Remote paljenje racunala

poruka: 27
|
čitano: 7.027
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Remote paljenje racunala

Pozdrav, 

 

htio bih napraviti remote paljenje računala. Polazim od toga da imam sklopku koju kontroliram remote, i preostaje samo dio kako upaliti računalo sa stanjima ON/OFF koje kontroliram na sklopki. 

 

(A da zaobiđemo arduino i robotića koji bi stisnuo button na računalu, hehe ...tako bi čak i znao napravit) 

 

Traži se što elegantnije rješenje, idealno bi bilo kad bi se ta sprava uštekala u dio hardwarea računala i da od tamo trigira paljenje računala. Znači što manje lemljenja i custom kerefeka, jer ovo neću samo ja stavljat na svoje računalo...a nije svatko vičan lemljenju...

 

Hvala na bilo kakvim sugestijama.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Remote paljenje racunala
ako se ne varam bio je neki silverstone remote za paljenje kompa.
znači spaja se na matične receiver i imas daljinski. sigurno ih ima na ebayu ako nisu dostupni na sluzbenoj stranici.
ako si to misli da palis komp sa daljinskim.
12 godina
offline
Remote paljenje racunala

Nisam dovoljno doučen,

ali nema li mrežna kartica

na računalu WAKE ON LAN

u BIOSU/UEFI, pa da se

može tako "probuditi"

računalo?

Mora li tada biti on standby?

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Remote paljenje racunala

Može se, ali ako se ne varam moraš podestiti router i BIOS.

(Vidio sam da postoje softverska rješenja, al ne znam kak to radi pošto je PC ugašen)

 

Na Google/Youtube potraži Wake on PC over internet.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
15 godina
odjavljen
offline
Remote paljenje racunala

Mrežno rješenje - po mom iskustvu, routeri u pravilu blokiraju slanje takvih paketa. Ja nisam mogao s VPN-a na ASUS-ovom routeru upaliti komp jer je na ASUS routeru VPN na drugom subnetu i ne može se promijeniti da bude na istom kao i LAN. Na kraju sam na drugo računalo, koje se nikad ne gasi, digao PHP skriptu kojoj mogu pristupiti iz VPN-a i preko nje mogu poslati paket za paljenje kompa. Neki najjeftiniji mrežni SoC bi to mogao odrađivati.

 

HW rješenje bi bilo spojiti se paralelno s power botunom, s tim da bi trebalo dovesti i 5V SB liniju (možda s USB-a koji je konfiguriran da je uvijek pod naponom) i 5V normalnu liniju (floppy ili molex konektor). 5V SB napaja sklop, kratko prespajanje power botuna pali komp, te šalje windowsu signal za shutdown. 5V normalnog napajanja daje signal da se komp još nije ugasio, te kad se pali, na određeni period blokiraš slanje komande za gašenje dok se Windows digne.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Remote paljenje racunala

Hvala na odgovorima. WoL bi zaobišao, a ova gore spomenuta komponenta je "short remote" a traži se "long remote". Ali je pokazatelj da bi se i komponenta za long remote trebala moći ujapčat direktno na matičnu. Koliko skuzih, matična ima pripremu za to...inače nebi bilo jednostavno istu spojit na kućište, tj. na power button koji je dio kucista.

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Remote paljenje racunala

Matična ti u pravilu nema pripremu za to, osim ako se radi o serverskoj matičnoj koja ima čitav neovisni management sustav spojen na LAN, bilo preko zajedničkog porta, bilo preko decidiranog.

 

USB uređaj bi tu mogao biti koristan - može poslati power signal (kao power tipka na tipkovnici), kad se Windows digne, driver odrađuje ostalo. Međutim, mora biti podešen BIOS ili jumper da bi to radilo - u prvom redu da USB ima napajanje dok je komp ugašen.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Remote paljenje racunala

Sound good doesnt work, probao prije jedno mjesec dana naštelat upravo to i preko wake on lan opcije u matičnoj i neće i neće, više mi se nije dalo stim zahebavat.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Remote paljenje racunala

Skoro svaki komp podržava WoL, ali...

Problem sa WoL funkcijom u Win 10 je frustrijaći, u najmanju ruku. MS je to zamislio da radi iz S3, S5 ne.

 

Microsoft je sa UEFI pizdarijama preuzeo konetrolu nad BIOS-om i to jednostavno ne radi... osim ako...

 

1) U biosu upaliti WoL opciju

2) U biosu disable S3

3) U win, isključiti u properties od NIC-a da windows može ugasiti uređaj

4) Također pod adv postavkama uključiti WoL, Magic packet itd...

5) U power postavkama isključiti "turn on fast startup", nalazi se u meniju di se bira što se događa kad se pritisne power tipka

 

Dobar način za skužiti hoće li raditi WoL je indikator za ethernet na samoj kartici u S5 state (shutdown), alo postoji link nakon shutdown-a WoL u pravilu radi.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.7.2020 10:04 (filter160).
Moj PC  
0 0 hvala 2
16 godina
offline
Remote paljenje racunala

Jedna mogućnost:

https://www.hackster.io/zvonko-bockaj/wemos-esp8266-remote-pc-switch-062c7a

 

Ja sam si to radio za kontrolu preko mobitela, nije komplicirano, ali ima nešto lemljenja ako hoćeš da to bude kompaktno i pouzdano. Ako već ne kao kompletno rješenje, možda ti koristi kao ideja da vidiš što se može.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Remote paljenje racunala

Nije problem da se komponenta lemi prilikom izrade. Nezamislivo bi bilo da komponenta nastane bez toga. 

 

Integracija komponente u računalo mora biti "noobie proof" ...ili ti ga na što jednostavniji način i bez lemljenja. ;) 

 

Hvala na linku, proučit ću. ;)

9 godina
offline
Re: Remote paljenje racunala

Hmm...ovo zvuči odlično. Hoćeš reći da bi se uređaj mogao štekati u komp putem USB utora i od tamo slati pobudu za paljenje računala? 

Ako je tako, to je izvrsno. 

 

Kakav je to signal koji bi se slao na usb utor i kakva priprema je za to potrebna u biosu?

11 godina
offline
Re: Remote paljenje racunala
MrBlc kaže...

Mrežno rješenje - po mom iskustvu, routeri u pravilu blokiraju slanje takvih paketa. Ja nisam mogao s VPN-a na ASUS-ovom routeru upaliti komp jer je na ASUS routeru VPN na drugom subnetu i ne može se promijeniti da bude na istom kao i LAN.

 

Može ti Asus to odraditi, forwardirati port na VPNu, skriptom rjesiti sta da Asus radi s tim portom tj kome da ga spusta.

 

https://github.com/RMerl/asuswrt-merlin.ng/wiki/Policy-based-Port-routing-(manual-method)

 

 

Example 1.

Selectively route Web HTTP/HTTPS (Port 80 and 443) traffic from 192.168.1.99 via VPN Client 2

 

iptables -t mangle -A PREROUTING -i br0 -m iprange --src-range 192.168.1.99 -p tcp -m multiport --dport 80,443 -j MARK --set-mark 0x2000/0x2000

 

PS nisam probao jos, ali to bi trebalo biti to.

Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavements, watch T.V., save for your old age, obey the law. Repeat after me; I am free
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.7.2020 10:39 (Jovanka).
16 godina
offline
Re: Remote paljenje racunala
bozoou kaže...

Pozdrav, 

 

htio bih napraviti remote paljenje računala. Polazim od toga da imam sklopku koju kontroliram remote, i preostaje samo dio kako upaliti računalo sa stanjima ON/OFF koje kontroliram na sklopki. 

 

(A da zaobiđemo arduino i robotića koji bi stisnuo button na računalu, hehe ...tako bi čak i znao napravit) 

 

Traži se što elegantnije rješenje, idealno bi bilo kad bi se ta sprava uštekala u dio hardwarea računala i da od tamo trigira paljenje računala. Znači što manje lemljenja i custom kerefeka, jer ovo neću samo ja stavljat na svoje računalo...a nije svatko vičan lemljenju...

 

Hvala na bilo kakvim sugestijama.

 jel imaš nešto kao wifi utičnicu kojoj možeš pristupiti online? Ako imaš onda samo podesiš u biosu da ti je Allways on u slucaju nestanka pa ponovnog dolaska struje. I sa tim češ dobiti to da preko wifi aktiviras tu utičnicu i komp će se upaliti čim aktiviraš utičnicu... kad završiš sa računarom ugasiš ga normalno online i onda preko wifi samo isključiš utičnicu do slijedeće potrebe za računarom...

-BiH-slackspace
15 godina
offline
Re: Remote paljenje racunala
ovajonaj kaže...
bozoou kaže...

Pozdrav, 

 

htio bih napraviti remote paljenje računala. Polazim od toga da imam sklopku koju kontroliram remote, i preostaje samo dio kako upaliti računalo sa stanjima ON/OFF koje kontroliram na sklopki. 

 

(A da zaobiđemo arduino i robotića koji bi stisnuo button na računalu, hehe ...tako bi čak i znao napravit) 

 

Traži se što elegantnije rješenje, idealno bi bilo kad bi se ta sprava uštekala u dio hardwarea računala i da od tamo trigira paljenje računala. Znači što manje lemljenja i custom kerefeka, jer ovo neću samo ja stavljat na svoje računalo...a nije svatko vičan lemljenju...

 

Hvala na bilo kakvim sugestijama.

 jel imaš nešto kao wifi utičnicu kojoj možeš pristupiti online? Ako imaš onda samo podesiš u biosu da ti je Allways on u slucaju nestanka pa ponovnog dolaska struje. I sa tim češ dobiti to da preko wifi aktiviras tu utičnicu i komp će se upaliti čim aktiviraš utičnicu... kad završiš sa računarom ugasiš ga normalno online i onda preko wifi samo isključiš utičnicu do slijedeće potrebe za računarom...

Ovo sta je kolega napisao koristim na svojim minerima. Radi super.

 

Ne znam koju maticnu imas, ali dosta njih ima opciju u biosu s kojom se PC sam pali kad dobije struju.

 

Za tako nesto treba ti Sonoff https://neutrinomobile.hr/sonoff-basicr2-wifi-diy-pametni-prekidac.html , postoji vise modela, vidis sta ti odgovara. Uglavnom, Sonoff spojis na WIFI, instaliras aplikaciju na mobitel preko koje mozes radit svasta. Remote palit, gasit struju, timeri, mjerit potrosnju...

 

 

9 godina
offline
Re: Remote paljenje racunala

Da, došao sam i do te opcije preko jednog drugog foruma. I to mi se čini odličnim rješenjem, no ipak ako bi se komponenta mogla izvesti tako da se šteka na komp putem USB utora, tome bi dao prednost. 

 

A ako ne ide po gornjem, onda ću tako izvesti. Premostiti napajanje preko kontrolirane sklopke i koristiti bios mode "Allways on" ;) 

Tu bi se isto moglo izvesti simaptično riješenje kao uređaj koji se šteka u komp na mjestu prihvata "power kabla", a power kabel bi se onda štekao u taj uređaj.

13 godina
offline
Remote paljenje racunala

Pokušavam si za posao složiti wol s nodeMcu-om kojeg triggeram preko blynk appa na mobu, ali do sad nisam uspio i nisam skužio još u čemu je problem. Test radim na Thinkpadu t440 sa uključenim svim opcijama za wol funkciju, a spojen je u iskonov zyxel router putem lana. Ono što sam primjetio je da kad pokušavam triggerat s moba, router na spojenom lan portu zablinka, ali ne pali laptop. Probao full shutdown, te iz sleepa

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Remote paljenje racunala

wol u lanu bi trebao raditi.. tj podesi bios, isključi fastboot, u driveru mrežne potraži opciju wol (par mogućih naziva..).. enable i tad bi u lanu moralo raditi.

+ postoji magic ping i postoji mogućnost definiranja npr FFFFFFFF .. u biosu-driveru.. potraži.

 

+ na mobaču? probaj WolOn, radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.9.2020 12:54 (ihush).
13 godina
offline
Re: Remote paljenje racunala
ihush kaže...

wol u lanu bi trebao raditi.. tj podesi bios, isključi fastboot, u driveru mrežne potraži opciju wol (par mogućih naziva..).. enable i tad bi u lanu moralo raditi.

+ postoji magic ping i postoji mogućnost definiranja npr FFFFFFFF .. u biosu-driveru.. potraži.

 

+ na mobaču? probaj WolOn, radi.

 Jedino što nisam provjerio je na kojoj je postavci fastboot. Wake on lan je poštiman u biosu, magic packet je podešen u naprednim opcijama mrežnog adaptera. U ovom slučaju intel i218v. Isključeno gašenje adaptera u slučaju štednje i inih gluposti. Jedino što me brine je da su routeri danas dovoljno da ne puštaju magic packet na 9. portu, ali onda mi ne bi ni lan lampica zablinkala kad pošaljem pobudu preko appa, a ipak flashne svaki put. Nisam ja baš doma u štelanju mrežnih postavki routera. 

 

Probat ću sad ovaj app koji si naveo.

 

15 godina
offline
Re: Remote paljenje racunala

može biti i port 7, 0 .. bilo koji

-wol fičer je nepotrebno povezan na više mjesta tj ovisi o biosu osim lan može biti i pci + driver koji također ima par povezanih stavki da bi proradio dok u slučaju problema se spominje i fastboot itd. tj nije nešto konkretno-pravilo nego kombinacija i moraš probati više tog dok podesiš. Vjerojatno da se izbjegne paljenje koje većina juzera ne želi.. (dok oni koji to znaju nakon par pokušaja se snađu, radi..)

-tj u lanu kad sve podesiš, radi, dok s interneta većinom ne, tj ovisi o modemu-firmwareu i otvorenim portovima-firewallu pa kućna oprema operatera u pravilu ne dozvoljava neovisno o postavkama (kao da modem neovisno o postavkama ne propušta, možda centrala-server..). Pošto u lanu nije 'zanimljivo' a preko wana ovisi o modemu.. nemam ništa konkretnije za predložiti nego traži-isporbaj par programa, prvo u lanu tj to će 90% raditi.. a ako ne radi wan probaš drugi soft ili čačkaš modem-firewall.

 

-ako sve to probaš i opet neće... tad googlaš za svoju konkretnu mbo-lan karticu i modem, tj tad se nađe po specijaliziranim forumima što-gdje podesiti i ponekad neka blesava stvar kao fastboot to onemogućava ili power..

-ili .. probaš na drugoj liniji-operateru.. kod susjeda, na poslu.. tj ponekad je to dovoljna razlika i ako tad radi, tad barem znaš gdje zapinje, tj modem-firewall-rulovi/rute ili server-centrala.

 

-ako proradi, javi koja kombinacija, ne samo port nego oprema-operater...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Remote paljenje racunala

Riješio na kraju problem preko Blynk app-a, nodemcu-a i releja tako da triggeram power button direkt na ploči i bok.

 

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Remote paljenje racunala

-nepotrebno.. :) tj na routeru 'samo' trebaš bindati mac-ip u arp-tablici (ako router ima opciju, ako nema drugi router.. tj svaki napredniji korisnik treba pravi router, ne operaterov-modem..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Remote paljenje racunala
Naravno da ne mislim na toj lokaciji kupovati drugi router pored isp-ovog. Ovo mi je ispalo kao najjednostavnija opcija. Druga je bila da se nakelji rpi koji će ga dizat, ali je ovo ispalo sve zajedno oko 40kn
14 godina
offline
Remote paljenje racunala

mozda ovo

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Remote paljenje racunala
Ima to kakav naziv?
15 godina
offline
Remote paljenje racunala

to je 'daljnski' za paljenje ali ne dovoljno 'daleko', jer moraš biti u dometu daljinskog... beskorisno za ovakvu potrebu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice