Windows 10 - općenito izdvojena tema

poruka: 15.417
|
čitano: 3.418.305
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
3 godine
offline
Windows 10 - općenito

Gdje se može kupiti najjeftinija verzija Win10?

Mislim se samo igrati.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
commit kaže...

Gdje se može kupiti najjeftinija verzija Win10?

Mislim se samo igrati.

eBay

Što čovjek više povećava svoje znanje to više povećava i svoju patnju.
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
commit kaže...

Gdje se može kupiti najjeftinija verzija Win10?

Mislim se samo igrati.

 -za nula kuna/€/$.. tj skineš-instaliraš, gratis by sam MS.. tj ako želiš i imaš key aktiviraš ili koristiš (radi ali ne dozvoljava npr customizaciju izgleda.. + upozorenje povremeno).

 

btw, ne kupuje/plaća se win-soft.. nego licenca-ključ-aktivacija uz određene uvijete..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.6.2021 18:41 (ihush).
13 godina
offline
Windows 10 - općenito

Sad kada znamo da dolaze Winsi 11, moje pitanje je dali će isti biti ponuđeni kao nadogradnja ili će za njih trebati kupiti licencu i sve nanovo instalirati...

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

 

@Gale92

 

Pretplata?

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
4 godine
offline
Re: Windows 10 - općenito
Gale92 kaže...

Sad kada znamo da dolaze Winsi 11, moje pitanje je dali će isti biti ponuđeni kao nadogradnja ili će za njih trebati kupiti licencu i sve nanovo instalirati...

 Možda ovo što je napisao panzer: pretplata. Nadam se da ne. Jer Microsoft već duže priprema Windows u oblaku.

 

Back to the future: Microsoft moves to push Windows 10 users to the cloud | Computerworld

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Gale92 kaže...

Sad kada znamo da dolaze Winsi 11, moje pitanje je dali će isti biti ponuđeni kao nadogradnja ili će za njih trebati kupiti licencu i sve nanovo instalirati...

 -to ne zna ni billy..

- tj ako su win-x(p) posljedni, tad 11 ne postoji time ni nadogradnja.

- ako nisu tad će 11 doći.. i moguća su dva scenarija, prvi, klasičan za sav ostali soft od početka soft biza, nadogradnja kao klasična opcija, tj svaki os (ne samo os nego i appsi kao office, acad, adobe..) je nudio nadogradnju na noviju ver.

.. tj jedini izuzetak u povijesti je win7, zbog ms-odluke tj pomoć visti jer su kupci čekali najavljeni novi os.. tj time je ms želio prisliliti kupce da s xp pređu na vistu ne čekajući iduću godinu w7.. i to je prvi-jedini takav primjer.

-w8 to vraća, dok u beti dozvoljava baš sve.. naravno kao tranzicija za w10, koji je to sve dozvoljavao, no tad kreću buildovi, tj imaš 'isti' win10 ali nije isti, što vidiš po npr driverima za mbo-chipset-lan-vga.. tj sad imaš driver za 'iste' win10 po recimo tri verzije, neovisno što možda ima ili nema za xp-vista-seven-8 +2x 32-64bit.. w10 iz 2015te je 'univerzalni', od 17te kreće odbacivanje-blokiranje, uz cikluse 6mj i tri aktualne winver odnosno možeš odgađati 3-6mj .. pa kad instaliraš isti novi w10, u pravilu posljednji-aktualni build pola stvari više ne radi, ne boota, nema drivera itd.. mada je 'isti' win. .. isti je samo naziv, čak ne broj (build-oznaka) što se sad recimo uobičajilo kao aberacija godine+poluvrijeme (msovski-blesavo, inače kopija canonicalovog-ubuntua uz problem kašnjenja mjesec-dva).

-za razliku od svih starih oseva (ili appsa).. w10 ms dijeli i đabe, bez keya, ni jedan drugi os-soft nema download prije verifikacije keya npr w7-8 .. tj nema više triala, radi. Time nema cijenu pa ni smisla nadogradnje (jer je u bizu smisao nadogradnje ponovo prodati soft kupcu, dok marketing to prikazuje kao nešto što kupac želi-treba..). MS te tjera ciklusima na nadogrdnju tj w10 je konstantna nadogradnja, neovisno što ga ne nazivamo SP1-2.. a nadogradnje su besplatne, do sad..

.. tj po msovom roadmapu, uskoro (od 22.) kreće free-soft, recimo skoro đabe .. tj soft će biti đabe, ali ćeš plaćati uslugu, da, malo više + konstantno.. moguće je kašnjenje-odgoda koju godinu i to je to. Tj tim roadmapom ms posljednjih 5 god ide i za 5 god će to biti obavljeno. Tad nećeš kupovati licencu, čak neće biti potrebe nešto instalirati.. tj tad ms-u neće biti važno koji os koristiš, čak ni w10 ili linux .. tj jedino im je tad važno da plaćaš uslugu, mjesečno 10$/€ .. a ako ne koristiš ms-win-os to im je još bolje jer je tad manje potrebe supprota-održavanja a zarada ista, pa ms čak želi ubiti win više nego 'konkurencija' .. dok on sam prelazi (širi ponudu) appsa na npr linux kao browser, antivirus itd. tj jednostavno gura korisnika na linux, obrnuto od onog što mislimo kad se kaže 'konkurent' .. npr adobe-autodesk-apple to ne rade. Pokušali su u mobilne vode (os-phone..) i propali, dok je apple-ajfon već legenda. Sad osim što ubijaju win, ms postaje glavni odjel 'sigurnosti' tj frontmen agencija ujkasema gdje svatko ima svoju nišu-branšu.. tj ms više ne cilja na os-windows kao nešto što želi, naprotiv, želi ga ubiti i time si smanjiti trošak-supporta dok korisnike prebacuje na usluge-cloud i plaćaš ili nemaš neovisno koji os koristiš.

 

-ako za par godina koristiš neku ms platformu, npr mso365.. na npr ubuntuu.. netko će reći da je i to nadogradnja, možda, s konja na magarca, možda na nešto bolje, možda na andorid prema čemu sad ide sve ostalo kao appleov m1 i google-tablet. .. a ako kod izumiranja neke vrste imamo posljednji primjerak, tad u toj usporedbi ovaj posljednji win10 treba izumirjeti, jer je posljednji.. jer je to tad tako, tj ako nema ništa novo obično nestane, jer biz je takav da mora stalno biti nešto novo, barem ikone-desktop u novom buildu ... bezvezarija.

-tj u klasičnom bizu ako nešto želiš prodati, mora biti nešto 'novo' ne ono što si već prodao kupcu 'jučer'.. a pošto je soft u teoriji nepoderiv, tad kupac kaže, kupio sam danas soft (licencu) i ne želim sutra kupiti ponovo, nego koristiti, vječno.. tj to ms ne želi, nego će ti tad to on 'pokloniti' dok ćeš mu zauzvrat samo plaćati naknadu-uslugu-porez.. kako god nazvao novi model naplate.

-time se eliminira i 'potreba' da biznis kao ms izmišljava 'toplu vodu' tj da svaki čas izmišlja nešto novo u osu čime tjera kupca na kupnju-nadogradnju tj tad se eliminira nadogradnja-korak, jer nema ništa novo, nema promjene.

-tako da nadogradnje sigurno neće biti, mada će PR i dalje reklamno govoriti isto, tj sve prikazivati kao novo-fičer-nadogradnju.. dok im je cilj prodaja softa, tj dok ne postane usluga i tad će to samo od sebe nestati kao požar koji sagori do kraja..

 

-kad? osim plana .. u onom trenutku kad ms prebaci dovoljno korisnika na taj model, naravno po planu-želji obično se to pomakne-odgodi iz bilo kojeg razloga no u narednih par godina je moguće .. ili nešto sasvim novo. Možda svi krenu u izradu browsera, možda u izradu raketa za mars ili ajfona.. dok će j.brezos jezditi raketom po svemiru samo zato jer trenutno spada u najbogatije, pa ako to postane moda tad će i win10-ms ići u tom smijeru ili će nam barem PR odjel to govoriti s dezigneom novih ikona tj produktivnost-efikasnost i uzitak expirienca u korištenju ms-softa pri tome.. onak' ergonomija im je kao za elijene, s palčastim prstima umjesto mišem-pointerom i ljudskim rukama-prstima, mobilni izgled osa na deskrop osu, nakarada no u skaldu s širenjem ponude na svemir ako tamo ima elijenaca i ako su im prstići ćevapćići.. što vidimo u filmovima.

 

-zašto prelaz na usluge? .. pa ovako, imam win, imam ostatak appsa, plaćam online-banking račune-režije.. mobač ima neku app za npr plaćanje parkinga, pa mi reklama to ističe, tj nema razloga da mi ms ne istakne da mogu platiti parking-račun korištenjem win10 .. i da to tad kao proviziju i naplati, jednako kao što plaćamo servise za glazbu-film-internet, struju-vodu-parking.. tj kad ms skuži da mi ne mora prodavati win svakih par dana nego da može jednako naplatiti proviziju tad će to i napraviti, kao što radi banka kad plaćam račune mada se uopće ne reklamira u vezi softa-osa itd. pa čak ni da nešto naplaćuje kao transakciju. MS je zapravo to i skužio i zato je takav roadmap... druge branše kao npr novinarstvo-google.. jedni drugima pokušavaju naplatiti 'informacije' tj države pokušavaju naplatiti googleu a google poslovnjacima to što koriste naše podatke, pa sad ovisi tko će prvi, tko će kome naplatiti istu stvar, koju na kraju plaća kupac-korisnik i time se zapravo razlikuje samo u čiji džep ide većina novca dok više nije klasična roba nego neopipljiva usluga, ne količnski-fizički nego termisnki, pa postaje pristojba-porez, tj perpetuumobile u poslovanju soft firmi, sveti gral soft industrije, porez iznad države, bez granica, digitalno neograničen. Tako google zarađuje trilijarde, više-bolje nego da ima npr rudnik zlata ili bilo koju dobru firmu (koja god vam padne na pamet, ina-pliva, vegeta-cocacola, auto.. od svega je bolje biti vlasnik googlea mada nema ništa, tj core biz je tražilica.. i besplatan za korisnika, no na kraju se uvijek sve plaća). Google je već postao sveti gral, MS želi isto. Nadogradnja? .. os? .. nevažne sitnice kao i ikone koje dođu kao novi-fičer u buildu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...
commit kaže...

Gdje se može kupiti najjeftinija verzija Win10?

Mislim se samo igrati.

 -za nula kuna/€/$.. tj skineš-instaliraš, gratis by sam MS.. tj ako želiš i imaš key aktiviraš ili koristiš (radi ali ne dozvoljava npr customizaciju izgleda.. + upozorenje povremeno).

 

btw, ne kupuje/plaća se win-soft.. nego licenca-ključ-aktivacija uz određene uvijete..

 ok, zaboravio sam pripomenuti da se radi o tvrtki.

I kako misliš da ne moram aktivirati?

 

10 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Pa nakon instalacije radi normalno , samo se ne može desktop slika pozadine mjenjat.

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Kako ne može kad može?

 

Desni klik na sliku koju želiš postaviti kao pozadinu ➡ Set as desktop background.

10 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Hvala, znam da se moglo zaobići jer se nije moglo iz "setings" ali to sam probao prije 1-2 god. pa zaboravio kako.

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

-u hr moraš imati R1-račun. To znači da moraš kupiti u domaćoj trgovini (ima par online trgovina koje prodaju na našem tržištu u pola cijene s r1 .. jednako da ti pero s placa isprinta račun u 'wordu' ..).

-za firmu, ako trebaš 'alternativu' radije ne kreći u posao, tj win licenca kao trošak ako predstavlja problem tad si već propao + ne isplati se brinuti o mogućoj kazni.

-firma nije kućni korisnik, plaćaš kaznu, porezna + carinska i to zbog računa + ako priljepe i pirateriju tad par nula više od uobičajene kazne. Kućni što god kupi nikad nikome ne mora dokazivati računom (čuva ga zbog npr jamstva ali može ga baciti izlaskom iz trogovine, tj ms dozvoljava i sve dok nisi pirat miran si... tj licenca je recimo kao vozačka dozvola, pravo).

-ili ovako, ako ti je win licenca skupa, što tek s ostalim soft kojeg u pravilu trebaš.. office par puta skuplji, a on je najjeftiniji u odnosu na ostatak, corel-adobe-acad.. soft koji po komadu košta 10-50+ kkn .. jednostavno ne kemijaj, ne isplati se.

 

+ ako ti taj treći soft ne treba, tad možeš koristiti alternativu, npr ubuntu, legalno-čisto, radi, tj postoji ogromna baza soft (neovisno o osu) free-FOSSa, npr 7z + licenca a problem je ako moraš koristiti neki od komercijalnih recimo photoshop za što trebaš win (ili mac).. tj konkretan alat ima svoje requirementse (nije stvar slobodnog izbora) kako cpu-rama tako i osa, pa ako nema linux verzije tad to nije alternativa.. ako je za office imaš open/libra itd.

 

+ ako trebaš više licenci, npr više od 3-5-više.. tad ne kupuj u trgovini nego idi u partner pakete, godišnja licenca ali daleko povoljnije nego platiti po komadu, tj win+mso za jedno računalo lako pokrije godišnju licencu za više itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.6.2021 9:32 (ihush).
3 godine
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...

-u hr moraš imati R1-račun. To znači da moraš kupiti u domaćoj trgovini (ima par online trgovina koje prodaju na našem tržištu u pola cijene s r1 .. jednako da ti pero s placa isprinta račun u 'wordu' ..).

-za firmu, ako trebaš 'alternativu' radije ne kreći u posao, tj win licenca kao trošak ako predstavlja problem tad si već propao + ne isplati se brinuti o mogućoj kazni.

-firma nije kućni korisnik, plaćaš kaznu, porezna + carinska i to zbog računa + ako priljepe i pirateriju tad par nula više od uobičajene kazne. Kućni što god kupi nikad nikome ne mora dokazivati računom (čuva ga zbog npr jamstva ali može ga baciti izlaskom iz trogovine, tj ms dozvoljava i sve dok nisi pirat miran si... tj licenca je recimo kao vozačka dozvola, pravo).

-ili ovako, ako ti je win licenca skupa, što tek s ostalim soft kojeg u pravilu trebaš.. office par puta skuplji, a on je najjeftiniji u odnosu na ostatak, corel-adobe-acad.. soft koji po komadu košta 10-50+ kkn .. jednostavno ne kemijaj, ne isplati se.

 

+ ako ti taj treći soft ne treba, tad možeš koristiti alternativu, npr ubuntu, legalno-čisto, radi, tj postoji ogromna baza soft (neovisno o osu) free-FOSSa, npr 7z + licenca a problem je ako moraš koristiti neki od komercijalnih recimo photoshop za što trebaš win (ili mac).. tj konkretan alat ima svoje requirementse (nije stvar slobodnog izbora) kako cpu-rama tako i osa, pa ako nema linux verzije tad to nije alternativa.. ako je za office imaš open/libra itd.

 

+ ako trebaš više licenci, npr više od 3-5-više.. tad ne kupuj u trgovini nego idi u partner pakete, godišnja licenca ali daleko povoljnije nego platiti po komadu, tj win+mso za jedno računalo lako pokrije godišnju licencu za više itd.

Trebam legalno što jeftinije windoze pa me zanima što postoji.

Imaš li linkove na te trgovine?

Vidio sam nedavno one jeftine za 15ak €, pa da su to zapravo jednokratne licence, no sa druge strane negdje sam našao na sličnu cijenu ali piše da je trajna licenca.

To isto vrijedi za firmu, te licence?
Nema nešto posebno za firmu?

 

14 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Gle, imaš njemačke tvrtke koje prodaju OEM ključeve - jer je njihov savezni sud presudio da ukoliko ti kupiš laptop s OEM Windowsima, a ne koristiš ih (dakle instaliraš Linux, ili kao moja tvrtka - pregaziš OEM Windows pro s Enterprise), možeš prodati licencu...

 

Kako smo i mi dio EU, oni vele da je to u redu i za Hrvatsku i puno tvrtki koje prodaju te licence (npr. rakuten.de) će ti izdati i račun na tvoju tvrtku...

 

Ali, znalo se dogoditi da MS zablokira aktivaciju Windowsa s tim ključem (ne često ali ipak)...

Ju je je? Je ju je!
3 godine
offline
Re: Windows 10 - općenito
Stric_Jura kaže...

Gle, imaš njemačke tvrtke koje prodaju OEM ključeve - jer je njihov savezni sud presudio da ukoliko ti kupiš laptop s OEM Windowsima, a ne koristiš ih (dakle instaliraš Linux, ili kao moja tvrtka - pregaziš OEM Windows pro s Enterprise), možeš prodati licencu...

 

Kako smo i mi dio EU, oni vele da je to u redu i za Hrvatsku i puno tvrtki koje prodaju te licence (npr. rakuten.de) će ti izdati i račun na tvoju tvrtku...

 

Ali, znalo se dogoditi da MS zablokira aktivaciju Windowsa s tim ključem (ne često ali ipak)...

 thnx

Gledam i nemrem na rakutenu naći windows licencu.

Ima li još netko tko prodaje i izdaje račun?
I još jedno pitanje, ali što ako downloadiram englesku verziju windowsa 10 a od njemačkog OEM je key, jel ima to kakve veze?

 

14 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Aktivacijski ključevi nisu vezani za jezik...

 

usput, preporučam - skini HR verziju, pa ak se baš želiš izigravati Engleza, instaliraj na njega paket engleskog jezika, jer češ imati bar regionalne postavke kako spada...

Ju je je? Je ju je!
3 godine
offline
Re: Windows 10 - općenito
Stric_Jura kaže...

Aktivacijski ključevi nisu vezani za jezik...

 

usput, preporučam - skini HR verziju, pa ak se baš želiš izigravati Engleza, instaliraj na njega paket engleskog jezika, jer češ imati bar regionalne postavke kako spada...

 Hrvatski windowsi su mi teški za pratit, nisu mi neki prijevodi baš najjasniji.

Imaš li neki drugi sajt osim rakuten.de gdje se može i račun dobiti?
Usput, ako kupim od nekoga Win7 OEM, imam i free upgrade na 10 i potpuno je sve legalno, jel tako?

Mislim, s obzirom na presudu njemačkog suda koja bi trebala vrijediti za cijelu EU.

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.6.2021 16:37 (commit).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Stric_Jura kaže...

Aktivacijski ključevi nisu vezani za jezik...

 

usput, preporučam - skini HR verziju, pa ak se baš želiš izigravati Engleza, instaliraj na njega paket engleskog jezika, jer češ imati bar regionalne postavke kako spada...

 Pa to je nebitno, ja urednom imam ENG windowse sa regionalnim postavkama za HR.

3 godine
offline
Re: Windows 10 - općenito
R4zOR229 kaže...
Stric_Jura kaže...

Aktivacijski ključevi nisu vezani za jezik...

 

usput, preporučam - skini HR verziju, pa ak se baš želiš izigravati Engleza, instaliraj na njega paket engleskog jezika, jer češ imati bar regionalne postavke kako spada...

 Pa to je nebitno, ja urednom imam ENG windowse sa regionalnim postavkama za HR.

 Je li moguće od nekoga kupiti OEM verziju da bude legalno, s obzirom na presudu njemačkog suda?

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Krivog pitas ja ne kupujem nista :D vec su ti napisali gore, mislim da ove nase nije nista drugo briga nego r1 racun.

3 godine
offline
Windows 10 - općenito

Mislim da možeš nešto u svom vlasništvu unijet u firmu, kao dodatak početnom kapitalu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
R4zOR229 kaže...
Stric_Jura kaže...

Aktivacijski ključevi nisu vezani za jezik...

 

usput, preporučam - skini HR verziju, pa ak se baš želiš izigravati Engleza, instaliraj na njega paket engleskog jezika, jer češ imati bar regionalne postavke kako spada...

 Pa to je nebitno, ja urednom imam ENG windowse sa regionalnim postavkama za HR.

 Da, ali je lakše samo puknut ENG naa HR kao jezik prikaza nego sve naštimat naa ENG inačici zaa HR regionalne...

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Sasvim svejedno, onak 10s posla u settingsima.

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
commit kaže...
..

Mislim, s obzirom na presudu njemačkog suda koja bi trebala vrijediti za cijelu EU.

-ne.

-digitalna (ne)jednakost. Do daljnjeg ostaje po starom, tj imaš jednake i jednakije, ..

-soft-licenca nije obična roba kao špek-čavli i sl. nego ugovor, EULA.

-dojč+aus imaju takav ugovor-eulu, mi ne, ostale države, kako koja, emea3.

- .. tj da/ne ovisi, firmama je prerizično testirati sudski nešto za šaku kuna. Npr pribaviti w7 licencu + upgrade, to je sam MS-vlasnik (time jedini meritoran o tome što se smije, ne država-zakon nego vlansik) otvorio pandorinu kutiju tj mogućnost.

 

šbbkbb.. w7 je stariji od 10god, time više nema zakonske obveze čuvanja računa, zastara (kao za naplatu komunalija 1-god i sl.) tad svaka firma može reći da je kupila w7 prije x+10 god i da račun više nema, dok je sam vlasnik kojeg se jedino pita o tome što se smije-ugovor-eula to dozvoljava, tj aktivira i kaže da je licenca valjana-važeća, tj ne osporava ju (tj ne ubija, ne blokira, ne blacklista.. tj da to radi tad bi recimo firme tužile ms..).

-vlasnik je taj koji postavlja uvijete-ugovora, tj ne radi to država-zakon, tj država-zakon regulira npr pirateriju-copyright-zamp. .. i to je tad kažnjivo po sili zakona (kaznenog) dok je ugovor stvar odnosa dvaju strana, ne zakona koji samo u sporu arbitrira i presuđuje ovisno o sporu-dokazima za a-b stranu.

-država-zakon ili inspektorat nemaju baš ništa s time kako netko (firma) sklopi ugovor s ms, koji os koristi i pod kojim uvijetima, cijenom itd.. tj brine ih npr porezni prekršaj.

-ako se u to ugura piraterija, tad nije važno imaš li r1, koju licencu pa ni to koristiš li uopće win, nego tad odgovaraš za pirateriju, neovlaštena distribucija (torrent), hack-crack-zamp itd kršenje copyrighta jednako kao za falsifikat bilo čega, novčanice ili robe.. to s licencom nema veze, sasvim drugi zakon, pravila i kazne.

-porezna te može kazniti za porezni prekršaj, npr neuredno knjigovodstvo kao i rad na crno.. a koristiš li pri tome win je sporedno.

-za razliku od firme, koja mora imati uredne knjige + 10god, kućni-mali-običan korisnik ne mora, možeš baciti račun izlaskom iz trgovine i nikad nikome ne moraš ništa dokazivati, kao poreznoj dok ako na izlazu iz trgovine nemaš račun tad možeš platiti kaznu kao i trgovac..

-firma kojoj je važna ušteda 10-100€ je u banani .. + nešto sasvim drugo je što je isplativije, koji poslovni model pa i sam os-platforma, npr linux-foss ili ms-parnter .. tad za šaku kuna opet imaš sve, legalno-čisto, tj samo neznanjem plaćaš ovako više ili rizik od kazne.

 

R4zOR229 kaže...

Sasvim svejedno, onak 10s posla u settingsima.

 -ako je svejedno u čemu je problem-argument?

+ nije svejedno, tj dodavanje bilo kojeg jezika je identično, dok je s hr defaultm sve već podešeno, tj nema potrebe i taj dio postavki podešavati jer su tad defaultne i time barem jedan klik manje posla, važnije, manje mogućih promašaja jer početnik ne mora znati gdje-što-kako podesti nrp za titlove-film.. a s hr defaultom je to već podešeno. Zato je prednost hr verzije + sve ostalo na nivou osa gramatika-pravopis itd. kao što je to na mobitelima-andoridu itd. dok je engleska verzija uvijek prisutna ispod haube, tj uključena je i imaš je.. pa ako ništa drugo, kupnja licence jeftinije je ako uzmeš pravi jezik koji trebaš jer sve dodatno može biti besplatno ali ne mora, kao npr za office. Pošto je sad pravopis i ostalo s officea podignut na os-win ne vidim logiku zašto bi bilo što drugačije bilo prednost, tj može biti samo dodatni problem ili trošak, jer eng je uvijek tu... core.

 

-ja kažem, nije svejedno. Imam dovoljno iskustva. Tko želi napravit će kako želi.. a navika kao eng nazivi thispc ili računalo su nevažni, tj i ja sam navikao na eng, no jedna od osobina ljudi je prilagodljivost novim okolnostima, brdo-muhamed itd. kao i to da ne vrijedi pišati protiv vjetra. Hoće li netko suprotno? -nevažno, tj svatko oduči za sebe, no kao savijet drugima je sasvim legitimno osporiti, tj argumentirati za-protiv. Koji argument imaš za ili protiv osim svejedno..? i koji je tad logički sklop ako je svejedno da preferiraš eng ili ne-hr verziju? tj to je kontradiktorno ako je svejedno, a ako nije svejdno tad trebaš imati razlog za nešto i tad s nekim razlogom možeš instalirati-koristiti bilo što, os, app, jezik, npr japanski, no to tad nije ono što se odnosi na ostale-većinu tj savijet za većinu je ipak nešto drugo, tj 'standard'. Kriterij.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...
commit kaže...
..

Mislim, s obzirom na presudu njemačkog suda koja bi trebala vrijediti za cijelu EU.

šbbkbb.. w7 je stariji od 10god, time više nema zakonske obveze čuvanja računa, zastara (kao za naplatu komunalija 1-god i sl.) tad svaka firma može reći da je kupila w7 prije x+10 god i da račun više nema, dok je sam vlasnik kojeg se jedino pita o tome što se smije-ugovor-eula to dozvoljava, tj aktivira i kaže da je licenca valjana-važeća, tj ne osporava ju (tj ne ubija, ne blokira, ne blacklista.. tj da to radi tad bi recimo firme tužile ms..).

-vlasnik je taj koji postavlja uvijete-ugovora, tj ne radi to država-zakon, tj država-zakon regulira npr pirateriju-copyright-zamp. .. i to je tad kažnjivo po sili zakona (kaznenog) dok je ugovor stvar odnosa dvaju strana, ne zakona koji samo u sporu arbitrira i presuđuje ovisno o sporu-dokazima za a-b stranu.

-država-zakon ili inspektorat nemaju baš ništa s time kako netko (firma) sklopi ugovor s ms, koji os koristi i pod kojim uvijetima, cijenom itd.. tj brine ih npr porezni prekršaj.

-ako se u to ugura piraterija, tad nije važno imaš li r1, koju licencu pa ni to koristiš li uopće win, nego tad odgovaraš za pirateriju, neovlaštena distribucija (torrent), hack-crack-zamp itd kršenje copyrighta jednako kao za falsifikat bilo čega, novčanice ili robe.. to s licencom nema veze, sasvim drugi zakon, pravila i kazne.

-porezna te može kazniti za porezni prekršaj, npr neuredno knjigovodstvo kao i rad na crno.. a koristiš li pri tome win je sporedno.

-za razliku od firme, koja mora imati uredne knjige + 10god, kućni-mali-običan korisnik ne mora, možeš baciti račun izlaskom iz trgovine i nikad nikome ne moraš ništa dokazivati, kao poreznoj dok ako na izlazu iz trgovine nemaš račun tad možeš platiti kaznu kao i trgovac..

-firma kojoj je važna ušteda 10-100€ je u banani .. + nešto sasvim drugo je što je isplativije, koji poslovni model pa i sam os-platforma, npr linux-foss ili ms-parnter .. tad za šaku kuna opet imaš sve, legalno-čisto, tj samo neznanjem plaćaš ovako više ili rizik od kazne.

 Dobro, problem je što je OEM pa ako kod nas ne priznaju kao u njemačkoj, onda sve ovo zapravo nije bitno jer se radi o prelaskuj sa računala na računalo. No kada bi priznali, onda možeš bilo što svoje unijeti u tvrtku kao osnovni kapital bez računa, poput recimo automobila koji si privatni vlasnik. Ili kompjutera ili bilo čega. Pa bi tako mogao i OEM Win7 DVD. Poreznoj bi dao na uvid original DVD sa naljepnicom.

Znači, ostaje po meni samo pitanje OEM sa računala (koje si imao) na računalo (koje imaš).

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.6.2021 10:48 (commit).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

-porezna nema nikave veze s licencama, eulom-ugovorom ili softwareom.. ako te kazne to je zbog privrednog prekršaja ili u slučaju piraterije kazneni zakon.

-licenca je stvr vlasnika-korisnika, ugovora.. tj može te ms tužiti ako želi i tad ćeš platiti.

oem je bezvezarija globalno, nešto kao kad mi kažemo obrt ili fiskalizacija.. prošlo vrijeme tj sad već desetljeće imaš ms-store i preskačeš posrednika dok ti za oem nije partner ms nego taj oem, tj on ti daje support i s njim riješavaš probleme, mada je ms i dalje vlansik osa-brenda itd.. tj to nije roba-fizička nego licenca, soft, pravo, copyright + autorska.

 

-npr ako ti imaš važeći-valjan-validni key koji uneseš i on aktivira win, sam ms-vlansik to validira i odobrava.. kakve veze s tim ima država-porezna? .. ima ako si imovinu i trošak naveo na račun firme, tj tad je to u poslovnim knjigama i to je ono što zanima poreznu, kao i to da u prostoru firme sve, osobe-robe-stvari moraju biti regulirani, tj osoba koja se zatekne je zaposlenik (ili na crno) ili kupac, nešto.. stol-stolac su vlasništvo, kupljeni i knjiženi kao trošak (odbitak poreza) no tad moraju biti u firmi, ne u vikendici itd.. a ljudi kupe tv, frižider, luster.. tj rade klasičan porezni prekršaj.

-naravno, ako kupuješ računalo + soft za firmu, tad ćeš knjižiti pod trošak, a za to ti treba račun... r1. To je kraj priče o licenci. Pri tome npr ako imaš ms-office i recimo kupiš home/student licencu, imaš uredan račun i poreznu to ne zanima, ali nemaš važeću licencu tj licenca kaže da za poslovno mora biti pro-biz tj kao tuđa vozačka-osobna, ne vrijedi za firmu tj to je licenca i ako u firmi koristiš mso-home tad nemaš licencu, no problem ćeš imati tek kad te ms privatno tuži tj to obavi BSA po spoznaji koju im može prnjeti inspektor kao za svako drugo djelo koje vidi npr na cesti...

**

edit:

korištenje može biti u skladu s važećom licencom .. ili bez.

piraterija je kolokvijalni naziv za skup kaznenih djela kršenja autorskih (vlasničkih) prava, neovlaštene distribucije, modifikacije, fejk, hack-crack itd.

 

porezna kažnjava za poslovanje, poreze.. kao i rad na crno, npr neregistrirana firma-djelatnost ili djelatnik, dok prometna policija kažnjava za prometne prekšraje i stvari s vozilom-vozačem.. a svi ako primjete neko drugo kazneno djelo to trebaju prijaviti nadležnima.

 

ostale institucije kao carinska kažnjavaju za pirateriju, falsificiranje itd.

 

par karikiranih primjera: (na extremima je lakše objasniti-pokazati razliku..)

 

a) nemaš licencu.. možeš otići na ms stranicu i legalno (najlegalnije moguće) skineš win-iso, instaliraš, koristiš.. to ti daje vlansik-ms, zakon-država s tim nema ništa dok ne prekršiš neki zakon ili te netko privatno tuži..

a1) .. firma, mora imati sve u računima-knjigama.. i r1. Ako nema..

b) umjesto s ms stranice odeš na TPB.. skineš torrentom, tad si postao pirat, tj kazneno djelo neovlaštene distribucije je problem, ne skidanje-download nego upload.. neovisno imaš li licencu ili r1, tad si pirat, često u neznanju...

b1) ako takav tpb-iso koristiš, s valjanom licencom opet si samo korisnik, tj ako ne distribuiraš tad nema kršenja zakona pa recimo mogu ti ja dati iso-kopiju i ti si čist, ali ja sam tad pirat-distributer (jer nisam ovlašten..) tj sve što ima copyright bez izričite dozvole vlasnika NE SMIJEŠ.. a primjer kad SMIJEŠ je npr 7z-licenca koja sve to navodi pa čak i komercijalno, npr možeš prodavati, ali ako izmjeniš dio copyright uvijeta tad si pirat. Jasnije? Jer vlasnik je vlasnik, određuje pravila, cijenu, sve.. a ako kršiš tad si pirat i kršiš kazneni-zamp i tad te kažnjava država-zakon, neovisno o vlasniku i privatnoj tužbi mada su obično oni inicijator tj po njihovoj dojavi ili pritisku sve krene..

 

-imaš legalan izvor isoa, kupiš legalno u normalnoj trgovini key-licencu-aktivaciju.. i opet to ne znači da si čist, tj da nećeš počitinit neko djelo kao što s autom možeš zgaziti.. tj ako prekršiš uvijete tad gubiš licencu mada imaš r1, ako distribuiraš-crackaš i sl tad si pirat, neovisno što imaš račun i što si za poreznu čist, nisi za zamp itd. Tj i legalnim računom možeš postati pirat ili kršiti uvijete, npr ms brani prijenos licence na treće osobe (osim dojč-aus) i tad to jednostavno ne vrijedi tj licenca je tad nevažeća kao što bi bila i osobna-vozačka ako ju ne izda nadležno tijelo, tj falisfikat a tad i kazna po toj osnovi ne samo da nemaš licencu/vozačku nego za falsificiranje što je kazneno djelo. Tako ćeš manje nastradati ako voziš bez vozačke i uhvate te, nego ako imaš lažnu, jer si tad uz vožnju bez počinio i svjesno djelo falsificiranja.. jasnije?

-znamo svi da ne možeš na crno imati radio stanicu i emitirati program.. tj moraš biti registriran, nakon tog moraš imati ugovor s dobavljačem-vlansikom.. jednako je za soft ili slično. Ima li neka trgovina takav ugovor ili je nacrno? .. kako ćeš ti kao kupac to znati? .. pa domaće firme registrirane na trg.sudu možeš porvjeriti, strane ne baš.. + inspektor može provjeriti što ti domaći trgovac prodaje, ali ne može za neki online koji je izvan jurisdikcije, mada smo eu pa bi barem s tog područja trebalo biti moguće..

-za firme je kod nas problem r1, koji zapravo ne postoji, tj to je naš fičer, tj račun je račun, može biti na komadu škarnicla.. u usa-bilo gdje.. a razlika, ako te usa-porezna uhvati u prevari tad platiš masno... kod nas ne baš. r1 je interna stvar a sad se recimo s uvozom iz kine to radi za račun+vat/pdv.. koji mora biti iskazan na računu, tj to je jedina stvar koju državu zanima, da je država dobila 25% pdv-a po računu, dok fiskalizacija služi otežavanju muljanja (brisanja-porez)..

-ako je cijena neke robe x-kuna/dollara i uredno obračunaš poreze, tad je porezna zadovoljna, ako je x-100kn to će državi značiti 25kn u kasici, ako je 1000kn 250kn.. to je to, sve što ih zanima, knjigovodstveno.

-zampovski-piraterija? .. sasvim drugi paket zakona i problema, od tog da postoji digitalna (ne)jednakost u eu kao u ostalim stvarima npr prašak za veš ili čokolada..

 

-firma kojoj je važno platiti 3$ ili 800kn ... ta firma je već propala, odnosno, pošto se početni trošak-investicija u opremu prizna kao pretporez više uštediš ako uredno kupiš s računom i to pišeš pod trošak nego da iz džepa platiš 3$ nakon čega se znojiš kad naiđe kontrola, koja će naići ako si friška firma, ne prve godine ali druge sigurno i tad ćeš platiti ili potonuti.

-firma koja ima više računala treba na drugi način pribaviti licence kao i sve ostalo (maloprodaja-velprodaja-direktno..) tj svaka karika u lancu želi za sebe zaradu-maržu a to se nakupi pa je tako ms-oem cijena licence recimo 15$ uz refound 9$.. a sve ostalo je stvar posrednika i na kraju porez. MS-partner program platiš manje godišnje nego licencu za jedno računalo win+mso .. samo se s jednim računalom ne isplati jer je to godišnja licenca tj tad možeš jednokratno kupiti u trgovini i preživjet ćeš tj nije ti razlika 800kn od đabe do normalne cijene nešto što treba biti kriterij u poslu ako je posao ok, tj više ćeš potrošiti na wc papir ili mobitel a računalo je danas alat-sredstvo rada pa što je važnije?

 

***

 

wifi.. gle, moraš je vidjeti (karticu) ili je integrirana kao ostali chipovi + mora postojati priključak za antenu (dvije-više) kao back-bricket...

ako nije ugrađena, tad nema..

-nakon tog ovisno o biosu, omogućiti, tek tad nešto radi tj tek tad dolazi os + driver (prije nema smisla, pogotovo ako ne vidiš ništa, karticu-antenu.. tj može pisati svašta, papir trpi sve).

 

-u win10 je defaultno uključen net 4, isključen 3.5/3/2 .. tj njega dodaješ u programima.. uključiš, download-install obavi os. Za soft koji traži, no ako je to stvar drivera tad imaš pogrešan driver, nije za w10 jer bi tad bio drugi-noviji net ili drugi način. Driver mora biti kompatibilan s osem, .. a problem može biti sama app-installer tj driver sam je možda ok-isiti, tj driver je par sys-dll fileova + inf koji osu kaže gdje-što + postavke, ostatak je bloatware-smeće tj installeri-vizardi .. a oni su ovisni o tome da prepoznaju os + da imaju osnovne alate na kojima rade tj platforma. Pošto se driver realno ne mijenja godinama, možeš izvuči sam driver-inf.. i instalirati, npr desniklik-install (bez installer-setup.exea..) ali moraš imati takav txt-inf driver tj raspakiran.. + problem može biti loš rad, nestabilnost najviše zbog powersetingsa paljenje-gašenje tj novi win traži nove drivere-postavke-power.. kao novi config file pri čemu driver-sys file može ostati isti-identičan.

 

-ovisno koji je chip na wlanu, može biti intel, broadcom, realtek.. pročitaš nešto, bilo koju oznaku, info, vidiš u devicesima ili bootaš linux distru.. tj sva mudrost je pribaviti driver, koji ne radi npr msi jer on ne radi ništa, ni jedan chip, driver, čak ni šaraf.. nego kao oem pakira u mbo. To rade proizvođači kao realtek ali oni ne žele biti support tj to je stvar oema (ping-pong.. trošak-obveza..). Driver možeš pronaći mada možda treba malo više klikati, ne prvi link.. tj moraš znati nešto o uređaju kad već oem-msi proizvođač nije sve pripremio.

 

-ako je stariji driver s ugašenim supportom, tad je 99% posljednji najnoviji driver u ms-bazi a povremeno ms odbaci dio legacy-drivera pa možeš u ms-katalogu pronaći i skinuti (google zna gdje, ali moraš znati koji chip.. tj moraš znati što tražiš).

-noviji driver ako postoji sigurno radi npr realtek.. pa opet google-tražiš .. i tek kad nađeš svoj model tad imaš driver, tj u inf fileu možeš porčitati koji modeli-serije-chipovi su podržani kao i koji osevi.. da bi radio, bio kompatibilan mora biti naveden chip u tom popisu .. ali nije to kraj priče :)

.. jer, ako nije certificiran driver tad moraš u f7-reboot (drži shift...) da bi ga mogao instalirati, bez tog te win ignorira, + tad moraš znati što radiš, npr ako usipaš pogrešno gorivo u auto.. isto je s driverom.

- a tad će se zbog ciklusa od 6mj sve vjerojatno ponavljati upgradeom itd. .. pa je lakša alternativa pribaviti drugi wlan za 50kn nego se natezati s nečim što je ugašeno + možda i neispravno i sl. jer sve se kvari + nema antena po opisu..

 

**

edit-2: .. možda važno! nastavak na licence..

-ovih dana od 1.7. kreće naplata carine-poreza na pakete-kina-uvoz... i 'akcije' povezane s tim, kao bsa, anti priat, anti falsifikati itd.. pa će po štandovima biti pokoja racija za fejk mobitele ili rejbanice i sl.

 

-što je važno? pa ako kupac nešto naruči-kupi, npr iz kine, neki fejk ili lažnjak-plagijat uređaj, npr sat.. tad će to recimo carina zaplijeniti, kazniti. Kupac-naručitelj je tad počinio kazneno djelo, osim ako da izjavu da je prevaren, da je mislio da je to original...

-ista pravila vrijede za sve, copyright-zamp, pa i soft-licence.. tj ako netko kupi za 3$ s ebaya tad će u nekom scenariju kad to nadležni primjete biti kazna za šverc-fejk-pirat, tj sigurniji ste bez takvog keya tj bit će teško dokazati da kupac za 3$ nije sumnjao u legitimnost kupljene robe, kao rolex ili bilo što što inače košta par nula više.

-osoba koja to naruči, kao upozorenje za sitnice, mobače, naočale i sl. (jučerašnja emisija..) može biti kažnjena za carinski prekršaj, šverc, podatke imaju-adresa..

.. tj u eu se lako može desiti da ovo ljeto naši vježbaju strogoću i mada su iste štandove do sad zaobilazili sad izgleda više neće, možda zbog šengena, nevažno..

-kako je to povezano s temom? pa ako je za firmu, račun, tad je vidljivo... i ako jednog dana naiđe inspektor i to zatraži tad je moguća kazna po ovoj osnovi, šverc-carina-zamp.. tj mora se štititi legalni predstavnik branda pa se falsifikati uništavaju-spaljuju .. a osoba je tad 'sretna' ako prođe bez kazne, manje sretna ako je to npr auto-cijena... a za pirateriju i carinske je od 50.000kn naviše, pa ako je nekome problem 800kn nek se ne igra jer će problem tad narasti..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.6.2021 12:23 (ihush).
3 godine
offline
Windows 10 - općenito

Aj mi molim te objasni. Ako platim 1000kn, dobijem nazad 200kn na ima PDV-a i pod trošak još preko poreza na dobit i dividendu recimo "uštedim" daljnjih 200kn.

No ipak sam platio 600kn.

A ako kupim za 10€, preko R1 računa, onda sam de facto (trošak) platio samo 8€. I zašto da platim 600kn ako mogu 8€?

Za razliku odem i fino uživam u Guinnessima.

U oba slučaja firma neće propast, samo ću u jednom moći dodatno sebe počastiti sa nekoliko Guinnessa.

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Windows 10 - općenito

Ne mogu obrisati Network Bridge pa sam odlučio reinstalirati windowse.

No, iako sam rekao da sve obriše, eto tamo negdje ostalo taj network bridge il štoveć, Ethernet 2.

Uglavnom, kako da u potpunosti maknem windowse 10 sa SSDa?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
commit kaže...

Aj mi molim te objasni. Ako platim 1000kn, dobijem nazad 200kn na ima PDV-a i pod trošak još preko poreza na dobit i dividendu recimo "uštedim" daljnjih 200kn.

No ipak sam platio 600kn.

A ako kupim za 10€, preko R1 računa, onda sam de facto (trošak) platio samo 8€. I zašto da platim 600kn ako mogu 8€?

Za razliku odem i fino uživam u Guinnessima.

U oba slučaja firma neće propast, samo ću u jednom moći dodatno sebe počastiti sa nekoliko Guinnessa.

 -koji smisao je kupovati licencu za 10€ ili za 1kn? dobiti komad papira na kojem piše R1? .. isprintaš sam, brže-jeftinije dok je taj komad papira jednake vrijednosti wc papira ako misliš na valjanu licencu i mir pred institucijama...

-ako nemaš licencu, to je to, nemaš licencu.. ako imaš pirata i sl. tad je to x-puta veći problem-kazna. Tad je besmisleno plaćti neki fejk lipu, ili-ili, ili štediš ili si miran.

-želiš li uštedjeti još 200kn? .. lako, pogledaj po drugim trgovinama cijene.

-želiš li kupiti gajbu pive? kupi ako želiš-gušt.. kakve to veze ima s licencnom ili je to tad nekako postalo ok? jednako platiš sladoled-prarking-ostalo neovisno koliko potrošiš na ginnija.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...
commit kaže...

Aj mi molim te objasni. Ako platim 1000kn, dobijem nazad 200kn na ima PDV-a i pod trošak još preko poreza na dobit i dividendu recimo "uštedim" daljnjih 200kn.

No ipak sam platio 600kn.

A ako kupim za 10€, preko R1 računa, onda sam de facto (trošak) platio samo 8€. I zašto da platim 600kn ako mogu 8€?

Za razliku odem i fino uživam u Guinnessima.

U oba slučaja firma neće propast, samo ću u jednom moći dodatno sebe počastiti sa nekoliko Guinnessa.

 -koji smisao je kupovati licencu za 10€ ili za 1kn? dobiti komad papira na kojem piše R1? .. isprintaš sam, brže-jeftinije dok je taj komad papira jednake vrijednosti wc papira ako misliš na valjanu licencu i mir pred institucijama...

-ako nemaš licencu, to je to, nemaš licencu.. ako imaš pirata i sl. tad je to x-puta veći problem-kazna. Tad je besmisleno plaćti neki fejk lipu, ili-ili, ili štediš ili si miran.

-želiš li uštedjeti još 200kn? .. lako, pogledaj po drugim trgovinama cijene.

-želiš li kupiti gajbu pive? kupi ako želiš-gušt.. kakve to veze ima s licencnom ili je to tad nekako postalo ok? jednako platiš sladoled-prarking-ostalo neovisno koliko potrošiš na ginnija.

 Zašto je ta licenca valjana kao wc papir prema institucijama?

Bug.hr reklamira jedne koji to prodaju. Misliš da je lažno?

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice