Ryzen 5700g na Asrock AB350M-HDV

poruka: 7
|
čitano: 3.944
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Ryzen 5700g na Asrock AB350M-HDV

Pozdrav!

Izašla je beta BIOS-a koji bi podržavao novi Ryzen na mojoj ploči.

 

https://www.asrock.com/mb/AMD/AB350M-HDV/index.asp#BIOS

 

Kad gledam starije updateove BIOS-a vidim da se neke verzije ne mogu nadograditi ako je trenutna verzija starija od xxx verzije. Tu su onda nekakvi bridge BIOS-i koji se prvo instaliraju, pa tek onda ona koju želiš. Kod ove moje verzije postoji bridge verzija 7.00, a onda ona koju želim, 7.03. Da li ja moram, s obzirom da je trenutna verzija 4.80, prvo nadograditi sve one starije verzije, ili odmah idem na 7.00 pa pa 7.03?

Također vidim upozorenje da BIOS ne radi s Bristol Ridge procesorima, moj je Raven (2200g) pa valjde neće biti problema.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Ryzen 5700g na Asrock AB350M-HDV
guslac kaže...

Pozdrav!

Izašla je beta BIOS-a koji bi podržavao novi Ryzen na mojoj ploči.

 

https://www.asrock.com/mb/AMD/AB350M-HDV/index.asp#BIOS

 

Kad gledam starije updateove BIOS-a vidim da se neke verzije ne mogu nadograditi ako je trenutna verzija starija od xxx verzije. Tu su onda nekakvi bridge BIOS-i koji se prvo instaliraju, pa tek onda ona koju želiš. Kod ove moje verzije postoji bridge verzija 7.00, a onda ona koju želim, 7.03. Da li ja moram, s obzirom da je trenutna verzija 4.80, prvo nadograditi sve one starije verzije, ili odmah idem na 7.00 pa pa 7.03?

Također vidim upozorenje da BIOS ne radi s Bristol Ridge procesorima, moj je Raven (2200g) pa valjde neće biti problema.

 sretno s nalaženjem informacija

ja sam htio nadogradit bios na asus b450 tuf pro, radi nekih pizdarija s usb wireless mišom i tipkovnicom, a frka je hoće li podržavat novi bios moj 2400g 

pa su mi iz asusa poslali odgovor da daogradim na prvi noviji od onog koji je došao s pločom i ne iznad toga

odgovor na pitanje hoće li 2400g raditi na novijim biosima uopće nisam dobio

 

tak da, jedino ako netko od kolega ima istu kombinaciju i to je isprobao, pa da ti može reći sa sigurnošću

meni su brojni kolege savjetovali da probam jer bi kao moralo fercerat, no što ako ne radi - novi proc nemam da vratim bios, niti planiram kupovat 5700g za ono za što mi je dobar i 2400g

16 godina
offline
Re: Ryzen 5700g na Asrock AB350M-HDV
guslac kaže...

Pozdrav!

Izašla je beta BIOS-a koji bi podržavao novi Ryzen na mojoj ploči.

 

https://www.asrock.com/mb/AMD/AB350M-HDV/index.asp#BIOS

 

Kad gledam starije updateove BIOS-a vidim da se neke verzije ne mogu nadograditi ako je trenutna verzija starija od xxx verzije. Tu su onda nekakvi bridge BIOS-i koji se prvo instaliraju, pa tek onda ona koju želiš. Kod ove moje verzije postoji bridge verzija 7.00, a onda ona koju želim, 7.03. Da li ja moram, s obzirom da je trenutna verzija 4.80, prvo nadograditi sve one starije verzije, ili odmah idem na 7.00 pa pa 7.03?

Također vidim upozorenje da BIOS ne radi s Bristol Ridge procesorima, moj je Raven (2200g) pa valjde neće biti problema.

Ukratko, za sad i dalje ne updejtaj Bios=čekaj.Dakle čekaj dok bude službeno, i kad vidiš najnoviji ne beta Bios i R7 5700G na službenoj listi CPU podrške.

 

https://www.asrock.com/mb/AMD/AB350M-HDV/index.asp#CPU

 

Opčenito gledano, navedena Asrock matična ima priličnu Bios močvaru ili posebno ovo dole.Ti imaš Raven Ridge APU, pa eto za tri zadnja službena Biosa ne preporučuju update ako imaš Raven Ridge APU.

 

"ASRock do NOT recommend updating this BIOS if Pinnacle, Raven, Summit or Bristol Ridge CPU is being used on your system."

 

 

   

Za kraj kao dobar primjer Gigabyte B350 matična, eto izlistana je podrška za sve najnovije AMD CPU i APU modele.Sve je službeno izlistano, i tu se dalje nema kaj razmišljat ako hočeš ili moraš updejtat Bios na najnoviju verziju.

 

https://www.gigabyte.com/hr/Motherboard/GA-AB350M-Gaming-3-rev-1x/support#support-cpu

 

https://www.gigabyte.com/hr/Motherboard/GA-AB350M-Gaming-3-rev-1x/support#support-dl-bios

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.6.2022 13:50 (rambox).
14 godina
offline
Re: Ryzen 5700g na Asrock AB350M-HDV
picajzla0707 kaže...

 sretno s nalaženjem informacija

ja sam htio nadogradit bios na asus b450 tuf pro, radi nekih pizdarija s usb wireless mišom i tipkovnicom, a frka je hoće li podržavat novi bios moj 2400g 

pa su mi iz asusa poslali odgovor da daogradim na prvi noviji od onog koji je došao s pločom i ne iznad toga

odgovor na pitanje hoće li 2400g raditi na novijim biosima uopće nisam dobio

 

tak da, jedino ako netko od kolega ima istu kombinaciju i to je isprobao, pa da ti može reći sa sigurnošću

meni su brojni kolege savjetovali da probam jer bi kao moralo fercerat, no što ako ne radi - novi proc nemam da vratim bios, niti planiram kupovat 5700g za ono za što mi je dobar i 2400g

Svašta, meni na mojoj ASUS TUF B450 - PLUS GAMING sve radi bez problema i već sam si stavio Ryzen 5 5600. Nakon podrške za 5600, izašle su još dvije verzije BIOS-a. Ne mogu vjerovati da se Asusova podrška razlikuje od ploče do ploče a istog su čipseta AM4 B450.

13 godina
offline
Ryzen 5700g na Asrock AB350M-HDV

Nisam mislio ništa sad ni dirati, nego eventualno ako nabavim 5600g/5700g. A možda je bolje odmah i neku ploču jeftinu kupiti kao ova, i gotovo. Ma, imam hrpu nekakvih programa pa mi se ne da na friško windowse stavljati, ali ako neće ići drugačije...

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Ryzen 5700g na Asrock AB350M-HDV
MasterOfDisaster kaže...

Svašta, meni na mojoj ASUS TUF B450 - PLUS GAMING sve radi bez problema i već sam si stavio Ryzen 5 5600. Nakon podrške za 5600, izašle su još dvije verzije BIOS-a. Ne mogu vjerovati da se Asusova podrška razlikuje od ploče do ploče a istog su čipseta AM4 B450.

 ja sam pričekao tuf sa pro oznakom, jer su te plus imale loše recenzije, pogotovo za vrm

sumnjam da je ova novija i bolja ploča zakinuta u odnosu na tvoju

 

no nije problem updejtat na najnoviji bios ako hoću upgrejdat proc, problem je što ja hoću zadržati 2400g, a da on i dalje radi s novim biosom, a to mi nitko nemere sigurno potvrditi - čak niti šugavi asus koji vjerojatno ima studente koji nemaju pojma niti voljepiztati nekog tko zna sigurno

 

evo odgovor, a pitanje je bilo - hoće li 2400g raditi s nekim od novijih biosa

Check which is your current BIOS version and update with 1 version above only , don't go for the latest please.

Test with wired mice keyboard and if you experience the issue there it is something to do with usb ports otherwise seek the issue with the kb+mice

Bios versions -> https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/TUF-Gaming/TUF-B450M-PRO-GAMING/HelpDesk_BIOS/ click on show all to see them .


I do hope that this has been of some help to you.

Kind regards,
Rado_K
Asus Customer Service

 

13 godina
offline
Ryzen 5700g na Asrock AB350M-HDV

Konačno se odvažio na nadogradnju sa 5600g procesorom, pa evo da podijelim iskustvo.

Da bi na ploču stavio novi proc treba nadograditi BIOS na sad i službenu verziju, 7.30. Za to prvo treba staviti 'bridge' BIOS 7.00. No, Instant Flash ih nije htio čitati, jednostavno bi ih preskočio. Malo mozganja, i skužim da bi možda prvo trebao nadograditi stari BIOS ne neku noviju verziju (bio je 4.80, pa sam stavio 5.50) i nakon toga mi je Instant Flash htio čitati 7.00 i 7.30 verzije s usb sticka. 

I tako, prvo staviš 7.00, pa restart i onda 7.30, i restart, i sve radi ok sa starim procom još uvijek unutra (2200g). Izvadim ga i stavim novi, i sistem se ne diže. Stavim stari, sve radi. Prva pomisao je da nekaj ne valja s procom, no to je toliko rijetko da mi je odmah bilo sumnjivo nešto drugo. Imam 2 RAM modula drugačijih proizvođača, pa prvo izvadim onaj koji izgleda jeftinije :) (neki Hynix modul 8gb 2400mhz) i ostavim komp sa samo 8GB Corsair 2400mhz. I komp se uredno digne. Stavim onu drugu memoriju, i ništa. Zanimljivo. Nikako ni u kojoj varijanti ta memorija ne želi raditi sa novim procesorom iako je na istoj ploči sve radilo ok sa 2200g.

Evo, malo zafrkancije je bilo, ali sad je sve ok. Znači očekujte zafrkanciju ako imate neki šrot od memorije kao ja :)

Sad ću ići u nabavu 3200mhz memorije pa će sve valjda biti ok.

 
2 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice