Bodybuilding - od početnika do naprednih izdvojena tema

poruka: 29.519
|
čitano: 6.306.050
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

https://shopbuilder.hr/koncentrati-izolati-proteina-sirutke-whey/optimum-nutrition-100-whey-protein-gold-standard-2-273-kg-q3683?gclid=CjwKCAjw07qDBhBxEiwA6pPbHqZ-2-QgbEtFXHW01LoDoT71oB1DD9v-zKslABkK76RtbeHd9jVU8RoCBP8QAvD_BwE

 

za ove novce složiš oko 75 mjerica i popiješ, a u zbregovu imaš za te novce 44 mjerice. 30 dana više.

 

Još jednom dokazano da iako je dobro ono kad nemaš što bolje, s nogu zuknut taj zbregov ili dukat shit, neispaltivo je na duge staze.

 

Nisam gledao onaj puding od zbregova, može mi netko izračunati sastav da vidim šta tamo ima

Kompa probaj ignoriraj autora, pomaže.
14 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
fila2208 kaže...

https://shopbuilder.hr/koncentrati-izolati-proteina-sirutke-whey/optimum-nutrition-100-whey-protein-gold-standard-2-273-kg-q3683?gclid=CjwKCAjw07qDBhBxEiwA6pPbHqZ-2-QgbEtFXHW01LoDoT71oB1DD9v-zKslABkK76RtbeHd9jVU8RoCBP8QAvD_BwE

 

za ove novce složiš oko 75 mjerica i popiješ, a u zbregovu imaš za te novce 44 mjerice. 30 dana više.

 

Još jednom dokazano da iako je dobro ono kad nemaš što bolje, s nogu zuknut taj zbregov ili dukat shit, neispaltivo je na duge staze.

 

Nisam gledao onaj puding od zbregova, može mi netko izračunati sastav da vidim šta tamo ima

 Da, al tebi je mjerica wheya 24g proteina, dok je mjerica zbregova 50g proteina. Tako da ne može se uspoređivati na taj način.

 

Ali u suštini da zaključimo jer se nema smisla raspravljat previše oko toga, dobro je obadvoje i nek neko koristi kak mu paše.

13 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
fila2208 kaže...

https://shopbuilder.hr/koncentrati-izolati-proteina-sirutke-whey/optimum-nutrition-100-whey-protein-gold-standard-2-273-kg-q3683?gclid=CjwKCAjw07qDBhBxEiwA6pPbHqZ-2-QgbEtFXHW01LoDoT71oB1DD9v-zKslABkK76RtbeHd9jVU8RoCBP8QAvD_BwE

 

za ove novce složiš oko 75 mjerica i popiješ, a u zbregovu imaš za te novce 44 mjerice. 30 dana više.

 

Još jednom dokazano da iako je dobro ono kad nemaš što bolje, s nogu zuknut taj zbregov ili dukat shit, neispaltivo je na duge staze.

 

Nisam gledao onaj puding od zbregova, može mi netko izračunati sastav da vidim šta tamo ima

Pa nitko nije rekao da bi se ta mlijeka trebala koristit umjesto wheya, nego kažemo da su više nego kvalitetan proizvod po pitanju proteina, pogotovo za tu cijenu. Mislim da nema ništa slično a da sadrži 50g proteina.

 

Puding se ne isplati kraj tog mlijeka. 

10 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
fila2208 kaže...

A pa da, njemu se za 8kn isplati davat 50 gr čistog proteina po toj bočici sigurno.

 

Nije loše, bolje popit to nego čokoladno mlijeko ili nešto, ali slijepo vjerovati tablicama da nije napucano šećerima i dodatnim sladilima je super.

 

Uzmeš donekle prokušan protein i s njime suplementiraš, što ne znači da su ti dukati i zbregovi loši, ako ti je jedini izvor proteina, bolje išta nego ništa, ali smatram da su prerazvikani.

Kao sad čokolino whey i ta sranja.

 

Ne pricamo mi je li isplativije pit zbregov ili neki whey koncetrat nego samo govorimo da to nije smece kao sto ti pricas,a jedini secer ti je tu mlijecni secer i to 24gr na 50gr proteina sto nije lose uopce.

 

Uostalom onaj kome je to glavni izvor proteina bi trebao poslozit malo prehranu pa tek onda gledat hoce li kupit whey ili neki napitak gotovi.

 

Sta ti znaci prokusan whey?na svakom imas nazat nutritivne vrijednosti i do tebe je oces tom vjerovat ili ne,a i nije znanstvena fantastika proizvodnja whey praska da bi to neka velika razlika bila.

Sad sam bas gledao po int i  myproteinov na stranici labdoor gdje se rade nezavisna istrazivanja je u samom vrhu sto se tice kvalitete.

Ja osobno mislim da su tu nijanse samo sto se tice topljivosti i okusa,stvar kako kome osobno pase.Mene zaboli k koja je marka samo da je cijena ok,a pakiranje sto vece.

McSimon kaže...

ON Gold standard cokolada pomijesana s mlijekom je GOAT okus medu proteinima

 Ja sam ga pio i iskreno nista specijalno kao sto se prica za njeg.

 

Kod mene je ovdje oko 2.7kg ili koliko je ono pakiranje oko 550kn,razlika mi je preko 350kn na 2.5kg,a ja kad kupujem to je vecinom 3 pakiranja od 2.5kg.

Radje uzmem neki jeftiniji pa nek mu je i slabija topljivost svakako ma popijem u sekundi ,a za razliku cu radje kupit 100 jaja i par kila mesa.

Origin_Steam: hrka11
3 godine
neaktivan
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
ma gymbeam 230kn 2.5kg 10 okusa ili protein buzz na shopbuilderu i rokaj
3 godine
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
https://hr.the-nutrition.com/trgovina/Proteini/stype/2/cat/1



Mislim da su ipak ovdje najbolji proteini,dobro je i to da su uvijek neki na akciji.
14 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

Gdje nabaviti stalak za bench? Trebao bi si nabaviti jedan za bench ali sve što nalazim po web shopovima je poprilično skupo... Gdje nabavljate opremu? Ili bi bilo najisplativije diy stalak? 

10 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
Da li bi mi netko tko zna mogao složiti full body kućni trening? Imam i utege pa se može to uključiti ako je potrebno.
14 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
Azmo kaže...
Da li bi mi netko tko zna mogao složiti full body kućni trening? Imam i utege pa se može to uključiti ako je potrebno.

https://forum.bodybuilding.com/showthread.php?p=1266579371#post1266579371 

 

Odlično složeni programi i sve fino objašnjeno... One vježbe za koje nemaš spravu zamjeni sa nekim drugim, guglaj primjerice lat pulldowns alternative pa ćeš vidit da možeš raditi dumbbell rows umjesto toga

6 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
Azmo kaže...
Da li bi mi netko tko zna mogao složiti full body kućni trening? Imam i utege pa se može to uključiti ako je potrebno.

Sto zelis postici?

 

Nabiti misice i izgledati kao bodybuilder ili biti "lean" i snazan sa "normalnim" izgledom ? 

 

Za prvo trebas vise opreme i novaca za slozit doma, a druga opcija ti je ici u teretanu.

 

Za ovo drugo, moja preporuka je kettlebell. trebas 1 kettlebell, manje novaca i vjezbas doma.

 

Pocnes sa 16 kg i zavrsis sa 36kg.

 

3-5 godina vjezbanja i izgledat ces fenomenalno, bit ces snazan i zdrav, sa brutlanom "core" bazom, dupetom kakve nemaju ni manekenke, neunistivim kukovima i opcenitom full body kondicijom za bezbrizan zivot.

 

Jeftina oprema koju mozes nositi gdje god hoces po potrebi, sa vremenom vjezbanja cca 45 min.

 

jednostavne i ubitacne vjezbe. 6 osnovih pokreta, disciplina, strpljivost i mentalna snaga uz redovno vjezbanje i optimalnu unos kalorija, otopit ces visak masnog tkiva, i nabit ces misicnu masu.

 

Swing

Clean

Squat

Snatch

Press

Get up

 

Kako se izvode pogledas ovdje 

 

Ako ti dosade tu i tamo ubacis dodatne vjezbe koje imas na YT koliko hoces, ali nemas potreba, ovih 6 ti aktivira sve misice i dovoljne su dok ne predes tezinu od 30kg, a kada dodes do 30kg vec ces biti monstrum i snagom i izgledom 

 

Sta god odlucis, smao trebas biti uporan i ne odustajati, rezultati ne dolaze brzo i treba puno strpljenja i discipline.

 

10 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
3dfx kaže...
Azmo kaže...
Da li bi mi netko tko zna mogao složiti full body kućni trening? Imam i utege pa se može to uključiti ako je potrebno.

Sto zelis postici?

 

Nabiti misice i izgledati kao bodybuilder ili biti "lean" i snazan sa "normalnim" izgledom ? 

 

Za prvo trebas vise opreme i novaca za slozit doma, a druga opcija ti je ici u teretanu.

 

Za ovo drugo, moja preporuka je kettlebell. trebas 1 kettlebell, manje novaca i vjezbas doma.

 

Pocnes sa 16 kg i zavrsis sa 36kg.

 

3-5 godina vjezbanja i izgledat ces fenomenalno, bit ces snazan i zdrav, sa brutlanom "core" bazom, dupetom kakve nemaju ni manekenke, neunistivim kukovima i opcenitom full body kondicijom za bezbrizan zivot.

 

Jeftina oprema koju mozes nositi gdje god hoces po potrebi, sa vremenom vjezbanja cca 45 min.

 

jednostavne i ubitacne vjezbe. 6 osnovih pokreta, disciplina, strpljivost i mentalna snaga uz redovno vjezbanje i optimalnu unos kalorija, otopit ces visak masnog tkiva, i nabit ces misicnu masu.

 

Swing

Clean

Squat

Snatch

Press

Get up

 

Kako se izvode pogledas ovdje 

 

Ako ti dosade tu i tamo ubacis dodatne vjezbe koje imas na YT koliko hoces, ali nemas potreba, ovih 6 ti aktivira sve misice i dovoljne su dok ne predes tezinu od 30kg, a kada dodes do 30kg vec ces biti monstrum i snagom i izgledom 

 

Sta god odlucis, smao trebas biti uporan i ne odustajati, rezultati ne dolaze brzo i treba puno strpljenja i discipline.

 

Baš si me nasmijao!

 

Ma ne želim bit nikakav bodybuilder.

 

Samo želim bit koliko mogu snažan i izgledat ok. Uredski sjedeći posao ubija pa mi treba i s te strane. Želim dobit snagu i definiciju te sačuvati zdravlje.

 

Hvala obojici!

10 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
Azmo kaže...

Baš si me nasmijao!

 

Ma ne želim bit nikakav bodybuilder.

 

Samo želim bit koliko mogu snažan i izgledat ok. Uredski sjedeći posao ubija pa mi treba i s te strane. Želim dobit snagu i definiciju te sačuvati zdravlje.

 

Hvala obojici!

Dok si pocetnik ti mozes doc do ok izgleda bez nekih tegova i vjezbama samo sa tezinom svog tijela,pa dodavat postepeno tezinu.

Ali bez vecih tezina ces napredovat ali sporije...doc ces do tog da s manjom tezinom moras napravit vise ponavljanja da bi misic dobio taj stimulus za rast,a to po broju ponavljanja dodje vec na vjezbe izdrzljivosti itd...bit ces ti lean,izrezan sto se kaze ali ne sa nekim vecim misicima i na manjoj kilazi.

Kad vec prodjes tu fazu i ajmo rec skines kilazu,dobijes neki oblik vec ces raditi s nekim ok tezinama e tada ces dodavat vecu kilazu postepeno ili prelazit na veci broj ponavljanja sto vec nije optimalno za cistu hieprtrofiju (mislim na slucaj gdje vec nisi obicni pocetnik i znas pravilno radit vjezbe).

Napredak ti moze biti i u popravljanju forme izvodnjenja vjezbe,manje pauze ili najcesce dodavanje postepeno kilaze,sto ne mora nuzno bit tako ali posto si pocetnik ovo ce ti najlakse ici.Mada moj savjet ti je uci pravilno izvodjenje.

Ja sam iz istog razloga kao i ti posao u teretanu jer su me ledja pocela zajebavat,sjedim po cili dan ali na kraju sam zaglavio u tom da idjem sada 5 puta tjedno na trening,gledam ne propustat nikako,jednostavno kad vidis rezultat ne zelis stat,a sto se ledja tice prije nisam mogao stat ili sjedit na mjestu 15min da me ne pocme smetat,danas sam 1h stao u mjestu ravno bez problema ikakvih.

Pocmi s osnovama cucanj,benc,mrtvo,military press i veslanje u pretklonu jos dodaj propadanja,zgibove,sklekove.

Ovo kad vec mozes radit bez problema par serija s 10-12 ponavljanja imat ces izgled s kojim ces bit zadovoljan,a i ledja ces rijesit.

 

ps.evo ti moj primjer na slici.

 

1 slika i 2 slika ti je prehrana i trening s girjam,biciklo,nogomet tu sam bio u dobroj kondiciji,vozanje bicikla po 40-50km bez problema skinio sam sa 101kg na 90kg.

2 slika i 3 slika ti je teretana,trcanje i prehrana sa 90kg na 78kg.

 

sve ukupno oko 5mj,mada na slici izlgedas lean,nema puno body fata,na slikama izgledas odlicno,ali to je 78kg slike varaju kad stanes kraj nekog od 100kg isti si djecak neki.

Origin_Steam: hrka11
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.4.2021 7:40 (hrka11).
13 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

kako se to izgleda kao bodybuilder? kako da to izbjegnem? da izbjegavam stat na šprice pod tušem od velikih momaka?

 

da dižem više ponaljanja za defku, a ne masu? Smijem jest čokolino whey i piti zbregov napitke proteinske?

Kompa probaj ignoriraj autora, pomaže.
10 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
fila2208 kaže...

kako se to izgleda kao bodybuilder? kako da to izbjegnem? da izbjegavam stat na šprice pod tušem od velikih momaka?

 

da dižem više ponaljanja za defku, a ne masu? Smijem jest čokolino whey i piti zbregov napitke proteinske?

 Samo zobene i jaja,puno jaja.... 

Origin_Steam: hrka11
13 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

Najjače mi kad mi netko kaže ma ja nebi onako jako se napucao nego malo se zategnuo.

Diže kamilicu, sjedi na telefonu i gym mu je tek tako da kaže da ide. Ja da ličim kao neki sram bi me bilo reć da idem u gym uzimam mjesto ljudima koji znilja treniraju.

Kompa probaj ignoriraj autora, pomaže.
3 godine
protjeran
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

Pozdrav, može neka preporuka amaterskih rukavica, idealno u paketu s bandažom i štitilom za zube. Veličina ruke je srednja.

8 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

Ima tko preporuku dobrog programa za snagu i 5-6x tjedno gyma. U globalu vrtim  ledja ramena noge prsa  i zapocinjem sa compound liftovima  i onda izolacijske na to...ali u odredjenim vjezbama  hittam plateu aka bench OHP ... deadlift mi jedino moze se rec linearnije napreduje od svih liftova (bench 75kg , ohp 50kg , cucanj 90kg , i deadlift 150)

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
12 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
sseennoonn kaže...

Ima tko preporuku dobrog programa za snagu i 5-6x tjedno gyma. U globalu vrtim  ledja ramena noge prsa  i zapocinjem sa compound liftovima  i onda izolacijske na to...ali u odredjenim vjezbama  hittam plateu aka bench OHP ... deadlift mi jedino moze se rec linearnije napreduje od svih liftova (bench 75kg , ohp 50kg , cucanj 90kg , i deadlift 150)

Probaj smanjiti trening na 2-3 puta tjedno.

10 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
sseennoonn kaže...

Ima tko preporuku dobrog programa za snagu i 5-6x tjedno gyma. U globalu vrtim  ledja ramena noge prsa  i zapocinjem sa compound liftovima  i onda izolacijske na to...ali u odredjenim vjezbama  hittam plateu aka bench OHP ... deadlift mi jedino moze se rec linearnije napreduje od svih liftova (bench 75kg , ohp 50kg , cucanj 90kg , i deadlift 150)

Po meni ti je to previse,odmor cuda cini...misic se mora odmorit isto kao sto ga moras opteretit na treningu.

Napravi deload pa vidi sta ce bit slijedeci tjedan.

Probaj wendler 531 + bbb.

Meni je ko pocetniku nakon gubitka kila i kad sam krenuo na "masu" pomoglo da dobijem snagu i to dobro,sad trenutno malo drukcije radim ide polako ali funkcionira sigurno,ne moze s preko noci nista.

Origin_Steam: hrka11
13 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

Nije ni čudno svaki trening radiš šta dl, bp i čučanj? Čemu, ništa od toga nemoš odradit kako spada i napreduješ sporo.

 

Uvijek sam bio i ostat ću zagovornik split treninga. Podjeli si tjedan na 3-4 treninga. I udaraj svaki dan taj lift + pripadujće vjžebe i daj sve od sebe na njemu pa ćeš osjetit rast jer ćeš imat i dosta vremena za odmor.

 

Sad će se javit neki i reć e šta d ati netko drži pištolj na glavi i traži od tebe da digneš 150kg u benchu pa valjda ćeš češće radit bench...

 

ako radiš dobar jak trening treba tebi od takvog treninga dovoljno odmora da bi mogao opet kvalitetno kroz par dana raditi opet kako spada.

 

poštujem svačiji pristup prema treningu, ali meni je ovaj split sistem već godinama najaznimljiviji i s guštom ga radim, kao io 90% ekipe koje znam,

Kompa probaj ignoriraj autora, pomaže.
8 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih

Ne ne.  Radim npr.  jucer ledja ... deadlift  nesto zgibova  lat pulldown  cable row ,straight arm pushdown  i onda biceps vjezbe...danas onda npr ramena  ohp  ,1 arm standing arnold press....lateral cable raise.....pa onda leg day cucanj leg extension ...ham raise ...lunges.... prsa bench  fly machine cable cross  i onda repeat to sve jel iduce dane...tako da u globalu svaki dan radim  zapocnem  za odredenu grupu compound  i onda na to  izolacijske jel..Svakako bi htio hipertrofiju  da ako vec  i napredujem u snazi da uz to jel ipak ima i  neki oblik 

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
13 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

ajoj sad si gotov, sad će te ovi intrnet coachevi razapet i reć ti da je to smeće trening.

 

 

Izbaci DL, radi ga svaki drugi trening, orijentiraj se na veslanje svih vrsta za velika i lijepa leđa.

 

Imaj na umu da je prva vježba najteža i uzet će ti puno energije, sukladno tome prilagodi ostatak treninga na kablovima ili bučicama, pokušaj sporo i fino gađato mišić.

 

Ideš svaki drugi dan jel?

Kompa probaj ignoriraj autora, pomaže.
9 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

Ukoliko ti je izgradnja misica i dobivanje na masi glavni prioritet, sam taj "lov" na snagu i brojeve ti dugorocno ne mora i najvjerojatnije nece nista dobro donijet osim totalne demotivacije i jada nakon sto zaredas jedan period stalla i platoa.  

 

Ja sam osobno, nazalost, dugo vremena imao takvu nekakvu filozofiju, dok nisam rekao sam sebi jebes sve ovo i krenuo na onaj bezglavi old school "chase the pump :D" trening i mentalitet, to mi je uistinu napravilo najvecu razliku. 

 

Time under tension i volumen = gains

13 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
metrix.2k kaže...

Ukoliko ti je izgradnja misica i dobivanje na masi glavni prioritet, sam taj "lov" na snagu i brojeve ti dugorocno ne mora i najvjerojatnije nece nista dobro donijet osim totalne demotivacije i jada nakon sto zaredas jedan period stalla i platoa.  

 

Ja sam osobno, nazalost, dugo vremena imao takvu nekakvu filozofiju, dok nisam rekao sam sebi jebes sve ovo i krenuo na onaj bezglavi old school "chase the pump :D" trening i mentalitet, to mi je uistinu napravilo najvecu razliku. 

 

Time under tension i volumen = gains

 Poanta treninga je da uživaš. Danas smo frend i ja rasturili noge, zezali se trpali kilaže, jedan drugom assitirali, šamaralai se i zezali, super trening na kraju jedva hodamo.

 

to je poanta, da je to sve zabava da uživaš, a i super se osjećaš pod tenzijom kako kažeš.

 

Hvatanje brojki, makrosa, nutrijenata i toga može demotivirati i izbaciti ljude iz kolosijeka umjesto da ih motivira u gym.

 

Svaka čast onome tko živi takv život i pazi na sve, ali to po meni, ako nije za binu nema smisla.

Kompa probaj ignoriraj autora, pomaže.
8 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih

Pa dobro neka mi kažu da je smeće program, da vidim što će predložiti.Ne pametujem i  govorim da znam sve. Smatram da trebam uciti jos jako jako puno . U gym idem svaki dan 6x tjedno 

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
10 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
sseennoonn kaže...

Pa dobro neka mi kažu da je smeće program, da vidim što će predložiti.Ne pametujem i  govorim da znam sve. Smatram da trebam uciti jos jako jako puno . U gym idem svaki dan 6x tjedno 

 Ako radis ovakav trening i 6 puta tjedno to ti je previse zato i ne napredujes...imas gori primjer koji sam ti predlozio napredovat ces sigurno bolje ili sto su ti ostali predlozili isto bolje nego to sto radis.

Origin_Steam: hrka11
15 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

Jel ko narucivo u zadnje vrijeme(nakon 01.01) sa myproteina(uk stranica), otkud salju?

 

EDIT: i da nadodam jel tko uzimo sa bulk powders whey?

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.4.2021 21:03 (R4zOR229).
5 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
R4zOR229 kaže...

Jel ko narucivo u zadnje vrijeme(nakon 01.01) sa myproteina(uk stranica), otkud salju?

 

EDIT: i da nadodam jel tko uzimo sa bulk powders whey?

 ja uzimao, narudzba oko soma kn, bez carine

 

Mislim da salju iz njemacke, al nebitno je zapravo odakle: ako narucujes na .hr domeni, nece ti lupiti carinu

13 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
R4zOR229 kaže...

Jel ko narucivo u zadnje vrijeme(nakon 01.01) sa myproteina(uk stranica), otkud salju?

 

EDIT: i da nadodam jel tko uzimo sa bulk powders whey?

možeš naručiti samo s hr stranice

5 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

Sto kazete na program, jel je ok izbalansiran? Pocetnik sam, imam 4 dana tjedno za gym(home; imam bucice, sipku, bench i stalak za cucanj)

 

edit. zajebo sam dane na slici.. ide upper a, lower a- pon i uto,  upper b i lower b-cet i pet

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.4.2021 16:03 (Kushmar).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice