Kontroliranje svjetla…
Budući da su sustavi osvjetljenja na LCD-ovima stvorili malu konfuziju na tržištu i da kupci(mi) ne znaju razlike između Local dimming i Edge LED modela, vrijeme je da se pogleda na pet sustava pozadinskog osvjetljenja s diodama za LCD televizore, koji su dostupni danas.
Radi se o sljedećih 5 sistema:
-Edge LED, Direct-LED, Dimming, Spot Dimming, Local Dimming
-Edge LED i Direct LED označavaju fizički smještaj fotodioda odnosno da li su smještene sa strane panela (Edge LED) ili direktno iza panela Direct LED.
-Dimming, Spot Dimming i Local Dimming označavaju na koji se način ponašaju fotodiode u Edge LED ili Direct LED osvijetljenjima.
Krenimo na upoznavanje:
Direct-LED sa 2D Dimming (Local Dimming) tehnologijom
To je najstariji i najskuplji spot-check sustav osvjetljenja.
Fotodiode su montirane iza panela i kontrolirane s obzirom na potrebu za određenom količinom svjetlosti. Ako su kontrolirane sve zajedno onda govorimo o (Dimming) tehnologiji. U slučaju da se radi o pojedinačnoj kontroli, govorimo o (Local Dimming) tehnologiji, na područjima kojih ima 512 u najboljem slučaju.
Prednost je da one daju najpreciznije lokalno upravljanje pozadinskog osvijetljenja, te najbolju uniformnost kao i najdublje nivoe crne boje.
Nedostatak je visoka potrošnja (zbog broja fotodioda koje se koriste), slaba proizvodnja televizora s debljinom iznad jednog inch-a, te Halo efekt gdje se stvara oblak oko kontrasnih detalja, naravno i cijena ovih modela zbog kvalitete slike je najveća.
Direct-LED sa Dimming tehnologijom
Kako smo i prethodno naveli, fotodiode su smještene iza ekrana a jedina razlika je da one ne omogućavaju kontrolirano osvjetljenje svake pojedine grupe fotodioda, kao Local Dimming već su zajedno kontrolirane (Dimming). Naravno, opet je i ovaj način osvijetljenja bolji u usporedbi s konvencionalnim uređajima CCFL lampi. Daje veći raspon varijacije svjetline (od 1 do 100% od maksimalne svjetline) u odnosu na 5 do 100% CCFL lampi.
Edge LED sa Dimming tehnologijom
Zasigurno najgori i najnedifinisaniji način osvjetljenja. Fotodiode su postavljene ne iza ekrana već regionalno. “Regionalno” može značiti mnogo. Diode na sve četiri strane, lijevo ili desno, gore ili dolje, neposredno iznad ili ispod. Zavisi od branda do branda i od modela do modela. Svjetlo od rubova ekrana, dijeli se na površinu iza cijelog ekrana izoformnim putem odgovarajućeg raspršivača (difuzora).
-Prednosti se ogledaju u manjoj potrošnji zbog smanjenog broja fotodioda naspram Direct LED tehnologije, kao i za izgradnju tanjih televizora. Nedostataka u vezi kvalitete slike ima mnogo, od uniformnosti preko dubine crne boje i neravnomjernog osvijetljenja koje utiče na pojavu sjene na slici tamo gdje je osvijetljenje manje a to je na centru ekrana.
Edge LED sa Spot Dimming tehnologijom
Ovo je prvi i najčešći oblik pokušaj doprinosa kontrole osvijetljenja po spot-check principu u skladu s odredbama Edge LED.tehnologije. I u ovom slučaju, fotodiode su ugrađene oko zaslona, s razlikom da su sve pod kontrolom zajedno, zavisno od varijacije svjetline ali po grupama kojih u nekim slučajevima može biti do 44.
U stvari zamislite da je ploča osvijetljena uz više Edge dioda na više mjesta, svjetlo koje dolazi unutar ekrana uz pomoć raspršivača (difuzora) je veće u odnosu na Edge LED sa Dimming tehnologijom. Difuzori se ne preklapaju u ovoj topologiji.
Ova odredba omogućuje rudimentalni oblik terenske provjere svjetline, čak i na maloj skali, koja je do sada producirala pozitivne rezultate. Rabe je Samsung, Sony i LG.
Pozitivno je da karakterizira prednosti Edge LED topologije pod uvijetom da ima neki oblik lokalne kontrole svjetline, kao i niska cijena. Negativne strane su manje više identične onima opisanim za Edge LED sa Dimming tehnologijom uz manje nepravilnosti naravno uslijed veće količine osvijetljenja. Ovaj dizajn i dalje prati Edge LED filozofiju.
Edge LED sa 2D Dimming (Local Dimming) tehnologijom
Na prvi pogled ne spojivo i totalno kontradiktorno ali…
Local dimming se može izvoditi s bilo kojim tipom Edge LED ili Direct LED tehnologije zbog difuzora ili svijetlo-vodiča. U slučaju Edge LED-a ako je samo jedna Edge LED dioda aktivirana a sve ostale su isključene postoji predvidljivo širenje svjetlosti u difuzorima (svjetlo-vodičima). Prednost je puno manje vertikalnog preklapanja s drugim Edge LED diodama postavljenim vertikalno. Nedostatak je, naravno, zone moraju biti velike (slaba lokalna kontrola).
Prednosti ove topologije je da kombinira vrline odredbi Edge LED i LED-Direct tehnologija, nudeći posebno ultra tanke modele i pravu lokalnu kontrolu svjetline. Dakako, pitanje potrošnje ostaje otvoreno jer je u ovom slučaju Edge LED-a usporediva s direktnim LED osvijetljenjima.
Prva negativna strana je ta što Direct LED sa Local dimmingom može kontrolirati manje površine te su drugi troškovi izgradnje znatno povećani.
LED-Backlight sustavi
- poruka: 2
- |
- čitano: 3.797
- |
- moderatori:
DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
- +/- sve poruke
- ravni prikaz
- starije poruke gore
ima to u bugu ali svejedno je korisno da se stavi na forum