Aplikacija i autorska prava

poruka: 8
|
čitano: 2.278
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Aplikacija i autorska prava

Pozdrav, imam ideju za jednu aplikaciju koja bi uključivala (izvor) podatke sa jedne web stranice.

Taj sadržaj ja parsiram i zatim pročišćavam, tako da je na kraju sadržaj djelomično izmjenjen i povlačim ga sa svog servera (a ne direktno sa servera proizvođača te stranice).

 

Pošto je danas i zrak za disanje zaštićen autorskim pravom zanima me smijem li ja uopće koristiti te podatke. Ima li developera koji su se susretali s ovim?

Vidim po marketu dosta neslužbenih aplikacija koje uključuju tuđe sadržaje (npr. teletext-i, vozni redovi...) ili koriste tražilicu sa neke stranice (npr. pretraga informacija o nekom automobilu, registarskoj pločici, o iksicama studenata) - pretpostavljam da nisu radili vlastite baze podataka.

 

Pa, ako može savjet?

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.11.2011 16:22 (Tetrapak).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Aplikacija i autorska prava

Pa cekaj malo, ne razumijem, kako cemo mi znati to ako nisi ni dao određenu stranicu. Ovisi od stranice do stranice, svako ima svoja pravila. Najbolje je da njih pitas na mail.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Aplikacija i autorska prava
Tetrapak kaže...

Pozdrav, imam ideju za jednu aplikaciju koja bi uključivala (izvor) podatke sa jedne web stranice.

Taj sadržaj ja parsiram i zatim pročišćavam, tako da je na kraju sadržaj djelomično izmjenjen i povlačim ga sa svog servera (a ne direktno sa servera proizvođača te stranice).

 

Pošto je danas i zrak za disanje zaštićen autorskim pravom zanima me smijem li ja uopće koristiti te podatke. Ima li developera koji su se susretali s ovim?

Vidim po marketu dosta neslužbenih aplikacija koje uključuju tuđe sadržaje (npr. teletext-i, vozni redovi...) ili koriste tražilicu sa neke stranice (npr. pretraga informacija o nekom automobilu, registarskoj pločici, o iksicama studenata) - pretpostavljam da nisu radili vlastite baze podataka.

 

Pa, ako može savjet?

Ako su podaci na internetu i ako za njihov pristup ne treba nikakav login oni su javno dostupni. Inače bi google i sve ostale tražilice već godinama bile iza rešetaka.

 

No opet ovisi od stranice do stranice, ali većina njih ne postavlja nikakva autorska prava.

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.11.2011 9:12 (dado2202).
14 godina
offline
Re: Aplikacija i autorska prava

A sto je sa slikama? Da li su one slobodne za koristenje ukoliko ih google pretraga izbaci? Recimo, napravim neku aplikaciju u koju natrpam hrpu slika neke poznate osobe, bez ikakovog dopustenja, a slike poskidam s google-a? Moze li me netko tuziti za to? 

 

 

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
15 godina
neaktivan
offline
Aplikacija i autorska prava

Naravno da te može, većina slika, pogotovo celebritya je zaštićena copyrightom.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Aplikacija i autorska prava

Mislim da fotke manje od nekih dimenzija ne podlijezu copyrightu (thumbovi). Nisam siguran.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Aplikacija i autorska prava

Da malo ispravim post od ranije, jer vidim da se netko ne slaže samnom

 

Koliko znam sve podliježe nekom copyright-u (čak i ako nije navedno na stranici ili slici). Ako ti taj sadržaj koristiš u potpuno istom obliku kako si ga i pokupio na internetu, mislim da kršiš neki copyright, ako koristiš taj sadržaj za generiranje nekih svojih podataka onda si OK.

 

Sad kako sam rekao i prije, ovisi. Ako skupljaš neke članke, oni sigurno su zaštićeni, ako skupljaš cjenik mislim da je to OK. Kako sam rekao, ovisi na koji način ga prezentiraš. Ti možeš to prikupiti, nešto napraviti sa time, jer je javno dostupan sadržaj.

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Aplikacija i autorska prava

Radi se o stranici ESPNsoccernet.

 

Podatci koje bi koristio su ovi pod "Match Stats", i to bi na kraju izgledalo ovako (tako bi se prikazivalo u aplikaciji).

Ne bi koristio apsolutno ništa drugo s te stranice.

 

Poslao sam im upit ali naravno, ništa nisu odgovorili.

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.11.2011 16:52 (Tetrapak).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice