AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.049.091
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Anđeo bez falinge kaže...
dejo74 kaže...


da ti nije memory clock stalno na max i u idle-u znaju amd grafe zatrokirat smanji na 60hz ako vrtiš 75hz monitor i past će ram clk na 300mhz ,to je bio kod mene tj još je problem sa aoc 32 monitorom

 da, monitor je stalno na 75 Hz, ram na 300 Mhz..

kako da to riješim a da ne spuštam osvježenje na 60 Hz ?

 probaj pod Timing stavit CVT u create custom rersolution meni odbija to spremit ali dosta njima je to pomoglo u amd adrenalinu

6 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
froggybone kaže...

Pozdrav.. provjeri u Biosu da ti nije Q&quiet na Auto i stavi na Enabled..Druga stvar...skini obavezno Amd Chipset drivere b450 s njihovih stranica..treća stvar uključi AMD balanced  power plan u Power opcijama winsa

EDIT: GLOBAL C STATE Control i Power Supply Idle Control stavi na ENABLED

 E ovako;

skinuo sam chipset drivere no isti su kao i ovi što sam ih dobio s CD-om. Isti datum, kraj prošle godine.

Cool'n'Quiet je bio već na enabled.

Global C state control sam postavio na enable

Power supply idlw control ima samo opcije Typical current idle i low Current idle i auto.  > nema opciju enabled. 

stavio sam na Typical current idle i donja granica se spustila na 3300 Hz, ništa manje...

 

Ne znam uopće može li se taj CPU spustiti niže u idle ?!

 

 

dejo74 kaže...

 probaj pod Timing stavit CVT u create custom rersolution meni odbija to spremit ali dosta njima je to pomoglo u amd adrenalinu

 tu opciju uopće nemam..

 

pogleđ slikice. 

ventilator na grafičkoj kao da ne radi 

 

ne mogu sad kasno otvarati kućište da vidim rade li uopće ventilatori na grafičkoj, umoran sam. sutra ću.

grafička je na prošloj konfi i5 2500k i matičnoj P8Z68-V PRo radila besprijekorno a Intelov speed step je spuštao s 3300 MHz na 900/1200 u idle 

konfiguracija je bila stara 9 godina.

tko me natjera da pređem na AMD. :bang u slijepoočnicu:

 

 
 
 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.7.2020 23:22 (Anđeo bez falinge).
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

pa i ne radi do 50c izgleda probaj fan curve podesit ručno,i nemaš problema sa memory clockom sve ti je ok 300mhz 300mhz ali ovih 7 wata mi je enigma rx580 u idle srče bar 35w, a ovaj create resolution ti je pod display

 

 

6 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Našao sam na webu i postavio Fan tuning na 44 umjesto default 50.

Sad su temperature OK. 

 

EDIT;

Vratio sam s Fan tuning na automatic. Bezveze ventilator radi a kartica po defaultu pali cooler na 50C. Bar sam provjerio da ventilatori rade  

 

još samo da mi netko objasni može li taj CPU 3600 ići ispod 3300 Hz u idle... 

skidam preko noći torrent a cpuovi  bespotrebno gruvaju od 3300 Hz do 4200 Hz

 

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 1:28 (Anđeo bez falinge).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Pa zar nema power save amd da mu spusti klok na 800mhz
6 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dreadmoore kaže...
Pa zar nema power save amd da mu spusti klok na 800mhz

 Gdje bi to moglo biti ?!

bios ?

 

A, mislio si na ovo ...

 

 

Podesio sam to odmah.

Vjerojatno je dobro podešeno ali ne pomaže.

 

Kada postavim i max stanje procesora na 50 % on opet gruva do 4,2 ghz 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 1:41 (Anđeo bez falinge).
8 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ok, za proc kako je gore kolega naveo, moraš stavit pod win10 u power opcijama na ryzen balance power plan, i pod power option imaš processor power managment, minimum ti je na 99%, ti stavi recimo na 50% i to bi trebalo spustiti takt tom cpu na nekih 2.2ghz, barem je meni. Malo se poigraj s tim.

 

A kaj se tiče grafe, mislim da trebaš najmestit custom rezoluciju i refresh u amd driverima i da bu onda to ok  ( opet tak je kod mene mada je moj monitor na 144hz ). 

 

Moj PC  
0 0 hvala 1
6 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Taraba kaže...

Ok, za proc kako je gore kolega naveo, moraš stavit pod win10 u power opcijama na ryzen balance power plan, i pod power option imaš processor power managment, minimum ti je na 99%, ti stavi recimo na 50% i to bi trebalo spustiti takt tom cpu na nekih 2.2ghz, barem je meni. Malo se poigraj s tim.

 

A kaj se tiče grafe, mislim da trebaš najmestit custom rezoluciju i refresh u amd dri

 uopće nemam Ryzen balance power plan već samo standarno balanced, high performance....

 

Edit;

 

he, uspio sam ovdje staviti na polovicu i pao je takt na 2100 Hz ali skaler ne da niže.

 

 

 

evo taktovi

 

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 1:58 (Anđeo bez falinge).
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Anđeo bez falinge kaže...
Taraba kaže...

Ok, za proc kako je gore kolega naveo, moraš stavit pod win10 u power opcijama na ryzen balance power plan, i pod power option imaš processor power managment, minimum ti je na 99%, ti stavi recimo na 50% i to bi trebalo spustiti takt tom cpu na nekih 2.2ghz, barem je meni. Malo se poigraj s tim.

 

A kaj se tiče grafe, mislim da trebaš najmestit custom rezoluciju i refresh u amd dri

 uopće nemam Ryzen balance power plan već samo standarno balanced, high performance....

 

Edit;

 

he, uspio sam ovdje staviti na polovicu i pao je takt na 2100 Hz ali skaler ne da niže.

 

 

 

evo taktovi

 

 

 Skini chipset driver s AMD-ove stranice.

6 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
SolidSnakeCRO kaže...

 Skini chipset driver s AMD-ove stranice.

 skinuo sam jučer i instalirao ih..

možebitni problem je da sam drivere za chipset, audio, usb itd pokušao instalirati s njihovog originalnog CD-a (da, još imam pržilicu ) a instalacija je stala na 98% i ni makac.

 

bacio sam taj Cd u smeće i skinuo sve s AMd stranice.

moguće je da su ovi s CD-a koji nisu dovršeni napravili neko sranje pa mi to pravi problem...  da ne ide ispod 21oo MHz..

vjerojatno ću u subotu napraviti clean install windowsa. 

 

zadnji driveri za chipset su iz 12 mj 2019..

 

možda ih windows sam povuče.. 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ne kuzim kakve to svemoguce probleme imate sa driverima.

 

Kod mene cista instalacija 1809, nakon instalacije sam rucno dignuo drivere od WLAN-a,

a ostale drivere preko WinUpdatea.

 

Jedino sto sam samostalno morao instalirati je Logitech software/driver za misa/tipkovnicu/slusalice,

nDivijin driver (prije toga debloatan), te MSI RedDragon centar, da bi moglao s njim iskljucit pederluk na grafickoj kartici.

(eventualno cu je pri prvom otvaranju i ciscenju srediti, tj. otkopcati oba RBGay konektora, tako da cu imati jedan bloatware manje na PC-u)

 

Sve radi normalno, power-rule u WinOS-u radi kako ih podesim, frekvencije tocne, nikakvih problema.

 

Cak ni sa novim AGESA-om 1.0.0.6, radi jednako kao i sa 1.0.0.4 patch-B.

https://www.asus.com/Motherboards/ROG-STRIX-B450-I-GAMING/HelpDesk_BIOS/

 

 

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 1
6 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Čitatelj kaže...

Ne kuzim kakve to svemoguce probleme imate sa driverima.

 

Kod mene cista instalacija 1809, nakon instalacije sam rucno dignuo drivere od WLAN-a,

a ostale drivere preko WinUpdatea.

 

Jedino sto sam samostalno morao instalirati je Logitech software/driver za misa/tipkovnicu/slusalice,

nDivijin driver (prije toga debloatan), te MSI RedDragon centar, da bi moglao s njim iskljucit pederluk na grafickoj kartici.

(eventualno cu je pri prvom otvaranju i ciscenju srediti, tj. otkopcati oba RBGay konektora, tako da cu imati jedan bloatware manje na PC-u)

 

Sve radi normalno, power-rule u WinOS-u radi kako ih podesim, frekvencije tocne, nikakvih problema.

 

Cak ni sa novim AGESA-om 1.0.0.6, radi jednako kao i sa 1.0.0.4 patch-B.

https://www.asus.com/Motherboards/ROG-STRIX-B450-I-GAMING/HelpDesk_BIOS/

 

 

 ne kužiš ? 

 

dakle, odgovor leži u pitanju ; "zašto bi proizvođač npr matične uopće proizvodio drivere za chipset novoga proizvoda " ?!

 

svaki proizvođač drivera izdaje drivere svako malo (dok se driveri ne ispeglaju, onda prestane) jer ispravlja nedostatke postojećih, te zbog kompatibilnosti, posebno s ovim novim win 10.

 

kada kupiš danas matičnu ploču koja ima drivere stare godinu dana najvjerojatnije ne treba instalirati drivere na win 10 jer ih win 10 već "povuče" sam.

 

no, kada imaš probleme koje nosi matična a ti imaš te "stare" drivere koje je povukao windows normalno je instalirati najnovije jer windows samo "vidi" da ti već imaš drivere i ne radi update drivera koji ispravljaju ev. probleme za tvoj chipset.

 

eto.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 13:57 (Anđeo bez falinge).
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Što se tiče takta, i meni to ide jako na živac i ovih zadnjih par dana pokušavam pronaći rješenje. Probao sve što su mi kolege sugerirale, nula bodova.
Kod mene je slučaj da dok imalo promjenim postavke sa defaultnih i množitelj sa 36 (bilo kakav pokušaj oc-a) bukvalno ga zabetonira na max i ne spušta ni na 3600 MHz( dok npr u ryzen masteru uvijek pokazuje da oscilira , kod ostalih softvera ne)
Jedini način na koji sam uspio da spušta takt na 2200 i napon na 0.91 V je power saving mode u Asus AiSuite, ali ni ta opcija me ne zadovoljava jer ne podiže takt sa 2200 dok ga baš ne uposliš (sve jezgre na bar 80%),nijedna igra niti bilo što što radim ga ne miče sa 2200 što je bezze,tako da mijenjam kako mi koji treba dok ne otkrijem u čemu je problem.
Dok ništa ne radi, skida torrente isl. mi je na power saving, kad nešto radim performance mode. Pomirio sam se s tim, al iskreno bezveze im je to. Bar to nije problem napraviti da radi kako treba jbt.
I da, moja ploča nema cool'n quiet u biosu.

I odakle skidati chipset drivere, sa AMD stranice ili sa stranica proizvođača matične? Kod mene su sa Rog support stranice od ploče

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 13:46 (error_666).
6 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
error_666 kaže...
 
I da, moja ploča nema cool'n quiet u biosu.

 Cool'n'Quiet su izgleda stavili samo kao modni dodatak 

 

meni je problem što se na moje postove ne jave momci koji su me nagovorili na AMD... 

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 13:50 (Anđeo bez falinge).
6 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
error_666 kaže...



I odakle skidati chipset drivere, sa AMD stranice ili sa stranica proizvođača matične? Kod mene su sa Rog support stranice od ploče

 odavde, ideš gore desno na Support https://www.asus.com/Motherboards/ROG-STRIX-B450-E-GAMING/ pa na Driver & Utility

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 13:56 (Anđeo bez falinge).
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Isti sam ti , prvi put u zivotu naAMD , performanse su u redu , ali ostalo im kaska :D 

Znam za to , odatle sam i skidao . Evo vidis o cemu sam pricao , power saving obara taktove , ali nema dinamičkog rasta proporcionalnom loadu  i ocitavanja svaki softver po svom . jedan kaze ovako drugi onako , wtf ??

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 14:15 (error_666).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Anđeo bez falinge kaže...
SolidSnakeCRO kaže...

 Skini chipset driver s AMD-ove stranice.

 skinuo sam jučer i instalirao ih..

možebitni problem je da sam drivere za chipset, audio, usb itd pokušao instalirati s njihovog originalnog CD-a (da, još imam pržilicu ) a instalacija je stala na 98% i ni makac.

 

bacio sam taj Cd u smeće i skinuo sve s AMd stranice.

moguće je da su ovi s CD-a koji nisu dovršeni napravili neko sranje pa mi to pravi problem...  da ne ide ispod 21oo MHz..

vjerojatno ću u subotu napraviti clean install windowsa. 

 

zadnji driveri za chipset su iz 12 mj 2019..

 

možda ih windows sam povuče.. 

 Ne nisu malo morgen, najnoviji Chipset Driveri su iz 3 mjeseca 2020 godine.Ja sam ih kod sebe instaliral, tu negdje polovicom četvrtog mjeseca.

 

https://www.guru3d.com/news-story/download-amd-chipset-driver-v2-04-04-111.html

 

https://www.techpowerup.com/265550/amd-posts-updated-chipset-drivers-that-fix-installer-bugs-and-stability-issues

 

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-ryzen-chipset-2-04-04-111

 

Realno tipičan AMD Qool&Quiet, kaj se tiče Desktop Ryzen 3000 7nm procova to ti nikad neče radi kao na ranijim AMD procesorima.Samo pogledaj testove, i ako je sve ok na Windowsima+driveri, sa R5 3600 idle potrošnjom i zagrijavanjem nema nikakvih problema.

 

Na mojem Athlon 3000G, tu Qool/Quiet radi normalo, ali to je očekivano. Ipak je to stari Ryzen proc, i prvenstveno Mobile APU prebačen na Desktop.

 

Istu zelenu priču vidit češ i na Desktop Renoir APU modelima koji stižu uskoro.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-desktop-am4-renoir-apu/275640.aspx

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 14:36 (rambox).
8 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ok, pitanje, jeste stavili friške win10 ili ste samo dali da se windows adaptira novim komponentama???

 

Skinite si sa AMD stranice chipset driver i instalirajte.

 

I nemojte se dati nagovarati, nego poslušajte sve, a odluku donosite isključivo vi.

 

lp

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Taraba kaže...

Ok, pitanje, jeste stavili friške win10 ili ste samo dali da se windows adaptira novim komponentama???

Kod promjene ploče, procesora je uvijek preporučljivo reinstalirati Windows ispočetka.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Sve ispočetka po pravilima.. Od najnovijeg biosa, windowsa pa nadalje. Da nisam, ne bi mi bilo krivo.


Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Valentin17 kaže...
Taraba kaže...

Ok, pitanje, jeste stavili friške win10 ili ste samo dali da se windows adaptira novim komponentama???

Kod promjene ploče, procesora je uvijek preporučljivo reinstalirati Windows ispočetka.

Slazem se. Kad smo kod toga, postoji li neki jednostavni nacin da kloniram trenutni C drive na kojem su mi instalirani Windows i ostali programi? Na primjer na ovaj 1TB HDD kojeg uz SSD imam u racunalu? Pa onda da nakon reinstalacije windowsa, samo prebacim sve nazad kako je i bilo.

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
CrossDeath kaže...
Valentin17 kaže...
Taraba kaže...

Ok, pitanje, jeste stavili friške win10 ili ste samo dali da se windows adaptira novim komponentama???

Kod promjene ploče, procesora je uvijek preporučljivo reinstalirati Windows ispočetka.

Slazem se. Kad smo kod toga, postoji li neki jednostavni nacin da kloniram trenutni C drive na kojem su mi instalirani Windows i ostali programi? Na primjer na ovaj 1TB HDD kojeg uz SSD imam u racunalu? Pa onda da nakon reinstalacije windowsa, samo prebacim sve nazad kako je i bilo.

instalirao bi novi windows i onda sve sa starog C prebacio nazad?
disaster waiting to happen.

 

ako mislis samo na tipa program files i users, isto katastrofa, programi uz program files koriste i registry i bolje nemoj ni zapocinjat.

ili cista instalacija ili reinstall svih drivera na staroj instalaciji, nema izmedju.

 

mada, ako se sve uredno radi, ne vidim razloga zasto instalacija mora biti friska, jos jedan od mitova ovdje na forumu, osim ako nemas evidentne poteskoce koje ne mozes rijesiti normalnim putem.

 

za kloniranje je dobra clonezilla, minijaturna linux distrubucija koja ima samo jednu namjenu, kloniranje/backup/restore i manipulaciju istima

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 16:58 (nixass).
11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ma već nekoliko konfi sam prebacio sa starijih intela na rajzen bez reinstalacije windoza i sve fercera bez problema.
Doduše, sve su nezahtjevni korisnici pa su sve postavke defoltne, da sam morao drkati po biosu možda ne bi išlo tako glatko
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
error_666 kaže...

Isti sam ti , prvi put u zivotu naAMD , performanse su u redu , ali ostalo im kaska :D 

Znam za to , odatle sam i skidao . Evo vidis o cemu sam pricao , power saving obara taktove , ali nema dinamičkog rasta proporcionalnom loadu  i ocitavanja svaki softver po svom . jedan kaze ovako drugi onako , wtf ??

Kao prvo i prvo nije fer optuzivati AMD da kaska, ako se tamo neka dva softvera drugacije ponasaju radi istog cilja. Ima hrpa softvera i programa koji ne rade isto, a slicni su. Evo jedan ok thread po tom pitanju:

https://www.reddit.com/r/overclocking/comments/gru6eu/why_does_hwinfo_and_ai_suite_report_my_core/

"Idk which it is, HWinfo or AI Suite but one of them is sampling (updating) values slower than the other. I assume its HW info since people have said its not the most accurate and takes a second or 2 to update numbers. AI Suite might be updating faster giving you more accurate numbers hence the difference."

Takodjer vise vjerujem AI Suite, ali tu je to negdje, kod mene na Ryzenu 1600 AI Suite pokazuje 1,264V, a HWinfo 1,238V. Posto je oboje u granici normale boli me briga koji je tocniji.

 

Kao drugo, napone namjesti u BIOSu!! To se ne radi u softveru, ako zelis stabilnost i tocnost. Jednom kad u BIOSu namjestis fixni napon, znat ces koji ti program tocnije pokazuje napon.

 

Sto se tice napona u power saveu, c state ti mora bit ukljucen u BIOSu, min. processor state u power managementu u opcijama power plana mora biti iznad 0 i ispod 100% i vjerojatno ima jos koja caka. Prouci malo, ako ti je tolko stalo. Ja bih za Ryzen 3600 drzao Ryzen balanced i bok, ne znam sta ce ti vise ili manje od toga. Btw. ja tek sad vidim da ti palis power saving iz AI Suite. Drzi se Windowsovog power savea, ako ces uopce koristit tu opciju. AI Suite nije najpouzdanija stvar na svijetu, zna se random srusit itd. Meni osobno sluzi samo radi povremenog ocitavanja napona i najvise radi Fan Xperta.

 

Zakljucno, nije AMD kriv sto su ljudi nesposobni napravit precizan softver, niti sto power planovi nisu najbolje implementirani za 3. generaciju, ali sta je tu je. Ti si u fazi meni se cini kad ti je vise manje sve namjesteno, ali zelis jos vidjet sta i kako ide pa ides previse u sirinu. Ako vec ides u sirinu, onda pregledaj opcije u BIOSu jer ih barem tvoja ploca ima mali milijon, pogotovo sto se tice naponskog dijela. Doduse, potrebno je namjestit samo 1 napon u BIOSu, upalit XMP, stavit plan koji oces u Windowsima i to je to :)

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mislim da sam bar pet puta napisao da sam uradio sve to ... ukljucio c state , postavio fiksni napon , aktivirao ryzenplan (minimalna 5%, MAX 98)  i svejedno ne j ni dva posto . I samo kad to uradim u ai suite ( prebaci ga na windows power saving dok je ovaj performance pali ryzenplan sto  znaci da je ista stvar ) obara napon i taktove . Znači,  dok god je aktivan rzyenplan ne obara voltrazu i takt . Ne vjerujem da je do mene :)

Mozda i nabasam na rjesenje . strpljen spasen :)

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 18:49 (error_666).
Moj PC  
1 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Oke, koji si to napon stavio iz BIOSa i sta ti programi tocno pokazuju, ne vidi se naljepse na slikama. Upali HWinfo i usporedi s AISuite i pogasi Ryzen master, sta ce ti to uopce osim sto lijepo izgleda? Imas li ukljucen all core boost u BIOSu, probaj to ukljucit i iskljucit pa vidit utjece li na clockove. Na koji to load uopce mislis kad kazes da nema dinamickog rasta proporcionalnog loadu? Ne drzi ti takt u igri na Ryzen planu??

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Sve šta treba je ukluceno vec . 1.25 v sa  42.25 mnoziteljem , za 4.3 trazi 1.3v ,a  4 GHz drzi  na 1.12 V .

Ovo za takt sam mislio da pod power saving modeom ne mrda sa 2200 MHz ma što radio , dok ne pokrenem recimo cinebench . Samo tada bude preko 4 GHz tj kako zelim .

U principu , najvise mi smeta sto u ryzenplanu ne obara napon i takt dok ne radim ništa  . Inace sve radi tiptop 

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 19:02 (error_666).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Hmm, to su sve super naponi. Meni se ucinilo da i s naponom imas problema. Po meni je puno bolje da imas fino stabilan nizi napon, nego da se tlacis s clockovima. Bitno da su stabilni i da imas performance kad ti treba performance. Malo je bed, ako se i napon ne zeli snizit u power saveu. Ja sam se prije isto tlacio s tim i onda sam rekao koga jebe, vise manje je to sve oke i bok. Btw. mozes probati mijenjati LLC na level 2-3-4, ako vec nisi, ako zelis jos stabilniji i eventualno nizi napon.

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Imam jak osjecaj da cu i ja tako ... pogasit sve monitoring programe, uzivat u kompu i ko ga j :)

Sto je najcudnije u power saveu se sve lijepo snizi kako zelim , ali gad podigne napon a ne podigne takt kad pokrenem igru npr ( ostaje na 2.2 GHz )??

Samo se pitam zasto ne snizi napon i takt  u ryzenplanu pored svega sto sam napravio  i i dalje dere na max ?

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 19:10 (error_666).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ajd ovako, neke sitnice koje si mozda dirao mozda ne. Pod advanced stavi PSS support na enabled, ako vec nisi. Pod Extreme tweaker na pocetku, vidi kako ti utjece EPU power saver opcija koja se kao preporucuje da bude izgasena, ako OCas, ali svejedno vidi. LLC, load line calibration, stavi na level3 za sada. Core performance boost (dva su, jedan pod Extreme tweaker, jedan pod Advanced - AMD CBS - CPU common) stavi na disabled, posto si OC ti ne treba, a moze utjecati na napon. Kad smo vec kod opcija, u boot opcijama si mozes iskljuciti CSM, ako vec nisi za brzi load time. Probaj umjesto fixnog napona imati offset, ali to na kraju, za sada probaj postic da se clockovi normalno ponasaju. Najvaznije je ovo prvo meni se cini, PSS + global C state ukljuceni.

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 19:36 (The_Fichek).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice