Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak bio

poruka: 22
|
čitano: 18.078
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak bio".
15 godina
offline
Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak bio

bome, je. u petak mi je trebalo približno milisekundu manje za obaviti redovnu šetnju s cuckom (i to još u smjeru suprotnom od "zemljo, zavrti se"). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
8 0 hvala 1
7 godina
online
Re: Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak
Ajar kaže...

bome, je. u petak mi je trebalo približno milisekundu manje za obaviti redovnu šetnju s cuckom (i to još u smjeru suprotnom od "zemljo, zavrti se"). 

Još si dobro i prošao.

Mojega je to toliko zbunilo da je u šetnji nakon kaj je iskapio pola "svježe izvorske" vode iz panja dignuo nogu, zapišao tu istu vodu, pa opet nastavio piti kao da se ništa nije ni dogodilo 

 

Znate, psi su vam inače inteligentni i razumni, najbolji kućni ljubimci...

 

круха и игала...
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.7.2022 12:30 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Re: Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak
Ma lažu, meni u petak na poslu nikak da dan prođe...
Moj PC  
7 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak
fer-de-lance kaže...
Ajar kaže...

bome, je. u petak mi je trebalo približno milisekundu manje za obaviti redovnu šetnju s cuckom (i to još u smjeru suprotnom od "zemljo, zavrti se"). 

Još si dobro i prošao.

Mojega je to toliko zbunilo da je u šetnji nakon kaj je iskapio pola "svježe izvorske" vode iz panja dignuo nogu, zapišao tu istu vodu, pa opet nastavio piti kao da se ništa nije ni dogodilo 

 

Znate, psi su vam inače inteligentni i razumni, najbolji kućni ljubimci...

 

Možda prati Madonnu i ekipu na instaču.  Sljedeće je kupka u vodi s ledom.

 

https://www.indiatimes.com/entertainment/hollywood/madonna-drinks-her-own-urine-takes-a-dip-in-the-ice-cold-water-at-3-am-to-heal-bruises-500787.html

 

https://www.bbc.co.uk/bbcthree/article/fe46907b-d860-4a72-ae32-809a1da4c1eb

3 godine
offline
Re: Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak
Zato je meni pritisak u glavi
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak bio

Na koji način se riješiti budala na površini..tako das se jače zavrtiš...bit će i kolateralne štete...hebiga

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak
A kaj nije zemlja ravna?
Kak sad?😄
Hrcpoeta - istina je u nama
 
10 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak
Hrcko kaže...
A kaj nije zemlja ravna?
Kak sad?😄

 

pa kaj nikad nisi vidio gramofon s kontrolom brzine? :D

14 godina
online
Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak bio

Globalno ubrzavanje

Moj PC  
9 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak
Balerine šire ruke kad žele usporiti, a skupljaju kad žele ubrzati rotaciju. To ima veze sa očuvanjem količine kutnog gibanja. Dakle, želimo li usporiti rotaciju Zemlje trebamo zidati što visočije zgrade da raspoređujemo masu što dalje od centra rotacije.
U vezi s ovim, otapanje ledenjaka s viških planina, te samim tim spuštanje mase na nivo mora, tj bliže centru rotacije bi stvarno mogao biti razlog ubrzanja Zemljine rotacije.
morrisoN
 
5 2 hvala 0
10 godina
offline
Re: Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak
Sigurno je to zbog klimatskih promjena.

Ili barem rata u ukrajni. 🙂
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak
Vidi i Zemlja šta joj radimo i hoće nas se otresti.
Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak
Jos zanimljivije je na koji tocno nacin bol odabire vijesti koje ce prevesti i objaviti.

Ako je moguce, molim da se pojasni uredjivacka politika.
 
0 0 hvala 0
3 godine
odjavljen
offline
Re: Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak
Daj sta das.
15 godina
offline
Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak bio

"dan na Zemlji, mjeren jednom punom rotacijom Zemlje oko svoje osi, ne traje uvijek točno 24 sata"

 

Koji točno dan, solarni ili sideralni?

 

Solarni dan se sigurno ne mjeri jednom rotacijom Zemlje oko svoje osi, a za sideralni većina čitatelja BUG-a vjeojatno nije ni čula.

 
0 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak
A da nam onda ti pojasniš?
3 godine
offline
Re: Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak

morrisoN 

moguće da nisi daleko od jednog od većih uzroka ubrzanja, samo pitaj boga koliko tu ima faktora bilo pozitivnih bilo negativnih, recimo avioni koji lete bi trebali usporavati rotaciju valjda u nanosekundama ili manje 

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.8.2022 9:26 (ceha965).
15 godina
offline
Re: Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak
HCMAA kaže...

Na koji način se riješiti budala na površini..tako das se jače zavrtiš...bit će i kolateralne štete...hebiga

imaš dvije inačice ili jednu alternativu: 

 

(za Dragana i njegove anglofile)

 

i domaću (naši se prvi sjetili): 

 

 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
2 godine
online
Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak bio

morate ukakiti svaku normalnu temu....  

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak
dankodr kaže...
A da nam onda ti pojasniš?

 

Solarni dan, koji traje (prosječno) 24 sata nije jednak jednoj punoj rotataciji oko svoje osi, jer se Zemlja okrene za otpriike 361 stupanj oko svoje osi u periodu jednog solarnog dana.

 

Sideralni dan, koji je jednak jednoj punoj rotaciji oko svoje osi, ne traje 24 sata nego 23 sata 56 minuta i 4 sekunde (također prosječno).

 

A, prema tekstu ispada da se Zemlja okrene za jedan puni krug oko svoje osi, za jedan solarni dan. što je pogrešno.

14 godina
offline
Re: Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak
morrisoN kaže...
Balerine šire ruke kad žele usporiti, a skupljaju kad žele ubrzati rotaciju. To ima veze sa očuvanjem količine kutnog gibanja. Dakle, želimo li usporiti rotaciju Zemlje trebamo zidati što visočije zgrade da raspoređujemo masu što dalje od centra rotacije.
U vezi s ovim, otapanje ledenjaka s viških planina, te samim tim spuštanje mase na nivo mora, tj bliže centru rotacije bi stvarno mogao biti razlog ubrzanja Zemljine rotacije.

Je, Coriolisova sila.

16 godina
offline
Zemlja i dalje rotira sve brže, protekli petak bio

Lupetanje.

 

Coriolisova sila je po definiciji fiktivna sila koja se javlja zbog rotacije - ne utječe na brzinu rotacije nego ona ovisi o brzini rotacije.

 

Rotacija se može mijenjati redistribucijom mase zbog očuvanja kutnog momenta (kutne količine gibanja) L = m v r. 

Topljenje leda na polovima smanjuje r (srednji orbitalni radijus mase) što vodi do povećanja brzine rotacije v, a to onda povećava i brzinu na ekvatoru budući da se radi o rigidnoj masi (ekvator je spojen s polovima).

S fludima je stvar drugačija - na ekvatoru bi se smanjivala brzina zbog povećanja mase m na ekvatoru. 

 

Situacija se komplicira jer je Zemlja kobinacija fluida i rigidne mase. 

 

Koga zanima što se točno događa sa svom tom masom u ovom slučaju te kako to vodi do jačih vjetrova i uragana, ali može dovesti i do potresa, ima objašnjeno ovdje:

 

https://amenoum.org/blog/2022.08.03.html

Amenoum
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.8.2022 17:41 (PaleRider).
 
3 0 hvala 2
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice