Windows 10 - općenito izdvojena tema

poruka: 15.417
|
čitano: 3.418.156
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
zelenapaprika kaže...
..

 

Disk cleanup je dio opće informatičke pismenosti i poznavanja OS-a i to nije nikako hakersko ili ne znam kakvo dubinsko znanje. Drugi put pripazi, jer na internetu ima svega, pa na temelju pogrešnog savjeta možeš napraviti veliku štetu. Kao što ni liječnici ne vole "znanje" pacijenta pronađeno putem Googlea.

--

- točno. + vrijedi za sve, računala-juzere ili covid-liječenje..

- i mogli bi tu stati s beskorisnom svađom.. :)

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...
zelenapaprika kaže...
..

 

Disk cleanup je dio opće informatičke pismenosti i poznavanja OS-a i to nije nikako hakersko ili ne znam kakvo dubinsko znanje. Drugi put pripazi, jer na internetu ima svega, pa na temelju pogrešnog savjeta možeš napraviti veliku štetu. Kao što ni liječnici ne vole "znanje" pacijenta pronađeno putem Googlea.

--

- točno. + vrijedi za sve, računala-juzere ili covid-liječenje..

- i mogli bi tu stati s beskorisnom svađom.. :)

 

 ko se svađa? :)

10 godina
offline
Windows 10 - općenito

Pozz ekipa. Negdje u ovoj temi je bila poruka kako najjednostavnije kupiti oem key za win 10. 

Zna li itko na kojoj stranici? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
razor1988 kaže...

Pozz ekipa. Negdje u ovoj temi je bila poruka kako najjednostavnije kupiti oem key za win 10. 

Zna li itko na kojoj stranici? 

-najjednostavnije? .. svaka kupnja je 'ista'.

-oem? čisto formalno-pravno ne možeš legitimno kupiti oem, jer je to licenca namjenjena prodaji trećim stranama, proizvođačima... nešto što u maloprodaji ne bi ni smjelo postojati osim retaila, no odavno je to 'nestalo' kao razlika-uvjet, zanemarivo... + a posjedica, nemaš više oem-razlike, tj sve licence su ms-ove, direktno od ms-a itd.. digitalizacija je ukinula te razlike, način distribucije itd. tj ne prodaje se više software na mediju u kutiji nego je prazna kutija s keyom.. osim ako baš želiš medij, može dvd-usb.. no već godinama za soft ne trebaš 'originalan' medij nego direktno download s msovih stranica + izrada medija-stikića i sl.

-najjeftinije? -nula kuna, tj win10 te ne traži aktivaciju-key, radi i kao mala-kućna osoba ne moraš nikad nikome dokazivati kupnju-licencu (izlaskom iz trgovine možeš baciti račun koji bi recimo bio dokaz kupnje, no opet nije dokaz legalnog posjedovanja važeće licence, tj licenca je ugovor-dozvola za određeno korištenje i dovoljno da kršiš uvjete, gubiš valjanost licence itd itd.. a ako si firma tad zbog knjigovodstva-poreza-zakona ne možeš 'alternativnim' kanalima kupiti nego od domaćih trgovina s r1 računom, fiskalizacija, oib itd.. i tad je to legalna-legitimna licenca važeća za tu firmu (pravnu osobu), ne za ostale, drugu firmu-osobu itd.

 

-- nakon 8god članstva na forumu, znači barem toliko godina znaš za internet, google.. ne radi? nabava.net, ništa? bilo koja domaća trgovina računalima? .. jednostavnije od tog? ili jeftinije? jeftinije je za nula kuna + nema više podjele na oem, mada se i dalje nešto tako označava, .. sad je ugl 'digitalna' oznaka-naziv kao digitalna licenca, dok ms-store ne smije dumpati cijenu pa je kod njih u pravulu najviša tj trgovine mogu dati popust-rabat i biti jeftiniji od ms-a direktno tj da on spusti cijene tad bi se trgovci pobunili.

-oem, možeš legalno kupiti samo ako si proizvođač i tad kupuješ kao veleprodaja direktno od ms-a ili njegovih zastupnika na tržištu, npr msan i sl. .. pa možeš i njima poslati upit ako te baš to zanima (prije bi rekao cijena oem-retail razlika..)... tj stvar je pravila tržišta, maloprodaja, ambalaža.. oem ambalaža ne smije na policu maloprodajne trgovine jer jednostavno nije namjenjena maloprodaji.. no ne sjećam se da je itko ikad za to dobio kaznu ili opomenu.. to je tako u sw-svijetu :) + već odavno nestalo digitalizacijom..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...
razor1988 kaže...

Pozz ekipa. Negdje u ovoj temi je bila poruka kako najjednostavnije kupiti oem key za win 10. 

Zna li itko na kojoj stranici? 

-najjednostavnije? .. svaka kupnja je 'ista'.

imao sam nekoliko nepoznanica oko kupovine pa sam htio provjeriti. cak mislim da je ta poruka u temi bila tvoja.

kako god, hvala.

2 godine
offline
Re: Windows 10 - općenito
razor1988 kaže...

imao sam nekoliko nepoznanica oko kupovine pa sam htio provjeriti. cak mislim da je ta poruka u temi bila tvoja.

kako god, hvala.

 https://beebom.com/get-windows-10-key-free-cheap/

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Kako na zadnjoj verziji windowsa 10, onemogućiti (disable) lozinku prilikom logiranja u windowsima.
Prije sam to radio, tako što sam u search utipkao netplwiz, sad kad to napravim otvori se onaj prozor user accounts, ali nemam opcije (users must enter a username and password to use this computer), pa da se odznači ta opcija i onda da prilikom starta windowsa ne treba lozinka.
Jel je to moguće napraviti više ili ne, a da se ne uklanja skroz lozinka.
Nije local account na windowsima, nego je login preko microsoft accounta.
Hvala
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.2.2022 21:06 (sage).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
sage kaže...
Kako na zadnjoj verziji windowsa 10, onemogućiti (disable) lozinku prilikom logiranja u windowsima.
Prije sam to radio, tako što sam u search utipkao netplwiz, sad kad to napravim otvori se onaj prozor user accounts, ali nemam opcije (users must enter a username and password to use this computer), pa da se odznači ta opcija i onda da prilikom starta windowsa ne treba lozinka.
Jel je to moguće napraviti više ili ne, a da se ne uklanja skroz lozinka.
Nije local account na windowsima, nego je login preko microsoft accounta.
Hvala

 Kontrol panel/korisnički računi/unos izmjena u račun u postavkama PC-ja/mogućnosti prijave

Što čovjek više povećava svoje znanje to više povećava i svoju patnju.
11 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
sage kaže...
Kako na zadnjoj verziji windowsa 10, onemogućiti (disable) lozinku prilikom logiranja u windowsima.
Prije sam to radio, tako što sam u search utipkao netplwiz, sad kad to napravim otvori se onaj prozor user accounts, ali nemam opcije (users must enter a username and password to use this computer), pa da se odznači ta opcija i onda da prilikom starta windowsa ne treba lozinka.
Jel je to moguće napraviti više ili ne, a da se ne uklanja skroz lozinka.
Nije local account na windowsima, nego je login preko microsoft accounta.
Hvala

 https://www.deskmodder.de/wiki/index.php/Windows_10_automatisch_anmelden_ohne_Passworteingabe

http://hwbot.org/signature/u135800.png
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
sage kaže...
.. odznači ta opcija i onda da prilikom starta windowsa ne treba lozinka.
Jel je to moguće napraviti više ili ne, a da se ne uklanja skroz lozinka.
..

-rusinovićev (ms-tools) autologon.

-pass je potreban, automatika ne znači bez passa.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Jel ima smisla koristiti taj autologon na zadnjoj verziji windowsa 10, dosta je star program.
Čudno mi to, na laptopu nemam te opcije (users must enter a username and password to use this computer) da se odznači to, a na desktopu isto to imam. Znači control, run, netplwiz ili control user passwords2
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.2.2022 21:15 (sage).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

-sve ceste vode u rim.. isti rezultat, tj ms je prije par godina uklonio opciju u network-appletu/netplwiz .. zašto, forsira juzerski logon što može biti važno za npr firme ali je za kućne juzere samo gnjavaža-nepotrebno tj tko želi može birati ako ima izbor, par godina nema izbor tj jednostavno nestalo-disejblano.

-pa se to radi recimo unosom u reg ili tipkanjem .. a lakše je ovako. Mreža-pass-zaštita i pass kao običan text ili lsa-enekripted.. ovaj alat to radi a dio je msovog toolsa od kad je ms kupio rusinovića no naravno ne daju to juzeru jer ne žele..

-alat se ne mijenja jer se takve stvari ne mjenjaju svaki dan ko ćarape, to su standardi i traju desetljećima, nema nove vezrije jer to nije 'fifa' koja izađe svake godine tj kad se nešto promjeni tad će možda doći novi alat.

 

-kako radi pass u bilo kojoj app-osu-nečemu? .. pa tako da na nekom mjestu postoji zapis-original-uvijet tj mora biti zapisan i dostupan toj app koja provjerava-čita. Ako je dostupan toj app, tad je dostupan i ostalima tj ako je plain text, ako nije šifriran.. tad otvoriš bazu, congif, text.. zapis-file neovisno koji tip-format i pročitaš. Iz sigurnosnih razloga taj pass mora biti šifriran, tad ako netko otvori taj file ima čvrčke..

+ identično, svaki program kao npr browser koji nudi spremanje-korištenja passova negdje ih drži, čita ih, tj da nisu snimljeni kao neki file nestali bi gašenjem. Ako može čitati app-x, tad može i app-y ... tj neka recimo nepoćudna a način kako se to spriječi je da pass ne smije nikad biti plaintext nego od početka kriptiran i tad samo app koja zna kako je zaključan-ključ može dekriptati-pročitati, ostali ne.

-to radi na ovaj način, lsa, onaj 'stari' je običan text.. dok ms ne želi olakšati juzeru recimo jednim klikom nego se snalaziš, mada bi bilo za očekivati da ms daje takvu opciju kao do sad..

-ms jednostavno forsira ne pitajući želje-potrebe juzera prema recimo uefi-secboot-tpm20 itd.. jer ima svoje razloge-ciljeve, ne da bi juzeru bilo lakše tj juzer ga ne zanima i ne ispunjavaju mu želje čak i kad reklame to sugeriraju..

 

-star? enkripcija postoji desetljećima, ali se nije strogo koristila, nije bio uvjet, sad je.. kao tpm20 za win11 mada to s osom ekšli nema veze i njemu je svejedno, radi.. stvar je u msovim željama, ne našima.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
sage kaže...
Jel ima smisla koristiti taj autologon na zadnjoj verziji windowsa 10, dosta je star program.
Čudno mi to, na laptopu nemam te opcije (users must enter a username and password to use this computer) da se odznači to, a na desktopu isto to imam. Znači control, run, netplwiz ili control user passwords2

 pa sve se svodi na zapis u registryu

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon

 

i imaš dvije String varijable, DefaultUserName i DefaultPassword...

 

 

to se ne mijenja po Windows inačicama

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Hvala na odgovorima, pogotovo tako detaljnima. Probao sam taj rusinovicev alat i radi sve ok.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.2.2022 1:15 (sage).
 
2 0 hvala 0
2 godine
offline
Windows 10 - općenito

to je dobra stvar, jer nekada ne mogu upisati pin, (neće) pa moram čekati desetak sec. da se windowsi udobrovolje.. 

▓ velji, velji veljačice, u mene su jarčići, od pedlja im roščići !
 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

neki dan sam primijetila da mi se na desktopu dolje na traci prikazuje ikona “trenutno se koriste podaci o lokaciji”. bude par sekundi pa nestane. ikona se pojavi pored ikone “trenutačni sastanak” koja je stalno vidljiva.

 

zanima me jel to tako godinama u windowsu (koristim win 10), a da sam ja to sad tek primijetila ili se ta ikona možda počela pojavljivati sa nekom zakrpom.

 

i zanima me mogu li tu ikonu učiti nevidljivom? da mi se ne prikazuje. hvala.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
No Fear. No Excuses. No Limits. :D
6 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - općenito

valentin, hvala ti puno!

 

a ako isključim lokaciju, da li to znači da mi ni sajtovi neće prepoznavati da sam ih rh? nekad mi to i paše da se odmah prepozna da sam iz hrvatske.

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Verden kaže...

valentin, hvala ti puno!

 

a ako isključim lokaciju, da li to znači da mi ni sajtovi neće prepoznavati da sam ih rh? nekad mi to i paše da se odmah prepozna da sam iz hrvatske.

Najbolje isprobati pa budeš vidio. Moje mišljenje je da ta lokacija nema nikakve veze sa stranicom koja prepoznaje tvoju lokaciju. Za stranicu je po meni zaslužan preglednik interneta.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Verden kaže...

valentin, hvala ti puno!

 

a ako isključim lokaciju, da li to znači da mi ni sajtovi neće prepoznavati da sam ih rh? nekad mi to i paše da se odmah prepozna da sam iz hrvatske.

 nema ti to veze jedno sa drugim... A kada se ta ikonica pojacvi znači da je neki program tražio pristup lokaciji... sad, postavlja se pitanje šta si zadnje instalirao šta sistemu postavlja pitanje gdje si :)

ali u postavkama možeš podesiti dopuštaš li  aplikacijama pristup lokaciji i onda posebno kojima to dopuštaš ili ne...

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Jel se može na windowsu 10 napraviti zip file a da bude enkriptiran, tipa kao što se može sa 7zip, neki fajl staviti enkripciju i lozinku. Probao sam napraviti zip file na win10, ono desni klik, properties, pa advanced, pa encrypt itd, al nije mi to to, kad ga na drugom accountu na windowsu mogu otvoriti.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

pa osim pravog Administratora i sebe (Pero) kao admina, kreiraš korisnika za osobu kao običnog korisnika (Ivo)...

 

pazi ! Administrator je PRAVI administrator, ALI nije za koristiti kao svakodnevni profil !!!

 

digneš sa svoga korisnika (ako je taj Pero jedini korisnik, on je u Administrators grupi - pazi grupe završavaju na -s tj. množina u engleskom) elevirani komand prompt i ukucaš naredbe:

 

 

net user Administrator lozinka1

 

net user Administrator /active:yes

 

net localgroup users Ivo /add

 

net user Ivo lozinka2

 

net user Ivo /active:yes

 

 

 

ove lozinka1 i lozinka2 - smisli prave kvalitetne i različite lozinke !!!

 

ako te korisnike (osim Administratora) povežeš s svojim Microsoft računimaa i njegovim lozinkama, možeš postaviti i PIN (uz lozinku - ona je obavezna) koji koristiš umjesto lozinke za logiranje...

 

i kad se Ivo ulogira on je obični korisnik, ali ako želi nešto instalirati - ne može! 

 

on te pozove pa recimo da pokreneš instalaciju, stisni Shift i klikni desnim mišem, pa ćeš u padajućem meniju dobiti "Pokreni kao drugi korisnik" (slika - malo je odmaknut meni jer sam na 11 pa je to pod dodatnim menijem)  i tu kad te pita za korisnika, uneseš Pero i njegovu lozinku ili Administrator i njegovu....

 

Dakle ne moraš se odlogirati kao Ivo pa ulogirati Peru, možeš direktno iz njegova profila s svojim podacima instalirati...

 

Pazi! Desni klik ti daje i "Pokreni kao administrator", ali ovo je sigurnije i ne ukopčava UAC....

 

 

 

 

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Windows 10 - općenito

-stipe?

 

ili, zašto komplicirati život juzeru tipkanjem u cmd-u?

-desni klik na računalo (bilo gdje gdje se vidi računalo-ikona, ne disk, ne folder nego računalo, objekt, kao što je mreža i sl.)

.. na hr, podrazumijevan jezik (ostali google translator ili nagađanje) .. klik na upravljaj, pa dalje ingliš :) .. users, dodaš juzera, pass, isključiš istek passa ili što želiš i koristiš 'običnog' usera (koji nema admin ovlasti, time ni mogućnost installa i sl. sys stvari).

 

ali.. to u pravilu nije riješenje :)

jer, juzer često mora imati neke admin mogućnosti npr za gaming.. tj da je to efikasno rješenje odavno bi teme 'problemi' bile ugašene .. na kraju ispadne dodatno petljanje bez koristi.

-juzer treba znati što radi na računalu, tad je lakše.. tad je ovo nepotrebno. Relano ne možemo svi znati sve.. i zato neki juzeri trebaju biti 'obični', dovoljno dobro a ponekad i pomogne.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2022 23:08 (ihush).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Windows 10 - općenito

Može li mi netko pomoći, ni sam ne znam koliko puta sam instalirao windowse ali do sada nikada nisam naletio na ovakav problem.

Pokrenem instalaciju Windowsa 10 na SSD, windowsi se normalno instaliraju i kada zavrsi postupak on se restarta i ne može bootati windowse, kao da ništa nisam instalirao.

Zna li itko u čemu je problem ?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

jesi pobrisao sve particije na SSDU, pa kliknuo na "nedodijeljeni" prostor, tj slobodan prostor i kliknu da tamo instalira?

 

Ja kad želim napraviti 2 particije dosptupne Windowsima, očistim sve, kliknem na taj prazni prostor, kilknem "Apply" i zatim zadnju kreiranu particiju, najveću - tj. onu koja će biti C: obrišem i opet kreiram ali podesim veličinu po svojem...

 

recimo na 500 GB SSDu, ako želim imati C: od 150 GB, dodijelim mu 150*1024+4 = 153604 MB, a ostatak kreiram D: disk...

 

imaš sliku dodijeljenog diskovnog prostora pri instalaciji ?

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

disk da bi s njega mogao bootati, mora biti (fanfare!) bootabilan. :)

-kao i ostalo npr uefi-opcije, npr sec.boot..

-probaj, pokreni dok je installer-stikić-usb priključen, win zapravo radi, samo nema boot particije tj bootmenija za pokretanje win-boot-managera..

-ponovi instalaciju brisanjem diska (hdd-ssd.. isto) diskpart-clean.. tad odu sve particije (kao i podatci).. dalje nextaš. Brže nego da ručno dodaš boot.

-ili provjeri da u biosu nije onemogućen boot s tog diska..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Stric_Jura kaže...

jesi pobrisao sve particije na SSDU, pa kliknuo na "nedodijeljeni" prostor, tj slobodan prostor i kliknu da tamo instalira?

 

Ja kad želim napraviti 2 particije dosptupne Windowsima, očistim sve, kliknem na taj prazni prostor, kilknem "Apply" i zatim zadnju kreiranu particiju, najveću - tj. onu koja će biti C: obrišem i opet kreiram ali podesim veličinu po svojem...

 

recimo na 500 GB SSDu, ako želim imati C: od 150 GB, dodijelim mu 150*1024+4 = 153604 MB, a ostatak kreiram D: disk...

 

imaš sliku dodijeljenog diskovnog prostora pri instalaciji ?

 Taj dio sam napravio potpuno ispravno, tu nebi smjelo biti problema.

ihush kaže...

disk da bi s njega mogao bootati, mora biti (fanfare!) bootabilan. :)

-kao i ostalo npr uefi-opcije, npr sec.boot..

-probaj, pokreni dok je installer-stikić-usb priključen, win zapravo radi, samo nema boot particije tj bootmenija za pokretanje win-boot-managera..

-ponovi instalaciju brisanjem diska (hdd-ssd.. isto) diskpart-clean.. tad odu sve particije (kao i podatci).. dalje nextaš. Brže nego da ručno dodaš boot.

-ili provjeri da u biosu nije onemogućen boot s tog diska..

 Napravio sam instalaciju tako da sam sve pobrisao, formatirao ssd i hdd te napravio nove particije.

Ovo dobijem kada nakon instalacije pokrenem windowse.

14 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

hmmm imaš više diskova u PC?

 

mene je inače to zezalo s jednim mini HP DFeskPro 600 G2 ili 3...

 

morao sam sve u BIOS/UEFI diseblati, ono zvučnu, WiFi, samo sam ostavio LAN da mogu cuclati drivere s neta i jedva mi je prošla instalacija - iako samo s jednim SSDom....

 

tako da ako imaš više SSD ili HDDova, odspoji sve osim onoga na koje idu Windowsi...

Ju je je? Je ju je!
7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Stric_Jura kaže...

hmmm imaš više diskova u PC?

 

mene je inače to zezalo s jednim mini HP DFeskPro 600 G2 ili 3...

 

morao sam sve u BIOS/UEFI diseblati, ono zvučnu, WiFi, samo sam ostavio LAN da mogu cuclati drivere s neta i jedva mi je prošla instalacija - iako samo s jednim SSDom....

 

tako da ako imaš više SSD ili HDDova, odspoji sve osim onoga na koje idu Windowsi...

 prvi put mi je bio ukljucen samo SSD, drugi put SSD i HDD ali isti je rezultat.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice