Kako spriječiti nadogradnju na Windows 10?

poruka: 10
|
čitano: 21.431
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Kako spriječiti nadogradnju na Windows 10?

Ovo su korak-po-korak upute za uklanjanje instalacije nadogradnje W7/8/8.1 na W10 za one koji je ne žele ili to neće htjeti učiniti u dogledno vrijeme a ide im na jetra njezino stalno nametanje od strane MS-a.

 

Potpuno je nebitno zbog čega W10 ne želite. Bitno je tek ga se želite riješiti.

 

Upute su namijenjene onima koji ne znaju engleski/ne posjeduju vještinu traženja ovoga po internetu/nemaju informatička znanja potrebna da (inače) ovo sami učine/ koji bi gnjavili tko zna koga da to učini umjesto njih/koji jednostavno ne žele nadogradnju na Windows 10.

 

Sprječavanje nadogradnje na W10 činite na vlastitu odgovornost. Ne zbog toga što bi se nešto moglo pokvariti, nego zbog toga što vi donosite odluku hoćete li to učiniti ili ne zbog nekih vlastitih razloga.

 

Ništa od ovoga nisam ja smislio, već je sve sažetak mnoštva uputa po internetu, prevedeno s engleskog i eventualno prilagođeno[1], jer postupak nije baš jednostavan.

 

Molio bih MS-ove svjedoke da se suzdrže od propagande/vrijeđanja i inih manifestacija svoje privrženosti MS-u te toleranciju drugačijih mišljenja.

 

  1. Ako u programskoj traci (tray) još uvijek imate ikonu W10 (što znači da još niste pokrenuli nadogradnju, iako ste je možda rezervirali jer na to imate pravo), uklonite je tako da kliknete strelicu pokraj > Customize (prilagodi) > stavka GWX > odabir Hide icon and notificatioins (sakrij ikonu i obavijesti) u padajućem izborniku > OK (u redu).

 

  1. Otvorite Control Panel (upravljačku ploču) i pokrenite Windows Update.

 

  1. Ako je prvo što vam se nudi Get W10, kliknite na tekst ispod: Wiew all available updates.

 

         Želite obrisati sva ažuriranja koja imaju ikakve veze s W10 (uključujući i tzv. telemetriju vašeg sustava –„funkcionalnost“ iz W10)

 

  1. Potražite i deinstalirajte stavku KB3035583. Ovo ažuriranje u vaš Windows instalira aplikaciju za pokretanje nadogradnje na W10. Traženje ćete morati obaviti ručno (pješice) jer vam je izbornička traka zasivljena (ne dopušta Find). Kad pronađete stavku, kliknite na nju desnom tipkom miša i odaberite Uninstall. Računalo će vam ponuditi Restart (ponovno pokretanje) no nema još potrebe to učiniti. Još toga valja ukloniti.

 

  1. Ako ste ih instalirali, deinstalirajte i sljedeće stavke:

         KB3054476

         KB3068708

         KB3075249

         KB3080149

         KB3092627

         Upgrade to Windows 10

 

        Njihovo ponovno pojavljivanje spriječit ćete i tako da, pri provjeri ažuriranja i kad vam ponovo ponudi ove stavke, odaberete Hide Update za svaku pojedinačno. Jednako učinite i ako ih niste instalirali a ne želite da se više pojavljuju. Dodatne pojedinosti o ovim stavkama potražite guglanjem svake od njih. Ako se u opisu spominje„telemetry“, na dobrom ste putu.

 

  1. Sad možete ponovo pokrenuti računalo (Restart).

 

  1. Sljedeća stvar koju morate učiniti je brisanje planirane zadaće (Task Schedule), jer će se inače nametanje nadogradnje ponovo pojaviti. Ključne kratice za traženje su „gwx“ iGWX Triggers.

 

  1. Otvorite Control Panel > Administrative Tools > Task Scheduler.

        Slijeva u oknu otvorite mapu Task Scheduler Library, unutar nje mapu Microsoft, pa unutar nje Windows pa unutar nje Setup.

        Ovdje morate u srednjem gornjem oknu obrisati obje stavke (njihov sadržaj, kao mapa): gwx i GWX Triggers. Jedna će se (gwx) vjerojatno moći obrisati odmah dok vam drugu neće dopustiti obrisati dok ne „preuzmete vlasništvo“ (Take Ownership) nad mapom. Ovo je malo zapetljanije, jer mapu morate pronaći na disku C (sistemskom) tako da slijedite putanju iz Task Scheduler-a  (Windows > Setup). Kad pronađete mapu GWX Triggers promijenite vlasništvo nad njom: klik desnom tipkom miša > Properties (jezičac Security).

Task Scheduler ostavite čitavo vrijeme otvoren, radi provjere rezultata.

 

U dijaloškom okviru Properties, pod Security, kliknite na svakog korisnika radi provjere dopuštenja (Full Control, Modify, Read & Execute itd.). Cilj je da vi, kao korisnik dobijete puna administrativna dopuštenja za upravljanje mapom GWX Triggers. Kliknite na gumb Advanced i u dijaloškom okviru pod Owner promijenite trenutačnog vlasnika (tipično: Administrators) u svoje ime (naziv računala određen još pri instalaciji W7), potvrdite s OK, a zatim si dajte sva dopuštenja u dijaloškom okviru Properties > Security (klikom u sve kvadratiće u lijevom stupcu: Full Control, Modify, Read & Execute itd.). Potvrdite s OK i pozatvarajte sve otvorene dijaloške okvire. Sad napokon u mapi u kojoj jeste (Windows > Setup) možete izbrisati mapu GWX Triggers i ona će nestati i iz Task Scheduler-a.

 

  1. Ne, još nije gotovo. S Ctrl+Alt+Del pokrenite Task Manager, pronađite GWX pod Processes i kliknite na nj a zatim i na gumb End Process te potvrdite odluku klikom na OK.

 

  1. Sad ponovo pokrenite računalo (Restart) i svi bi tragovi napasti W10 nakon toga trebali trebali nestati.

 

Ako ste instalirali W10 i ne dopada vam se, u njima odaberite Revert Windows to the previous state (ili tako nešto, mislim da će ponuditi Win verziju s koje ste nadograđivali) i sve bi se trebao vratiti na stanje kakvo je bilo prije nadogradnje no za to (predomišljanje) imate samo 30 dana. Naime, pri nadogradnji, Windows sve stare postavke sprema na HDD (cca 30 GB+) i dostupne su mjesec dana. Poslije više ne.

 

Što god učinili, na kraju ne zaboravite pokrenuti Disk Cleanup za C:, radi povrata 30 GB prostora.

 

[1] Literatura: 1., 2., 3. + još neke stručne stranice (pa i MS-ova).

 

Konstruktivne zamisli, pojednostavljenja, iskustva i eventualni ispravci su dobrodošli. 

 

Napomena: obavio sam ovaj postupak dosad na 4 računala s (legalnim) W7 x64 i sve je ok. Uputu sam napisao jer mi je već dosta gubiti vrijeme na ono što svaki korisnik može i sam ako ima upute.

 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.9.2015 20:15 (Ajar).
Moj PC  
18 1 hvala 12
12 godina
online
Re: Kako spriječiti nadogradnju na Windows 10?

Brisanje u Task Scheduleru mi je zapelo kod mape GWX Triggers, a ne mogu pronaći tu mapu u Win exploreru da bih obavio preuzimanje vlasništva nad tom mapom. Kako je naći? U Windows -> Setup nema te mape, niti gwx. Nema ih ni u drugim folderima naziva Setup na C: disku.

 

Nakon ovih koraka iz uputa, na desktopu su se pojavile dvije datoteke desktop.ini, jedna friška i druga iz 2009. godine. Pri namjeri brisanja dobijem upozorenje da Windowsi ili neki programi možda neće dobro raditi.

 

Pomoć?

 

 

15 godina
neaktivan
offline
Kako spriječiti nadogradnju na Windows 10?

Zasada tako, ali u budućnosti možda nikako.

 

Samo malo upozorenje da se ne bi previše opustili nakon što ste slijedili upute i pomislili da ste sigurni od Desetke.

 

http://arstechnica.com/information-technology/2015/10/windows-10-upgrade-installing-automatically-on-some-windows-7-8-systems/

 
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Kako spriječiti nadogradnju na Windows 10?

hvala :)

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.10.2015 20:15 (alexspalato).
 
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Kako spriječiti nadogradnju na Windows 10?

Jesu li pirati sigurni od nametljive desetke.

 
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Kako spriječiti nadogradnju na Windows 10?
Firef0X kaže...

Jesu li pirati sigurni od nametljive desetke.

 

Od desetke možda i jesu , no od ostalih mogućih nevolja zasigurno nisu sigurni.

 

8 godina
odjavljen
offline
Re: Kako spriječiti nadogradnju na Windows 10?
Firef0X kaže...

Jesu li pirati sigurni od nametljive desetke.

 Ako redovito ažuriraju sustav - nisu!

Znaš kako kažu za internet – muškarci su muškarci, žene su također muškarci, a klinci su tajni agenti. – Lastan, travanj 2010.
15 godina
offline
Re: Kako spriječiti nadogradnju na Windows 10?
markz kaže...

Brisanje u Task Scheduleru mi je zapelo kod mape GWX Triggers, a ne mogu pronaći tu mapu u Win exploreru da bih obavio preuzimanje vlasništva nad tom mapom. Kako je naći? U Windows -> Setup nema te mape, niti gwx. Nema ih ni u drugim folderima naziva Setup na C: disku.

 

Nakon ovih koraka iz uputa, na desktopu su se pojavile dvije datoteke desktop.ini, jedna friška i druga iz 2009. godine. Pri namjeri brisanja dobijem upozorenje da Windowsi ili neki programi možda neće dobro raditi.

 

Pomoć?

 

 

 I meni je to bilo najteže učiniti. Sigurno je na C:, u mapi Windows no tu počinje petljanje: je li pod Setup, Tasks, System ili System 32. Svakako u Folder Options (Control Panel), pod jezičcem View, klikni uradijski gumb "Show hidden files, folders and drives" (to tije pri vrhu popisa) i tako ćeš imati pregled na svime. Nažalost, budući sam i ja sve obrisao  , više se ne sjećam gdje sam našao taj vražji GWX. Ali jesam i više ga nema .

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kako spriječiti nadogradnju na Windows 10?
Ajar kaže...

 Sigurno je na C:, u mapi Windows no tu počinje petljanje: je li pod Setup, Tasks, System ili System 32.

Nažalost, budući sam i ja sve obrisao  , više se ne sjećam gdje sam našao taj vražji GWX. Ali jesam i više ga nema .

 GWX folder se može naći u System32 i (na 64 bitnim Windowsima) u SysWOW64.

If it ain`t broken, you`re not working hard enough ...
15 godina
neaktivan
offline
Kako spriječiti nadogradnju na Windows 10?

Eto, dogodilo se i to. Uskoro ćete morati isključiti Automatic updates ako ne želite W10.

 

Early next year, we expect to be re-categorizing Windows 10 as a “Recommended Update”. Depending upon your Windows Update settings, this may cause the upgrade process to automatically initiate on your device. Before the upgrade changes the OS of your device, you will be clearly prompted to choose whether or not to continue. And of course, if you choose to upgrade (our recommendation!), then you will have 31 days to roll back to your previous Windows version if you don’t love it.

If you are on a metered connection on Windows 7 or Windows 8.1, then you have the option of turning off automatic updates.

 

https://blogs.windows.com/windowsexperience/2015/10/29/making-it-easier-to-upgrade-to-windows-10/

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice