Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.089.424
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

95OSR2.1.. i to samo zbog foruma, jer iz dosa ne radi bug-bbs (nema sličica.. samo ASCII-graphics..) :)

 

Ne laži ovaj napaćeni narod! Sve radi. 
https://en.wikipedia.org/wiki/Arachne_(web_browser)
https://en.wikipedia.org/wiki/DR-WebSpyder

https://en.wikipedia.org/wiki/Dillo

 

http://www.kompx.com/en/web-browsers-for-dos.htm

 

5 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

da, dobro netko napise hyper-v i nije neko super rjesenje. dodijelis 4gb rama virtualci onda i dalje laga.

na kraju vmware player, iako uz malu muku gasenja procesa u win. radi savrseno

 

nego, poceo sam malo sa tutorialima za pocetnike, osnovne naredbe u terminalu, snalazenje po linuxu i sl. nabavio nesto knjiga za citanje... ima tko kakav prijedlog sta poslije, na sto obratiti paznju i sl., kakav savjet?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
SeaCucumber2 kaže...

da, dobro netko napise hyper-v i nije neko super rjesenje. dodijelis 4gb rama virtualci onda i dalje laga.

na kraju vmware player, iako uz malu muku gasenja procesa u win. radi savrseno

 

nego, poceo sam malo sa tutorialima za pocetnike, osnovne naredbe u terminalu, snalazenje po linuxu i sl. nabavio nesto knjiga za citanje... ima tko kakav prijedlog sta poslije, na sto obratiti paznju i sl., kakav savjet?

 počni ovdje https://www.tecmint.com/free-online-linux-learning-guide-for-beginners/

 

 

edit:
počela me zezati wifi USB, jednostavno nestane sa sistema, jedino ištekavanje i uštekavanje u USB ponovo pomaže
jel zna tko kako to riješiti?
hvala

wlx00e1b0105014: connected to WiFi Zonneland +2
"Ralink MT7601U"
wifi (mt7601u), 00:E1:B0:10:50:14, hw, mtu 1500


wlx00e1b0105014  IEEE 802.11  ESSID:"WiFi Zonneland +2"  
          Mode:Managed  Frequency:2.462 GHz  Access Point: 5E:A6:8C:77:0E:A7  
          Bit Rate=28.9 Mb/s   Tx-Power=20 dBm  
          Retry short limit:7   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Power Management:off
          Link Quality=47/70  Signal level=-63 dBm  
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:564  Invalid misc:353   Missed beacon:0

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.5.2020 17:51 (Darky).
5 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

darky zahvaljujem!

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Darky kaže...

počela me zezati wifi USB, jednostavno nestane sa sistema, jedino ištekavanje i uštekavanje u USB ponovo pomaže
jel zna tko kako to riješiti?
hvala

 

Te stvari znaju naprosto "zgoriti", mislim da ima neki sigurnosni metal ili neš slično, koje ti kod pregrijavanja privremeno isključi wifi, ali zna i trajno otići. Bar je meni tako bilo. Češće kad se "tuče" za signal. Ja sam to tad bio riješio da sam wifi dongle spojio preko usb kabla, pa se manje (odn. rijeđe) pregrijavao.
Možda je to u pitanju.

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
Darky kaže...

počela me zezati wifi USB, jednostavno nestane sa sistema, jedino ištekavanje i uštekavanje u USB ponovo pomaže
jel zna tko kako to riješiti?
hvala

 

Te stvari znaju naprosto "zgoriti", mislim da ima neki sigurnosni metal ili neš slično, koje ti kod pregrijavanja privremeno isključi wifi, ali zna i trajno otići. Bar je meni tako bilo. Češće kad se "tuče" za signal. Ja sam to tad bio riješio da sam wifi dongle spojio preko usb kabla, pa se manje (odn. rijeđe) pregrijavao.
Možda je to u pitanju.

 za sad sam riješio stvar sa čačkanjem po sistemu...
probao sam sve i svašta ali stalno sam gubio signal nakon 10-ak minuta
a onda sam naletio na post na Ask Ubuntu i probao rješenje


sudo nano /etc/NetworkManager/conf.d/default-wifi-powersave-on.conf

By default there is:

[connection]
wifi.powersave = 3

Change the value to 2. Reboot for the change to take effect.

Possible values for the wifi.powersave field are:

NM_SETTING_WIRELESS_POWERSAVE_DEFAULT (0): use the default value
NM_SETTING_WIRELESS_POWERSAVE_IGNORE  (1): don't touch existing setting
NM_SETTING_WIRELESS_POWERSAVE_DISABLE (2): disable powersave
NM_SETTING_WIRELESS_POWERSAVE_ENABLE  (3): enable powersave

 

i eto sad i dalje zna pokazati upitnik na wifi ali ne prekida vezu

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.5.2020 8:00 (Darky).
7 godina
offline
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-smisao? ili, što će komercijala u studiji dokazati? Dokazat će da je jeftinije plaćati nego ne plaćati? Čemu?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Kaj si ti oportunista po horoskopu ?? 😜

Gle, kod svake promjene, migracije i sl, je svakako dobro sagledati sva dotadašnja iskustva i mišljenja o tome. Imamo primjer minhena, gdje se opet nekaj kuha oko toga.

A ova redhatova studija pokazuje da nema besplatnog ručka, jer i free softver netko mora održavati, krpati...a studija uspoređuje koliko košta takav pristup vs pristupa gdje ljudi na plaći to kontinuirano odrađuju....

Nitko ne kaže da se njihove brojke moraju uzeti zdravo za gotovo, no ne može škoditi da pogledamo i tu matematiku. Kod ovih par obrtnika kojima održavan sistem , njima je jeftinije meni platiti, jer on u svom radnom satu daleko više zaradi nego kaj mene plati pa mu nekakvi zastoj ( gdje bi on sam eventualno nekaj čačkao ) nije isplativa opcija...
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Kaj si ti oportunista po horoskopu ?? 😜

Gle, kod svake promjene, migracije i sl, je svakako dobro sagledati sva dotadašnja iskustva i mišljenja o tome. Imamo primjer minhena, gdje se opet nekaj kuha oko toga.

A ova redhatova studija pokazuje da nema besplatnog ručka, jer i free softver netko mora održavati, krpati...a studija uspoređuje koliko košta takav pristup vs pristupa gdje ljudi na plaći to kontinuirano odrađuju....

Nitko ne kaže da se njihove brojke moraju uzeti zdravo za gotovo, no ne može škoditi da pogledamo i tu matematiku. Kod ovih par obrtnika kojima održavan sistem , njima je jeftinije meni platiti, jer on u svom radnom satu daleko više zaradi nego kaj mene plati pa mu nekakvi zastoj ( gdje bi on sam eventualno nekaj čačkao ) nije isplativa opcija...

 -besmislena usporedba.. tj free soft ne znači da se rad-usluge-znanje ne naplaćuju, štoviše-suprotno.. možeš, možeš ti prodavati svoju linux distru, možeš naplaćivati koliko želiš.. možeš npr 7z koji to lijepo napiše u licenci, tj smiješ ga prodavati itd. (ako nađeš osobu koja će platiti umjesto sama instalirati free..) tj naplaćuješ svoj rad-znanje-uslugu, kao konobar kavu ne stvarno kavu-zrno-vrijednost, nego sjedenje, porez itd i zato kava može koštati kunu, 10, 50 na stradunu..

-besmisleno je očekivati od RH-komercijale studiju koja će što.. dokazati da nisu 'isplativi'? Ili da su oni isplativiji od tebe? Pa ako je tako, tad sugeriraj klijentima da uzmu RH-support, ako si toliko 'politički korektan' ili trgovački pošten? .. bi li to savjetovao da je tako? može li RH biti povoljniji od tebe? ..

-dovoljno sam prošao malih biznisa i desi se čak i to, tj da je veliki jeftiniji od malog, tj to je i logično, masovno.. ali kao konfekcija tad korisnik nema tvoju univerzalnu ekpertizu, nema katicu za sve u pola noći izvan radnog vremena ili čeka.. itd.

 

-tj oni kojima ova studija treba su promašaj, oni koji to ne znaju za sebe, za svoju branšu ni nisu u branši.. a korisnik.. pa on će uvjek za sebe izabrati jeftinije, dok ga svaka reklama bombardira 'uštedama' tak da je recimo naviknut.. odnosno ako i nije pa umjesto tvoje usluge uzme RH možda kod prvog problema primjeti razliku, tj ako je jeftinije možda otkrije zašto.. -e zato. :)

 

-parafrazirat ću jednim vicem :) onaj o ruskom stručnjaku, raketa..

nakon uvoda-cjenkanja, kupi (šta ja znam recimo Musk) raketu od rusa ali on će sam.. bez knowhowa... i tak, nakon mjesec dana zove :) .. (očekivano).

-nešto neće, ne radi.. a rus se pravi 'englez'.. i tako nakon cjenkanja, dogovore se da će on doći i za 100.000$ srediti..

-dođe, pogleda, lupi čekićem na jednom mjestu i kaže, gotovo.. ovi sad gledaju, češkaju se.. stvarno, sve radi, napravio je.. ali sad im je to puno, pa opet malo cjenkanje,..

-pa samo si čekićem lupio.. koliko to vrijedi, sigurno ne 100.000... a on kaže, ne to je 10$, može i gratis, plaćaš znanje-što-kako.. ne čekić.

-što si ti, kupac-korisnik ili RH, čekić? :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Isuseimarijobožjabistričkakamenitihvrata, kako si ubio ovaj vic!

Gledam te!
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Veliki Brat kaže...

Isuseimarijobožjabistričkakamenitihvrata, kako si ubio ovaj vic!

 -za kvalitetno sudjelovanje u temi se podrazumijeva odgovarajuće znanje (uključivo i viceve..) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@ihush

Mislim da uopće nisi shvatio bit članka niti materiju, a vjerojatno ga nisi niti pročitao ....

Ja i redhat nismo konkurencija niti pružamo istovrsne usluge pa se niti možemo niti trebamo dampingirati cijenama.

Redhat odrađuje softversku stranu priče jer koliko mi je poznato neproizvode hardver. Poanta članka je za slučaj da migriraš ekosistem, ili u postojeći ekosistem uvodiš izmjene ili novine. Tada je na djelu matematika koja pokazuje koliko ugrubo para košta da ti "netko" kreira i održava softver koji omogućuje integraciju novog robota u tvojoj tvornici, te koliko ista igra košta ako to kontinuirano radi ekipa na plaći a ti tu uslugu plaćaš kompaniji u kojoj su oni zaposleni.

Kako ja neznam nijednu liniju koda istipkati, normalno da nemogu pružati podršku izrade drajvera za nove printere u nekoj firmi. Taj dio bu odradio neki redhat, hp, IBM, Intel, AMD, Canon, Epson, Samsung, ....

E kad je to netko riješio, tek tada dolazimo na lokalne igre i mogućnosti koje mogu pružiti lokalne firme, servisi, agencije, pojedinci.... Lokalni vlasnik autoservisa ili vlasnik soboslikarskog obrta nema niti znanja niti volje da istražuje kaj je sa čime kompatibilno, kaj se u praksi pokazalo robusno i izdržljivo... Pa onda sve to treba i fizički pokupovati, istestirati, podesiti, pustiti u pogon, riješiti backup, povremeno nadograditi, riješiti možebitni kvar i sl.... E tu sam jeftiniji od redhata, combisa i njihovih lokalnih ugovornih firmi dok govorimo o krajnjem klijentu koji je mala firmica ili obrt. Fortenovi ( Agrokoru ) je redhat isplativiji, jer da nije vjerovatno bi odavno nešto poduzeli obzirom da Todorić baš i nije bio široke ruke....

😀



15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

opet drobiš svašta.. :) ili ovako, ili ja nisam shvatio ili ti? Možda oboje itd. Kreni od mogućnosti da npr ti ne hvaćaš ništa od onog što linkaš pa ni to da mada je linux ni po čemu nije dio ove teme odnosno kao i todorić i ostalo.

-npr tko proizvodi driver? Proizvođač uređaja kojeg kupiš.. ako je to printer tad npr hp, ne rh ali ako želi može i on.. možeš i ti (da znaš, tj da imaš takav interes ili profit po toj osnovi.. uz mali problem nekih firmwarea-copyrigta i tak to..).

-miješaš platforme koje dođu i postave sve pa čak i stol-stolac koji zapravo nema veze s računalima-softwaroem npr ibm u zatvorenim sustavima kao npr banke-aerodromi ili neki istraživački centar.. tj to što je nrp konzum na RH je stvar konzuma, managera koji je to ugovorio i uvjeta koje je ispregovarao, cijene, supporta .. i nema veze s ostatkom tj forumašima-temom niti je usporedivo. Tj linkanjem studije si već pogubljen.. tj što je pisac želio reći? Što? Kome? .. Sebi ili Todoriću ili nama? npr ima li to veze s Linusom ili GNU/linuxom? s FOSSom, s win barem? Kakve veze osim što je to 'isti' os, specifična distra koja je za razliku od većine komercijala..? Tj ima li ta studija veze s npr ubuntuom-mintom? Ako ima, kakve, ako nema čemu itd.

 

ok (jer spominješ i dojč-minken..) jasno je da ciljaš na ona prepucavanja oko cijene win-licenci i besplatnog linuxa .. ili troška korištenja, supporta itd. no studija RH nije relevantna jer ako ništa drugo ne može biti objektivna niti će uzeti sve u obzir, statistika itd.

 

-npr promjene koje mastadonti zarobljeni u vremenu ne razumiju.. (ili fahidioti koji se ne znaju prilagoditi promjenama ako je razumljivije..)

-.. recimo držanje fizičkog servera što je za firme recimo uobičajena rutina-pravilo + admin itd.. tj to je tako bilo do 'danas', ali danas više ne baš, tj trošak-održavanje odgovarajućeg broja servera, kvarovi .. i ono što se danas može jer tehnologija omogućava, online-cloud.. ispadne daleko manji trošak nego neki zdelanac ili brand server, ako gledaš prosječan vijek korištenja i da se npr nakon 5+ godina mijenja, tad je isplativije u oblaku VM i danas je to ok, radi odlično, prije nije bilo tako jer nije postojala odgovarajuća infrstruktira-internet te brzine ili serveri koji bi to nudili kao performanse. Osim cijene, u slučaju kvara klasičnog servera imaš downtime, imaš rezervu-redundanciju.. dok u slučaju clouda jednostavno tog problema nema, radi.. dok se ne desi nešto katastrofalnog kao potres i sl. ali tad ionako sve stane.. pa ni ljudi ne idu na radno mjesto, odnosno rade online a tad lokacija servera u firmi nije prednost nego više mana jer su firme ipak firme koje nemaju tako zakupljene ulaz-izlazne brzine-linije tj oni koji nisu u cloudu nisu ni spremni za taj način rada i potroše tad nekoliko dana samo da to omoguće npr da admin otvori portove o pripremi djelatnike za rad od kuće.. a u slučaju clouda je to ekšli isto tj ne mijenja se mjesto spajanja dok lokacija s koje radiš može biti na marsu ako ima internet..

-što mi tu znači RH? -ništa tj samo distra linuxa ni po čemu bolja, terminal.. može biti i win :))

pri tome je kranje nevažno koliko si platio licencu ili support, tj soft koji se koristi je u pravilu daleko skuplja stavka nego neka licenca odnosno veiliki-kompanije-institucije plaćaju neke paušale-ugovore pa ovisi kako ih sklope, jel njihovo ili tuđe tj može ugovor biti na dvosturki iznos pa kumovi dijele razliku itd..

 

-ima li ta studija ili RH veze s npr online školom? Može npr android? U čemu bi bila razlika RH vs bilo koji drugi os ili zašto bi itko čitao takvu studiju RHa i što će ta studija kolosalnog reći? -ništa..

-da, bolje je imati sve pod jednim krovom, jednom firmom jer tad kao pretpostavka sve radi, sve se zna.. ali to je teorija tj rh ne radi ništa, ni jedan šaraf pa tako printer nije njihov i support je zapravo bezvezarija, kao da ja sad tebi prodam HPov printer i uz naknadu jamčim da ću ti ga održavati narednih 5 godina.. tj tad ti bemisleno meni plaćaš dio koji ne moraš plaćati jer ga već imaš tj driver, jamstvo, potrošni itd.. i po toj osnovi rh naplaćuje 'ništa' tj ne radi ništa što se ne dobije u bilo kojem drugom soft rješenju. Zašto su manageri konzuma uzeli rh.. ne znam, ti znaš? zašto je todorić imao helikopter?

Mogao sam jednako ''ja'' biti taj s kojim sklope ugovor, npr pos-barkod.. (ne govorim napamet, više puta osobno dostavljao u konkretnu firmu koja je katastrofa za poslovanje tj naplatu..). Tj ako im je to u računu RH tad su glupi, jer su plaćali duplo tj plaćali su rh za nešto što je radio i naplatio netko treći.. a rekao bi da nisu glupi (mada su možda lopovi i sl.)..

 

-što želiš ''objansiti' ovom temom, studijom? kome? korisnicima drugih free distri? objasniti da je komercijala jeftinija od free? čarobnim štapićem ili ti je netko to došapnuo na ručku-ručkiću :))

-gukni :))

-ako sam ja admin, tad mi ništa ne znači RH, tj ne plaćam iz dovg džepa pa može (zašto ne..) i tad će mi biti još lakše pravdati i izmišljene troškove ili optuživati druge da nisu nešto napravili.. ako sam admin, tad je to moja briga, moj izbor, moja odgovornost.. tj možda i moja greška ako izaberem nešto što će za par godina propasti-nestati jer tad nisam pravi admin koji zna što je što u ITu, npr zašto printer marke X umjesto Y.. i to sve u roku od recimo 5god.. MS je promašio mobilnim izletom, WPhone.. i onaj tko se na to upecao je pogriješio jednako kao kupnjom dionice koja propadne, mada može i narasti-zaraditi tj rizik. Po istom kriteriju je manager sklopio ugovor s komercijalom tj sa sebe skinuo odgovornost jer je možda pravnik-ekonomist a ne admin-itejac koji zna što je os-driver i support... todorić je npr cvjećar-lopov.. no nije glup, bar dok je to funkcioniralo a danas je to kranje nevažno jel konzum na rh ili nekom trećem rješenju-sustavu.. npr bi li bilo razlike da je u pitanu oracle, ms, ibm, končar.. osim naravno bilo bi neobično da to radi neka mala anonimna firma za koncern koji je bio najveći u HR.. tj naravno da šefovi takve firme voze majbaha, ne fiću.. i zato imaju RH-support no to s tobom ili ovom temom baš i nema neke veze.. ili propuštam bit? :)) pa gukni..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

moze pomoc, zašto mi ne radi skripta, vidljiva u slikama.

poanta bi bila da mi se kod paljenja laptopa automatski spoje upareni bluetooth miš i slušalice, naravno ako su dostupni, os je ubu 20.04 a ja san linux noob pa sry ako pitan glupa pitanja.

na slici prikazano šta san doda u crontab -e, isto imam problem da nakon reboota ne radi više bt kako treba ali nakon shutdown radi ok, pa sam se nada s ovim sredit oba problema. hvala na pomoci.

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 13:47 (dabar_solta_V2).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

sudo

+ problem ne mora biti na strani računala.. tj uređaj je taj koji mora dozvolit-memorirati spajanje.. može biti samo prespor za aktivaciju pa je tad razlika reboot-shutdown i sl.

-ako imaš više bt uređaja, oni se mogu u međuvremenu prespojiti na nešto drugo npr drugo računalo itd.

 

ili, najverojatnije.. bt je u npr laptopu obično zajedno kartica wlan+lan+bt.. i ovisi o biosu, paljenje-gašenje (+ prije više godina obvezno zbog sigurnsoti, npr wlan a bt je sigurnosna rupa za npr kafić..). Ako izvan tog pališ-gasiš.. tj čačkaš kronom tad se lako desi da ostane isključeno tj ne treba to uopće dirati. Jednom spojen-conncect treba raditi, ako ne radi provjeri postavke u biosu ili isključi powermanagment tj bugoviti driveri i relativno očekivani problemi kad koristiš novu distribuciju tj pitanje što je ovaj put canonical izbacio iz supporta.. npr možda više nema driver za npr bt 4.0 (jer je kao i svaki šupalj-rizik..), možda je driver u popisu blacklistanih, možda moraš kompajlirati-make..

 

evo.. tu kažu da treba rfkill unlock all.. (jer ga vidi kao više uređaja.. ne samo bt.. tj tad je to laptop-kartica sviše uređaja koje pali-gasi kao jedan tj ne razlikuje ih tj ostane ugašena druga funkcija i tako isključen čitav uređaj) :)

 

+ ako je razlika reboot-gašenje tad je objašnjenje fastboot tj tad se preskače detekcija, a bios drži postavke-stanje uređaja i neovisno o osu zbog sigurnsoti (prekidač-tipka) će isključiti-upaliti uređaj ovisno u kojem stanju je bio prethodno. Isključivanje fasboota može pomoći + to je tad za laptope, ne za zasebne bt adaptere jer oni s mbo-biosom nemaju veze i tad je stanje isključivo ono u osu-driveru.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 14:36 (ihush).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hvala hvala...

miš je na istom laptopu na win radi probleme ištekava bi se random i isto poslin sleep-a, dok su sluše radile automatski bez problema u svim uvjetima..
na ubu samo otvorim prozor bluetootha nakon shutdowna i onda se sam spoji miš a slušalice moram manualno stisnut connect i sve radi nakon toga osim nakon reboota ne radi ništa nego moran ic shutdown al to cu probat sad rjesit s gašenjem fastboot i idem probat unblock all ubacit u skriptu i root iako neznam kako ce se ponašat s obzirom da treba šifra....

uređaji su spojeni samo na laptop tako da nije problem to, pairani su bez problema, problem je connect nije automatski i bt se izblesira nakon rb

na 19.10 sam ima slicnih problema ali sam ih rješi micanjem # u bluez opcijama di je ono auto connect a to je ovde vec default maknuto..


nevezano za ovo jedino šta tu i tamo igran starcraft 2 ima li neko da mu radi preko wine ili playonlinux ili nesto slicno? hvala.
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
https://lutris.net/games/starcraft-ii/

"Platinum: installs and runs flawlessly"
If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
4 godine
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

....

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 15:57 (09jer90).
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

nakon dodavanja sudo su i unblock all u skriptu ponašanje isto ko na win , sluše se spoje odma a miš ne dok ne otvorim bt settingse, možda se moran poigrat s pauzom između konekcija i stavit mouse na prvo mjesto, hvala vam puno!
edit: sve radi super doda restart bt servisa na pocetak..

sudo gedit /home/user/startup.sh

-_-_-_-_-_-_-_-

#bluetooth majmunarija
#
# fala @ihush forum.bug.hr  
#
sudo su
#
sleep 2
/etc/init.d/bluetooth restart
sleep 10
#
rfkill unblock all
#
bluetoothctl
#
sleep 1
scan on
sleep 8
#
#device 1
connect xx:xx:xx:xx:xx:x0
trust xx:xx:xx:xx:xx:x0
#
sleep 10
#
#device 2
connect xx:xx:xx:xx:xx:x1
trust xx:xx:xx:xx:xx:x1
#
#exit 0
#

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 16:23 (dabar_solta_V2).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
dabar_solta_V2 kaže...

nakon dodavanja sudo su i unblock all u skriptu ponašanje isto ko na win , sluše se spoje odma a miš ne dok ne otvorim bt settingse, možda se moran poigrat s pauzom između konekcija i stavit mouse na prvo mjesto, hvala vam puno!

 

 da. -pauza bi trebala pomoći jer to je spor uređaj..  tj kao kad se spajaš na mrežu dok prođe komunikacija + ako ti je na 19. bilo bolje tad je opet canonical nešto odbacio od legacyja.. + možda kroz mjesec-dva izađe update koij sve riješi jer to je tako, novi kernel nova priča.. tj stara dok se ne riješe dječje bolesti a poneki stariji uređaj može u smeće mada je ispravan.

 

-prošli tjedan sam se mučio s tv-dvbt karticom, katastrofa koliko je to danas problem zbog promjena u desetak godina, dok s wlan sasvim obrnuto, na linuxu ubodeš-radi ali pod win nikako, nema drivera koji radi, suprotno od tv.. tj ista stvar kad sve zbrojiš, sarma-prosjek

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
taman doda edit... bilo me samo strah posto je i na winsima pravilo probleme da ne treba mozda fizicki maknit napajanje s bt jedinice a to neman pojma kako bi rjesi..
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav,

Linux mint mate 19.3, problem je što se ne mogu žično pristupiti ni jednom routeru. Wifi radi, radi i internet preko žice, ali kad ukucam u browser 192.168.1.1 izbaci mi da povezivanje nije moguće. Googlao sam problem i nisam našao riješenje. Ima netko ideju u čemu je problem? Bootao sam i live cinnamon s USB-a i isti problem. Laptop je Hp 6820s.

 

 

 

Edit:  izbrisao u network manager-u žično povezivanje pa ponovno aktivirao, sada sve radi

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 19:10 (MrNoo).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-btw, router ne mora biti na 192.168.1.1 .. treći broj-C-subnet može biti ovisno o operateru ili postavkama 0, 1, 2, 5.. itd. tj vidiš u dhcpu sve potrebno tj adresu routera-gw-dns..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 22:53 (ihush).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
MrNoo kaže...

Pozdrav,

Linux mint mate 19.3, problem je što se ne mogu žično pristupiti ni jednom routeru. Wifi radi, radi i internet preko žice, ali kad ukucam u browser 192.168.1.1 izbaci mi da povezivanje nije moguće. Googlao sam problem i nisam našao riješenje. Ima netko ideju u čemu je problem? Bootao sam i live cinnamon s USB-a i isti problem. Laptop je Hp 6820s.

Edit:  izbrisao u network manager-u žično povezivanje pa ponovno aktivirao, sada sve radi

 
pokreni propertis mrežne kartice i pogledaj gdje je Deafult Gateway, na toj adresi je i router
svaki proizvođač routera ima svoj sistem, pa neki stave routere na x.x.x.1, 10, 100 ili x.x.1.1, 10, 100 ali moguće su i drugačije varijante

if only you knew the power of the dark side
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Koja dva naslova

 

Mislim, dakle half adder
 
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Koja dva naslova

 

 -a ti ko kućni mačak doneseš lovinu od tko-zna-kud.. u ovu temu :)) bitno da je nešto o .. win! :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

ljudovi help, pribaci san se sa win jer san ima problema s cpu minerima, sad na ubuntu mi ffmpeg u 2 procesa na top komandi s shift+i pokazuje skoro 100% cpu usage a nije upaljen nikakav video, ništa osim mozille, kad sam napravi aptget remove ffmpeg presta mi je radit wifi i sad s kabela evo pišen poruku.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-mozilla? Kul.. no misliš na browser-firefox, mozilla je firma.

-svi browseri koriste max resurse, na svim osevima, hw-gpu ili soft mod ako tog nema tj opterećenje, jer to je multimedija skoro identično gamingu ili odgovarajućoj app, tj nije to word&tetris tj prije desetljeća je surfanje bilo samo surfanje, sad je to i npr h-265-hd..

-kad pokolješ taskove i padne opterećenje (u idlanju, da baš ništa ne radi..) upali browser.. prati task, otvori neku str, yt-klip, pratiš, otvori 24sata.. kako se ponaša, opterećenje?

-uklanjanje ffmpega je kao da šarafcigerom probušiš rezervar auta, .. jer želiš stati, pa će kad potroši gorivo, stati.. ono, teoretski da, može i tako ali jasno ti je da je to pogrešan način?

-koji HW imaš, resurse? Koliko realno misliš da računalo može (očekivanja ili zavaravanja?)? Osim minera, što misliš da će se promijeniti između win-lin .. ili bilo kojeg osa? Isto je, tj 99% performansi i requirementsa je identično dok je miner soft kao i svaki drugi ili npr ugašen seti projekt.. a virus-malware.. više ovisi o tebi tj izvoru appsa što instaliraš nego osu mada je naravno 'ponuda' malwarea pod win izuzetna :)) ..

-baš i nema smisla da uklanjanje kodeka rezultira problemom na mreži... ali da, malware voli glumiti neki driver npr mreža-audio ili paketi možda baš ffmpeg.. tj osim kodeka možda si ubacio i nešto neželjeno i zato je važan izvor softwarea + driver, +hw mogućnosti pa i izbor optimalne distre-gui-frontenda kao x-i-unity-kde-fce.. no neće te light distra spasiti smeća-taskova tj ne može os-distra pojačati ili izmisliti resurse, može ih smao dati na korištenje appsima i ako su na rubu tad lakša distra ostavi mrvicu više i možda radi ali kad otvoriš tab više u browseru ode višestruko nego što koirsiti sam os-distra i sve što ekšli radi nešto korisnog.

-Moraš malo prilagoditi mišljenje o softwareu, mogućnostima ili reklami-malwareu-zabludama.. jednako bi ti radio npr hackintoš-mek..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

radi se o laptopu s ryzenom 2500u i rx540 s ssdom i 8giga rama, firefox nije problem, kad ubijem task pod brojem npr 12555 di je pisalo ffdshow(a bila su 2 ffdshow taska) automatski se stvori drugi task istog imena ali drugog broja npr 13555, laptop je zapravo odlicnih performansi inace ali ovo je toliko satralo cpu da doslovno miš nisan moga micat, tako sam primjeti... brisanje kompletnog ffdshow-a mi je relativno brza solucija jer ga isto tako mogu brzo vratit nazad.

bios zadnji, os redovito updatean svaki dan.

kad sam instalira ubuntu naša sam 2 nepoznate particije od 17 megabajta na oba diska po jedna i to na pocetku diska?! na os disku se ne sjecam nikakve particije takve a na data disku sam sto posto siguran da nisam napravi nego jednu.

koji je dobar live distro za trazit rootkite i slicne nebuloze?

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.5.2020 19:38 (dabar_solta_V2).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice