Francuska zabranila Office365 i Google Docs skolam

poruka: 12
|
čitano: 4.822
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Francuska zabranila Office365 i Google Docs skolam

Evo cekam vec skoro cijeli tjedan hoce li netko na BOL-u objaviti prilicno znacajnu vijest o Francuskoj i njenoj zabrani Offica 365 i Google Docs-a u skolama.

 

Vijest iz franskuskog medija (provucite ga kroz translate) kao i konacno vijest u nekom engleskom mediju o istoj temi.

 

 

Miro 

Zasto vodeci I.T. casopis u RH o tome nije vec izvjestio?

 

Zasto nemamo na BOL-u nekakav interview sa ministrom obrazovanja o ovakvoj ili slicnoj temi?

 

Sto se cini u RH po pitanju online privatnosti nasih ucenika i studenata?

 

 

 

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.11.2022 10:57 (syncmaster245b).
 
14 0 hvala 3
16 godina
offline
Re: Francuska zabranila Office365 i Google Docs sk
syncmaster245b kaže...
Miro 

Zasto vodeci I.T. casopis u RH o tome nije vec izvjestio?

Zasto nemamo na BOL-u nekakav interview sa ministrom obrazovanja o ovakvoj ili slicnoj temi?

Sto se cini u RH po pitanju online privatnosti nasih ucenika i studenata?

Odlična ideja, ali ostario si, bojim se.

BUG nikada nije talasao, malo se kroz šalu na BOL-u prozivalo za besmislene projekte/događaje/izjave, ali to je maksimum.

Mreža je nešto ozbiljnija, ali također nema tu pravog novinarstva niti povlačenja (pre)ozbiljnih tema.

I BUG i Mreža su katalozi za reklamiranje hardvera, eventualni pokoji ozbiljniji test, ali neće ti se oni nikome zamjerati.

 

Ne krivim ih i razumijem ih, da me se ne bi krivo shvatilo. Imaju svoju poslovnu politiku i tjt.

Gledam te!
15 godina
offline
Re: Francuska zabranila Office365 i Google Docs sk
Veliki Brat kaže...

Odlična ideja, ali ostario si, bojim se.

 

Uopce ne sporim to, pola stoljeca kuca na vrata.

 

Veliki Brat kaže...

BUG nikada nije talasao, malo se kroz šalu na BOL-u prozivalo za besmislene projekte/događaje/izjave, ali to je maksimum.

Mreža je nešto ozbiljnija, ali također nema tu pravog novinarstva niti povlačenja (pre)ozbiljnih tema.

I BUG i Mreža su katalozi za reklamiranje hardvera, eventualni pokoji ozbiljniji test, ali neće ti se oni nikome zamjerati.

 

Ne krivim ih i razumijem ih, da me se ne bi krivo shvatilo. Imaju svoju poslovnu politiku i tjt.

 

Ma sve 5.

Prozivao sam ih na to jos 2010 kada je e-matica koja je kostala 5 milijuna kuna, a svjedno je pala i stvorila cijeli kaos na kraju skolske godine.

No tada sam jos uvijek bio "mlad" (i glup po nekim stvarima, ne zavaravajmo se) i nisam kuzio kako svijet funkcionira.

 

No ova tema koju sam sad potegao, nema veze sa nikakvom eventulnim lokalnim dubioznim natjecajem, ali ima sa jednostavnim informiranjem javnosti o temi koja ce biti sve znacajnija kako godine bude prolazile.

Mislim da ne treba kristalna kugla kako bi se to uvidjelo.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.11.2022 11:56 (syncmaster245b).
15 godina
offline
Francuska zabranila Office365 i Google Docs skolam

bump.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Francuska zabranila Office365 i Google Docs sk
syncmaster245b kaže...

Evo cekam vec skoro cijeli tjedan hoce li netko na BOL-u objaviti prilicno znacajnu vijest o Francuskoj i njenoj zabrani Offica 365 i Google Docs-a u skolama.

 

Vijest iz franskuskog medija (provucite ga kroz translate) kao i konacno vijest u nekom engleskom mediju o istoj temi.

 

 

Miro 

Zasto vodeci I.T. casopis u RH o tome nije vec izvjestio?

 

Zasto nemamo na BOL-u nekakav interview sa ministrom obrazovanja o ovakvoj ili slicnoj temi?

 

Sto se cini u RH po pitanju online privatnosti nasih ucenika i studenata?

 

 

 

 ČINI SE TO DA SU DJECA DANAS POD NASTAVOM I TO 2 ŠKOLSKA SATA GLEDALI TEKMU

15 godina
offline
Re: Francuska zabranila Office365 i Google Docs sk
Boris grozni kaže...

 ČINI SE TO DA SU DJECA DANAS POD NASTAVOM I TO 2 ŠKOLSKA SATA GLEDALI TEKMU

 

Kuzim sto zelis reci i do nedavno bih se slozio bespogovorno s tobom.

U nekoj eventualnoj raspravi, dosli bi do zajednickog zakljucka da su "ljudi ovce", "pamcenjem zlatne ribice", "kruha i igara"...

 

No sto vise razmisljam o ovom konkretnom primjeru (online privatnost), prebacujem krivnju na medije ( u ovom slucaju i BOL ukljucen).

 

Ne mogu optuzivati ljude za ravnodusnost u nekim temama, kada te iste teme nisu medijski popracene kao neke druge (npr. klimatske promjene) i ljudi nisu jednostavno dovoljno informirani.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.11.2022 20:37 (syncmaster245b).
16 godina
moderator
offline
Re: Francuska zabranila Office365 i Google Docs sk
syncmaster245b kaže...

Evo cekam vec skoro cijeli tjedan hoce li netko na BOL-u objaviti prilicno znacajnu vijest o Francuskoj i njenoj zabrani Offica 365 i Google Docs-a u skolama.

 

Vijest iz franskuskog medija (provucite ga kroz translate) kao i konacno vijest u nekom engleskom mediju o istoj temi.

 

 

Miro 

Zasto vodeci I.T. casopis u RH o tome nije vec izvjestio?

 

Zasto nemamo na BOL-u nekakav interview sa ministrom obrazovanja o ovakvoj ili slicnoj temi?

 

Sto se cini u RH po pitanju online privatnosti nasih ucenika i studenata?

 

 

 

U tekstovima koje si linkao piše da besplatne pakete "ne bi trebalo koristiti", odnosno da "ne žele besplatne ponude", uopće se ne navodi da je "Francuska zabranila Office školama" koju si ti stavio u naslov?!? Clickbaitom želiš privući pozornost?

 

Jasno da im je u konačnici cilj prekinuti s dosadašnjom praksom, ali to je za sada tek u postupku. A povod svemu je "strah" od smještaja podataka izvan EU, što je regulirano GDPR-om (kao što i piše u ovim objavama), a to je stara priča, problem koji je cijelo vrijeme otvoren već nekoliko godina, nije nešto što se odjednom dogodilo. Kao što i oni pišu, rješenja se traže, ali će biti - komercijalna (to je ono što sugeriraju, kako bi se riješio problem usklađivanja s GDPR-om), i to onda netko mora platiti.

 

Sve u svemu - nije baš tako neki dramatičan i bombastičan događaj kako ga ti interpretiraš i usput medije (poimence Bug) prozivaš kao da smo mi (mediji) regulatori.

 

...
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.11.2022 22:43 (Miro).
15 godina
offline
Re: Francuska zabranila Office365 i Google Docs sk
Miro kaže...
... A povod svemu je "strah" od smještaja podataka izvan EU, što je regulirano GDPR-om ..

 

 -problem je ujkosem (us+uk) i formalna-vs-stvarna 'jurisdikcija' nad irelandijom gdje se nalaze mail i sl. serveri (i ujko ih tamo drži kako bi bili izvan dohvata njegovog pravosuđa, kao i guantanamo.. no ipak se zna tko je gazda (vlasnik) dok je priča o brexitu dio toga ili uspostava 'šengena' između uk koja više nije eu... (smijeh))..

-klasično svi traže da podatci građana moraju biti na teritoriju pod jurisdikcijom te vlasti (ono između redova, tko tad ima pristup + nalog, tko to odlučuje-kontrolira... politički-pravno važno, relano nevažno za 99% ..).

 

.. sličnosti i razlike, npr frenči je već kaznio velike kao googlea, hr-ostali to ne mogu, mada je stvar-zakon-sve isto... a i frenč ponekad dobije čvrgu (od trumpeka, no sad je biden-tranzicija-primirje-zatišje.. kao rat i covid..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Francuska zabranila Office365 i Google Docs skolam

FISA sud nije briga gdje se serveri fizički nalaze i pod čijom su formalno pravnom jurisdikcijom.

To je obična marketinška magla koju su IT firme prodale neukima i onima koji imaju raspon pažnje od 1 minute.

Svaka američka firma se pokorava FISA sudu, te bilo kojem drugom sudu od strane US pravosuđa kada je u pitanju domicilna firma.

Razlika je što FISA-ini nalozi nisu javni i samim time se otvara prostor za prodaju IT maglu u vidu "serveri su na XY području radi usklade"

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.11.2022 8:07 (CrniPero).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Francuska zabranila Office365 i Google Docs sk
Miro kaže...
Sve u svemu - nije baš tako neki dramatičan i bombastičan događaj kako ga ti interpretiraš i usput medije (poimence Bug) prozivaš kao da smo mi (mediji) regulatori.

Nije covjek bez vraga napisao da se originali FR tekst provuče kroz google translate - nije baš isti tekst kao i GB vijest...

U principu se radi o odgovoru ministra na poziv premijera da se očituju o "cloud in the center" smjernici i taj odgovor je išao u smjeru da navedena rješenja ne zadovoljavaju uvjete, kako GDPR-a, tako niti navedene smjernice.

Postaje nešto dramatičnije kada se uzme u obzir i vijest kako izbacuju iste alate iz vlastite administracije (i s istim argumentima).

Naravno, koja točno rješenja bi ih mogla zamijeniti (u google-translate tekstu koji sam linkao spominje se "internal solution developed by the services of the State", tako da naravno da prijelaz neće biti niti brz niti bezbolan.

 

No pitanje se ne odnosi toliko na sam taj događaj nego na pitanje što naša država radi u tom smislu, postoje li HR smjernice tipa "cloud in the center", što HR misli napraviti po pitanju zaštite prava vlastitih građana.

Dakle ne treba biti bombastično niti dramatično, samo informativno :)

Tipa, HR porezni obveznici bi to voljeli znati, pa postoji medijski prostor koji bi se mogao popuniti takvim informacijama

(doduše, ne znam baš koliko postotak HR poreznih obveznika interesira takaav podatak, bojim se da smo u manjini).

Gledam te!
15 godina
offline
Re: Francuska zabranila Office365 i Google Docs sk
Miro kaže...

 

U tekstovima koje si linkao piše da besplatne pakete "ne bi trebalo koristiti", odnosno da "ne žele besplatne ponude", uopće se ne navodi da je "Francuska zabranila Office školama" koju si ti stavio u naslov?!? Clickbaitom želiš privući pozornost?

 

Jasno da im je u konačnici cilj prekinuti s dosadašnjom praksom, ali to je za sada tek u postupku. A povod svemu je "strah" od smještaja podataka izvan EU, što je regulirano GDPR-om (kao što i piše u ovim objavama), a to je stara priča, problem koji je cijelo vrijeme otvoren već nekoliko godina, nije nešto što se odjednom dogodilo. Kao što i oni pišu, rješenja se traže, ali će biti - komercijalna (to je ono što sugeriraju, kako bi se riješio problem usklađivanja s GDPR-om), i to onda netko mora platiti.

 

Sve u svemu - nije baš tako neki dramatičan i bombastičan događaj kako ga ti interpretiraš i usput medije (poimence Bug) prozivaš kao da smo mi (mediji) regulatori.

 

 Hvala na odgovoru Miro.

 

Za pocetak, nisam odmah odgovorio na tvoj upis, jer sam htio malo promisliti.

 

Poimence sam prozvao Bug jer smatram da ste jedan od rijetkih u medijskom prostoru koji su kompetentni odraditi takvu temu. Mozda sam ovaj upit trebao poslati i poimence prozvati Gospodarski list, no nisam jer sam smatrao strucni informaticki casopis boljom opcijom.

 

 

Miro kaže...

Sve u svemu - nije baš tako neki dramatičan i bombastičan događaj kako ga ti interpretiraš i usput medije (poimence Bug) prozivaš kao da smo mi (mediji) regulatori.

Ukoliko dodje do toga da je potrebno pojasnjavati glavnom uredniku informatickog casopisa vaznost ovakvog poteza francuskih vlasti, misljena sam da vise nije vrijedno truda bilo sto dodavati na ovu temu.

 

Ovakav ili slican prijedlog upucen Bug-u, nece mi se vise ponoviti.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
Poruka je uređivana zadnji put pet 25.11.2022 10:48 (syncmaster245b).
16 godina
moderator
offline
Re: Francuska zabranila Office365 i Google Docs sk
syncmaster245b kaže...
Miro kaže...

 

U tekstovima koje si linkao piše da besplatne pakete "ne bi trebalo koristiti", odnosno da "ne žele besplatne ponude", uopće se ne navodi da je "Francuska zabranila Office školama" koju si ti stavio u naslov?!? Clickbaitom želiš privući pozornost?

 

Jasno da im je u konačnici cilj prekinuti s dosadašnjom praksom, ali to je za sada tek u postupku. A povod svemu je "strah" od smještaja podataka izvan EU, što je regulirano GDPR-om (kao što i piše u ovim objavama), a to je stara priča, problem koji je cijelo vrijeme otvoren već nekoliko godina, nije nešto što se odjednom dogodilo. Kao što i oni pišu, rješenja se traže, ali će biti - komercijalna (to je ono što sugeriraju, kako bi se riješio problem usklađivanja s GDPR-om), i to onda netko mora platiti.

 

Sve u svemu - nije baš tako neki dramatičan i bombastičan događaj kako ga ti interpretiraš i usput medije (poimence Bug) prozivaš kao da smo mi (mediji) regulatori.

 

 Hvala na odgovoru Miro.

 

Za pocetak, nisam odmah odgovorio na tvoj upis, jer sam htio malo promisliti.

 

Poimence sam prozvao Bug jer smatram da ste jedan od rijetkih u medijskom prostoru koji su kompetentni odraditi takvu temu. Mozda sam ovaj upit trebao poslati i poimence prozvati Gospodarski list, no nisam jer sam smatrao strucni informaticki casopis boljom opcijom.

 

 

Miro kaže...

Sve u svemu - nije baš tako neki dramatičan i bombastičan događaj kako ga ti interpretiraš i usput medije (poimence Bug) prozivaš kao da smo mi (mediji) regulatori.

Ukoliko dodje do toga da je potrebno pojasnjavati glavnom uredniku informatickog casopisa vaznost ovakvog poteza francuskih vlasti, misljena sam da vise nije vrijedno truda bilo sto dodavati na ovu temu.

 

Ovakav ili slican prijedlog upucen Bug-u, nece mi se vise ponoviti.

 Ovo je podforum "Vijest by forumaši" - zašto ga ti kao "građanin novinar" ne koristiš za tu namjenu, kada je već ponuđena? Taj prostor smo i otvorili forumašim baš zato da mogu reagirati kada misle da nitko drugi, pa ni Bug, nije pisao o nečemu što bi moglo biti zanimljivo publici koja prati web i forum.

 

Umjesto toga, da incijalno napišeš neku vijest (ponavljam - tome je ovaj podforum i namijenjen), ti si prostor primarno iskoristo za prozivanje!

 

ihus je u svojoj reakciji, iako napisanoj šeretski, puno više rekao o pozadini cijele te teme, nego li ti kao pokretač teme o barem elementarnim činjenicama, a sada još djeluješ uvrijeđeno, ne znam ni zašto... Jer razgovaramo o temi koju si pokrenuo? Baš zato što poštujem tvoju aktivnost na forumu i dugi staž, reagirao sam.

Što bih ja sada trebao, u istom stilu, reći - ako ti ja moram objašnjavati gdje živiš i koliko je naše političare briga za informatičku infrastrukturu, a kamoli za tamo neku izloženost osobnih podataka, onda bolje da ti više nikada ni ne odgovaram, što god me pitao?

...
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.11.2022 1:23 (Miro).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice