Nadogradnja DELL laptopa

poruka: 6
|
čitano: 3.178
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Nadogradnja DELL laptopa

 

 

Nakon nekoliko godina odmaranja odlučio sam obnoviti Dell XPS 15 L502X 

(i5-2410M & GT 540M) kupljen koncem 2011ali nije radio od 2017 dakle punih 6 godina jer 

 imao sam druge prioritete, dakle na ovom laptopu krepao je odavno HDD Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS i baterija  , umjesto njega kupio bih novi SSD na stranicama DELLa preporučuju SSD  Crucial a s obzirom na god. proizvodnje ovog laptopa ali da je ipak upotrebljavan samo cca . 5 godina i to ne baš pretjerano često , molim vas preporuku da li mi se isplati ova nadogradnja , u mojim razmišljanjima je sljedeće :

 

1.Crucial MX500 500 GB 3D NAND SATA 2,5-inčni 7 mm (s 9,5 mm adapterom) interni SSD 

 

47,99€

 

https://www.crucial.de/ssd/mx500/ct500mx500ssd1/ct11300042

 

2.Crucial MX500 1TB 3D NAND SATA 2,5-inčni 7 mm

 

79,99€

 

https://www.crucial.de/ssd/mx500/ct1000mx500ssd1/ct11461557

 

Usput već kad ugrađujem novi SSD kupio bih i veći brži RAM 

 

Crucial 8GB DDR3L-1600 SODIMM

 

47,59 €

 

https://www.crucial.de/memory/ddr3/ct102464bf160b/ct4949558

 

Također kupio bih i bateriju jer je crkla ali ima samo zamjenske jer original nisam pronašao jer je vise ne proizvode a njegova original je 6 cell a kupio bih 9cell većeg kapaciteta nešto ovako malo bi bila izdignuta zbog debljine ali nema veze ionako je samo za po doma .

 

https://greencell.global/en/standard-batteries/1287-green-cell-pro-laptop-battery-jwphf-r795x-for-dell-xps-15-l501x-l502x-17-l701x-l702x.html

 

Dakle ovako trošak ove hardverska nadogradnje bi bio cca ..

151 € ili 183 € cca. 

 

Molim vas za mišljenje isplati li se uložiti u ovu nadogradnju u laptop koji je starije proizvodnje ali malo korišten da napomenem da CPU nisam uzet u obzir jer mislim da će i ovaj Intel Core i5-2410M biti sasvim OK. 

Instalirao bih Windows 10 pro origi. na njega .

Svaka preporuka je dobro došla .

 

Hvala ...

 

 

 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Nadogradnja DELL laptopa

moje skromno mišljenje

- kupi ssd (bilo koji će biti velik napredak)

- ram čekaj neki oglas tu na forumu (nije nužan toliko ako će ti to biti samo za surfanje) - uštedio bi tako pola novaca za ram

- baterija - opcionalno

 

realno, za 180e je tu bilo boljih laptopa u oglasniku (bar koliko pratim)

 

sam ssd će ti dosta dići performanse, pogotovo ako još malo "debloataš" win 10 nakon instalacije pa da ne troše toliko resursa

Moj PC  
0 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Nadogradnja DELL laptopa
60nine kaže...

moje skromno mišljenje

- kupi ssd (bilo koji će biti velik napredak)

- ram čekaj neki oglas tu na forumu (nije nužan toliko ako će ti to biti samo za surfanje) - uštedio bi tako pola novaca za ram

- baterija - opcionalno

 

realno, za 180e je tu bilo boljih laptopa u oglasniku (bar koliko pratim)

 

sam ssd će ti dosta dići performanse, pogotovo ako još malo "debloataš" win 10 nakon instalacije pa da ne troše toliko resursa

 Greška je za CPU jer u njemu je 

 

Intel Core i7-2630.

 

Ok za preporuku ali sa mojim znam  na čemu sam a sa korištenim tuđim  ne znam to je razlika dok sam ga koristio to je bio zmaj od laptopa za video ,audio ....

 

4 godine
offline
Re: Nadogradnja DELL laptopa
MUĆAK kaže...

 

 

Nakon nekoliko godina odmaranja odlučio sam obnoviti Dell XPS 15 L502X 

(i5-2410M & GT 540M) kupljen koncem 2011ali nije radio od 2017 dakle punih 6 godina jer 

 imao sam druge prioritete, dakle na ovom laptopu krepao je odavno HDD Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS i baterija  , umjesto njega kupio bih novi SSD na stranicama DELLa preporučuju SSD  Crucial a s obzirom na god. proizvodnje ovog laptopa ali da je ipak upotrebljavan samo cca . 5 godina i to ne baš pretjerano često , molim vas preporuku da li mi se isplati ova nadogradnja , u mojim razmišljanjima je sljedeće :

 

Molim vas za mišljenje isplati li se uložiti u ovu nadogradnju u laptop koji je starije proizvodnje ali malo korišten da napomenem da CPU nisam uzet u obzir jer mislim da će i ovaj Intel Core i5-2410M biti sasvim OK. 

Instalirao bih Windows 10 pro origi. na njega .

Svaka preporuka je dobro došla .  

 Da, isplati se, ako ga misliš nekome pokloniti ili ga koristiti, ne znam, recimo za auto dijagnostiku ili za najobičnije surfanje po netu.

 

Ja bi ti od SSD-ova (nevezano kaj na Dellovim stranicama preporučuju Crucial) ipak preporučio ovaj WD:

https://vacom.hr/proizvod/ssd-western-digital-green-240-gb-2-5-sata/

 

U Vacomu ti je najjeftiniji (35), ali ga imaju samo u jednoj prodavaonici, nažalost....mislim da se ovaj WD model više ni ne proizvodi, jedino ga imaš još u Neutrinu ali je skuplji (približno 60€).

 

RAM stavi bilo kakav, nećeš pogriješiti u svakom slučaju.

 

Bateriju obavezno ako ga misliš nositi negdje sa sobom, a nemaš punjač.

 

Pozdrav !

 

Only a little Eskimo guy which can loudly say only his name.
10 godina
offline
Re: Nadogradnja DELL laptopa
MUĆAK kaže...
60nine kaže...

moje skromno mišljenje

- kupi ssd (bilo koji će biti velik napredak)

- ram čekaj neki oglas tu na forumu (nije nužan toliko ako će ti to biti samo za surfanje) - uštedio bi tako pola novaca za ram

- baterija - opcionalno

 

realno, za 180e je tu bilo boljih laptopa u oglasniku (bar koliko pratim)

 

sam ssd će ti dosta dići performanse, pogotovo ako još malo "debloataš" win 10 nakon instalacije pa da ne troše toliko resursa

 Greška je za CPU jer u njemu je 

 

Intel Core i7-2630.

 

Ok za preporuku ali sa mojim znam  na čemu sam a sa korištenim tuđim  ne znam to je razlika dok sam ga koristio to je bio zmaj od laptopa za video ,audio ....

 

 

nisam mislio da kupiš polovni, već samo da vidiš koliko ti se isplati utuć 180+ eura u tak nešto samo za upgrade (a cijeli laptopi koštaju toliko polovni - i ok su)

 

velim, kreni od ssd-a - kao što je kolega rekao gore, ne mora biti Crucial (iako sam frendu nedavno isto preporučio da si uzme mx500 kao zamjenu za hdd za laptop jer je bio best buy u tom momentu)

15 godina
offline
Re: Nadogradnja DELL laptopa

-prvo provjeri radi li i kako, radi li sve, imaš li sve potrebne drivere-support + updateaj bios.

... npr neki liveboot (lin-win..), računalo je zadovoljavajuće, može, najvažnije ima nv540-gpu

-preporuke za neki hw kao crucial disk su stvar interesa-cijene.. uvjek će preporučivati skupo-brzo-kvalitetno + partnere, ne nužno optimalno ili najbolje danas za tebe..

- može bilo koji, skuplji-jeftiniji manji-veći.. stvar izbora, ali tek kad vidiš da sve ostalo radi.

-moguće da imaš i pciex-utor (viška, jedan je za wlan..) i možda možeš ugraditi nvme-m2 ili sata-m2 disk (zapravo drive) + možda fizičko ograničenje 42mm-80.. sad su već niže cijene i više performanse, ako podržava, ako ima utor +bios..

-ram jednako tako.. tj ne navodi se DDR3L nego samo DDR3 ... L je u pravilu skuplji, može raditi na nižem naponu (-10%), time manje potrošnje-temperature ili veći OC.. ali ga cpu+bios moraju podržavati, dok za cpu i7-260QM intel kaže DDR3 (ne spominju L) .. što će reć, potraži dellove specifikacije-manuale, računalo podržava do 2x8=16GB.. opet, za test nije važno, kupiš tek kad vidiš da ima smisla, 4gb koje imaš je zadovoljavajuće za test..

- .. .+10god starosti, jednostavno moraš očekivati veći kvar recimo mbo .. i tad sve bacaš, može raditi još 5-10g, ovisno o sreći no kad je sreća u pitanju radije igraj loto i pokupi jackpot :)

-baterija? stvar prenosivosti-autonomije.. za početak je važnije vidjeti da računalo radi, da zadovoljava želje-potrebe + cijena na kraju, tj već za +300€ u trgovini kupiš novo-jače tj slično jer je ovo jako ali zastarjelo, današnji tek prosjek + nema fičere koji tad nisu ni postojali ili problemi-ograničenja npr usb3.0-nvme pa i support (ne suportaju win10... no za sad je to najmanji problem). Današnji i3 je jeftin i jači od tadašnjeg i7 kao i gpu koja zadovoljava današnje minimum-potrebe dok je tad to bilo jako kao gaming ili ws klasa.. sad samo prosjek i najgore zastarjeva ako trebaš neki fičer + realnost, mora se jednom pokvariti kao što je to s baterijom i diskom.. a moguće da će se kvar dogoditi baš kad sve složiš, tj tad će doći do 'naprezanja', potrošnja-temperature.. tad postoji šansa da nešto crkne i tad imaš smeće. .. zato prvo test bez troška, baterija je sporedna tj spojiš na struju dok uložiti u staro više od 50% cijene novog nema nekog smisla kao isplativost pri čemu će to uvjek ostati staro računalo s ograničenjima kao gpu i fičeri koji su kasnije došli npr usb-c priključak kojeg eu uvodi za sve npr mobitel.. i sve se može, nekim adapterom, dockingom .. no opet i to ima cijenu itd itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice