Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.089.893
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Darky kaže...

 da može se sa GUI to raditi..
u terminal moraš napisati:  su => pass za root => nautilus
i otvori ti se File manager sa svim root ovlastima
Ali pazi kaj radiš, sad kad imaš ovlasti lako smrdaš cijeli sistem.

 

NE MORAŠ. Možeš. ali ne moraš.
Nije li ovako (miškom) jednostavnije?

 

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
Darky kaže...

 da može se sa GUI to raditi..
u terminal moraš napisati:  su => pass za root => nautilus
i otvori ti se File manager sa svim root ovlastima
Ali pazi kaj radiš, sad kad imaš ovlasti lako smrdaš cijeli sistem.

 

NE MORAŠ. Možeš. ali ne moraš.
Nije li ovako (miškom) jednostavnije? 

 da ako si već logiran kao root
Ali ja nikada nisam "root"
znači ako pozovem "admina" ne dobijem root pristup (barem Ubuntu radi razliku između "admina-user" i root-a) baš svemu
kad iz treminala pozovem kao root nautilus, e to je onda nešto sasvim drugo

if only you knew the power of the dark side
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

NE. Kad klikneš mišem, moraš se logirati. Ergo, nisi root.
Ubuntu je zakomplicirao neke stvari, mislim da tamo i "sudo" i "su" malo drugačije rade nego li na većini distri. "Sve za dobrobit korisnika".

Npr, dok su forsali Unity, postaviti shortcut na desktop je bilo mission impossible.
A i Gnome majstori uopće, bolje da ne pričam... sa svojim eksperimentima.

 

Btw, ja sam na Mintu, odavno ovo sa logiranjem mišem koristim, na različitim verzijama, uvijek radi. Problem je jedino da ako nešto hoćeš sa nekim flagovima pokrenuti (neki Wine/windows prog npr), makar ima i za to načina (od skripti, npr napraviš u par sekundi "shortcut", do "open with..."), ali je uglavnom onda lakše spustiti se u terminal.

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

 

Btw, ja sam na Mintu, odavno ovo sa logiranjem mišem koristim, na različitim verzijama, uvijek radi. Problem je jedino da ako nešto hoćeš sa nekim flagovima pokrenuti (neki Wine/windows prog npr), makar ima i za to načina (od skripti, npr napraviš u par sekundi "shortcut", do "open with..."), ali je uglavnom onda lakše spustiti se u terminal.

 hm, ja bježim od Minta koliko me noge nose....
previše mi je "windows like"
ne znam zakaj, ali nije mi nimalo sjeo, za razliku od Ubuntu koji mi odlično paše
dapače čak sam i CentOs lakše primio od Minta.

if only you knew the power of the dark side
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

What's the difference?
Mint - uštekaš i radi. Ubuntu uvijek neki dodatni download i namještanje po instalaciji. Ili moraš rezati telemetriju i sl.
Jedino mi Cinnamon ide na klitoris. Guram Mate do daljnjeg, a ako ga prestanu supportat mislim da ću se prebacit na Manjaro. Čisto da ne zatupim do kraja, malo promjene uvijek dobro dođe.

Btw, Cannonical ti je MSov "partner", Mark Shuttleworth bi sve dao da ih (konačno) kupe. Tad i Mint skroz prelazi na pravi Debian kao bazu.

5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

I mint i manjaro su se pokazali upitnim. Mozda su se popravili u zadnje vrijeme ali ne bi mogao mirne duse nekome preporuciti.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
d0nkey kaže...

I mint i manjaro su se pokazali upitnim. Mozda su se popravili u zadnje vrijeme ali ne bi mogao mirne duse nekome preporuciti.

 

Samo se ti drži Windoza ;)
Tamo nema upitnosti, sve je kristalno jasno. :D

 

Ako imaš nešto konkretno za rejti, shoot, a ne širiti FUD.

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

mene više zanima stabilnost, a Mint je naj "Windows" linux

iako Mint ima dobra rješenja, za mene osobno je Ubuntu za desktop, a CentOS za server 24/7, iako moram priznati da sam u zadnje vrijeme jako zadovoljan i sa Ubunutu serverom
ono što ne volim kod CentOs/redhat je njihva tromost (dušu dala za dugovječnje servere) u nadogradnjama.
Dovesti CentOs u stanje kakvo ima Ubuntu (mislim na ažurnost) traži previše volje i vremena (a ja sam sa godinama sve više ljen za to )

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put sri 12.2.2020 10:59 (Darky).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
d0nkey kaže...

I mint i manjaro su se pokazali upitnim. Mozda su se popravili u zadnje vrijeme ali ne bi mogao mirne duse nekome preporuciti.

 

Samo se ti drži Windoza ;)
Tamo nema upitnosti, sve je kristalno jasno. :D

 

Ako imaš nešto konkretno za rejti, shoot, a ne širiti FUD.

Mozda da se ti drzis toga sto trazis od drugih? Ti siris FUD vezano za Ubuntu/Canonical. Ali to je ok jer je to Ubuntu/Canonical i ti to ne koristis? 

Mint i manjaro su oboje znali lose postupati s paketima, tipa ne davati/odgadati security updatea bez dobrog razloga. Ako je situacija da te stvarno zanima, a ne to sto je prozvan distro koji koristis, mozes na google opsirnije i naci vise stvari, npr ovo za mint

P.S. Kakav crni windows, lol, ko je to spomeno? Ako ces vec izmisljati da nesto koristim zasto ne izabrao nesto zanimljvije tipa chromeos.

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
d0nkey kaže...
Zechina kaže...
d0nkey kaže...

I mint i manjaro su se pokazali upitnim. Mozda su se popravili u zadnje vrijeme ali ne bi mogao mirne duse nekome preporuciti.

 

Samo se ti drži Windoza ;)
Tamo nema upitnosti, sve je kristalno jasno. :D

 

Ako imaš nešto konkretno za rejti, shoot, a ne širiti FUD.

Mozda da se ti drzis toga sto trazis od drugih? Ti siris FUD vezano za Ubuntu/Canonical. Ali to je ok jer je to Ubuntu/Canonical i ti to ne koristis? 

Mint i manjaro su oboje znali lose postupati s paketima, tipa ne davati/odgadati security updatea bez dobrog razloga. Ako je situacija da te stvarno zanima, a ne to sto je prozvan distro koji koristis, mozes na google opsirnije i naci vise stvari, npr ovo za mint

P.S. Kakav crni windows, lol, ko je to spomeno? Ako ces vec izmisljati da nesto koristim zasto ne izabrao nesto zanimljvije tipa chromeos.

 

Da, poznato je da ljudi na Mintu imaju straovite security breachove. I to sve zato jer ih Clem namjerno ne dodaje/odgađa bez dobrog razloga...

Ono što možeš zamjeriti Mintu je da parazitira Ubuntu (koji je parazitirao Debian). No otkad je Ubuntu maznuo ponudio Mintov Mate de pod regularno, bar su donekle u ravnoteži glede sado-mazo igrica. Jedina bitna razlika Mint<>Ubuntu imo je guranje telemetrije korisnicima pod normalno. Od Ubuntua, naravno.
I to što Mint ne "servisira" WSL Microsoftu.

edit: i to što Canonical i MS guraju "Snappy", a Mint (i ostali) Flatpak. I Mintov Soft Manager (uopće, ne samo zbog fp) ima duplo više smisla.


Btw link koji si stavio je pišurija.

 

ChromeOS je zanimljiv koncept, samo presporo to ide.

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.2.2020 22:52 (Zechina).
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nakon 2 tjedna od ponovnog instaliranja KDE-a, mogu reći da sam zadivljen kako je dobar postao. Definitivno najzreliji i najvalitentniji DE u *nix ekosustavu. Brži boot, shutdown, glatke tranzicije i puno lakši po bateriju. Planiram tranziciju s Gnome-a na KDE u bliskoj budućnosti.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
3 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
I to je tako već par godina, otkako su popeglali plasmu ( KDE 5.xx ).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
I to je tako već par godina, otkako su popeglali plasmu ( KDE 5.xx ).

 Zadnje testiranje od prije godinu dana mi se još uvijek nije sviđalo. Sad je puno bolje.

 

Moram si uzeti vremena da se prebacim, jer ne da mi se samo instalirati pokraj GNOME-a. Ugh backup i setup 

Samomrzeći hrvat
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Meni nikad nije završilo dobro igra sa 2 DE na istom sistemu. Ispočetka još kak tak, a onda s vremenom sve više problema.

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Meni nikad nije završilo dobro igra sa 2 DE na istom sistemu. Ispočetka još kak tak, a onda s vremenom sve više problema.

 

Ma nema ni smisla previše danas: dosta gnome i kde softa radi jedno na drugom, samo moraš instalirati neke dependency libove. Nekad je to znalo usporiti sustav, danas baš i nema razlike. I  nije to više da ti prepuni hdd... jedino ako baš ne preferiraš neke appimage i sl appse, koji su po prirodi stvari redudantni i pregolemi.

 

Ne znam, zadnji put sam davno imao neki xfce ili sl sa strane, kao "kad mi treba nešto brzo responzivno"... mislim da sam ga 5 puta koristio ukupno.

 

Fora bi jedino bilo ono, da probaš npr novi KDE prije šaltanja; ali 1) to ti neće raditi na gro gnome ubuntusa (ili s puno problema) 2) čak i ako se ne sudara, vjerojatno će raditi loše (sporo), jer nije optimiziran za takav de. Puno je onda lakše dići live verziju, vjerojatno će i bolje raditi lol (makar je "generička").

 

 - - -

jedna mudrosnica:

~/ ne može uvijek zamijeniti /home/username/  !!!
Jučer sam popisdio dok nisam skužio da neka install skripta inzistira da bude full path. Već sam počeo u jadu izmišljati neke "../../" fore... dok nisam slučajno naletio na grešku (i skužio je) u kilometarskom logu. Jbg, papak sam za cli.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.2.2020 1:57 (Zechina).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ma ljudi si sami prouzroče niz problema... Generički Ubuntu, Fedora, manjaro...bu delali godinama bez ikakvih problema. U paketu uvjek dođe i Firefox, gimp, libreoffice, vlc, torent klijent, i samo taj osnovni paket pokriva 99% potreba prosječnog korisnika.

Odabir DE je isto bitan jer naknadne kemije su početak problema... Dal' buš koristio gimp ili kritu je svejedno jer oboje traže neki period učenja...

Još nisam naletio na neki grafički zadatak a da ga nisam riješio kroz gimp ( od simple logotipa, do višeslojnih gifova )...

I ako korisniku neostavim root lozinku, takav strojček bu godinama obavljao ono radi čega je i kupljen...

A već iz aviona prepoznajem pljuvače koji na osnovu 1-satnog korištenja imaju formiran doživotni stav...

😀


10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ipak sam se vratio na Gnome. I dalje smatram da je KDE najbolji i stvarno vrhunski DE, ali jednostavnost gnome-a je ono što me oduvijek privlačilo k njemu. Ali zato sam ženi instalirao Kubuntu 

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Uranio si 3 tjedna (> 8. mart) ;)

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
Odabir DE je isto bitan jer naknadne kemije su početak problema... Dal' buš koristio gimp ili kritu je svejedno jer oboje traže neki period učenja...

 

@gimp - paz sad dvije stvari:

1) Gimp više ne dolazi defaultno sa Mintom, "jer prekompliciran za većinu korisnika" :D

BS teži imho; imam old photoshop ikone i ps keyboard shortcutove - isti klinac gimp/ps. Da, za "move selection" koristim gimpov alt+shift umj. samo shift i sl; = stvari koje se privikneš u par dana.

Ali ajde, i ps je ljudima prekompliciran (ali Excel nije lol).

 

2) ima jedna bitna razlika kad koristiš Gimp kao appimage ("radi svugdje") : Gimp je ko plastelin, ubaciš mu pluginove, ikone, kistove itd u ~/.gimp/ kad i kako hoćeš (g'mic npr). No appimage je kao portable .exe - često nema subfoldera i instalacija. Ne znam jel to još uvijek vrijedi za gimp, ali morao si koristiti posebne (!) pluginove.
Znači, od "pojednostavljenja" u komplikaciju.

Dodatna pisdarija je da je dugogodišnji glavni repo www.gimp.org/registry/ krepao, za bilo koji specifičan plugin/filter sad imaš tlaku za pronaći ga. A ovo mu onda dođe kao benzin na vatru.

Registry

The registry is dead!
Long live the registry!

Yes, for years users could download content to extend GIMP in various ways (plugins, scripts, brushes, etc.) from registry.gimp.org.

 

Velim to zato jer vani sad feštaju Nitrux, koji je, kao, "Ubuntu prilagođen Win korisnicima" ili tako nekako; ugl. forsaju samo appimage. Nema čak nikakav paket manager :) ...odn., možeš si ga sam staviti kroz - appimage.
I onda u "pojednostavljivanju" uvedu novi DE - "Nomad" - koji je prepakirani KDE. Ali nije kompatibilan sa KDE, a Nitrux nije kompatibilan sa Ubuntu. Uglavnom, tak su fino pojednostavili stvari da su nekompatibilni skoro sa bilo čime. Oriđinali.

edit: "ali lijepo izgleda".  ;)

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.2.2020 15:16 (Zechina).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Prije par godina sam se pretplatio na ovaj bug kopiranja preko smb-a u Dolphinu na kde-u. I evo već nakon par godina imaju ideju. Sad će i rješenje :)
https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=291835
Mislim, dakle half adder
 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@zechina

A od minta sam počeo dizati ruke kada su odustali od kde-a, a kap koja mi je prelila čašu su bili problemi pod uefi-em, tako da nisam u tijeku kakva im je defaultno ponuda predinstaliranih apk.

A gimp ima strmu krivulju učenja, no svaka uložena minuta vrijedi stečenog znanja ( naravno, ako zarađuješ koristeći gimp...).


8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

@zechina

A od minta sam počeo dizati ruke kada su odustali od kde-a, a kap koja mi je prelila čašu su bili problemi pod uefi-em, tako da nisam u tijeku kakva im je defaultno ponuda predinstaliranih apk.

A gimp ima strmu krivulju učenja, no svaka uložena minuta vrijedi stečenog znanja ( naravno, ako zarađuješ koristeći gimp...).

 

Znanje je neprocijenjivo (= zarada) ;)

 

Ne znam, ja sam npr za vector gfx krenuo sa FreeHand, CorelDraw, CorelXarom, Sodipodi, na faksu neki CADS... i usvajao to kroz sličnosti i razlike. Tako da mi je prebacivanje na Inkscape ili Gravit bilo samo pamćenje imena funcija, ikona i shortcuta - meni to sve isto.

Ista stvar za bmp/raster gfx: PhotoStyler, PSP, PhotoShop i gro drugih... tako da mi je Gimp bio samo pamćenje razlika i specifičnosti.

 

Čak mi i onaj suludi stari multi-window Gimp koncept nije bio apstrakcija (to su imali svi Xwindows Unixi na faksu), samo mi je bio nepraktičan. Jedino što je kamen smutnje mnogima koji bi switchnuli sa PS je posebne dimenzije za svaki layer za sebe, a još posebno za canvas (sliku ukupno). Kad malo razmisliš to je u biti full logično (a zbog nedostatka istog u PS znalo se dešavati da čovjek stavi nekakav mali border, a u stvari je ogromna slika za sebe koju glupi Photoshop "ne vidi" - pamti a ne prikazuje - to bi bio poseban layer u Gimpu - pa da žrtva eksportira u 300dpi i dobije 200MB umjesto 2MB original). Također, vezano uz to, "marching ants" selekcija u PS je ista i u Gimpu, ali kad ljudi vide "isto ali druge boje" ("layer boundary"), totalno se izgube. Meni je ta granica layera defaultno isključena, palim je po potrebi.
Ima još razlikica, ali kad se privikneš, u pravilu su logičnije/moćnije nego li u PS. Meni u Gimpu fali bolji gui za scale, rotate itd samo layera / selekcije; potpuna kontrola rada u CMYKu kao u PS, malo simpatičnija manipulacija maskama i macro recorder.
S druge strane, stvari poput Liquid Rescale, Continuos Droste, Resynthesizer, Inpaint... u stvari čitav G'MIC i recimo AnimStack - nenadhjebivo. Sve se to more i u PS itd, ali ovo je zakon kak dobro dela. Evo resynth heal ofrlje:

 
 

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
...

 

Znanje je neprocijenjivo (= zarada) ;)...

 

Da, a faktor je i uloženo vrijeme za usvajanje novih znanja. Iako mi realno sučelje gimpa djeluje krajnje zastarjelo, za ono kaj meni povremeno treba znam napamet kako to najlakše kroz gimp odraditi pa mi se neda sad usvajati kritu koja mi djeluje puno modernije ( po šučelju, za funkcionalnost nezam jer ju nisam nešto puno koristio ).

 

Znam da si negdje spominjao master pdf editor, pa da sad netražim, da mi iz rukava izbaciš imamo li koji aktualni a dobar i jednostavan pdf editor nativno za linux, i da je naravno free.. ?

 

 

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Krita je ono, paint editor, a gimp foto editor (neka generalna razlika). Makar oba mogu sve.

Krita ima jednu super prednost - full CMYK i PSD support, tako da za npr pripremu za tisak ima smisla hendlati je. Ili Inkscape, Xara Xtreme, Scribus (taj napredno hendla i PDF)... ali to nisu bmp editori u užem smislu.

Meni je Krita sučelje isto no-go; naslijeđe od Fractal Design Paintera itd, kojeg sam čak kasnije dobio free sa graf. tabletom, čak sa dodatnim specijalnim (free!) "airbrush" stilusom... i opet mi nikad nije sijelo, makar je moćno.

 

@pdf

Imaš dvije stvari, desktop i online. Ovisi što trebaš.
https://www.google.com/search?q=pdf+editor+online , npr pdfescape.com je navodno ok.

Desktop, 3 stvari: Libre Office Draw/Writer, Master PDF editor, Qoppa PDF Studio, čak i Inkscape (samo po 1 strana). Za neke osnovne stvari Pdf Chain.

Draw je ok, makar je možda bolje prvo napraviti template u Master PDF ili Writeru (ili PDF Studio)

Master PDF editor moraš naći verziju 3x ili 4x, jer su novije osakaćene. To je ugl standard.

Za PDF Studio također full free samo starije verzije, ja koristim v11 "standard" trial (evaluation); sad sam skinuo novu verziju, sve ok radi.

Sve fino radi, samo ti posere watermark preko stranica - koji lako skineš u Libre Draw ili Master PDF (lako > ako nije previše stranica).

 

Ako radiš dokumente iznova, meni najlakše u Libre Writeru, pa export. Ako je puno grafike... ovisi. Gimp, Inkscape... Ako je baš prijelom knjige, postprodukcija u Scribusu (aka Adobe InDesign za normalne ljude).

 

edit -@MasterPDF : link na moj post ođe od prije 3mj o verzijama Master PDF.

Mislim da ti je ovo ok ako si još na Manjara (masterpdfeditor-free 4.3.89-1)

ili upiši u Google "master-pdf-editor-3." ili "master-pdf-editor-4." (s navodnicima), pa se poigraj.  

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.2.2020 16:42 (Zechina).
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže... 

realno sučelje gimpa djeluje krajnje zastarjelo

 

Kod mene je Gimp totalno spartanski, kao stari PS, nemam čak ni dark theme verziju :)

Napravio bi si još neki stariji toolbar, od npr PS3-4, ali dark theme.

 
 
 
 

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@zechina

Ok, zahvaljujem. Da, manjaro mi je još uvijek glavna radna distra, a vidio sam da već dugo master PDF editor nije nadograđivan, pa rekoh da pitam ako znaš za nekaj novijeg, boljeg. Ta stara verzija mi uredno radi...

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Možeš paralelno staviti noviju verziju (5.4.38), pa kad ti pokaka watermark po stranicama skineš ga u starijoj verziji (ili npr Libre Draw).

edit: probaj i novi pdf studio (native Linux), sad ti je to isto kao i Master PDF  (eval) - ima  dorađeniji gui, meni osobno premoderan. Ali OCR npr (btw oba koriste Tesseract) fino radi.

Možeš se poigrati i sa kompresijom pdfa, interakcijom na oba naizmjence, pa skidati watermarke naknadno (... i izgubiti kompresiju?). 

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.2.2020 17:58 (Zechina).
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Krombukaši otkrili flatpack apps na svom Linuxu!
Valjda bu se sad konačno ubrzala adaptacija.

https://chromeunboxed.com/install-linux-desktop-apps-chromebook-chrome-os-flatpak/

 

edit: sad i appimage :D

Ubrzana adaptacija LOL

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.2.2020 12:31 (Zechina).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=291835

 

Znači brzina kopiranja Dolphina na preko SMB protokola povećana za 100% .. Kad dođe patch trebalo bi radit kako je zamišljeno u početku

 

 

 Holy Moly! round(106/108*100)=98% efficiency and (nearly) 100% speed increase! Where can I send the bottle of Champagne? (or crate of Belgian beer if that's your preference...)

Mislim, dakle half adder
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.2.2020 18:19 (hrvooje).
 
0 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
 
1 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice