Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.151
|
čitano: 2.396.460
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
11 godina
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
Zoki B kaže...
minarelli kaže...

Zahuktalo se tu vidim, baš me zanima kaj ćete na ovo reć, osobno smatram da se razlika u kabelima čuje, barem ono kaj sam imao priliku osobno doma isprobat, nije tu bilo nekih suludih stvari, jer nisam baš neki kabeloljubac, bez obzira kaj imam dobro ožičenje u sistemu, al ovo mi je već lagano u sferi cirkusiranja, mislim na taj dizajn i konstrukciju, a i samu pojavu

 

 

https://tooloud.co/z-audio-cables/

A kablovinje je fino tuniranje, po meni unutar 3-5% max promjene može biti, nemre se tu očekivati neznam što.

Ali se može pripitomiti nešto sitno problema s kablovima, been there, done that.

 

Moj post je bio više usmjeren na ove cirkusantske žice iz linka, svoje iskustvo sam naveo čisto onak usput

11 godina
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...

Bogohulniče, kako se usuđuješ reći da kabeli mogu zvučati različito??? A stranice su ovdje ispisane u namjeri da ti dokažu suprotno, da ti to samo umišljaš... ti i tebi sličnima, ha ha ha ha!

 

Moje iskustvo je da su to sitne nijanse, al nekad(ubiti većinom) te nijanse ne vrijede traženu razliku u cijeni, da se čuje - čuje se, a dali vrijedi - to nek odluči svako za sebe

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
.....

 

... pa ne sudjeluje samo blok kondenzator u stvaranju zvuka, daj se opameti više.

 

 e moj prijatelju pojačalo ne stvara zvuk nego pojačava ulazni signal. osnove te dosta muče s obzirom na staž. dođe mi da se zapitam ko tu koga .. jel..

meni je cilj izabrat komponente koje če na nekom mjestu,(da sam za primjer dc blok jer je stvar jednostavna) šta manje minjat originalni signal. da sam ti i primjer isto tako kad može bit korisno da ista komponenta mjenja signal i na koji način.

po meni je pojačalo koje je složeno da čujno dodaje(/oduzima) nešto original signalu loše iz dva razloga, prvi je šta bi se svako mjenjanje signala trebalo postič u kontroliranim uvjetima npr u buffered preampu tako da uvjek imaš istu željenu promjenu u signalu(ako je več toliko želiš) bez obzira na npr spojen izvor i izlaznu impedancu izvora; a drugi je šta ne možeš očekivat da če sve komponente bit 100% iste tako da od uređaja do uređaja(istog) imaš razlike.

ukratko puno je lakše složit pojačalo koje če imat razlike s obzirom na šta je spojeno i s obzirom na varijacije u npr brandu ili seriji elektrolita ugrađenih, a puno je teže napravit pojačalo koje če se ponašat skoro idealno u svim tim uvjetima i amo reč imat manje razlike od uređaja do uređaja(istih).

priznajem u krivu sam, high end za mene nije isto šta i za tebe, ali to nije ni bitno niti je tema tu.

edit: jel ono prerađena plastična vodovodna cjev na onome kabelu?

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.1.2020 13:51 (dabar_solta_V2).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...
tajo1960 kaže...
.....

 

... pa ne sudjeluje samo blok kondenzator u stvaranju zvuka, daj se opameti više.

 

 e moj prijatelju pojačalo ne stvara zvuk nego pojačava ulazni signal. osnove te dosta muče s obzirom na staž. dođe mi da se zapitam ko tu koga .. jel..

meni je cilj izabrat komponente koje če na nekom mjestu,(da sam za primjer dc blok jer je stvar jednostavna) šta manje minjat originalni signal. da sam ti i primjer isto tako kad može bit korisno da ista komponenta mjenja signal i na koji način.

po meni je pojačalo koje je složeno da čujno dodaje(/oduzima) nešto original signalu loše iz dva razloga, prvi je šta bi se svako mjenjanje signala trebalo postič u kontroliranim uvjetima npr u buffered preampu tako da uvjek imaš istu željenu promjenu u signalu(ako je več toliko želiš) bez obzira na npr spojen izvor i izlaznu impedancu izvora; a drugi je šta ne možeš očekivat da če sve komponente bit 100% iste tako da od uređaja do uređaja(istog) imaš razlike.

ukratko puno je lakše složit pojačalo koje če imat razlike s obzirom na šta je spojeno i s obzirom na varijacije u npr brandu ili seriji elektrolita ugrađenih, a puno je teže napravit pojačalo koje če se ponašat skoro idealno u svim tim uvjetima i amo reč imat manje razlike od uređaja do uređaja(istih).

priznajem u krivu sam, high end za mene nije isto šta i za tebe, ali to nije ni bitno niti je tema tu.

 Zato ti pravi stručnjaci (i vjerojatno neke skupe marke) uparuju elemente koje koriste. Evo, meni je čovjek doma danima prekopavao po svojih par stotima kondezatora (isti model) dok nije upario određeni broj njih koji se što više poklapaju. Nikad neće bit savršeno identični, ali se prati (s preciznim mjernim uređajima, zamisli) da su im vrijednosti što sličnije, na što više decimala. Takav način zahtjeva jako puno elemenata od kojih se samo dio odabere za radit s njima, svi su jednako koštali, iz iste tvornice su, ali nisu isti. To je to što ti govoriš da dva ista uređaja mogu malo drugačije zvučat. Mogu. Ali ako upariš samo najbolje i najpreciznije odabereš elemente za svaki uređaj, onda smanjuješ te razlike na totalno nečujne i neprimjetne, samim time i nebitne.

Live long and prosper.
11 godina
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...

edit: jel ono prerađena plastična vodovodna cjev na onome kabelu?

 

Meni se čini da je, a vidim ima i tipli za ormare 

5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
Nedavno sam napisao par redaka kako sam za svoj (tadašnji) DAC radio posebno, drugo napajanje, pa sam rekao da sam, prema specifikacijama dao motati 2 trafača u "Toroid"-u (firma), pa su me koštali (tadašnjih) 200 DEM (njemačkih maraka), što je bio ono... suze liju! Ali je proizvod 1. liga!

A s druge strane - mogao sam otići u Chipoteku ili Madžarsku ili slično i za 50 kn kupiti 2 "ista" takva trafača... samo... hm, hmmm... da li zaista "ista"? he he... sigurno ne "ista". Sigurno ne!

 

E sad, to ti je isto stvar gledišta, ili kako bi Albert rekao, Ales ist relativische. Ako ćeš gledat brojeve, čak i mjerenja neka, mogli bi oni bit isti. 

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.1.2020 14:15 (Filox).
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
minarelli kaže...
dabar_solta_V2 kaže...

edit: jel ono prerađena plastična vodovodna cjev na onome kabelu?

 

Meni se čini da je, a vidim ima i tipli za ormare 

 Pa? Nadam se da ste i ti i dabar pročitali članak, jer je dosta toga objašnjeno. Trebao mu je drveni komad, uzeo tipl, e. Logično, šta je trebao, rezat sekvoju i iskoristit samo onaj dio iz sredine? Ovde je smještaj svega bitniji od materijala koji okružuju žice, jer je dodirna površina žice i plastike minimalna, cilj mu je bio da žica šta više bude okružena zrakom, ne izolatorom.

 

S obzirom da je čovjek cijeli u rezonancama i materijalima, budi siguran da je istestirao i tu plastiku i te drvene tiple prije korištenja. Očito mu vibriraju na dobrim vibracijama, kao Ana Bučević.

 

Ovaj tip bi se trebao svidit dabru, od nekih stvari šta ima doma radi ezoterične kabele koji se skupo prodaju. Mogao bi nešto naučit od ovoga.

Live long and prosper.
5 godina
offline
Vaš audio kutak
Live long and prosper.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
Filox kaže...
minarelli kaže...
dabar_solta_V2 kaže...

edit: jel ono prerađena plastična vodovodna cjev na onome kabelu?

 

Meni se čini da je, a vidim ima i tipli za ormare 

 Pa? Nadam se da ste i ti i dabar pročitali članak, jer je dosta toga objašnjeno. Trebao mu je drveni komad, uzeo tipl, e. Logično, šta je trebao, rezat sekvoju i iskoristit samo onaj dio iz sredine? Ovde je smještaj svega bitniji od materijala koji okružuju žice, jer je dodirna površina žice i plastike minimalna, cilj mu je bio da žica šta više bude okružena zrakom, ne izolatorom.

 

S obzirom da je čovjek cijeli u rezonancama i materijalima, budi siguran da je istestirao i tu plastiku i te drvene tiple prije korištenja. Očito mu vibriraju na dobrim vibracijama, kao Ana Bučević.

 

Ovaj tip bi se trebao svidit dabru, od nekih stvari šta ima doma radi ezoterične kabele koji se skupo prodaju. Mogao bi nešto naučit od ovoga.

 

Ma pročitao sam davno taj članak, nisam posro čovjeka svaka čast na trudu, al to sve mi je too much, djeluje mi malo isforsirano, ponavljam nisam mrzitelj kabela, nego treba imat neku granicu, kaj je slijedeće, kabel od spojenih komada kanalizacijske cijevi 

5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
minarelli kaže...
Filox kaže...

S obzirom da je čovjek cijeli u rezonancama i materijalima, budi siguran da je istestirao i tu plastiku i te drvene tiple prije korištenja. Očito mu vibriraju na dobrim vibracijama, kao Ana Bučević.

 

Ovaj tip bi se trebao svidit dabru, od nekih stvari šta ima doma radi ezoterične kabele koji se skupo prodaju. Mogao bi nešto naučit od ovoga.

 

Ma pročitao sam davno taj članak, nisam posro čovjeka svaka čast na trudu, al to sve mi je too much, djeluje mi malo isforsirano, ponavljam nisam mrzitelj kabela, nego treba imat neku granicu, kaj je slijedeće, kabel od spojenih komada kanalizacijske cijevi 

 A gle, ako će komad kanalizacijske cijevi dat ultimativan zvuk... Jebiga, ja bi je montirao. Hahahaha...

 

Je, i meni je djelovalo too much, slažem se, jako ružno, ali kad sam čitao šta je radio i zašto, onda mi je jasnije. Iako, nekako mislim da ono nije završen proizvod, jer se može druga boja uzet, možda bi se čak smjelo i oklopit sve u neku mrežicu, ako ne bi utjecalo na rezonance i zvuk. Onda bi kabel već izgledao normalnije. Ono što je ovde veći problem je teško razumijevanje materije. Svak može razumit čisti bakar i čisto srebro. Svakome su jasne pozlate na spojevima. Ali rezonance i dodirivanje žice i izolatora, to već malo teže bude razumljivo. Meni je potpuno nerazumljivo, ali nije ovo prvi put da slušam o audio magiji, pa sam već naučio na neke izraze i što bi u teriji trebalo radit/zvučat. Kažem u teoriji, jer su ovo ipak preskupe stvari da bi ih tkao jednostavno bilo za isprobat, pa iako sam fasciniran svim tim izjavama i kao što rekoh, audio magijom, nemam pojma kako bi to trebalo zvučat. Da li to stvarno djeluje ili je preser? Ako djeluje jesu li razlike toliko sitne da se bespotrebno zamaramo s tim? Nemam pojma, ali mi je i dalje zanimljivo. Ko neki SF, ali opet nije. Kažem ja, kvantna fizika se tu uplela, neka audio magija.

 

Trust you me.

Live long and prosper.
16 godina
offline
Vaš audio kutak

Coat hanger :)

Što se kablova tiče, najviše poboljšanja u kvaliteti prijenosa analognog signala se osjeti prijelazom sa nebalansiranog na balansirani prijenos. Ovo ostalo je mlaćenje prazne slame.

I pity the fool.

 

Spominjao se 'neutralan zvuk', bojim se da nitko nije shvatio koncept neutralnosti, to jest transparencije, uređaja. Uređaj će dati neutralan zvuk onog trenutka kada input = output. Ako je output pojačan, kad se korigira faktor pojačanja, mora biti = input. Sve ostalo je farbanje i kupaca i zvuka. Ukoliko uređaj daje takav izlaz na npr sweep od 20 Hz do 20 kHz ili bijeli šum, neće se ništa dogoditi kad počne svirati filharmonija na tom uređaju ili tehnjava, whatever. Taj uređaj je tonski neutralan.

Sam koncept jako zbunjuje audiofile, jer je primjerice sama promjena zvučnice na gramofonu jako utjecala na boju zvuka reproduciranog medija, a da ne pričamo da je RIAA korekcija znala biti off po nekoliko decibela na nekom frekventnom rasponu, te je ista ploča znala zvučati drastično drugačije. Kazetari i magnetofoni su bili cijepljeni od toga, no tu je probleme donosio bias, dolby, kvaliteta te tip trake i azimut. Navikli na to da izvori zvuka zvuče drugačije, prenijeli su taj koncept na sve vezano uz audiofiliju - no istina je sasvim drugačija.

 

I opet dolazimo do nerazumijevanja elektrotehnike, how stuff really works, i uvođenja magije u sustav. Bez objašnjenja.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
Moj PC  
2 1 hvala 1
7 godina
offline
Vaš audio kutak

veseli i čudan neki dan, dap audio aktivni razglasni zvucnik na blagom servisu s "gainclone" lm3886 čipovima i to ni manje ni više nego tri paralelno(jer je napajanje skoro over voltage) za 4 oma bas/srednji i jedan za tweeter.

točno o ovome kolega tajo priča, čip inače namjenjen hifi-u, pametnom a ultra jeftinom šemom iskorišten za razglas s prakticki neuništivom izlaznom jedinicom dovoljne snage, naravno stradali kondenzatori jer su na 4 ćipa stavili samo 2x 6800uF, nekako sam ipak uspi ugurat 2x10KuF nipon chemi, za usporedbu diy hifi implementacija za radionu s 4kom istog čipa i s 8x4700uf lokalnih i 8x10KuF stabilizacijskih elektrolita. dodatno pitanje dali je neko vidi ovakav kvar na kondenzatoru,  vidi sam dosta ispaljenih al ovo mi je prvi "implodiran" sry na lošoj slici.

Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Father_Dougal kaže...

Coat hanger :)

Što se kablova tiče, najviše poboljšanja u kvaliteti prijenosa analognog signala se osjeti prijelazom sa nebalansiranog na balansirani prijenos. Ovo ostalo je mlaćenje prazne slame.

I pity the fool.

 

Spominjao se 'neutralan zvuk', bojim se da nitko nije shvatio koncept neutralnosti, to jest transparencije, uređaja. Uređaj će dati neutralan zvuk onog trenutka kada input = output. Ako je output pojačan, kad se korigira faktor pojačanja, mora biti = input. Sve ostalo je farbanje i kupaca i zvuka. Ukoliko uređaj daje takav izlaz na npr sweep od 20 Hz do 20 kHz ili bijeli šum, neće se ništa dogoditi kad počne svirati filharmonija na tom uređaju ili tehnjava, whatever. Taj uređaj je tonski neutralan.

Sam koncept jako zbunjuje audiofile, jer je primjerice sama promjena zvučnice na gramofonu jako utjecala na boju zvuka reproduciranog medija, a da ne pričamo da je RIAA korekcija znala biti off po nekoliko decibela na nekom frekventnom rasponu, te je ista ploča znala zvučati drastično drugačije. Kazetari i magnetofoni su bili cijepljeni od toga, no tu je probleme donosio bias, dolby, kvaliteta te tip trake i azimut. Navikli na to da izvori zvuka zvuče drugačije, prenijeli su taj koncept na sve vezano uz audiofiliju - no istina je sasvim drugačija.

 

I opet dolazimo do nerazumijevanja elektrotehnike, how stuff really works, i uvođenja magije u sustav. Bez objašnjenja.

 Je, coat hanger je nešto čega se uvijek sjetim. To stoji.

 

Meni osobno nije toliki problem shvatit, koliki mi je za izrazit se, jer ipak nisam završio FESB i nemam takvo stručno znanje, pa ne baratam ni sa svim izrazima. Je, često se i krivo izrazim, pa me netko ispravi. Složio bih se sa svim što si rekao, u teoriji. Input = output daje neutralni zvuk, stoji. Problem je što u niti jedan uređaj ne možemo uprit prstom i reć - evo ga, ovo je referenca neutralnosti, po ovome ćemo uspoređivat ostale. I problem je što sustv čini više komponenti, koje bi sve trebale bit jednako neutralne. U stvarnosti to jednostavno neće moć funkcionirat. Ili imaš neki dobar primjer uređaja?

 

Ne razumijem samo zašto bi bunilo nekoga razlika u zvuku, nakon što promijeni ZVUČNICU? Pa da, ona bi u cijelom sustavu najviše trebala promijenit boju zvuka. 

 

Nadam se da se ovo zadnje s uvođenjem maije u sustav ne odnosi na mene i moj izraz "audio magija"... To sam koristio za nešto što ne razumijem, što je meni magija. Jebiga, pa nismo svi dipl.ing. elektronike. Niti je ovo forum samo za dipl.ing el., ja na primjer uživam u raspravama s vama, i s onima koji se slažu samnom, a pogotovo s onima koji se ne slažu. 

 

Uostalom, kad smo kod magije, pa zar ti ne znaš za magični dim koji jednom kad izađe iz uređaja, uređaj je gotov? "Puuuf" and it's gone. Magic.

 

Live long and prosper.
9 godina
offline
Vaš audio kutak

Kako DOBRO zvuče ovi Mobile fidelity ripovi! Oduševljen sam. 

 

Hvala kolegi za link :)

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...

 

Gore navedena električna neutralnost (ulaz-izlaz=0) nikako ne povlači i akustičku neutralnost, a to je bio kamen spoticanja i tema rasprava. To tehnika danas radi bez ikakvih problema (električnu neutralnost).

 

Nije problem napraviti uređaj da ima navedene karakteristike ulaz-izlaz=0, pa je neutralan... je, OK, ali po samo nekim parametrima (električki).

Kolega gleda samo jednu stranu medalje, ali... postoji i druga strana, koju on, očito (namjerno ili slučajno) zapostavlja i stavlja "pod tepih", a to je akustička neutralnost.

 

Audio signal je po svojim karakteristikama električki signal, analogan ili digitalan. I tu priča staje što se tiče uređaja koji prenose i barataju isključivo električkim signalima.

Akustički parametri su važni isključivo kod uređaja koji barataju zvučnim valovima. Samo ime ti to kaže. To su zvučnici i slušalice.

Nemoj, molim te, miješati kruške i jabuke.

To su osnove, kako to ne znaš?

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.1.2020 19:13 (Father_Dougal).
Moj PC  
2 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Filox kaže...

 

Nadam se da se ovo zadnje s uvođenjem maije u sustav ne odnosi na mene i moj izraz "audio magija"... To sam koristio za nešto što ne razumijem, što je meni magija. Jebiga, pa nismo svi dipl.ing. elektronike. Niti je ovo forum samo za dipl.ing el., ja na primjer uživam u raspravama s vama, i s onima koji se slažu samnom, a pogotovo s onima koji se ne slažu. 

 

:) pod magijom smatram sve ono što čovjek ne zna, pa umjesto da se potrudi naučiti, dotično objašnjava proizvoljno izmišljenom budalaštinom.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
mislim da oprema neutralna u rangu ili mogunosti ljudskog sluha postoji, ali kolege tu se ne slažu, možda su u pravu, ma vjerovatno su u pravu, ali bez abx ne vjerujem nikome, audio nije religija ma koliko god se neki ljutili na to.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
nhooydz kaže...

Kako DOBRO zvuče ovi Mobile fidelity ripovi! Oduševljen sam. 

 

Hvala kolegi za link :)

 

 

 Di je taj link??

AUDIOFIL
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
.

...

 

Na krajnje, "akustičke" uređaje (zvučnike), priključi, recimo, redom 10 različitih "električki neutralnih" uređaja, dakle - pojačala i - dobit ćeš 10 različitih karaktera zvuka... a sva se poačala, električki "neutralna", kako govorimo. Na isti zvučnik 10 pojačala - 10 različitih karaktera zvuka. A svi su "neutralni" u svojim segmentima mjerenja. O tome pričam.

Ali, nisu u svojim sferama akustike neutralna, mada, OK, znamo svi, da ona rade samo sa električnim signalima, ali... ali sudjeluju sa tom elektronikom i elektrikom u stvaranju signala koj se kasnije manifestira kao zvuk. i tu je kvaka!

 

 ovo sta pricas je kontradiktorno, ako pojacalo mjenja signal onda nije neutralno, ne moze u isto vrijeme bit neutralno po mjerenjima a mjenjat signal i to u tolikoj mjeri da čuješ ušima preko zvučnika u nekoj prostoriji. (iako bi se dalo raspravljat da je samo pojačanje promjena istog signala)

isto tako energija se ne može stvarat iz nicega a signal je energija, energija može samo mjenjat oblik pa su pojačala zapravo napajanja modulirana ulaznim malim elektrickim signalom (odatle i pojačanje) s npr mikrofona (pretpostavljam da znaš odakle električki signal u mikrofonu).
mislim da se tu lagano "manifestira" u cemu je problem.

o granici čujnosti bi se dalo raspravljat ali ne bez propisni izvedenih abx ili double blind testova u kontroliranim uvjetima.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
šta da radiš da pročitam s razumjevanjem?
1. nemoj pisat dvosmislene i nepotrebno duge postove.
2. okani se izjava "samo potvrđuje da nemam slušnog iskustva" i slicnih
3. nemoj uspoređivat audio s npr autima jer to nema smisla iako dobro zvuči.
4. kad te se pita da objasniš nešto objasni to šta te se pitalo ne nešto nevezano tipa ovi stakleni kondenzatori.

za pocetak objasni kako to električki neutralno pojačalo ima "karakter zvuka", isto ako nije problem objasni na šta misliš kad rečeš karakter zvuka dali misliš na raspon frekvencije ili nešto treče.

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Vaš audio kutak

Hocu dobiti šta ako FLAC pjesme spržim na cd kao audio cd? tajo1960 

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...
šta da radiš da pročitam s razumjevanjem?
1. nemoj pisat dvosmislene i nepotrebno duge postove.
2. okani se izjava "samo potvrđuje da nemam slušnog iskustva" i slicnih
3. nemoj uspoređivat audio s npr autima jer to nema smisla iako dobro zvuči.
4. kad te se pita da objasniš nešto objasni to šta te se pitalo ne nešto nevezano tipa ovi stakleni kondenzatori.

za pocetak objasni kako to električki neutralno pojačalo ima "karakter zvuka", isto ako nije problem objasni na šta misliš kad rečeš karakter zvuka dali misliš na raspon frekvencije ili nešto treče.

 Bože, bože, šta ste nedokazani svi skupa...

 

Električki neutralno ima onakav karakter zvuka kako zvuči u sustavu. Možeš ti govorit da je neutralno, toplo, hladno, možeš imat grafove kakve hočeš, ali najbitnije je kako zvuči u sustavu. Ja kad koristim izraz "neutralno", ja ne pričam o grafovima, ne pričam o mjerenjima, niti o elektrikoj neutralnosti. Ja pričam o zvuku. A zvuk se opisuje sljedećim izrazima: topal, hladan, neutralan. Dalje se može razgovarat o zvučnoj slici: široka, bogata, raskošna, detaljna, precizna ili obrnuto od svega toga. 

 

Kad netko kaže da zvuči "poprilično neutralno", to znači da se ne primječuju neka prevelika odstupanja prema "toplom" ili "hladnom" zvuku. To je, naravno, subjektivno, jer ono što ja smatram da zvuči neutralno, možda sam ja u krivu i možda bi netko drugi to okarakterizirao kao topli ili hladni zvuk. Ja svoje mišljenje o zvuku nekog uređaja temeljim isključivo na svom iskustvu i usporedbi s uređajima i sustavima koje sam ja osobno poslušao do sada.

 

Previše se hvatate nekih detalja u svakom postu, smirite se malo.

 

Dabre, nitko na ovome svijetu (osim možda tebe) kad priča o KARAKTERU zvuka ne misli na grafove, frekvencije i mjerenja. Karakter je rezerviran za izraze koje sam gore naveo, toplo, hladno, precizno, muljavo... Mjerenja i frekvencijski odazivi su mjerenja i frekvencije, ne karakter zvuka. 

 

Hoćeš primjer: evo pokušavam pronači mjerenja nekog GatoAudio pojačala, pa na žalost ne mogu. To je skupa, vrhunska D-klasa pojačala (3-4000 eura), siguran sam da će graf bit jako precizan i poprilično električki neutralan. Ako nađem mjerenja kakava, postavit ću. A karakter zvuka tog pojačala je bio jako hladan, ali precizan. Puno detalja, jako precizno, ali sterilno i hladno. To je opis karaktera zvuka.

 

https://www.stereo.de/hifi-test/produkt/gato-amp-150-1264

 

Našao i graf. Aj sad neka mi netko od vas dvojice grafičara pojasni detaljno ovaj graf. Kakav karakter zvuka vidite ovde i što mi možete reć iz ovog mjerenja? Hvala.

 

Da li je razumljivo to što sam gore napisao? Nadam se da je razumljivo.

 

A sad chill the fuck down everyone.

 

 

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.1.2020 14:35 (Filox).
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
nhooydz kaže...

Hocu dobiti šta ako FLAC pjesme spržim na cd kao audio cd? tajo1960 

 Ne bi trebao ništa ni bolje ni lošije dobit. Kvaliteta se može gubit prilikom kompresije, ako nije loosless i ako se ne radi pažljivo. Kod raspakiravanja bi sve trebalo ostati identično, bez promjena.

Live long and prosper.
14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...
šta da radiš da pročitam s razumjevanjem?
1. nemoj pisat dvosmislene i nepotrebno duge postove.
2. okani se izjava "samo potvrđuje da nemam slušnog iskustva" i slicnih
3. nemoj uspoređivat audio s npr autima jer to nema smisla iako dobro zvuči.
4. kad te se pita da objasniš nešto objasni to šta te se pitalo ne nešto nevezano tipa ovi stakleni kondenzatori.

za pocetak objasni kako to električki neutralno pojačalo ima "karakter zvuka", isto ako nije problem objasni na šta misliš kad rečeš karakter zvuka dali misliš na raspon frekvencije ili nešto treče.
 

1. zašto nebi pisao, ti si ovdje netko ko će mu to zabraniti dok istovremeno tupiš jedno te isto?

2. s tim ti je sve rekao, nemaš nikakvog iskustva

3. zašto ne, on ih  je vozio 100 ti nijedan?

4. nije ti palo napamet da većinu nas ovdje zanima kvaliteta zvuka a ne pojedini dio u pojačalu?

 

kao karakter zvuka je već nekoliko puta pisano u ovoj temi, imaš potrebu da ti se opet ponovi?

Jasno da ti to ne razumiješ jer u garaži mjerkaš instrumentima umjesto, kao što sam ti nebrojeni broj puta napisao, odeš u trgovinu i poslušaš nešto.

 

Bez pokrića, tupljenje bez pokrića.

 

T ii tebi slična nekolicina ovdje stalno proziva za neznanje u polju elektronike.

Kog to briga ovdje?

Mene to niti najmanje ne zanima, no to umanjuje moju sposobnost da čujem razliku?

Mene ni najmanje ne zanima koji su dijelovi ovjesa auta, no to umanjuje moju sposobnost da kažem da, ovaj je udobniji.

 

Smiješni ste momci, zbilja smiješni...

 

7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
svjestan sam jako dobro da kad stavim filter više vrjednosti nego je potreban na neku d klasu da ču dobit "topal" zvuk , ali sam u isto vrijeme svjestan da je taj "topal" zvuk takav zbog npr -1dB na 20KHz, kojih kasnije i potvdrim s mjerenjem.


kolega gore tvrdi da zvuk može bit npr "topal" bez te mjerljive razlike a ja jednostavno tvdrim da je to laž.


5 godina
offline
Vaš audio kutak

Dabre, molim te, aj mi pojasni zašto si sad na ovaj zadnji post opalia minus?

 

Em sam se po ure trudia pronać graf za ovo pojačalo, em sam ga ima doma par tjedana i osobno ga slušao. Šta još očeš od primjera da ti dokažem? Po grafu izgleda jako neutralno, ako ja dobro vidim. Zvuk je užasan, hladan, sterilan, neprirodan. Sve ono uz šta ne bi vezivao opise "prirodno" i "neutralno", kad opisujem ZVUK. Ne graf, ne način izrade, ne mjerenja. Zvuk. 

 

Sigurno ću se i drugi put ovako trudit i kopat grafove, da možemo ljudski komunicirat, a ovo mi nije prvi put da kopam i tražim mjerenja, da mogu i tebi dat nešto oko čega možemo pričat.

Live long and prosper.
Moj PC  
0 1 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...
svjestan sam jako dobro da kad stavim filter više vrjednosti nego je potreban na neku d klasu da ču dobit "topal" zvuk , ali sam u isto vrijeme svjestan da je taj "topal" zvuk takav zbog npr -1dB na 20KHz, kojih kasnije i potvdrim s mjerenjem.


kolega gore tvrdi da zvuk može bit npr "topal" bez te mjerljive razlike a ja jednostavno tvdrim da je to laž.

 OK, ja sam ti dao graf i rekao osobno mišljenje nakon dužeg slušanja tog pojačala.

 

Da li se moj opis karaktera zvuka slaže s onim što ti vidiš u mjerenjima?

Live long and prosper.
5 godina
offline
Vaš audio kutak

Ja stvarno ne razumin više... 

 

Super su ti argumenti dabre, odlično si mi sve pojasnio, pogotovo ovo s grafom. Ne znam jel ti misliš da te trollam ili šta, pa mi samo lupaš minuse na apsolutno sve sta napisem, ali ne želiš odgovorit na jednostavno postavljeno pitanje. Konretno. E, sad mi je sve jasnije, pa hvala, ko da si odgovorio.

 

Pozz.

Live long and prosper.
Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Vaš audio kutak

Sve lijepo rečeno, no ovdje je drugi problem.

Njih nekolicina nas uvjerava da nema razlike u komponentama, da sva pojačala npr zvuče isto.

Mi njih trebamo uvjeravati u suprotno?

Ne, neka skupe iskustva pa onda možemo debaitrati, ovako ne.

 

Nitko od nas njih ne uvjerava u ništa niti ih dira.

 

Ta ekipa napada nas koji guštamo u muzici slušajući svoje sustave i davajući ovdje usporedbe, konstantno napada i traži da mi njima damo objašnjenja za ovo ili ono.

Ja po prirordi nisam bezobrazna osoba, no ovdje jesam malo bezobrazniji, jer drgačije sa određenim virtualnim osobama niti ne možeš.

 

Kada vidim post, ma kakve razlike, objasni mi boju zvuka itd, od osobe koja nema iskustva nego teorije, reagiram.

 

 

 

 

 
1 1 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Dead kaže...

A zašto se sve ovo polemiziranje ne bi razvilo u nešto drugo. Naime, u pojedinim audio-časopisima (npr. Stereophile) kad se vrši osvrt na neku komponentu uvijek imamo dva pogleda na istu. Jedan je onaj slušateljski gdje recenzent opisuje izgled, vanjsku i unutarnju konstrukciju te daje svoj doživljaj zvuka na temelju slušnog testa komponente spojene na njegov osobni referentni sustav. Usporedno s ovim pogledom ide onaj drugi, tehnički, poduprt s brojnim grafovima nastalim na radnom stolu na kojem recenzent testira komponentu spajajući je s mjernim uređajima. Tu se mogu vidjeti sve vrline i mane s tehničkog aspekta. Zna se desiti da je "tehničar" uočio mane u recimo frekvencijskom grafu, a da se to nije pokazalo uopće lošim "slušatelju". To sad ovisi o sklonosti "slušatelja" ka određenom tipu zvuka npr. ako preferira topao zvuk onda mu nije bitno da graf pokazuje pad od decibela ili dva na 15-18 kHz. Jedino što ipak mora u svom osvrtu napisati da dotična komponenta stvara topao zvuk pa tko voli nek izvoli. E bilo bi dobro da se ove polemike na ovom izvrsnom forumu kreću u tom smjeru jer očigledno imamo i "slušatelja" i "tehničara", vrlo vrijednih i iskusnih pa je šteta da dolazi do prepirki. Ja s guštom pratim postove jer se ima što naučiti, ali ne sudjelujem u prepucavanju. Iz sinergije ova dva pogleda bi se dalo izvući još više saznanja. Kolege dabar i father_dougal mi izgledaju da tehničku stranu imaju u malom prstu dok s druge strane kolege tajo, Zoki, filox, volegradele...imaju iskustva u slušanju brojnih komponenti i sustava. Ja sam između, volim oba pogleda, a pošto u ni jednom nisam napredan, volim učit.

 Ja se slažem u potpunosti s tobom. Zato se trudim, pa potražim ovakve tehničke stvari, da mogu shvatit i ja tu tehničku stranu i da povežemo ova "dva tabora". Ko HDZ i SDP smo... Samo vidiš kako to ispadne, ja sat vremena tražim i čitam članke po netu, da mogu komentirat nešto, a onda samo dobijem minus i ignoriranje. I di to vodi, kakva je to onda rasprava? Samo ispadam glup.

 

Da se razumijemo, ja bi volio da znam o elektronici ko dabar i father, ali ovako sigurno neću ništa naučit. Šteta.

 

Isto tako je šteta što netko s ovakvim tehničkim znanjem ne želi nešto novo prihvatit, bar isprobat, pa onda reć da smo debili i da smo u krivu. Teška šteta.

Live long and prosper.
Moj PC  
0 1 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice