Vidim da nema neka tema (ili ju ja nisam uspio naći) o ventilatorima za kućišta, pa bi ju volio otvoriti jer vidim da ima dosta pitanja o toj temi.
U temi ću pokušat objasniti razlike između vrsta ventilatora, konektora, ležaja, i njihovim namjenama
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ventilatori u kućištu služe boljem protoku zraka u kućištu kako bi se postigle što niže temperature komponenti u računalu.
Ventilatori mogu biti "airflow", "static pressure" ili "hybrid".
- Airflow ventilatori su fokusirani na protok zraka koji se mjeri u CFM (cubic feet per minute) ili m3/h (cubic meter per hour). Taj broj nam govori koliko zraka ventilator prebaci u određenoj jedinici vremena. Takvi ventilatori se koriste u kućištu na pozicijama koje su otvorene i nemaju
prepreke koje bi mogle ometati protok zraka. Airflow ventilatore ćete prepoznati po velikom broju lopatica i velikom razmaku između njih. Uglavnom imaju nešto veći broj okretaja od static pressure verzija.
- Static pressure ventilatori su fokusirani na stvaranje što većeg tlaka koji se mjeri mm/H 2 O. Primjena ovakvih ventilatora je u okruženju koje nema slobodan protok zraka. Neki od takvih primjera su otvor na kućištu računala kraj kaveza za diskove, ventilatori na CPU hladnjacima ili ventilatori na radijatorima za vodeno hlađenje. Static pressure ventilatori su u prosjeku nešto glasniji od airflow varijanti uz iste okretaje.
- Hybrid ventilatori su ventilatori koji se zapravo i ne smatraju zasebnom skupinom jer se radi o mješavini između prva dva tipa ventilatora.
Tipovi ležajeva za ventilatore su:
- Sleeve bearing
- Ball bearing
- Rifle bearing
- Fluid bearing
- Magnetic bearing
- Sleeve bearing je najčešći tip ležaja koji se koristi za PC ventilatore. Radi se o ležaju koji koristi mast/ulje za podmazivanje kako bi se smanjilo trenje. Prednost ovakvog ventilatora je niska cijena i razina buke, a glavni nedostatak trajnost. Naime s vremenom se mast/ulje koji služe za podmazivanje suše, te ventilator stvara sve više buke. Osim toga ovakav ventilator bi trebao biti u okomitom položaju, jer postavljanje u horizontalni položaj uzrokuje da tvar za podmazivanje pređe na samo jednu stranu što drastično smanjuje trajnost ovog ležaja. Ovaj tip ležaja je posebno osjetljiv na visoke temperature jer se brže isušuje tvar za podmazivanje. Očekivano vrijeme rada na 50 stupnjeva celzijusa je oko 30 000 sati.
- Ball bearing je ležaj koji uz tvar za podmazivanje koristi i kuglice kako bi se smanjilo područje kontakta statičnog i dinamičnog dijela ventilatora. Takav ležaj je trajniji od Sleeve verzije ležaja, ali proizvodi i nešto više buke. Iako je otporniji na više temperature od Sleeve bearinga, toplina i dalje ima značajan utjecaj na trajnost. Moguće ga je postavljati okomito i vodoravno bez straha od drastičnog smanjenja trajnosti. Ovisno o broju kuglica u ležaju se povećava i trajnost ventilatora po principu "više je bolje". Očekivano vrijeme rada na temperaturi od 50 stupnjeva celzijusa je oko 60 000 sati.
- Rifle bearing je poboljšana verzija Sleeve bearinga koja ima dodatni sistem za bolje pozicioniranje tvari za podmazivanje. Kao rezultat imamo puno bolju trajnost, mogućnost montiranja horizontalno i vertikalno bez utjecaja na trajnost, uz manju razinu buke.
- Fluid bearing je ležaj unutar kojega se nalazi tekućina zatvorena u komori koja konstantno cirkulira. Ovaj tip ventilatora je dosta skuplji, ali ima puno veću trajnost, tiši je, a moguće ga je montirati vertikalno i horizontalno iako horizontalno nije preporučljivo zbog mogućnosti istjecanja tekućine iz ležaja . Očekivano vrijeme rada na temperaturi od 40-70 stupnjeva celzijusa je 100 000 - 300 000
- Magnetic bearing je tip ležaja koji koristi magnet kako bi se dinamični dio ventilatora držao u idealnoj poziciji koja značajno smanjuje trenje. Magnetic bearing omogućava horizontalno i vertikalno montiranje.
Konektori za spajanje ventilatora:
- 2 pinski konektor - Spaja se diretno na matičnu i nema mogučnost kontrole brzine.
- 3 pinski konektor - Spaja se direktno na matičnu ploču ili preko adaptera na napajanje, brzina se kontrolira naponom ukoliko je spojeno na matičnu ploču.
- 4 pinski konektor - Spaja se direktno na matičnu ploču ili preko adaptera. Ukoliko je spojen na matičnu ploču dodatni pin služi za kontrolu brzine, a napon je konstantno maksimalnih 12 volti.
- 4 pinski molex - Spaja direktno preko napajanja, a brzinu vrtnje nije moguće kontrolirati softverski. Umjesto toga ventilator radi na maksimalnim okretajima.
Pozitivni ili negativni tlak u kućištu?
Pitanje koje se postavlja pri odabiru ventilatora je da li želimo pozitivan ili negativan tlak u kućištu? Za odgovoriti na to pitanje potrebno je znati koja je razlika. Pozitivan tlak se javlja ukoliko ventilatori više zraka upuhuju u kućište nego ga odvode. Ukoliko je slučaj da se više zraka odvodi nego se upuhuje govorimo o negativnom tlaku.
Kakva je razlika pozitivnog i negativnog tlaka?
Pozitivan tlak se koristi ukoliko želimo zadržati prašinu izvan našeg kućišta. Takav pristup je poželjan jedino ukoliko imamo kućišta s filterima koji sprječavaju da ventilatori upuhuju i prašinu unutra. Ovakav pristup donosi dugoročno više temperature kućišta.
Negativan tlak se koristi ukoliko želimo niže temperature u kućištu Ovakav pristup dugoročno donosi niže temperature jer je fokus na ispuhivanju vrućeg zraka, dok hladni nefiltrirani zrak ulazi kroz sitne otvore na kućištu i zbog toga sakuplja puno više prašine.
Jako je teško procijeniti da li je tlak pozitivan ili negativan ukoliko razlike nisu velike. Tlak ovisi o broju ventilatora koji ispuhuju/upuhuju, CFM svakog ventilatora, SP, i preprekama koje su u blizini ventilatora. Najjednostavniji test je staviti papir uz rupu na kućištu na kojoj nije ventilator i vidjeti da li ga kućište privlači ili odbija.
Dimenzije ventilatora mogu varirati, a zadnjih godina najčešće dimenzije su:
80mmx80mm
100mmx100mm
120mmx120mm
140mmx140mm
200mmx200mm
Utjecaj zaštite otvora (grill) s kućišta na ventilatore.
Postoje različiti tipovi zaštita otvora na kučištu. Njihov utjecaj na buku i protok zraka je sve samo ne zanemariv. Neki ventilatori nude gumu između šarafa i rupe na ventilatoru kako bi se smanjlo prenošenje vibracija, ali pravi problem ne predstavljaju vibracije nego tipovi zaštita koji smetaju protoku zraka i mogu podići buku ventilatora za oko 30% na visokim okretajima, odnosno 40% na nižim. Osim buke problem se javlja i kod usporavalja protoka zraka, samo su razlike nisu toliko značajne. Ventilator može izgubiti oko 15% protoka zraka zbog zaštite otvora. Iako je to scenarij koji ne želimo, svakako je puno prihvatljiviji u ondnosu na alternativu u kojoj može doći do ozljeda.
Pojašnjenje oznaka u specifikacijama ventilatora
RPM (Revolutions per minute) - Govori nam koliko okretaja ventilator napravi u minuti. Više znači bolje hlađenje, ali i više buke
CFM (Cubic feet per minute) - Govori nam koliko kubnih stopa zraka ventilator prebaci za jednu minutu.
m3/h (cubic meter per hour) - Govori nam koliko kubnih metara zraka ventilator prebaci za jedan sat
dBA - Mjerna jedinica za buku koja nam govori koliko buke stvara pojedini ventilator
Actual imput power - Mjeri se u watima a govori nam kolika je potrošnja ventilatora
PWM (Pulse Width Modulation) - Tehnologija za kontrolu brzine ventilatora
Ukoliko vidite da nešto nedostaje ili da bi trebalo prepraviti slobodno me kontaktirajte putem PM ili komentirajte.
Edit: Nadopunjeni neki podatci.
Edit2: Kolega @The_Fichek je našao dvije stranice s usporedbama ventilatora.
120mm Budget ventilatori od 120 mm
140mm Nešto starija usporedba ali ima dosta i danas aktualnih ventilatora.
Yt kanal (koristit samo za usporedbu dva ili više ventilatora istog promjera)
Edit3: Brdo 140mm ventilatora testirano