Bnet - iskustva općenito ? izdvojena tema

poruka: 4.148
|
čitano: 1.656.439
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?

-vrlo jednostavno.. logiraš se i vidiš.. probaš razne kombiacije i tad zaključiš. + operater ima pristup + stalno nešto rade na centrali, prekid i sl. to je 'normalno' ali čemu nagađati, pogledaš logove, stanje kao što si već i gledao ili ograničiš s mac filtriranjem + promjena wlan passa itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
neaktivan
offline
Bnet - iskustva općenito ?

Pozdrav, dali zna tko dali je moguce provjerit prjenos podataka  s interneta zadnjih mjesec dana, pitam jer mi svaki mjesec na racunu pise potrosnja od 50 do 70gb ovaj mjesec 100gb sto mi je cudno s obzirom da nista ne skidam nego  se  procitaju vjesti i tu i tamo koristi google za pogledati nesto pa me interesira dali je moguce da se spaja netko s obzirom da mi je wifi iskljucen a na bnetu sam putem coax kabela?

کτγℓع
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?

-tako ne možeš ništa zaključiti, tj ovisi npr što korz mjesec browsaš, koji sadržaj, stranice .. npr nije isto ako na yt gledaš neki film prije 5g, prije godinu ili danas.. tj možda je tad bio divix ili brlueray.. tj sadržaj je taj koji može biti na izgled jednak ali količina podataka ne mora, + upload jer se promet mjeri u oba smjera ... + pošto je sve flat, realno nevažno, tj nije način kako se provjerava jel se netko sa strane spaja, dok danas svi uređaji kao mob-tv imaju pristup i win radi update itd.. dok s prosjekom nema pravila tj dovoljno je skinuti neku noviju igru i u tom jednom downloadu napraviti 50-100gb.. to je tako danas, brzina daje u mogućnost a tad i količina prometa raste neovisno što nama izgleda da koristimo jednako kao prije.

 

-vidiš logove, vidiš spajanja.. i ako je isključen wlan tad je nemoguće.. ali to ne znači da operater nešto ne radi npr pogrešno.. no opet čemu ako je flat promet?

-ne možeš provjeriti na računalu, jer ne mora računalo biti to koje je napravilo promet, može tv-mob .. bilo koji mrežni uređaj.

-tad ti je jedino modem-router taj gdje to možeš vidjeti tj logovi.. ali i problem jer često logove operater resetira, pa ponekad to ne vidiš. Da imaš svoj router tad bi to mogao sigurnije provjeriti, ovako je samo 'paranoja' .. dok ne otkriješ neki dokaz za suprotno :)

+možeš čak zatražiti ispis (imaš na računu, specifikacije..) i tad možeš probati po sjećanju pogoditi jesi li ipak napravo taj promet ili netko treći, susjed-malware ili greška operatera.. no sjećanje je varljivo pa dok nemaš logove ne možeš biti siguran. Tad je jedino nabava svog routera način za biti siguran nadalje.. (koji će imati sve logove i sav promet pa to tad možeš provjeriti + isključen wlan na modemu).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
neaktivan
offline
Bnet - iskustva općenito ?

Da flat je pa je u konacnici nevazno al opet me zanimalo dali postoji mogucnost da se neko spoji putem  Lan-a posto je zgrada od 15 katova a cuo sam nesto od madih studenata da su govorili da se mogu spajat ljudima stan povise ili ispod pa sam tio  provjerit jer mi je promet od 100gb smjesan s obzirom sto se gleda na internetu malo vjesti Youtube mozda pol sata dnevno do uru i slicno,  na racunu dostavljenom od B neta mi pise prjenos podataka 419 sad ispada da sam  skidao 419 necega sa interneta po njima?

Wlan je iskljucen dok niti jedan uređaj nije spojen osim racunala na internet tako da prepostavljam staje tuje izgleda da se potrosi toliko bar po njima.

کτγℓع
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.12.2019 17:54 (Duje2).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?

.. ovako ide jedna priča, koja je vjerojatno istinita.. uvjek netko ima nekog frenda koji radi negdje, npr kod operatera i ima pristup korisničkim podacima (operater ima apsolutni pristup svemu i može sve..) i tad frend frendiću pribavi pass iz susjedstva.. -to su priče ali dovoljno uvjerljive s razlogom i moguće je (da ti se netko spaja).. no u pravilu bi to primijetio na wlanu kad se spojiš i vidiš nepoznato računalo na mreži (na routeru ili samim broswanjem mreže..) kao i da ti se netko spoji lan kablom.

-ne možeš biti siguran za opremu nad kojom nemaš 100% kontrolu (pa ni tad jer neke stvari kao rupe-bacdoorovi i sl se javnosti otkriju desetljeće nakon što se zloupotrebljavaju..) zato je 'bolje' imati svoju opremu tj router i tad si miran. Modem je tad samo fizička linija, ostalo je tvoj router i tad ti imaš kontrolu, ne operater i time jedan moguć problem manje. + fleksibilnost kod bilo koje promjene + router nije nešto skupog.. pa u rasponu od 100-200 imaš potrebno, 300-500 s spešlfičerima ako trebaš.. pa do klase firewalla ili loadbalancinga što košta nekoliko tisuća.. npr nešto što može biti istovremeno nas-mediaplayer i sl. ili mrežne mogućnosti guest-2.4/5ghz ili rezevacija ip itd itd.. i firma u praviku 'mora' imati svoj router tj tad je život lakši-jednostavniji + ako promjeniš operaterad to je samo drugi modem, ostatak mreže je  iza tvog routera nepromjenjen.

 

+ dodatni razlog je upravo bnet, tj brzina koju vjerojatnio imaš.. tj to je dovoljan razlog da bilo tko iz susjedstva to poželi, a tad je samo pitanje da ima frenda koji to može...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.12.2019 20:01 (ihush).
10 godina
neaktivan
offline
Bnet - iskustva općenito ?

Ma nije mi to vazan problem al eto zanimalo me odkud tolika potrosnja jer mi je mrska mogucnost da ja placam a da se drugi spaja al ocito tu nemogu imati kontrolu osim ako se ne odlucim zezat sa svojim routerom i slicno kako kazete pa neka ostane kako je :)

 

Zahvaljujem na objasnjenju.

کτγℓع
 
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
ihush kaže...

.. ovako ide jedna priča, koja je vjerojatno istinita.. uvjek netko ima nekog frenda koji radi negdje, npr kod operatera i ima pristup korisničkim podacima (operater ima apsolutni pristup svemu i može sve..) i tad frend frendiću pribavi pass iz susjedstva.. -to su priče ali dovoljno uvjerljive s razlogom i moguće je (da ti se netko spaja).. no u pravilu bi to primijetio na wlanu kad se spojiš i vidiš nepoznato računalo na mreži (na routeru ili samim broswanjem mreže..) kao i da ti se netko spoji lan kablom.

-ne možeš biti siguran za opremu nad kojom nemaš 100% kontrolu (pa ni tad jer neke stvari kao rupe-bacdoorovi i sl se javnosti otkriju desetljeće nakon što se zloupotrebljavaju..) zato je 'bolje' imati svoju opremu tj router i tad si miran. Modem je tad samo fizička linija, ostalo je tvoj router i tad ti imaš kontrolu, ne operater i time jedan moguć problem manje. + fleksibilnost kod bilo koje promjene + router nije nešto skupog.. pa u rasponu od 100-200 imaš potrebno, 300-500 s spešlfičerima ako trebaš.. pa do klase firewalla ili loadbalancinga što košta nekoliko tisuća.. npr nešto što može biti istovremeno nas-mediaplayer i sl. ili mrežne mogućnosti guest-2.4/5ghz ili rezevacija ip itd itd.. i firma u praviku 'mora' imati svoj router tj tad je život lakši-jednostavniji + ako promjeniš operaterad to je samo drugi modem, ostatak mreže je  iza tvog routera nepromjenjen.

 

+ dodatni razlog je upravo bnet, tj brzina koju vjerojatnio imaš.. tj to je dovoljan razlog da bilo tko iz susjedstva to poželi, a tad je samo pitanje da ima frenda koji to može...

 

To što pričaš su gluposti, sve se lozinke po bazama podataka uvijek čuvaju enkriptirane.

9 godina
offline
Bnet - iskustva općenito ?

Ima li netko tko ima b net kabelsku i spojena dva ili više televizora? Naime u zgradi di sam bnet tj A1 sad se spojio na ZAS i ostavio nam je mogučnost da gledamo TV preko kabela. Naime meni ekstra šteka slika na kabelskoj dok imam dva tv-a uključena. Dok je jedan TV spojen, radi ok. Jeli netko imao sličan problem i uspio ga riješiti ? 

dk
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
wAlpha kaže...
..

 

To što pričaš su gluposti, sve se lozinke po bazama podataka uvijek čuvaju enkriptirane.

- nepotrebo vrijeđanje.. tj ako imaš što za ispraviti, tad ispravi, prijavi i sl. Bit će korisno svima, ovako je samo nepotrebno-besmisleno.

- ili nauči čitati s razumijevanjem, + nauči ostale stvari vezane uz administraciju .. i tad ćeš možda razumjeti koliko griješiš. To što je podatak kriptiran ne znači ništa onom tko ima ključ (samo u slučaju npr krađe ili curenja.. dok operater-admin ima sve, kriptirano ga ne ometa.. ili je backup/podaci i činjenica da je admin, beskorsitan ako on do njega ne može).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
ihush kaže...
wAlpha kaže...
..

 

To što pričaš su gluposti, sve se lozinke po bazama podataka uvijek čuvaju enkriptirane.

- nepotrebo vrijeđanje.. tj ako imaš što za ispraviti, tad ispravi, prijavi i sl. Bit će korisno svima, ovako je samo nepotrebno-besmisleno.

- ili nauči čitati s razumijevanjem, + nauči ostale stvari vezane uz administraciju .. i tad ćeš možda razumjeti koliko griješiš. To što je podatak kriptiran ne znači ništa onom tko ima ključ (samo u slučaju npr krađe ili curenja.. dok operater-admin ima sve, kriptirano ga ne ometa.. ili je backup/podaci i činjenica da je admin, beskorsitan ako on do njega ne može).

 

Lozinke se hashaju, dakle jednom kad se prebace u enkriptirani oblik nema nazad, i nema nikakvih ključeva.

 

Ključevi se koriste kod simetrične/asimetrične enkripcije. 

15 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?

-nema podatka koji se ne može pročitati, osim neispravan/oštećen.

-haširano se može razbiti, enkripcija ključem uz masterkey može sve i upravo tako rade generatori tokena banke itd.

-formalno operater ne vidi ništa, ne zna, no admin vidi i može sve, kao i tvornički-defaultni pass (nakon reseta).

-bezbroj puta su podaci korisnika raznih servisa kao google-face itd. završili online, dostupni, bez enkripcije-haša i sl.. tj to dokazuje da (bar dok s enešto ne desi) servisi ignoriraju pravila. Što je istina.. možda imaju adekvatnu zaštitu, možda nemaju.

 

evo ti primjer s foruma.. od prije par godina sha1.. a pitaj se zašto sha1 odlazi u povijest? -jer nije siguran. Što se tad ne može?

 

ok, operateri adekvatno štite podatke, nema zloupotrebe i svijet je divan.. ili nije baš tako? Inače da, u pravu si... bar bi tako trebalo biti. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Bnet - iskustva općenito ?

Summa summarum, prijatelj prijatelja, poznanik, kolega koji radi u telekomu ne može doći do lozinke za WLAN nekog od korisnika.

 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
wAlpha kaže...

Summa summarum, prijatelj prijatelja, poznanik, kolega koji radi u telekomu ne može doći do lozinke za WLAN nekog od korisnika.

- teorestski bi tako trebalo biti. + svaki operater nikad ne smije ni priznati da nešto može, da vidi pass, to su pravila (samo dobroćudni naivci-početnici to ignoriraju kao zabranu i u želji da pomognu korisniku ponekad naprave).

- realnost, svatko tko ima prisutp modemu/routeru, može sve, vidi sve. Ako uđeš u postavke u wlan opcijama vidiš sve.

- operater-admin ima apsolutnu kontrolu i pristup opremi-modemu. Korisnik nema apsolutnu kontrolu, ogrnaičeno-userski. Ništa ne spriječava admina u pribavljanju passa ako to želi osim pravila igre koje nitko ne kontrolira...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
neaktivan
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
Njubara
13 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
wAlpha kaže...
ihush kaže...

.. ovako ide jedna priča, koja je vjerojatno istinita.. uvjek netko ima nekog frenda koji radi negdje, npr kod operatera i ima pristup korisničkim podacima (operater ima apsolutni pristup svemu i može sve..) i tad frend frendiću pribavi pass iz susjedstva.. -to su priče ali dovoljno uvjerljive s razlogom i moguće je (da ti se netko spaja).. no u pravilu bi to primijetio na wlanu kad se spojiš i vidiš nepoznato računalo na mreži (na routeru ili samim broswanjem mreže..) kao i da ti se netko spoji lan kablom.

-ne možeš biti siguran za opremu nad kojom nemaš 100% kontrolu (pa ni tad jer neke stvari kao rupe-bacdoorovi i sl se javnosti otkriju desetljeće nakon što se zloupotrebljavaju..) zato je 'bolje' imati svoju opremu tj router i tad si miran. Modem je tad samo fizička linija, ostalo je tvoj router i tad ti imaš kontrolu, ne operater i time jedan moguć problem manje. + fleksibilnost kod bilo koje promjene + router nije nešto skupog.. pa u rasponu od 100-200 imaš potrebno, 300-500 s spešlfičerima ako trebaš.. pa do klase firewalla ili loadbalancinga što košta nekoliko tisuća.. npr nešto što može biti istovremeno nas-mediaplayer i sl. ili mrežne mogućnosti guest-2.4/5ghz ili rezevacija ip itd itd.. i firma u praviku 'mora' imati svoj router tj tad je život lakši-jednostavniji + ako promjeniš operaterad to je samo drugi modem, ostatak mreže je  iza tvog routera nepromjenjen.

 

+ dodatni razlog je upravo bnet, tj brzina koju vjerojatnio imaš.. tj to je dovoljan razlog da bilo tko iz susjedstva to poželi, a tad je samo pitanje da ima frenda koji to može...

 

To što pričaš su gluposti, sve se lozinke po bazama podataka uvijek čuvaju enkriptirane.

Možda zvuči glupo, ali ihush ne priča gluposti. Lozinka od Wi-Fija se ne pohranjuje u bazi podataka od operatera; pohranjuje se u samom routeru. Baza podataka u routeru možda nije enkriptirana (mi to ne znamo), a i da je, to je skroz nebitno (pročitat ćeš kasnije zašto).

 

Operater može pristupiti korisničkom routeru (čak i na daljinu); štoviše svi routeri od operatera imaju zasebne račune sa zasebnom razinom postavki. Router koji ja imam ima tri računa; admin, support i user. Naravno, ja sam dobio pristup samo useru, dok sam lozinke od ostalih računa pronašao sam vrlo jednostavno. Sva tri korisnička računa imaju pristup postavkama Wi-Fija (logično), router čak ima opciju da ti pokaže lozinku Wi-Fija u plain text formatu. Neki preglednici također imaju i opciju kojom možeš vidjeti skrivenu lozinku klikom na ikonu, pa i da ista ne piše opet je vidljiva.

wAlpha kaže...
ihush kaže...
wAlpha kaže...
..

 

To što pričaš su gluposti, sve se lozinke po bazama podataka uvijek čuvaju enkriptirane.

- nepotrebo vrijeđanje.. tj ako imaš što za ispraviti, tad ispravi, prijavi i sl. Bit će korisno svima, ovako je samo nepotrebno-besmisleno.

- ili nauči čitati s razumijevanjem, + nauči ostale stvari vezane uz administraciju .. i tad ćeš možda razumjeti koliko griješiš. To što je podatak kriptiran ne znači ništa onom tko ima ključ (samo u slučaju npr krađe ili curenja.. dok operater-admin ima sve, kriptirano ga ne ometa.. ili je backup/podaci i činjenica da je admin, beskorsitan ako on do njega ne može).

 

Lozinke se hashaju, dakle jednom kad se prebace u enkriptirani oblik nema nazad, i nema nikakvih ključeva.

 

Ključevi se koriste kod simetrične/asimetrične enkripcije. 

Mi ne znamo hasha li A1 lozinke, oni ih mogu pohranjivati i u plain text formatu. Već im je jednom procurila baza podataka s svim korisničkim podacima, uključujući i lozinke (u plain textu); bila je o tome i tema na forumu...

Iz A1 su tada rekli kako se radi o starim podacima (iako su neki od njih navodno bili aktualni) i kako se radi o staroj bazi koja se koristila prilikom integracije B.neta u sustav Vipneta. Zašto su lozinke bile spremljene u plain textu, nitko ne zna, ali činjenica je da se to nije smjelo dogoditi.

ihush kaže...

-nema podatka koji se ne može pročitati, osim neispravan/oštećen.

-haširano se može razbiti, enkripcija ključem uz masterkey može sve i upravo tako rade generatori tokena banke itd.

-formalno operater ne vidi ništa, ne zna, no admin vidi i može sve, kao i tvornički-defaultni pass (nakon reseta).

-bezbroj puta su podaci korisnika raznih servisa kao google-face itd. završili online, dostupni, bez enkripcije-haša i sl.. tj to dokazuje da (bar dok s enešto ne desi) servisi ignoriraju pravila. Što je istina.. možda imaju adekvatnu zaštitu, možda nemaju.

 

evo ti primjer s foruma.. od prije par godina sha1.. a pitaj se zašto sha1 odlazi u povijest? -jer nije siguran. Što se tad ne može?

 

ok, operateri adekvatno štite podatke, nema zloupotrebe i svijet je divan.. ili nije baš tako? Inače da, u pravu si... bar bi tako trebalo biti. :)

To se slažem.

 

Wi-Fi lozinke nisu sigurno enkriptirane; i da jesu opet su vidljive u routeru kojem operater ima pristup (kao što sam već gore rekao). Ono što bi trebalo biti enkriptirano su korisničke lozinke za pristup internetu, te podaci za pristup web uslugama A1. To su oni podaci koji su već jednom procurili. Jesu li enkriptirani danas, ne znamo; sve što nam preostaje je vjerovati u to što oni tvrde. Da se mene pita, tome služba za korisnike ne bi trebala imati pristup; isključivo podrška u centrali.

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.12.2019 11:04 (Marko :D).
15 godina
offline
Bnet - iskustva općenito ?

-banalniji primjer.. npr pass u browseru za login na forum ili mail..

-može biti kriptiran, zaštićen file na disku, negdje skriven u folderu aplikacije.. no ako ga ta app (browser ili bilo što pa i util-malware itd..) može pročitati, tad može i netko drugi-treći. Win key, ista stvar. Sve što nam je potrebno je algoritam za formulu tj key kojim se nešto kriptira a to zna barem app u kojoj to koristiomo. Ako to zna npr browser, tad kad sazna netko treći, zna i on.. i tad je jednako kao da enkripcije nema.

 

-operater ima potpunu konrtou svoje opreme, user nema, ograničenja firmwareom i pravim admin pristupom. Operater-admin može sve, vidi sve.. i naravno da može pročitati pass wlana, dok obično to može i ograničeni user koji može promijeniti pass i sl.

-to nije probijanje-hakiranje kao bruteforce pa ne traži neke resurse, to je otključavanje korištenjejm poznatih infoa-algoritma.. jednako kao što se svaka mp3 dekompersira za slušanje (inače bi file bio neupotrebljiv).

-u wlan komunikaciji barem dva uređaja (osnova komunikacije) znaju pass i imaju ga spremljenog + kontroliraju ga. Ako mogu te dvije neovisne strane, tad može i treća. Ključ je siguran samo onoliko koliko netko treći ne može fizički do njega .. a operater može do modema, ima poptpunu kontrolu koju korisnik nema. Tad uopće nema razbijanja šifre, tj ne mući se admin kriptiranim nego jednostavno vidi-pročita..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Bnet - iskustva općenito ?

Na PC Forumu jedan kolega iz pouzdanih izvora kaže da ovi iz A1 testiraju tu u ZG gigabitne brzine preko coaxa koje bi trebali pustit komercijalno u 2020!

1Gbps ili 500Mbps silazno a Up po običaju loš preko coaxa samo do 50Mbps a vrlo vjerovatno je u pitanju docsis3.1.

Znači  najjači paketi bili bi u vidu 1000/50Mbps i 500/50Mbps.

Spomenu je još da se testiraju i 4K box-evi koji nebi direkt bili spojeni coaxom iz routera kao dosad kako se spajaju nego samo mrežnim kablom iz routera.

Pošto je vrlo vjerovatno u pitanju Eudocsis 3.1 očekivat je i manju latenciju na mreži u večernjim satima i prek vikenda.

 
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Bnet - iskustva općenito ?
Ako je u pitanju docsis 3.1 onda treba i novi router.
 
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
stipest kaže...
Ako je u pitanju docsis 3.1 onda treba i novi router.

 A gle vrlo vjerovatno to sve i testiraju prek novih routera jer ovi sad ne podržavaju docsis3.1 i gigabitne brzine.

Al kako on veli taj 4K box se neće iz routera povezivat više sa coaxom neg mrežnim kabelom, što je puno praktičnije.

Ja sam trenutno na T-comu a imam i Bnet kabel u stanu (raskinuo sa Bnetom prije godinu i pol) pa ću baš malko pratit sljedeće godine situaciju.

Ovi pripremaju vamo kod mene u 2020 isto vector i supervector brzine iako mene samo zanima G.fast, ako ga ponude ostajem a ako nebude možda opet pređem na Bnet i na tih 500.

Svakako u 2020 dolaze nove brzine prek bakra izgleda.

5 godina
offline
Bnet - iskustva općenito ?

Možete li mi pomoći, znam da je nedavno (prije par mjeseci) bilo o tome rasprave, a ne mogu pronaći gdje točno.

 

Naime, selim se, imam još godinu dana ugovorne obveze prema B-netu (A1), a na novoj lokaciji već imam b-net, pa bi morao raskinut ovaj prvi ugovor. Kako ide s penalima, nešto mi se čini da sam čitao ovdje da operateri nemaju pravo naplaćivat one famozne penale kod raskida ugovora. Jesam li nešto sanjao ili stvarno po nekoj EU direktivi više ne smiju naplatiti penale do kraja ugovora?

 

Hvala

Live long and prosper.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?

-ne miješaj stvari..

-svaki ugovor se može raskinuti, .. ali, pitanje je štetnosti, penali.

-ako želiš raskid bez penala, trebaš imati opravdani razlog, viša sila.. razlog.

-preseljenje je opravdani razlog, odnosno i na novoj lokaciji si korisnik i tad je to samo to, preseljenje, ažuriranje podataka.. ili već sad imaš dva važeća ugovora? Neobično..

-tj može biti problema, pitaj-traži-žali se.. ili ostaneš pod ugovorom do isteka ili nadoknadiš dobiveno/penale. Tj vraća se samo ono što si već dobio, 'poklon', zato svi to daju u početku, npr poklon ili nižu tarifu prva godina/mjeseci, tad si im dužan upravo taj iznos i tad ti se u drugoj godini realno ne isplati raskid ako je ostalo manje od godine npr pola godine. Ako si na početku ugovora (do 24mj) tad kako si to i zašto napravio? Nelogično, tj preseljenje nije baš stvar koja se radi bez plana.. no tad vraćaš ono što si dobio, tj oni mogu tražiti penale, a ti se možeš žaliti dok zakonom oni mogu dobiti uvjek samo ono što su ti dali i ako je taj iznos popust za par mjeseci tad je to parsto kuna .. ako je cijena opreme, ona se vraća raskidom pa nije, .. tj važno je što si dobio, uvjeti, konkretna cifra i svatko mora podmiriti svoj dug ali to je obostrano i oni mogu naplatiti smao onoliko koliko imaju dokaza da su ti dali. No za to se moraš s njima prvo razgovarati, pa žaliti i tek nakon tog žalba npr hakomu-mingo i sudski na kraju ako misliš da si u pravu. Ako ne misliš da si u pravu, što tad želiš.. ne platiti? Prije pola godine su svi korisnici mogli raskinuti ugovor zbog +20kn .. mogao si tad neovisno o penalima-dugu/poklonu kojeg si dobio/konzumirao. Ako si u međuvremenu sklopio novi ugovor i sad tražiš raskid.. to je kranje neobično, ne preseljavaju se ljudi svaki čas.. tj normalno je to prijenos na novu adresu i problema nema.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
ihush kaže...

-ne miješaj stvari..

-svaki ugovor se može raskinuti, .. ali, pitanje je štetnosti, penali.

-ako želiš raskid bez penala, trebaš imati opravdani razlog, viša sila.. razlog.

-preseljenje je opravdani razlog, odnosno i na novoj lokaciji si korisnik i tad je to samo to, preseljenje, ažuriranje podataka.. ili već sad imaš dva važeća ugovora? Neobično..

-tj može biti problema, pitaj-traži-žali se.. ili ostaneš pod ugovorom do isteka ili nadoknadiš dobiveno/penale. Tj vraća se samo ono što si već dobio, 'poklon', zato svi to daju u početku, npr poklon ili nižu tarifu prva godina/mjeseci, tad si im dužan upravo taj iznos i tad ti se u drugoj godini realno ne isplati raskid ako je ostalo manje od godine npr pola godine. Ako si na početku ugovora (do 24mj) tad kako si to i zašto napravio? Nelogično, tj preseljenje nije baš stvar koja se radi bez plana.. no tad vraćaš ono što si dobio, tj oni mogu tražiti penale, a ti se možeš žaliti dok zakonom oni mogu dobiti uvjek samo ono što su ti dali i ako je taj iznos popust za par mjeseci tad je to parsto kuna .. ako je cijena opreme, ona se vraća raskidom pa nije, .. tj važno je što si dobio, uvjeti, konkretna cifra i svatko mora podmiriti svoj dug ali to je obostrano i oni mogu naplatiti smao onoliko koliko imaju dokaza da su ti dali. No za to se moraš s njima prvo razgovarati, pa žaliti i tek nakon tog žalba npr hakomu-mingo i sudski na kraju ako misliš da si u pravu. Ako ne misliš da si u pravu, što tad želiš.. ne platiti? Prije pola godine su svi korisnici mogli raskinuti ugovor zbog +20kn .. mogao si tad neovisno o penalima-dugu/poklonu kojeg si dobio/konzumirao. Ako si u međuvremenu sklopio novi ugovor i sad tražiš raskid.. to je kranje neobično, ne preseljavaju se ljudi svaki čas.. tj normalno je to prijenos na novu adresu i problema nema.

 

 

Otprilike sam na pola ugovora, prije oko godinu dana sam potpisao. Sad se selim, jer je takva situacija, stan se prodaje. U novom stanu gdje se selim već postoji b-net internet, ne na moje ime, nego na ime vlasnika stana. Ja sam podstanar. Rado bih ja prenio priključak na novu adresu i koristio ga, ali mi ne treba, jer tamo već postoji to isto.

 

Nisam se mislio žalit i tužit po sudovima, nego ako treba platit, onda ću platit, ali mi se čini kao da sam čitao nešto prije par mjesec, baš o raskidanju ugovora i plaćanju penala, te kako je to zabranjena praksa. Zato pitam, nisam siguran što sam čitao i gdje.

Live long and prosper.
15 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?

-nije zabranjeno, obrnuto, ugovor vrijedi. Razlika je samo možeš li osporiti plaćanje penala, imaš li osnovu?

-penali, ovisi što si dobio, koliko si dobio, toliko moraš nadoknaditi ukoliko bez opravdanog razloga želiš raskid. Imaš razlog, preseljenje.. i po toj osnovi možeš tražiti. Jednako druga strana može od tebe tražiti naknadu svega što su ti dali, to je njihovo pravo i oni to rade. Oni kao žele mogu tebi pokloniti-dati raskid bez penala, ali pravno nemaju razlog. (kao pomilovanje za kriminalce u zatvoru), ne moraju.

+ na novoj lokaciji imaš istog operatera i tad tražiš preseljenje-prijenos.. a vlasništvo/podstanar je problem, prije par godina se to uvelo da i podstanar može sklopiti ugovor no to im nije poželjno, žele vlansika.

-pošto već imaju ugovor na toj adresi, tad problem, da nema tog vlansika tad bi ti tamo prenio ugovor, ovako bi to opet bila dva ugovora na istoj lokaciji-stanu..

 

-pročitaj opće uvjete ugovora, traži, pitaj operatera, u slučaju preseljenja.. (ali tvoj slučaj je drugačiji, tj podstanar.. no do sad si bio vlasnik-nosioc ugovora?) .. neobičan mix. Preseljenje je navedeno, kao i nrp smrt korisnika i sl. pa po toj osnovi možeš tražiti raskid bez penala, ili prijenos na novu lokaciju. Sve ostalo plaćaš, ali možeš se žaliti. Zovi operatera i pitaj-traži, drgačije nečeš ništa dobiti + sve radi 'papirnato' mailom i sl. ili zapisuj, ako zatreba za žalbu. Objasnit će ti ako ne možeš iskoristiti to pravo zašto ne možeš.. tj tad znaš imaš li osonove za žalbu prema hakomu.. ili nemaš.

 

+žalbe nisu samo za sud.. žališ se prvo operateru ako te odbije, pa regulatoru-nadležnima.. sud je nešto drugo. Žalba je samo žalba, rješava se pozitivno ili negativno (za tebe). Bez žalbe nećeš ništa ni napraviti, tj to je prvi korak (a sud samo moguć posljednji).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.12.2019 13:31 (ihush).
5 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
ihush kaže...

-nije zabranjeno, obrnuto, ugovor vrijedi. Razlika je samo možeš li osporiti plaćanje penala, imaš li osnovu?

-penali, ovisi što si dobio, koliko si dobio, toliko moraš nadoknaditi ukoliko bez opravdanog razloga želiš raskid. Imaš razlog, preseljenje.. i po toj osnovi možeš tražiti. Jednako druga strana može od tebe tražiti naknadu svega što su ti dali, to je njihovo pravo i oni to rade. Oni kao žele mogu tebi pokloniti-dati raskid bez penala, ali pravno nemaju razlog. (kao pomilovanje za kriminalce u zatvoru), ne moraju.

+ na novoj lokaciji imaš istog operatera i tad tražiš preseljenje-prijenos.. a vlasništvo/podstanar je problem, prije par godina se to uvelo da i podstanar može sklopiti ugovor no to im nije poželjno, žele vlansika.

-pošto već imaju ugovor na toj adresi, tad problem, da nema tog vlansika tad bi ti tamo prenio ugovor, ovako bi to opet bila dva ugovora na istoj lokaciji-stanu..

 

-pročitaj opće uvjete ugovora, traži, pitaj operatera, u slučaju preseljenja.. (ali tvoj slučaj je drugačiji, tj podstanar.. no do sad si bio vlasnik-nosioc ugovora?) .. neobičan mix. Preseljenje je navedeno, kao i nrp smrt korisnika i sl. pa po toj osnovi možeš tražiti raskid bez penala, ili prijenos na novu lokaciju. Sve ostalo plaćaš, ali možeš se žaliti. Zovi operatera i pitaj-traži, drgačije nečeš ništa dobiti + sve radi 'papirnato' mailom i sl. ili zapisuj, ako zatreba za žalbu. Objasnit će ti ako ne možeš iskoristiti to pravo zašto ne možeš.. tj tad znaš imaš li osonove za žalbu prema hakomu.. ili nemaš.

 

+žalbe nisu samo za sud.. žališ se prvo operateru ako te odbije, pa regulatoru-nadležnima.. sud je nešto drugo. Žalba je samo žalba, rješava se pozitivno ili negativno (za tebe). Bez žalbe nećeš ništa ni napraviti, tj to je prvi korak (a sud samo moguć posljednji).

 

Hvala na obavijesti. 

 

Može se kao podstanar uzeti ugovor bez problema, čak me nisu ni pitali nikakvu potvrdu o adresi stanovanja, niti sam bio prijavljen na toj adresi, niti mi je gazda potpisao suglasnost. Na moje ime su mi najnormalnije dali paket i već smo ga jednom selili, bez penala i bez problema. 

 

Vjerojatno će bit OK, s obzirom da sam i na drugoj adresi njihov korisnik. Kad uključim svoje diplomatske sposobnosti pregovaranja, još će oni meni platit.

 

Live long and prosper.
13 godina
offline
Bnet - iskustva općenito ?
Smanjen rok za raskid sa 12 na 5 radnih dana. Ima još interesantnih stvari.
https://www.ictbusiness.info/telekom...-sijecnja-2020
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
stipest kaže...
Smanjen rok za raskid sa 12 na 5 radnih dana. Ima još interesantnih stvari.
https://www.ictbusiness.info/telekom...-sijecnja-2020

Kada već prenosiš vijesti, prenesi je u cijelosti, a ne ovako površno i još s nefunkcionalnom poveznicom.

 

Isti načini sklapanja i raskida ugovora - od 1. siječnja 2020. operatori su obvezni omogućiti raskid pretplatničkog ugovora na isti način (putem istih kanala komunikacije) na koji omogućavaju sklapanje ugovora. U svojim općim uvjetima poslovanja obvezni su detaljno navesti načine na koje korisnici mogu zatražiti raskid pretplatničkog ugovora, što uključuje i mogućnost raskida elektroničkim putem i putem telefona te navesti je li za raskid potrebna određena dokumentacija, odnosno podaci za identifikaciju korisnika te o kojoj se dokumentaciji i podacima radi.

Raskid bez plaćanja naknade za prijevremeni raskid - ako korisnik sklapa ugovor u poslovnici, a u dokumentaciji koju potpisuje obveže se proučiti opće uvjete poslovanja ili ostale sastavne dijelove ugovora poput cjelokupnog cjenika naknadno, primjerice preuzimanjem putem interneta, tada ugovor može raskinuti bez plaćanja naknada za raskid ako u sljedeća tri radna dana jasno izjavi da se s uvjetima ne slaže i da odustaje od ugovora. Ako je tom prilikom dobiven i uređaj, mora se vratiti zapakiran. Za sklapanje ugovora izvan poslovnih prostorija ili putem sredstava daljinske komunikacije vrijede stara pravila propisana Zakonom o zaštiti potrošača, koji omogućava ovakav raskid u roku od 14 dana od sklapanja ugovora.

Rokovi koji su obveza operatora – Rok za raskid ugovora kad korisnik ne želi više koristiti usluge u nepokretnoj mreži je skraćen s 12 na maksimalno 5 radnih dana. Rok za raskid usluge u pokretnim mrežama i dalje ostaje jedan radni dan. Rok za promjenu operatora u nepokretnoj mreži smanjen je s 45 na maksimalno 30 dana. Prijenos ugovora s jedne na drugu osobu se mora obaviti u maksimalnom roku od tri radna dana. Privremeno isključenje usluga se mora obaviti u najviše pet radnih dana ako korisnik nije sam zatražio kasniji datum privremenog isključenja.

Informacije o uvjetima prijevremenog raskida ugovora - Operator je obvezan u svako vrijeme, bez odgode, a najkasnije u roku od dva radna dana i u zatraženom obliku dati korisniku informaciju o iznosu dugovanja u slučaju prijevremenog raskida ugovora te načinu uplate na način da krajnji korisnik dobije informaciju o ostvarenim popustima na proizvode i usluge, kao i mjesečnim naknadama za ostatak razdoblja obveznog trajanja pretplatničkog ugovora. Zahtjev krajnjeg korisnika može biti podnesen usmeno, pisanim ili elektroničkim putem, pri čemu informacija o iznosu dugovanja mora sadržavati datum izračuna te datum početka i kraja ugovorne obveze.

Kvarovi - mijenjanju se prava korisnika u djelu koji se odnosi na kvarove i nemogućnost ostvarivanja usluge. Dosad je operator bio obvezan otkloniti kvar na opremi dodijeljenoj korisniku u roku od 5 dana, a od 1. siječnja i sve druge kvarove iz područja njegove odgovornosti mora otkloniti u roku od maksimalnih 15 dana od dana prijave kvara. U protivnom, nakon isteka 15 dana, korisnik ima pravo na raskid pretplatničkog ugovora ili pravo na obeštećenje u visini od 240 kuna po svakom naknadnom danu kašnjenja ako kvar nije bio uzrokovan višom silom ili krivnjom korisnika. Nakon prijave kvara, operator je obvezan u svakom trenutku korisniku telefonskim i/ili elektroničkim putem omogućiti praćenje statusa prijave kvara.

Univerzalna usluga - Nova godina donosi povećanje brzine pristupa internetu u okviru pružanja univerzalne usluge s najmanje 1 Mbit/s na najmanje 4 Mbit/s za sve korisnike koji to zatraže, a imaju ugovoren pristup internetu preko tarife univerzalne usluge ili će ju tek ugovoriti.  Posebni maloprodajni paket brzine prijenosa podataka od najmanje 4 Mbit/s downloada i 512 kbit/s uploada bit će dostupan svim korisnicima koji nemaju tehničku mogućnost korištenja standardnih paketa ponuđenih na tržištu od 1. siječnja 2020. Socijalno ugrožena skupina krajnjih korisnika, osim minimalno dostupne brzine prijenosa od 4Mbit/s (paket MAXnet mini), imat će pravo popusta od 50% i 50% popusta na naknadu za opciju neograničenog prometa.

Mjerenje brzine interneta i kvalitete usluge - Mjerenje brzine i kvalitete mobilnih mreža aplikacijom HAKOMetar Plus ne ulazi u ugovorenu podatkovnu tarifu za prvih 10 mjerenja u mjesecu (korisnici će morati preuzeti novu verziju aplikacije koja će biti u dostupna za preuzimanje putem Apple App Store ili Google Play Store u siječnju 2020.). Do kraja 2019. svako mjerenje brzine i kvalitete mobilnih mreža uzrokovalo je potrošnju mobilnih podataka iz ugovorenog tarifnog paketa korisnika. Izmjenama pravilnika operatori će od Nove godine prvih 10 mjerenja ovom aplikacijom  u mjesecu tretirati kao besplatan promet koji neće „trošiti“ podatke iz tarife za razliku od drugih sličnih aplikacija poput Speedtesta. Aplikacija mjeri brzine uploada, downloada i ping mobilne mreže ili WIFI signala poput drugih alata, ali i mnoge druge parametre mreže. Posebnost ove aplikacije je što se sva mjerenja prikazuju i na karti i tako čine javni prikaz kvalitete pokrivanja svakog operatora temeljenog na korisničkim mjerenjima. Javni prikaz mjerenja i statistike mogu se pronaći na poveznici, a aplikacija je besplatna i dostupna za IOS i Android uređaje.

➡ https://www.ictbusiness.info/telekomunikacije/hakom-nova-korisnicka-prava-i-obveze-operatora-vrijede-od-1-sijecnja-2020

15 godina
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?

.. + to sve nije od 1.1.2020. .. nego je već od prije, ovo je samo 'refresh' + promjena formulara-općih uvjeta operatera i sl.

npr svaki oblik sklapanja ugovora je jednako moguće za raskid (telefonom i sl.) kao i 10kn/sat//240/dan za neisporuku ugovorene usluge (kvar, bez više sile.. rokovi za otklanjanje).

 

-jedino je problematična hakomova app za brzinu.. (+ dodana riječ mobilna mreža).. tj naravno da mora biti nešto službeno, ali šteta što se korisnik tad mora tako maltretirati tjeda dana jer iste-identične rezultate u tom slučaju daje svaki speedtest, odnosno, oscilacije su ormalna stvar ali sve je to tu njegdje (pa je šteta da se jedino službeno mjerenje prihvaća kao relevantno, tj to je samo za sebe ok, razumljivo, ail naporno.. i nepotrebno jer rezultati su isti).

 

-hvala za dopunu-ispravak tj (dez)informaciju koju prvo da neki korisnik .. to je svrha-smisao frouma-tema, kvalitetna informacija, potpuna. Tek tad je upotrebljivo i korisno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Bnet - iskustva općenito ?
Pravila raskida sigurno nisu od prije. Frend je raskinuo ugovor 23.12. i uredno su mu izračunali 12 radnh dana i najavili raskid 14.01.
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Bnet - iskustva općenito ?
Sve je to došlo u sklopu promjena koje su bile na ljeto, ali neke od njih su bile aktivne od 1.8, a neke tek sad od 1.1.
Music for life!!
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice