Konfigurabilan router

poruka: 7
|
čitano: 2.478
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Konfigurabilan router

Frend mi ima Asus RT660U već godinama i prezadovoljan je. Omogućuje mu postavljanje više istovremenih WiFi mređa u kući (npr. zasebna za goste, privatna), radi na 2.4 i 5G, ima load balancer, prima USB stick sa SIM-om koji služi kao fallback ako internet nestane, schedulana zabrana pristupa internetu po MAC adresi (npr. klincima iza 23h onemogućiš da se spajaju na net), postavljanje VPNa na router i slične điđe. Na njega je stavio Advanced Tomato s kojim to fino poklikaš pomoću lijepog sučelja for dummies.

 

E sad... Advanced tomato je napušten projekt (znam da postoji Fresh tomato kao nasljednik). Ovaj router je star već par god... zanima me koji bi danas bio best buy router tog tipa (da ne kupujem baš isti, sigurno postoje noviji i bolji). Koji Firmware da stavim gore?

 

S druge strane postoji OpenWRT i mikrotik u kojeg se ljudi kunu svojom djecom... nisam sysadmin i ne zajebava mi se kroz komandnu liniju za sve navedeno.... Što nudi Mikrotik ili neki drugi router, a da je u rangu gore opisanog?

 

Najbitnije mi je da podržava VPN, dual band, 5GHz, po mogućnosti da je što veći throughput jer imam NAS na koji ću se spajat bežično pa da mi ne bude mreža zagušena ako se istovremeno streama nešto npr. na 2 uređaja.

 

Razmažen sam pa želim i nekaj za kaj možda još ni ne znam (ko što do jučer nisam znao da možeš stavit VPN na router) pa bih volio da ima i to 

 

Budget je do 1000kn, ali mogu se protegnuti još malo ako vrijedi (mada recimo Mikrotik ima dosta povoljne stvari)

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Konfigurabilan router

Mikrotik ili OpenWRT ako imaš volje i potrebe za naprednijim podešavanjem.

Ako ne, ASUS routeri su već po defaultu prilično snaži (što si i vidio).

 

Idi korak naprijed od frenda i uzmi RT68 :)

https://www.njuskalo.hr/mrezna-oprema/prodajem-asus-rt-ac68u-router-oglas-30091115

 

Ono što bi ja uzeo je recimo RT86U. Neko vrijeme je bio blizu 1000kn na Amazonu:

https://www.asus.com/Networking/RT-AC86U/

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
11 godina
offline
Re: Konfigurabilan router
crazy_luđak kaže...

Razmažen sam pa želim i nekaj za kaj možda još ni ne znam (ko što do jučer nisam znao da možeš stavit VPN na router) pa bih volio da ima i to 

 

Budget je do 1000kn, ali mogu se protegnuti još malo ako vrijedi (mada recimo Mikrotik ima dosta povoljne stvari)

 

Mikrotik, puno cackanja i pain in the ass ako ne znas sto radis, i zavrsis da nekom placas konfiguraciju.

 

Asus, skoro pa out of the box experience (ako ga informaticki nepismeni ljudi uspiju upogoniti, puno govori). Ako zavrsis na Asusu preporuku je JAKO u smjeru instalacije Merlinovog firmwarea (nekad radio za svoju dusu covjek, ali na kraju radio toliko dobro da ga je Asus zaposlio :))

 

 

Nazalost, ako uvodis VPN u pricu; dizes si cijenu solidno. Uzmi u obzir da OVPN single core process, sto brzi core to veca mogućnost obrade tunela, posljedicno veca maksimalna brzina linka koju router moze zvakati i isporuciti prema tebi. Za 75-150Mbit link, planiram ovo; kazu forumi 150-200Mbit prospusnosti kada je dignut VPN na routeru

 

https://www.nabava.net/routeri/wireless-router-asus-rt-ac86u-cijena-54468191

 

PS Pred mjesec dana je bio 50E jeftiniji, jbga (mjerkam ga vec godinu i kusur i nikako da prerezem i narucim :D )

Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavements, watch T.V., save for your old age, obey the law. Repeat after me; I am free
14 godina
neaktivan
offline
Konfigurabilan router

A dal se isplati ulagati u WiFi 6? koliko sam vidio, jako malo uredaja ga podrzava, ali imam PC koji ima WiFi 6 pa me zanima hocu li primijetiti bump u brzini recimo kod pristupa NAS-u koji je spojen na router? Mada mislim da je tu ogranicenje ethernet na relaciji NAS-router, ali ako iskorisitm oba ethernet porta?

 

Recimo AX56U/AX58U su oba trenutno povoljniji od AC86U, s tim da AX58U nudi tri-core procesor na 1.5GHz.

 

Isto tako, koliko je bitan ovaj totalni throughput? Posto se navode zasebne brzine na 2.4/5GHz, onda se najvise isplati imati 2 mreze doma, 2.4ghZ i 5Ghz i npr sve mobitele staviti na 2.4 da ne uzimaju throughput od npr. laptopa koji je spojen na NAS? Pitanje je koliki je stvarni impact toga i moze li se uopce zakrciti taj promet u manjem kucanstvu (do 5-6 uredaja)

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Konfigurabilan router
crazy_luđak kaže...

A dal se isplati ulagati u WiFi 6? koliko sam vidio, jako malo uredaja ga podrzava, ali imam PC koji ima WiFi 6 pa me zanima hocu li primijetiti bump u brzini recimo kod pristupa NAS-u koji je spojen na router? Mada mislim da je tu ogranicenje ethernet na relaciji NAS-router, ali ako iskorisitm oba ethernet porta?

 

Recimo AX56U/AX58U su oba trenutno povoljniji od AC86U, s tim da AX58U nudi tri-core procesor na 1.5GHz.

 

Isto tako, koliko je bitan ovaj totalni throughput? Posto se navode zasebne brzine na 2.4/5GHz, onda se najvise isplati imati 2 mreze doma, 2.4ghZ i 5Ghz i npr sve mobitele staviti na 2.4 da ne uzimaju throughput od npr. laptopa koji je spojen na NAS? Pitanje je koliki je stvarni impact toga i moze li se uopce zakrciti taj promet u manjem kucanstvu (do 5-6 uredaja)

 

Ako vec imas barem jedan AX uredjaj, vrijedi pokusaja ako zelis baciti još para u to, trebalo bi raditi brze, da li je vrijedno tih para to moras sam desifrirati :) Ja sam ga discardao kao opciju i cekam drugi val AX uredjaja (uzmi u obzir da sve sta je bitno mi je spojeno na kabel, samo mobilni uredjaji na WiFi). Kako je i VPN u prici, mislim da sa pocetnim modelima se neces bas razveseliti po pitanju propusnosti. Za novije SoCeve na ruterima, Merlin jos nije slozio, a za neke je i upitno da li ce slagati firmware; double check.

 

Za throughput moram te poslati malo citati i gledati grafove, suzi izbor routera i kreni citati; https://www.smallnetbuilder.com/tools/rankers/router/view

 

 

PS Stagod mozes spojiti na 5GHz, spoji na 5GHz; 2 mrezna porta i load balancing ce ti mozda raditi brže za minimalno dva ili više fizičkih klijenata u isto vrijeme. Jedan klijent u realnom svemiru ne moze koristiti oba ethernet porta za ubrzanje prijenosa na 2Gbit/s :)

Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavements, watch T.V., save for your old age, obey the law. Repeat after me; I am free
12 godina
offline
Re: Konfigurabilan router
Jovanka kaže...

 

 

Ako vec imas barem jedan AX uredjaj, vrijedi pokusaja ako zelis baciti još para u to, trebalo bi raditi brze, da li je vrijedno tih para to moras sam desifrirati :) Ja sam ga discardao kao opciju i cekam drugi val AX uredjaja (uzmi u obzir da sve sta je bitno mi je spojeno na kabel, samo mobilni uredjaji na WiFi). Kako je i VPN u prici, mislim da sa pocetnim modelima se neces bas razveseliti po pitanju propusnosti.....

 Upravo ovo je i moje mišljenje.

Vjerojatno ću sad kupiti Xiaomi Mi 10, valjda će imati WiFi 6, pa da malo vidim testove, pogotovo ak dođu novi routeri, pa da onda vidimo kak je stanje.

 

EDIT: na netu ima sličnih pitanja:

https://www.snbforums.com/threads/n66u-replacement-ac86u-or-ax58u.60305/

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.1.2020 10:34 (CyberDemonVZ).
14 godina
neaktivan
offline
Konfigurabilan router

Ovi ax uredjaji cijalju na early adoptere tako da ne opravdavaju cijenu speckama... po svemu sudeci pikirat cu 86U kad bude na nekom saleu ili ga ugrabim na amazonu, ima cca 1300kn sto je 700kn ispod najnizeg na nabavi (excl. ED). Posvuda vidim da njega preporucaju kao best value, tako da hvala momci, izbor je pao 

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice