Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.140
|
čitano: 1.270.529
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
walentkane kaže...

Koji je rok da serviser dođe na intervenciju nakon prijavak kvara, uređaj pod garancijom?

radi se o perilici suđa Electrolux, kvar je prijavljen telefonski prije više od mjesec dana a priej 10 dana poslan i mail.

kome prijaviti ako ne dođu?

Ne kupujte Electrolux btw, očito nepostojeća servis mreža.

 Obicno ti recu kada ce doci. Neznam zasto si cekao 30 dana iskreno. Do sada su mi serviseri uvijek dolazili unutar tjedan dana (u biti prije u roku od 2 dana).

Obrati se trgovcu, ali ovo mi vise lici na aljkavost servisa gdje si ti njih trebao zivkati jer je netko tamo opce i zaboravio da si ti nesto prijavio.

10 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Zna li netko sto se dogodi sa recimo grafičkom karticom (ispravnom) ako se vrati u shop. Kome ide, smiju li ju dalje prodavati etc.? Znam da neki shopovi prodaju pod nizu cijenu i napisu "otvorena ambalaža"

Battlelog: D3lBoy-00
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
walentkane kaže...

Koji je rok da serviser dođe na intervenciju nakon prijavak kvara, uređaj pod garancijom?

radi se o perilici suđa Electrolux, kvar je prijavljen telefonski prije više od mjesec dana a priej 10 dana poslan i mail.

kome prijaviti ako ne dođu?

Ne kupujte Electrolux btw, očito nepostojeća servis mreža.

 Obicno ti recu kada ce doci. Neznam zasto si cekao 30 dana iskreno. Do sada su mi serviseri uvijek dolazili unutar tjedan dana (u biti prije u roku od 2 dana).

Obrati se trgovcu, ali ovo mi vise lici na aljkavost servisa gdje si ti njih trebao zivkati jer je netko tamo opce i zaboravio da si ti nesto prijavio.

 Teško da su zaboravili pošto smo ih zvali 3 puta telefon, jednom oni nas. Kad sam vidio da to ne funkcionira poslao sam mail (što sam trebao odmah da imamo pisani dokaz)

Jel zna netko koji je rok po zakonu da serviser dođe?

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
D3lBoy kaže...

Zna li netko sto se dogodi sa recimo grafičkom karticom (ispravnom) ako se vrati u shop. Kome ide, smiju li ju dalje prodavati etc.? Znam da neki shopovi prodaju pod nizu cijenu i napisu "otvorena ambalaža"

 Nece ti to rec nijedan javno :P

 

Prilicno sam siguran da velika vecina zavrsi u "custom" racunalima koje trgovina izradi. Ostali kako je tko rjesio valjda s distributerom. Mislim da neki cak i rade prepakiranje ako fali samo naljepnica itd.

walentkane kaže...

Teško da su zaboravili pošto smo ih zvali 3 puta telefon, jednom oni nas. Kad sam vidio da to ne funkcionira poslao sam mail (što sam trebao odmah da imamo pisani dokaz)

Jel zna netko koji je rok po zakonu da serviser dođe?

 Nema zakonskog roka "da serviser dodje". To ne znaci da je cekat 30 dana da ti dodje serviser u redu.

 

Problem je s tim perilicama itd sto su veliki uredjaji te serviseri vecinom dolaze u kuce, ali tehnicki to nigdje ne pise, tako da bi realan proces reklamacije bio da ti odneses perilicu trgovcu i onda on dalje sve obavlja. Kako to nitko ne radi kod bijele tehnike vec servis dolazi u kucu te odnosi ako se ne moze popravit, mislim da je to regulirano samo njihovim internom servisnom mrezom, ali zakonski ne. Eventualno treba pogledat sto pise u jamstvenim uvjetima gdje ove stvari mogu bit dalje objasnjene.

5 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
D3lBoy kaže...

Zna li netko sto se dogodi sa recimo grafičkom karticom (ispravnom) ako se vrati u shop. Kome ide, smiju li ju dalje prodavati etc.? Znam da neki shopovi prodaju pod nizu cijenu i napisu "otvorena ambalaža"

 Jesam napisao da trazim perma ban, ako se ikada vise javim u ovoj temi, ali moram.. Sto bi oni kao trebali sa njom ? Naravno da ide dalje u prodaju. Ako je neko srksio ambalazu uzmu mu 10% i daju 10% popusta onome tko to kupi. Ako se sve moze dovesti u prvobitno stanje, sa time da samo recimo zamjene naljepnicu za otvaranje, onda ide pod novo. Ako ti ne mirise proizvod na novi kada ga otvoris, samo ga lijepo vratis, a prije toga se posvetis tome da ambalazu otvoris kao covjek, a ne kao divljak koji sve pokida i koji se jada ovdje sto mu traze neke pare, jer po zakonu ima pravo povrata od 14 dana bez pitanja. Kod nas je sa druge strane, po tome pitanju, veci problem smanjena garancija od onoga - otvorena ambalaza. Stoga, prije posvetiti paznju koliku garanciju daju na robu, a manje tome jel' ambalaza otvorena.

10 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Nitko nije nista pokidao niti se jadao ni nista slicno, samo me zanima jer znam da dosta ljudi vracaju komponente, tv-ove, mobitele, pa me zanima sta se dogodi sa robom koja je otvarana

Battlelog: D3lBoy-00
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
D3lBoy kaže...

Nitko nije nista pokidao niti se jadao ni nista slicno, samo me zanima jer znam da dosta ljudi vracaju komponente, tv-ove, mobitele, pa me zanima sta se dogodi sa robom koja je otvarana

 -ništa.. tj to nije briga kupca, nego proizvođača-trgovca (koji ima ili nema odgovarajuću logistiku, npr prepakiravanje i sl.).

-ambalaža je u pravilu takva da se mora vidjeti ovraranje, tj služi kao 'dokaz' da je nešto originalno, da sadžraj odgovara napisanom.. npr da je u kili šećera jedna kila upravo šećera ili da je u kutiji cpu-a konkretan cpu, ne neki drugi ili prazno. Zato (pa i zbog carisnkih propisa) ambalaža je takva da samo proizvođač to može, tj postoje npr servisni selotejpovi-naljepnice za svaki konretan brand ako je ovlašteni servis (pravi servis, ne ofrlje..).

 

-zakon daje pravo povrata kupljenog na daljinu do 14 dana bez navođenja razloga.

-trgovac to pravo ne može osporavati, tj ako mu to ne odgovara, ne mora prodavati na daljinu (prodaja u trgovini nema to pravilo o povratu).

-ambalaža ne može biti uvjet povrata (ili ostvarivanja drugog prava npr jamstva).. no da bi pošiljka bila poslana dostavom mora biti adekvatno upakirana i to je stvar dostavne službe (oni prime ili ne prime paket, odgovaraju za sadržaj-lom.. ako je vidljivo vasnjko osošećenje tad mora biti zapisano kdo preuzimanja ili je onaj tko tako preuzme kriv..).

-trgovac traži ambalažu, ambalaža u pravilu najbolje štiti robu i ako je to npr VGA tad ćeš upravo u toj kutiji tako upakirati i vratiti, donosno možeš u kutiji domaćice.. zakon to ne regulira i 'jače' je pravo kupca na povrat nego pravo trgovca nešto zahtijevati.. ali, uz proizvod se mora poslati sve, svi dodaci, kablovi i to se kod zaprimanja provjerava.. tj jednaka procedura je kod zaprimanja reklamacije kao i za povrat robe.

-kupljeno u trgovini je stvar dobre volje trgovca, tj pitaš pa kako se dogovori ali ne stvar prava po zakonu. Time je jedini način ostao dostavom, tj dobio si u nekom paketu, ambalaži i nema razloga da jednako tako upakirano ne vratiš istom dostavom koja će provjeriti kako je zapakirano i preuzeti odgovornost za sadržaj. Ako to odneseš osobno, tad nemaš taj 'problem' pakiranja, tj zakosnki trgovac može samo inzistirati na to da ti uredno vratiš robu.. a ambalaža je i nije dio robe, tj zakon kaže u jamstvu i pravu povrata da nije i nije uvjet, dok za ostalo je dio robe, pa i imagea, npr crveno-zelene vga znamo za radeon-nvidia boje itd.. Svaka ambalaža je jedinstvena kao i sve povezano s brandom, logom i sl. + ambalaža je ujedno i reklama, dio jamstva (deklaracija, uvoznik, prijevod i upute.. za svako tržište može biti specifična ambalaža npr ovisno o jeziku) + na npr kutiji pijše i trajanje jamstva nrp 5god..

 

-no kupac se poziva na zakon, jamstvo i pravo povrata kupnje na daljinu, a oni kažu da ambalaža nije uvjet (kao ni račun, jamstveni list..) ali je poželjno-preporučljvo imati tj manje problema-natezanja, tj tad trgovac ima manje manevarskog prostora za otezanje. Uobičajeno, poslat će u servis na 'provjeru' i tek kad servis potvrdi da je sve OK ide povrat novca, tj to je jedino što treba zanimati kupca, dok je ambalaža trgovački problem kao za sve ostalo npr jamstvo koje je već aktivirano.. i tad je logično da se takva roba proda po nižoj cijeni-popust upravo s tim opisom-razlogom, tj idući kupac ima pravo na novo, može odbiti korišteno-otvoreno jer kupuje novo (ne polovno u oglasniku).. Veće firme imaju čak pogone za prepakiravanje, tj biznis interes je takav da im je ipak veća zarada od onlineprodaje nego trošak povrata i prepakiravanja.. tj to je njigova poslovna odluka i ako im se ne isplati tad nek ne rade, ako se isplati tad ne mogu to uvjetovati, jer zakon kaže suprotno i pravo potrošača je iznad prava trgovca koji je sam svjesno donio odluku o prodaji online na daljinu .. pa u paketu i ono što s tim ide a to je upravo taj problem povrata i ambalaža. Ili-ili i trgovac zato ne može oko toga kenjkati..

 

-ponoviti, u kontekstu prava povrata ili jamstva, ambalaža nije uvjet, ali svakako je poželjno + uredno spakirati i sl. U ostalom je ambalaža=dio artikla-robe-branda.. i to ne treba miješati tj pogrešno tumačiti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Molim savjet..
Kupila sam mobilni uređaj u Linksu. Ispostavilo se kako je navedeni neispravan unutar 6 mjeseci od kupovine (kupljen krajem 11.mj. 2019.). S obzirom da prema zakonu imam pravo tražiti zamjenu uređaja, zanima me na koji način mogu to pravo ostvariti. Samo navesti to prilikom slanja uređaja, ili? Također, s obzirom na trenutnu situaciju s COVID-om 19, u Linksu su me uputili da im pošaljem uređaj poštom, ili, još bolje, da ga pošaljem u ovlašteni servis (Bijelić). Je li svejedno šaljem li ga u Links ili servis?
Hvala
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Nije svejedno - za garanciju vrijedi prema jamstvenim uvjetima, a ako je ne daje trgovac (a u pravilu ne, osim ako je i uvoznik), on je dužan preuzeti i proslijediti uređaj. S druge strane, ovih 6. mjeseci je definirano zakonom o zaštiti potrošača i za to je odgovoran trgovac, te nije svejedno, ali moraš se pozvati na odgovornost trgovca za materijalni nedostatak. Da li će oni slati servisu da potvrdi materijalni nedostatak nije tvoj problem.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Tako sam i mislila.. Znači najbolje trgovcu pa nek on dalje rješava. Samo još ne znam hoću li slati uređaj ili pričekati da se ova situacija malo razriješi. Prema onome što sam pročitala na netu, greška je hardverska, nije mogla nastati rukovanjem uređajem i slično pa mislim da sa zamjenom s te strane ne bi trebalo biti problema.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Ako možeš, pošalji. Zakon kaže da moraš obavijestiti odmah, ali ako imaš opravdan razlog za odgađanje slanja, gleda se datum kad si obavijestila. Znači, ako si u samoizolaciji, ako dostavne službe ne rade i slično. Ali, ako možeš poslati, bolje ti je to odmah obaviti.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
A na koji način da se pozovem na materijalni nedostatak? Mogu telefonski, pišem pismeno, ili? Bojim se da ne bude priznato pošto je trenutno situacija kakva jest.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

.ne miješati dvije različite osnove za reklamaciju, materijalni nedostatak i jamstvo (proizvođača..) kad postoji jamstvo, tad se ono i koristi, konkretnije-urednije i nema nepotrebnog natezanja, trgovcu osim logistike nije trošak i sl. dok je mat.nedostak na njegov direktan trošak (i korsiti se kad nema jamstva.. tj tad se pozivamo na zakon i sl. upraov jer nema jamstva i tad se primjenjuje 24mj za EU.. itd  itd.). Jamstvo je zasebno, uvjeti koje daje proizvođač, ne trgovac ili zakn-dražava i ono što je navedeno to vrijedi. Korsiti jamstvo, tek ako nemožeš ideš po osnovi mat.nedostatka i povlačenje zakona..

 

+ u svakom slučaju najbolje (preporuka) sve rješavati preko trgovca, koji je 'samo' posrednik ali i jedini s kojim kupac ima ugovorni-pravni odnos, tj zakon, trgovac to mora, kupac bira.. no često se kupac opeče ako krene direktno u servis.. pa preporuka preko trgovca. KAko? pošta.. ? to je stvar dogovora i trenutno zdravog razuma, izolacija itd.. -sve obaviš tel.razgovorom, ili bolje mailom (pisani trag).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.3.2020 16:04 (ihush).
 
0 0 hvala 1
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
kia3 kaže...
S obzirom da prema zakonu imam pravo tražiti zamjenu uređaja, zanima me na koji način mogu to pravo ostvariti. Samo navesti to prilikom slanja uređaja, ili?

 Poslat ces to postom, unutra navedi pismeno da se uredjaj ne servisira vec da trazis zamjenu radi materijalnog nedostatka temeljem clanaka 400 st.3 ZOO i cl. 401 ZOO. te cl 410 istog zakona. Moras navest da trazis da se uredjaj ne servisira.

MrBlc kaže...

ovih 6. mjeseci je definirano zakonom o zaštiti potrošača

 Samo mala ispravka, Zakona o obveznim odnosima. Vjerojatno samo lapsus calami.

ihush kaže...

kad postoji jamstvo, tad se ono i koristi, konkretnije-urednije i nema nepotrebnog natezanja, trgovcu osim logistike nije trošak i sl. dok je mat.nedostak na njegov direktan trošak (i korsiti se kad nema jamstva.. tj tad se pozivamo na zakon i sl. upraov jer nema jamstva i tad se primjenjuje 24mj za EU.. itd  itd.). Jamstvo je zasebno, uvjeti koje daje proizvođač, ne trgovac ili zakn-dražava i ono što je navedeno to vrijedi. Korsiti jamstvo, tek ako nemožeš ideš po osnovi mat.nedostatka i povlačenje zakona..

Ne, u ovom slucaju ni slucajno se ne pozivat na jamstvo.

Ako se pozoves na jamstvo servisirat ce ti uredjaj, a ako ga ne poprave ide zamjena. U slucaju nedostatka ti biras sto hoces i ne ovisis o volji servisa hoce li nesto servisirat ili ne.

Svakako nema jamstvo nikakav prioritet nad materijalnim nedostatkom niti se preferira jedno u odnosu na drugo i neznam cemu uopce ovaj pasus. Kakvo natezanje u slucaju nedostatka?

I ovog uhvatila corona.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Da, zato sam i pitala...
Puno hvala, sreća pa Pošta kasni. Napisano i čeka dostavljača.
4 godine
protjeran
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Pozdrav, prije tocno 35 dana sam dao na servis profesionalni stroj s kojim radim svakodnevno(kupljen u Pevecu), do sad sam posudivao od kolega no to mi je vise dopizdilo, koliko vidim razumni rok po zakonu ne pise koliki je tocno, moje misljenje je da je ovo debelo previse s obzirom na moju vrstu posla tj potrebu radnog stroja! Do kad da cekam da se to realizira pa da onda trazim raskid ugovora, 45dana? Hvala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Kakvo je stanje u drzavi, mogu te sada za*ebavat oko rokova koliko ih volja, sumnjam da ce ih itko kaznit. Kao sto vidis, zakon pise "razumni rok". Posto trenutno nisu ni priblizno "razumni uvjeti" u svijetu mislim da imaju valjda 20 razloga koje mogu navest zasto nesto dugo traje. Nazalost, mozes ti slati prijavu, ali mislim da se neces nesto usrecit oko toga. Da nije ovakvo stanje, svakako 35 dana je previse. S ovim stanjem, imam osjecaj da i 2 mjeseca cekas ne bi im nitko nista rekao.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-trebao si ih pitati kad si reklamirao.. tj ovisi koliko ti je to važno :)

-u redovnom stanju posotji razuman rok, u izvanrednom postoji razlog, viša sila.. ti i dalje imaš ista prava i možeš tražiti, no razuman rok je nešto za što treba imati razumijevnja, obostrano..

-najgori dio priče je tvoja volja za čekanjem i famoznih 45-broj (dana) koji će vječno ostati u reklamacijama. Ne posotji 45 dana. Razuman rok j eonaj rok u kojem se nešto može (napraviti), nerazuman je svaki drugi rok odnosno potreban je razlog/objašnjenje kao što je u ovom slučaju kriza-viša sila. Nisi uopće u startu trebao razmišljati o 'dovoljnom vremenu'.. nego kad reklamiraš-pitaš, tražiš i realan rok za servis je par dana do par tjedana, čak i par sati nije nerealno tj moguće je tj ovisi o samom kvaru i zamjenskom dijelu ili zamjeni uređaja što servis može odobriti za 5 minuta nakon što zaprimi reklamaciju. 45 dana? I korona je brža ... :) treba ''izbrisati'' 45 iz svijesti potrošača (a to nije lako nakon toliko godina trgovačke samovolje-otezanja), odnosno, može i 45 dana biti realan-razuman rok (za neki posao, npr zidanje kuće ili tegljenje betosnik stupova za most iz kine..) ali može jendako biti i 45 minuta i nije mi jasno da kupac koji reklamira i kojem je to važno (posao) ne pita upravo kad reklamira, pa čak i prije tj kad kupuješ možeš se raspritati o jamstvu-servisu ako je to važan kriterij tad (ne)kuptii itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
4 godine
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...

Kakvo je stanje u drzavi, mogu te sada za*ebavat oko rokova koliko ih volja, sumnjam da ce ih itko kaznit. Kao sto vidis, zakon pise "razumni rok". Posto trenutno nisu ni priblizno "razumni uvjeti" u svijetu mislim da imaju valjda 20 razloga koje mogu navest zasto nesto dugo traje. Nazalost, mozes ti slati prijavu, ali mislim da se neces nesto usrecit oko toga. Da nije ovakvo stanje, svakako 35 dana je previse. S ovim stanjem, imam osjecaj da i 2 mjeseca cekas ne bi im nitko nista rekao.

 Stanje je takvo da drzacvu boli kita za privatnike, eto kakvo. Cirkus od drzaveHvala!

7 godina
protjeran
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Pa o cemu se radi? Kazes "pro" uredjaj/alat - nije valjda da imas samo 1 uredjaj?

Onda vise nisi "pro" jer nemas adekvatan rezerni alat da bi mogao raditi.

 

Nemoj me krivo shvatiti, ali ako ti je taj uredjaj za poslovne svrhe, onda svakako moras imati rezerni.

Ako je u privatne svrhe, onda ti svakako ne trebaju dva, ali ti ni ne trebaju "pro" uredjaji/alati.

 

Strpi se sad malo, jer stanje je takvo da velike firme kao sto je HP kasne sa isporukama pravim "pro"

uredjajima, kao sto su RACK serveri, i do 3 mjeseca, pa si misli sta je sa malim Pevecom, koji je obican

preprodavac i nista vise.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
mrssmit kaže...

Stanje je takvo da drzacvu boli kita za privatnike, eto kakvo. Cirkus od drzaveHvala!

 Sad ti nemas razuma. Ne boli kita nikog za nista, stanje je daleko od normalnog a ti ocekujes sad normalne uvjete. Da je situacija kao prije 4 mjeseca svakako bi se po tome moglo nesto napravit. Sad nije i nemozes ocekivat normalno poslovanje. Kakve veze ima drzava i "cirkus" i to da nekog boli neka kita za nesto ako je CIJELI SVIJET u karanteni?? Apsolutno si ti sad nerazuman. Dal ima razloga za karantenu ili ne nebitno, ako su sve zatvorili sve je zatvoreno i odjednom ti je "razumni rok" jako rastezljiv. To je ono sto trgovacki lobi pokusava u normalnim uvjetima progurat, a upravo radi ovakvih situacija i je zakon pisan "nejasno" (u biti sasvim jasno bilokome tko ima razuma, osim trgovackom lobiju i valjda kupcima kao sto si ti). Da je sada negdje u zakonu definiran odredjen rok ti bi se zalio i neko bi spusio kaznu ni kriv ni duzan. Znaci, ukljuci razum. Ako im za to tvoje treba neki dio iz kine, a tvornica ne radi, sto da se napravi? Ako dostava ne prolazi? Ako su morali otpustiti servisere i sad radi 1 umjesto njih 10? Ako salju u vanksi servis koji je zatvorio na neodredjeno? Ima milion razloga koji mogu biti potpuno razumni. A onda, postoji i mogucnost da je neko aljkav naravno, uvijek postoji, ali dokazivost toga je trenutno nemoguca.

 

Ukljuci razum, sve ce bit jednostavnije.

4 godine
protjeran
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Razum mi nalaze da s tim alatom prehranjujem obitelj, razum mi veli ako mi nisi u stanju servisirati alat u hebenih 35 dana vrati mi novce, razum mi nalaze da cu uzeti istu ili slicnu stvar u drugom ducanu ako je oni nisu u stanju porpaviti ili koji k vec rade.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-tko što radi? trogvina/trgovac? oni s tim veze nemaju, tj prodaju ti robu.

-Servis (distributer koji organizira za tržište) ovisi o kvaliteti-podršci proizvođača, tržištu, jednako je za jamstvo ili izvan jamstva, jednako za sve robe ili npr aute. Trgovac nema veze s kvalitetom neke robe, tj ima utoliko što on to stavlja na policu-promet i može naručiti nešto bolje/skuplje no tržište tj kupac je drugi dio formule koji traži jeftinije. Sad čak branim trgovce? .. ne, realnost-razumnost. Trgovac je zakonom vezan, obvezan, dio kao karika u lancu koje je prema kupcu dužan riješiti reklamaciju ali servis nije njegov dio. Sve što trgovac radi je posredovanje i kad servis otkloni kvar isporuči ispravno ili ako servis da nalog za zamjenu izda novu robu, odnosno povrat novca po računu. Možeš prigovarati servisu, možda je servis također u vlasništvu pevca-trgovca, no to su pravno-formalno dvije odvojene firme/stvari i tako se trebaš odnositi. U trenutnoj situaciji ne možeš prigovarati ni servisu, zapravo najviše trebaš prigovarati sebi.. tj ako je to tako važan alat, za posao-život, što se čeka? Zašto tek sad reagiraš, zašto to nisi prvi dan s njima raspravio? Prije mjesec dana, ne danas. Razumno? Da si to odmah rješavao, moguće da bi isti dan imao popravljeno/zamjenjeno ili barem neki konkretan rok/objašnjenje.. ovako nemaš ništa osim nezadovoljstva za koje ne vidim u ovom slučaju krivicu trgovca. Odgovornost? Da, trgovac je odgovoran, ali to mora biti i osoba-kupac, svjestan, odrasla osoba kojoj je to sredstvo za rad/život. Kukanje ne pomaže nego idući put preveniraj takvu situaciju, ili izborom druge marke-trgovine ili uvjetima jamstva, ili rezervom ili od prvog dana cimaj za popravak itd.. ne ovako nakon mjesec, jer to nije (meni) razumno u izvanrednoj situaciji povezanoj s razumnim rokovima.

 

-što npr da nemaš jamstvo, da je npr isteklo? Nemaš rezervu/zamjenu? Kako bi tad riješio problem (a roba/alat/sredstvo ti treba za posao..) -čekao bi mjesec pa bi tu u temi pitao čekati još? Meni to u ovoj priči/situaciji nikako nije razumno. :)

-Jesi li tražio trovinu/servis zamjensko sredstvo? Znaš da se i to može (ovisno o tipu robe.. auto/mobitel i sl. dok se ne otkloni kvar ako je u tom trenutku reklamacije jasno da treba više dana za popravak, npr automobila.. i klasično neki trgovci daju zamjensko vozilo, može to biti od osiguranja, može po bilo kjoj osnovi no tad onaj tko kupuje auto upravo tu opciju plaća kao osiguranje.. upravo zato da kad zatreba ima barem privremeno rješenje i tako se posluje, tako se ponašaš s onim stvarima koje su ti važne .. ili ti nisu važne, jednako pravilo kao backup podataka na računalu.. moraš imati ''backup'' u svakom smislu ako je nešto važno. U suprotnom, neovisno što kažeš, nije ti važno tj tad naučiš što je važno u životu/poslu i što znači backup).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
mrssmit kaže...

Razum mi nalaze da s tim alatom prehranjujem obitelj, razum mi veli ako mi nisi u stanju servisirati alat u hebenih 35 dana vrati mi novce, razum mi nalaze da cu uzeti istu ili slicnu stvar u drugom ducanu ako je oni nisu u stanju porpaviti ili koji k vec rade.

 I to bi tako funkcioniralo da je sve oko tebe kako treba. Posto je cijeli svijet u banani, a ti zivis ispod kamena za to vrijeme, to sto tebi sad razum nalaze nije razumno. Ti fino imas mingo.hr, posalji prijavu pa vidi sto ce se dogodit. Svakako to pravo nisi izgubio.

12 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
mrssmit kaže...

Razum mi nalaze da s tim alatom prehranjujem obitelj, razum mi veli ako mi nisi u stanju servisirati alat u hebenih 35 dana vrati mi novce, razum mi nalaze da cu uzeti istu ili slicnu stvar u drugom ducanu ako je oni nisu u stanju porpaviti ili koji k vec rade.

 Sorry druže ali nemaš ti nikakav profi alat niti se takav alat kupuje u pevecu.

Profi alat se kupuje u specijaliziranim trgovinama koji su ovlašteni zastupnici dotične marke.

Svaki profi alat ima odlično riješeno jamstvo i kupcu se jamči popravak ili zamjena u roku par dana, baš zato što se računa da obrtnik/firma ne može dugo bez tog alata.

Neki servisi nude i zamjenski alat dok se njihov ne popravi.

 

Ista stvar je i kod računala, onaj tko kupi PC za firmu i ne može bez tog PC-a, kupit će Dell ili HP od ovlaštenog predstavnika i dati malo više para, jer imaju podršku koja kupcu garantira brzo otklanjanje problema.

Onaj tko kupi neki PC složenac u IT trgovini da bi na njemu igrao igre, taj će čekati mjesec dana.

 

Svakako je previše čekati 35 na popravak ali totalno je neozbiljno šta pišeš po forumu da ti živiš od tog alata, a nisi se uopće upoznao s jamstvenim programom te marke koju si kupio.

Ponavljam, ako si firma/obrt onda ne kupuješ alat u Pevecu i kraj priče, to su alati za hobiste, a ne za nekoga tko živi od tog alata i još nemaš rezervni.

7 godina
protjeran
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Smijesno je imati samo jedan alat i reci da mu o tome ovisi zivot.

Pa ok, u pocetku mozda, prvih mjesec dana, ako radis sam, imas nov alat i kazes "pa nebu nikaj bilo",

al ako imas uhodan posao, moras imati rezerni alat, rezerne dijelove, sve "in-house" raspolozeno.

 

A ne da ti pukne kljuc 16 pa kazes "joj ne mogu radit slijedecih 10 dana, dok mi ne stigne kljuc 16 iz trgovine".

 

Isto i za racunala, kupuju se OEM-ovi + doplata za jamstvo + 0-day support, te naravno bar 10% rezernih uredjaja

koji ce ti sluziti za brzi swap dijelova.

 

Jednostavno ne mozes raditi samo sa jednim alatom, to je neodgovorno i rizicno.

 

Evo, Pevex Webshop, kategorija "strojevi", poredano od najskuplje do najpovoljnije:

https://pevex.hr/zeljeznarija/stroj.html?&product_list_order=price&product_list_dir=desc

 

Ako imas taj kompresor od 25.000kn, onda moras imat i jedan rezerni, ne mora biti nuzno taj od 25.000kn,

odradit ces posao i sa ovim od 5.000kn, al ga moras imat na rezervi i gotovo.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 1 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Poceo sam opremat stanove (kao fizicka osoba) za najam prije par mj nakon sto su bili izgradeni.

Sav namjestaj sam narucio preko neke trgovine (npr jysk lesnina itd). Sa svime sam uzeo opciju unosenja na 3. I 4. Kat i montaza (po npr 500kn za trosjed je kostalo, ormare 150...).

Nakon pocetka ovog s koronom u HR su kad sam ih zvao kad su dostupni za montazu (zvao sam da sto prije to dodu) ,oni su rekli da ce mi javit pa na kraju kad sam zvao za tjedan dana obustavili su rad trgovina i svoje usluge.

Ja stan moram 1.5. Iznajmit. Platio sam druge ljude za sastavljanje i unosenje namjestaja. Na nekim kupljenim artiklima (npr kuhinja 20000kn u cijenu ukljucena i montaza ali nije definirano koliko kuna).

Kako sad da trazim povrat novca te montaze sto je ukalkulirana u cijenu? Za ovo ostalo cu vec nekako i moc ali me to brine.

Jer inace su naplacivali (posebno kad sam uzimao opciju montaze ) dosta.

 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Pa pogledaj njihov cjenik unosenja i montaze, po vrsti namjestaja, i po tome se orijentiraj.

I sve sto nisu napravili bi ti trebali bez problema odobriti kao povrat sredstava,

ili ako to nije moguce, izdavanjem bona u toj vrijednosti, sa rokom od minimalno 5 godina.

 

Makar je povrat sredstava bolja opcija, jer i oni moraju biti svjesni da ne mogu trenutno

pruziti potpunu uslugu ni isporuku robe.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 1
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Milki kaže...

Ja stan moram 1.5. Iznajmit. Platio sam druge ljude za sastavljanje i unosenje namjestaja. Na nekim kupljenim artiklima (npr kuhinja 20000kn u cijenu ukljucena i montaza ali nije definirano koliko kuna).
Kako sad da trazim povrat novca te montaze sto je ukalkulirana u cijenu? Za ovo ostalo cu vec nekako i moc ali me to brine.
Jer inace su naplacivali (posebno kad sam uzimao opciju montaze ) dosta.

 Ovo je jako diskutabilno jer sigurno montazu/dostavu naplacuju vise kad je posebno nego kad je ukljuceno u cijenu. Ovo ces vjerojatno morat slat na trznu ako nisi zadovoljan s iznosom koji ce ti ponudit, a pretpostavljam da ce bit dosta manji od zasebne montaze po cjeniku.

13 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Osoba ima neispravno napajanje bez računa, ima kutiju i onaj žuti listić. Garancija je 60mj(negdje od 1/2017), kupljeno u abrakadabri. E sad, je li ovo dovoljno kao dokaz? da prvo radimo reklamaciju ili tražimo račun prvo?

Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice