Vruć komp

poruka: 36
|
čitano: 5.536
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Vruć komp

Pozdrav ekipa!

 

Malo neobično pitanje. Došlo ljeto, komp se grije ko grijalica.

Koje su ideje za hladnije računalo, ali ne u smislu da komponente budu hladne, tj da se efikasno izbaci vrućina iz kućišta, nego baš da cijeli komlet bude hladniji.

 

 

Na pamet mi pada undervolt CPU-a, ograničavanje FPSa u igrama, korištenje komponenti za koje se zna da se manje griju... možda kupovina jačih komponenti nego treba, pa da rade na 50% (ovo je malo overkill ideja)

 

 

Imate još kakve ideje?

I ovo ograničenje FPSa u igrama? Ima kakav dobar tutorial? V-sync, VRR, Gsync, FreeSync.. kako sve to podesiti da radi kako spada? Da nemam screen tearing?

Steam and EA: CyberDemonVZ
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Vruć komp

undervolt definitivno, upravo sam završio sa gejmanjem, horizon forbiden west 2-3 sata

grafa temperature 78max, hotspot max 87 stupnjeva, vram na 92 stupnja, rpm 1.500 max (što je skoro nečujno u fractal define 7)

frekva 1920mhz, što je otprilike defoltna, ali undervolt na 875mv u odnosu na defoltnih 1.075mv

 

proc na 92 stupnja max s otključanim limitima, da ga limitiram ne bi prešao 60 stupnjeva, rpm hladnjaka 1.300max

case fans na max 1.300rpm

 

kompletni setup tih i ništa se ne pregrijava

na viru bez klime trenutno, lagani propuh i kućni ventilator - meni nije prevruće, očito ni kompu

 

EDIT

ograničenje fps-a radim u nvidia control panelu, stavim na 140fps da bude max (monitor je 144gz)

doduše rijetko to mora ograničavat fps jer uglavnom igram sp igrice gdje volim nafrljiti grafu i da fps bude u prosjeku 80-100, niže ne volim da pada, a više mi nije bitno

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.7.2024 20:55 (picajzla0707).
3 godine
suspendiran
offline
Re: Vruć komp
CyberDemonVZ kaže...

Pozdrav ekipa!

 

Malo neobično pitanje. Došlo ljeto, komp se grije ko grijalica.

Koje su ideje za hladnije računalo, ali ne u smislu da komponente budu hladne, tj da se efikasno izbaci vrućina iz kućišta, nego baš da cijeli komlet bude hladniji.

 

 

Na pamet mi pada undervolt CPU-a, ograničavanje FPSa u igrama, korištenje komponenti za koje se zna da se manje griju... možda kupovina jačih komponenti nego treba, pa da rade na 50% (ovo je malo overkill ideja)

 

 

Imate još kakve ideje?

I ovo ograničenje FPSa u igrama? Ima kakav dobar tutorial? V-sync, VRR, Gsync, FreeSync.. kako sve to podesiti da radi kako spada? Da nemam screen tearing?

Undervolt procesora pod obavezno dakle smanji mu napon na najmanji moguci na kojem radi pod 100% opterecenjem.
Gpu cak niti ne moras raditi pravi undervolt vec mozes u msi afterburneru samo staviti Temp limiter na recimo 70°c, osobno na par gpu sto sam imao prihvatljiv pad frekvencije i buke mi se uvijek vrti od 68-75°c ovisno o modelu!
Sto se tice G i Free-synca nazalost u nekim igrama nemozes staviti 59hz/fps limit jer nemaju tu opciju vec samo 60 pa to opet moras kroz control panel i sl sto ti radi jer dosta igara zapravo ima screen tearing na 60hz iako je free i g sync upaljen!
Kod mene je tako napravljeno oboje, ventovi i sve ostalo je na automatici i nikakvih problema!

15 godina
offline
Vruć komp

Dok sam imao intel/nvidiju imao sam stalno otvorenu boćnu stranicu da te termalno rastršne komponente dobivaju dovoljno svježeg zraka....pokušaj.

Moj PC  
1 2 hvala 0
2 godine
online
Re: Vruć komp
forumaš kaže...

Dok sam imao intel/nvidiju imao sam stalno otvorenu boćnu stranicu da te termalno rastršne komponente dobivaju dovoljno svježeg zraka....pokušaj.

 Očito nisi dobro pročitao pitanje, koliko sam ga shvatio želi smanjiti temperaturu u sobi da mu ne bude vruće dakle želi smanjiti tempu kompletnog sistema skupa sa prostorijom a ne samo temperaturu komponenti.

8 godina
offline
Vruć komp

ugasis ga, ali to nije rjesenje... :)

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Vruć komp

Sve iznad 50C gpu/cpu će ti nažalost grijat sobu/komp nakon dužeg gejminga, meni nažalost je. Dali ti možeš undervoltanjem ne preć 50C a gejmat, teško,  ali svakako probaj, ne škodi, bar nešto da spustiš već je ok.  Ja sam trenutno na otoku Rabu, paklene vručine i nisam mogao to izdržat i sa klimom (klima u hodniku) i sa fanom, komp zagrijavao sobu dok nisam stavio komp u hodnik bez kučišta, trenutno stoji na kutiji od matične, kupio duže kablove i riješio problem topline u sobi dok je ljeta. 

 

Temperature caseless računala u hodniku.

 

i5 13600K - idle 24C-32C

         - load 24C- 47C Hogwarts Legacy, Dead Island 2

 

3070 - idle 40C-

     - load 40-66C Hogwarts Legacy, Dead Island 2

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.7.2024 22:16 (Cryogenic).
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Vruć komp
notloB kaže...
forumaš kaže...

Dok sam imao intel/nvidiju imao sam stalno otvorenu boćnu stranicu da te termalno rastršne komponente dobivaju dovoljno svježeg zraka....pokušaj.

 Očito nisi dobro pročitao pitanje, koliko sam ga shvatio želi smanjiti temperaturu u sobi da mu ne bude vruće dakle želi smanjiti tempu kompletnog sistema skupa sa prostorijom a ne samo temperaturu komponenti.

 To sam i ja želio dok sam bio na tom Intelu/nvidiji. Otvorim starnicu i podignem temperaturu sobe, nikakao na zelenu granu.

15 godina
offline
Vruć komp

Mene sad nešto zanima, pratim već neko vrijeme i htio sam već prije pitati pa odustajao.

 

No ovo je baš simptomatično:

 

Boris grozni i Kobajagi, jel to mutlić neki ili Boris zove u pomoć kad treba lajkati/dislajkati?

Tigar Krezumica
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vruć komp
fromcelltohell kaže...

Mene sad nešto zanima, pratim već neko vrijeme i htio sam već prije pitati pa odustajao.

 

No ovo je baš simptomatično:

 

Boris grozni i Kobajagi, jel to mutlić neki ili Boris zove u pomoć kad treba lajkati/dislajkati?

 ne znam zašto me ne vole, ja samo dijelim svoje iskustvo sa vručim intelom koji mi je grijao sobu. Trebao sam ga pošteno undervoltati ali sam ipak kupio drugi cpu na naprednom proizvodnom procesu.

12 godina
offline
Re: Vruć komp
fromcelltohell kaže...

Mene sad nešto zanima, pratim već neko vrijeme i htio sam već prije pitati pa odustajao.

 

No ovo je baš simptomatično:

 

Boris grozni i Kobajagi, jel to mutlić neki ili Boris zove u pomoć kad treba lajkati/dislajkati?

 Ma ima duplenki puno. Pa ih protjeraju ali se vrate sa novim faceliftom ali najlakše ih je skužit jer ordiniraju po hardware temama.

13 godina
offline
Re: Vruć komp

Bok stari.

 

Ako su komponente pod moj pc ažurne, onda prva investicija koju možeš napraviti je prozračnije kućište.

Vidim da imaš Fractala, pa bi možda mogao pogledati Mesh ili čak Torrent s obzirom da imaš zračni hladnjak.

Na taj način ćeš puno više hladnog zraka dovesti u kućište i jednako tako zagrijani izbaciti.

Investicija u tom slučaju bi bila kućište (pod must) i eventualno preći na neki 240/280mm AIO. Ali samo ako ideš na Mesh.
Torrent baš nije bajan s kombinacijom AIO-a radi rasporeda i dizajna.

 

Ovo što pitaš za nove komponente i blago overkillane, da, apsolutno.
Ali ta investicija bi ipak bila dosta veća.

Plus što igraš na 1440p/165Hz 1080 8GB je na knap.

 

Undervolt bez eventualnih promjena TDP limita na procesoru neće dovoljno uroditi plodom.
Jest da i7 tu ipak nije u tolikom problemu (kao i9), ali za taj dio ti je Youtube dovoljno dobar izvor informacija).

 

Limit FPS-a apsolutno i uvijek.

Rijetko ćeš imati benefita od većeg FPS-a od onog što ti komp monitor može prikazati, a rezultirat će ti većom temperaturom, većim coil whineom, većom potrošnom struje itd itd.

Sweet spot je fps lock par FPS-a niže od limita RR monitora, u tvom slučaju na 160FPS-a.

Hoćeš kroz nvcp, in game (može narušiti frametime i uvesti microstutter, ali najresponzivnije) ili preferirani način kroz Riva tuner.

Ako ti ovo sve s limitom FPS-a zvuči previše da se zajebavaš s tim, Gsync/freesync je tvoj friend.

(Obavezno provjeri da ti je uključeno u NVCP-u).

 

 

Također ono što neće naškoditi je repaste termalne paste na grafičkoj, eventualna promjena padova jer nakon 6+ godina, sigurno su odslužili svoju svrhu.

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.7.2024 0:09 (sudy_freak).
12 godina
offline
Vruć komp

CyberDemonVZ  upali adaptive sync na monitoru ako nije po defaultu. U Nvidija app pod graphics pa onda global settings low latency ultra i vertical sync na on. Čim ti je to tak upaljeno automatski ti limitira fps ovisno o refresh rateu monitora.

 
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Vruć komp

Ne pomaže ni prozračnije kučište, barem u mom slučaju, ja sam uzeo prije par godina neko Zalman kučište, reko idem baš testirat,  extra flow, nakrcao 6 il 7 fanova, pazio na intake i outtake, kupio fan controller, sve nafrljio i temperatura mi pala za 1 stupanj.  Skonto da temperatura u kučištu nikad neće past ispod sobne temperature. Prodao sve i ne obazirao se na temperature. Ali kako je forumaš rekao, otvaranje bočne stranice dosta pomaže, mada ja vidim puno bolje temperature kad sam skroz makno kučište.

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.7.2024 0:13 (Cryogenic).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vruć komp
Cryogenic kaže...

Ne pomaže ni prozračnije kučište, barem u mom slučaju, ja sam uzeo prije par godina neko Zalman kučište, reko idem baš testirat,  extra flow, nakrcao 6 il 7 fanova, pazio na intake i outtake, kupio fan controller, sve nafrljio i temperatura mi pala za 1 stupanj.  Skonto da temperatura u kučištu nikad neće past ispod sobne temperature. Prodao sve i ne obazirao se na temperature. Ali kako je forumaš rekao, otvaranje bočne stranice dosta pomaže, mada ja vidim puno bolje temperature kad sam skroz makno kučište.

 ok?

 

U njegovom slučaju itekako hoće jer je Define XL R2 (pogotovo ako je nakrcan unutra s HDD cageovima) restritktivno đubre.

Tvoj setup je specifičan i normalno da imaš takve temperature lik jer ti je komp u drugoj prostoriji pod klimom.

Ako pretpostavimo da OP neće imati taj alien setup, kućište je velika stavka tu.

A kad mi kažeš "neko Zalman kućište" dovoljno mi govori kakav je to airflow bio.

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
12 godina
offline
Vruć komp

Odlično, hvala ekipa, nisam se nadao takvom odazivu :D

 

Ako vam na pamet padnei još kakva ideja, samo dajte!

 

 

Steam and EA: CyberDemonVZ
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vruć komp
sudy_freak kaže...
Cryogenic kaže...

Ne pomaže ni prozračnije kučište, barem u mom slučaju, ja sam uzeo prije par godina neko Zalman kučište, reko idem baš testirat,  extra flow, nakrcao 6 il 7 fanova, pazio na intake i outtake, kupio fan controller, sve nafrljio i temperatura mi pala za 1 stupanj.  Skonto da temperatura u kučištu nikad neće past ispod sobne temperature. Prodao sve i ne obazirao se na temperature. Ali kako je forumaš rekao, otvaranje bočne stranice dosta pomaže, mada ja vidim puno bolje temperature kad sam skroz makno kučište.

 ok?

 

U njegovom slučaju itekako hoće jer je Define XL R2 (pogotovo ako je nakrcan unutra s HDD cageovima) restritktivno đubre.

Tvoj setup je specifičan i normalno da imaš takve temperature lik jer ti je komp u drugoj prostoriji pod klimom.

Ako pretpostavimo da OP neće imati taj alien setup, kućište je velika stavka tu.

A kad mi kažeš "neko Zalman kućište" dovoljno mi govori kakav je to airflow bio.

 Kažem u mom slučaju nije nešto extra pomoglo, to je bilo prije par godina, nemogu se sjetit koje je kučište bilo ali prednja strana 3 fana, gore 2, i iza 1. Napisao sam ti extra flow, čitaj sa razumjevanjem, ali sam očekivao da će kučišta sa takvim principom airflowa više spustit temperature, nažalost nije. Puno para za ništa. A što se tiče mog caselessa te temperature su više manje iste sa ili bez klime. Nitko njemu ni ne preporučuje komp bez kučišta, ali u mom slučaju komp van sobe sa ili bez kučišta = hladna soba.

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.7.2024 0:38 (Cryogenic).
12 godina
offline
Re: Vruć komp
sudy_freak kaže...

Bok stari.

 

Ako su komponente pod moj pc ažurne, onda prva investicija koju možeš napraviti je prozračnije kućište.

Vidim da imaš Fractala, pa bi možda mogao pogledati Mesh ili čak Torrent s obzirom da imaš zračni hladnjak.

Na taj način ćeš puno više hladnog zraka dovesti u kućište i jednako tako zagrijani izbaciti.

Investicija u tom slučaju bi bila kućište (pod must) i eventualno preći na neki 240/280mm AIO. Ali samo ako ideš na Mesh.
Torrent baš nije bajan s kombinacijom AIO-a radi rasporeda i dizajna.

 

Ovo što pitaš za nove komponente i blago overkillane, da, apsolutno.
Ali ta investicija bi ipak bila dosta veća.

Plus što igraš na 1440p/165Hz 1080 8GB je na knap.

 

Undervolt bez eventualnih promjena TDP limita na procesoru neće dovoljno uroditi plodom.
Jest da i7 tu ipak nije u tolikom problemu (kao i9), ali za taj dio ti je Youtube dovoljno dobar izvor informacija).

 

Limit FPS-a apsolutno i uvijek.

Rijetko ćeš imati benefita od većeg FPS-a od onog što ti komp monitor može prikazati, a rezultirat će ti većom temperaturom, većim coil whineom, većom potrošnom struje itd itd.

Sweet spot je fps lock par FPS-a niže od limita RR monitora, u tvom slučaju na 160FPS-a.

Hoćeš kroz nvcp, in game (može narušiti frametime i uvesti microstutter, ali najresponzivnije) ili preferirani način kroz Riva tuner.

Ako ti ovo sve s limitom FPS-a zvuči previše da se zajebavaš s tim, Gsync/freesync je tvoj friend.

(Obavezno provjeri da ti je uključeno u NVCP-u).

 

 

Također ono što neće naškoditi je repaste termalne paste na grafičkoj, eventualna promjena padova jer nakon 6+ godina, sigurno su odslužili svoju svrhu.

 Aha, da, stižu mi nove komponente, ove je priprema za budućnost :D

Na novo kućište iskreno nisam ni pomišljao, jer mi je baš poanta da ne puštam toplinu van :D Zapravo, nek je se čim manje stvara unutra.

Steam and EA: CyberDemonVZ
13 godina
offline
Re: Vruć komp
CyberDemonVZ kaže...
sudy_freak kaže...

Bok stari.

 

Ako su komponente pod moj pc ažurne, onda prva investicija koju možeš napraviti je prozračnije kućište.

Vidim da imaš Fractala, pa bi možda mogao pogledati Mesh ili čak Torrent s obzirom da imaš zračni hladnjak.

Na taj način ćeš puno više hladnog zraka dovesti u kućište i jednako tako zagrijani izbaciti.

Investicija u tom slučaju bi bila kućište (pod must) i eventualno preći na neki 240/280mm AIO. Ali samo ako ideš na Mesh.
Torrent baš nije bajan s kombinacijom AIO-a radi rasporeda i dizajna.

 

Ovo što pitaš za nove komponente i blago overkillane, da, apsolutno.
Ali ta investicija bi ipak bila dosta veća.

Plus što igraš na 1440p/165Hz 1080 8GB je na knap.

 

Undervolt bez eventualnih promjena TDP limita na procesoru neće dovoljno uroditi plodom.
Jest da i7 tu ipak nije u tolikom problemu (kao i9), ali za taj dio ti je Youtube dovoljno dobar izvor informacija).

 

Limit FPS-a apsolutno i uvijek.

Rijetko ćeš imati benefita od većeg FPS-a od onog što ti komp monitor može prikazati, a rezultirat će ti većom temperaturom, većim coil whineom, većom potrošnom struje itd itd.

Sweet spot je fps lock par FPS-a niže od limita RR monitora, u tvom slučaju na 160FPS-a.

Hoćeš kroz nvcp, in game (može narušiti frametime i uvesti microstutter, ali najresponzivnije) ili preferirani način kroz Riva tuner.

Ako ti ovo sve s limitom FPS-a zvuči previše da se zajebavaš s tim, Gsync/freesync je tvoj friend.

(Obavezno provjeri da ti je uključeno u NVCP-u).

 

 

Također ono što neće naškoditi je repaste termalne paste na grafičkoj, eventualna promjena padova jer nakon 6+ godina, sigurno su odslužili svoju svrhu.

 Aha, da, stižu mi nove komponente, ove je priprema za budućnost :D

Na novo kućište iskreno nisam ni pomišljao, jer mi je baš poanta da ne puštam toplinu van :D Zapravo, nek je se čim manje stvara unutra.

Opa, sprema se upgrade, a nama tu bacaš bombe 

Htio ne htio, toplina će se stvarati. Kako god okreneš.

Nema FPS-a i performansi bez topline.

Ako ju ne želiš stvarati, onda kako je netko već u temi rekao, isključiš komp 

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
3 godine
suspendiran
offline
Re: Vruć komp
CyberDemonVZ kaže...
sudy_freak kaže...

Bok stari.

 

Ako su komponente pod moj pc ažurne, onda prva investicija koju možeš napraviti je prozračnije kućište.

Vidim da imaš Fractala, pa bi možda mogao pogledati Mesh ili čak Torrent s obzirom da imaš zračni hladnjak.

Na taj način ćeš puno više hladnog zraka dovesti u kućište i jednako tako zagrijani izbaciti.

Investicija u tom slučaju bi bila kućište (pod must) i eventualno preći na neki 240/280mm AIO. Ali samo ako ideš na Mesh.
Torrent baš nije bajan s kombinacijom AIO-a radi rasporeda i dizajna.

 

Ovo što pitaš za nove komponente i blago overkillane, da, apsolutno.
Ali ta investicija bi ipak bila dosta veća.

Plus što igraš na 1440p/165Hz 1080 8GB je na knap.

 

Undervolt bez eventualnih promjena TDP limita na procesoru neće dovoljno uroditi plodom.
Jest da i7 tu ipak nije u tolikom problemu (kao i9), ali za taj dio ti je Youtube dovoljno dobar izvor informacija).

 

Limit FPS-a apsolutno i uvijek.

Rijetko ćeš imati benefita od većeg FPS-a od onog što ti komp monitor može prikazati, a rezultirat će ti većom temperaturom, većim coil whineom, većom potrošnom struje itd itd.

Sweet spot je fps lock par FPS-a niže od limita RR monitora, u tvom slučaju na 160FPS-a.

Hoćeš kroz nvcp, in game (može narušiti frametime i uvesti microstutter, ali najresponzivnije) ili preferirani način kroz Riva tuner.

Ako ti ovo sve s limitom FPS-a zvuči previše da se zajebavaš s tim, Gsync/freesync je tvoj friend.

(Obavezno provjeri da ti je uključeno u NVCP-u).

 

 

Također ono što neće naškoditi je repaste termalne paste na grafičkoj, eventualna promjena padova jer nakon 6+ godina, sigurno su odslužili svoju svrhu.

 Aha, da, stižu mi nove komponente, ove je priprema za budućnost :D

Na novo kućište iskreno nisam ni pomišljao, jer mi je baš poanta da ne puštam toplinu van :D Zapravo, nek je se čim manje stvara unutra.

 Imam isto kuciste i da malo je dampirano (doslovno) no prednje ventove drzim oduvijek na 2 brzini gdje se ne cuju jer je 1 skoro pa da stoje, i9 je pod Thermalright Assasinom, unutra je 8Hdd i 4 ssd i nemam apsolutno ikakvih problema s temperaturama, cpu se cuje tek kad pokrenem prime95 i sl programe u radu 0 bodova! Kuciste mi je na stolu pored mene na niti 50cm!
Evo ti temperature koje su smijesne za skoro 160W loada, o igrama da ne pricam

 
Ovako su ventovi poslozeni(stock ventovi su svi zamjenjeni s Arctic p12) + sve ono gore nabrojano! Naravno ploca regulira sve ventove automatski, mbo, cpu, psu! Osim ova dva prednja na kucistu!
 

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.7.2024 1:26 (Boris grozni).
11 godina
offline
Re: Vruć komp
CyberDemonVZ kaže...

 Aha, da, stižu mi nove komponente, ove je priprema za budućnost :D

Na novo kućište iskreno nisam ni pomišljao, jer mi je baš poanta da ne puštam toplinu van :D Zapravo, nek je se čim manje stvara unutra.

 poanta mora biti obrnuta, toplina mora van iz kućišta

 

moja grafa može potegnut 400w, proc i do 200w, s undervoltom grafe vjerojatno ne guta više od 300w, ali i to je puno

proc u gejmanju nejde na max kao kod stress testa, ali opet ide sigurno preko 120-150w, to ukupno stvara poprilično topline

 

u define 7, koji je silent kućište, naprijed su tri 140mm venta, odozada i gore dva 120mm silent wings

čak niti prednja vrata ne otvaram, nema potrebe jer je dovoljno propuha u kućištu

temperature komponenti i sad po ljetu su odlične, ali toplinu baca van itekako - rješenje da ne grije sobu je kučište blizu prozora i lagani propuh u sobi - toplina ide van sobe kroz prozor

jučer nakon par sati gejmanja i dalje nisam palio klimu, kad baš ugrije (a ugrije zbog sunca, ne zbog kompa) upalim klimu i bog te veseli

14 godina
offline
Vruć komp

za početak, dobro čišćenje...

 

prašina se "magnetski" nakupi na sve elektroničke komponente...

 

po mogućnosti, komprimiranim zrakom (bolje od usisavača), uz četku od prirodnih vlakana...

 

provjeri i sve moguće filtere (isto, komprimiran zrak, četka)...

 

osobito one dolje na usisu PSU-a...

 

e da, kada ispuhuješ ventilatore, zablokiraj da se ne prevrte...

 

i naravno, ako zbilja nisi u nekom skučenom prostoru, daj kompu mjesta da diše, bar 5 cm od bokova i 20 od stražnje strane, a nije loše ni staviti ga na koje postolje da bude odignut od poda...

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Vruć komp

ne znam gdje je problem, komp u sobi bez klime, pocupao sam sve dodatne ventove jer su prozujali, znaci samo 2 venta na aio..... zatvoreno kuciste, u cosku.....

 

55c cpu, 60-65 graficka..... spas je u stedljivim komponentama, naravno da cijela prica pada u vodu kad cpu+gpu trosi kilovat, ali eto....

 

nemam problema s temperaturama....

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
3 0 hvala 1
3 godine
offline
Re: Vruć komp
CyberDemonVZ kaže...

Pozdrav ekipa!

 

Malo neobično pitanje. Došlo ljeto, komp se grije ko grijalica.

Koje su ideje za hladnije računalo, ali ne u smislu da komponente budu hladne, tj da se efikasno izbaci vrućina iz kućišta, nego baš da cijeli komlet bude hladniji.

 

 

Na pamet mi pada undervolt CPU-a, ograničavanje FPSa u igrama, korištenje komponenti za koje se zna da se manje griju... možda kupovina jačih komponenti nego treba, pa da rade na 50% (ovo je malo overkill ideja)

 

 

Imate još kakve ideje?

I ovo ograničenje FPSa u igrama? Ima kakav dobar tutorial? V-sync, VRR, Gsync, FreeSync.. kako sve to podesiti da radi kako spada? Da nemam screen tearing?

 Klima?

15 godina
offline
Re: Vruć komp
CyberDemonVZ kaže...

..

Na pamet mi pada undervolt CPU-a, ograničavanje FPSa u igrama, korištenje komponenti za koje se zna da se manje griju... možda kupovina jačih komponenti nego treba, pa da rade na 50% (ovo je malo overkill ideja)

 

..

-da, undervoltanje (suprotno od overclocka koji često traži i podizanje..).. no under često bude nestabilan, tj podizanjem se poveća stabilnost + novo-vs-staro i time sve gubi postotak efikasnosti, pa nije isto kad već nešto godina imaš gpu-ostalo ili novo koje je na 100% teorije-fizike..

-npr napajanje.. ideja jače.. daje suprotno, tj jače nominalno napajanje jednostavno ima veće nepotrebne gubitke, otpad.. toplina.. kao kubikaža-snaga auta-motora dok svaka veća potrošnja ili gubitak znači i toplinu, koja dodatno poveća otpor, smanji efikasnost-vodljivost i time dodatno poveća potrošnju-toplinu.. i to vrijedi za sve, elektroniku, motore.. sve što ima snagu-rad-otpor ili gubitak.. tj teoretski se gubitak-otpor može minimizirati npr pozlaćenim kontaktima u odnosu na bakar-alumiji.. no to pc komponente već imaju a nije nešto što možeš birati kao metalic boju auta.. odnosno, može na clooleru-baza, no ne pitaš za efikasnije hlađenje, nego smanjenje..

 

-slabije računalo bi trošilo manje, kao manji auto.. no ovisi što se radi, fićo troši manje od šlepera-busa, no kad prevoziš veći teret.. ili x-puta ponoviti rundu prevoza fićekom.. tad šleper troši manje u ukupnom radu-rezultatu, dok za vrećicu krumpira je optimalniji fićo.. rade isto, samo je pitanje količine.. a u gamingu je to snaga-mogućnost.. kao i fps-i..

 

-no može se ponešto.. npr ako računalo-uređaj nudi isključivanje dijela, npr jezgara, koje tad ne troše struju, nema topline.. no tog ekšli nema na taj način, nije cilj.. tj za nižu potrošnju (napone, temperature.. sve direktno povezano) imaš odgovarajuće čipove kao ulv cpu.. npr atom, laptop.. oznake u ili l .. kao za ram, no s ramom je u gen ddr3 to bilo rašireno, dok se s ddr4 već počinje gubiti, nestaje.. i praktički su dimm i so-dimm (desktop-laptop) moduli izjednačeni.. i skoro da je napuštena oznaka L .. (koja za ram defaultno znači -10% napona za stabilan rad, dok oc znači da može +10% viši bez posljedica.. najzgodnije na primjeru ddr3, normalan-nominalan 1,5v, L=1,35v, oc=1,65v, dok su sodimm i bez oznake bili 1,35.. odnosno bilo je svašta, podržano-nepodržano standard bez standarda..).

-no s ramom posotji jednostavno riješenje.. izvadiš višak.. tj svaki utor, komponenta (ako nije drugačije navedeno) se generalno-pravilo (nepisano) računa kao 15w.. npr hdd, modul rama.. dok komponenta traži recimo 6-9-10-12w.. tih 15w kao pravilo služi brzom na prste izračunavanju potrebnog napajanja sustava.. na to se doda cpu koji ima konkretnu brojku kao i gpu.. npr 35w ili 65 ili 150w.. a gpu diskretna-jača ima i kablove, sama pci je 75w, 6-pin+75 8-pin+150.. pa tad gpu povuče do recimo 220w.. ili 300 ili 70.. što će reć, možeš zamijeniti gpu za slabiju, smanjiti količinu rama, low voltiđ čip-cpu.. i time dobiti nižu potrošnju, manju temperaturu kao otpad.. i slabije napajanje koje će imati manje gubitaka-viška-otpora.. no ukupno dovoljno za potrebe sustava što izračunaš na prste 200-500w itd..

-ventilatori-ledice.. počupati žice, odspojiti višak hddova.. pa i isključiti drugo računalo (kao šala, navodiš više pod pc..) .. klasična čoban fizika na prste, dok je teoretiziranje samo teoretiziranje, za sve ostalo upaliti klimu kad je iznad 30.. ne zbog računala ili računa za struju nego zbog sebe i ukućana.. :)

 

edit: .. + da si od početka-kupnje išao na undervolting, to bi imalo smisla, jer teoretski novo to može na max.. (osim što svaki batch-serija ima svoje tolerancije pa se čak traže gpu-cpu po tim serijama kao 'bolje' jer su jednostanvo bolji yeldovi silicija iz kojeg su izrezani.. pri čemu se teoretski svaki čip izrađuje jednako a nakon tog intel baždari i napiše celeron ili i9 i zaključa-otključa jezgre-fičere kao i cijenu, a ponekad zbog ugovora-narudžbi oemu zaključa jači kao slabiji pa imaš sreće..). tj da je bilo undervoltano od početka, teoretski bi do sad bilo manje 'potrošeno' .. kao auto-guma-motor.. manje trošenja, duži rad-trajnost.. dok struja u žici 'šmirgla' žicu (sam tok elektrona..) pa kad-tad se potroši.. tj teoretski starije mora biti lošje od novog i time povećan otpor, toplina-gubitak.. a da je od početka manje 'trošeno' tad bi sad stanje bilo recimo 1% bolje.. do extrema-besmislenog, da nisi uopće palio računalo.. no tad ni ne treba, baciš ga.. :)

tj isto teoretsko pravilo se odnosi na kompletno bolje računalo, hlađenje-kućište... što je imalo bolje uvjete rada, niža opterećenja, manje 'pregrijavanja' to je manje potrošeno i manje će se tad pregrijavati-trošiti.. stvarati otpadnu toplinu.. dok sad možda više ne možeš toliko uštedjeti ako je već 'potrošena' ta margina-granica na kojoj stabilno radi.. a ta granica je kao industrijski standard 10-15% .. i zato svi defaultno oc-aju za recimo +5-10%.. kao marketing-benč rezultate i sl. npr mbo proizvođači tako podese default biosa da bi na testu mbo bili bolji mada je to trik.. a problem opterećenja je sličan kao sve s brzinom-masom .. kvadratom, pa ako se za +1% ide preko tolerancije trošiš više, duplo.. 'kvadrat' od predviđenog tj ako je index 100%-1 tad je kvadrat 105% +25% više trošenja.. kad bi to bila autoguma i godišnja kilometraža recimo jačim kočenjem, lošom cestom i naglim startanjem rekli bi da će guma trajati četvrtinu kraće do ćelavosti.. no to je samo slikoviti opis trošenja iznad specifikacija.. nije direktno usporedivo-mjerljivo nego kao primbrojevi 'zna se'.. tu negdje..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.7.2024 14:10 (ihush).
12 godina
offline
Re: Vruć komp
e9droid kaže...
CyberDemonVZ kaže...

Pozdrav ekipa!

 

Malo neobično pitanje. Došlo ljeto, komp se grije ko grijalica.

Koje su ideje za hladnije računalo, ali ne u smislu da komponente budu hladne, tj da se efikasno izbaci vrućina iz kućišta, nego baš da cijeli komlet bude hladniji.

 

 

Na pamet mi pada undervolt CPU-a, ograničavanje FPSa u igrama, korištenje komponenti za koje se zna da se manje griju... možda kupovina jačih komponenti nego treba, pa da rade na 50% (ovo je malo overkill ideja)

 

 

Imate još kakve ideje?

I ovo ograničenje FPSa u igrama? Ima kakav dobar tutorial? V-sync, VRR, Gsync, FreeSync.. kako sve to podesiti da radi kako spada? Da nemam screen tearing?

 Klima?

 Hvala svima!!

 

Da, naravno, klima je u prostoriji. Samo, to je dnevna soba: TV, klima, kauč u jednom kutu.

Ja sa svojim ogromnim kućištem ispod stola na drugom kraju. Pa ako hoću sebe ohladiti, moram zamrznuti sve ukućane :D

Što i radim, al eto, malo bi to promijenio ako se može..  Ima dosta odličnih savjeta, koje ću iskoristiti.

Uskoro se javljam s novom konfiguracijom, i javim kakvo je stanje s temperaturama.

Steam and EA: CyberDemonVZ
10 godina
protjeran
offline
Vruć komp

Hahaha, a meni se forumaši rugali kad sam rekao da sam limitirao svoj procesor i grafičku da manje griju...

 

"Što će ti 5800X ako ga limitiraš na 40W i 4 jezgre?!?!!??!" kažu oni...

Zato što je ljeti 35°C u hladu, nema smisla da palim klimu po cijele dane, samo da offseta toplinu koja izlazi iz kompa.

Imam one male Aliexpress senzore temperature/vlage. U prostoriji 24-25C. Na radnom stolu ispod ekrana/iznad kompa? 27°C.

 

Što se tiče limitiranja FPS-a:

Najbolje, naravno, je otići u postavke same igre i tamo to limitirati.

Ako monitor podržava, upali Adaptive Sync / G-Sync. Tu onda više nećeš imati tearing.

Alternativno: RivaTuner. Staviš koliko ti paše, ili maksimum koji ti ekran podržava. Recimo moj ekran može do 180Hz (neki OC mode, nešto) ali ja ga ostavim na 120 jer nemam tol'ko jaku grafičku i za većinu igara koje ja igram razlike/potrebe nema.

 

GPU:

Da, undervolt i možda neki maleni underclock. Preko Afterburnera.

Moja Palit 3060TI (OC) inače radi do 220W u Helldivers 2, 1440 mid-high ~75FPS. 60-70°C

Uz solidni undervolt i lagani underclock, radi do 180W, 90FPS. 50-60°C. Nečujni ventilatori.

 

CPU:
5800X, lagani undervolt. Ništa strašno.

Jedva sam shvatio kako se to radi i imao sam BSOD dosta često dok ga nisam upeglao kak' spada.

No nađi način kako da ugasiš PBO dok je komp upaljen. Odnosno, da imaš "performance slider" za svoj desktop komp, kao što imaju laptopi.

Ja sam to nekako osposobio prije koju godinu.
ECO: 4 jezgre, max 35W. Za sve osim igrica/rada.

Balanced: 8 jezgara, max 65W (često puno manje od toga). Većina igara ni ne primjeti razliku. Eventualno 0.1% lows budu malo lošiji.
Performance: Kako inače procesor radi ako ništa ne mijejnaš, 8 jezgara do 130W, oko 80-90W u igricama.

 

Prije: 100W+220W = 320W

Sad: 40W+170W = 200-220W

 

(plus trošak matične, napajanja, itd...)

 

Znate što, idem sutra kupiti onaj killowat meter pa točno kažem koliko troši pod opterećenjem.

Ako netko ima savjet gdje ga kupiti bez da me opelješe ovi lešinari u Chipoteki, bio bi zahvalan.

 

EDIT:
Isto napravio s laptopom. Imam šrotex Dell 5567 kupljen 2016. Dual core i5 7200U.

Baterija se malo napuhala, kaže 60% kapaciteta... Znaš što, ja ga toliko limitirao (mislim da do 5W troši, 10W teoretski maksimum) da baterija i dalje traje 4 sata YouTube-a, a ništa ne šteka ni kad gledam 1080p/60Hz video.

Naravo, na Linuxu je, jer Win10 šteka bez razloga, a Linux Mint radi savršeno.

 

 

Nešto+preko+CMD+shortcuta.+Proguglajte+kako+se+to+radi,+zaboravio+sam. Nešto+preko+CMD+shortcuta.+Proguglajte+kako+se+to+radi,+zaboravio+sam.
The planet broke before the Guard did!
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.7.2024 21:16 (imsonotgonnatellyoumyname).
Moj PC  
2 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Vruć komp

Ako misliš na onaj bijeli Emos iz Chipoteke, imaš ga i u Kauflandu.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
7 godina
protjeran
offline
Vruć komp

vruć komp

NULL!=NULL
 
10 0 hvala 1
12 godina
offline
Vruć komp

Pozdrav. Da ne otvaram novu temu:

Kupio sam novi komp prije 2 mjeseca

i7 14700k

rtx 4070

 

Kada otvorim kućište i stavim ruku na grafičku, opečem se koliko je vruće. Mogu jaja peć doslovno. Ali kada mjerim temperaturu gpu i cpu, temperature su normalne. 40 dok nisam u igri. 50-60 dok sam u igri. Dok ne igram ništa, nije nikakva vručina. Zanima me trebali to tako (ja mislim da ne jer je doslovno ko peć) jer mi je i u sobu onako... 30 stupnjeva. Kao da nekad osjetim miris plastike. Nisam siguran otapa li se nešto. Pc radi uredno bez ikakavih problema.

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice