Matična se pali i gasi

poruka: 12
|
čitano: 2.524
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Matična se pali i gasi

Upalim računalo radi par sekundi , cpu se pocne vrtit svjetlo na matičnoj se upali i onda se ugasi i ponovo upali i tako u krug.računalo je radilo godinama bez problema.. sve komponente sam zamijenio da ih eliminiram osim procesora kojeg nemam viska.

matična ja GA-Z170 GAMING K3 a cpu je celeron. Izvadio sam i bateriju ,promjenio kablove i sve sto sam znao.. googlao sam dva dana nisam nasao nista pametno.. da li je maticna otisla ili postoji jos nesto da probam.... maticna ni ne daje onaj beep code a spojio sam zvučnik na matičnu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Matična se pali i gasi
Za početak, pogledaj jel ram sjeo u slot kako treba, može bit i od toga. Ako nije onda pregledaj malo ram, izvadi i testiraj jedan po jedan.

Jel matična ima led dijagnostiku? Ako ima, i tako možeš saznati u čemu je problem... Na paljenju provjerava diskove, grafiku, cpu i memoriju i ukratko upali led diode i ako naiđe na problem sa nečim ta ostane "upaljena" i po boji skontas šta pravi problem..


Poruka je uređivana zadnji put pon 26.10.2020 18:11 (error_666).
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Matična se pali i gasi
njuskac kaže...

Upalim računalo radi par sekundi , cpu se pocne vrtit svjetlo na matičnoj se upali i onda se ugasi i ponovo upali i tako u krug.računalo je radilo godinama bez problema.. sve komponente sam zamijenio da ih eliminiram osim procesora kojeg nemam viska.

matična ja GA-Z170 GAMING K3 a cpu je celeron. Izvadio sam i bateriju ,promjenio kablove i sve sto sam znao.. googlao sam dva dana nisam nasao nista pametno.. da li je maticna otisla ili postoji jos nesto da probam.... maticna ni ne daje onaj beep code a spojio sam zvučnik na matičnu.

 -to što se vrti nije cpu nego hladnjak-ventilator (na cpu) ali njega pali mbo-struja, ne cpu.. tako da to ne znači baš ništa.

-zvučnik.. to nije normalan zvučnik nego onaj mali, na žici.. cca 1cm promjera. Spaja se na pinove obično uz ostale fronpanel kao paljenje-reset.. crveno-crno.

 

-odspoji sve, bez diska, vga, sve kablove, usb pa i frontpanel..

-prvi test, bez ičega, bez cpu i rama, samo čista mbo + napajanje.. probaš upaliti (kratko spojiš šarafcigerom pin power..)... i vidiš rezultat, isto kao sad?

-reset cmos-clr pin do baterije ili vađenje baterije.. ponoviš.

-umetneš cpu + hladnjak, ponoviš.. bez cpu nema ni paljenja, ničeg, s cpu bez rama mora biti beep .. tj mora biti alarm upravo to da nema rama. Ako je tad drugačije, neki beep tad ima šanse za mbo, ako je isto tad je crkla (ili cpu što je manja šansa).

-umetanje rama i ponovo paljenje, ako je ispravno mora upaliti .. i tad javlja ostale probleme npr ako nema integriranu vga ili nema boot diska (normalno)..

ovisno jesi li došao do tog dijela i ako radi, tad je možda problem nešto deseto, npr neki usb kontakt ili kratki spoj..

+ moguće da je samo napajanje problem (ali tad bi bili bipovi..) tj ako napajanje ne daje dobre napone tad mbo ne dozvoljava paljenje.. no ovisi što si već sve mijenjao, čak možda i ispravno a da je samo loše spojen kontakt, ponovi, stisni dobro, jednako kad umećeš ram, malo počisti utor od praši ne i počisti kontakte rama gumicom za olovke, dobro stisni..

 

-ako i dalje nema ništa, 90% je mbo crkla.. cpu 5%..

 

-svaki put provjeri spojeve-kontakte, sve isključiš (prekidač off ili vađenje strujnog kabla..) što god da radiš.

 

ponekad, ovisno o biosu-automatika.. kad upališ može nekoliko sekundi biti 'ništa'.. tj ako je neka postavka biosa pogrešna ili promjena (a to je svaka promjena kad rastavljaš računalo i npr vadiš ram-cpu-vga..) može odraditi autodetekciju .. i tad pali s kašnjenjem od nekoliko sekundi. Npr mora overidati fastboot koji to inače preskače.. ako se tad upali, moraš ući u bios i save&exit jer tek tad je novo stanje normalno dostupno i može paliti...

-sve ostale komponente, ako se upali, mogu jednako biti uzrok problema i tad dodaj jednu po jednu, npr vga, pa posljednji hdd.. i tad znaš u čemu je problem ako se ponovi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Matična se pali i gasi

znam da se ne vrti cpu ali sam nabrzaka pisao, i taj zvučnik je spojen sa 4 pina na matičnu..

uglavnom sve sma navedeno isprobao osim upalit matičnu bez procesora i to sam sad napravio i upali se napajanje zavrti i ugasi i opet ponovo.. znaci sve je isto samo se ne upale led na matičnoj.. 

onda je valjda matična otisla.. 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Matična se pali i gasi

- da mbo ali nisi probao ostalo, sve po redu, npr bez rama, s ramom.. mora biti razlike ako mbo radi, ako nema razlike tad si sigurniji da je mbo crkla itd.. a uvjek postoji mala šansa da je neki kratki spoj ili loš kontakt i da nakon par pokušaja upališ pa ima smisla probati (ne stati na pola testa..) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Matična se pali i gasi

probao sam bez rama.. znaci svaku komponentu sam izvadio i probao bez nje.. također sve komponente sam probao u drugom racunalu i rade.. 

znaci sada sam sve iskljucio, izvadio cpu i probao upalit.. bez cpu samo napajanje vrti i ugasi se.. vratim cpu maticna upali led, upali se cpu cooler i napajanje i opet resetira.. beep se i dalje ne cuje mada nema rama u racunalu... vratim ram opet se upali i ugasi,, sta god probam je isto osim kad izvadim cpu onda nema ni led svjetla.. takoder sam izvadio bateriju i priocekao par minuta.. nista ne reagira... maticna se upali na par sekundi i ugasi se i tako u krug

 

edit: a druga maticna je riknula isti dan kad i ova samo ta druga nema nikakvih znakova zivota..a bila je na drugom kraju ureda ... isto sam sve ovo navedeno probao.. da li je moguce da sa strujom nesto nije dobro.. mada sve radi godinama bez problema.. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.10.2020 18:53 (njuskac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Matična se pali i gasi

moguće.. tj možeš tako igrati loto i jednom dobiješ, ali ako istovremeno crkne par uređaja to je tad vjerojatno stvar struje.. udar groma ili normalniji pad napona (što je zapravo češći problem jer napajanje-mbo ne može dovoljno pojačati i crkne..) npr na 150v vi ti vjerojatno pocrkalo sve, ne samo računalo nego npr frižider.. (kao primjer koliko je koji uređaj osjetljiv za struju..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Matična se pali i gasi

Da nastavim sa stare teme gdje sam  imao problem sa paljenjem računala, sad sad i treca maticna radi isti problem.. a skroz su druge komponente unutra koje nemaju veze sa prve dvije maticne.. mislio sam da je mozda do struje ali sad sam u drugom stanu.. 

znaci maticna je asus tuf b450 pro gaming, procesor ryzen 3200g.. prebacio sam na biosu sa pcie grafičke na integriranu i od tada se racunalo ne pali.. sve standardno sam probao.. vadit bateriju, drugi ram, drugo napajanje itd.. i nista.. nema ni svjetla na misu ni tastaturi.. jedino se vrti hladnjak procesora i svjetli led na ploči.. kada izvadim ram cuje se beep..  vratim ram nazad nema beepa.. probao sam i izvadit matičnu iz kucista da nije negdje kratki spoj itd... nemam vise ideja.. tri matične ploče da riknu u par mjeseci je totalno cudno.. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Matična se pali i gasi
da nije procesor u kratkom spoju nekom pa on izgara matične ploče ,tako je meni amd 939 dual core spalio par komada,dok ga nisam bacio
10 godina
offline
Matična se pali i gasi

Nije jer je ovo totalno drugi soket i procesor

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.2.2021 10:18 (njuskac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Matična se pali i gasi
znam da nije isti socket ali je problem vrlo sličan,socket sam naveo za primjer mogao je bit i intel bilo koji procesor
16 godina
moderator
offline
Re: Matična se pali i gasi
dejo74 kaže...
znam da nije isti socket ali je problem vrlo sličan,socket sam naveo za primjer mogao je bit i intel bilo koji procesor

Ako sam te dobro shvatio, sve je različito, osim kućišta? Jesi probao bez kućišta ili u drugom kućištu?

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice