Izgradnja nove kuće

poruka: 42
|
čitano: 20.530
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Izgradnja nove kuće

Pozdrav svima.
Htio bih s forumašima podijeliti svoju frustraciju koja me snašla oko gradnje kuće.
Dakle zaručnica i ja planiramo graditi kuću, plac možemo dobiti za 5.000 € (prodaje ga grad) oko 560 m2 je. Pošto se radi o Belišću zemljište se prodaje po toj cijeni i to je sve ok.
Odlazak u banku, možemo dobiti kredit bez problema što se tiče rate i kreditne sposobnosti jer oboje radimo i imamo dobra primanja. Ali sad najbitina stvar, ne možeš graditi novu kuću ako ne staviš hipoteku na drugu nekretninu!? Da ne govorim o bankama omjeri su 1:1 ili 1:1.1 itd... sve ovisi od banke. Dakle za kredit od oko 80.000 € bih morao dati hipoteku na nekretninu/e koje su 80.000€ ili 30-50% vrijednosti zemljišta. I sad pričamo sa službenicom i kažem joj da nam je to prva nekretnina i da nemamo mogućnosti dati pod hipoteku nešto tako. Ali da nije problem da kuća kad se izgradi da bude pod hipotekom, e to nije moguće. Postoji sustav osiguranja koji je mjesečno skoro kao i rata kredita! Dakle dvoje mladih ljudi s jako dobrim primanjima i željom da izgrade svoj dom nemaju tu mogućnost jer eto banke nemaju instrument osiguranja osim hipoteke na nečiju drugu imovinu dok se ova ne izgradi. Mislim stvarno užas. Roditeljske kuće ne želimo pod hipoteku jer nedaj Bože da se za vrijeme izgradnje nešto dogodi i da ne izgradimo kuću pa da roditelji završe na ulici. Eto stvarno sam frustriran stanjem u državi.
Opcije su do 300.000 kn bez hipoteke (to nije dovoljan iznos za izgradnju kuće i uređenje)

Kupnja stare kuće pa renoviranje. Onda je hipoteka odmah na tu nekretninu.
Obje opcije su mi neprihvatljive jer želimo svoju kuću iz snova, a ne srediti neku kuću koju je netko radio za sebe...

16 godina
neaktivan
offline
Re: Izgradnja nove kuće
ParaNO1d kaže...

Pozdrav svima.
Htio bih s forumašima podijeliti svoju frustraciju koja me snašla oko gradnje kuće.
Dakle zaručnica i ja planiramo graditi kuću, plac možemo dobiti za 5.000 € (prodaje ga grad) oko 560 m2 je. Pošto se radi o Belišću zemljište se prodaje po toj cijeni i to je sve ok.
Odlazak u banku, možemo dobiti kredit bez problema što se tiče rate i kreditne sposobnosti jer oboje radimo i imamo dobra primanja. Ali sad najbitina stvar, ne možeš graditi novu kuću ako ne staviš hipoteku na drugu nekretninu!? Da ne govorim o bankama omjeri su 1:1 ili 1:1.1 itd... sve ovisi od banke. Dakle za kredit od oko 80.000 € bih morao dati hipoteku na nekretninu/e koje su 80.000€ ili 30-50% vrijednosti zemljišta. I sad pričamo sa službenicom i kažem joj da nam je to prva nekretnina i da nemamo mogućnosti dati pod hipoteku nešto tako. Ali da nije problem da kuća kad se izgradi da bude pod hipotekom, e to nije moguće. Postoji sustav osiguranja koji je mjesečno skoro kao i rata kredita! Dakle dvoje mladih ljudi s jako dobrim primanjima i željom da izgrade svoj dom nemaju tu mogućnost jer eto banke nemaju instrument osiguranja osim hipoteke na nečiju drugu imovinu dok se ova ne izgradi. Mislim stvarno užas. Roditeljske kuće ne želimo pod hipoteku jer nedaj Bože da se za vrijeme izgradnje nešto dogodi i da ne izgradimo kuću pa da roditelji završe na ulici. Eto stvarno sam frustriran stanjem u državi.
Opcije su do 300.000 kn bez hipoteke (to nije dovoljan iznos za izgradnju kuće i uređenje)

Kupnja stare kuće pa renoviranje. Onda je hipoteka odmah na tu nekretninu.
Obje opcije su mi neprihvatljive jer želimo svoju kuću iz snova, a ne srediti neku kuću koju je netko radio za sebe...

 Hihih, totalno se vidi da vam je gradnja kuće nepoznata.

Cim date izraditi glavni projekt, napravit cete x kompromisa, a onda kad krene gradnja cete skuziti da ste nadišli neke ideje i sad bi to vi drugačije.

A kad krenete koristiti kucu, e tek onda vam se jave ideje za promjene i "eh da smo znali bolje" prije :D

No, to je sve draž gradnje svoje "kuće iz snova".

Što se tiče banaka, jebiga, on se osiguravaju na sve moguće načine.

Upravo si i ti sam rekao: "u slučaju da se nešto dogodi za vrijeme gradnje..."
A to ti je bar min 3-4 godine.

A stvarno se puno toga može dogoditi.

Zato i banke hoće osiguranje s nečime što je sad postojeće i da se prodati.

Gradite postepeno s novcima koje možete dobiti bez da se zakopate do grla.

Ako imate sad gdje živjeti, polako mjesec po mjesec skucavajte lovu i kak skupite tak gradite.

Neće sve biti gotovo do sljedeće godine ali kroz 5-6 godina ćete biti pod krovom i useljivim prizemljem.

 

 

Psssssst Zecovi spavaju
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.9.2017 14:14 (angel of fire).
16 godina
online
Re: Izgradnja nove kuće
ParaNO1d kaže...

...Roditeljske kuće ne želimo pod hipoteku jer nedaj Bože da se za vrijeme izgradnje nešto dogodi i da ne izgradimo kuću pa da roditelji završe na ulici...

A banka to želi puno manje od vas. Zato i ne da.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Izgradnja nove kuće
ParaNO1d kaže...


Obje opcije su mi neprihvatljive jer želimo svoju kuću iz snova,

 Smisao cijelog posta ti je u ovoj rečenici. Nešto ćeš morati žrtvovati.

 

 

*Da sam na tvom mjestu izbjegao bih savjet kolege Angel of fire jer ćeš postati rob te "kuće iz snova". Svaku paru koju uštediš utrošiti ćeš na gradnju i tako 10 -15 godina. Solucija prizemlje, pa prvi, drugi kat je recept za ugradit život u hrpu cigala i betona. Razmisli

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.9.2017 14:30 (maximilian).
16 godina
offline
Re: Izgradnja nove kuće

Naravno da... uvijek je nešto kod nas... Imate li kakvih iskustava s montažnom kućom? Gleda li se hipoteka na isti način? Pošto izgradnje traje jako kratko?

To nikako i ne želim. Ili ću napravitii sve sad ili neću ni raditi. Ne želim godinama raditi stalno na kući i stalno biti opterećen time.

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.9.2017 14:36 (ParaNO1d).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Izgradnja nove kuće

Za hipoteku ne znam kod montažnih ali kvalitetne montažne koštaju gotovo isto kao i klasična gradnja s time da moraš računati na znatno veći gubitak vrijednosti kod eventualne prodaje. Gradiš kuću u Slavoniji gdje je općenito cijena m2 mizerna, kupi neku staru kuću za malu lovu, riješio si se komunalija i sl. te s tim uštedio hrpu novaca i živaca. Uređuj ju malo po malo.

16 godina
online
Re: Izgradnja nove kuće
ParaNO1d kaže...

Naravno da... uvijek je nešto kod nas... Imate li kakvih iskustava s montažnom kućom? Gleda li se hipoteka na isti način? Pošto izgradnje traje jako kratko?

To nikako i ne želim. Ili ću napravitii sve sad ili neću ni raditi. Ne želim godinama raditi stalno na kući i stalno biti opterećen time.

Imam dva primjera s montažnima, obje kuće su vrlo dobre i banka je pokrila kreditima.

Možeš možda vidjeti hoće li banka kreditirati gradnju koju radi građevinska tvrka te financirati preko njih, no računaj tu ne sve detalje - projekte, troškovnike, građevne knjige...

16 godina
offline
Re: Izgradnja nove kuće

Imam roditeljsku kuću koja je spojena s drugom kućom gdje je baka, dakle 2 kuće na velikoj parceli pa ako samo renoviram ostajm u roditeljskoj i sredit ću je, a oni će preći u drugu. Samo to mi je bila zadnja opcija jer smo htjeli živiti sami. I ovako bi ali bi imali zajedničko dvorište.

16 godina
online
Re: Izgradnja nove kuće
ParaNO1d kaže...

Imam roditeljsku kuću koja je spojena s drugom kućom gdje je baka, dakle 2 kuće na velikoj parceli pa ako samo renoviram ostajm u roditeljskoj i sredit ću je, a oni će preći u drugu. Samo to mi je bila zadnja opcija jer smo htjeli živiti sami. I ovako bi ali bi imali zajedničko dvorište.

A dići hipoteku na tu kuću pa poslije prebaciti?

16 godina
offline
Re: Izgradnja nove kuće
Old Iggy kaže...
ParaNO1d kaže...

Imam roditeljsku kuću koja je spojena s drugom kućom gdje je baka, dakle 2 kuće na velikoj parceli pa ako samo renoviram ostajm u roditeljskoj i sredit ću je, a oni će preći u drugu. Samo to mi je bila zadnja opcija jer smo htjeli živiti sami. I ovako bi ali bi imali zajedničko dvorište.

A dići hipoteku na tu kuću pa poslije prebaciti?

Pitanje je koliko ona vrijedi, a drugo. Ako vraćam hipoteku na novu kuću kad se završi, plaćam 1% vrijednosti kredita. A kao što sam prije napisao ako se za vrijeme nove kuće dogodi nešto, ostajem bez nove kuće i roditeljske. Jer kuća neće biti gotovoa 7,8 mjeseci u najboljem slučaju.

16 godina
online
Re: Izgradnja nove kuće
ParaNO1d kaže...
Old Iggy kaže...

A dići hipoteku na tu kuću pa poslije prebaciti?

Pitanje je koliko ona vrijedi, a drugo. Ako vraćam hipoteku na novu kuću kad se završi, plaćam 1% vrijednosti kredita. A kao što sam prije napisao ako se za vrijeme nove kuće dogodi nešto, ostajem bez nove kuće i roditeljske. Jer kuća neće biti gotovoa 7,8 mjeseci u najboljem slučaju.

A gle, ne možeš prebaciti cijeli rizik na banku.

16 godina
offline
Re: Izgradnja nove kuće
Old Iggy kaže...
ParaNO1d kaže...
Old Iggy kaže...

A dići hipoteku na tu kuću pa poslije prebaciti?

Pitanje je koliko ona vrijedi, a drugo. Ako vraćam hipoteku na novu kuću kad se završi, plaćam 1% vrijednosti kredita. A kao što sam prije napisao ako se za vrijeme nove kuće dogodi nešto, ostajem bez nove kuće i roditeljske. Jer kuća neće biti gotovoa 7,8 mjeseci u najboljem slučaju.

A gle, ne možeš prebaciti cijeli rizik na banku.

Jasno mi je ali da ne postoji model osiguranja koji neće tražiti neku drugu nekretinu pa ono. Mislim ipak je namjenski kredit, ne dobijem keš pa ono. Vidit ću još...

16 godina
online
Re: Izgradnja nove kuće
ParaNO1d kaže...
Old Iggy kaže...

A gle, ne možeš prebaciti cijeli rizik na banku.

Jasno mi je ali da ne postoji model osiguranja koji neće tražiti neku drugu nekretinu pa ono. Mislim ipak je namjenski kredit, ne dobijem keš pa ono. Vidit ću još...

Sumnjam da postoji išta imalo blisko tome. Zato to i je problem.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Izgradnja nove kuće
maximilian kaže...
ParaNO1d kaže...


Obje opcije su mi neprihvatljive jer želimo svoju kuću iz snova,

 Smisao cijelog posta ti je u ovoj rečenici. Nešto ćeš morati žrtvovati.

 

 

*Da sam na tvom mjestu izbjegao bih savjet kolege Angel of fire jer ćeš postati rob te "kuće iz snova". Svaku paru koju uštediš utrošiti ćeš na gradnju i tako 10 -15 godina. Solucija prizemlje, pa prvi, drugi kat je recept za ugradit život u hrpu cigala i betona. Razmisli

 Nije to sistem ovih gastarbajtera, koji su zidalu kućerine za 6 pokoljenja, već si dati rok od xy godina da se stvar zgotovi tempom koji dopuštaju "dobra primanja".

Uostalom, nek gradi kak hoce, ak je toliko siguran u vraćanje kredita nek zaduži starce.

A to vidimo, baš i nije što je onda malo licemjerno zamjerati banci.

 

Psssssst Zecovi spavaju
16 godina
neaktivan
offline
Re: Izgradnja nove kuće
ParaNO1d kaže...
Old Iggy kaže...
ParaNO1d kaže...

Imam roditeljsku kuću koja je spojena s drugom kućom gdje je baka, dakle 2 kuće na velikoj parceli pa ako samo renoviram ostajm u roditeljskoj i sredit ću je, a oni će preći u drugu. Samo to mi je bila zadnja opcija jer smo htjeli živiti sami. I ovako bi ali bi imali zajedničko dvorište.

A dići hipoteku na tu kuću pa poslije prebaciti?

Pitanje je koliko ona vrijedi, a drugo. Ako vraćam hipoteku na novu kuću kad se završi, plaćam 1% vrijednosti kredita. A kao što sam prije napisao ako se za vrijeme nove kuće dogodi nešto, ostajem bez nove kuće i roditeljske. Jer kuća neće biti gotovoa 7,8 mjeseci u najboljem slučaju.

 To bi bila jako kvalitetna gradnja samo s obzirom na svu vlagu koja bi ostala zarobljena u zidovima u tak kratkom roku gradnje.

Gdje toliko zuris, zasto mora biti već sutra gotovo?

Gdje ste bili do sada da vam je sad puhnulo tak brza i nagla gradnja?

Psssssst Zecovi spavaju
16 godina
offline
Re: Izgradnja nove kuće
angel of fire kaže...
maximilian kaže...
ParaNO1d kaže...


Obje opcije su mi neprihvatljive jer želimo svoju kuću iz snova,

 Smisao cijelog posta ti je u ovoj rečenici. Nešto ćeš morati žrtvovati.

 

 

*Da sam na tvom mjestu izbjegao bih savjet kolege Angel of fire jer ćeš postati rob te "kuće iz snova". Svaku paru koju uštediš utrošiti ćeš na gradnju i tako 10 -15 godina. Solucija prizemlje, pa prvi, drugi kat je recept za ugradit život u hrpu cigala i betona. Razmisli

 Nije to sistem ovih gastarbajtera, koji su zidalu kućerine za 6 pokoljenja, već si dati rok od xy godina da se stvar zgotovi tempom koji dopuštaju "dobra primanja".

Uostalom, nek gradi kak hoce, ak je toliko siguran u vraćanje kredita nek zaduži starce.

A to vidimo, baš i nije što je onda malo licemjerno zamjerati banci.

 

Nije mi cilj ne vraćati kredit nego samo kažem da ne želim uzeti hipoteku na roditeljsku kuću da bih radio svoju ako to nije jedina mogućnost. Ne znam gdje sam napisao da ne planiram plaćati kredit no dobro. A uostalom nisam toliko sebičan da ne razmišljam o drugima koji će ostati na ulici ako se kuća ne dovrši zbog nekog razloga. To se odnosilo na smrtni slučaj ili nešto, a ne ideja da ne plaćam svoj kredit.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Izgradnja nove kuće
ParaNO1d kaže...

... Bilo je predugačko da citiram

 Koliko sam ja shvatio iz tvoje priče, ti želiš banci za novce garantirati nekretninom koju ćeš tek izgraditi, odnosno koja trenutno ne postoji?

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
16 godina
online
Re: Izgradnja nove kuće
ParaNO1d kaže...

 

Nije mi cilj ne vraćati kredit nego samo kažem da ne želim uzeti hipoteku na roditeljsku kuću da bih radio svoju ako to nije jedina mogućnost. Ne znam gdje sam napisao da ne planiram plaćati kredit no dobro. A uostalom nisam toliko sebičan da ne razmišljam o drugima koji će ostati na ulici ako se kuća ne dovrši zbog nekog razloga. To se odnosilo na smrtni slučaj ili nešto, a ne ideja da ne plaćam svoj kredit.

Moram priznati da mi nije jasno kako si zamislio cjelokupan rizik prebaciti na banku.

Banku ne zanima smrtni slučaj, gubitak posla, odlazak u Njemačku... Nju zanima povrat investicije u ratama ili kućom u cjelini.

16 godina
offline
Re: Izgradnja nove kuće
JozoBozo121 kaže...
ParaNO1d kaže...

... Bilo je predugačko da citiram

 Koliko sam ja shvatio iz tvoje priče, ti želiš banci za novce garantirati nekretninom koju ćeš tek izgraditi, odnosno koja trenutno ne postoji?

Da. Mislim i tako za novac moram dostaviti sve dozvole papirologije, troškovnik i račune kako budem što trošio. Dakle ne postoji nikakva šansa da se novac troši nenamjenski. Pa ne znam onda čemu tolika potreba da uz sve to moram dati i drugu nekretninu pod hipoteku.

16 godina
online
Re: Izgradnja nove kuće
ParaNO1d kaže...
JozoBozo121 kaže...
ParaNO1d kaže...

... Bilo je predugačko da citiram

 Koliko sam ja shvatio iz tvoje priče, ti želiš banci za novce garantirati nekretninom koju ćeš tek izgraditi, odnosno koja trenutno ne postoji?

Da. Mislim i tako za novac moram dostaviti sve dozvole papirologije, troškovnik i račune kako budem što trošio. Dakle ne postoji nikakva šansa da se novac troši nenamjenski. Pa ne znam onda čemu tolika potreba da uz sve to moram dati i drugu nekretninu pod hipoteku.

Problem je što s tim ako ti staneš s plaćanjem u nekom trenutku.

Recimo, potrošiš 80% sredstava, banka to na tržištu može ponuditi za djelić uloženog.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Izgradnja nove kuće
ParaNO1d kaže...
JozoBozo121 kaže...
ParaNO1d kaže...

... Bilo je predugačko da citiram

 Koliko sam ja shvatio iz tvoje priče, ti želiš banci za novce garantirati nekretninom koju ćeš tek izgraditi, odnosno koja trenutno ne postoji?

Da. Mislim i tako za novac moram dostaviti sve dozvole papirologije, troškovnik i račune kako budem što trošio. Dakle ne postoji nikakva šansa da se novac troši nenamjenski. Pa ne znam onda čemu tolika potreba da uz sve to moram dati i drugu nekretninu pod hipoteku.

 Banka proslijedi pare građevinarima, tvrtka propadne.

Gdje su pare onda, gdje banka a gdje ti u toj priči?

S obzirom na tvoju situaciju, ne zelis zaduziti nekretninu od staraca, a svoje nemas.

Jedna od opcija ti je nenamjenski i gradnja nekakve prizemnice, pa se lako doda kat kroz par godina ako ce vam trebati.

Sto fali toj ideji?

Ja sam zadnji koji bi predlagao nekakve 3-katnice kojima se završetak nikad ne ostvari, ali prizemlje od 70-80 kvadrata je cist okej rjesenje za dvoje mladih ljudi, a onda ako se ikad ukaze potreba, najmanji je problem skinuti krov i nadozidati 1 kat u maltene mjesec dana.

Psssssst Zecovi spavaju
15 godina
offline
Izgradnja nove kuće

Trebao si tražiti nenamjenski ( svi pričaju puno skuplji od namjenskog - malo morgen  ), brat nedavno uzeo za kuću takav, kunski uz dosta ''smješnu kamatu'', jedino osiguranje je bila polica životnog osiguranja....

Razlika između namjenskog i nenamjenskog mu je bila doslovce zanemariva...

 

Za par dana je takav kredit sredio kod jedne naše banke da je sad ne reklamiram . :)

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.9.2017 16:03 (kostolomac).
14 godina
offline
Re: Izgradnja nove kuće

Jedno rijesenje je kao gore navedeno nenamjenski kredit pa radit sa parama sta hoces.  E sad neznam kako je u HR ali ja imam u DE kredit za auto sa osiguranjem uslucaju smrtnog slucaja ili nemogucnosti placanja preuzme osiguranje rate kredita e sad dali ima takvo nesto u HR neznam. Uglavnom me sve nervira u HR toliko sam navikao na Njemacki sistem odes i rijesis nesto za 1h i gotovo a kod nas za sve procedure i nikako mi nije jasno kako nesto tamo moze funkcionirati lako a kod nas ne.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
16 godina
neaktivan
offline
Izgradnja nove kuće

Pa tak je i kod nas.

Problem kod nas je sto bi mnogi zivjeli na kredit a nisu svjesni da ga ne mogu plaćati dok im to banka ne kaže u lice.

Onda je kuku majko.

Psssssst Zecovi spavaju
9 godina
neaktivan
offline
Re: Izgradnja nove kuće
angel of fire kaže...

Pitanje je koliko ona vrijedi, a drugo. Ako vraćam hipoteku na novu kuću kad se završi, plaćam 1% vrijednosti kredita. A kao što sam prije napisao ako se za vrijeme nove kuće dogodi nešto, ostajem bez nove kuće i roditeljske. Jer kuća neće biti gotovoa 7,8 mjeseci u najboljem slučaju.

 To bi bila jako kvalitetna gradnja samo s obzirom na svu vlagu koja bi ostala zarobljena u zidovima u tak kratkom roku gradnje.

Gdje toliko zuris, zasto mora biti već sutra gotovo?

Gdje ste bili do sada da vam je sad puhnulo tak brza i nagla gradnja?

 Više se ne grade kuće na način izljevanja silnih tona betona. U kutne vertikale idu noseće cigle sa malo betona i željeza, nadvoji isto. Po sistemu ključ u ruke kuča je gotova za 3 mjeseca. Sušenje max mjesec, mjesec i pol ako je toplije vrijeme.

16 godina
offline
Re: Izgradnja nove kuće
kostolomac kaže...

Trebao si tražiti nenamjenski ( svi pričaju puno skuplji od namjenskog - malo morgen  ), brat nedavno uzeo za kuću takav, kunski uz dosta ''smješnu kamatu'', jedino osiguranje je bila polica životnog osiguranja....

Razlika između namjenskog i nenamjenskog mu je bila doslovce zanemariva...

 

Za par dana je takav kredit sredio kod jedne naše banke da je sad ne reklamiram . :)

Nenamjenski rok toplate do 10 godina i do 225.000 Kn. Pitao sam i za njega. 

13 godina
offline
Izgradnja nove kuće

Samo jedan savjet, a to je da gradiš što manju i jednostavniju kuću. 

Kuće imaju tu slobodu, ali su rupe bez dna i tu nikada kraja ulaganjima. Kad vidim kod sebe koliko ima ulaganja kad je malo veća kuća, smuči mi se.

Ništa ne ostavljam nezavrš
16 godina
online
Re: Izgradnja nove kuće
kostolomac kaže...

 

Razlika između namjenskog i nenamjenskog mu je bila doslovce zanemariva...

Gdje to?

16 godina
offline
Re: Izgradnja nove kuće

Nekako sumnjam u to. Kamata na stambene kredite je od 3,5-4,50% ovisno je li promjenjiva i radi li se o Kunama ili Euru. Kamata na gotovinske kredite je preko 6% nisam nigdje vidio manju.

Što se tiče APN-a izričito se traži da ne smiješ posjedovati nekretninu (ni ti ni partner) ali svejedno moraš u zalog dati nekretninu. Primjer ako nekretnina koja ide pod hipotkeu vrijedi 100.000 € kredit koji možeš dobiti je 80.000€ uz to traže policu životnog osiguranja te ovjeru kod javnog bilježnika da ti mogu sjesti na primanja.
Ovdje se uopće ne pomaže ljudima nego odmaže. Jer tko može ispuniti te uvjete? Mladi koji planiraju zajednički život, da baš imaju nekretninu od 100K € za hipoteku. Dakle moraju dati 2 ili 3 nekretnine pod hipoteku da bi izgradili svoju kuću ili kupili novi stan ili nebitno. Ne shvaćam ovakve "mjere" jer ne vidim korist od niskih kamata i svih tih "blagodati" kad je gotovo nemoguće ispuniti uvjete.

16 godina
online
Re: Izgradnja nove kuće
ParaNO1d kaže...

Nekako sumnjam u to. Kamata na stambene kredite je od 3,5-4,50% ovisno je li promjenjiva i radi li se o Kunama ili Euru. Kamata na gotovinske kredite je preko 6% nisam nigdje vidio manju.

Što se tiče APN-a izričito se traži da ne smiješ posjedovati nekretninu (ni ti ni partner) ali svejedno moraš u zalog dati nekretninu. Primjer ako nekretnina koja ide pod hipotkeu vrijedi 100.000 € kredit koji možeš dobiti je 80.000€ uz to traže policu životnog osiguranja te ovjeru kod javnog bilježnika da ti mogu sjesti na primanja.
Ovdje se uopće ne pomaže ljudima nego odmaže. Jer tko može ispuniti te uvjete? Mladi koji planiraju zajednički život, da baš imaju nekretninu od 100K € za hipoteku. Dakle moraju dati 2 ili 3 nekretnine pod hipoteku da bi izgradili svoju kuću ili kupili novi stan ili nebitno. Ne shvaćam ovakve "mjere" jer ne vidim korist od niskih kamata i svih tih "blagodati" kad je gotovo nemoguće ispuniti uvjete.

Takve uvjete ima većina poslovnih banaka u zadnjih više od 20 godina.

Banka mora imati dobra osiguranja kredita, inače je rizik prevelik.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice