AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.050.065
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Recimo da je razlika s ta 2 procesora u današnjim igrama uparenim s rtx 4070ti sada 10-15%, znači li to da će s vremenom kako igre budu postajale grafički zahtjevnije ta razlika bit sve manja do trenutka kad će bit svejedno koji je procesor unutra te će oba davat isti fps jer ću kompletno bit gpu bound ili nešto krivo shvaćam?

U tom slučaju bi iša na 5600.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

a tko može biti siguran, možda će igre sve više iskorištavati 3d keš, pa će se razlika povećavati

meni osobno je ta razlika u cijeni previsoka, ali netko tko ne gleda na takav način i želi najbolje, razmišlja drukčije

 

nekad je takva razlika bila između intelovih 4core i7 i i5, isto neisplativo u većini slučajeva, pa je opet ekipa kupovala i7

tako i sad, neisplativo jest, ali se kupuje, amd i intel dobro znaju da vune uvijek ima

5 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Btw mislite li 120mm aio držati 5800x3d pod kontrolom tj. ispod 85° u najtežim slučajevima? Puno je sad faktora koji mi igraju.

Koliki je otprilike fps drop kad se clock speed spusti za 200 MHz recimo uslijed throttlanja itd.?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Držati će jer taj CPU nije nešto specijalno zahtjevan za hladiti, plus ima radne taktove nešto niže od R7 5800X u startu. To te ne treba zabrinjavati.

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mostsexy kaže...

Recimo da je razlika s ta 2 procesora u današnjim igrama uparenim s rtx 4070ti sada 10-15%, znači li to da će s vremenom kako igre budu postajale grafički zahtjevnije ta razlika bit sve manja do trenutka kad će bit svejedno koji je procesor unutra te će oba davat isti fps jer ću kompletno bit gpu bound ili nešto krivo shvaćam?

U tom slučaju bi iša na 5600.

nažalost ili na sreću, konzole drmaju svijetom gaminga, odnosno igre se rade poglavito za njih (htjeli mi to priznati ili ne), 
 uzmeš minimalno 5600 i miran si par godina, bit će to dobar proc dokle god je aktualna ova generacija konzola.

I dont know you. I dont know what you want. If you leave, that will be the end. I wont look for you, I wont pursue you. But if you dont, I will look for you, I will find you and I will ignore you.
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
Ako ti ne znaš razliku između isticanja i nabrajanja, ja ti nemrem pomoći.
Mogao je početi nabrajati od drugih igara i što bi onda, rekao je da igra sve. Dakle, gleda se prosjek, ne najbolji slučaj.
U svakom slučaju prevelika je razlika u cijeni u odnosu na dobitak u perfomansama, to je baš školski primjer neisplativosti. Da je neka grafa jača od 10 do 50, u prosjeku 15% i da košta 150% više posrali bi je uzduž i poprijeko.
Da je riječ o intelu, posrao bi ga i ti

 Ima popriličan broj igri koje imaju ogromnu korist osim BF-a i COD-a,tu je: Farcry 6,Spiderman remaster,Riftbreaker, Aseto corsa, Watch dogs, Tarkov...

To je šta sam uspio pronači a testirano je sa slabijim grafama od Rtx 4070ti, ima toga još vjerovatno šta nije prikazano u testovima. Tako da ima tu neke računice o isplativosti umjesto ultra skupih gpu-a uzme se jači proc.

kradem mine iz minskog polja
5 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
itomic009 kaže...

Držati će jer taj CPU nije nešto specijalno zahtjevan za hladiti, plus ima radne taktove nešto niže od R7 5800X u startu. To te ne treba zabrinjavati.

 

To je praktički jedina prevaga da se sad odlučim. Koliko je zapravo sigurno da proc radi na 80°+ stupnjeva na duge staze? Nemam opciju upgradea na jači cooler zbog manjka prostora u kućištu.

 

Kad uguglam ispada da su temperaturno u najmanju ruku izjednačeni.

 

13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ma ne sekiraj se. Neće ti on u gamingu raditi na visokim temperaturama jer masa igara ne opterećuje full procesor. 120mm vodeno je obično u rangu boljih zračnih coolera, a to je sve više nego dovoljno za držanje R7 5800X ili 5800X3D u radnom rasponu temperatura. Isto tako, s obzirom da je 80C ili nešto više od toga i dalje u radnom rasponu, to ne skraćuje vijek išta bitno. Ako on varira u igranju na oko 70ak do 80ak stupnjeva, to je sve ok i tako može raditi godinama. Prije ćeš ti sve skupa mijenjati nego da će on krepat od pregrijavanja. Na kraju krajeva, uvijek možeš danas sutra mijenjati možda i kućište, pa stavljati hlađenje koje želiš. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.2.2023 13:03 (itomic009).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...

 Ima popriličan broj igri koje imaju ogromnu korist ...

 jedino što je ogromno je razlika u cijeni, ostalo se svodi na prosječnih 10-15% kako god ti okretao ražanj

16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
dery kaže...

 Ima popriličan broj igri koje imaju ogromnu korist ...

 jedino što je ogromno je razlika u cijeni, ostalo se svodi na prosječnih 10-15% kako god ti okretao ražanj

 

10-15% uopće nije malo...pa ljudi nabrijavaju za istu lovu memoriju, a tu je dobitak 2-3%

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
segregator kaže...

10-15% uopće nije malo...pa ljudi nabrijavaju za istu lovu memoriju, a tu je dobitak 2-3%

 tko je rekao da je malo samo po sebi, ali kad uzmeš price/performance odnos, onda je razlika ogromna

dati 150% više love za 15% više performansi je katastrofa

 

evo baš nekidan gledam ovaj video - rajzen 2600 vs intel 8700k, 6/12 vs 6/12, razlika u cijeni niti blizu onoj u perfomansama

naš cijenjeni kolega dery u to vrijeme je imao potpuno suprotna stajališta, naravno, jer je uzeo 2600, sad odjednom je promijenio mišljenje u sasvim suprotno

 

 

 

16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Alo?
Rječnik !?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Da je meni imati vase zivotne probleme kad imate vremena za ovolike budalastinje 

 

Lik je imao vremena da nadje citat iz tamo neke teme od prije jedno 3 godine i objavi ga ovdje da bi dokazao "nesto". 

 

Dok je vjeka i vjekova uvijek je bilo da sto se ide na bolji komad hardware-a razlika u performansama je manja, a cijena je rasla astronomski. 

I iskreno zaboli vas obojicu ona stvar ako ce netko dati 150% vise kesha da bi imao 15% bolje performanse. Njegov kesh pa i kad bi ga  spalio u vjetar sta tebe boli ona stvar. 

 

Ajde odjebite u PM (mislim na poruke da ne povezete sa necim drugim mada koliko spamate svasta prodje kroz misli) i pustite normalan svijet da procita normalne stvari u temi.

 

 

 
24 0 hvala 2
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

 Perspective is everything....  

...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.2.2023 23:06 (lion002).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
segregator kaže...

10-15% uopće nije malo...pa ljudi nabrijavaju za istu lovu memoriju, a tu je dobitak 2-3%

 tko je rekao da je malo samo po sebi, ali kad uzmeš price/performance odnos, onda je razlika ogromna

dati 150% više love za 15% više performansi je katastrofa

 

evo baš nekidan gledam ovaj video - rajzen 2600 vs intel 8700k, 6/12 vs 6/12, razlika u cijeni niti blizu onoj u perfomansama

naš cijenjeni kolega dery u to vrijeme je imao potpuno suprotna stajališta, naravno, jer je uzeo 2600, sad odjednom je promijenio mišljenje u sasvim suprotno

 

 

 

 

Pa razlika u cijeni je skoro duplo, a performanse kako gdje, al u prosjeku ni približno nije duplo brži

https://www.anandtech.com/bench/product/2692?vs=2786

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
segregator kaže...
picajzla0707 kaže...
segregator kaže...

10-15% uopće nije malo...pa ljudi nabrijavaju za istu lovu memoriju, a tu je dobitak 2-3%

 tko je rekao da je malo samo po sebi, ali kad uzmeš price/performance odnos, onda je razlika ogromna

dati 150% više love za 15% više performansi je katastrofa

 

evo baš nekidan gledam ovaj video - rajzen 2600 vs intel 8700k, 6/12 vs 6/12, razlika u cijeni niti blizu onoj u perfomansama

naš cijenjeni kolega dery u to vrijeme je imao potpuno suprotna stajališta, naravno, jer je uzeo 2600, sad odjednom je promijenio mišljenje u sasvim suprotno

 

 

 

 

Pa razlika u cijeni je skoro duplo, a performanse kako gdje, al u prosjeku ni približno nije duplo brži

https://www.anandtech.com/bench/product/2692?vs=2786

 Vračamo se na lekcije stare par godina, za taj 2600- i5 8400 je misaona imenica i penicilin u gejmingu (za što ima nebrojeno dokaza i videa na youtube-u). 8700k je proc koji je svojevremeno razvaljivao cjeli ryzen 2xxx lineup u gejmanju...a i dosta toga šta je izašlo kasnije...

Mislim da se nema smisla vračati na stare rasprave i kačiti linkove i videa za hardver star par godina, treba se okrenuti novim nadolazečim stvarima i kvalitativnoj raspravi o istim...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2023 12:30 (sfc_PsychQ).
16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
sfc_PsychQ kaže...
segregator kaže...
picajzla0707 kaže...
segregator kaže...

10-15% uopće nije malo...pa ljudi nabrijavaju za istu lovu memoriju, a tu je dobitak 2-3%

 tko je rekao da je malo samo po sebi, ali kad uzmeš price/performance odnos, onda je razlika ogromna

dati 150% više love za 15% više performansi je katastrofa

 

evo baš nekidan gledam ovaj video - rajzen 2600 vs intel 8700k, 6/12 vs 6/12, razlika u cijeni niti blizu onoj u perfomansama

naš cijenjeni kolega dery u to vrijeme je imao potpuno suprotna stajališta, naravno, jer je uzeo 2600, sad odjednom je promijenio mišljenje u sasvim suprotno

 

 

 

 

Pa razlika u cijeni je skoro duplo, a performanse kako gdje, al u prosjeku ni približno nije duplo brži

https://www.anandtech.com/bench/product/2692?vs=2786

 Vračamo se na lekcije stare par godina, za taj 2600- i5 8400 je misaona imenica i penicilin u gejmingu (za što ima nebrojeno dokaza i videa na youtube-u). 8700k je proc koji je svojevremeno razvaljivao cjeli ryzen 2xxx lineup u gejmanju...a i dosta toga šta je izašlo kasnije...

Mislim da se nema smisla vračati na stare rasprave i kačiti linkove i videa za hardver star par godina, treba se okrenuti novim nadolazečim stvarima i kvalitativnoj raspravi o istim...

 

 

 

Pa i pričali smo o relativno novim 5600 i 5800x3d dok nisu Intelaši uletili sa tim usporedbama

Poanta pojma "isplativost" je da je rastezljiv i za svakoga znači nešto drugo, pa se o tom ne isplati ni raspravljati

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2023 13:12 (segregator).
13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

et Picajzla: jel ovo fake news, plaćen članak ili kontra obavještajana propaganda??

 

https://www.guru3d.com/news-story/percentage-of-the-processor-market-share-amd-has-risen-to-31.html

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
itomic009 kaže...

et Picajzla: jel ovo fake news, plaćen članak ili kontra obavještajana propaganda??

 

https://www.guru3d.com/news-story/percentage-of-the-processor-market-share-amd-has-risen-to-31.html

 zašto bi bila propaganda, izvor infa je mercury research, odnosno izjava njihovog ceo

problem je samo što je vijest potekla od reutersa koji ne precizira jel riječ o podacima za kraj godine ili baš o q4, isto kao što ne precizira kakva je situacija u pojedinim segmentima, a bilo kakvi detaljniji podaci mercury research još nisu izašli u javnost 

 

ne zaboravi da su u q2 2022 bili na višem udjelu nego u q4, da je serverski dio nastavio rast kroz ova dva kvartala, a posljedično je za zaključiti da je onda i dalje nastavljen pad u mobile i desktop, jer overall x86 se i sastoji od ta tri segmenta, pa ako su u q4 bili slabiji od q2, a serveri su nastavili rast, onda pad nemere biti nigdje drugdje nego u desktopu i mobile segmentu

ali to ćemo vidjeti ionako kad izađu detaljni podaci

 

jbga, nekad treba znati 'čitati' vijesti

 

EDIT

evo detaljnijih podataka - link

čipovi za mobilno tržište (laptopi) su pali sa 25% u drugom kvartalu na 16,4% u četvrtom

desktop je pao sa 20,6% u drugom kvartalu na 18,6 posto u četvrtom

 

no, pozitivno je što su se i mobilni i desktop segment ipak donekle oporavili od katastrofe iz trećeg kvartala, kad su pali na rezultate otprije 5-6 godina

to je rezultat rezanja cijena ofkors, reagirali su donekle na vrijeme, no pada ne bi bilo uopće da su pametnije odigrali u startu i smanjili pohlepu 

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.2.2023 16:20 (picajzla0707).
15 mjeseci
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...

evo detaljnijih podataka - link

čipovi za mobilno tržište (laptopi) su pali sa 25% u drugom kvartalu na 16,4% u četvrtom

desktop je pao sa 20,6% u drugom kvartalu na 18,6 posto u četvrtom

 Ovo bi značilo da je intel više prodavao?

 

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kryptonian kaže...
picajzla0707 kaže...

evo detaljnijih podataka - link

čipovi za mobilno tržište (laptopi) su pali sa 25% u drugom kvartalu na 16,4% u četvrtom

desktop je pao sa 20,6% u drugom kvartalu na 18,6 posto u četvrtom

 Ovo bi značilo da je intel više prodavao?

 

 to znači da je adm u desktopu i mobile imao drastični pad udjela u trećem kvartalu, u četvrtom su se donekle popravili, najviše zahvaljujući rezanju cijena

problem za njih je što to 'zadržavanje' tržišnog udjela, koji čisto broji primjerke prodanih procesora neovisno o klasi i seriji, ovisi o prodaji stare 5xxx serije na kojoj vjerojatno i nemaju profita

 

čak i na tradicionalnim tržištima gdje prevladavaju, poput nekih njemačkih shopova, broj prodanih primjeraka stare serije daleko premašuje novu

a to je zapravo očajnički potez

AMD Ryzen 5000 CPUs are Selling Nearly 7x More than the Ryzen 7000 Chips in Germany [Mindfactory]

 

EDIT

da, u desktopu i mobile intel prodaje 6-7 puta više od amd-a, čak i uz ovu masnu prodaju 5xxx serije

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.2.2023 16:32 (picajzla0707).
9 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Lp , kupio sam nedavno laptop Lenovo Ideapad3, 16gb Ram , Ryzen 5 5500U za 3700kn na akciji. Pošto se ne razumijem u ove stvari , a danas mi je iskocila dobra ponuda na ekupi sa Ryzen 5 5625U ,16GB Ram 500kn za 3100kn . Malo sam googlao i vidim da je ovaj 5625U noviji i bolji procesor . Ako biste mi mogli reći kolika je zapravo razlika izmedu ovih procesora , jeli nesto osjetno ili je to minimalno. Pitam jer zanima me jesam li bas loše prosao kupnjom gore navedenog 

 
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ryzen 5 5625U je brži od tvog, ali ne drastično i oba su i više nego dovoljno brzi za standardne "Laptop" stvari. Ako radiš baš nešto full zahtjevno i profesionalo, onda svakako bi trebao nešto treće, ako gledaš ta dva. Tako da, ne sekiraj se. 

16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
MaciStyle kaže...

Lp , kupio sam nedavno laptop Lenovo Ideapad3, 16gb Ram , Ryzen 5 5500U za 3700kn na akciji. Pošto se ne razumijem u ove stvari , a danas mi je iskocila dobra ponuda na ekupi sa Ryzen 5 5625U ,16GB Ram 500kn za 3100kn . Malo sam googlao i vidim da je ovaj 5625U noviji i bolji procesor . Ako biste mi mogli reći kolika je zapravo razlika izmedu ovih procesora , jeli nesto osjetno ili je to minimalno. Pitam jer zanima me jesam li bas loše prosao kupnjom gore navedenog 

Nema tu problema, zeleno je Zen 3 Mobilni model u odnosu na tvoj Zen 2 proc iz Mobilne U serije.Ukratko, to su 6/12 procovi i da imaju identičan iGPU Vega 7.Prosječan korisnik ne bu primjetil nikakvu razliku, osim ako non stop ne vrtiš Benčmarkove.

 

Ne brini brigu nego eto surfaj, i boli te đon za takve sitnice s obzirom kaj se sve po svijetu događa. 

AMD,........is that Epyc or what?
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Tehnički ne znači to, znači samo da je AMD prodavao manje primjeraka procesora što je normalno jer je covid lockdown zasad iza nas, radi se gotovo svugdje kao i prije ili kombinirano i bla, bla, bla. Moguće da je u tim segmentima intel uvijek prodavao bolje, amd je imao probleme sa mobile segmentom, tj bili su dosta loši po performansama. Također, za neki solidan laptop, nisi mogao dobit gpu jači od mobilnog rtx 2060 ili gtx 1660 čipa. Intel je tu imao i mobilnu 2070, 2080 u to vrijeme. Već dugo ne pratim tržište jer nema ništa za mene niti mi išta treba, ali amd je tu imao nekih problema. Njihove mobile gpu nisu vrijedne spomena. U desktop segmentu se još može gledat cijena, performanse, ali mobile im je jako slab. Bio. Slično kao njihova pro serija koja se trebala natjecat sa nvidia pro serijom gpu. Loše. 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
trebao bi, pomoc,savjet.
Htio bi ukljucit Resize bar, posjedujem cpu 11400f, mbo h470m-k, gpu rx5600xt.
kad u biosu ukljucim 4g decodi g i resize bar i iskljucim cms, komp mi se uopce nezeli upaliti, niti ponovo uc u bios, tek nakon clr cmos, ponovo mogu upalit komp i uc u bios. Ima li itko kakav savjet ili ideju. Hvala unaprjed.
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
da se nadovežem s fotografijom
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
cvaja997 kaže...

Tehnički ne znači to, znači samo da je AMD prodavao manje primjeraka procesora što je normalno jer je covid lockdown zasad iza nas...

 tehnički znači upravo to, kad se povećava tržišni udio na tržištu koje ima samo dva konkurenta, onda to povećanje znači da prodaješ više od konkurenta u datom trenutku

prodaja je pala i intelu i amd-u, ali je amd-u pala više, zato im i pada tržišni udio u odnosu na intel

 

ovaj 'overall' podatak je zavaravajući ako gledaš njihov međusobni odnos iz razloga jer 'overall' uključuje i procesore u kojima amd nema konkurenciju i ne natječe se s intelom, a također spadaju u ×86 tržište

zato i imaš podatke da je overall amd na 30% udjela na ×86 tržištu, a kad gledaš mobilne, desktop i servere, nigdje nije preko 20% - kako to?

odgovor je jednostavan - dok je u ostalim segmentima padala prodaja, konzole se prodaju kao lude, čipovi za njih su također nominalno dio ×86 tržišta, ali u međusobnom odnosu intela i amd-a se ne spominju jer intel to ne proizvodi

 

samo što 'novinari' koji pišu o tome ne koriste niti gram onoga što imaju između ušiju, pa pišu bedastoće da amd uzima intelu sve veći udio, što nije točno

amd ima pad udjela u desktopu, mobile i serverima, segmentima gdje se natječe s intelom, ali održava prodaju ili čak ima rast u segmentu procesora za konzole gdje intela nema

13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ma ti picajzla si vidim najinformiraniji za AMD, čak više od Ramba pa ja mislim da ti trebaš pisati sve članke vezano za AMD. Eventualno ti Rambo radi marketing dio??

6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

nebudi pica, jel tesko napisat: "aha nisam skuzio da je tako segmentirano, thx na pojasnjenju"

Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice