Windows 10 - općenito izdvojena tema

poruka: 15.417
|
čitano: 3.417.813
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
_itsmoriarty kaže...

kome treba key za win 10 pro, izvol'te : TTFGK-8VDGP-VBGKC-R3DWR-PPKXC

Lijepo od tebe.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
8 godina
offline
Windows 10 - općenito

imam pitanje za one iskusne koji se bolje razumiju u tu temu.

 

 

Imam slušne aparate (koji koriste bluetooth classic  i oni ne rade sa windowsom, jednostanvo ne fukcionira sa ovim usb bluetooth dongle. Navodno proizvođač jamči da će raditi sa nekim skupim bluetooth adapterom ili mozda se pojavi neki pojedini koji radi Ali navodno je problem u driveru i kako windows raspolaže sa bluetoothom. Ne rade slušni aparati od grupe SONOVA koja posjeduje više brendova, Phonak, Unitron, Hansatom, oni proizvode za Amerićku trogvinu Costco isto slučne aparate, tj slična tehnologija. Inaće radi preko mobitela  bez problema. pa sam mobitel počeo koristiti kao zvučnu karticu tako da spoijm usb kablom i koristim aplikaciju Audiorelay (koja se može nači u google playu) .

 

 

Čuo sam i isprobao sam, i vidim da odlično fukcionira sa Linuxom. tj Ubuntu linux. Radi predobro, bez ikakvih problema. 

 

 

Pitanje. MOgu li ja bluetooth adapter povezati sa wmware ili virtualbox, i tamo spojiti taj usb dongle da bi prenosio zvuk koji emitira Windows ???? Dali je to izvedivo ? Tražim mišljenje iskusnog znanca koji bi mi pomogao ili demantirao zašto je to neizvedivo. 

 

Da nadodam. Pokrenm virtaulbox ubuntu linuxa, on se učita, i poveže sa usb blluetooth dongle i preko njega se povežem sa svojim slušnim aparatima. Podesim virtualbox ili wmware da prenosi zvuk u taj virtualno računalo. 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.1.2022 16:36 (T700).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
T700 kaže...

Da nadodam. Pokrenm virtaulbox ubuntu linuxa, on se učita, i poveže sa usb blluetooth dongle i preko njega se povežem sa svojim slušnim aparatima. Podesim virtualbox ili wmware da 

Ne vidim razloga zašto ovo ne bi radilo, ali ništa ne gubiš ako isprobaš. Instaliraj Ubuntu kao virtualku i isprobaj. 

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
8 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Valentin17 kaže...
T700 kaže...

Da nadodam. Pokrenm virtaulbox ubuntu linuxa, on se učita, i poveže sa usb blluetooth dongle i preko njega se povežem sa svojim slušnim aparatima. Podesim virtualbox ili wmware da 

Ne vidim razloga zašto ovo ne bi radilo, ali ništa ne gubiš ako isprobaš. Instaliraj Ubuntu kao virtualku i isprobaj. 

 isprobat ču, ali mozda ste me krivo razumjeli. 

 

usb bluetooth je ukopčan, s njime uporavlja windows kao i sa ostalim hardwerom

 

Virtualbox oponaša računalo i na njemu je neki drugi operativni sustav, i ja dakle želim da linux upravlja s tim usb dongleom jer s njim bolje radi. 

 

želim pustiti neku pjesmu u windowsu ili film i da se taj zcuk prenosi u to virtualno računalo koje upravlja s tim bžusb bluetootd dongle. 

 

Ne zvuči mi realno ili se varam, mozda to može raditi nesto drugo , tj neka druga aplikacija poput virtualboxa ? 

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
T700 kaže...

Sve je meni jasno, koristim Vmware workstation, a i malo naprednije Hypervisore od onih kojima upravlja Win. Treba isprobati pa ćeš znati sigurno.  To je cca. 10 min posla za postaviti tu virtualku.  Ako neće, obrišeš i bok. 

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.1.2022 7:53 (Valentin17).
2 godine
protjeran
offline
Windows 10 - općenito

Imam AM4 B450 matičnu ploču i koristim Windowse 10. Preporuča li se aktivacija TPM (Trusted Platform Module) opcije, tj. utječe li na preformanse? Defaultno je isključena.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
EXIMO kaže...

Imam AM4 B450 matičnu ploču i koristim Windowse 10. Preporuča li se aktivacija TPM (Trusted Platform Module) opcije, tj. utječe li na preformanse? Defaultno je isključena.

Nema potrebe paliti, nema nikakvog dobitka.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
2 godine
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
Valentin17 kaže...
EXIMO kaže...

Imam AM4 B450 matičnu ploču i koristim Windowse 10. Preporuča li se aktivacija TPM (Trusted Platform Module) opcije, tj. utječe li na preformanse? Defaultno je isključena.

Nema potrebe paliti, nema nikakvog dobitka.

 Što to nije za dodatnu sigurnost? Ako ne utječe na preformanse zašto ne upaliti?

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

To ti služi samo ako koristiš BitLocker i otključavanje računala otiskom prsta, ništa drugo. Dakle, funkcija TPM-a je posebno mjesto u koje se spremaju ključevi šifriranja, ništa više.

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.1.2022 15:10 (Marko :D).
2 godine
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

To ti služi samo ako koristiš BitLocker i otključavanje računala otiskom prsta, ništa drugo. Dakle, funkcija TPM-a je posebno mjesto u koje se spremaju ključevi šifriranja, ništa više.

 Stvarno je tako nebitno? Pa što onda ovi iz Microsofta to stavljaju kao preduvjet za instalaciju Windowsa 11?

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
EXIMO kaže...
Pa što onda ovi iz Microsofta to stavljaju kao preduvjet za instalaciju Windowsa 11?

Poboljšana sigurnost kao dio Win 11. Ako ti želiš upaliti, pa upali, ništa se neće dogoditi.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
EXIMO kaže...
Marko :D kaže...

To ti služi samo ako koristiš BitLocker i otključavanje računala otiskom prsta, ništa drugo. Dakle, funkcija TPM-a je posebno mjesto u koje se spremaju ključevi šifriranja, ništa više.

 Stvarno je tako nebitno? Pa što onda ovi iz Microsofta to stavljaju kao preduvjet za instalaciju Windowsa 11?

Već je bilo rečeno i objašnjeno. Ali idemo opet;

 

Nestašica je čipova, cijene hardvera su skočile u nebo. Naravno, to je prilika koja se ne propušta i zapravo vrhunska zarada; proizvođači hardvera će zaradit puno više na nečemu što u stvari vrijedi manje. Tu sada upada Microsoft koji je radio konstantni hype oko Windowsa 11 i na kraju ga izdao s totalno neprihvatljivim sistemskih zahtjevima. I bez obzira na to što Windows 11 mogu pokretati računala koja su došla s Windowsima 7, neka i s Vistom, Microsoft je odlučio pomoći proizvođačima hardvera tako što će od korisnika tražiti računala s najnovijim i najskupljim hardverom. Da stvar još bude bolja; pred sam izlazak Windowsa 11 prijetili su da će blokirati ažuriranja i nadogradnje na računalima koja nisu u potpunosti kompatibilna sa sistemskim zahtjevima, sve kako ljudi ne bi na trenutna računala instalirali najnoviji operacijski sustav.

 

Microsoft nikada nije otkrio koji je stvarni razlog za ogroman skok u sistemskim zahtjevima (niti neće), samo je rečeno bolja sigurnost i privatnost, ali ta priča ne drži vodu. Ono što drži vodu je ova teorija da pomažu proizvođačima  hardvera zaradit na korisnicima jer su u samom predstavljanju Windowsa 11 rekli da će biti novih poslovnih prilika za njihove partnere.
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.1.2022 15:38 (Marko :D).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

+ ms to ne radi za interes OEMa (proizvođača HWa) nego svoj dugoročni plan, prelazak na cloud+ ostalo pa i free-soft (ali ne đabe, naplata usluge umjesto klasične licence..). Zato želi recimo tpm, dok prosječnom juzeru ne treba a sigurnost je više stvar vica.. tj jedino za interese ms-a, platiš-imaš, ne platiš nemaš.. od 2025 nadalje dok je win11 samo pravna eula-platforma koja služi tom pravnom prelazu s klasičnih-starih jednokratnih licenci.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Prije bih rekao da idu ovime na ruku OEM-a, a ne na svoju ruku (to su potvrdili na samom predstavljanju 11). O Windowsima kao dio Microsoft 365 se već špekulira nekoliko godina, ali ništa još nije potvrđeno niti išta ukazuje na to da bi se to moglo dogoditi u neko dogledno vrijeme. Nadalje, Windowsi u cloudu su već tu, ali nisu dio 365 usluge, a ako ikada i budu, to će biti samo za poslovne korisnike. Nema šanse da Windows u cloudu postane obveza za kućne korisnike i jedini Windows proizvod Microsofta.

 

Microsoft ne živi od kućnih korisnika, oni žive od poslovnih korisnika. Zato ih ni nije briga ako netko od kućnih korisnika piratizira njihove proizvode.

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.1.2022 19:53 (Marko :D).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

Prije bih rekao da idu ovime na ruku OEM-a, a ne na svoju ruku (to su potvrdili na samom predstavljanju 11). O Windowsima kao dio Microsoft 365 se već špekulira nekoliko godina, ali ništa još nije potvrđeno niti išta ukazuje na to da bi se to moglo dogoditi u neko dogledno vrijeme. Nadalje, Windowsi u cloudu su već tu, ali nisu dio 365 usluge, a ako ikada i budu, to će biti samo za poslovne korisnike. Nema šanse da Windows u cloudu postane obveza za kućne korisnike i jedini Windows proizvod Microsofta.

 

Microsoft ne živi od kućnih korisnika, oni žive od poslovnih korisnika. Zato ih ni nije briga ako netko od kućnih korisnika piratizira njihove proizvode.

 usput, cilj im je da što više korisnika ima windowse u kućnom okruženju jer je time veća šansa da će ih imati i u poslovnom jer lakše je kupit licence za windowse nego učiti korisnike da koriste nešto drugo.

2 godine
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

kako otvoriti windows.old ? instaliro sam novi win 10 preko starog windowsa i htio bi kad palim komp birat windows.old ili ovaj novi.. ali ne moze.. znm da sam prije mogao... dali je moguce imati tako dva win 10 na pc-u ?

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Windows 10 - općenito
dindin123 kaže...

kako otvoriti windows.old ? instaliro sam novi win 10 preko starog windowsa i htio bi kad palim komp birat windows.old ili ovaj novi.. ali ne moze.. znm da sam prije mogao... dali je moguce imati tako dva win 10 na pc-u ?

 How is Windows.old used?
Even though Windows retains a full copy of your PC’s previous operating system, the system is not set up to use a dual-boot configuration. The operating system that was installed during the upgrade is the PCs only bootable OS. Microsoft does not provide a way to boot the PC from its previous operating system.

https://techgenix.com/windows-old-use-cases/

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Tako je. Windows.old služi isključivo za backup. Ako ti se nova verzija Windowsa ne svidi ili imaš problema, da se možeš jednostavno vratit na staru verziju. 

2 godine
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

kako se vratiti na win old ? isto je win 10 kao i ovaj novi... ali sam se zajeb*o... treba mi windows.old a ovo mi ne treba uhh

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Windows 10 - općenito
dindin123 kaže...

kako se vratiti na win old ? isto je win 10 kao i ovaj novi... ali sam se zajeb*o... treba mi windows.old a ovo mi ne treba uhh

 Klikneš na link koji sam dao i pročitaš.

 

Dio pod naslovom "Roll back".

 

 

2 godine
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

Može roll back ako ga nije pobrisao kao ja.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Drazen99 kaže...

Može roll back ako ga nije pobrisao kao ja.

 pošto vidi postojeći windows.old tad ga nije pobrisao.. (može i automatika nakon cca 30 dana ili ako ponestane slobodnog mjesta..).

 

- na pitanje, to je backup, ono što pita je dualboot.. nema veze jedno s drugim.

- upališ win koji ne želiš i izabereš povratak na staro (koji je kako kažeš isti win10.. ali vjerojatno 'bolji' ili što već) :)

.. tj ako nisi baš siguran što radiš pitaj-traži dok ti nije sve jasno jer nakon nekog koraka više nema povratka. + ne možeš odgađati tj postoji brojač-automatika koja će pobrisati backup osim ako si napravio svoj ručno (što nisi..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
2 godine
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...

 pošto vidi postojeći windows.old tad ga nije pobrisao.. (može i automatika nakon cca 30 dana ili ako ponestane slobodnog mjesta..).

 

- na pitanje, to je backup, ono što pita je dualboot.. nema veze jedno s drugim.

- upališ win koji ne želiš i izabereš povratak na staro (koji je kako kažeš isti win10.. ali vjerojatno 'bolji' ili što već) :)

.. tj ako nisi baš siguran što radiš pitaj-traži dok ti nije sve jasno jer nakon nekog koraka više nema povratka. + ne možeš odgađati tj postoji brojač-automatika koja će pobrisati backup osim ako si napravio svoj ručno (što nisi..).

Kod njega je tako..

Ja sam pročitao na webu kako pobrisati OLD windws (jer nisam taj folder mogao "normalno" pobrisati) i to sam odmah učinio, nije mi se dalo čekati jer još imam SSD manjeg kapaciteta.

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Drazen99 kaže...
ihush kaže...

 pošto vidi postojeći windows.old tad ga nije pobrisao.. (može i automatika nakon cca 30 dana ili ako ponestane slobodnog mjesta..).

 

- na pitanje, to je backup, ono što pita je dualboot.. nema veze jedno s drugim.

- upališ win koji ne želiš i izabereš povratak na staro (koji je kako kažeš isti win10.. ali vjerojatno 'bolji' ili što već) :)

.. tj ako nisi baš siguran što radiš pitaj-traži dok ti nije sve jasno jer nakon nekog koraka više nema povratka. + ne možeš odgađati tj postoji brojač-automatika koja će pobrisati backup osim ako si napravio svoj ručno (što nisi..).

Kod njega je tako..

Ja sam pročitao na webu kako pobrisati OLD windws (jer nisam taj folder mogao "normalno" pobrisati) i to sam odmah učinio, nije mi se dalo čekati jer još imam SSD manjeg kapaciteta.

 A što ljudi vole kemijati... idem ja to ručno brisati, tražiti okolo kako to odraditi pa možda po ti savjetima pobristi još nešto što nije trebalo... a samo je trebalo pokrenuti čišćenje diska (disk cleanup) i u njemu onda reći da počisti i sistemske datoteke i onda tamo imaš na izbor i prethodnu verziju Windowsa... Pogotovo ako imaš mali SSD trebaš taj čistač češće pokretati... bolje nego CCleaner i slična čudesa koji je mnogima prouzročio reinstaliranje windowsa kada se previše razmaše.

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.1.2022 12:48 (Gnjavator).
4 godine
offline
Re: Windows 10 - općenito
Drazen99 kaže...
ihush kaže...

 pošto vidi postojeći windows.old tad ga nije pobrisao.. (može i automatika nakon cca 30 dana ili ako ponestane slobodnog mjesta..).

 

- na pitanje, to je backup, ono što pita je dualboot.. nema veze jedno s drugim.

- upališ win koji ne želiš i izabereš povratak na staro (koji je kako kažeš isti win10.. ali vjerojatno 'bolji' ili što već) :)

.. tj ako nisi baš siguran što radiš pitaj-traži dok ti nije sve jasno jer nakon nekog koraka više nema povratka. + ne možeš odgađati tj postoji brojač-automatika koja će pobrisati backup osim ako si napravio svoj ručno (što nisi..).

Kod njega je tako..

Ja sam pročitao na webu kako pobrisati OLD windws (jer nisam taj folder mogao "normalno" pobrisati) i to sam odmah učinio, nije mi se dalo čekati jer još imam SSD manjeg kapaciteta.

 Pa Windowsi imaju svoju utility za to: Disk Cleanup. Samo se mora ući u Clean up system files.

15 godina
offline
Windows 10 - općenito

-ponoviti... (potrebno svakih x-stranica, jer juzeri naravno neće i ne mogu čitati sve u beskonačnim tema-postovima..)

 

-čistači smeća kao CC su smeće, nepotrebni-višak, tj oximoronizam je dodavati neki soft koji će .. čistiti nepotrebno-smeće dok su i sami nepotrebni, jer os ima potrebne alate kao diskcleanup, dok juzer sam mora znati što od dokumenata treba ili ne treba brisati. Teoretski obično temp-smeće ne bi ni trebalo postojati, tj svaka apps bi za sobom trebala počistiti sve, ali to ne rade, ne os nego appsi, sve, svi nešto zapisuju, logove, kukije, .. to je stvar appsa ili pristojnosti-bahatosti, npr browseri, kao i defaultnih postavki koje su često takve da to rade tj juzer bi prvo morao znati sve detalje da to odgovarajuće podesi.

-cc .. je smeće, jer je prije koje godine bio i malware, gura se nepotrebno, tj da je nešto potrebno-korisno tad ga ne bi bilo potrebno uguravati juzerima .. da radi nešto korisno, čak i radi.. ali kao svaki alat ne radi to sam po duhu svetom, nego alat koristi majstor-znanje.. čekić ili soft isto je tj juzer koji ne zna ne može kvalitetno ništa a kad zna tad mu cc nije potreban i za takve juzere je čak bolje cc nego ništa ali uz problem-rizik da napravi veći problem ili da je malware itd.. i time umjesto urednog dobijemo nefunkcionalno računalo.

-ima krivice i ms-a.. npr skrivanje opcije kante za smeće, promjena koja je desetljećima defaultno bila uključena kao upozorenje prije brisanja je po novom defaultno isključeno, opasno-ružno.. zašto to ms radi.. nikom nije jasno no lako je uključiti opciju problem je juzer koji to ne zna .. i ne mora ni znati jer nije pc-guru-majstor nego samo juzer.

-jednako tako defaultno će kanta biti uključena pa brisanje nije stvarno brisanje nego se smeće čuva.. dok ima mjesta ili do datuma.. tj kranje besmisleno, ako je juzer svjestan i briše neki file-dokument, tad to treba biti obrisano, ne sačuvano u kanti.. tj kanta je samo dodatno osiguranje ako juzer slučajno-greškom nešto obriše i tad jednostavno vrati nazad... no smisao i kontradiktornost održavanja reda, brisanja filea vs isključivanja potvrde je klasičan msov oxomoronizam.. tj juzer može slučajno lupiti tipku del i ako nije uključena poruka neće ni znati da je slučajno nešto obrisao i mada će to biti u kanti ako on to ne zna tad ne zna ni da može spasiti tj da ovisi o slobodnom mjestu na disku i da će možda iduće sekunde sadržaj kante nestati jer ga potisne iduće beskorisno smeće-brisanje...

-a tad alati kao cc dodatno zaseru stvar, tj pobrišu ponekad sve-previše, tj alat ko alat, nije kriv, nego juzer koji čačka po opcijama i izabere 'sve'.. misleći da time radi nešto dobro .. a tad kao posljedica može biti npr da neka igra izgubi podatke za deinstall, da nešto treće-deseto ne radi.. ili da nešto što stoji u kanti ode mada juzer misli da će tamo pronaći ako mu ipak zatreba.

 

-ako se nešto briše, tad treba obrisati.. ne čuvati i time trošiti nedovoljno prostora na disku tj ako je to razlog brisanja tad je kanta besmislena, ako to nije razlog, ako je nešto što može zatrebati, tad ne treba ni brisati.. ili-ili.. nema treće opcije (osim backupa koji nema previše veze s održavanjem-čistoćom, tj ima kao i sve ostalo što se radi na računalu).

 

-često kažem da je cc smeće.. zapravo je to običan alat-soft + ponekad i mallware :) a kao i sve ostalo koristan ako korisnik zna koristiti, opasan ako ne zna tj veća šansa kao čačkanjem da će juzer nešto zbrljaviti ili obrisati ono što nije trebalo dok takvim alatima može i ono što recimo sys čuva pa mu normalno nije dostupno.. za njegovo dobro npr kao hidden-sys fileove koje defaultno os skriva od juzera-štetočine.. :)

 

-banalno primjer.. npr ikone-shortcutsi koje koristite u menijima-desktopu, pod osom.. kao i sav ostali keš-kukiji-tempovi.. kako radi win, pa on kešira te ikone, kreira jedan file i tako ubrza učitavanje (brže nego tražiti stotine malih fileova po disku-folderima tj seektime običnog diska je tad spor..). Ako taj keš ikona pobrišemo, početnik će pomisliti da je napravio reda, obrisao smeće.. djelomično je to točno, no ekšli nije :)

-tad je zapravo usporio računalo, tj iduće paljenje će os biti sporiji jer će morati rebuildati opet isti keš-ikona i učitati ih (kao što browser kešira stranice..) i tad to traje duže, dok koristi od brisanja nema tj ponovo se kreira i besmisleno-uzaludno je to brisati, osim kad dođe do problema i kad je to potrebno.. sasvim suprotno od ideje koju juzer ima da će takvim brisanjem nešto korisno napraviti .. a to recimo nudi i cc .. bez da juzer o tome nešto zna.

 

-znati ili se osloniti na neki dodatni software? bolje je znati i ne ovisiti o dobroj volji (i malwareu) treće strane.. win ima tri foldera za smeće, user-temp, sys-temp i download updatea.. ta tri foldera možete u svakom trenu ručno isprazniti (ne brisati folder nego sadržaj..)... tj samo aktivne fileove ne možete-preskočite.. i to je gotovo za par sekundi, može ručno, može shortcut, može batchskripta.. ne treba neki soft-smeće. Ostalo nije os-win nego smeće neke treće apps, nema pravila tj browser i sl treba podesiti s razumijevanjem, npr uključiti-isključiti keširanje stranica, naravno keširanje ubrzava surfanje ali danas su brzine veće nego nekad kad se to koristilo + sadržaj je dinamičan i neovisno o keširanom mora se ponovo učitati jer se promijenila slika.. tad je keširanje besmisleno-smeće mada je nekad bilo korisno ili ovisi o slučaju, internetu itd..

-nausprot bahatih appsa kao browseri i sl. koji gdje god stignu nešto spremaju-keširaju-čačkaju.. igre su daleko pristojnije, tj defaultno žive u svom folderu i većinom je tamo sve, nakon deinstalla ostane recimo log i savegame ako se obriše folder to je to.. tj dodatno može biti pod userskim folderima savegame i sl. dok ostatak koji apps-igra ostavi za sobom ugl ima veze sa zaštitom pa će tako većina komercijalnih appsa ostaviti nešto u reg kao licencu ili trial aktivaciju 30 dana... pristojne apps ne ostave ništa primarno free-foss i sl. tj programeri znaju gdje što ide, installer i deinstaler, skripta ne griješi slučajno.. isključivo ono što žele. Tad može postojati razlog recimo brisanja nečega iz winreg.. i recimo ponovo korištenja 30dana.. no svrha teme nije kako koristiti komercijalu đabe :) + već godinama je važnije online pa se tako i štite.

 

-osim ručnog brisanja sadržaja triju foldera za smeće-tempove i update (koji kad je obavljen nema više razloga čuvati..) teoretski isto to radi i diskcleanup, ali.. on čisti-briše samo sigurno, ono za što win zna da je smeće-temp, brže je ručno deletati pa proći diskcleanupom dok će sam cleanup ostaviti dio za koji nema podataka neke treće apps.. pa moja preporuka ručno del i nakon tog clenaup ili samo cleanup (+ sys button za updateove ili upgrade-stari os.. povremeno). Ručno brisanje je brže (jednako kao svako normalno brisanje) dok diskcleanup provjerava svašta.. čita reg itd. i zato treba više vremena tj ovisi koliko smeća ima u tempovima i kad je smeća puno tad je osjetno brže pobrisati ručno nego tisuće fileova s diskcleanupom koji provjerava i opet preskoči dio za koji nema potvrdu da je smeće, mada sve što se tamo nalazi mora biti smeće-temp tj nema smisla da je tamo nešto potrebno-korisno tj da nije smeće (osim ako je sam juzer greškom nešto muvnuo i sl.).

 

-u 1911 je čak bila 'greška' s win10 tj opcijom da čisti download-userski folder.. pošto se tamo nalaze stvari koje recimo juzer ne želi bristati tad nema ni razloga da to diskcleanup briše, ispravljeno.. kao i bug za defrag koji je pogrešno prikazivao datum čišćenja tj gubio ga nakon restarta.. takvi sitni bugovi u win su iritantni-nepotrebni i nije jasno kako se takvoj firmi mogu dešavati takvi propusti, no ima ih.. fixano. Manje štete nego prosječan cc i juzer koji klika next :) .. osim kad ms napravi veće sranje kao u slučaju nadogradnje ako mydoc nije na defaultnom mjestu pa juzer ostane bez svih dokumenata, srećom mali postotak ne koristi defaultni path.. pa nije bilo masovno ali je strašno. (tek da vidite da ni ms-win nije bezgriješan.. a logika, zašto bi tad vjerovali nekom free programu koji želi zaraditi par dollara.. i koji nema resurse kao ms..).

 

-alati su samo alati.. npr rufus, olakšava klik-next mada se isto može i recimo tipkanjem u cmd-u.. (ne radi rufus ništa čudotvorno, to radi os), kao i 7z itd.. pa zato birajte alate koje koristite, koje trebate, ne instalirajte sve dostupno jer vam ne treba i tad je smeće-višak + ne koristite pirat-crack za komercijalu recimo winzip-winrar kad imate free 7z itd. i tad nema opasnosti, rizika-malwarea + manje smeća jer čiste-dobre apps nisu bahate, dok je komercijali primarni interes zaštititi sebe-zaradu mada reklama sugerira da sve rade za juzera, rade zbog novca-zarade i tad se više brinu o naplati nego o smeću-juzeru ili radu računala koji na kraju treba biti briga juzera-korisnika ili adekvatne osobe za održavanje, kao što to radimo s autima, zubima i ostalim .. ne čačkamo sami ono što ne znamo i što je važno-skupo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
3 0 hvala 2
2 godine
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - općenito
Gnjavator kaže...
 A što ljudi vole kemijati... idem ja to ručno brisati, tražiti okolo kako to odraditi pa možda po ti savjetima pobristi još nešto što nije trebalo... a samo je trebalo pokrenuti čišćenje diska (disk cleanup) i u njemu onda reći da počisti i sistemske datoteke i onda tamo imaš na izbor i prethodnu verziju Windowsa... Pogotovo ako imaš mali SSD trebaš taj čistač češće pokretati... bolje nego CCleaner i slična čudesa koji je mnogima prouzročio reinstaliranje windowsa kada se previše razmaše.

 Bravo genije !

Studiram medicinu, a računala mi nisu nešto bitno u životu.

Volim se nekada malo poigrati odn. pogledaati što mogu napraviti sam.

 

Sad si se postavio kao da si ti sam isprogramirao windowse.

 

Na Webu sam našao opciju za dick cleanup za 3 sec. i još nekoliko načina kako pobrisati windows OLD.

 

A to što ja učim na trećoj godini medicine ti nećeš naći na webu za šest godina.

 

Ovaj gospodin ihush tebi i većini na ovom forumu može predavati informatiku na FER-u.

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.1.2022 6:39 (Drazen99).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Drazen99 kaže...
Gnjavator kaže...
 A što ljudi vole kemijati... idem ja to ručno brisati, tražiti okolo kako to odraditi pa možda po ti savjetima pobristi još nešto što nije trebalo... a samo je trebalo pokrenuti čišćenje diska (disk cleanup) i u njemu onda reći da počisti i sistemske datoteke i onda tamo imaš na izbor i prethodnu verziju Windowsa... Pogotovo ako imaš mali SSD trebaš taj čistač češće pokretati... bolje nego CCleaner i slična čudesa koji je mnogima prouzročio reinstaliranje windowsa kada se previše razmaše.

 Bravo genije !

Studiram medicinu, a računala mi nisu nešto bitno u životu.

Volim se nekada malo poigrati odn. pogledaati što mogu napraviti sam.

 

Sad si se postavio kao da si ti sam isprogramirao windowse.

 

Na Webu sam našao opciju za dick cleanup za 3 sec. i još nekoliko načina kako pobrisati windows OLD.

 

A to što ja učim na trećoj godini medicine ti nećeš naći na webu za šest godina.

 

Ovaj gospodin ihush tebi i većini na ovom forumu može predavati informatiku na FER-u.

 

gospodin ihush ti je u puno rečenica rekao otprilike ono što sam ja rekao ukratko :) Nisam se postavio kao da sam ja isprogramirao windowse nego samo da za te neke stvari treba koristiti alate koje si dobio uz sistem... analogija guglanja "kako obrisati widnows.old" bi bilo da zabatališ to što učiš na medicini i ideš kod travara po savjete jer eto oni znaju bolje...

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Drazen99 kaže...
Ovaj gospodin ihush tebi i većini na ovom forumu može predavati informatiku na FER-u.

Ne moraš se toliko ulizivati čovjeku.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
4 godine
offline
Re: Windows 10 - općenito
Drazen99 kaže...
Gnjavator kaže...
 A što ljudi vole kemijati... idem ja to ručno brisati, tražiti okolo kako to odraditi pa možda po ti savjetima pobristi još nešto što nije trebalo... a samo je trebalo pokrenuti čišćenje diska (disk cleanup) i u njemu onda reći da počisti i sistemske datoteke i onda tamo imaš na izbor i prethodnu verziju Windowsa... Pogotovo ako imaš mali SSD trebaš taj čistač češće pokretati... bolje nego CCleaner i slična čudesa koji je mnogima prouzročio reinstaliranje windowsa kada se previše razmaše.

 Bravo genije !

Studiram medicinu, a računala mi nisu nešto bitno u životu.

Volim se nekada malo poigrati odn. pogledaati što mogu napraviti sam.

 

Sad si se postavio kao da si ti sam isprogramirao windowse.

 

Na Webu sam našao opciju za dick cleanup za 3 sec. i još nekoliko načina kako pobrisati windows OLD.

 

A to što ja učim na trećoj godini medicine ti nećeš naći na webu za šest godina.

 

Ovaj gospodin ihush tebi i većini na ovom forumu može predavati informatiku na FER-u.

 Ajoj! Ispiši medicinu ovog trena jer ćeš takav stav kasnije imati prema pacijentima.

 

I gledaj manje pornića: "dick cleanup". :-)

 

"Studiram medicinu, a računala mi nisu nešto bitno u životu." - ja ti ne bih dao diplomu kada bih čuo da ovakvo nešto glasno izgovoriš. Svrati do bilo koje ordinacije (opća medicina, stomatolozi, veterinari...), pa pogledaj koliko su računala nebitna u životu medicinara. Sve se vrti oko računala, od administracije, komuniciranja s pacijentima, cjeloživotnog učenja.

 

Disk cleanup je dio opće informatičke pismenosti i poznavanja OS-a i to nije nikako hakersko ili ne znam kakvo dubinsko znanje. Drugi put pripazi, jer na internetu ima svega, pa na temelju pogrešnog savjeta možeš napraviti veliku štetu. Kao što ni liječnici ne vole "znanje" pacijenta pronađeno putem Googlea.

 

"A to što ja učim na trećoj godini medicine ti nećeš naći na webu za šest godina." - bogme ćeš ti lizati ekran računala do kraja života u potrazi za novim istraživanjima, ako kaniš biti kvalitetan liječnik.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice