AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.061.254
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)
GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
Moj PC  
1 0 hvala 2
8 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozdrav 

Dali netko ima AMD Ryzen 3 3100,zanimaju me koje temperature imate na tom procesoru meni je kad ništa ne radim ispod 45 C ne ide a u igricama ide i do 79 C nekako mi je to previse a i to stock hlađenje mi je dosta bučno.

Dali je to sve normalno kakva su vaša iskustva?

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.12.2020 1:18 (dinix4978).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
frey85 kaže...

Uzimajte X570 ploče, izvuku više iz tih procesora i memorije. Opšta je zabluda da će raditi isto sa B550. Pogotovo kad sastavljae High end računar sa 5800x i jačim procesorima. x570 ima bolju komunikaciju procesora i memorije.

 Evo malo zablude da B550 nešto nemože.

 

 

http://hwbot.org/signature/u135800.png
13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Je li ima ko da je flashao na najnoviji bios koji ima podršku za ryzen 5000 seriju,na Gigabyte b450 aorus elite matičnoj

Biti ili ne biti pitanje je sada.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Imam 3300x , koji se još i više zagrijava, sa stock coolerom išao i do 85 u igrama, sve riješeno nabavom novog freezera 34, temperature pale za 15 stupnjeva u prosjeku,

inače normalne su to temperature za te procesore, između 70 i 80 stupnjeva u radu (igrama)

12 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mirzet1976 kaže...
frey85 kaže...

Uzimajte X570 ploče, izvuku više iz tih procesora i memorije. Opšta je zabluda da će raditi isto sa B550. Pogotovo kad sastavljae High end računar sa 5800x i jačim procesorima. x570 ima bolju komunikaciju procesora i memorije.

 Evo malo zablude da B550 nešto nemože.

 

 

 Ja danas jedva c15 3600, za 4000 mi treba c18 na b-dieu što je ono "meh".

 

Kako si sekundarne subtiminge poštelao ? Za 4000 mislim da mi dram calc ni ne daje ništa.

 

P.S. danas radi ko urica. Samo PBO off i nikad ga ne paliti niti dolaziti u napast :-)

 

 

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.12.2020 19:20 (DarthMarkus).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
frey85 kaže...

Uzimajte X570 ploče, izvuku više iz tih procesora i memorije. Opšta je zabluda da će raditi isto sa B550. Pogotovo kad sastavljae High end računar sa 5800x i jačim procesorima. x570 ima bolju komunikaciju procesora i memorije.

 Največa glupost ikada, da, ima "bolju komunikaciju" da bi imao dodatne PCI staze, koje niti ti, ni ja, niti 99% ljudi na ovom forumu neće iskoristiti, po svemu drugom su B500 potpuno iste ili bolje.

B550 manje troše, manje se griju, nemaju mini zujalicu, imaju daleko manji DPC latency, puno brže postaju/bootaju (ja sam na desktopu već sa svojom B550 dok x570 ploče tek eventualno prođe BIOS post), i tako, da nejdem u detalje opet već sam pisao isto.

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

99% ljudi na IT forumu da neće koristiti većinu PCIe staza koje omogućava X570? pretjerujes

 

B550 troši manje? X570 chipset je 11W a B550 6W - tih 5W nećeš primjetiti na računu

B550 se manje grije? To isključivo ovisi o VRMu - ima drlog X570 i B550 ploča, ne možeš reći da je jedno bolje  po tom pitanju od drugog

X570 zujalica se pali jedino ako imaš spojeno dosta toga preko X570 chipseta i koristiš sve u isto vrijeme (tj ako je veliki load) inače se taj vent ne pali jer dosta matičnih ima silent profile

Uzrok veceg DPC latencya je u većini slučajeva driver (zvučne,grafičke,itd) - mozes imati veci latency i sa X570 i B550 maticnom..

Neke ploče su imale problema sa dužim bootanjem ali su BIOS updejti to ispravili - ako tvojoj X570 ploči treba duže od 20sec da udje u windowse onda je problem u tvojim BIOS postavkama/USB periferiji ili nečem drugom

 

Glavni problem B550 ploča je što moraš raditi kompromise jer nema dovoljno PCIe staza - dosta B550 ploča uopće nema interni USB type c header, nema dovoljno cpu/fan headera, ako koristiš oba m.2 slota gubiš većinu PCIe utora, dosta ploca ima samo 4 SATA porta a ako imaju vise neki su disejblani ako se koristi drugi m.2 slot, dosta ih ima siromašan I/O što se tiče broja USB portova, itd

 

kao i sa svime, imas drlog B550 i X570 ploca - npr Gigabyte B550 Vision D ploča kosta 2200kn a nema interni USB c header (kao i sve ostale gigabyte B550 matične revision 1), tako da ako imaš kuciste sa USB C portom, nemaš ga gdje spojiti što je jebeno kad si dao tolike novce za matičnu..

 

ja npr ne vidim zašto uzimati skuplju B550 ploču pored X570 tomahawk koja se u ADMu prodaje za 1700kn, a taj tomahawk ima jedan od najjacih VRMa u ponudi + neces imati problem da ti 2 m.2 SSDa pojedu sve PCIe staze

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.12.2020 23:36 (Fanu).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
DarthMarkus kaže...
mirzet1976 kaže...
frey85 kaže...

Uzimajte X570 ploče, izvuku više iz tih procesora i memorije. Opšta je zabluda da će raditi isto sa B550. Pogotovo kad sastavljae High end računar sa 5800x i jačim procesorima. x570 ima bolju komunikaciju procesora i memorije.

 Evo malo zablude da B550 nešto nemože.

 

 

 Ja danas jedva c15 3600, za 4000 mi treba c18 na b-dieu što je ono "meh".

 

Kako si sekundarne subtiminge poštelao ? Za 4000 mislim da mi dram calc ni ne daje ništa.

 

P.S. danas radi ko urica. Samo PBO off i nikad ga ne paliti niti dolaziti u napast :-)

 

 

 Vidiš šta ti daje dram calc za 3800mhz i onda ove primarne prva 4 digneš za 2up a za 5.tRAS= tCL+tRP  i 6.tRC je zbir tCL+tRAS, tCWL = tCL  a tRFC,tRFC2 i tRFC4 imaš ovdje -https://docs.google.com/spreadsheets/d/1A7G97QOL0dNMwJZa9SYEq2RElJ5T6Hcx9WdReTsnIWw/edit#gid=1745688811 gdje samo uneseš freq npr. 4000mhz , tCL i tRC calc ti izračuna onda vrijednosti za njih.

 

tFAW=tRRDS*4

tCKE=Auto za 4000mhz

http://hwbot.org/signature/u135800.png
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.12.2020 23:56 (mirzet1976).
13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

@fanu

Ajd reci to konkretno što sve imaš ustekano u ploču od pci, sata i usb uređaja.

 

Bas me zanima kolko ljudi ima Dual gen 4 ssd ili dual 3090 koje jedine podržavaju SLI na gen 4, ili tko uopće ima kakav 10gbs capable uređaj, I opet ti je dosta jedan port za taj jedan.

 

Ovo ostalo su gluposti šta pišeš, sve x570 se sporije pale i imaju veći latency i nema veze sa driverima ili biosom, prošlo mi je kroz ruke puno različitih x570 uvijek flssham zadnji bios.. 

 

Pa i nek je mala razlika, opet mi je b550 bolja jel ne dobivam apsolutno ništa sa x570 što meni i većini treba. 

 

Evo i tu su testirali:

 

https://www.anandtech.com/show/15868/the-asus-rog-strix-b550f-gaming-wifi-motherboard-review/5

 

U svakom slučaju nek uzima što got hoće i treba mu. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2020 0:04 (ivicask).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
DarthMarkus kaže...
mirzet1976 kaže...
frey85 kaže...

Uzimajte X570 ploče, izvuku više iz tih procesora i memorije. Opšta je zabluda da će raditi isto sa B550. Pogotovo kad sastavljae High end računar sa 5800x i jačim procesorima. x570 ima bolju komunikaciju procesora i memorije.

 Evo malo zablude da B550 nešto nemože.

 

 

 Ja danas jedva c15 3600, za 4000 mi treba c18 na b-dieu što je ono "meh".

 

Kako si sekundarne subtiminge poštelao ? Za 4000 mislim da mi dram calc ni ne daje ništa.

 

P.S. danas radi ko urica. Samo PBO off i nikad ga ne paliti niti dolaziti u napast :-)

 

 

 Evo još al u slikama

 

 

http://hwbot.org/signature/u135800.png
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...

@fanu

Ajd reci to konkretno što sve imaš ustekano u ploču od pci, sata i usb uređaja.

 

Bas me zanima kolko ljudi ima Dual gen 4 ssd ili dual 3090 koje jedine podržavaju SLI na gen 4, ili tko uopće ima kakav 10gbs capable uređaj, I opet ti je dosta jedan port za taj jedan.

 

Ovo ostalo su gluposti šta pišeš, sve x570 se sporije pale i imaju veći latency i nema veze sa driverima ili biosom, prošlo mi je kroz ruke puno različitih x570 uvijek flssham zadnji bios.. 

 

Pa i nek je mala razlika, opet mi je b550 bolja jel ne dobivam apsolutno ništa sa x570. 

 

Evo i tu su testirali:

 

https://www.anandtech.com/show/15868/the-asus-rog-strix-b550f-gaming-wifi-motherboard-review/5

 

U svakom slučaju nek uzima što got hoće i treba mu. 

 Imam Asus Prime x570 P i sporije se boota čsk i kad gasim te problem sa zvukom kad udjem u win nekih 15min onda se ustabili.

http://hwbot.org/signature/u135800.png
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mirzet1976 kaže...
ivicask kaže...

@fanu

Ajd reci to konkretno što sve imaš ustekano u ploču od pci, sata i usb uređaja.

 

Bas me zanima kolko ljudi ima Dual gen 4 ssd ili dual 3090 koje jedine podržavaju SLI na gen 4, ili tko uopće ima kakav 10gbs capable uređaj, I opet ti je dosta jedan port za taj jedan.

 

Ovo ostalo su gluposti šta pišeš, sve x570 se sporije pale i imaju veći latency i nema veze sa driverima ili biosom, prošlo mi je kroz ruke puno različitih x570 uvijek flssham zadnji bios.. 

 

Pa i nek je mala razlika, opet mi je b550 bolja jel ne dobivam apsolutno ništa sa x570. 

 

Evo i tu su testirali:

 

https://www.anandtech.com/show/15868/the-asus-rog-strix-b550f-gaming-wifi-motherboard-review/5

 

U svakom slučaju nek uzima što got hoće i treba mu. 

 Imam Asus Prime x570 P i sporije se boota čsk i kad gasim te problem sa zvukom kad udjem u win nekih 15min onda se ustabili.

 Imam tu na poslu baš u svojem kompu, nemam doduše audio problema, al da, posta cjelu vječnost.

 

Šta točno te zeza zvuk? 3.5mm izlaz? Koji točno imaš win verziju i verziju audio drivera? 

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...
mirzet1976 kaže...
ivicask kaže...

@fanu

Ajd reci to konkretno što sve imaš ustekano u ploču od pci, sata i usb uređaja.

 

Bas me zanima kolko ljudi ima Dual gen 4 ssd ili dual 3090 koje jedine podržavaju SLI na gen 4, ili tko uopće ima kakav 10gbs capable uređaj, I opet ti je dosta jedan port za taj jedan.

 

Ovo ostalo su gluposti šta pišeš, sve x570 se sporije pale i imaju veći latency i nema veze sa driverima ili biosom, prošlo mi je kroz ruke puno različitih x570 uvijek flssham zadnji bios.. 

 

Pa i nek je mala razlika, opet mi je b550 bolja jel ne dobivam apsolutno ništa sa x570. 

 

Evo i tu su testirali:

 

https://www.anandtech.com/show/15868/the-asus-rog-strix-b550f-gaming-wifi-motherboard-review/5

 

U svakom slučaju nek uzima što got hoće i treba mu. 

 Imam Asus Prime x570 P i sporije se boota čsk i kad gasim te problem sa zvukom kad udjem u win nekih 15min onda se ustabili.

 Imam tu na poslu baš u svojem kompu, nemam doduše audio problema, al da, posta cjelu vječnost.

 

Šta točno te zeza zvuk? 3.5mm izlaz? Koji točno imaš win verziju i verziju audio drivera? 

 nekoristim je više u kutiji je 

http://hwbot.org/signature/u135800.png
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...

@fanu

Ajd reci to konkretno što sve imaš ustekano u ploču od pci, sata i usb uređaja.

 

Bas me zanima kolko ljudi ima Dual gen 4 ssd ili dual 3090 koje jedine podržavaju SLI na gen 4, ili tko uopće ima kakav 10gbs capable uređaj, I opet ti je dosta jedan port za taj jedan.

 

Ovo ostalo su gluposti šta pišeš, sve x570 se sporije pale i imaju veći latency i nema veze sa driverima ili biosom, prošlo mi je kroz ruke puno različitih x570 uvijek flssham zadnji bios.. 

 

Pa i nek je mala razlika, opet mi je b550 bolja jel ne dobivam apsolutno ništa sa x570 što meni i većini treba. 

 

Evo i tu su testirali:

 

https://www.anandtech.com/show/15868/the-asus-rog-strix-b550f-gaming-wifi-motherboard-review/5

 

U svakom slučaju nek uzima što got hoće i treba mu. 

 

OK, ako 99% ljudi nece iskoristiti X570 chipset i sve sto dolazi s njim, isto tako 99% ljudi nece ni primjetiti 5-10 sekundi duza boot vremena, DPC latency issue, ventilator koji se ne pali u velikoj vecini slucajeva i vecu potrosnju struje (LoL)

 

zasto onda preporuciti B550? Zasto ne B450/X470 koje imaju support za sve AM4 procesore a jeftinije su i dolaze sa svime sto ce vecini usera trebati?

 

Da se razumijemo SVE AMD AM4 ploce imaju duza POST vremena - to je jednostavno do AMDa i njihovog chipseta/BIOSa jer sa 2700X na X370 ploci (C6E) i 960 EVO mi je trebalo 10ak sekundi duze da se windowsi ucitaju od mog 7g starog kompa sa i5 3470, SATA SSDom i H77 chipsetom (ista stvar i sa 6g starim intel laptopom kojeg imam na poslu) - ili zelis rec da su 7g stari mid range intel chipseti napredniji od novih AMD chipseta?

 

Koliko citam po netu ima X570 vlasnika sa duzim POSTovima ali ima i onih sa POSTovima kracima od 15sec, tako da ne mozes univerzalno tvrditi da je X570 sporiji od X370/X470/B350/B450/B550 po tom pitanju

 

Ponavljam ako imas POST duzi od 30sec, vrlo vjerojatno imas problema sa nekim od BIOS postavki (vezanih uz voltaze, OC, fast boot, IDE/AHCI, boot screen delay, itd) ili sa USB uredjajima (npr USB hub na monitoru)

 

Uostalom zar je to toliki problem? Tko ce to primjetiti od korisnika? Rado cu zrtvovati tih 10sek zivota za mirnu savjest prilikom upgrejda komponenti (bez da moram kalkulirati kome ide koja PCIe staza, USB ili SATA port)

 

 

DPC latency - imas vise benchmarka osim B550 ploce koja kosta 2000kn i koja je jedna od najkvalitetnijih B550 ploca na trzistu (ASUS STRIX B550-E)?

 

 

Zadnjih tjedan dana gledam koju plocu uzeti za 5800X i gledam koje su mi opcije izmedju B550 i X570 - zacudio bi se koliko losih B550 maticnih ima na trzistu sa debilnim ogranicenjima i missing konektorima (naravno ima i brdo jeftilen X570 ploca sa slicnim problemima)

 

Sa X570 nemam apsolutno nikakve brige oko buducih upgrejda dok sa B550 moram kalkulirati i brojati sta mi uzima koliko PCIe staza cim imam vise od 2 M.2 SSDa

 

Da, slazem se, dosta ljudi ce biti sretno sa B550 jer u racunalu imaju graficku, jedan SSD i periferiju i planiraju ostati na tome do iduceg upgrejda kad ce uzeti komplet novi komp

 

No ima i ljudi koji imaju vise periferije i komponenti i u tom slucaju B550 ima znacajnih ogranicenja

 

 

Suzio sam izbor na tu B550-E Strixicu jer ima BIOS flashback i jedna je od rijetkih B550 ploca sa 2 PCIe 4.0 slota - tj GPU moze raditi u prvom slotu na PCIe 4.0 x8 (ekvivalent PCIe 3.0 x16 bandwidthu) i u drugi PCIe 4.0 slot mogu staviti M.2 PCIe karticu sa 2 PCIe 4.0 x4 SSDa i da nemam nikakvih bottlenecka

 

a druga ploca je navedena X570 Tomahawk koja je proglasena jednom od najboljih AM4 ploca na trzistu a jeftinija je od te strixice za 300kn i svi slotovi su joj PCIe 4.0 i nemam brige oko daljnjih upgrejda

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2020 11:47 (Fanu).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...
ivicask kaže...

@fanu

Ajd reci to konkretno što sve imaš ustekano u ploču od pci, sata i usb uređaja.

 

Bas me zanima kolko ljudi ima Dual gen 4 ssd ili dual 3090 koje jedine podržavaju SLI na gen 4, ili tko uopće ima kakav 10gbs capable uređaj, I opet ti je dosta jedan port za taj jedan.

 

Ovo ostalo su gluposti šta pišeš, sve x570 se sporije pale i imaju veći latency i nema veze sa driverima ili biosom, prošlo mi je kroz ruke puno različitih x570 uvijek flssham zadnji bios.. 

 

Pa i nek je mala razlika, opet mi je b550 bolja jel ne dobivam apsolutno ništa sa x570 što meni i većini treba. 

 

Evo i tu su testirali:

 

https://www.anandtech.com/show/15868/the-asus-rog-strix-b550f-gaming-wifi-motherboard-review/5

 

U svakom slučaju nek uzima što got hoće i treba mu. 

 

OK, ako 99% ljudi nece iskoristiti X570 chipset i sve sto dolazi s njim, isto tako 99% ljudi nece ni primjetiti 5-10 sekundi duza boot vremena, DPC latency issue, ventilator koji se ne pali u velikoj vecini slucajeva i vecu potrosnju struje (LoL)

 

zasto preporuciti B550? Zasto ne B450/X470 koje imaju support za sve AM4 procesore a jeftinije su i dolaze sa svime sto ce vecini usera trebati?

 

Da se razumijemo SVE AMD AM4 ploce imaju duza POST vremena - to je jednostavno do AMDa i njihovog chipseta/BIOSa jer sa 2700X na X370 ploci (C6E) i 960 EVO mi je trebalo 10ak sekundi duze da se windowsi ucitaju od mog 7g starog kompa sa i5 3470, SATA SSDom i H77 chipsetom (ista stvar i sa 6g starim intel laptopom kojeg imam na poslu) - ili zelis rec da su 7g stari mid range intel chipseti napredniji od novih AMD chipseta?

 

Koliko citam po netu ima X570 vlasnika sa duzim POSTovima ali ima i onih sa POSTovima kracima od 15sec, tako da ne mozes univerzalno tvrditi da je X570 sporiji od X370/X470/B350/B450/B550 po tom pitanju

 

Ponavljam ako imas POST duzi od 30sec, vrlo vjerojatno imas problema sa nekim od BIOS postavki (vezanih uz voltaze, OC, fast boot, IDE/AHCI, boot screen delay, itd) ili sa USB uredjajima (npr USB hub na monitoru)

 

Uostalom zar je to toliki problem? Tko ce to primjetiti od korisnika? Rado cu zrtvovati tih 10sek zivota za mirnu savjest prilikom upgrejda komponenti (bez da moram kalkulirati kome ide koja PCIe staza, USB ili SATA port)

 

 

DPC latency - imas vise benchmarka osim B550 ploce koja kosta 2000kn i koja je jedna od najkvalitetnijih B550 ploca na trzistu (ASUS STRIX B550-E)?

 

 

Zadnjih tjedan dana gledam koju plocu uzeti za 5800X i gledam koje su mi opcije izmedju B550 i X570 do 1800~kn - zacudio bi se koliko losih B550 maticnih ima na trzistu sa debilnim ogranicenjima i missing konektorima (naravno ima i brdo jeftilen X570 ploca sa slicnim problemima)

 

Sa X570 nemam apsolutno nikakve brige oko buducih upgrejda dok sa B550 moram kalkulirati i brojati sta mi uzima koliko PCIe staza cim imam vise od 2 M.2 SSDa

 

Da, slazem se, dosta ljudi ce biti sretno sa B550 jer u racunalu imaju graficku, jedan SSD i periferiju i planiraju ostati na tome do iduceg upgrejda kad ce uzeti komplet novi komp

 

No ima i ljudi koji imaju vise periferije i komponenti i u tom slucaju B550 ima znacajnih ogranicenja

 

 Sve stoji.


A vent sa upali odmah nakon 5min rada gledam ga stalno jel mi je kučište otvoreno na stolu na poslu i vidim da već hvata prašinu, i samo čekam kad počne pjevati jednog dana svoju pjesmu :)(ASUS PRIME X570-P)

BTW Razlika je 20 do 30 wata čak u loadu između nekih B i X ploča, tebi smješno možda, ja gledam to ovako, zašto bi mi 3 LED žarulje sa strane svijetlile nepotrebno kad je vani dan?

 

Nemam post duži od 15 sec, a da, malo me živcira jel koristim taj pc za servis računala, pa spajam recimo M2 ssdove ne ploču recimo za backup ili diagnostiku, pa moram reboot zbog raznih razloga, pa čekat, pomnoži to sa par puta dnevno.. :D

 

Nije big deal, al sam samo htio dočarati zašto je meni b550(za doma) ne samo dovoljna nego i bolja nego x570, i da većini ljudi netreba više.

 

EDIT:X570 Tomahawk nema uopće dostupno i najeftinija na nabava u žblj šopovima je 1700kn+. strix košta 1500kn i imaš je kupiti svugdje.Ne kužim o čem pričaš

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2020 12:03 (ivicask).
7 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kažu da je bolja tomahawk i ima wifi ta verzija od 1700kn. Evo meni stoji doma, čeka r9 ili nešto slićno. Ako mislim za par godina OC r9 5900x, dobro je imat dobre vramove.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...
 

EDIT:X570 Tomahawk nema uopće dostupno i najeftinija na nabava u žblj šopovima je 1700kn+. strix košta 1500kn i imaš je kupiti svugdje.Ne kužim o čem pričaš

 

https://www.adm.hr/msi-mag-x570-tomahawk-wifi-amd-x570-am4-7c84-001r/66993/product/ - 1720kn kesh i pise da je dostupna

 

STRIX nema ispod 1900kn

 

ti vjerojatno brkas STRIX B550-E i B550-F - F je jeftinija ali ima i manje featura

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2020 12:24 (Fanu).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Blader kaže...

Kažu da je bolja tomahawk i ima wifi ta verzija od 1700kn. Evo meni stoji doma, čeka r9 ili nešto slićno. Ako mislim za par godina OC r9 5900x, dobro je imat dobre vramove.

Evo imam ROG STRIX B550-F GAMING + 5900x ovdje ide mi PBO preko 5100+mhz, ram 4000MHZ bez problema, neznam kolko to više i zašto bi overclockao, nije da ploča nemože.

 

Just saying...

 

3 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
DarthMarkus kaže...

P.S. danas radi ko urica. Samo PBO off i nikad ga ne paliti niti dolaziti u napast :-)

I kakva su zapazanja sad nakon par dana, klokanje, temperature u stres testu, neke musice itd...

10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...
ivicask kaže...
 

EDIT:X570 Tomahawk nema uopće dostupno i najeftinija na nabava u žblj šopovima je 1700kn+. strix košta 1500kn i imaš je kupiti svugdje.Ne kužim o čem pričaš

 

https://www.adm.hr/msi-mag-x570-tomahawk-wifi-amd-x570-am4-7c84-001r/66993/product/ - 1720kn kesh i pise da je dostupna

 

STRIX nema ispod 1900kn

 

ti vjerojatno brkas STRIX B550-E i B550-F - F je jeftinija ali ima i manje featura

Imas i B550-XE, trenutno s nizom cijenom samo i jedino u Cyberportu (imas .at, .de...): https://www.cyberport.de/pc-und-zubehoer/komponenten/mainboards/asus/pdp/2301-9v1/asus-rog-strix-b550-xe-gaming-wifi-atx-mainboard-am4-m-2-usb3-2-hdmi-dp-wlan-bt.html Uz maticnu dobis poklon, posteni pcie -> 4xM.2 adapter i na sve ti ide 75 eura cashback, makar nisam siguran hoce li biti legitiman jer si iz HR, ali cashback je veci nego na sve ostale B550 ploce jer je ova najskuplja: https://promotion.asus.com/de/de/winterdeals/tac, prevedes si s google translate add-on-om kaj prevede cijelu stranicu dok si na njoj. I da, dobis 100 eura Gamesplanet vaucher. Za B550-E i B550-F je 45 eura cashback i 60 eura vaucher.

EDIT: ok, mislim da vrijedi samo za Njemacku :( "Svi promotivni proizvodi moraju se kupiti tijekom promotivnog razdoblja od trgovca navedenog u privitku s registriranom adresom u promotivnom području."

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2020 12:33 (The_Fichek).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...
ivicask kaže...
 

EDIT:X570 Tomahawk nema uopće dostupno i najeftinija na nabava u žblj šopovima je 1700kn+. strix košta 1500kn i imaš je kupiti svugdje.Ne kužim o čem pričaš

 

https://www.adm.hr/msi-mag-x570-tomahawk-wifi-amd-x570-am4-7c84-001r/66993/product/ - 1720kn kesh i pise da je dostupna

 

STRIX nema ispod 1900kn

 

ti vjerojatno brkas STRIX B550-E i B550-F - F je jeftinija ali ima i manje featura

 Aha..nisam dobro gledo što si pisao.

 

Ma ta sa "više featura" meni ima manje featura jel nema optiku preko koje inače imam soundbar spojen, nije mi uopće ni jasno šta je sa tim C-type audio, imao sam tu ploču jednu na sklapanju i znači dobiš mali Type-C na 3.5mm adapter, onako wtf why?Ploča već ima sve 3.5mm izlaze koje ti trebaju, koja je poanta tog adaptera??? Googlo isto nula bodova.

 

BTW kad vidim WIFI na desktop PC bježim sto na sat :)

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2020 12:31 (ivicask).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...
Fanu kaže...
ivicask kaže...
 

EDIT:X570 Tomahawk nema uopće dostupno i najeftinija na nabava u žblj šopovima je 1700kn+. strix košta 1500kn i imaš je kupiti svugdje.Ne kužim o čem pričaš

 

https://www.adm.hr/msi-mag-x570-tomahawk-wifi-amd-x570-am4-7c84-001r/66993/product/ - 1720kn kesh i pise da je dostupna

 

STRIX nema ispod 1900kn

 

ti vjerojatno brkas STRIX B550-E i B550-F - F je jeftinija ali ima i manje featura

 Aha..nisam dobro gledo što si pisao.

 

Ma ta sa "više featura" meni ima manje featura jel nema optiku preko koje inače imam soundbar spojen, nije mi uopće ni jasno šta je sa tim C-type audio, imao sam tu ploču jednu na sklapanju i znači dobiš mali Type-C na 3.5mm adapter, onako wtf why?Ploča već ima sve 3.5mm izlaze koje ti trebaju, koja je poanta tog adaptera??? Googlo isto nula bodova.

 

BTW kad vidim WIFI na desktop PC bježim sto na sat :)

 

Svaki pravi audiofil ne koristi zvucnu od maticne ;) - kupi si USB DAC/AMP (ima ih do 100€ jako dobrih) koji ce ti biti 10x bolji od bilo koje zvucne

 

Ova skuplja strixica E ima 2 PCIe 4.0 slota, dok F nema

E ima bolji VRM, ima integriran WIFI (ok mozda te nije briga za WiFi6, ali dolazi i sa Bluetooth 5.2), dolazi sa internim USB type C headerom i jos nekim stvarima

evo ti video usporedbe:

 

jednostavno je B550-F za jedan tier niza maticna naspram B550-E

 

 

The_Fichek kaže...

Imas i B550-XE, trenutno s nizom cijenom samo i jedino u Cyberportu (imas .at, .de...): https://www.cyberport.de/pc-und-zubehoer/komponenten/mainboards/asus/pdp/2301-9v1/asus-rog-strix-b550-xe-gaming-wifi-atx-mainboard-am4-m-2-usb3-2-hdmi-dp-wlan-bt.html Uz maticnu dobis poklon, posteni pcie -> 4xM.2 adapter i na sve ti ide 75 eura cashback, makar nisam siguran hoce li biti legitiman jer si iz HR, ali cashback je veci nego na sve ostale B550 ploce jer je ova najskuplja: https://promotion.asus.com/de/de/winterdeals/tac, prevedes si s google translate add-on-om kaj prevede cijelu stranicu dok si na njoj. I da, dobis 100 eura Gamesplanet vaucher. Za B550-E i B550-F je 45 eura cashback i 60 eura vaucher.

EDIT: ok, mislim da vrijedi samo za Njemacku :( "Svi promotivni proizvodi moraju se kupiti tijekom promotivnog razdoblja od trgovca navedenog u privitku s registriranom adresom u promotivnom području."

 

da, puno preskupa je ta B550-XE

kod nas je ima samo u jednom shopu i to za 2600+kn - za tu cijenu bolje uzeti high end X570

 

https://www.uzishop.hr/amd-maticne-ploce/76098-asus-rog-strix-b550-xe-gaming-wifi-atx-amd-b550-4718017964883.html

 

 

 

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...
DAC/AMPFanu kaže...
ivicask kaže...
 

ddddd 

https://www.adm.hr/msi-mag-x570-tomahawk-wifi-amd-x570-am4-7c84-001r/66993/product/ - 1720kn kesh i pise da je dostupna

 

STRIX nema ispod 1900kn

 

ti vjerojatno brkas STRIX B550-E i B550-F - F je jeftinija ali ima i manje featura

 Aha..nisam dobro gledo što si pisao.

 

Ma ta sa "više featura" meni ima manje featura jel nema optiku preko koje inače imam soundbar spojen, nije mi uopće ni jasno šta je sa tim C-type audio, imao sam tu ploču jednu na sklapanju i znači dobiš mali Type-C na 3.5mm adapter, onako wtf why?Ploča već ima sve 3.5mm izlaze koje ti trebaju, koja je poanta tog adaptera??? Googlo isto nula bodova.

 

BTW kad vidim WIFI na desktop PC bježim sto na sat :)

 

Svaki pravi audiofil ne koristi zvucnu od maticne ;) - kupi si USB DAC/AMP (ima ih do 100€ jako dobrih) koji ce ti biti 10x bolji od bilo koje zvucne

 

Ova skuplja strixica E ima 2 PCIe 4.0 slota, dok F nema

E ima bolji VRM, ima integriran WIFI (ok mozda te nije briga za WiFi6, ali dolazi i sa Bluetooth 5.2), dolazi sa internim USB type C headerom i jos nekim stvarima

evo ti video usporedbe:

 

jednostavno je B550-F za jedan tier niza maticna naspram B550-E

 

 

The_Fichek kaže...

Imas i B550-XE, trenutno s nizom cijenom samo i jedino u Cyberportu (imas .at, .de...): https://www.cyberport.de/pc-und-zubehoer/komponenten/mainboards/asus/pdp/2301-9v1/asus-rog-strix-b550-xe-gaming-wifi-atx-mainboard-am4-m-2-usb3-2-hdmi-dp-wlan-bt.html Uz maticnu dobis poklon, posteni pcie -> 4xM.2 adapter i na sve ti ide 75 eura cashback, makar nisam siguran hoce li biti legitiman jer si iz HR, ali cashback je veci nego na sve ostale B550 ploce jer je ova najskuplja: https://promotion.asus.com/de/de/winterdeals/tac, prevedes si s google translate add-on-om kaj prevede cijelu stranicu dok si na njoj. I da, dobis 100 eura Gamesplanet vaucher. Za B550-E i B550-F je 45 eura cashback i 60 eura vaucher.

EDIT: ok, mislim da vrijedi samo za Njemacku :( "Svi promotivni proizvodi moraju se kupiti tijekom promotivnog razdoblja od trgovca navedenog u privitku s registriranom adresom u promotivnom području."

 

da, puno preskupa je ta B550-XE

kod nas je ima samo u jednom shopu i to za 2600+kn - za tu cijenu bolje uzeti high end X570

 

https://www.uzishop.hr/amd-maticne-ploce/76098-asus-rog-strix-b550-xe-gaming-wifi-atx-amd-b550-4718017964883.html

 

 

 

Za tebe je realno bolje da kupis x570 ploču pošto trebaš te sve dodatne opcije.

 

Što se zvuka tiće ne dobivam baš ništa sa odovjenom zvučnom sa DAC/AMP ili šta got kad ionako spajam se optikom, i koristim bluetooth slušalice za ostalo.

 

A koristim otključani realtek driver tako da imam sve feature od skupljih ploča, dolby live /dts, stereo upmixing, atmos šta got...

 

Sve ti je to isto sranje samo ti softverski zaključaju na pločama...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2020 12:47 (ivicask).
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Fanu

Imas i najnoviju bijelu B550-A, meni osobno najljepsa i jedina bez RGB-a, iako izgleda kao da bi mogla imati RGB. Najjeftinija je u Alzashopu, 1275kn s dostavom: https://www.alzashop.com/asus-rog-strix-b550-a-gaming-d6219601.htm?o=1 te imas B450 Strix II koja je dosta napredovala u odnosu na obicnu B450 Strix (bolji VRM, BIOS flashback tipka, AI noise cancelling mikrofona, M.2 heatsink, izgleda malo manje gamerski) za 950kn s dostavom isto u Alzi: https://www.alzashop.com/asus-rog-strix-b450-f-gaming-ii-d6219599.htm?o=1

 

EDIT: Wifi, ako ti treba, mozes rjesit preko Aliexpressa. Imas i tocno onaj Wifi6 modul koji se stavlja u B550 i X570 maticne, tocnije Intel AX200, za koji mislim da ne mozes iskoristit pola potencijala ni u jednom HR kucanstvu, ali eto mozes to rjesit za ~22 dolara. Ja sam imao TP Linkov adapter od Lav1000, dao nekom drugome, sad mi opet treba pa sam si narucio: https://www.aliexpress.com/item/32787964442.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.49e84c4dCAZPd6 lagano za 90kn. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2020 12:57 (The_Fichek).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...

 Ne dobivam baš ništa sa odovjenom zvučnom sa DAC/AMP ili šta got kad ionako spajam se optikom, i koristim bluetooth slušalice za ostalo.

 

A koristim otključani realtek driver tako da imam sve feature od skupljih ploča, dolby live /dts, stereo upmixing, atmos šta got...

 

Sve ti je to isto sranje samo ti softverski zaključaju na pločama...

 

 

 

apsolutno nema veze koristis li optiku ili neki drugi kabel kad sve ide preko zvucne kartice koja je integrirana na maticnu zajedno sa ostalim komponentama u metalnom kucistu sa milijun smetnji

 

ovo:

https://www.amazon.com/FX-Audio-Optical-Coaxial-Amplifier/dp/B072JJT7SF

 

je bolje od bilo koje zvucne na nekoj maticnoj..

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Fanu

Imas i najnoviju bijelu B550-A, meni osobno najljepsa i jedina bez RGB-a, iako izgleda kao da bi mogla imati RGB. Najjeftinija je u Alzashopu, 1275kn s dostavom: https://www.alzashop.com/asus-rog-strix-b550-a-gaming-d6219601.htm?o=1 te imas B450 Strix II koja je dosta napredovala u odnosu na obicnu B450 Strix (bolji VRM, BIOS flashback tipka, AI noise cancelling mikrofona, M.2 heatsink, izgleda malo manje gamerski) za 950kn s dostavom isto u Alzi: https://www.alzashop.com/asus-rog-strix-b450-f-gaming-ii-d6219599.htm?o=1

 

uh ova B550-A je prelijepa ali vec sam izgubio 2 tjedna bez racunala zbog problema sa maticnom, tako da bih jednostavno sutra otisao u neki hrvatski shop i uzeo sto imaju na lageru

RGB me nimalo ne zanima, a B450 ne bih jer nema PCIe 4.0 > planiram upgrejd na iducu generaciju nvidia grafickih, a najjace vec sad dostizu PCIe 3.0 X16 bandwidth limit + planiram i PCIe 4.0 x4 SSD uzimati

10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kaj ti fali da uzmes B550 Tomahawk? Strix se ne isplati za 250kn vise nikako. Wifi, ako ti treba, procitaj editani prosli post. Kaj se zvuka tice, trebao bi biti solidan i na MSI B550, ali kolko se sjecam ti imas neki vanjski DAC/AMP.

 

Btw. cudno mi je da tolko i gledas Asusove B550 kao korisnika kojeg je Asus kao i mene iznevjerio. Ne znam kojeg si datuma kupio CH6E, ali takve kupce Asus nebi smio naprcit. Bilo bi posteno da stave makar beta BIOS update, makar na neki forum, ako ne na slubenu stranicu.

7 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...
Blader kaže...

Kažu da je bolja tomahawk i ima wifi ta verzija od 1700kn. Evo meni stoji doma, čeka r9 ili nešto slićno. Ako mislim za par godina OC r9 5900x, dobro je imat dobre vramove.

Evo imam ROG STRIX B550-F GAMING + 5900x ovdje ide mi PBO preko 5100+mhz, ram 4000MHZ bez problema, neznam kolko to više i zašto bi overclockao, nije da ploča nemože.

 

Just saying...

 

 E to je odlićno. Ja se nadam da ce i ova x570 tomahawk isto tako moći postići. Meni treba x570 čipset jer imam masu diskova zbog fotografija.

 

Danas mi je dan odluke. Ne znam da li da kupim r9 5900x za 4550 kn ili da čekam jos da padne cijena? A ispod bora ceka spremna x570 tomahawk i crucial balistix 3600 c16... ostalo sa starog kompa dok graficke ne budu dostupne sa normalnom cijenom.

10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kupuj dok nije porasla cijena.... Kak ce past, s kojim razlogom..?

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2020 13:11 (The_Fichek).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice