Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.151
|
čitano: 2.405.739
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
10 godina
offline
Vaš audio kutak

Krenuo sam sa bidanjem za Yamahu A-S701. Rabljena, bila,je izložbeni primjerak. 

 

Trenutno imam najvišu ponudu od 151€ i stavio sam da automatski bida do 200€ pa ću onda vidjet dalje. Nedjelja navečer je daleko..

 

Shop je siguran i već sam od njih kupovao. Do koliko bi vi dali za rabljenu AS701? Piše starost nepoznata, stanje dobro. Ima kutiju, daljinac i kabel za napajanje. Dostava bi bila oko 30€. 

 

Dizat ću do 300€ pa oko 350€ sa dostavom bi bilo ok po meni za taj amp. Nemam ga namjeru dugo zadržat već poslušat sa nekim modelima zvučnika koji me zanimaju.

 

Kod nas je cijena novog 5400kn a vani 570€ plus dostava. 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže... 

Ček.....to na slici su Dali Oberon 7, a ispod je Yamaha R-N402D, sve već spojeno ?

 

Provjeri da li pojačalo ima dosta ventilacije u tom uskom prostoru (pregrijavanje) !

Hm, zvučnici su možda premalo međusobno razmaknuti i desni je preblizu bočnom zidu.

Dakako, teško je to setupirati kako treba, ako si ograničen prostorom.

 

Kako to zvuči ?

 

 

Yap, platio u petak i bilo rečeno da će dostava bit u pon, al ipak dofurali isti dan, sknuli na kraju 15% za keš tak da sam sa njima zaista zadovoljan.

5god jamstva na zvučnike, 2god na pojacalo....može.

 

Ima dva prsta prostora iznad pojacala i jučer nakon par sati slusanja (doduše na manjim glasnočama) bilo je jedva mlačno. 

 

Nemam mjesta za manevriranje i tako je, kako je, prije razmještaja u tu sobu se nije mogao stati niti jedan samostoječi (bio poličar sa desne strane koji je uzimao skoro metar).

 

Mislio sam da će desna strana možda biti glasnija ili boomastija od lijeve radi više refleksija, no to nije slučaj. 

Najniži tonovi se vračaju po cijeloj površini tog zida, separacija kanala je vrlo jasna, centar je izuzetno očit i bez problema mogu zamislit vokal ispred sebe.

 

Treba se podtruditi kako bi se primjetilo opadanje kvalitete zvuka ovisno o poziciji u sobi i izuzetno sam zadovoljan što tako fino disperziraju visoke tonove (Dali kaže da se uopče ne zakreću prema poziciji slušatelja ako sjedi u centru ispred njih i fakat ne treba).

Na njima dobro zvuči Elton John, Behemoth, dječje pjesmice, Prodigy, Poppy, Katalepsy i sve što mi padne na pamet zvuči prostrano i živo. Razmišljao što bi EQao na njima i jednostavno mi ne pada na pamet - ne bi korigirao baš ništa. 

 

Imao sam problema sa povezivanjem pojačala na wifi jer imam skrivenu wifi mrežu, pa sam stavio mrežni kabel i otkrio mrežu i sad dela. Streaming, promjena glasnoče i seeking u pjesmama su momentalani.

Spojil ga sa kompom putem toslinka i ne primječujem da ikako boja zvuk.

 

Sve u svemu, želim se sam zbuksat ispred toga i Podebljat :D

13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...
MewCore kaže...

Poslušao sugestije i odlučio se za stereo pojačalo. R-N402D

Uranila gospoda sa dostavom

 

 ...meni se cini da ce to imati dosta boomy bass...

 

Koja je velicina prostorije (dimenzije)?

 

BTW: ja imam slicnu Yamahu, veci brat R-803D

 Soba je sonično poprilično mrtva i nema baš ništa jeke tako da nisam primjetio nekakvu boomavost, možda mrvu kad se radi o technu al bilo bi bizarno da nije tako :D

6x4m je prostor neposredno prije zvučnika, kasnije se u jednom dijelu širi pa tih 4m postaju 6m. Razmak zvučnika je 2m, udaljeni 15-20cm od zida.

 

Da li si išta mijenjao u postavkama pojačala? Ja tutno negdje je bilo da je streaming compressed u uncompressed i iskreno ne znam jel treba još išta kopat po tome ?

10 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
MewCore kaže...
djigibao kaže...
MewCore kaže...

Poslušao sugestije i odlučio se za stereo pojačalo. R-N402D

Uranila gospoda sa dostavom

 

 ...meni se cini da ce to imati dosta boomy bass...

 

Koja je velicina prostorije (dimenzije)?

 

BTW: ja imam slicnu Yamahu, veci brat R-803D

 Soba je sonično poprilično mrtva i nema baš ništa jeke tako da nisam primjetio nekakvu boomavost, možda mrvu kad se radi o technu al bilo bi bizarno da nije tako :D

6x4m je prostor neposredno prije zvučnika, kasnije se u jednom dijelu širi pa tih 4m postaju 6m. Razmak zvučnika je 2m, udaljeni 15-20cm od zida.

 

Da li si išta mijenjao u postavkama pojačala? Ja tutno negdje je bilo da je streaming compressed u uncompressed i iskreno ne znam jel treba još išta kopat po tome ?

 

Skini si ovaj program na mobitel i spoji preko BT na receiver i diži od 0Hz pa do 200-250 i zabilježi di dolazi do booma. Meni je bilo oko 76-78Hz pa oko 112 pa oko 130 ili 140 ne sjećam se. 

 

Edit: mogao sam napisati koji program 

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.luxdelux.frequencygenerator

 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2021 14:05 (gocc01).
16 godina
online
Re: Vaš audio kutak
MewCore kaže...
Soba je sonično poprilično mrtva i nema baš ništa jeke tako da nisam primjetio nekakvu boomavost, možda mrvu kad se radi o technu al bilo bi bizarno da nije tako :D

6x4m je prostor neposredno prije zvučnika, kasnije se u jednom dijelu širi pa tih 4m postaju 6m. Razmak zvučnika je 2m, udaljeni 15-20cm od zida.

 

Da li si išta mijenjao u postavkama pojačala? Ja tutno negdje je bilo da je streaming compressed u uncompressed i iskreno ne znam jel treba još išta kopat po tome ?

 

Super ako si tako zadovoljan zvukom i da ti nista ne booma...po slici bi se dalo zakljucit da je neki manji prostor ali ako je 6m x 4m onda bi to bilo ok.

 

U starom (manjem stanu, 2,5m x 5m) mi je boomalo (sa Tannoy XT6F) pa sam morao malo smanjivat bass (a i ovaj moj model ima YPAO, tj. auto room EQ pa sam se malo i sa tim igrao), sada u novom vecem stanu (3,5m x 7,5m) mi je zvuk OK i nema booma (osim sto moram popunit prostor jos stvarima).

Kod mene sad pojacalo radi sa ukljucenim Pure Direct (znaci samo propusta zvuk van bez ikakvih modifikacija i zaobilazenje svih EQ - Treble/bass/loudness), vidim da toga nema kod 402 verzije (samo verzija 602 i 803 ima Pure Direct).

 

Sto se tice zagrijavanja, nema brige oko toga...u starom stanu je i meni stajao na slicnom mjestu na polici sa jako malo mjesta iznad i sastrane (oko 2 cm) i nije bilo problema, pojacalo se jako malo grije.

 

Aplikacija za mob je super i radi jako dobro.

Provjeri ako imas neki novi Firmware preko aplikacije pa updejtaj.

 

Ako trebas jos neki info slobodno se javi .

 

Edit:

Evo slika da vidiš koji je zadnji update.

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.2.2021 14:08 (djigibao).
13 godina
offline
Vaš audio kutak

Nakon dva dana slušanja Oberona 7 se bas drastično otvorio i pojačao (ok možda, MOŽDA sad mrvicu vjerujem u break in :D) i dogodilo se ono što je iskusna gospoda sa foruma spominjala, a to je bass boom.

Posebno je naglašen na desnoj strani (pukno prije par postva fotku sustava) i stavljanje večeg jastuka iza zvučnika pomaže, al nije estetski baš...najbolje :D 

 

Muziker ima svu silu bass trapova i stvari za tretiranje pa me zanima što sugerirate? 

https://www.muziker.hr/studijska-akustika?per=60&page=2&sort_by=price%20asc

 

Mislio sam u desni kut gdje se spajaju dva zida puknut više ovakvih jedan na drugi do stropa, jel to ima smisla? https://www.muziker.hr/mega-acoustic-mp2-60x20x20-brick 

A iza lijevog gdje je otvoren zid možda staviti ovo? https://www.muziker.hr/mega-acoustic-pm-8k-60x60-brick-u

 

 

Hvala dobri ljudi!

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Ako proizvođač nije stavio spužve za bass reflex, vjerojatno ne preporučuje tu metodu. Nema ti druge nego da se igraš s položajem zvučnika ili eventualno kupiš nove zvučnike. 😉
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...

Kratko i jasno: - To NIJE prostor za takve samostojeće zvučnike!

 

Popravljat ćeš i nastojati popraviti do u nedogled i nikada nećeš biti u tom prostoru na "zelenim granama", što se kvalitete zvuka tiče (sa podnim kutijama ovolike litraže i pogotovo s bas reflex rupom odozada).

 

Podna kutija M O R A imati svoj veliki slobodni prostor sa strana i straga da bi radila kako treba. Sve drugo, pa i ovo tvoje, je sputavanje potreba zvučnika za prostorom i mogućnosti. Kao da trkačem konju vežeš noge prije trke.

 

Plus, imaš ovu veliku sanduk komodu između zvučnika, koja, htio ti ili ne - pasivno vrlo "aktivno" svira i doprinosi degradaciji zvuka (ponaša se kao veliko pasivno akustičko tijelo).

 

Nemaš sretnu budućnost s ovim postavom u tom prostoru; sorry na iskrenosti, ali je tako.

Sretno u svim pokušajima (iako znam ishod).

 A vidiš ja tutno jastuk iza i situacija se drastično popravila, al izgleda nakaradno i zvuk je malo unejednačen. Mogu stavit jastuk i iza drugog al je treš rješenje hah.

 

Meni je lakše kupit zvučni tretman nego veči stan.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Sil kaže...
Ako proizvođač nije stavio spužve za bass reflex, vjerojatno ne preporučuje tu metodu. Nema ti druge nego da se igraš s položajem zvučnika ili eventualno kupiš nove zvučnike. 😉

Bas trapovi koji bi umanjili refleksiju tonova koji su boomasti nemaju smisla jer....?

14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
MewCore kaže...

Nakon dva dana slušanja Oberona 7 se bas drastično otvorio i pojačao (ok možda, MOŽDA sad mrvicu vjerujem u break in :D) i dogodilo se ono što je iskusna gospoda sa foruma spominjala, a to je bass boom.

Posebno je naglašen na desnoj strani (pukno prije par postva fotku sustava) i stavljanje večeg jastuka iza zvučnika pomaže, al nije estetski baš...najbolje :D 

 

Muziker ima svu silu bass trapova i stvari za tretiranje pa me zanima što sugerirate? 

https://www.muziker.hr/studijska-akustika?per=60&page=2&sort_by=price%20asc

 

Mislio sam u desni kut gdje se spajaju dva zida puknut više ovakvih jedan na drugi do stropa, jel to ima smisla? https://www.muziker.hr/mega-acoustic-mp2-60x20x20-brick 

A iza lijevog gdje je otvoren zid možda staviti ovo? https://www.muziker.hr/mega-acoustic-pm-8k-60x60-brick-u

 

 

Hvala dobri ljudi!

 ja imam doma zensor 7 koji su slični tvojima i trebalo im je preko godine i pol dana da se usviraju,a ne par dana,te zvučnike moraš maknuti minimalno 60 cm od stražnjeg zida i min 45 cm od  bočnih zidova,ovako kako si ih nagurao mogu samo rezonirati a ne svirati

nije važno sudjelovati važno je pobijediti
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
blackalbum kaže...

 ja imam doma zensor 7 koji su slični tvojima i trebalo im je preko godine i pol dana da se usviraju,a ne par dana,te zvučnike moraš maknuti minimalno 60 cm od stražnjeg zida i min 45 cm od  bočnih zidova,ovako kako si ih nagurao mogu samo rezonirati a ne svirati

 U show roomu u bojama zvuka sam ih slušao na udaljenosti od 20cm od zida(Dali u specsima ima 20-80cm udaljenost od zida za Oberone). Između njih se nalazio regalić na kome je bilo pojačalo i baš sam tražio da tako poslože jer je bliže mojim uvjetima.

Bass booma tamo nije bilo, ali im je soba bila vidno zvučno tretirana, te stavljanjem običnog jastuka ispred zida imam djelomično saniran problem i drastično smanjen boom koji dolazi iz kuta.

 

Mislio sam da je netko ovdje zvučno tretirao sobu pa zato pitam što i kako. 

 

13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...

Krivo razmišlajš!

 

Pođi od koraka da trebaš imati zvučnike adekvatne za svoj prostor, pa tada - na adekvatne zvučnike/prostor popravljati zvuk.

 

Tada je to je puno manji problem (kad je zvučnik primjeren prostoru), nego kao sada, kad imaš ogroman zvučnik koji NIJE za taj prostor, pa ga na sve načine pokušaš ugušiti.

 

Krivo radiš i rezultat neće nikada biti dobar. To što misliš da si sada "ukrotio" basove i smirio zvuk - grdno griješiš.

 Ok, moj eksperiment sa jastukom mi pokazuje suprotno.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
MewCore kaže...
tajo1960 kaže...

Krivo razmišlajš!

 

Pođi od koraka da trebaš imati zvučnike adekvatne za svoj prostor, pa tada - na adekvatne zvučnike/prostor popravljati zvuk.

 

Tada je to je puno manji problem (kad je zvučnik primjeren prostoru), nego kao sada, kad imaš ogroman zvučnik koji NIJE za taj prostor, pa ga na sve načine pokušaš ugušiti.

 

Krivo radiš i rezultat neće nikada biti dobar. To što misliš da si sada "ukrotio" basove i smirio zvuk - grdno griješiš.

 Ok, moj eksperiment sa jastukom mi pokazuje suprotno.

Tvoj eksperiment sa jednim jastukom je samo eksperiment sa jednim jastukom na jednoj (desnoj) strani stereo zvučnika, koji imaju 2 zvučnika - lijevi i desni. Ti iza jednog (desnog) staviš jastuk, skoro pa dira zvučnik, drugi nema ništa i ima otvoren prostor iza sebe... 

 

Još uvijek ne vidiš greške koje radiš? Potpuno pogrešan postupak? Ne vidiš? Ne čuješ? I, stvarno misliš da si ovako, jastukom riješio zvuk na zadovoljavajuću razinu i nivo?

Ma nisi... ma ni približno nisi, niti ćeš!

 

Ali, OK, ako je tebi tako dobro... onda - tko smo mi da išta više kažemo :)

 

Sretno dalje :)

 

PS

NIKADA se nemoj referirati što je neki podni zvučnik u salonu možebitno "dobro" svirao na 20 cm od stražnjeg zida. To nije položaj NI ZA JEDAN PODNI ZVUČNIK - zapamti to. Ni 20 cm od stražnjeg zida niti zbuban u kut i zarobljen sa strana. To se jednostavno tako ne radi. Zna se kako i gdje podni zvučnik mora stajati da bi dobro radio i pružao optimalne rezultate zvučne emisije.

 Guglao, našao hrpetinu raspava i članaka na temu akustičnog tretmana, čudesa što sve ljudi rade sa time, koristit ću te izvore.

Tebi tvoja religija zabranjuje, konzultirao se sa frendom koji si je doma tretirao studio pa došao do nekih drugačijih informacija.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
MewCore kaže...
tajo1960 kaže...
MewCore kaže...
tajo1960 kaže...

Krivo razmišlajš!

 

Pođi od koraka da trebaš imati zvučnike adekvatne za svoj prostor, pa tada - na adekvatne zvučnike/prostor popravljati zvuk.

 

Tada je to je puno manji problem (kad je zvučnik primjeren prostoru), nego kao sada, kad imaš ogroman zvučnik koji NIJE za taj prostor, pa ga na sve načine pokušaš ugušiti.

 

Krivo radiš i rezultat neće nikada biti dobar. To što misliš da si sada "ukrotio" basove i smirio zvuk - grdno griješiš.

 Ok, moj eksperiment sa jastukom mi pokazuje suprotno.

Tvoj eksperiment sa jednim jastukom je samo eksperiment sa jednim jastukom na jednoj (desnoj) strani stereo zvučnika, koji imaju 2 zvučnika - lijevi i desni. Ti iza jednog (desnog) staviš jastuk, skoro pa dira zvučnik, drugi nema ništa i ima otvoren prostor iza sebe... 

 

Još uvijek ne vidiš greške koje radiš? Potpuno pogrešan postupak? Ne vidiš? Ne čuješ? I, stvarno misliš da si ovako, jastukom riješio zvuk na zadovoljavajuću razinu i nivo?

Ma nisi... ma ni približno nisi, niti ćeš!

 

Ali, OK, ako je tebi tako dobro... onda - tko smo mi da išta više kažemo :)

 

Sretno dalje :)

 

PS

NIKADA se nemoj referirati što je neki podni zvučnik u salonu možebitno "dobro" svirao na 20 cm od stražnjeg zida. To nije položaj NI ZA JEDAN PODNI ZVUČNIK - zapamti to. Ni 20 cm od stražnjeg zida niti zbuban u kut i zarobljen sa strana. To se jednostavno tako ne radi. Zna se kako i gdje podni zvučnik mora stajati da bi dobro radio i pružao optimalne rezultate zvučne emisije.

 Guglao, našao hrpetinu raspava i članaka na temu akustičnog tretmana, čudesa što sve ljudi rade sa time, koristit ću te izvore.

Tebi tvoja religija zabranjuje, konzultirao se sa frendom koji si je doma tretirao studio pa došao do nekih drugačijih informacija.

Ako frend ima karnister veličine kutije šibica, a u koji stane 20 litara goriva - samo naprijed. Svi bismo voljeli imati takvog frenda :)

Samo, topla je voda izmišljena odavno i ne treba ju ponovo izmišljati. Zakoni akustike su postojani od kako je svijeta i vijeka (kako se ono kaže) i teško da će neki frend sa svojim tretmanima prekrojiti fiziku.

 

I opet kažem - ako imaš dobro rješenje koje će riješiti problem - samo naprjied; sretno, svakako. Cilj je da riješiš i budeš zadovoljan :)

Tvoje rješenje je da kupim veći stan ili prodam zvučnike.

Meni ovo gdje ljudi kažu da se u određenoj konfiguraciji na zid stave paneli koji apsorbiraju niže frekvencije i smanjuju refleksije puno simpatičnije pa ću prvo probati sa time.

Nit je skupo nit komplicirano, a ako mi običan jastuk daje dobre rezultate (ne zagušuje bas port niti ubija niske frekvencije već baš drastično smanjuje frekvenciju koju čujem da mi titra po sobi), okušat ću se u tome.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
MewCore kaže...
Sil kaže...
Ako proizvođač nije stavio spužve za bass reflex, vjerojatno ne preporučuje tu metodu. Nema ti druge nego da se igraš s položajem zvučnika ili eventualno kupiš nove zvučnike. 😉

Bas trapovi koji bi umanjili refleksiju tonova koji su boomasti nemaju smisla jer....?

 Naravno da imaju u određenim situacijama. Ne znam koliko će tebi pomoći ukoliko budeš inzistirao da držiš zvučnike tako blizu zidovima. Ja sam imao sličan problem i nisam zamijenio zvučnike baš zbog booma jer je bilo tu i drugih stvari u igri. Ali činjenica je da su neki zvučnici malo zahtjevniji za postavljanje u prostor. Kad naletiš na takve zvučnike, moraš se dobro potruditi da ih optimalno postaviš. Znam da smo svi ograničeni životnim prostorom i teško je sad napraviti od dnevnog boravka decidiranu slušaonicu, ali ako možete napraviti neke kompromise tipa da izvučeš zvučnike još nekih tridesetak centimetara van, probaj. Ništa ne košta poigrati se s pozicijom i onda vidjeti da li ti utječe na zvuk, a sigurno hoće.

 

A što se tiče floorstandera u manjem prostoru, nisam protiv jer i sam ih imam. Bitno bolje za slušanje na nižim glasnoćama nego kemijati sa standmountima i subom jer uvijek dođe do toga jer standmountima jednostavno moraš dati gasa da se razmašu sa zvukom i napune sobu.

13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
MewCore kaže...
tajo1960 kaže...
MewCore kaže...
tajo1960 kaže...
MewCore kaže...
tajo1960 kaže...

Krivo razmišlajš!

 

Pođi od koraka da trebaš imati zvučnike adekvatne za svoj prostor, pa tada - na adekvatne zvučnike/prostor popravljati zvuk.

 

Tada je to je puno manji problem (kad je zvučnik primjeren prostoru), nego kao sada, kad imaš ogroman zvučnik koji NIJE za taj prostor, pa ga na sve načine pokušaš ugušiti.

 

Krivo radiš i rezultat neće nikada biti dobar. To što misliš da si sada "ukrotio" basove i smirio zvuk - grdno griješiš.

 Ok, moj eksperiment sa jastukom mi pokazuje suprotno.

Tvoj eksperiment sa jednim jastukom je samo eksperiment sa jednim jastukom na jednoj (desnoj) strani stereo zvučnika, koji imaju 2 zvučnika - lijevi i desni. Ti iza jednog (desnog) staviš jastuk, skoro pa dira zvučnik, drugi nema ništa i ima otvoren prostor iza sebe... 

 

Još uvijek ne vidiš greške koje radiš? Potpuno pogrešan postupak? Ne vidiš? Ne čuješ? I, stvarno misliš da si ovako, jastukom riješio zvuk na zadovoljavajuću razinu i nivo?

Ma nisi... ma ni približno nisi, niti ćeš!

 

Ali, OK, ako je tebi tako dobro... onda - tko smo mi da išta više kažemo :)

 

Sretno dalje :)

 

PS

NIKADA se nemoj referirati što je neki podni zvučnik u salonu možebitno "dobro" svirao na 20 cm od stražnjeg zida. To nije položaj NI ZA JEDAN PODNI ZVUČNIK - zapamti to. Ni 20 cm od stražnjeg zida niti zbuban u kut i zarobljen sa strana. To se jednostavno tako ne radi. Zna se kako i gdje podni zvučnik mora stajati da bi dobro radio i pružao optimalne rezultate zvučne emisije.

 Guglao, našao hrpetinu raspava i članaka na temu akustičnog tretmana, čudesa što sve ljudi rade sa time, koristit ću te izvore.

Tebi tvoja religija zabranjuje, konzultirao se sa frendom koji si je doma tretirao studio pa došao do nekih drugačijih informacija.

Ako frend ima karnister veličine kutije šibica, a u koji stane 20 litara goriva - samo naprijed. Svi bismo voljeli imati takvog frenda :)

Samo, topla je voda izmišljena odavno i ne treba ju ponovo izmišljati. Zakoni akustike su postojani od kako je svijeta i vijeka (kako se ono kaže) i teško da će neki frend sa svojim tretmanima prekrojiti fiziku.

 

I opet kažem - ako imaš dobro rješenje koje će riješiti problem - samo naprjied; sretno, svakako. Cilj je da riješiš i budeš zadovoljan :)

Tvoje rješenje je da kupim veći stan ili prodam zvučnike.

Meni ovo gdje ljudi kažu da se u određenoj konfiguraciji na zid stave paneli koji apsorbiraju niže frekvencije i smanjuju refleksije puno simpatičnije pa ću prvo probati sa time.

Nit je skupo nit komplicirano, a ako mi običan jastuk daje dobre rezultate (ne zagušuje bas port niti ubija niske frekvencije već baš drastično smanjuje frekvenciju koju čujem da mi titra po sobi), okušat ću se u tome.

Kolega Sil ti je spomenuo na prethodnoj stranici "...Nema ti druge nego da se igraš s položajem zvučnika ili eventualno kupiš nove zvučnike", a ne ja!

Ali, slažem se s njegovim mišljenjem, jer čovjek ima dovoljno iskustva u ovom području i cijenim njegov stav i znanje.

 

Kako se prostorom i položajem baš ne možeš igrati (a prodaju ja nisam spomenuo, nego ti sada) - ne vidim ni sam drugo rješenje nego na prisilan način krotiti ovo što imaš neukroćeno (bas frekvencije u lošem prostoru).

 

Ipak, pokušaj razumjeti da za svaki prostor postoji adekvatna veličina zvučnika. A ovo kod tebe baš nije u nekom skladu... dapače. Neće ti biti lako dobiti optimum. Nisam zloguka ptica, nego samo vidim sliku, model kutija, položaj i znam o čemu se radi.

 

Sretno, još 100x! I, nemoj biti ljut na mene; ja u položaju i zvuku tvog zvučnika imam najmanje udjela... zapravo i nemam udjela  

Baš ga možeš mljet za nekog tko nema baš ništa za napisati o temi :D (pitao sam koje bas trapove uzet i kak iz posložit)

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Vaš audio kutak

...za bass je ovo valjda najbolje...

 

https://www.njuskalo.hr/zvucnici/tube-trap-tube-bass-trap-type-d-35-oglas-31535336  (Raspon apsorpcije je između: 50Hz – 350Hz)

 

Bass ide od 30Hz do 100-200Hz i to sa malim-tankim spuzvama neces rijesiti, za bass treba biti masa.

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.1.2021 20:40 (djigibao).
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Ma ne može se tu ništa posebno riješiti na tako malim udaljenostima... Evo i ovi koji prave najbolje aktivne trapove kažu da udaljenost ide tek od 1m. Malo izvući van zvučnike... Poigrati se s pozicijama. Druga opcija je promijeniti mjesto slušanja ukoliko je moguće. Kako god, igre bez granica...
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...

...za bass je ovo valjda najbolje...

 

https://www.njuskalo.hr/zvucnici/tube-trap-tube-bass-trap-type-d-35-oglas-31535336  (Raspon apsorpcije je između: 50Hz – 350Hz)

 

Bass ide od 30Hz do 100-200Hz i to sa malim-tankim spuzvama neces rijesiti, za bass treba biti masa.

 Izgleda ko nešto što pomaže i pri strukturalnom integritetu zgrade u potresu :D

 

Ubo na Muzikeru kombinaciju onih koji se montiraju drito iza i bočno od zvučnika te kutni.

Režu frekve koje su mi problematične, koloristika ima smisla za moj prostor i u recenzijama ljudi kažu da funkcioniraju.

Živ bio pa vidio.

16 godina
online
Re: Vaš audio kutak
Mozes stavit link toga sto si uzeo, molim (mozda ja buden nesto uzimao).
Svakako javi kako je kad postavis.
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...
Mozes stavit link toga sto si uzeo, molim (mozda ja buden nesto uzimao).
Svakako javi kako je kad postavis.

 Puknem dojmove, linkove i fotku kak to izgleda na zidu kad stugne - nadam se kroz sljedeći tjedan.

Ne vjerujem da može škoditi, a ako pomogne samo u određenoj mjeri biti će super.

 

Velim frend ima nešto vrlo slično na zidu, bavi se glazbenom produkcijom i vrlo je zadovoljan rezultatima.

Ovdje je ekipa skočila na mene ko da je zvučni tretman prostora crna magija il nešto što se kažnjava smrču :D

16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Ne. Dobio si pogrešan dojam, izgleda. Zvučni tretman je poželjan i nitko od iskusnijih kolega nema ništa protiv. Ono što je problematično je sumnja da ćeš sa istom pozicijom zvučnika riješiti problem. Javi rezultate. Sretno.
14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Sil kaže...
MewCore kaže...
Sil kaže...
Ako proizvođač nije stavio spužve za bass reflex, vjerojatno ne preporučuje tu metodu. Nema ti druge nego da se igraš s položajem zvučnika ili eventualno kupiš nove zvučnike. 😉

Bas trapovi koji bi umanjili refleksiju tonova koji su boomasti nemaju smisla jer....?

 Naravno da imaju u određenim situacijama. Ne znam koliko će tebi pomoći ukoliko budeš inzistirao da držiš zvučnike tako blizu zidovima. Ja sam imao sličan problem i nisam zamijenio zvučnike baš zbog booma jer je bilo tu i drugih stvari u igri. Ali činjenica je da su neki zvučnici malo zahtjevniji za postavljanje u prostor. Kad naletiš na takve zvučnike, moraš se dobro potruditi da ih optimalno postaviš. Znam da smo svi ograničeni životnim prostorom i teško je sad napraviti od dnevnog boravka decidiranu slušaonicu, ali ako možete napraviti neke kompromise tipa da izvučeš zvučnike još nekih tridesetak centimetara van, probaj. Ništa ne košta poigrati se s pozicijom i onda vidjeti da li ti utječe na zvuk, a sigurno hoće.

 

A što se tiče floorstandera u manjem prostoru, nisam protiv jer i sam ih imam. Bitno bolje za slušanje na nižim glasnoćama nego kemijati sa standmountima i subom jer uvijek dođe do toga jer standmountima jednostavno moraš dati gasa da se razmašu sa zvukom i napune sobu.

Ovo ne vrijedi za sve i ja nebi genralizirao, Dynaudio Emit M20 koje sam imao su izvrsni bili na nižim glasnoćama, Falcone koje sada imam isto tako, Kef R3 slušao kod frenda i baš testirao kako se ponašaju na nižim glasnoćama, sve uredno, tako da se ne slažem s navedenim :)

Poprilično ovisi i o ampu kako ih goni i kako se ponaša na nižim glasnoćama.

16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Ovisi i što se smatra tišim slušanjem. :) Evo, recimo ovu razinu smatram ok za večernje tiše slušanje. I zvuka ima dosta... Nemam potrebu za subom.

Kolega ima MA Silver 100 i treba mu sub kad se malo tiše sluša. Ok, ima i dosta veću sobu pa i to igra ulogu.
10 godina
offline
Vaš audio kutak

Moja ti je preporuka da ih vratiš i zamijeniš za Opticon 2 i neke stalke jer ćeš na kraju i doći do toga pa bolje dok je sve friško.

 

Edit: A kaj ti je na suprotnoj strani di sad sjediš? Tj koliki zid je tu?  Da kauč/trosjed pukneš na ovaj zid a sustav na suprotni ako je duži/širi. 

 

Ionako ti je bitno samo jedno mjesto za sjedenje na cijelom kauču koje će biti sweet spot pa sad dal je na sredini ili uz naslon, nebitno. Ovaj zid je koliko, 170-180cm? Dvosjed ili kraća strana neke kutne garniture. 

 

Ja sam sa Zensor 7 imao još više mjesta, 220cm od centra do centra i zvučnike odmaknute po 20cm od komode i 20cm od bočnih zidova te 20cm od stražnjeg zida i opet je bilo previše. 

 

I da ideš na high tech opciju kalibracije sustava putem nekog DSPa da se reducira taj bas napravit ćeš kao da si kupio Mustanga sa dizel motorom. Odrezat im jaja. 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.2.2021 7:33 (gocc01).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
MewCore kaže...

Nakon dva dana slušanja Oberona 7 se bas drastično otvorio i pojačao (ok možda, MOŽDA sad mrvicu vjerujem u break in :D) i dogodilo se ono što je iskusna gospoda sa foruma spominjala, a to je bass boom.

Posebno je naglašen na desnoj strani (pukno prije par postva fotku sustava) i stavljanje večeg jastuka iza zvučnika pomaže, al nije estetski baš...najbolje :D 

 

Muziker ima svu silu bass trapova i stvari za tretiranje pa me zanima što sugerirate? 

https://www.muziker.hr/studijska-akustika?per=60&page=2&sort_by=price%20asc

 

Mislio sam u desni kut gdje se spajaju dva zida puknut više ovakvih jedan na drugi do stropa, jel to ima smisla? https://www.muziker.hr/mega-acoustic-mp2-60x20x20-brick 

A iza lijevog gdje je otvoren zid možda staviti ovo? https://www.muziker.hr/mega-acoustic-pm-8k-60x60-brick-u

 

 

Hvala dobri ljudi!

 S obzirom na prostor (i sam imam slicne probleme) trebao si jednostavno kupiti Dali Oberon onwall + sub. Ok, daleko je to od pravog hifi-ja ali dobio bi dobar zvuk (uz kalibraciju).

Sa postojecim zvucnicima tesko da ces biti zadovoljan posto ih je nemoguce optimalno smjestiti u tvom prostoru (cak i da ih odmaknes od zida, desni ima kut a lijevi je slobodan u prostoru).

4 godine
offline
Vaš audio kutak

Kolika je ono soba od kolege....24 m2 ?

Baš nikako ne postoji neki drugi, alternativni zid za postavku tih zvučnika?

 

Kada bi postojeće Dali Oberon 7 pomaknuo u lijevo (da desni ima više mjesta), da li bi to smetalo prolazu na lijevoj strani ?

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Vaš audio kutak

Da ne odgovaram svima individualno evo sumirano

 

Prostor u kome se nalaze zvučnici je nekih 30m2 i što god napravio sa rotacijom jedan će uvijek biti do kuta. Ako bi potpuno izrotirao sobu bila bi oba, no to mi nema smisla radi životnih i praktičnih razloga.

Razmak od 2m ne mogu povečati i pošto je jedan puno bliže zidu, ujedno i kutu, niži tonovi su od njega intenzivniji. Nasred prolaza se ne može staviti, dnevna je takva kakva je.

 

Vračati i mijenjati zvučnike neću i to nema baš nikakvog smisla.

U manjoj prostoriji imam Sonosove Play 1 veličine dvije limenke pive. Jedan je na pol metra od kuta, a drugi blizu otvorenog prolaza i na njima se također čuje disbalans.

Zvuk je zvuk i kutu je potpuno svejedno jel ga proizvodi nešt visoko dva metra il 20cm. 

 

Kad pljesnem jasno se čuje kako se zvuk odbija iz tog kuta jer su po svim ostalim zidovima slike, masovne drvene rezbarije i polica, po drugim kutovima podne svjetiljke, a na podu tepisi.

Iz tog razloga ću u kut staviti bas trap od poda do stropa, panele sa bočne i stražnje strane zvučnika te opisati dojmove. Da u kut naguram slame opet ne bi bilo te jeke i to je ono što mi čini največu problematiku.

 

To je jedina intervencija koju mogu napraviti u prostoru i hvala svima na inputu i sugestijama, al jedino čime ću se baviti će biti zvučni tretman prostora.

 
2 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Vaš audio kutak

...za pocetak ce biti i dobar poneciometar bass-a na pojacalu...stavi ga na 9h (tj. -3) pa vidi kako ti zvuci ili cak ga smanji do kraja (na 7h)...

 

EDIT: sad se sjetio da ti imas Yamaha 402 koja nema kotacice za kontrolu nego tipke...svejedno, smanji bass do kraja pa vidi, onda postupno povecavaj dok ne dođe do jakom boomanja...

Yamaha 402 Yamaha 402
Yamaha 602 Yamaha 602
Yamaha 803 Yamaha 803
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.2.2021 14:02 (djigibao).
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
MewCore kaže...

Da ne odgovaram svima individualno evo sumirano

 

Prostor u kome se nalaze zvučnici je nekih 30m2 i što god napravio sa rotacijom jedan će uvijek biti do kuta. Ako bi potpuno izrotirao sobu bila bi oba, no to mi nema smisla radi životnih i praktičnih razloga.

Razmak od 2m ne mogu povečati i pošto je jedan puno bliže zidu, ujedno i kutu, niži tonovi su od njega intenzivniji. Nasred prolaza se ne može staviti, dnevna je takva kakva je.

 

Vračati i mijenjati zvučnike neću i to nema baš nikakvog smisla.

U manjoj prostoriji imam Sonosove Play 1 veličine dvije limenke pive. Jedan je na pol metra od kuta, a drugi blizu otvorenog prolaza i na njima se također čuje disbalans.

Zvuk je zvuk i kutu je potpuno svejedno jel ga proizvodi nešt visoko dva metra il 20cm. 

 

Kad pljesnem jasno se čuje kako se zvuk odbija iz tog kuta jer su po svim ostalim zidovima slike, masovne drvene rezbarije i polica, po drugim kutovima podne svjetiljke, a na podu tepisi.

Iz tog razloga ću u kut staviti bas trap od poda do stropa, panele sa bočne i stražnje strane zvučnika te opisati dojmove. Da u kut naguram slame opet ne bi bilo te jeke i to je ono što mi čini največu problematiku.

 

To je jedina intervencija koju mogu napraviti u prostoru i hvala svima na inputu i sugestijama, al jedino čime ću se baviti će biti zvučni tretman prostora.

Možeš još jednu stvar promijenit i to bi moglo sredit dobar dio problema. Promijeni komodu koja je između zvučnika. Zatvorena drvena kutija se ponaša kao pasivni woofer tu na tom mjestu. I bez obzira na to, dok je ona tu, ne možeš manevrirat sa zvučnicima. Ako nju promijeniš, onda možeš još malo odmaknuti zvučnik od zida i približit ga lijevom. Hoće li bit problem ako su zvučnici na manje od 2 metra razmaka i kako će to utjecat na zvuk, ne bih znao, ali možeš isprobati. Stavit užu komodu i po mogućnosti da nije komoda, nego police, da je otvoren prostor, a ne zatvorene kutije i ladice. To pomaže i u hlađenju pojačala. TV u tom slučaju ide na zid.

 

Naravno, uz to sve neki bass trap, absorber i što ti već preporuče ljudi koji se razumiju u tretiranje prostora.

 

Imaš li mogućnost korekcije/kalibracije prostora na pojačalu? Na kraju i to odradit. 

 

Sve u svemu, ja mislim da imaš još dosta toga što se može napravit i isprobat, trebao bi bar djelomično umanjit neželjene vibracije.

 

Na kraju krajeva, malo tko od nas ima pravu, specijaliziranu prostoriju za sustav, tako da negdje neki kompromis mora bit.

 

P.S.

Šteta samo što nije prednji bass reflex otvor, to bi sigurno smanjilo boomanje... Šta je tu je sad.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.2.2021 11:05 (Filox).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice