Snimanje externim mikrofonom

poruka: 12
|
čitano: 2.183
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Snimanje externim mikrofonom

Pozdrav , dali ko ima iskustva u upotrebi externog mikrofona pri snimanju videa ? Pokusavam natjerati mobitel ali nikako neuspjevam , Skinio sam aplikaciju open camera koja ima opciju # externi mikrofon , ukljucim slusalice s mikrofonom za smartphone u 3,5 inc utor ali mobitel i dalje vata interni mikrofon. Radi se o mobitelu xiaomi 6A , ali sam isto probao i sa novim cubotom note 20 pro -ista stvar. Takoder sam probo s kabelcicom koji razdvaja  mic i slusalice pa posebno ustekati mikrofon i opet neradi, sad vise nemam pojma sta bi moglo biti i ima li neka opcija u androidu koja to rjesava iako koliko sam cito to bi trebalo raditi cim ustekas hmh.

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Snimanje externim mikrofonom
skip kaže...

Pozdrav , dali ko ima iskustva u upotrebi externog mikrofona pri snimanju videa ? Pokusavam natjerati mobitel ali nikako neuspjevam , Skinio sam aplikaciju open camera koja ima opciju # externi mikrofon , ukljucim slusalice s mikrofonom za smartphone u 3,5 inc utor ali mobitel i dalje vata interni mikrofon. Radi se o mobitelu xiaomi 6A , ali sam isto probao i sa novim cubotom note 20 pro -ista stvar. Takoder sam probo s kabelcicom koji razdvaja  mic i slusalice pa posebno ustekati mikrofon i opet neradi, sad vise nemam pojma sta bi moglo biti i ima li neka opcija u androidu koja to rjesava iako koliko sam cito to bi trebalo raditi cim ustekas hmh.

 Jesu li te slusalice sa mikrofonom ispravne?

15 godina
offline
Re: Snimanje externim mikrofonom
skip kaže...

.., ukljucim slusalice s mikrofonom za smartphone u 3,5 inc utor ali mobitel i dalje vata interni mikrofon. Radi se o mobitelu xiaomi 6A ..

 -zašto misliš da je taj priključak za mikrofon-ulaz? navedeno izlaz-zvuk, nije navedeno ulaz-slušalice i tad nije važno što možeš nešto ubosti tj jednako da ubodeš čačkalicu.. ne radi. Može raditi samo ako je ispravno i ako je odgovarajući priključak tj u ovom slučaju za mikrofon-ulaz. Ako pogledaš takve slušalice vidjet ćeš da imaju ili dva jacka, jedan za zvuk drgi za mic ili imaju poseban (s više dijelova, 4) za jedan ulaz-konektor i tad to radi samo kao je ulaz odgovarajući ne samo 3,5mm nego i unutarnji kontakti kompatibilno s muškim jackom.

-ako nema ulaz-mic, tad ne možeš spojiti mic.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
moderator
offline
Re: Snimanje externim mikrofonom

Koje slušalice s mikrofonom, tj. headset, je u pitanju? Trebao bi poslikati konektor koji uštekavaš u mobitel, da vidimo o čemu se radi.

 

U mobitel se uštekava 4-polni (TRRS) mini jack, o čemu je ihush pisao. S tim da postoje dva standarda: CTIA i OMTP. Razlika između njih je što su vodiči za --RS zamijenjeni (mikrofon i masa/GND). Nisam proučavao je li u pitanju hardverska ili softverska stvar ako uštekaš CTIA u OMTP ili obratno - ovi pišu da bi neke aplikacije trebale same prepoznati ako headset nije kompatibilan s mobitelom.

 

Uglavnom, ako ti je headset ispravan, onda je najvjerojatnije uzrok upravo u tome - onda bi ti trebao odgovarajući adapter. Ili možeš probati više aplikacija pa vidjeti radi li s kojom.

 

Nije jasno uštekavaš li u mobietl 4-polni konektor (TRRS) - ako uštekavaš TS ili TRS, onda je jasno zašto ti mikrofonski ulaz ne radi - jer mobitel mikrofon prepozna kao slušalice. Kad uštekaš headset, kakvu ikonu imaš pri vrhu ekrana?

15 godina
offline
Re: Snimanje externim mikrofonom

Evo slika, dakle 4 polni konektor slusalica koje imaju microfon sam direkt usteko u mob.  Takoder sam probo i preko ovog razdjelnika ustekati obicni mikrofon sa tri prstena u crveni jack pa onda u mobitel,  i na aplikaciji open camera odaberem externi mikrofon.

Ima milion videa na youtubu o tome i svi upucuju da se mora skiniti ta aplikacija open camera jer default cam aplikacije nemaju opciju za externi mikrofon.  

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.11.2020 20:56 (skip).
16 godina
moderator
offline
Re: Snimanje externim mikrofonom

Probao sam sad na Redmi Note 9 Pro i na Redmi Note 4. Spojio sam mikrofon-bubicu preko adaptera/razdjelnika sličnog ovom tvojem (samo ne mogu znati jesu li isto kontakti spojeni - mislim na ono CTIA i OMTP) - konkretno preko ovog.

 

Nakon uštekavanja adaptera u bilo koji od tih mobitela pojavi mi se pri vrhu ikona headseta. Nisi napisao pojavi li se i tebi ikona headseta ili samo slušalica.

 

Probao sam snimati zvuk aplikacijom Voice Recorder. Ako je uštekani adapter, aplikacija snima s vanjskog mikrofona, a ako ištekam adapter, aplikacija snima s unutarnjeg, bez ikakve moje akcije, bez prekidanja snimanja.

 

 

Što se tiče snimanja videa, probao sam to sa stock aplikacijom. Note 4 snima isključivo s integriranim mikrofonom, dok Note 9 Pro snima s vanjskog ako je vanjski uštekan, tj. ako je headset uštekan. E sad, ako mobitel prepoznaje da si uštekao headset, a aplikacija kojom snimaš ne koristi mikrofon od headseta, onda je ili u pitanju ta aplikacija (probaj snimiti zvuk pomoću navedenog Voice Recordera) ili valjda sam OS, koji ne prebacuje automatski na vanjski mikrofon kad je isti uštekan.

 

Probao sam i Open Camera na Noteu 4 - ako odaberem vanjski mikrofon (Video settings > Audio source > External mic (if present)), snima s vanjskog mikrofona. S tim da moram primijetiti da Note 4 ima jako loše mikrofonsko pretpojačalo - zvuk jedne te iste bubice na njemu je prilično loš, a na Noteu 9 Pro daleko bolji.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.11.2020 23:13 (mbaksa).
15 godina
offline
Re: Snimanje externim mikrofonom
mbaksa kaže...

..Ako je uštekani adapter, aplikacija snima s vanjskog mikrofona, a ako ištekam adapter, aplikacija snima s unutarnjeg, bez ikakve moje akcije, bez prekidanja snimanja.

 

 ..

 

 točno, tako rede svi-većina.. izuzetak npr stariji modeli kao nokia, gdje su slušalice istovremeno radio antena za fm radio i ne radi ako nije spojen mic-sluške (headset), kao obrnuti primjer.

-vjerojatno je nekompatibilan raspored ili napon-osjetljivost-omaža i sl.

-sama app ne bi trebala biti problem koji mic se koristi ako uređaj podržava, tj app može imati nešto za izbor ako postoji više opcija ili loše-hardkodirano, no to danas programeri ne rade nego generički template pa je zanemariva šansa da je app krivac, prije kompatibilnost konektora neovisno raspored ili signal..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Snimanje externim mikrofonom

Hvala na testiranju, ja probo s novim slusalicama genius koje imaju 2 * 3,5 inha  ustekati preko adaptera (zeleno u zeleno, crveno u crveno) i desava se da je zvuk mp3 ili bilo kojih audio zapisa youtube i sl potpuno iskrivljen !  a gore pokazuje samo znak slusalica a ne headseta !  Onda sam probo ustekati direkt samo zeleno u mobitel i zvuk savrseno radi , a kad ustekam direktno crveno u mobitel pojavi se znak headseta ! (slika zaslona u prilogu)   Znaci headset pokazuje jedino kad ustekam samo crveni jack slusalica direkt u mobitel bez adaptera - i mikrofon radi u aplikaciji default kamere, camera open i u Voice Recorder.  

Dakle kontam da adapter nevalja ili ?

Ista svar za cubot i xiaomi

 

16 godina
moderator
offline
Re: Snimanje externim mikrofonom

Onda bi se moglo pretpostaviti da adapter ne valja ili ne sjeda dovoljno duboko ili je po drugačijem standardu.

 

Baš sam provjerio kakva je situacija s ovim mojim adapterom - on mikrofon spaja na sleeve, znači na posljednji kontakt - znači na TRR[S], sukladno standardu CTIA. Drugim riječima, oba moja Xiaomija traže CTIA headset ili adapter. To je danas i najčešće korišteni standard, koristi ga Apple i većina Androida. OMTP su koristili uglavnom stariji mobiteli, tamo oko 2010-ih. Pitanje je sad iz kojeg doba je adapter kojeg imaš.

 

Ako imaš multimetar i kabel koji ima 3,5 mm muški konektor s obje strane, onda zapravo možeš testirati kako ti je adapter prespojen. Prebaciš multimetar na pištalicu (otkrivanje kontinuiteta. Kabel uštekaš u adapter, u ulaz za mikrofon. I sad provjeriš na što je spojen vrh tog kabela - ako je spojen na sleeve (najunutarnjiji kontakt), onda je CTIA. Ako je spojen na drugi ring, znači na predzadnji kontakt, onda je OMTP.

 

 

Postoje inače i CTIA<->OMTP adapteri, no njih ima smisla koristiti samo za headsetove s TRRS konektorom. U tvom slučaju bolje je nabaviti kupiti drugi adapter sličan ovome kakvoga imaš, samo da je po CTIA standardu.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.11.2020 17:06 (mbaksa).
15 godina
offline
Re: Snimanje externim mikrofonom

Izmjerio instrumentom i pokazuje predzadnji kontakt znaci OMTP.  Adapter sam kupio nekidan u linksu i sad vidim da pise pod specifikacijama OMTP ;) 

 https://www.links.hr/hr/adapter-delock-audio-jack-3-5mm-m-na-2x-3-5mm-z-mikrofon-audio-izlaz-200300189

 et nisam znao da postoje 2 vrste ko bi reko khh, i oni bas znaju zakomplicirat stvar hah.  Maloprije sam gledo jedan video ny youtubu gdje lik kaze da je apple promjenio tu kombinaciju pinova (vjerovatno zato da moze prodavat svoje unikatne adaptere)  pa su onda i ovi na androidu pratili apple ili tak nesto hm  

   04:00

 

Usput sam otkrio i da je moguce ustekati mikrofon preko usb externe zvucne kartice koju onda ustekati u type-c ili mini usb mobitela - to sam isprobo za xiaomi i radi ;)   

Hvala , mislim da je rjeseno ;)

 

15 godina
offline
Snimanje externim mikrofonom

Sjetih se jos necega , bluetooth slusalice s mikrofonom , probo i radi za razgovore ali kad treba snimati voice recorder ili camcorder neradi mikrofon, sta tu moze bit u pitanju  ?

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Snimanje externim mikrofonom
skip kaže...

Sjetih se jos necega , bluetooth slusalice s mikrofonom , probo i radi za razgovore ali kad treba snimati voice recorder ili camcorder neradi mikrofon, sta tu moze bit u pitanju  ?

Softver? Jesi probao u Open Camera odabrati vanjski mikrofon za ulaz?

 

Nemam bluetooth headset (imam samo bluetooth slušalice) pa ne mogu sam isprobavati...

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice