A1 kućni internet - optika

poruka: 863
|
čitano: 479.351
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Alfredo nr.2 kaže...
Istu ponudu sam ja dobio osim što je jeftinija, 139kn za 200/100 i 169kn za 1000/500. Tako da možeš proći jeftinije. Ako želiš dam ti broj agenta koji mi je to ponudio.
Uz to prvih 6mj. max brzina od 1000/500, tv osnovni paket plus jedan po izboru i telefon za 1kn, a poslije kako odaberem.

 

ja sam dobio isto tako

7 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
ivic55 kaže...

Pozdrav, da li A1 provlači optiku po drvenim banderama?

Izgleda da ću pojest go*no jer je optika došla do susjedne ulice sa betonskim stupovima iako piše da smo i mi u planu?

 

Ako ste i vi u planu onda ce doci i do vas. Nekad oni to malo zakopaju do sljedece ulice ili stave par drvenih bandera negdje ako je zgodno. Tu kod mene u blizini su se posluzili drvenim isto nekih 50 metara

12 godina
offline
A1 kućni internet - optika

BTW zar nisu brzinu od 500mbps ukinuli?  Meni se za produženje ugovora nude brzine od 200 ili od 1000mbps, od 500mbps koju sad imam kažu da više ne postoji ??

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.5.2022 14:49 (tomislav10).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Nema vise 500, samo 200 i 1000.

 
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Alfredo nr.2 kaže...
Istu ponudu sam ja dobio osim što je jeftinija, 139kn za 200/100 i 169kn za 1000/500. Tako da možeš proći jeftinije. Ako želiš dam ti broj agenta koji mi je to ponudio.
Uz to prvih 6mj. max brzina od 1000/500, tv osnovni paket plus jedan po izboru i telefon za 1kn, a poslije kako odaberem.

Ako se ne varam, ovo je ponuda za nove korisnike. Stari, koliko sam skužio, mogu dobiti jedino onaj bijedni MOZAIK.

12 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Grozna ponuda za postojeće korisnike
16 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Marko :D kaže...
Alfredo nr.2 kaže...
Istu ponudu sam ja dobio osim što je jeftinija, 139kn za 200/100 i 169kn za 1000/500. Tako da možeš proći jeftinije. Ako želiš dam ti broj agenta koji mi je to ponudio.
Uz to prvih 6mj. max brzina od 1000/500, tv osnovni paket plus jedan po izboru i telefon za 1kn, a poslije kako odaberem.

Ako se ne varam, ovo je ponuda za nove korisnike. Stari, koliko sam skužio, mogu dobiti jedino onaj bijedni MOZAIK.

Jedan mi je poznanik rekao da je on namjerno sa Iskonom potpisao prelazak iz A1. Kroz par dana su ga zvali iz A1 i ponudili trio paket za 169 kn.

Nisam 100% siguran ali je brzina bila 200/100. Tako da najvjerojatnije se da spustiti cijena za stare korsnike kao vam se da zezati sa takvim stvarima.

BF3:fluffy_inside
14 godina
neaktivan
offline
A1 kućni internet - optika

Pozdrav. Ima li netko iskustva sa situacijom da A1 provuče optiku kroz instalacije koje je postavio HT? Ili oni to ne smiju dirati? Imam li ja pravo tražiti da iskoriste postavljene kanale drugog operatera (to su napravili s kabelom prije desetak godina)? 

Nitko u A1 službi za korisnike mi ne zna (ili ne smije) odgovoriti na pitanje, samo dobijem generički odgovor "doći će naša optika do vas sigurno, ali ne znamo kad".

Ne bi htio prelaziti na HT jer su značajno skuplji, ali oni su već postavili optiku do ulaza u stan, dok A1 to možda nikad neće napraviti.

U pitanju je stambena zgrada u Zagrebu (Trešnjevka). 

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
A1 kućni internet - optika

U Vinkovcima su u zgradama provlacili duplo, svatko svoju (dupla optika u odvojenim kanalicama) :)

Prvo je A1 prije 4-5god a prosle HT.

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.5.2022 19:29 (john142).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
abraxas kaže...

Pozdrav. Ima li netko iskustva sa situacijom da A1 provuče optiku kroz instalacije koje je postavio HT? Ili oni to ne smiju dirati? Imam li ja pravo tražiti da iskoriste postavljene kanale drugog operatera (to su napravili s kabelom prije desetak godina)? 

Nitko u A1 službi za korisnike mi ne zna (ili ne smije) odgovoriti na pitanje, samo dobijem generički odgovor "doći će naša optika do vas sigurno, ali ne znamo kad".

Ne bi htio prelaziti na HT jer su značajno skuplji, ali oni su već postavili optiku do ulaza u stan, dok A1 to možda nikad neće napraviti.

U pitanju je stambena zgrada u Zagrebu (Trešnjevka). 

Tvoja pitanja su odgovorena ovdje:

 

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/a1-vs-telemach-a-sto-kad-su-stanari-zrtve-teleoperatera-koji-si-cupaju-opticke-kabele-15112839

15 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Da podijelim svoje iskustvo, uzeo sam trio paket za 1kn prvih 6mj. Pri instalaciji je tehničar morao probušiti rupu iznad vrata. Tijekom bušenje je odlomio dio vanjskog zida koji je odbio popraviti rekavši da on nije zidar. Potom je postavljao kanalice, koja sam ja kupio, rezavši ih tako da je pri spojevima virila žuta žica. U tome nije vidio problem. Odbio je zaljepiti kanalice sa slikonom pošto sam ja odbio da mi buši zid.  Uglavom napravio je veoma lošu instaliciju koja mi je narušila izgled životnog prostora. Fotografirao sam njegov rad i podnio sam pritužbu. A1 je brzo odgovorio i nakon par dana došao je drugi tehničar i sve napravio nanovo.

Pošto je prvi tehničar iskasapio kanalice koje sam ja kupio, tražio sam od A1 da kupi nove o svom trošku, isto od 1cm, a ne da mi stavljaju one njihove od 1,5cm što su i učinili. Također su htjeli rupu na vanjskom zidu zakrpati sa silikonom, što sam odbio i tražio da izravnaju zid sa gipsom. Što su također učinili. Uglavnom drugi tehničar je napravio odličan posao. Također mi je rekao da sam mogao birati boju žicu, što nisam znao. Imaju bijelu i žutu u ponudi.

Brzina preko lan kabela, download 944, upload 313. Upload mi se čini nizak. Kakve su vama brzine?

''Glupan koji inzistira na svojoj gluposti postati ce mudar'' - William Blake
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Ja isto ugovorio nedavno prelazak sa Tcom optike na A1 1GB paket. Koliko znam, koristit će se ista infrarstruktura u kući kao i za Tcom. Još kod postavljanja po kvartu (ZG) od strane Tcom/Ericssona je u ugovoru pisalo da se može birati/mijenjati operater, znači koristit će se postojeća instalacija i mijenjati samo media-converter i router. Ove fore sa povlačenjem duplih kabela zvuče suludo...

 

Ali imam par pitanja/nedoumica:

 

- navodno bi me trebao nazvati Tcom u vezi prekida ugovora i mogućih penala zbog raskida ugovora, ali još ništa. Ako bude neki problem, moram li na neki poseban način javiti A1 da odustajem (da ne bi bilo kasnije niste javili)?

- zanimljivo da Tcom u gro poziva zadnjih godina mi je nudio samo TV (koji ne trebam), a za povećanje optike sa 100 na 200 sam morao uloviti nekog tko radi tamo, jer povećanje (iako košta samo 10kn) preko neta ne funkcionira. Isto tako ni riječi preko telefona o većim brzinama (a to sam jedino i pitao)

- A1 agent je rekao da dolazi Fritz!box router, iako ovdje tvrdite da ide onaj drugi Huawei. Da li kod A1 ima problema sa lockanim GUI-jem routera i/ili propuštanjem portova? Kod Tcom-a nula tih problema, te nikada nisam trebao update routera i sl..

- kakva je stabilnost kod A1(ZG)? Moram priznati da je Tcom ultra stabilan i imao je jedan prekid zbog radova u 10 godina, te uvijek full ugovorena brzina. Isto tako nula problema sa učitavanjem bilo čega.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.5.2022 7:37 (Mad Ant).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Mad Ant kaže...

- A1 agent je rekao da dolazi Fritz!box router, iako ovdje tvrdite da ide onaj drugi Huawei. Da li kod A1 ima problema sa lockanim GUI-jem routera i/ili propuštanjem portova? Kod Tcom-a nula tih problema, te nikada nisam trebao update routera i sl..

FRITZ!Box router dolazi samo za kabelsku infrastrukturu, znači kabelski internet (B.net). Huawei dolazi za optički internet.

 

Huawei je poprilično otvoren, možeš sam otvarati/zatvarati portove, namještati DMZ, možeš koristiti DDNS. Po meni, jedino što nedostaje je promijena DNS poslužitelja (A1 zabranio).

Mad Ant kaže...

- kakva je stabilnost kod A1(ZG)? Moram priznati da je Tcom ultra stabilan i imao je jedan prekid zbog radova u 10 godina, te uvijek full ugovorena brzina. Isto tako nula problema sa učitavanjem bilo čega.

Otkad sam prebačen na A1 optiku (kraj 2021.) bila su samo dva prekida i to im je pala mreža u cijeloj Hrvatskoj i jedan hakerski napad 😁. Znam da su im u jednom slučaju krepali DNS poslužitelji, a da je u drugom slučaju krepala kompletna usluga, pa ni služba za korisnike nije radila. Sad jučer čitam vijest (članak je sada uklonjen, pa eto iz arhive) da je opet bilo nekih problema s mobilnim internetom, ali tu se radi o mobilnoj mreži (guglaj "pao a1")...

 

Što se tiče brzine, ne mjerim je non stop, ali čini mi se da s te strane nema nekih većih problema. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.5.2022 9:52 (Marko :D).
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Marko :D kaže...
Mad Ant kaže...

- A1 agent je rekao da dolazi Fritz!box router, iako ovdje tvrdite da ide onaj drugi Huawei. Da li kod A1 ima problema sa lockanim GUI-jem routera i/ili propuštanjem portova? Kod Tcom-a nula tih problema, te nikada nisam trebao update routera i sl..

FRITZ!Box router dolazi samo za kabelsku infrastrukturu, znači kabelski internet (B.net). Huawei dolazi za optički internet.

 

Huawei je poprilično otvoren, možeš sam otvarati/zatvarati portove, namještati DMZ, možeš koristiti DDNS. Po meni, jedino što nedostaje je promijena DNS poslužitelja (A1 zabranio).

Mad Ant kaže...

- kakva je stabilnost kod A1(ZG)? Moram priznati da je Tcom ultra stabilan i imao je jedan prekid zbog radova u 10 godina, te uvijek full ugovorena brzina. Isto tako nula problema sa učitavanjem bilo čega.

Otkad sam prebačen na A1 optiku (kraj 2021.) bila su samo dva prekida i to im je pala mreža u cijeloj Hrvatskoj i jedan hakerski napad 😁. Znam da su im u jednom slučaju krepali DNS poslužitelji, a da je u drugom slučaju krepala kompletna usluga, pa ni služba za korisnike nije radila. Sad jučer čitam vijest (članak je sada uklonjen, pa eto iz arhive) da je opet bilo nekih problema s mobilnim internetom, ali tu se radi o mobilnoj mreži (guglaj "pao a1")...

 

Što se tiče brzine, ne mjerim je non stop, ali čini mi se da s te strane nema nekih većih problema. 

 

Znači agent uredno rekao krivo iako je išao tražiti po nekim dokumentima... ah... Koji WiFi podržava taj HG8145V5, ne mogu nigdje pronaći? Nadam se da je AX...

 

Hmmm... da li je zabranjena izmjena njihovog (primarnog) DNS-a ali je moguće nadodati sekundarni DNS? (čisto kad padne njihov da ima drugi, osim ako nije sve zblokirano mimo primarnog)

 

Da li ima nekih skrivenih fora tipa limit na flat rate, tj. loš fair usage?

 

Kako ti se čini stabilnost općenito, ima problema sa učitavanjem nečeg specifičnog ili tako nešto? To me najviše zanima, do sada je na Tcomu sve 100% solidno, ništa nije blokirano/usporeno i slične peripetije...

 

 

EDIT: pogledao članak, ja sam isto mobitelom na A1, nula problema

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.5.2022 10:25 (Mad Ant).
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Mad Ant kaže...

Znači agent uredno rekao krivo iako je išao tražiti po nekim dokumentima... ah... Koji WiFi podržava taj HG8145V5, ne mogu nigdje pronaći? Nadam se da je AX...

Ha, znaš kako se kaže—nada umire posljednja. Ali u ovom slučaju je umrla jer je taj Huawei Wi-Fi 5 router. Drugim riječima, zaboravi više od 500 Mb/s preko Wi-Fija. Ja imam svoj AX router nakačen na njihov.

Mad Ant kaže...

Hmmm... da li je zabranjena izmjena njihovog (primarnog) DNS-a ali je moguće nadodati sekundarni DNS? (čisto kad padne njihov da ima drugi, osim ako nije sve zblokirano mimo primarnog)

Promijena DNS poslužitelja je kompletno onemogućena. Ne možeš promijeniti ni primarni ni sekundarni (doslovno, polja su zasivljena i ne možeš ništa s njima). Bila je neka fora da se promijeni preko telneta, koliko mi je poznato, to su zakrpali i više ne radi. Netko ih je pitao za promijenu DNS poslužitelja (s ovog foruma ili s nekog drugog) i rekli su da je to namjerno onemogućeno, da se baš moraju koristiti oni od A1.

 

Tako da imaš samo dvije opcije; svoj router spojit na njihov ili na svim uređajima ručno promijeniti DNS poslužitelje.

 

Mad Ant kaže...

Da li ima nekih skrivenih fora tipa limit na flat rate, tj. loš fair usage?

Ima, ali ne znam da li ga forsiraju. Trošimo sigurno manje od 2 TB mjesečno, pa smo dosta daleko od limita. Kodeks ponašanja na internetu ima na dnu fair use tablicu.

Mad Ant kaže... 

Kako ti se čini stabilnost općenito, ima problema sa učitavanjem nečeg specifičnog ili tako nešto? To me najviše zanima, do sada je na Tcomu sve 100% solidno, ništa nije blokirano/usporeno i slične peripetije...

U redu je. Čak mogu reći da sam i zadovoljan s internetskom uslugom. Učitava sve bez ikakvih problema. Na njihov Huawei sam si postavio svoj AX20, a na njega stavio Cloudflare DNS; i stvarno mogu reći da nemam nikakvih problema. Ono s čime nisam zadovoljan je cijena; nakon više od 14 godina (Amis—Vip—A1) po isteku ugovorne obveze nisu mi htjeli dati nikakav popust (kao i većini korisnika) jer nemaju nikakve pogodnosti za postojeće korisnike. Zato, čim riješim neku papirologiju i kad uhvatim vremena, prelazim na Telemach. Za punu cijenu interneta i telefona (koliko plaćam sad u A1), u Telemachu dobijem i televiziju i TIDAL. A1 mi se jednostavno ne isplati, i zato ih napuštam.

 

Ako te još nešto zanima, pucaj...

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.5.2022 10:41 (Marko :D).
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Alfredo nr.2 kaže...

Da podijelim svoje iskustvo, uzeo sam trio paket za 1kn prvih 6mj. Pri instalaciji je tehničar morao probušiti rupu iznad vrata. Tijekom bušenje je odlomio dio vanjskog zida koji je odbio popraviti rekavši da on nije zidar. Potom je postavljao kanalice, koja sam ja kupio, rezavši ih tako da je pri spojevima virila žuta žica. U tome nije vidio problem. Odbio je zaljepiti kanalice sa slikonom pošto sam ja odbio da mi buši zid.  Uglavom napravio je veoma lošu instaliciju koja mi je narušila izgled životnog prostora. Fotografirao sam njegov rad i podnio sam pritužbu. A1 je brzo odgovorio i nakon par dana došao je drugi tehničar i sve napravio nanovo.

Pošto je prvi tehničar iskasapio kanalice koje sam ja kupio, tražio sam od A1 da kupi nove o svom trošku, isto od 1cm, a ne da mi stavljaju one njihove od 1,5cm što su i učinili. Također su htjeli rupu na vanjskom zidu zakrpati sa silikonom, što sam odbio i tražio da izravnaju zid sa gipsom. Što su također učinili. Uglavnom drugi tehničar je napravio odličan posao. Također mi je rekao da sam mogao birati boju žicu, što nisam znao. Imaju bijelu i žutu u ponudi.

Brzina preko lan kabela, download 944, upload 313. Upload mi se čini nizak. Kakve su vama brzine?

 

 To vam je nažalost situacija svugdje u svakom poslu, neki ljudi nažalost rade preko k i brže bolje i boli ih kako će izgledati, dok neki se potrude da naprave kako spada.. 

 

A ove ''žice'' šta spomenjete su patchcord trasnparetna nit  , za trans nit čak postoje i posebne samoljep. kanalice 

 

A ovo mi nije jasno zašto ste vi morali kupovati kanalice, bar HT radi kompletnu optičku instalaciju + kanalice u svojem trošku..

 

 

LP
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Marko :D kaže...

 

Ako te još nešto zanima, pucaj...

 Iskreno, nije da sam nezadovoljan Tcomom općenito (stabilnost, brzina...), ali ovaj obični Speedport sa WiFi N je onako, ne baš super - TV je 2m od njega ali iza ćoška i par zidova i solidno trokira Home menu (jer učitava i "reklame") i odnedavno zbog velikih fluktuacija brzine odbija čak dignuti LG store (LG C1 65"). Kabel nije baš prigodan jer bi morao opet sa puno kanalica/zavoja do TV-a, a i nabavio sam nedavno Quest 2 VR headset koji općenito super radi na WiFi bez kabela, ali naravno na mom setapu kašlje brutalno casting na TV (PC kabelom na router, pa od routera WiFi na Quest za igranje, a u isto vrijeme sa Questa casting nazad wifijem na router i onda Wifi na TV).

 

Ekipa to riješi kupnjom AX routera, uglavnom nekog od ASUS-a koji super rade, ali koštaju preko 1000 kn. Pa je ideja bila, kad već nude, uzeti i veću brzinu od 1Gb koji je očito sad "u modi" te u isto vrijeme dobiti i kakav-takav AX router. To jest, očekivao bih AX router zbog nuđene brzine, ali očito banana... Vidim da ni Tcom-ov paket za 1Gb sa Speedport3+repeater isto nije AX...

 

Tako da ne znam da li uopće ima smisla uzimati bilo šta (osim možda da posebno kupim neki AX router, ovaj tvoj se čini OK za cca 600kn).

 

 

Jedno pitanje, trenutno sam negdje u sredini tog procesa prelaska - pričao sa A1 agentom, on poslao onaj zahtjev/ugovor/ponudu, zakazali dolazak tehničara za tjedan-dva, te sada čekam poziv Tcoma da li postoje neki penali za ranije raskidanje... E sada, ako sam dobro pročitao, A1 ugovor nije aktiviran, nisam ništa potpisao niti poslao, a i sam agent je rekao da ako su penali preveliki onda ništa... Ako ne želim prijeći, da li moram na neki poseban način javiti A1 - poziv, mail, ili doslovno ništa? Drugo, da li kada nazove Tcom za taj zahtjev, dovoljno je reći Tcom-u da storniraju taj zahtjev jer ipak neću raskidati, ili treba još nekako posebno?

 

Drugim riječima, ako neću prelazak, da li trebam nešto posebno odgovarati/pisati, ili je dovoljno i Tcomu i A1 reći preko telefona? Znali su oboje raditi glupposti kasnije pa zato pitam...

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.5.2022 11:24 (Mad Ant).
10 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Nije mi jasno što su svi navalili na 802.11ax pa čak i oni koji nemaju niti jedan korisnički uređaj koji bi se spajao sa 802.11ax na ruter .

Žica je puno bolja opcija od wifi bar svaki korisnički uređaj ima svoju žicu pa se ne smetaju međusobno .

Sa wifi  je to kao da imate 2 "žice" (2,4 i 5GHz) pa ako je na jednoj 5 korisničkih uređaja moraju raditi jedan po jedan inače jedan drugog smetaju pa se podaci ponavljaju dok ne prođu pa to gubljenje vremena na ponavljanju je zapravo smanjenje brzine prijenosa podataka.

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Mad Ant kaže...

 Iskreno, nije da sam nezadovoljan Tcomom općenito (stabilnost, brzina...), ali ovaj obični Speedport sa WiFi N je onako, ne baš super - TV je 2m od njega ali iza ćoška i par zidova i solidno trokira Home menu (jer učitava i "reklame") i odnedavno zbog velikih fluktuacija brzine odbija čak dignuti LG store (LG C1 65"). Kabel nije baš prigodan jer bi morao opet sa puno kanalica/zavoja do TV-a, a i nabavio sam nedavno Quest 2 VR headset koji općenito super radi na WiFi bez kabela, ali naravno na mom setapu kašlje brutalno casting na TV (PC kabelom na router, pa od routera WiFi na Quest za igranje, a u isto vrijeme sa Questa casting nazad wifijem na router i onda Wifi na TV).

I ja sam do početka 2021. imao neki router koji mi je dao Amis još davne 2013. Jedva je potegnuo 40 Mb/s preko N standarda. Kako je Amisova optika bila drugačijeg tipa nego ova koju koristi A1, bili su ograničeni na samo dva routera koji mogu na istu. I ti su routeri upitne ispravnosti budući da se radilo o opremi koja se vraćala kako su ljudi prelazili na A1 optiku. Tako da sam imao samo dvije opcije:

1) kupiti vlastiti router

2) nastaviti koristiti internet 40 Mb/s (nekad i manje), što nije ni pola od brzine koju sam dobivao preko kabela.

 

Tako da je odluka pala na kupovinu novog routera.

Mad Ant kaže...

 Ekipa to riješi kupnjom AX routera, uglavnom nekog od ASUS-a koji super rade, ali koštaju preko 1000 kn. Pa je ideja bila, kad već nude, uzeti i veću brzinu od 1Gb koji je očito sad "u modi" te u isto vrijeme dobiti i kakav-takav AX router. To jest, očekivao bih AX router zbog nuđene brzine, ali očito banana... Vidim da ni Tcom-ov paket za 1Gb sa Speedport3+repeater isto nije AX...

 

Tako da ne znam da li uopće ima smisla uzimati bilo šta (osim možda da posebno kupim neki AX router, ovaj tvoj se čini OK za cca 600kn).

Ja sam se baš dvoumio i neko vrijeme istraživao koji uzeti. Planirao sam uzeti ili TP-Link ili Asus. Obje vrhunske tvrtke koje nude kvalitetne proizvode. 1.000 kn mi je bilo malo previše dati za router. TP-Link nudi gotovo sve što i Asus, ali u pola cijene. Kad sam vidio cijenu Asus router, zabolila me glava. Onda sam se fokusirao isključivo na TP-Link i tu sam se dvoumio između tri modela; AX20, AX50, AX73.

AX73 je bio skup, negdje preko 850 kn, ali stvarno moćan. AX50 je bio dosta jeftin i još je, ali radi se o već starom modelu TP-Linka i ima ogromnih problema s hlađenjem. Pregrijava se i zbog toga dolazi do thermal throttlinga. Na kraju je odluka pala na AX20 jer sam skužio da mi ustvari dosta toga stvarno ne treba. Na 1000/500 se planiram jako dugo zadržat, pa mi ne treba neki bijesan router koji može isporučit puno više od toga. I jedan dan bez veze gledam cijene na Nabava.net, kad ono AX20 bio na popustu u Extreme Digitalu; tamo ga uzeo za 400 kn. Došao za koja tri dana, odmah spojen i od tada sve radi bez i najmanjih problema.

Mad Ant kaže...

Jedno pitanje, trenutno sam negdje u sredini tog procesa prelaska - pričao sa A1 agentom, on poslao onaj zahtjev/ugovor/ponudu, zakazali dolazak tehničara za tjedan-dva, te sada čekam poziv Tcoma da li postoje neki penali za ranije raskidanje... E sada, ako sam dobro pročitao, A1 ugovor nije aktiviran, nisam ništa potpisao niti poslao, a i sam agent je rekao da ako su penali preveliki onda ništa... Ako ne želim prijeći, da li moram na neki poseban način javiti A1 - poziv, mail, ili doslovno ništa? Drugo, da li kada nazove Tcom za taj zahtjev, dovoljno je reći Tcom-u da storniraju taj zahtjev jer ipak neću raskidati, ili treba još nekako posebno?

 

Drugim riječima, ako neću prelazak, da li trebam nešto posebno odgovarati/pisati, ili je dovoljno i Tcomu i A1 reći preko telefona? Znali su oboje raditi glupposti kasnije pa zato pitam...

Stvarno ne znam koji je proces storniranja zahtjeva. Pretpostavljam da ako nisi potpisao nikakve papire niti ništa, da još nije kasno za prekid prelaska. Zovi A1 reci da storniraju zahtjev za dolazak tehničara i neki zahtjev za prelazak kod njih (ako uopće postoji). HT-u ako nisi ništa govorio, onda vjerojatno ne trebaš ništa riješavat s njima. Možeš probat nazvat HT i pitat ih da li je došao kakav zahtjev za prijelaz na A1. Ili još bolje, pričekaj da oni tebe nazovu, saslušaj ih (možda ti ponude uslugu po boljoj cijeni da ostaneš) i onda uzmeš tu bolju ponudu, eto, predomislio si se. 😁

AF139 kaže...

Nije mi jasno što su svi navalili na 802.11ax pa čak i oni koji nemaju niti jedan korisnički uređaj koji bi se spajao sa 802.11ax na ruter .

Žica je puno bolja opcija od wifi bar svaki korisnički uređaj ima svoju žicu pa se ne smetaju međusobno .

Sa wifi  je to kao da imate 2 "žice" (2,4 i 5GHz) pa ako je na jednoj 5 korisničkih uređaja moraju raditi jedan po jedan inače jedan drugog smetaju pa se podaci ponavljaju dok ne prođu pa to gubljenje vremena na ponavljanju je zapravo smanjenje brzine prijenosa podataka.

Futureproofing

 

Imam LG Smart TV koji podržava najviše Wi-Fi 5. Huawei router koji daje A1 također je Wi-Fi 5. Kada televizor spojim na Huawei preko Wi-Fija, brzina je zakucana na 500 Mb/s i to je najviše što ide. Kada isti taj televizor spojim na svoj Wi-Fi 6 TP-Link, brzina koju dobiva televizor je oko 700 Mb/s; nek se nađe. Bez obzira na to što je televizor 802.11ac, a router 802.11ax, opet dobivam veću brzinu nego s AC routerom.

 

Također, treba imati na umu da sve veći i veći broj uređaja dolazi s podrškom za Wi-Fi 6. Eto, do nedavno su samo flagship mobiteli dolazili s Wi-Fi 6, danas ga vidimo i na uređajima srednje klase. Računala također, gotovo sva nova računala dolaze s Wi-Fi 6 mrežnim karticama.

 

I sad, bar po meni, glupo je kupiti neki Wi-Fi 5 (AC) router kad svi novi uređaji imaju praktički Wi-Fi 6. Ovako uložiš novac u najnoviji standard i onda si miran jako, jako dugo. Kad se nudi nešto najnovije, sigurno ću uzet to najnovije, a ne nešto staro šest, sedam godina. Ni ti kad kupuješ mobitel ne kupuješ stari model, nego novi.

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.5.2022 13:39 (Marko :D).
15 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

 

Jedno pitanje, trenutno sam negdje u sredini tog procesa prelaska - pričao sa A1 agentom, on poslao onaj zahtjev/ugovor/ponudu, zakazali dolazak tehničara za tjedan-dva, te sada čekam poziv Tcoma da li postoje neki penali za ranije raskidanje... E sada, ako sam dobro pročitao, A1 ugovor nije aktiviran, nisam ništa potpisao niti poslao, a i sam agent je rekao da ako su penali preveliki onda ništa... Ako ne želim prijeći, da li moram na neki poseban način javiti A1 - poziv, mail, ili doslovno ništa? Drugo, da li kada nazove Tcom za taj zahtjev, dovoljno je reći Tcom-u da storniraju taj zahtjev jer ipak neću raskidati, ili treba još nekako posebno?

 

Drugim riječima, ako neću prelazak, da li trebam nešto posebno odgovarati/pisati, ili je dovoljno i Tcomu i A1 reći preko telefona? Znali su oboje raditi glupposti kasnije pa zato pitam...

Dovoljno je T-comu reći da ostaješ kod njih. Oni sve ostalo rješavaju, jedino ako imaš opremu od A1, moraš je vratiti unutar 40 dana od raskida ugovora. Ako nemaš opreme ne moraš ništa raditi, sve ide automatski. 

Što se tiče penala, tražiš od T-coma na mail izračun penala. Ja sam tražio od optime na Prigovor@optima-telekom.hr, za t-com ne znam koja je adresa.

''Glupan koji inzistira na svojoj gluposti postati ce mudar'' - William Blake
15 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
zabbax21 kaže...
Alfredo nr.2 kaže...

Da podijelim svoje iskustvo, uzeo sam trio paket za 1kn prvih 6mj. Pri instalaciji je tehničar morao probušiti rupu iznad vrata. Tijekom bušenje je odlomio dio vanjskog zida koji je odbio popraviti rekavši da on nije zidar. Potom je postavljao kanalice, koja sam ja kupio, rezavši ih tako da je pri spojevima virila žuta žica. U tome nije vidio problem. Odbio je zaljepiti kanalice sa slikonom pošto sam ja odbio da mi buši zid.  Uglavom napravio je veoma lošu instaliciju koja mi je narušila izgled životnog prostora. Fotografirao sam njegov rad i podnio sam pritužbu. A1 je brzo odgovorio i nakon par dana došao je drugi tehničar i sve napravio nanovo.

Pošto je prvi tehničar iskasapio kanalice koje sam ja kupio, tražio sam od A1 da kupi nove o svom trošku, isto od 1cm, a ne da mi stavljaju one njihove od 1,5cm što su i učinili. Također su htjeli rupu na vanjskom zidu zakrpati sa silikonom, što sam odbio i tražio da izravnaju zid sa gipsom. Što su također učinili. Uglavnom drugi tehničar je napravio odličan posao. Također mi je rekao da sam mogao birati boju žicu, što nisam znao. Imaju bijelu i žutu u ponudi.

Brzina preko lan kabela, download 944, upload 313. Upload mi se čini nizak. Kakve su vama brzine?

 

 To vam je nažalost situacija svugdje u svakom poslu, neki ljudi nažalost rade preko k i brže bolje i boli ih kako će izgledati, dok neki se potrude da naprave kako spada.. 

 

A ove ''žice'' šta spomenjete su patchcord trasnparetna nit  , za trans nit čak postoje i posebne samoljep. kanalice 

 

A ovo mi nije jasno zašto ste vi morali kupovati kanalice, bar HT radi kompletnu optičku instalaciju + kanalice u svojem trošku..

 

 

 Radi i A1, samo što u ponudi imaju kanalice od 1,5cm što je meni bilo neprihvatljivo. Ja sam kupio od 1cm i tražio da mi to instaliraju. Pošto je prvi masjtor napravio katastrofalan posao, pri sanaciji tražio sam da oni kupe kanalice što i jesu tako da sam zadovoljan kako je A1 na kraju reagirao. Sada sve radi super, jedino nisam siguran za upload da li da reklamiram ili ne. Trebao bi biti 500, a on je trenutno 288. Optika je povezana Lan kabelom. Router je njihov Huawei.

''Glupan koji inzistira na svojoj gluposti postati ce mudar'' - William Blake
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Alfredo nr.2 kaže...

Dovoljno je T-comu reći da ostaješ kod njih. Oni sve ostalo rješavaju, jedino ako imaš opremu od A1, moraš je vratiti unutar 40 dana od raskida ugovora. Ako nemaš opreme ne moraš ništa raditi, sve ide automatski. 

Što se tiče penala, tražiš od T-coma na mail izračun penala. Ja sam tražio od optime na Prigovor@optima-telekom.hr, za t-com ne znam koja je adresa.

Izračun penala može se zatražiti na prodajnim mjestima operatera, te mailom službi za korisnike. Mislim da je to univerzalno svim operaterima.

Alfredo nr.2 kaže...

Sada sve radi super, jedino nisam siguran za upload da li da reklamiram ili ne. Trebao bi biti 500, a on je trenutno 288. Optika je povezana Lan kabelom. Router je njihov Huawei.

Što nisi siguran?

 

Ugovorena brzina je 1 Gb/s (minimalno 700 Mb/s) za preuzimanje i 500 Mb/s (minimalno 350 Mb/s) za slanje. Tvojih 288 je dosta manje od minimalnih 350 Mb/s na koje po zakonu imaš pravo.

Naravno da ćeš se žalit! 

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.5.2022 16:41 (Marko :D).
5 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Mad Ant kaže...

 

Znači agent uredno rekao krivo iako je išao tražiti po nekim dokumentima... ah... Koji WiFi podržava taj HG8145V5, ne mogu nigdje pronaći? Nadam se da je AX...

 


 

 Nije ax, nemaju u ponudi uredjaje sa ax.

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Alfredo nr.2 kaže...

Dovoljno je T-comu reći da ostaješ kod njih. Oni sve ostalo rješavaju, jedino ako imaš opremu od A1, moraš je vratiti unutar 40 dana od raskida ugovora. Ako nemaš opreme ne moraš ništa raditi, sve ide automatski. 

Što se tiče penala, tražiš od T-coma na mail izračun penala. Ja sam tražio od optime na Prigovor@optima-telekom.hr, za t-com ne znam koja je adresa.

 Nemam njihovu opremu još, tek je ugovoren dolazak tehničara, tako da ni ugovor nije potvrđen, tj. aktivan.

 

Jedino sad kao čekam poziv Tcoma (kako kaže A1 agent). Tcom je danas (?) poslao SMS sadržaja: "ako odustajete od prelaska iz HT mreže s tel. brojem XYZ, vratite odgovor "DA" na ovaj SMS"... iz vedra neba...

 

A A1 već par dana od razgovora sa agentom šalje na mob notifikacije (A1 aplikacija): "Aktivacija fiksne linije! Aktivacija uspješno ugovorena...". Svaki dan po jedno 10-15 puta... i po noći... iako još ništa nije napravljeno/odjavljeno/potvrđeno... najs... ne znam tko je zbunjeniji...

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Može jedno pitanje; koji je bio razlog, u ovom slučaju, prelaska na drugog operatera? Jer iz svega pročitanog imam zaključak da ne prelaziš radi ničeg drugog nego radi Wi-Fi 6 routera, što mi je malo suludo.

 

Rijetko tko u ponudi ima Wi-Fi 6 routere. Pa naši do nedavno u ponudi nisu imali ni Wi-Fi 5 routere; naši dosta kaskaju za tehnologijom. Dok će svi dobit Wi-Fi 6 routere, već će Wi-Fi 7 bit prisutan svugdje.

 

Zato lijepo kupiš svoj router, imaš pristup svim postavkama i uživaš u svemu što nudi.

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.5.2022 19:15 (Marko :D).
4 godine
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Marko :D kaže...

 

I sad, bar po meni, glupo je kupiti neki Wi-Fi 5 (AC) router kad svi novi uređaji imaju praktički Wi-Fi 6. Ovako uložiš novac u najnoviji standard i onda si miran jako, jako dugo. Kad se nudi nešto najnovije, sigurno ću uzet to najnovije, a ne nešto staro šest, sedam godina. Ni ti kad kupuješ mobitel ne kupuješ stari model, nego novi.

 Možda je futureproof ali realno, malo ljudi ima potrebu za takvim brzinama. Nema tog sadržaja u kućnim uvjetima koji bi uvjetovao ax, pa ni ac. I ja sam pobornik žice, pa spajam žicom što god mogu.

 

Ljudi kupe prošlogodišnji model mobitela ako je cijenom povoljan. Nadalje, neki prošlogodišnji modeli su kvalitetniji od nekih ovogodišnjihi modela (Xiaomi).

 

 

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
zelenapaprika kaže...

Možda je futureproof ali realno, malo ljudi ima potrebu za takvim brzinama. Nema tog sadržaja u kućnim uvjetima koji bi uvjetovao ax, pa ni ac. I ja sam pobornik žice, pa spajam žicom što god mogu.

Pa ima, da. Ali ja sam entuzijast i ako već plaćam 1000/500, ne vidim razlog zašto ne bi imao tu brzinu na svim uređajima. Ali nije samo brzina prednost Wi-Fi 6 routera, ima ih još puno. Jedna od njih je i pokrivenost koja je puno bolja u odnosu na Wi-Fi 5 (AC).

 

Kod mene je upravo suprotna situacija. Na različitim lokacijama u stanu imam različite uređaje koji se povezuju na internet. Zaista bi bila muka provlačiti kabele s jednog kraja stana na drugi, a to je dio gdje odlično složena Wi-Fi mreža radi čuda. Tako da sve što je u stanu povezano kabelom je jedno računalo koje se nalazi u blizini routera. Sve ostalo je povezano isključivo bežičnim putem. 400 kn potrošenih na router smatram odlično uloženim novcem. Prije su mi ukućani non stop kvocali kaj nama Wi-Fi ne radi?, Wi-Fi je slab, sve nešto sporo i šteka. Primjedbi na rad mreže više nema. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.5.2022 20:07 (Marko :D).
4 godine
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Marko :D kaže...
zelenapaprika kaže...

Možda je futureproof ali realno, malo ljudi ima potrebu za takvim brzinama. Nema tog sadržaja u kućnim uvjetima koji bi uvjetovao ax, pa ni ac. I ja sam pobornik žice, pa spajam žicom što god mogu.

Pa ima, da. Ali ja sam entuzijast i ako već plaćam 1000/500, ne vidim razlog zašto ne bi imao tu brzinu na svim uređajima. Ali nije samo brzina prednost Wi-Fi 6 routera, ima ih još puno. Jedna od njih je i pokrivenost koja je puno bolja u odnosu na Wi-Fi 5 (AC).

 

Kod mene je upravo suprotna situacija. Na različitim lokacijama u stanu imam različite uređaje koji se povezuju na internet. Zaista bi bila muka provlačiti kabele s jednog kraja stana na drugi, a to je dio gdje odlično složena Wi-Fi mreža radi čuda. Tako da sve što je u stanu povezano kabelom je jedno računalo koje se nalazi u blizini routera. Sve ostalo je povezano isključivo bežičnim putem. 400 kn potrošenih na router smatram odlično uloženim novcem. Prije su mi ukućani non stop kvocali kaj nama Wi-Fi ne radi?, Wi-Fi je slab, sve nešto sporo i šteka. Primjedbi na rad mreže više nema. 

Takvi su najbolje mušterije svakome. :-) Već sljedeće godine dolazi WiFi7, pa možeš kenuti ispočetka.

 

https://www.digitaltrends.com/computing/wi-fi-7-brings-33-gbps-speeds-in-2023/

 

 

 

 

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Vidiš, kupujem pametno. Wi-Fi 6E je već sad dostupan, ali ne vidim korist tog standarda na brzini 1000/500. Mogao sam uzeti skuplji Wi-Fi 6 router koji može dati još veće brzine od 1000/500, ali nisam htio jer je 1000/500 brzina na kojoj ću se zadržati sigurno nekih 9 godina. Od 2012. do kraja 2021. imao sam brzinu 100/100 s tim da sam preko routera koji mi je operater dao, preko Wi-Fija dobivao maksimalno 40/40 (nekada i manje, brzina je varirala od 20 Mb/s do maksimalnih 40). Rekao bih da je bilo vrijeme za nadogradnju i modernizaciju mreže jer sam prešao s Wi-Fi 4 standarda (802.11n) na Wi-Fi 6. 

 

Router nije nešto što mijenjam na godišnjoj bazi. Ovo je prvi router koji sam ikada kupio i planiram ga koristiti dokle god on bude radio, a svi znamo da routeri rade jako, jako dugo. I bilo mi je logično uzeti nešto najnovije u tom trenutku, ali i pritom paziti da ne probijem budžet. Da sam kupio Wi-Fi 5 router, bio bih prisiljen ponovno uložiti novac za kupnju Wi-Fi 6 routera. Wi-Fi mi je jako bitan jer svi uređaji koje koristim na dnevnoj bazi (mobitel, laptop, televizor) sve je spojeno na isti. Laptop mi ima FE mrežnu karticu, a Wi-Fi kartica je N standard; preko kabela dobijem 94 Mb/s, preko Wi-Fija dobijem 120 Mb/s bez ikakvih problema.

 

Da, laptop je star nekih 7 godina, ali služit će me još dosta vremena. Kad krepa, kupujem laptop koji će imat Wi-Fi 6, kao što to radim sa svim uređajima. Jer stabilan Wi-Fi mi je nešto vrlo, vrlo važno.

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.5.2022 21:18 (Marko :D).
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Marko :D kaže...

Može jedno pitanje; koji je bio razlog, u ovom slučaju, prelaska na drugog operatera? Jer iz svega pročitanog imam zaključak da ne prelaziš radi ničeg drugog nego radi Wi-Fi 6 routera, što mi je malo suludo.

 

Rijetko tko u ponudi ima Wi-Fi 6 routere. Pa naši do nedavno u ponudi nisu imali ni Wi-Fi 5 routere; naši dosta kaskaju za tehnologijom. Dok će svi dobit Wi-Fi 6 routere, već će Wi-Fi 7 bit prisutan svugdje.

 

Zato lijepo kupiš svoj router, imaš pristup svim postavkama i uživaš u svemu što nudi.

 Ajmo reći spoj mogućeg AX routera i veće brzine. Wifi 6 ponajviše zbog Quest VR-a i TV-a (tj. brže od N koji imam sada). Samo na poslu sam navikao na enterprize opremu i nekako očekivao da će se već lagano pojavljivati u consumer/subscriber sferi, pogotovo u 1Gb paketima, ali očito ha-ha :-) Zašto ne uzmem neki enterprize model poput Ruckusa? Nije potreban, a i money-money-money plus obavezno plaćanje za support itd. Tako da mislim da će pasti neki puno jetiniji...

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.5.2022 22:18 (Mad Ant).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice