T-Com Internet izdvojena tema

poruka: 19.373
|
čitano: 6.312.360
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
T-Com Internet

5G Rijeka 🥰

RIJEKA
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
T-Com Internet

Znaci kad ponude Flat Rate + 1Gbit mimlano po ugovoru se isplati uzet day one...

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.8.2021 11:31 (4mal).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
T-Com Internet

Odlično, stavili su mi otvoreni profil i sada su mi brzine 30/5 a imao sam 40/6. :S

https://www.gamingtribe.com/giveaway/test/191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: T-Com Internet
maki040 kaže...

Jel u planu novi Hibridbox, da se 5G umjesto 4G koristi i s time ponudi brži internet?

 

srcipesak kaže...

Sigurno da jest, ali uz 5G brzine, dobit ćeš neki smješni limit od napamet 500GB i kasnije vjerojatno 5mbit :D

Meni osobno je tak svejedno dal imam 50mbit 500mbit ili 1000mbit dok god imam X GB limit. Znam da ne moram skinut cijeli internet, ali isto bi bilo divno da ne moram brinuti koliko mi je još preostalo :)

 Hibridbox je osmišljen da pruža usluge u ruralnim područjima gdje su slabe DSL brzine zbog udaljenosti.

Pošto je 5G (trenutno) samo u najurbanijim područjima, neće biti nikakve promjene na Hibridbox usluzi.

 

Ako se ikad bude pružala takva usluga, to neće biti u sklopu Hibridboxa, nego će biti nekakva totalno drugačija opcija. Ali čak i da je takvo nešto u planu, neće to biti u bliskoj budućnosti..

5 godina
offline
T-Com Internet

A koji je problem da se Unlimited tarifa koristi u routeru!?

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: T-Com Internet
Jole-Ri kaže...

5G Rijeka 🥰

 Koji 5G? DDS (NSA) ili Pravi 5G (SA) na n28 (700Mhz) i n78 (3600 Mhz)?

5 godina
offline
Re: T-Com Internet

n78.

12 godina
offline
Re: T-Com Internet
DDavorin kaže...
Jole-Ri kaže...

5G Rijeka 🥰

 Koji 5G? DDS (NSA) ili Pravi 5G (SA) na n28 (700Mhz) i n78 (3600 Mhz)?

 Pravi

RIJEKA
10 godina
offline
Re: T-Com Internet
Buki6 kaže...

A koji je problem da se Unlimited tarifa koristi u routeru!?

 Nikakav ako uspijes skriptirati sms (navodno bi tebali nakon 200gb svakih 50gb dolaziti). Ne koristim pa ne znam :D

Kupujem HUAWEI stickove za mobilni internet, ponude na PM ;)
12 godina
offline
Re: T-Com Internet
Jole-Ri kaže...

 Pravi

 

Buki6 

 

n78

 Mapirajte sa cellmapper app pa neka se pojavi na karti ako je pravi...

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.8.2021 14:24 (DDavorin).
16 godina
offline
Re: T-Com Internet
DDavorin kaže...
Jole-Ri kaže...

 Pravi

 

Buki6 

 

n78

 Mapirajte sa cellmapper app pa neka se pojavi na karti ako je pravi...

 Jel kod mene Pravi 5G?

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.8.2021 14:30 (4mal).
4 godine
offline
Re: T-Com Internet
srcipesak kaže...

Sigurno da jest, ali uz 5G brzine, dobit ćeš neki smješni limit od napamet 500GB i kasnije vjerojatno 5mbit :D

Meni osobno je tak svejedno dal imam 50mbit 500mbit ili 1000mbit dok god imam X GB limit. Znam da ne moram skinut cijeli internet, ali isto bi bilo divno da ne moram brinuti koliko mi je još preostalo :)

 5G mreža je tu. Mnoge ljude će zanimati može li zamijeniti fiksni priključak na internet jer im je sadašnja veza bijedna.

 

Nisam vidio da su operateri prilagodili tarife 5G mreži. Mene je neki dan zvao operater i ponudio mi smiješnih 10GB mjesečno uz popust 10 kuna na mjesečni račun. Uz takve tarife možemo imati i 10G.

 

A flat nije flat jer postoji 100 ili 200GB limita na nekim pretplatničkim tarifama, a i turistički flat "Welcome to Croatia" je beskoristan uz ovoliki broj turista.

4 godine
offline
Re: T-Com Internet
4mal kaže...
DDavorin kaže...
Jole-Ri kaže...

 Pravi

 

Buki6 

 

n78

 Mapirajte sa cellmapper app pa neka se pojavi na karti ako je pravi...

 Jel kod mene Pravi 5G?

 Ne, pa vidiš da koristiš 800 MHz.

12 godina
offline
T-Com Internet

4mal  Nije to pravi i piše ti LTE-A i spajaš se na  800mhz. Napravi sad upload podataka sa cellmapper app i pojavit će se na tom tornju da je 5G dostupan DDS

pravi+5g+ali+nije+još+u+funkciji pravi+5g+ali+nije+još+u+funkciji
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.8.2021 16:21 (DDavorin).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
T-Com Internet

Trenutno u HT unlimited tarifi imam neograničen internet.

200GB kad potrošim, posaljem poruku i dobijem opet 200 GB po full brzini i tako dalje... tako da je neograniceno kod HT.

 

Ja sam trenutno prezadovoljan ponudom 5G u HT.

 

Blizu sam relativno blizu odasiljaca i za sad kad god mjerim, brzina mi nije pala ispod 900 mbits za download i 120 za upload.

 

Prezadovoljan sam jer optičku infrastrukturu nemamo  a VDSL nam je jadan sa 30mbit i 9 upload, tako da je ovaj 5G za mene preporod 😅

 

 

RIJEKA
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: T-Com Internet
srcipesak kaže...
Clarkec kaže...
srcipesak kaže...

Te brzine preko 1gbit su barem meni mazanje očiju. Ruteri ionak imaju 1gbit portove i nekak sumnjam da podržavaju LAG, tako da se opet svodi na dvije pipe od 1gbit u recimo 2gbit primjeru...

 Kakve pipe? Za par godina će to biti normalna brzina od 10 Gbit/s i tako dalje. To je realna brzina interneta, ne mazanje očiju i netko će ju iskoristiti, netko neće. Netko ima 10 Mbita i kaže ..a šta će mi brže...i ovo mi je predobro. Jbg, svatko zna što treba i što koristi. Ja koristim 1 Gbit maksimalno i 2 Gbit ću isto. 

 Možda nisam bio dovoljno jasan, pa da pojasnim što sam htio reći s pipama :D 

Ti uzmeš preksutra 2gbit od HT-a. Tebi na ruter puste 2gbit jer ONT podržava ne znam 2.5/1.25gbit. E i sad u igru dolaze moje pipe - Taj ruter ako ima gigabitne portove ne može više od 1gbit po portu pustiti u mrežu. Znači da bi iskoristio 2gbit moraš ili opteretiti oba porta do kraja ili ruter mora podržavati LAG (laički: spajanje portova) pa onda 1+1 opet ispada 2gbit iza rutera. E i onda još tvoj komp recimo isto mora imati LAG na 2 gigabitna porta ili neku bržu mrežnu karticu.... Začarani krug. Zato sam rekao da je tih 2gbit s ruterom koji ima 1gigabit portove IMHO mazanje očiju. Vidjet ćemo koju će opremu davati, ali od ekipe koja je uzela Telemach 2gbit je takva priča - Nokia ruter s integriranim ONT-om i portovi 1gbit pa ti lupaj 2gbit :D

 

Naravno da ćemo jednog dana svi lupat 10Gbit kak i kažeš i onda bude 2gbit na 10gbitnim portovima ko danas 200mbit na gigabitnom ruteru. 

 Jednostavno će biti router koji ima portove veće brzine od 2 Gbit. Misliš da to ne postoji? Hmm... I da.. upravo si slažem komp sa 2.5 Gbit lanom (iako je sad sranje s grafičkim karticama.. moram izvalit 6700 kn za osrednju). Također, preko Wifi će ići brzine od 2 Gbit bez problema jer mobiteli i laptop mi imaju wifi 6 (podržavaju do 8 Gbit - tak nešt). Sad, dal će to biti krajem ove godine ili početkom iduće, vidjet ćemo. U isto vrijeme će poslovni dobivat 10 Gbit, ali ići će još bolji router, ofc. 

Vidjet ćemo kad službeno objave. Tek 3-4 mjeseca sad testiraju. 

10 godina
offline
T-Com Internet

Naravno da sve postoji. Ali ne postoji ruter s 2.5 ili 10gbit portovima a da je u "mainstream" klasi 50-200e kakvi su ruteri koje inače isp-evi koriste. 

Osim toga, kam ćeš spojiti 2.5 ili 10gbit i da ruter ima takav port? Laptop nisam čuo da ima više od 1gbit portove jer još nisu iskristalizirali taj 2.5gbit a 10gbit je "jos preskup za po doma". Za komp lako gurnut karticu kak i velis. 

Kupujem HUAWEI stickove za mobilni internet, ponude na PM ;)
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: T-Com Internet

Kako ne postoji, evo ga na samom gornjem rubu tog segmenta do 200 EUR - https://mikrotik.com/product/rb5009ug_s_in

10 godina
offline
Re: T-Com Internet
Nuclear_Phoenix kaže...

Kako ne postoji, evo ga na samom gornjem rubu tog segmenta do 200 EUR - https://mikrotik.com/product/rb5009ug_s_in

 CCC više vjerujem da će 5G FWA biti pravi flatrate (bez spuštanja brzina) nego da će HT ponuditi mikrotik opremu ikad :D 

 

Osim toga da si provjerio portove: 

 

10/100/1000 Ethernet ports 7

Number of 2.5G Ethernet ports 1 

 

Osim toga, em nema dedicated telefon port - tetkama to treba. Em dati mikrotik prosječnom korisniku je ko mene staviti u kabinu Boeinga 777 i pilot mi kaže ajde stari daj me zamjeni na 30min :D 

Kupujem HUAWEI stickove za mobilni internet, ponude na PM ;)
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.8.2021 12:11 (srcipesak).
8 godina
offline
Re: T-Com Internet

Tako je, ovo HT neće nikad dati, ovo si napredni korisnik sam kupi, zato sam i ciljao na model sa SFP. Nema veze što je jedan 2.5G port, tamo nakačiš jedinu stvar koja može trebati takve brzine - NAS ili neki "glavni" PC. Ostalima je dosta 1G.

 

Da nisu tako tvrdoglavi, mogli su nam "otvoriti" IMS i pustiti nas da si sami spajamo telefoniju kako želimo (pravi VOIP) ali onda ne bi mogli prodavati netphone pakete...

 

P.S. Mikrotik je poprilično jednostavan, automatika riješi sve za recimo PPPoE - tko se ne želi igrati, ne mora jer sve radi out of the box.

 

Ima i TR069 - znači HT ga iskonfigurira kao i ova smeća sada... https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:TR069-client

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.8.2021 12:36 (Nuclear_Phoenix).
13 godina
neaktivan
offline
Re: T-Com Internet

Sto je tocno DDS? Jel to neki drugi naziv za DSS ili nesto trece?

12 godina
offline
Re: T-Com Internet
srcipesak kaže.

 CCC više vjerujem da će 5G FWA biti pravi flatrate (bez spuštanja brzina) nego da će HT ponuditi mikrotik opremu ikad :D 

 

 

 FWA neće biti flatrate klasičan 4G ili 5G ovisi koju ćeš tarifu imati u uređaju okačenom vani na zid. Ja  taj FWA koristim od pojave 3G mreže. Tako da od FWA nemojte očekivati previše jer sve ovisi koju opremu će nabavljati naši operateri. Router+ vanjske antene isto je  FWA.

10 godina
offline
T-Com Internet

Ovo gore dok sam pričao da će prije biti 5G flat nego će HT dati mikrotike su bili sarkazmi.

A sad što se samog FWA tiče - HT je na pressici rekao da je FWA zamišljen da omogući ljudima u ruralnim i suburbanim sredinama brzine kao na optici budući još nisu tim istim korisnicima uspjeli ponuditi optiku jer nema infrastrukture.

 

Ako pričamo o nečemu što bi trebalo "zamjeniti" optiku, mislim da nije ludo razmišljati o usluzi koja nije "data-only" poput Gigabox-a, nego normalnoj usluzi fiksnog pristupa uz koju je moguće uzeti i tel/tv. Ukoliko bi bilo tako, da je moguće kombinirati, onda bi bilo fer da se tv promet ne računa uopće. Budući se radi o mobilnoj infrastrukturi, pretpostavljam da će biti neka ograničena količina prometa po maksimalnoj brzini, te neka fiksna brzina kasnije.

Bio je prikazan vanjski 5G CPE uređaj koji je ustvari integrirano rješenje, trebat će i unutarnji ruter za wifi. Opet nema još informacija što će taj ruter sve raditi - u slučaju normalne usluge, osim wifi služi i za tel/tv.

 

IMHO šanse su male da bude hibridni pristup (kao hibridbox usluga), međutim treba pričekati dok usluge postanu dostupne :)

 

Haha, sad mi palo na pamet - vanjski 5G CPE, unutra je sim kartica. To će biti zabava penjat se do njega ako će trebati mjenjati karticu ili neke gluposti izvoditi :D

 

 

Kupujem HUAWEI stickove za mobilni internet, ponude na PM ;)
 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
T-Com Internet

Ne vidim problem, 5G tarifa, na krov staviš dve antene Iskra-P60 i uzmeš ruter iz linka i nema penjanja na krov osim kod prve instalacije antena.

Jedina mana je kaj ruter nije baš povoljan.

 

https://www.satshop.fi/alcatel-tcl-alc10021.html

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.8.2021 0:16 (JohnMatrix).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
T-Com Internet

Ovo sam nasao na mreza.bug.hr

 

FWA se sastoji od uređaja koji se stavlja vani izvan stana ili uredskog prostora. Aktivan je uređaj jer sadrži antenu s usmjerivačem prema baznoj stanici koja može biti udaljena i 5 km, ima veliko pojačanje signala od 10dBi-ja, radio signal pretvara u ethernet. Njegova je prednost što nije potreban dovod optike do samog mjesta korištenja interneta kao kada se koristi router. 

HT je izabrao kao i cijela DT grupa uređaje Wistron NeWeb Corporation (WNC), proizvođača s Tajvana. HT će u komercijalnoj primjeni FWA koristiti u frekvencijskom opsegu od 3,5 GHz nakon, dobijanja licence za 5G, gdje ima dovoljno slobodnog opsega te su moguće velike brzine. 

Inače u DT grupi u Europi prvi će FWA uvesti HT i austrijski Magneta telekom Austrija. 

 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
T-Com Internet

Telia i Telenor po Norveškoj startali krajem 2020, https://www.telia.no/internett/tradlost-bredband/https://www.telenor.no/privat/internett/tradlost-bredband/

 

Uglavnom, oba nude 2TB prometa, Telenor nakon toga spusti na 5mbit, Telia ne mogu naci koliko. 

Telia nudi brzine 100-300 uz 2TB u svim paketima (LOL ?), dok Telenor nudi od 10 do 100 (LOL)

 

Engleska recimo ima i unlimited 5G pakete po 50-60 funti (Three, EE, Vodafone)

 

Znači nije nemoguće ponuditi flat, samo pitanje kak će kod nas krenuti priča.

Kupujem HUAWEI stickove za mobilni internet, ponude na PM ;)
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
T-Com Internet

Ja ću pričekati do kraja mjeseca da vidim hoće li me prebaciti na otvoreni profil, kako je netko rekao da su najavili do kraja ovog mjeseca da bi trebali svi biti prebačeni. 

 

Ako ne onda ih zovem i tražim da me prebace. Još ako pločice u fttc-u podržavaju vektoring ili supervektoring bilo bi super. 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
T-Com Internet

Ponoviti ću još jednom, otvoreni profil je mač s dvije oštrice.

Imao sam 17a 40/6 pušteno i postizao te brzine bez pucanja veze, nestabilnosti ili nekakvih gadnih grešaka.

Sada s otvorenim profilom 30/5 i to je to. Kladim se da su me vratili na 8b.

Vectoring nema.

https://www.gamingtribe.com/giveaway/test/191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
T-Com Internet

Pa jel imas pristup statistikama? Jel se vidi jel 8b ili 17a? Iskopaj pa vidi u čem je kvaka.

Kupujem HUAWEI stickove za mobilni internet, ponude na PM ;)
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: T-Com Internet
srcipesak kaže...

Pa jel imas pristup statistikama? Jel se vidi jel 8b ili 17a? Iskopaj pa vidi u čem je kvaka.

Nemam. Bridge mode s isključenim WiFi. Ne može se pristupiti ničemu.

Koristim svog Asusa.

https://www.gamingtribe.com/giveaway/test/191x7
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice