Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

poruka: 879
|
čitano: 361.675
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
AF139 kaže...

Prvi Mesh Deco4 koji je na ISP ruter spojen LAN kablom radi u AP modu i može dati radnih max. oko 400Mbps (teoretska na 5GHz mu je 867Mbps).

Drugi Deco4 sa spaja na prvi sa wifi isto kao i prema korisniku pa je to repeater mod koji prepolovi brzinu.

 

Uostalom valja ponovo vidjeti video i uporednu tabelu izmjerenih brzina na 7min 25 sec.

 

...problem u ovom slučaju gdje čovjek treba wifi preko 2 etaže je škakljivo

 

Daj mi objasni moju brzinu, jer po tvome mesh  bi trebao biti max na 400Mbps

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
11 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ili to nije Deco4 (867Mbps / 5GHz) ili si se spojio na njega drugim LAN kablom (prvi kabal je na ruteru).

Može biti i da se spajaš sa wifi umjesto na Deco4 na ISP-ruter koji ima veću wifi brzinu .

 

ps:Nisam napisao max. 400Mbps već ovisno od smetnji u okolini brzina je oko 400, (uostalom imaš stranicu prije video).

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.11.2023 9:03 (AF139).
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
AF139 kaže...

Ili to nije Deco4 (867Mbps / 5GHz) ili si se spojio na njega drugim LAN kablom (prvi kabal je na ruteru).

Može biti i da se spajaš sa wifi umjesto na Deco4 na ISP-ruter koji ima veću wifi brzinu .

 

ps:Nisam napisao max. 400Mbps već ovisno od smetnji u okolini brzina je oko 400, (uostalom imaš stranicu prije video).

 Deco 4 je, spajam se na njega sa svim uređajima.... ISP ruter mi je druga mreža.....

 

Gleado  sam  ja xy recenzija, nije uvijek kako prikažu na njima. Svatko ima drugačija iskustva na svoje primjeru.

 

Uglavnom ''nebitno'', jedino što me čudi je da imam trenutno osnovni paket 300/150,  a u praksi brzina puno veća.....( ne žalim se )

 

 

Koja bi bila tvoja prepruka za Mesh, mislio sam uzet px50( zbog powerline ) jer mogu relativno povoljno do njega doći, jer idem na brzinu veću od 1Gbit..

 

 

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
AF139 kaže...

Ili to nije Deco4 (867Mbps / 5GHz) ili si se spojio na njega drugim LAN kablom (prvi kabal je na ruteru).

Može biti i da se spajaš sa wifi umjesto na Deco4 na ISP-ruter koji ima veću wifi brzinu .

 

ps:Nisam napisao max. 400Mbps već ovisno od smetnji u okolini brzina je oko 400, (uostalom imaš stranicu prije video).

Evo kod mene je bilo malo jače od  400 max ( firestick , LG smart tv i huawei p20 )  , ali evo danas izmjerim na A54 samsungu kojeg sam nabavio  i izvučem 485Mbps od  500Mbps koliko je  deklarirano paketom  ( na drugom nodeu 300 i nesto , ne sjećam se tačno ) . ne razumijem zasto odbijaš prihvatiti da može više nego misliš  i držiš se one tabele i videa ko pijan plota ? 

11 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

..cccc , opet po meni

Pogledaj video tabelu ponovo , treće mjerenje Deco4 (direktno prvi od rutera) je DL/UL 520/45 , dakle moguće je.

To što govorim " oko 400Mbps " je prosječno kad pogledamo veći broj mjerenja jer nije isto kod svakog korisničkog uređaja (npr. mobitela) pa drajveri i protokoli koji se koriste se razlikuju.

15 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Pozdrav, 

za sve ove bitne stvari po kući koristim žicu, međutim trebam wifi za umrežiti pametne kućanske uređaje.

Dakle trebam ap ili mesh, prema preporuci, za jednu etažu u kući i tjt. Doslovno ništa osim tih par uređaja neće biti spojeno na taj wifi tako da mi nije bitna neka brzina ili masa opcija.

Može li kakva preporuka? Fora su mi ovi asus zenwifi meshovi ali posto bi trebao samo jedan, ne znam jel nije bolje ovak nekaj

 

https://www.senetic.hr/product/WAX610-100EUS

WHITE STONES VARAŽDIN
Poruka je uređivana zadnji put sub 25.11.2023 22:46 (Tincha).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Tincha kaže...

Pozdrav, 

za sve ove bitne stvari po kući koristim žicu, međutim trebam wifi za umrežiti pametne kućanske uređaje.

Dakle trebam ap ili mesh, prema preporuci, za jednu etažu u kući i tjt. Doslovno ništa osim tih par uređaja neće biti spojeno na taj wifi tako da mi nije bitna neka brzina ili masa opcija.

Može li kakva preporuka? Fora su mi ovi asus zenwifi meshovi ali posto bi trebao samo jedan, ne znam jel nije bolje ovak nekaj

 

https://www.senetic.hr/product/WAX610-100EUS

 Ili još bolje ovaj za manje para. Za postavit ti ne treba cloud key. Dovoljno prek aplikacije na mobu i zaboravit na njega.

15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Hvala uzet cu taj onda, bitna mi je jednostavnost..
Imam slobodnu mreznu uticnicu iza TVa koji je na zidu, hoce li mu to ometati signal?

Ima i neka varijanta trenutno na akciji..?https://www.senetic.hr/product/UAP-AC-LITE#icecat-specification-table
WHITE STONES VARAŽDIN
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.11.2023 9:21 (Tincha).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Da, TV ima u sebi lim cjelom površinom pa taj WIFI između zida i TV gubi gotovo pola dometa.

Moguće je da WIFI tako blizu elektronike TV-a pravi smetnje u slici i tonu.

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dax-lax kaže...
Tincha kaže...

Pozdrav, 

za sve ove bitne stvari po kući koristim žicu, međutim trebam wifi za umrežiti pametne kućanske uređaje.

Dakle trebam ap ili mesh, prema preporuci, za jednu etažu u kući i tjt. Doslovno ništa osim tih par uređaja neće biti spojeno na taj wifi tako da mi nije bitna neka brzina ili masa opcija.

Može li kakva preporuka? Fora su mi ovi asus zenwifi meshovi ali posto bi trebao samo jedan, ne znam jel nije bolje ovak nekaj

 

https://www.senetic.hr/product/WAX610-100EUS

 Ili još bolje ovaj za manje para. Za postavit ti ne treba cloud key. Dovoljno prek aplikacije na mobu i zaboravit na njega.

 

Tincha kaže...
Hvala uzet cu taj onda, bitna mi je jednostavnost..
Imam slobodnu mreznu uticnicu iza TVa koji je na zidu, hoce li mu to ometati signal?

Ima i neka varijanta trenutno na akciji..?https://www.senetic.hr/product/UAP-AC-LITE#icecat-specification-table

 Ja sam imao unify ap i presao na deco M4 i preporodio se sto se tice dometa signala.....

Za te pare ja bi radje uzeo Deco M4 TP-LINK Dvofrekvencijski (2,4 GHz / 5 GHz) Wi-Fi 5 (DECO M4(3-PACK)) (senetic.hr)

 

Imaces daleko bolju pokrivenost signala plus laksa montaza jer unifi trebas montirati na plafon.....A da ne pricam o lakoci podesavanja. Unifiy i nije bas plug and play uredjaj....

 

Ja imam preko 40 uredjaja na M4 i to smart home uredjaja.....

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.11.2023 10:06 (Posmatrač).
13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Imamo problem sa wifi u kuci i trebala bi mi pomoc.

 

Razmisljam o kupnji xiaomi ax3200, trenutno je 41eur.

Jel bi onda mogao novi ruter ustekati u tcom ruter preko ethernet?

 

Ax3200 bi koristio samo za wifi, ne znam koje bi probleme mogao imati. npr. printer na wifi i sl.

 

Ako bude potrebe, ubacim jos mesh ax3000 preko wifi.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.11.2023 14:38 (dustY).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dustY kaže...

Imamo problem sa wifi u kuci i trebala bi mi pomoc.

 

Razmisljam o kupnji xiaomi ax3200, trenutno je 41eur.

Jel bi onda mogao novi ruter ustekati u tcom ruter preko ethernet?

 

Ax3200 bi koristio samo za wifi, ne znam koje bi probleme mogao imati. npr. printer na wifi i sl.

 

Ako bude potrebe, ubacim jos mesh ax3000 preko wifi.

 Nemoj sebi komplikovati zivot. Imao bi tri ili 4 ap ili routera. Kupši odmah mesh. Recimo tplink M4 2 komada i to ce ti rijesiti sve. U ap modu je po defaultu i svi uredjaji na zici ili bezicno ce ti biti u istoj mrezi.....

13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ok, uzeo bi 2-3 komada. Znači islo bi kao ap, main deco preko ethernet u t com ruter.

E sad, jedan ethernet mi ide od rutera u podrum na jedan komp.

 

Jel mogu taj ethernet u podrumu ukopcati u slave deco, pa onda iz tog deca ethernet u komp?

Ili bi morao 1 ethernet iz main deca poslati u podrum, ustekati u drugi deco i onda u komp.

Ima li onda razlike izmedju maindeco-slavedeco-pc i ruter-pc? (npr. za gaming, latencije i brzina ostaju isti kao da je ruter-pc?)

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.11.2023 20:42 (dustY).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dustY kaže...

Ok, uzeo bi 2-3 komada. Znači islo bi kao ap, main deco preko ethernet u t com ruter.

E sad, jedan ethernet mi ide od rutera u podrum na jedan komp.

 

Jel mogu taj ethernet u podrumu ukopcati u slave deco, pa onda iz tog deca ethernet u komp?

Ili bi morao 1 ethernet iz main deca poslati u podrum, ustekati u drugi deco i onda u komp.

Ima li onda razlike izmedju maindeco-slavedeco-pc i ruter-pc? (npr. za gaming, latencije i brzina ostaju isti kao da je ruter-pc?)

 

 Jedan ukopcas lanom u router nebitno gdje i on je glavni. Svi ostali se kace na deco sa najjacim signalom. Sve to ide automatski. M4 imaju dva gigabitna lan porta i u svaki mozes ukopcati pc, kameru ili sta god zelis. Mozes i switch pa u swicth ostale uredjaje....Njih medjusobno ne moras spajati lanom. Mozes ali ne moras. 

10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Ja imam dva M4, jedan spojen na Tcom router kao AP a drugi na drugom kraju kuce i u njeg spojen komp. Imaju dva porta pa ako ces trebati vise onda moras i router. Inace me iznenadila snaga signala a brzina je 1MB/s ugrubo. Tcomov router nisam stavio u bridge mode jer bi za to kao trebao ic u poslovnicu, al za sada ni ne treba jer ima port FW i dodjeljivanje adrese. Njegov WiFi je iskljucen ofkors.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Ne trebaš ić u poslovnicu za bridge. Ne moraš ni razgovarat ni sa kime. Samo se spoji u moj telekom web preko kompa i imaš opciju za bridge.
Mene više zanima može li deco preuzeti sve na sebe, tj. ne znam da li imaju sav potreban hw.
13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Kod mene mozda deco nije potreban. Sve je radilo ok do prije par mjeseci. Tcom ruter i wifi signal je bio ok po cijeloj kuci. 

Zadnjih par mj, 3m od rutera imam 2 crtice, postalo je nemoguce.

 

Mozda bi samo trebao novi ruter koji bi sluzio kao ap. Xiaomi ax3200 dodje 41eur, spojim ga preko ethernet u tcom ruter.

Jel bi imao kakve probleme onda? npr, pisaci i ostali uredaji na mrezi, ne znam sto sve trebam za setup.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Moje mišljenje je već kad moraš kupiti nešto, bolje se malo protegni pa uzmi mesh, pogotovo za kuću. Prije par mjeseci uzeo D-Link 2 kom na preporuku tu s foruma, 70ak eura na amazonu, prezadovoljan. Wifi na routeru radio ok, počeo s vremenom zajebavati na rubovima soba u stanu, sad ne mislim o tome više.

The most interesting information comes from children, for they tell all they know and then stop.
10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Tehnicar mi je rekao da i ak postavim ce nocni update ponovo vratiti natrag. Na Vipu sam ukljucio bridge i sve vrtio prek M4, iako ja nemam neke zahtjeve osim statickih i port FW.
7 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
simsis kaže...
Tehnicar mi je rekao da i ak postavim ce nocni update ponovo vratiti natrag. Na Vipu sam ukljucio bridge i sve vrtio prek M4, iako ja nemam neke zahtjeve osim statickih i port FW.

Ako imaš kuću nemaš šta razmišljat, mesh je "way to go" i sve drugo su kompromisi. U stanu možeš sa dobrim pozicioniranjem rutera pokrit više manje sve, ali u kući, pogotovo ako je puno armiranog betona, jednostatvno nema šanse.

Plus to da mesh sistemi nisu više tako skupi kao nekada, i nađu se wifi6 sistemi sa dva ap več za 150 eur, možda čak i manje jer nisam več dugo gledao cijene priznam.

13 godina
online
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

A da se od tcom-a nažica mesh node? Inače je 2e mjesečno, a ako imaš internet + tv u paketu, jedna stanica je bez naknade. Najobičniji speedport plus ima mesh mogućnosti. 

 

https://www.hrvatskitelekom.hr/internet/premium-smart-wi-fi

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.11.2023 14:41 (dax-lax).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Inace sam privremeno rijesio problem sa mi extenderom, 10eur.
Znam da ste svi protiv toga, no ja po cijeloj kuci imam 3/4 - 4/4 signal sa ovim.

Stavio sam u drugu sobu di je ruter .
Imam 35mbit(70mbit preko zice), jedino u kuhinji 2/4 signal i 15-20mbit, ali to je sve ok.
Plex i 1080p filmovi rade, surfanje, youtube i te gluposti.

Podrum 3/4 -4/4, srednja etaza isto, cijela kuca je ok.
2 kompa su za gaming i to ide preko ethernet.

Kasnije mozda uzmem deco, ali trenutno je ovo ok.

Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dustY kaže...
Inace sam privremeno rijesio problem sa mi extenderom, 10eur.
Znam da ste svi protiv toga, no ja po cijeloj kuci imam 3/4 - 4/4 signal sa ovim.

Stavio sam u drugu sobu di je ruter .
Imam 35mbit(70mbit preko zice), jedino u kuhinji 2/4 signal i 15-20mbit, ali to je sve ok.
Plex i 1080p filmovi rade, surfanje, youtube i te gluposti.

Podrum 3/4 -4/4, srednja etaza isto, cijela kuca je ok.
2 kompa su za gaming i to ide preko ethernet.

Kasnije mozda uzmem deco, ali trenutno je ovo ok.

 Osim pola brzine u najboljem slucaju sve ostalo ok.....

14 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Sto nije i da ima dva odvojena SSID-a? Meni je to bio veći problem od brzine. Ili sam nešto fulao?

The most interesting information comes from children, for they tell all they know and then stop.
Poruka je uređivana zadnji put uto 5.12.2023 9:03 (Arto).
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Zavisi od uredjaja ali oboje je problem....
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Tincha kaže...

Pozdrav, 

za sve ove bitne stvari po kući koristim žicu, međutim trebam wifi za umrežiti pametne kućanske uređaje.

Dakle trebam ap ili mesh, prema preporuci, za jednu etažu u kući i tjt. Doslovno ništa osim tih par uređaja neće biti spojeno na taj wifi tako da mi nije bitna neka brzina ili masa opcija.

Može li kakva preporuka? Fora su mi ovi asus zenwifi meshovi ali posto bi trebao samo jedan, ne znam jel nije bolje ovak nekaj

 

https://www.senetic.hr/product/WAX610-100EUS

Samo da javim, na preporuku kolege Posmatrača uzeo sam TP-Link Deco 4 (1 kom.) za wifi na donjem katu kuće i pokriva mi sve prostorije u kojima mi treba internet (cca 70 m^2), setup je bio brz i jednostavan preko mobilne aplikacije, a cijena prihvatljiva.

Preporučam svima koji imaju potrebu za takvim rješenjem!

WHITE STONES VARAŽDIN
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Tincha kaže...
Tincha kaže...

Pozdrav, 

za sve ove bitne stvari po kući koristim žicu, međutim trebam wifi za umrežiti pametne kućanske uređaje.

Dakle trebam ap ili mesh, prema preporuci, za jednu etažu u kući i tjt. Doslovno ništa osim tih par uređaja neće biti spojeno na taj wifi tako da mi nije bitna neka brzina ili masa opcija.

Može li kakva preporuka? Fora su mi ovi asus zenwifi meshovi ali posto bi trebao samo jedan, ne znam jel nije bolje ovak nekaj

 

https://www.senetic.hr/product/WAX610-100EUS

Samo da javim, na preporuku kolege Posmatrača uzeo sam TP-Link Deco 4 (1 kom.) za wifi na donjem katu kuće i pokriva mi sve prostorije u kojima mi treba internet (cca 70 m^2), setup je bio brz i jednostavan preko mobilne aplikacije, a cijena prihvatljiva.

Preporučam svima koji imaju potrebu za takvim rješenjem!

 Najbolja fora je ako ti treba da pokrije bolje neki dio kuce kupis jos jedan i jos jednostavnije se integrise u sistem da i ne znas da je tu.....Samo ti se signal pojaca....

15 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Pozdrav, trebala bi mi preporuka/savjet sto da napravim.

Stan je na 2 etaze, signal pokriva jedan dio super, dok je drugi katastrofa. Jedna ima Wif 200Mbps, drugi jedva 20Mbps. Prije sam kupio neki AP (drugo ime mreze bude, ne znam da li je to AP ili Extender, ne razumijem se), ali "zeznuo" sam stvar jer ne podrzava 5G, samo 2.4

Znam da je zica najbolji izbor, ali imam dosta cijevi izmedu sobe gdje je ruter i tamo gdje bih ga trebao provuci, pa je skakljivo da se ide busit i rizikovati da se osteti cijev(i) zbog toga.

Gledao sam po Linksu sta imaju i razmisljao sam da uzmem https://www.links.hr/hr/wireless-range-extender-cudy-re1800-802-11b-g-n-a-ac-ax-lan-mesh-bezicni-011304017

Da li mislite da je to ok? Da budem iskren, nisam nikad cuo za Cudy, znam za te mrezne stvari da su uglavnom TP Link i D Link najpopularniji. Htio bih sada imati jednu mrezu u cijelom stanu jer sada je pain in the ass svaki put se rucno prespajati izmedu dve WiFi mreze.

Svaki savjet je dobro dosao :D

P.S. Vidio sam da je netko spomenuo TP Link Deco 4 s jednim prikljuckom, ali nisam nista nasao, samo pakete s 2 ili 3 (M4, E4...).

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Imsovcanin kaže...


Svaki savjet je dobro dosao :D

P.S. Vidio sam da je netko spomenuo TP Link Deco 4 s jednim prikljuckom, ali nisam nista nasao, samo pakete s 2 ili 3 (M4, E4...).

 Neki Mesh bi možda bio dobar.
Ako si korisnik t-coma oni ti imaju mesh u ponudi

15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Jesam, zvao sam ih prije 2 tjedna za to, ali svaki put nesto odgadaju tako da sam odustao. Ne da mi se s njima navlaciti oko jednog Mesha, a nisam siguran ni da je toliko dobaro? Vidio sam da je limitiran na max 5 korisnika u isto vrijeme, dok za ove druge nisam to vidio.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice