Wifi optika

poruka: 6
|
čitano: 4.878
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Wifi

Zanima me koju verziju wifi-a moram imati na laptopu a da radi brzinom optike?

Nedavno sam dobio optiku ali moj laptop ne podržava te brzine..

 

Da li je ovaj laptop ok?

https://www.sancta-domenica.hr/racunala-i-periferija/prijenosna-racunala/laptop-acer-aspire-3-nx-ad0ex-00g-15-i5-16-512.html

 

Hrcpoeta - istina je u nama
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Wifi optika

Treba ti WiFi 6 (802.11ax).

 

https://www.protis.hr/products/details/dlink-dwax1850-ax1800-wifi-6/182332

 

 

 

Što se laptopa tiče postoje iste/slične konfiguracije a dosta jeftinije. 8gb je dosta jeftiniji od 16gb, za filmove, mjuzu, surfanje i office 8gb je više nego dosta.

 

https://www.nabava.net/prijenosna-racunala?se=66078%2C115054%2C408851

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.7.2022 12:07 (Cryogenic).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Wifi
Hrcko kaže...

Zanima me koju verziju wifi-a moram imati na laptopu a da radi brzinom optike?

Nedavno sam dobio optiku ali moj laptop ne podržava te brzine..

..

 

- nikad neće biti 'prava-jednaka' brzina optike, npr lag-latencija + sve na kraju ide žicom-optikom pa je to uvjek usko grlo-max dok teoretski wlan može biti i brži, no to je samo teorija..

- to nije stvar računala (je jer je ugrađen dio..) nego mreže, mrežna oprema, mrežna kartica, žica-bežično.. tj stanradrda + nikad ne ovisi samo o jednoj strani (komunikacija) nego o dvije-drugog, modem-router tj wlan server koji to mora podržavati da bi i teoretski to moglo.. ako wlan server ima recimo 54mbps tad baš ništa ne može računalo napraviti da bi dobilo nešto brže preko te veze..

 

- teoretski svaki laptop u posljednjih recimo 5 god podržava te brzine-standarde, ax-an.. no to su recimo umnožci osnovne brzine, od 54 x3=150, x3=450.. ili x6= 800 i sl. .. dok reklame često reklamiraju sumu, 2,4 i 5ghz mrežu ali ti ne dobiješ sumu nego kroistiš jedno ili durgo i to je tad ograničenje brzine, tj ako piše recimo 800 to je često 150+650 kao suma, ali nećeš dobiti 800.

-važnije.. za wlan-bežično, nikad nije sigurno koju ćeš brzinu ostvariti, tj teoretski max ovisi o kvaliteti signala i smetnjama, dovoljno da imaš smetnje ili druga računala-mreže u blizini i tad nemaš tu brzinu, pada na prvu nižu.. kao i 5g na 2.4 itd.. korz zid-armaturu u kući ili bez prepreka itd..

-žica nema taj problem, mrežni kabel ili optika, spojeno-ispravno radi.. wlan možda, tj možeš dobiti brzine 400-800 ako imaš adekvatnu opremu, ne samo laptop nego mrežu-ostalo i smetnje.. bilo koje usko grlo i imaš manje, no i recimo 150-300 je vrlo brzo, tj ovisi što ti očekuješ pod brzinom 'optike'.. koliko računala-uređaja je na liniji npr gaming, tv-iptv, mobitel itd.. a to sve ograničava koliko ti ostaje max brzine kao rezultat.

 

-pošto si nedavno dobio otpiku tad si 99% dobio i novi-adekvatan modem koj vjerojatno ima adekvatnu brzinu wlana... ali to nije 100% tj trebaš porvjeriti i ako je tad je to opet teorija-max mogućeg, ne znači da ćeš to i ostvariti čak ni po zakonu jer se mjerenje odnosi na žicu, ne bežično upravo iz tih razloga-oscilacija-problema-smetnji i svaka kuća-stan je slučaj za sebe.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Wifi optika

Koja je brzina optike?

 

Za više od 100 trebaš koristiti 5 GHz wifi ako ga laptop podržava.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Wifi optika

Ni vidoviti Milan ne može pomoći, koliko je brzina koju imaš na optici ? , a koji je laptop tj. njegov tip wifi adaptera (vidi u "device menager") ?

 

Ako je u laptopu wifi 2,4GHz 300Mbps to znači da ne može u idealnom slučaju radna brzina biti veća od 150Mbps.

Ako ugrađeni wifi adapter ima 5GHz npr. 867Mbps radna brzina bi u max. bila oko 400Mbps.

Radne brzine ovise o broju korisnika i jačini signala do rutera ( bliži će imati veću brzinu).

 

Normalno ako misliš nabavljati neki brži wifi adapter morao bi znati i koji wifi (brzine?) imaš ugrađen u ruter .

11 godina
offline
Re: Wifi optika
Evo moje iskustvo…imam HTov 1 Gbit opticki internet + Asusov AiMesh sustav ( 2 rutera s AX standardom) preko 5 Ghz imam wifi brzinu oko 700, dok je preko 2,4 Ghz oko 120…isprva sam mislio da nesto ne stima..tj ocekivao sam wifi brzinu isto oko 1 Gbit..jer sam prije imao 500 Mbit brzinu na optici i imao sam wifi brzinu priblizno isto ( oko 450 Mbit)…pa sam isprobavao sve i svasta, mijenjao postavke po routeru, resetirao x puta..pa ovo, pa ono…uglavnom nista nije pomoglo…i onda sam malo istrazivao/citao po forumima i shvatio da je to sve normalno, tj da ne mozes imati wifi brzinu od 1 Gbit..naravno, preko zice tj ethernet kabela brzina je stvarno 1 Gbit, tocnije oko 950 Mbit/s.
Probao sam i preko HTovog modema/routera napraviti test..wifi brzina je ista.
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.1.2024 9:48 (Scrin).
 
0 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice