Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti... izdvojena tema

poruka: 1.319
|
čitano: 469.212
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
online
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

freedns.afraid.org jedini ne filozofira sa loginovima svaki mjesec i tim forama, ima hrpu primjera za gotove skripte (cron) za update i tako... Odličan servis.

15 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Nuclear_Phoenix kaže...

freedns.afraid.org jedini ne filozofira sa loginovima svaki mjesec i tim forama, ima hrpu primjera za gotove skripte (cron) za update i tako... Odličan servis.

 -svaki je odličan.. ali nakon nekog vremena kad se proširi-pročuje krene s 'pro' (naplatom) i već rutinskom ili naplatom ili login dosadom (obaveza.. pa kad je 'važno' jedna briga više a čak ni za kućne potrebe nije praktično to često mijenjati..). dyndns je godinama bio free, više nije, sad je na tom mjestu npr no-ip a gore spomenuti će vjerojatno u neko vrijeme postati isti ili gašenje tj 99% je to praksa.

-skripte-cronovi .. zgodno no 'nepotrebno' jer ekšli sve to ima-radi-može svaki servis, tj može biti važnije juzerima na win ako nemaju potrebnih alata-soft tj takav servis mora pokrivati win-lin-mac ili barem win (+90% desktopa..) dok je za lin to 'višak'.. + prosječno znanje prosječnog juzera na win-lin osu i time potreba za takvim alatima.

 

-važnije, poznati-popularni servisi su obično u routeru podržani u opciji, dok je neki anonimni-novi nepoznat.. i tad ovisi o tim soft-alatima + neprakično u odnosu na router jer tad taj posao mora obavljati neko upaljeno računalo itd itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
online
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Pošto je ovo RPi tema, pretpostavlja se neko elementarno poznanje linuxa, crona i neki takvih điđa.

 

Ne moramo od svega napraviti nauku. Ovaj je free, radi, financira se donacijama i naginje naprijednijim userima (vidljivo iz zbrčkanog weba, puno tehnike i nedostatka službenog updatera). Definitivno nije za tipičnog win usera i nekog tko očekuje da će naći taj freedns u svom routeru.

15 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

.. slažem se, no tad imaš situaciju da to juzer već zna.. tj ili je napredni ili nije, kao što je i prosjek na ovom forumu ipak očekivano više naprednih .. tj pišemo za 'sve' pa tko što od tog treba izabere :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
online
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Evo ako je netko zainteresiran staviti android na RPi. Ja sam isprobao radi jako dobro

 

https://konstakang.com/devices/rpi4/LineageOS18/

Sve što znam o životu naučio me Đelo Hadžiselimović
Moj PC  
1 0 hvala 2
16 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Gledam te!
 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
koji-lik kaže...

Ja sam kupovao na galago iz slovenije. Stiglo mi je za tri-četiri dana, a dostava mi je bila jeftinija nego da sam iz zagreba naručio u zagreb...nažalost

 Gdje kod nas uopće ima za kupiti RPi? Znam da je prije chipoteka imala, ali koliko vidim sad imaju samo accessories.

16 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

I na sluzbenoj stranici rasprodano. Ima samo 2GB.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Imam jedan pi3b koji mi skida epg (webgrab++) pa me zanima ima li tko iskustva sa pokretanjem programa u ramu na raspberryu i koliko bi to bilo pametno?
Koristim inaće folder2ram za logove (/var/log) i mogu prebaciti kompletni webgrab++ i pokretati iz rama da smanjim zapisivanje na sd karticu.
 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Imam Raspberry Pi 3 , ne radi samo GPIO . Da li je moguće da driveri ne rade. Znanje mi je nula za raspbbery ima li u ST netko da mi eventualno to flashira naravno uz naknadu. Pozz

14 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Pozdrav, novi sam u ovome pa molim savjet.

Jel moguće od raspberrya složit računalo koje bi povezao s TV-om i bežičnim mišem i tipkovnicom i koristio isključivo za neki light browsing i sl.? Hvala

WHITE STONES VARAŽDIN
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Tincha kaže...

Pozdrav, novi sam u ovome pa molim savjet.

Jel moguće od raspberrya složit računalo koje bi povezao s TV-om i bežičnim mišem i tipkovnicom i koristio isključivo za neki light browsing i sl.? Hvala

 Da.

Say hello to my little friend
15 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Vidim da dugo nitko nije pisal tu, al mozda netko vidi. Trebalo bi mi nesto kaj nece bucit i trosit puno struje za lokalni file server, vrtit neke light aplikacije za webscraping i takve stvari(.net). Pa sam doso do raspery pi, to nebi trebalo bit problem? Mozda ako netko zna nesto drugo sta bi bilo bolje? I na kraju di kupit uopce i koju verziju? Ja sam najvise gledo onu najacu od 8gb, ove slabije me malo strah da mi nebi radile kak spada.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Kakvi su zahtjevi tih aplikacija? Uvijek mozes postaviti sve na nekom cloud VPSu ili dropletu pa provjeriti je li 4GB RAM-a dovoljno ili treba vise.

Vjerujem da bi sve radilo bez problema na rPi ali najveci problem je dostupnost - shopovi poput galagomarket ga nemaju na stanju a preprodavaci na ebayu traze bezobrazne iznose.

 

Ja inace vrtim cluster sastavljen od 3x HP t620 Thin Clienta. Za razliku od raspberrya imaju punokrvni procesor usporediv sa celeronima u jeftinim laptopima. Kupljeni su za ~160KN po komadu i mislim da za te novce ne moze bolje.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Ma gledo sam i te mini PCe, ak imas kakvu preporuku slobodno. Najvise me muci potrosnja, nzn kolko ta cuda trose. Ovaj kaj si ti navel sam gledo na amazonu i bas mi se ne cini isplativ za 100eura.

18 mjeseci
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Ja kuci imam raspberry pi 4 (4gb) i na njemu vrtim 10tak kontenera (Whoogle,wikijs,jellyfin,flame,portainer,transmission-openvpn),medjutim nazad u dane sam znao vrtit po 20tak kontenera, tako da realno price/performans je super, naravno ako uspijes naci po nekoj normalnoj cjeni, ove sad cjene raspberrya su divlje.

Ukoliko zelis nesta malo bolje, pogledaj ZimaBoard,cini se kao kul projekat.

Sto se tice mini PC-a, koristim https://de.aliexpress.com/item/1005003110339518.html?gatewayAdapt=glo2deu, jedan takav sa 16gbram 256gb ssd, na njemu imam proxmox instaliran i preko njega virtualiziran pfsense i plus nekoliko kontenera, naravno to je malo bolja opcija,jebiga zbog arhitekture procesora,medjutim i dosta skuplja,potrosnja ovog uredjaja kod mene je izmedju 25-30w..

 
1 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Upadam u ovu temu kao padobranac, ali mi palo na pamet da od rspberry PI napravim HTPC (Home Theater PC):

pa me zanima kako to uraditi što jeftinije.

Mogao bih staviti da ga boot-a sa USB, i neki nezahtjevni Linux stavit (npr. Ubuntu), i onda samo mu stavit Kodi i to je to...

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Problem je vec duzi nedostatak raspberry-ia za kupiti, pa bi mogao (za otprilike iste novce, cca. 450 kn) koristiti neki kineski android box (ima obican android na sebi, na android TV).

Ja imam to i stavio sam Kodi i imam jos bezicnu tipkovnicu na njega prikljucenu i radi bez problema.

Jedino ako hoces Netflix, Disney i ostalo onda bi moglo biti problema sa licencama za HD rezoluciju i slicno. Za tu svrhu ti je onda bolji Xiaomi TV box sa androidom za TV, otprilike ista cijena a moze i Kodi ici na njega (takodjer isprobao).

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.10.2022 9:29 (10alex).
9 godina
protjeran
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
10alex kaže...

Problem je vec duzi nedostatak raspberry-ia za kupiti, pa bi mogao (za otprilike iste novce, cca. 450 kn) koristiti neki kineski android box (ima obican android na sebi, na android TV).

Ja imam to i stavio sam Kodi i imam jos bezicnu tipkovnicu na njega prikljucenu i radi bez problema.

Jedino ako hoces Netflix, Disney i ostalo onda bi moglo biti problema sa licencama za HD rezoluciju i slicno. Za tu svrhu ti je onda bolji Xiaomi TV box sa androidom za TV, otprilike ista cijena a moze i Kodi ici na njega (takodjer isprobao).

 A šta misliš da od starog laptopa(toshiba - 10 godina star) napravim HTPC, instaliram Ubuntu Server , spojim se sa preko svog laptopa preko SSH i sve podesim(mogao bih ga dirktno UTP kablom spojiti na router radi stabilnosti konekcije) i onda sam postavim Kodi i to je to. Našao sam neke tutorijale na jubito već....

16 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Ivan_hacker kaže...

Kupljeni su za ~160KN po komadu i mislim da za te novce ne moze bolje.

Pih, 160 kn/kom je ništa!

R4zOR229 kaže...

Ma gledo sam i te mini PCe, ak imas kakvu preporuku slobodno. Najvise me muci potrosnja, nzn kolko ta cuda trose. Ovaj kaj si ti navel sam gledo na amazonu i bas mi se ne cini isplativ za 100eura.

Imaš HP T610 za 400-tinjak kn za keš. Dođe s jednim 16GB SATA SSD-om (DOM - disk on module).
Ja sam taj DOm izvadio, stavio OS (Openmediavault) na USB stick i unutra ugurao 2 SATA 2,5" diska.

Jako malo troši i sasvim okej radi. OMV također ima podršku za docker kontejnere, tako da imam Syncthing gore i mali jeftini NAS.

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.10.2022 10:07 (Veliki Brat).
10 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Moze i to, samo provjeri da li ces moci neke "teze" (h.265) filmove vrtiti na njemu.

Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Kako se globalna situacija sa dostupnošću RPi polagano oporavlja, tako sve više mislim nabaviti si jedan RPi4/4gb no koliko vidim kod nas su cijene i dalje bolesne. Cca 100€ za RPi4/4gb.

Zanima me ima li koja solidna SBC alternativa koju mogu naručiti u RH (garancija i tako to) ili ako ne, gdje izvana da naručim RPi ili alternativu sa direktnom dostavom u RH.

 

Primarno korištenje uređaja bi bilo za Octoprint, Pihole, Philips HUE bridge, neki VPN, torrent seedbox možda i privatan cloud.

Neš sitno i tiho da mi ne zuji pored glave. Najviše me privlači RPi jer je popularan pa time ima i veliki user-support base.

A i GPIO pinovi su fora jer mislim napraviti privatu meteo stanicu, ako upecam te senzore na nekom popustu.

Radije ne bih neki thin client, osim ako cijena baš nije jako dobra. Ne želim preći 100€ za uređaj i napajanje.

Uostalom, imam i stari laptop (i5 7200u) pa mi thin client nije privlačan.

 

Dosta objava tu je godinu-dvije staro pa vjerujem da je dosta toga novog došlo na tržište.

The planet broke before the Guard did!
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
imsonotgonnatellyoumyname kaže...

Kako se globalna situacija sa dostupnošću RPi polagano oporavlja, tako sve više mislim nabaviti si jedan RPi4/4gb no koliko vidim kod nas su cijene i dalje bolesne. Cca 100€ za RPi4/4gb.

Zanima me ima li koja solidna SBC alternativa koju mogu naručiti u RH (garancija i tako to) ili ako ne, gdje izvana da naručim RPi ili alternativu sa direktnom dostavom u RH.

 

Ja sam uzeo neki dan na welectron.com RPI 4, 8GB za 85€. Ne znam imaju li direktnu dostavu u RH, ja sam narucio kod frenda u Njemacku. 
Pogledaj na geizhals.de (to je kao nabava.net za Njemacku i Austriju), mozda su jos pale cijene.. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.9.2023 11:46 (t0ss).
16 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
imsonotgonnatellyoumyname kaže...
Zanima me ima li koja solidna SBC alternativa koju mogu naručiti u RH (garancija i tako to) ili ako ne, gdje izvana da naručim RPi ili alternativu sa direktnom dostavom u RH.
Dosta objava tu je godinu-dvije staro pa vjerujem da je dosta toga novog došlo na tržište.

Ako ne ciljaš na neku specifičnu namjenu za koju imaš gotovo rješenje radije nabavi RPi.
Nije samo stvar u user base-u, nego prije svega u softverskoj podršci, obzirom da ti driveri trebaju za kompletan SoC, što se u praksi pokazalo problematičnim. Inače imaš Odroide razne, Banana Pi, ...

Gledam te!
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Veliki Brat kaže...
imsonotgonnatellyoumyname kaže...
Zanima me ima li koja solidna SBC alternativa koju mogu naručiti u RH (garancija i tako to) ili ako ne, gdje izvana da naručim RPi ili alternativu sa direktnom dostavom u RH.
Dosta objava tu je godinu-dvije staro pa vjerujem da je dosta toga novog došlo na tržište.

Ako ne ciljaš na neku specifičnu namjenu za koju imaš gotovo rješenje radije nabavi RPi.
Nije samo stvar u user base-u, nego prije svega u softverskoj podršci, obzirom da ti driveri trebaju za kompletan SoC, što se u praksi pokazalo problematičnim. Inače imaš Odroide razne, Banana Pi, ...

 

Kužim u potpunosti. Zato i mislim RPI. Jer je popularan, te su bugovi ispeglani. Znam da postoje brojni klonovi, samo ih nema u RH za kupiti. Ili ima, samo ja nezz tražiti pa pitam ako netko ima iskustva.

t0ss kaže...

Ja sam uzeo neki dan na welectron.com RPI 4, 8GB za 85€. Ne znam imaju li direktnu dostavu u RH, ja sam narucio kod frenda u Njemacku. 
Pogledaj na geizhals.de (to je kao nabava.net za Njemacku i Austriju), mozda su jos pale cijene.. 

 
Vidim na njihovoj stranici da imaju direktan shipping u Hrvatsku za 10€.
Za 10€ manju cijenu nego koliko bi kod nas platio samo RPI4/4gb, dobijem RPI, ventilator, heatsink, microHDMI adapter i ofišl napajanje.

 

 

 

A ništa. RPI 5 očigledno nikad neće izaći, pa ćemo se snaći sa četvorkom.

Ako još tko ima neki Njemački sajt za probati, pls javite.

The planet broke before the Guard did!
16 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
imsonotgonnatellyoumyname kaže...
Veliki Brat kaže...
imsonotgonnatellyoumyname kaže...
Zanima me ima li koja solidna SBC alternativa koju mogu naručiti u RH (garancija i tako to) ili ako ne, gdje izvana da naručim RPi ili alternativu sa direktnom dostavom u RH.
Dosta objava tu je godinu-dvije staro pa vjerujem da je dosta toga novog došlo na tržište.

Ako ne ciljaš na neku specifičnu namjenu za koju imaš gotovo rješenje radije nabavi RPi.
Nije samo stvar u user base-u, nego prije svega u softverskoj podršci, obzirom da ti driveri trebaju za kompletan SoC, što se u praksi pokazalo problematičnim. Inače imaš Odroide razne, Banana Pi, ...

 

Kužim u potpunosti. Zato i mislim RPI. Jer je popularan, te su bugovi ispeglani. Znam da postoje brojni klonovi, samo ih nema u RH za kupiti. Ili ima, samo ja nezz tražiti pa pitam ako netko ima iskustva.

t0ss kaže...

Ja sam uzeo neki dan na welectron.com RPI 4, 8GB za 85€. Ne znam imaju li direktnu dostavu u RH, ja sam narucio kod frenda u Njemacku. 
Pogledaj na geizhals.de (to je kao nabava.net za Njemacku i Austriju), mozda su jos pale cijene.. 

 
Vidim na njihovoj stranici da imaju direktan shipping u Hrvatsku za 10€.
Za 10€ manju cijenu nego koliko bi kod nas platio samo RPI4/4gb, dobijem RPI, ventilator, heatsink, microHDMI adapter i ofišl napajanje.

 

 

 

A ništa. RPI 5 očigledno nikad neće izaći, pa ćemo se snaći sa četvorkom.

Ako još tko ima neki Njemački sajt za probati, pls javite.

 

ma izaći će, zašto ne bi izašao

12 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Pozdrav, malo se igram sa Raspberry Pi 4, slozio sam si pi hole, i za sad radi odlicno vidim promjenu svugdje osim na tv-u. (Imam nvidia shield i manualno sam unio DNS da bude taj koji sam postavio).

 

Malo sam citao na netu o tome i pise da pi hole ne moze uspjesno blokirati adove na youtube aplikaciji jer su embeddani u video (nesto tako). Zanima me dal je tko uspio blokirati adove na tvu putem pi holea?

Znam za aplikaciju smarttube(nesto tako) ali bas me zanima jel tko uspio blokirati na official youtube aplikaciji?

Try and fail, but never fail to try.
 
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Trebam savjet(e).

Dakle, planiram napraviti pametno ogledalo.

Kupio sam Orange Pi 5+.

Gledam da s obzirom na support OS-a uzmem i odgovarajuću mrežnu karticu.

Postoji SmartMirror2 i kao kompletni OS.

Kako nisam baš puno (odnosni nikako) u tome trebao bih pomoć.

Može li taj OS ići na Orange Pi 5+ (pretpostavljam da da) i je li intel mrežna kartica AX411 kompatibilna sa oboje (Orange Pi 5+ platformom i SmartMirror2 OS)?

 

Ovdje je sam projekt:
Smart Mirror Touchscreen (with FaceID) Tutorial - Raspberry Pi 4 - SmartBuilds.io

Ovdje je SmartMirror2 OS:

Introduction | MagicMirror² Documentation

Kupio sam i ovaj touchscreen dodatak:

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B07C3PYRSQ/

 

Htio bih povezati SmartMirror sa ostalim uređajima kao i sa internetom.

Ujedno, bi li možda bio bolji AndroidOS na SmartMirroru, jer bih koristio kameru koja bi bila spojena na Orange Pi 5+ platformu.

Znam da na AndroidOS-u postoje razne aplikacije za raspoznavanje lica, za glupiranje sa licem i slično.

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice