba onda uhvati cestu taman toliko da ti vrati sigurnost i da ne moraš s gasa. Me like.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
GUID kaže...

 Tek hibridi su mazanje očiju, to što po gradu kao uštediš, vratiš višestruko na autoputu, zbog dodatne mase i trenja, kao da u autu voziš cijelo vrijeme jednu dodatnu osobu.

 

Što ti smeta xDrive? U normalnim uvjetima se skoro ne osjeti razlika i balans je izrazito otraga, ali kad treba onda uhvati cestu taman toliko da ti vrati sigurnost i da ne moraš s gasa. Me like.

A gle, ja sam zadnja 2 tanka skurio isključivo na relacijama od 10-25 km, dakle, s nekakvim 330e (te udaljenosti bi mu komotno bile unutar el. dometa) bih umjesto hiljadu kn na benzin potrošio jedno 200 na struju, ne računajući regenerativno kočenje tako da u stvarnosti vjerojatno i manje. Sve ovisi o potrebama, tj. načinu na koji ćeš koristiti auto. U nekim slučajevima mislim da bi se sasvim solidno hibrid mogao isplatiti.

 

Ma nemam ništa protiv xDrive, zajebavam se, ono kao pravi BMW mora imati stražnji pogon, R6 motor i te fore

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.5.2018 8:14 (Mirko935).
8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...

 EV upravo radi taj iskorak. Elektronika postoji od 80-tih godina, Li-ion baterije dovoljne energetske gustoće i drugih parametara unazad 10-tak godina, a pristupačne cijene još uvijek ne ili tu negdje na granici da bi priča imala smisla. Sada kada su te tri stvari na mjestu, proizvodnja se zahuktava; kupci čekaju u redovima za bilo koji el. auto, nitko ih nema dovoljno u ponudi. Teslina lista rezervacija je duga pola milijuna redova pa je nastao "production hell" da se ta lista ispuni u što kraćem roku.

 

Što se tiče velike cijene i šparanja na gorivu, kako objašnjavaš da je 80% prodanih mercedesa, bmw-a i audija pogodnjeno šparnim dizel motorima?

 

Tesla? U tipičnom životnom vijeku automobila od 250 kkm, troškovi benzina za takav veliki auto su još jedan auto - 250 tisuća kuna po našim cijenama, struja je 50 tisuća ostane ti čistog 200 tisuća - ravno jedan solidno opremljen passat. A guraju Tesle i do 400 tisuća km. Tko je sad pametan?

 teslina lista, a nisu u stanju proizvesti profitabilan auto, već krvare novac i ne ispunjavaju obecano. da su profitabilni, još jučer bi dio proizvodnje prebacili nekom trećem da zadovolje potražnju. začudo, to neće napraviti. pitam se zašto. jedan apple se s narudžbama jednakih komponenti raširio po cijeloj aziji jer bi u protivnom pušili ogromne novce. tesla očito voli krvarit pare. valjda ju neki imbecil vodi.

drugi su ti već pobili argument o 80% diesela, a i da je tome tako, budala je bilotko tko potroši 300.000+kn i onda priča o šparanju goriva ili struje. pogotovo ako nema taj novac i kupuje na kredit. ponovno namjerno ignoriraš da cijena struje neće ostati jednaka kao danas, već će i ona dobiti svoj dio trošarina koje ima benzin. pa i to ukalkuliraj. možda tu ima budala na obje strane, ali u državi nema, ona se tog prihoda neće odreći.

Feudalac kaže...

Tesla? U tipičnom životnom vijeku automobila od 250 kkm, troškovi benzina za takav veliki auto su još jedan auto - 250 tisuća kuna po našim cijenama, struja je 50 tisuća ostane ti čistog 200 tisuća - ravno jedan solidno opremljen passat. A guraju Tesle i do 400 tisuća km. Tko je sad pametan?

pametan će biti onaj koji stane iza svojih propovijedi. teslu ne voziš, ne štediš, solar ne posjeduješ, pa mi je malo čudno, da ne kažem licemjerno to što pričaš. jedno propovijedaš, a ne živiš niti 1% svojih propovijedi.

dakle, pitam još jednom, misliš stat iza svojih hvalospjeva kupnjom tesle ili sve ostaje na praznim pričama i linkovima s gugla?

 

 

8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Mirko935 kaže...

 

Koji to dijelovi koji se troše i često kvare? Sami motori traju stotine tisuća km bez problema, samo se treba sjetiti tu i tamo uliti par deci ulja i zamijeniti pokoji filter i slične gluposti od do parsto kn. Evo ti auto sa 700000 km i originalnim motorom i turbom.

 

A solarni panel ću turiti na balkon na zgradi? Ili da ga stavim na garažno mjesto u podzemnoj garaži? S jedne strane pričate o tome kako el. auti spašavaju gradove od zagađenja i smrada, s druge pričate o kućama sa solarnim panelima koje ne postoje u gradovima koji imaju probleme sa zagađenjem zbog prometa.

 Ti si previše fokusiran na sebe. Ja nemam krov ja nemam garažu ja ovo ono. Pa gledaj, zagreb ima koliko ono kvadratnih kilometara? Koliko je od toga zemljišta pokriveno zgradama? Što misliš da se sve GRAĐEVINE pokrivju solarnim panelima - jel bi to bilo dosta struje za sve potrebe stanovnika Zagreba? Pa ne moraju svi imati svoj panel, svoju garažu, svoju bateriju da bi stvar funkcionirala...

Ja rekoh
16 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Ne bi zadovoljio ni par posto potreba.
8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
bruno1026 kaže...

 teslina lista, a nisu u stanju proizvesti profitabilan auto, već krvare novac i ne ispunjavaju obecano. da su profitabilni, još jučer bi dio proizvodnje prebacili nekom trećem da zadovolje potražnju. začudo, to neće napraviti. pitam se zašto. jedan apple se s narudžbama jednakih komponenti raširio po cijeloj aziji jer bi u protivnom pušili ogromne novce. tesla očito voli krvarit pare. valjda ju neki imbecil vodi.

drugi su ti već pobili argument o 80% diesela, a i da je tome tako, budala je bilotko tko potroši 300.000+kn i onda priča o šparanju goriva ili struje. pogotovo ako nema taj novac i kupuje na kredit. ponovno namjerno ignoriraš da cijena struje neće ostati jednaka kao danas, već će i ona dobiti svoj dio trošarina koje ima benzin. pa i to ukalkuliraj. možda tu ima budala na obje strane, ali u državi nema, ona se tog prihoda neće odreći.

Feudalac kaže...

Tesla? U tipičnom životnom vijeku automobila od 250 kkm, troškovi benzina za takav veliki auto su još jedan auto - 250 tisuća kuna po našim cijenama, struja je 50 tisuća ostane ti čistog 200 tisuća - ravno jedan solidno opremljen passat. A guraju Tesle i do 400 tisuća km. Tko je sad pametan?

pametan će biti onaj koji stane iza svojih propovijedi. teslu ne voziš, ne štediš, solar ne posjeduješ, pa mi je malo čudno, da ne kažem licemjerno to što pričaš. jedno propovijedaš, a ne živiš niti 1% svojih propovijedi.

dakle, pitam još jednom, misliš stat iza svojih hvalospjeva kupnjom tesle ili sve ostaje na praznim pričama i linkovima s gugla?

 Da si malo popratio Teslu, onda bi znao da je njima cilj imati proizvodnju svega na jednom mjestu kako bi smanjili troškove i imali proizvodnju u SAD-u gdje je radna snaga vrlo skupa. Dodatno, plan je bio automatizirati proizvodnju znatno više nego ostali proizvođači; taj plan se pokazao promašenim, priznali su to, vratili se klasici do sljedećeg puta. Kaj se tiče obećanja, model tri je pri predstavljanju obećan za 2020-tu, kad su primili pol milijuna rezervacija ubrzali su planove tako da ljudi dobivaju automobile ranije nego što je obećano u momentu kada su keširali svoju tisuću USD.

 

Što se tiče udjela dizela kod tzv. njemačkog svetog trojstva, nitko ništa nije pobio, samo ti u svojim nemuštim, neobrazovanim i nenačitanim snovima, link je gore i svi su mogli, i još mogu, vidjeti da ne lažem. Prolistaj par stranica dalje iza udjela dizela po markama, nalazi se statistika po klasama - najskuplji i najveći auti (izuzev sportskih automobila) su doslovce iznad 80% pogonjeni dizelom. Dakle, ljudi koji imaju para za skupe aute itekako razmišljaju o troškovima goriva.

 

Ja stojim iza svojih argumenata, živim u niskoenergetskoj (i ekološkoj) kući, imam solarno, hvatam kišnicu i koristim je, sve recikliram, sortiram otpad itd itb. Teslu ili drugi sličan EV ću kupiti kad mi bude osobno odgovarao, trenutno mi je važniji fakultet mog sina od vražjeg auta, bilo kakvog. Ti?

 

 

Ja rekoh
14 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...

 Da si malo popratio Teslu, onda bi znao da je njima cilj imati proizvodnju svega na jednom mjestu kako bi smanjili troškove i imali proizvodnju u SAD-u gdje je radna snaga vrlo skupa. Dodatno, plan je bio automatizirati proizvodnju znatno više nego ostali proizvođači; taj plan se pokazao promašenim, priznali su to, vratili se klasici do sljedećeg puta. Kaj se tiče obećanja, model tri je pri predstavljanju obećan za 2020-tu, kad su primili pol milijuna rezervacija ubrzali su planove tako da ljudi dobivaju automobile ranije nego što je obećano u momentu kada su keširali svoju tisuću USD. 

 Ranije sam ukazao na ovo i linkom Reutersove vijesti iz 2016. dokazao da je ta tvrdnja netočna. Sad ponavljaš isto?! Razumijem da se u žaru forumaškog svađanja ljudi zanesu, ali nemoj da počnemo mislit kako ti treba stručna medicinska pomoć. (Vjerujem da neki to već misle). Dva mjeseca prije nego su počele rezervacije početak proizvodnje je postavljen za 3Q 2017.

8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
memulica kaže...

Vidim da ste većina poletjeli nebu pod oblake, pa da vas malo spustim na zemlju tj. 'in real life'

 

Dakle u stvarnom životu u prva četiri mjeseca Tesla no.3 se prodao u skoro 7000 komada na globalnom tržištu.

 

 

 

 

.... 

PS

 

Broj prodanih auta na fosilna goriva neću uopće spominjati, jer će vas ubit u pojam i izazvati momentalnu depresiju.

 A druga četiri mjeseca? :-) Nebitno, do kraja godine će se znati kako Tesla stoji, hoće li propasti ili biti na putu da postanu najvrjednija kompanija na svijetu.

 

Zanimljivo je nešto drugo - udjel dizela kod evropskih premium proizvođača je bio iznimno visok, a nakog tzv dizel gejta, prodaja im se strmoglavila. Nešto će morati poduzeti, mercedes, bmw, porsche su vrlo glasni i rade na čemu ono? Struji, naravno. Meni se to čini kao lijepa budućnost, dizel je čisti otrov...

Ja rekoh
16 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...

 A druga četiri mjeseca? :-) Nebitno, do kraja godine će se znati kako Tesla stoji, hoće li propasti ili biti na putu da postanu najvrjednija kompanija na svijetu.

 

Zanimljivo je nešto drugo - udjel dizela kod evropskih premium proizvođača je bio iznimno visok, a nakog tzv dizel gejta, prodaja im se strmoglavila. Nešto će morati poduzeti, mercedes, bmw, porsche su vrlo glasni i rade na čemu ono? Struji, naravno. Meni se to čini kao lijepa budućnost, dizel je čisti otrov...

Što se tesle tiče, nije mi baš jasno po čemu je toliko "bitna", osim marketingu. Hoče li propasti ili ne, realno nebitno.

Što se diesel / benzin priče tiče, stvari su kompliciranije. S jedne strane smanjivanje emisije dušičnog oksida, s druge strane povećanje emisije ugljičnog dioksida. Zapadnim zemljama predstavlja veliki problem, bez obzira na trend prema benzincima.

Struja još nikome nije u ozbiljnim mainstream planovima. Niti postoji proizvodnja vozila, dovoljna proizvodnja el. energije, dovoljna distribucija, dovoljna praktičnost. Prije će se promijeniti način pristupa prijevozu nego masovna elektrifikacija. A subvencioniranje svega vezanim uz to (od vozila, proizvodnja nadalje) je opet dodatni trošak za koji je upitno koliko ima smisla.

8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
jozef kaže...
Feudalac kaže...

 Da si malo popratio Teslu, onda bi znao da je njima cilj imati proizvodnju svega na jednom mjestu kako bi smanjili troškove i imali proizvodnju u SAD-u gdje je radna snaga vrlo skupa. Dodatno, plan je bio automatizirati proizvodnju znatno više nego ostali proizvođači; taj plan se pokazao promašenim, priznali su to, vratili se klasici do sljedećeg puta. Kaj se tiče obećanja, model tri je pri predstavljanju obećan za 2020-tu, kad su primili pol milijuna rezervacija ubrzali su planove tako da ljudi dobivaju automobile ranije nego što je obećano u momentu kada su keširali svoju tisuću USD. 

 Ranije sam ukazao na ovo i linkom Reutersove vijesti iz 2016. dokazao da je ta tvrdnja netočna. Sad ponavljaš isto?! Razumijem da se u žaru forumaškog svađanja ljudi zanesu, ali nemoj da počnemo mislit kako ti treba stručna medicinska pomoć. (Vjerujem da neki to već misle). Dva mjeseca prije nego su počele rezervacije početak proizvodnje je postavljen za 3Q 2017.

 Znači, ako ignoriram neku poruku, treba me poslati na promatranje? Ja volim malo preuveličati stvari u raspravi, čisto radi dojma. S druge strane to ponekog potakne da potraži podatke na izvoru. Ti baš nisi. Objašnjenje slijedi. Na početku samo ispravak netočnog navoda - Tesla je imao 130 tisuća rezervacija na dan prije predstavljanja, a na predstavljanju je Musk rekao točno ovo: "prilično sam siguran da ćemo prve isporuke imati krajem 2017-te. Smijeh". Kraj citata. To je, zapravo, i ispunio. Nije ispunio naknadna obećanja o rokovima za određene proizvodne ciljeve; ali tad je već imao pol milijuna rezervacija...

 

Linkao si glasine i temeljiš sve na prenesenim glasinama iako u istom tekstu imaš citate Muskovih izjava koje govore suprotno, ranije najave o širenju proizvodnih kapaciteta na pol milijuna vozila godišnje u 2020-toj te naknadno ubrzavanje tog plana na dvije godine ranije pa ti je već iz tog teksta trebalo biti jasno s kojim projekcijama su išli i da su to mijenjali nakon fenomenalnog odziva kupaca. Šta sam tu zeznuo? Kako je bilo tko s dvije vijuge mogao misliti da će svih pola milijuna rezervacija biti ispunjeno odmah? Ili u godini dana? A imaš sve te podatke o proizvodnim kapacitetima i planovima... Jel sad malo jasnije?

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Old Iggy kaže...

Struja još nikome nije u ozbiljnim mainstream planovima. Niti postoji proizvodnja vozila, dovoljna proizvodnja el. energije, dovoljna distribucija, dovoljna praktičnost. Prije će se promijeniti način pristupa prijevozu nego masovna elektrifikacija. A subvencioniranje svega vezanim uz to (od vozila, proizvodnja nadalje) je opet dodatni trošak za koji je upitno koliko ima smisla.

 Gledaš iz krive perspektive. Ne mislim osobno na tebe, ali stančić na trećem katu neke novozagrebačke betonjare nije mjerilo ičega. Trenutno, danas, FN paneli za industrijsku primjenu su bez ikakvih subvencija i povlaštenih cijena jeftiniji od klasičnih termoelektrana, nuklearne da ne spominjemo. Struja, pa kreni od njemačke koja je, uostalom, kraljica autoindustrije i o čijim perjanicama neizravno i raspravljamo. Sada imaju generaciju koja učestalo nadmašuje kompletne potrebe. Spašava ih što su dobro povezani sa ostatkom Evrope. EV prištekan na mrežu itekako može peglati sav nesklad u mreži i dovesti do 100% korištenja obnovljive energije na prilično jeftin način. https://www.greentechmedia.com/articles/read/bmw-and-pge-prove-electric-vehicles-can-be-a-valuable-grid-resource#gs.WFbn7ig

 

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Old Iggy kaže...
Ne bi zadovoljio ni par posto potreba.

Ovako odoka, u gradu zagrebu je 300 tisuća kuća, plus zgrade. Svaka kuća može, vrlo lako, godišnje generirati 10 MWh * 300.000 = 3 TWh. To je 20% potrošnje u HR. Dva TWh bi trebali za sve automobile u HR. Dokaži da griješim u proračunu.

Ja rekoh
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice