Kod resin printera ti je 90% zajeba kod slice-anja, tj. kod postavljanja supporta. Možeš naravno i automatiku koristiti, ali uvijek treba dorada jer ostane visećih dijelova. Srećom za to ima toolova koji preskeniraju slice-ani file (Photon validator ili UV Tools npr.) pa pokažu ako detektiraju probleme. Onda nazad u slicer i dodati potpornje i tako pimplaš. U pravilu ode mi barem 30 minuta na slice-anje.
Što se fail-ova kod printanja tiče tu zapravo i nisam imao problema. Dva puta je baš bio fail, ali je bila moja krivica jer sam zaboravio pritegnuti plate za Z os nosač pa se klimalo i pokakalo print...
Da se opere višak resina sa printa se kupa u alkoholu. Ja to radim u tekućini za dezinfekciju ruku, u konzumu je pola litre 24-25kn, 70% etanol. Pokazalo mi se kao dobro rješenje. Jeftinije nego izopropanol koji je 80 i nešto kuna za litru u chipoteci. Drugdje ga ni nisam našao. Imam staklenku sa gumenim poklopcem. Print bućnem u to, tu i tamo promiješam štapićem, i nakon nekih 5 minuta vadim van i stavljam u drugu staklenku sa alkoholom. U pravilu se rade dva kupanja, prvi pobere najviše, a ovaj drugi opere finije ostatke. Nekada zatvorim staklenke, nekada ne, ne ishlapi to baš tako brzo :). Mislim da sam prije dva mjeseca zadnji put mijenjao alkohol.
Imam UV LED žarulju sa aliexpressa, koštala je oko tri dolara, kupio sam i mali solarni turntable, mislim da je bio oko 4 dolara. Nakon pranja i sušenja stavim print na to, upalim lampu i to ga polagano vrti i prži do fajrunta :).
Zapravo overhang i bridge-ing su manji problem nego kod FDM-a. Glavni razlog je što se tu odjednom radi čitav sloj, ne vuku se linije, Tako da ako imaš "krajeve" i u na njih u slijedećem sloju stavljaš most to je to, nema panike oko povlačenja crte od jednog do drugog kraja jer se sve dogodi istovremeno, kao da si stavio dasku preko krajeva. Slično je i sa overhangovima, kod FDM-a mora dio biti na prijašnjem sloju da se ima za što uhvatiti, ovdje je tako po defaultu jer opet, čitav sloj se prži, nije problem da li će se jedna linija imati krajičkom za što uhvatiti. A i supporti su drugačijeg tipa nego na FDM-u, štapići, samo treba podbočiti dio koji visi, tj. tzv. otoke. Evo primjera od ovog Space Marine-a, noga mu je zapravo viseća no zato su tu supporti da ju pridrže dok se ne spoji sa ostatkom tijela, sloj po sloj.
Za tu lampu je daleko veći problem volumen, imaš praktički dva tipa printera, ovaj kao što je moj koristi 6" LCD kao masku i volumen im je cca 115 x 65 x 155 mm, neki imaju više po vertikali, ali X/Y im je svima tu negdje, razlika bude koji milimetar vamo-tamo. Drugi tip je npr. Anycubic Mono X i Elegoo Saturn (ima ih sigurno još, ovi su mi prvi pali na pamet) koji koriste 8,9" LCD ekran i volumen od cca 192 x 120 x 245 mm. Znači kugla bi na mom mogla promjera nešto većeg od 6 cm, a na ovim većima do 12 cm. Što zapravo isto nije veliko :D.
Morati ću jednom probati isprintati tu lampu. Vidio sam da na aliexpress-u imaju stalak i elektroniku za nju, postoji verzija sa vanjskim napajanjem i sa unutrašnjim i naravno daljinski za mijenjati boju kojom će svjetliti :).
Resin sam uglavnom kupovao na aliexpress-u, ima ih dosta koji imaju EU skladišta, tako da dođe za par dana i nema zezanja sa carinom. Imam i jednu flašu od 3D Jake-a, kupio za probu kada su imali božićni popust. Imam sada par litara resina na lageru pa će potrajati dok to potrošim. U pravilu printam sa jednim dok ga ne potrošim jer to u pravilu farbam.
Zavisi koliko ti se postwork-a da utrošiti možeš i veće stvari isprintati, evo još jednog primjera
*edit*
Izem ti forum i okretanje slika...