Driftanje

poruka: 17
|
čitano: 6.630
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
neaktivan
offline
Driftanje

Pozdrav,

Zanima me kako naučiti driftati u vozilu na siguran način.
Razlozi su kako bih zaobišao greške prilikom samoučenja, primjerice sa youtube videa

te također kako bih lakše ovladao situacijom ako mi auto nenamjerno zadrifta.
Postoji li mogućnost instrukcije ili neki tečaj negdje u kontinentalnoj Hrvatskoj?

PS: znam da ovo može djelovati kao relativno seljačko pitanje jer se to često veže za huligansko ponašanje i slično, ali moj upit je ozbiljne naravi.
Hvala vam na odgovorima.

9 godina
neaktivan
offline
Driftanje

Zasto seljacko? To samo seljacine misle.

Fora je driftanje,da znam,sigurno bih mjenjao gume svaki tjedan.

Postoje natjecanja,naravno auti su napravljeni bas za "Drift". 

Sretno.

Hoonigan.

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.12.2020 21:43 (Kolacic).
9 godina
neaktivan
offline
Driftanje

Imas puno i previse tutoriala na yt, skup je to sport jer najprije zahtjeva dobar auto. Normalno, moze se bacit i prosjecan auto rucnom na losoj podlozi ako te to veseli 

11 godina
offline
Driftanje

Let me rephrase the question.

 

1. Kada dolazi do neželjenenog driftanja, u kojim situacijama u prometu?

2. Kako spriječiti da do driftanja dođe?

3. Što učiniti ako do driftanja ipak dođe?

 

Ajmo i pretpostaviti da automobil je neki random automobil, ne igračka za driftanje.

 

Hvala na odgovoru. 

12 godina
offline
Driftanje

Driftati na prednjem pogonu neces, to je proklizavanje. Ispravljanje se kod prednjeg pogona radi tako sto se smota kontra i stisnes gas da povuce guzicu nazad u liniju. Zadnji pogon, isto motas kontru i stisnes kvacilo da te motor ne zarotira jos vise. Ako pretjeras nema spasa nikakvog. Kod ispravljanja treba biti brz i znati procjeniti koliko treba dati kontre inace ce te zabaciti na kontra stranu. Univerzalno rjesenje ne postoji jer sve ovisi do situacije, ono gore su ti neke osnove. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.12.2020 7:31 (ivanzu).
8 godina
offline
Driftanje

nađi nekog ko ima driftalicu da te provoza i da te nauči tj da barem probaš driftati, ako ti se svidi i ako je to ono što želiš onda kreneš tražiti auto koji ćeš koristiti za drift. pretpostavljam starija bmw trica na kojoj ćeš morati uraditi neke modifikacije.

3 godine
neaktivan
offline
Re: Driftanje

Pitam iz razloga jer spletom okolnosti imam stariju bmw tricu, i upoznat sam sa mehanikom i tim teoretskim djelom oko driftanja.
Da pojasnim jedno svoje vague pitanje, jednom mi se desilo da sam vlastitom pogrešnom procjenom valjda dao previše gasa u zavoju i auto je zadriftao ali sam nekim čudom uspio ispraviti vozilo.
To je jedan razlog zašto bih htio naučiti vladati tom situacijom.
Osjećam se nesigurno da bih otišao sam na neko veće parkiralište pa samo mlatio po uputama bez osobnog navođenja iskusnije osobe, ali ako vi smatrate da se to može naučiti samoinicijativno, odnosno da tu nema neke potrebe za nekim mentorom ranga Juaja Šebalja onda ok.
Zato pitam, htio bih se konzultirati sa iskusnijima.

7 godina
protjeran
offline
Driftanje

Odi negdje na stazu i vjezbaj, plati sat vremena i izdivljaj se.

Nemoj pokusavati na cesti, ubit ces kao prvo sebe, a jos gore - nekog neduznog.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
12 godina
offline
Driftanje

S otvorenim diferencijalom zaboravi na drift. 

3 godine
neaktivan
offline
Re: Driftanje

Slažem se.
Imate li sugestije za stazu, odnosno gdje bi se to moglo platiti?
Grobnik mi pada na pamet ali ne znam koliko je to prikladno.

7 godina
protjeran
offline
Driftanje

Mnogi znaju otici vikendom na prazno parkiraliste, ali to je losa ideja.

Em netko moze neocekivano naletiti, pa dodje do nezeljenih ozlijeda,

em su vecinom pod nadzornim kamerama, a i policija ce te svakako pocastiti bozicnom cestitkom.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
14 godina
offline
Re: Driftanje
Klamidio kaže...

Slažem se.
Imate li sugestije za stazu, odnosno gdje bi se to moglo platiti?
Grobnik mi pada na pamet ali ne znam koliko je to prikladno.

Za driftanje, preporucio bih ti Karting stazu Novi Marof, mozes nazvati, dogovoriti termin i doci, cijena je ako se ne varam 200kn - 30min.

Grobnik ne bih preporucio za pocetnicki drift, razvijaju se dosta vece brzine pa je shodno time i puno teze driftati.

 

Ja sam ove godine bio u istoj situaciji kao ti, nisam znao kako poceti. Citajuci razne forume i svasta, odlucio sam samo napisati track day u FB trazilicu i prvi drift event koji mi je izbacilo sam se prijavio.

Nazalost, kada je regularan track day, u vecini slucajeva je drift zabranjen, ali postoji mogucnost da je utrka + drift. To ti jer najbolje pitati kod prijave za stazu.
Bio sam na 4 track day-a ove godine, nazalost, samo je jedan bio drift. 

 

Driftanje po ulici/javnoj cesti ti ne bih preporucio.

10 godina
offline
Driftanje

Najlakse ti je nabavit volan za 400-500kn, uzet Assetto Corsu i tamo ucit ispravljat auto, znam, nije to isto kao u real lifeu, ali mene je tipa Assetto Corsa sve naucila, kak uzimat zavoje, kak ispravit auto sa prednjim/zadnjim pogonom. Ovaj jedan frend koji je vlasnik epic lab car detailinga ti je samnom vozio assetto corsu, ono svaki dan i covjek si je kupio trkaci auto i sad je cesto po novom marofu (tamo i zivi blizu) i vecinu tih stvari sto se tice ispravljanja auta i ulazak u krivine je naucio upravo iz igre.

14 godina
offline
Re: Driftanje
Klamidio kaže...

Pozdrav,

Zanima me kako naučiti driftati u vozilu na siguran način.
Razlozi su kako bih zaobišao greške prilikom samoučenja, primjerice sa youtube videa

te također kako bih lakše ovladao situacijom ako mi auto nenamjerno zadrifta.
Postoji li mogućnost instrukcije ili neki tečaj negdje u kontinentalnoj Hrvatskoj?

PS: znam da ovo može djelovati kao relativno seljačko pitanje jer se to često veže za huligansko ponašanje i slično, ali moj upit je ozbiljne naravi.
Hvala vam na odgovorima.

 Za početak ti treba auto sa uloženo puno para koji je prilagođen tome.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Driftanje
dok imas prilike nabavi auto bez elektronike. bez abs, esp, asr i ostalih gluposti. i onda pravac na sljunkom prekrivenu cestu, ili na mokru travu, ili na snig.
i namjerno ne spominjem pogon, jer ces u gore navedenim uvjetima bez problema bacat zadnji kraj neovisno o pogonu. i to bez rucne. za prednji pogon mislim da imas video sa tiffom u ford pumi, pa baci oko. za zadnji pogon tribas nesto starijih videa, ili videa sa sniga, jer ces puno lakse savladat drift na jako klizavoj podlozi nego ic na asfalt. Kad skuzis klizavo, onda tek ides prema suhom asfaltu.
3 godine
neaktivan
offline
Driftanje

Mene isto zanima di bi se to moglo/di ekipa inače ide to radit

Malo sam se bavio istraživanjem tih stvari, otkad sam se vozio s kolegama koji vole tu i tamo svoje bembare bacit u bok

Imam GT sport i volan G29, i riješio sam drift challenges, bilo je ful zabavno. Nije to baš to jer nemaš pravi feedback pa ne znaš kad točno izravnat ili smanjit gas, više je učenje napamet nego po feelingu, ali ko uspije u simulaciji naučit bez tog feedbacka, moći će i na stazi. Nažalost, još uvijek nisam uživo isprobao jer imam prednji pogon.

Ne mislim da trebaš išta para za početak ako već imaš BMW-a s lošijim gumama, pogotovo ako ga samo želiš tu i tamo "rekreativno" ili "u edukativne svrhe" bacit u bok. BMW + zavoj + clutch kick. Kolega na E90 isključi DTC (dugo drži tipku) i da gas. Istina da mu se nakon nekog vremena diferencijal počeo čut, ali to je drugi par rukava, auto je puno i prešao i preživio. Pričekaj snijeg, odi na neko parkiralište di nema nikoga, i uzmi par ljudi sa sobom da gledaju jel itko dolazi (da nekom ne napraviš štetu) i jel dobro radiš. To je barem moj plan jednom kad budem imao drugi auto  

- Infosec - Periferija - Glazbena oprema -
8 godina
offline
Re: Driftanje
Ma samo odes na neki prazni parking (malo veći), najbolje dok je mokro jer em lakse zanest auto em neces gume potrositi lako, Krenes cisto sa donutima, stanes na mjestu i ful smotaj u jednu stranu i po gasu dok se ne okrenes, i tako pomalo kontru davat i kontrolirat krafnu i vjezbat. Kako bi to izbjegao bas na cesti, e pa tu je uglavnom jedna stvar bitna: izbjegavaj gas u većim zavojima, usporis prije zavoja i kad prodjes onda gas.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice