Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.178.738
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
alexspalato kaže...

Pozdrav,može li mi neko reći kako da instaliram qtorrent-koristim linux mint 17 xfce 64-bit

Koji je to program qtorrent? Nikad cuo. Defaultni Transmission koji dode predinstaliran ti ne radi?

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.7.2014 19:10 (1domagoj1).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...
alexspalato kaže...

Pozdrav,može li mi neko reći kako da instaliram qtorrent-koristim linux mint 17 xfce 64-bit

Koji je to program qtorrent? Nikad cuo. Defaultni Transmission koji dode predinstaliran ti ne radi?

ok,vidim neki transmission,aj pokušat ću snjim

13 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
alexspalato kaže...

Pozdrav,može li mi neko reći kako da instaliram qtorrent-koristim linux mint 17 xfce 64-bit

 

Meni je najbolji ktorrent (http://community.linuxmint.com/software/view/ktorrent).
Stručnjak za odmaganje...
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
alexspalato kaže...

Pozdrav,može li mi neko reći kako da instaliram qtorrent-koristim linux mint 17 xfce 64-bit

 

sudo apt-get install qbittorrent

 

po meni uz Deluge najbolji p2p klijent. Deluge malo vise jede resursi dok je qbittorrent lightweight i odlican je.

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.7.2014 20:49 (Gam3r).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

Baš sam instalirao novi cinnamon u ubuntu 14.04 i testiram ga. Zanimljiv je ako voliš klasiku {#}

Ja imam mint17 kde i cinnamon.  Iako par godina koristim kde,  kako je cinnamon prvi na grubu ostali ukućani češće dignu cinnamon pa ga i ja koristim.  File manager su lijepo prilagodili,  fontovi također lijepo izgledaju po defaultu,  instalacija mrežnih printera radi out of box za razliku od kde-a,  mint menu je naravno fantastičan već dugi niz godina.  Idu u dobrom smjeru,  po meni prva preporuka za početnike. 

Life is too short to remove USB safely
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Instaliral sam linux mint 17  cinnamon x64 na ssdu..

Dal je po defaultu TRIM enablean na mintu ili se mora ručno uključit?

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.7.2014 21:53 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

uh uh uh

sto sam sad napravio...

apgrejto sam kernel na 3.15, uspio sam ga smanjiti za 0,3mb u odnosu na prijasnji

onaj je u idle radu desktop lxde-a sa compizom trosio oko 60mb memorije, ovaj trosi 40-50

dvije skunde mu treba da se dekompresira u XZ formatu, lxde pokrene za 10 sekunda za razliku od proslog kom je trebalo izmedju 12 i 14 sekunda.

 

Time test kaze da je novi kernel u I/0 operacijama brzi 4 sekunde, user mode instrukcije procesoru su brze za 2 sekunde, a supervisor mode tj kernel instrukcije za 3 sekunde.

Ali imam kritican problem, gubim power na usb potrovima i mis mi steka do neuporabljivosti. negdje sam nekaj shebal

sad idem to poraviti pa kad zavrsim, taman sam stavio arch na mjesto onog trulog BSD i skonfiguiral ga maksimalno kolko mogu, cu obaviti neke testove izmedu archa i i ove svoje distre (nastale iz archa i bazirane na gentoo) pa staviti slike rezultata u novu temu. 

Cisto da vidite koliko se kernel moze dobro srediti.

Kladim se da ce biti 3 puta brzi od archa. Oboje koriste istu verziju kernela (samo archu nisam dirao kernel) i oboje su 32 bitni na istom hardware tako da su testovi dosta prihvatljivi

 

sad sam presretan za ovih par sekunda performansa sto sam dobil

ima da toliko mrcvarim taj kernel dok mu latencija ne bude 0.00001 sekunda

 

ako neko hoce turbo kernel 3.15.0-cowboy nek mi samo da sve podatke o hardware, nece mi biti tesko prilagoditi postvake novom hardware - 15 min posla

cisto da znate, performanse su mu na prvom mjestu, security na zadnjem tako da ce ga malo ozbiljniji haker lako exploitati null pointerima (al slabo je takvih oko nas) pa ako ko hoce testirati kernel ili proucavati konfiguraciju, tu je

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.7.2014 22:42 (cowboy).
 
1 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Ja imam mint17 kde i cinnamon.  Iako par godina koristim kde,  kako je cinnamon prvi na grubu ostali ukućani češće dignu cinnamon pa ga i ja koristim.  File manager su lijepo prilagodili,  fontovi također lijepo izgledaju po defaultu,  instalacija mrežnih printera radi out of box za razliku od kde-a,  mint menu je naravno fantastičan već dugi niz godina.  Idu u dobrom smjeru,  po meni prva preporuka za početnike. 

Super je, ali ja sam se totalno navikao na gnome shell, tako da sam natrag na shellu. Jbg ne mogu promijeniti sada radne navike.

Samomrzeći hrvat
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrc987 kaže...
lazy_punk kaže...
hrc987 kaže...

uspio sam instalirati mint17 u dual bootu zajedno sa windows 8.1, ali sada se javio problem sto se laptop jace zagrijava na linuxu.

 

da li se to nekako moze rijesiti? ( napravio sam update i upgrade nakon instalacije )

Ako ti je Intelov CPU instaliraj thermald . Inace graficki driveri, jesi instalirao proprietary ili...? Jel dual gpu?

instalirani su proprietary drivery ( nvidia-331 )

da, imam dual gpu

 

očitao sem temperaturu preko "psensor" i temp je 60C ( a na windowsima je max 53 )

nema nikoga sa sličnim problemom? može li se nekako riješiti ili da probam staviti drugu distribuciju?

10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrc987 kaže...

nema nikoga sa sličnim problemom? može li se nekako riješiti ili da probam staviti drugu distribuciju?

Koji laptop?

Samomrzeći hrvat
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ne znam sta ti znaci tih 7 stupnjeva vise. I u cemu je vise uopce ? grafika, proc

Za pocetak bi mogao ugasiti X i za jedno minutu mjeriti temperature u konzoli

 

http://poundcomment.wordpress.com/2009/08/28/ubuntu-cpu-temperature-terminal-prompt/

https://wiki.archlinux.org/index.php/NVIDIA#Displaying_GPU_temperature_in_the_shell

 

Ako i tu nije manje nego u windowsu onda mijenjaj distru, po mogucnosti neku ne baziranu na ubuntu. Ako je manje onda mijenjaj desktop environment

Ako se grije grafika probaj sa noveau driverom

ako te bas grizu tih 7 stupnjeva

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.7.2014 10:43 (cowboy).
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
cowboy kaže...

Ne znam sta ti znaci tih 7 stupnjeva vise. I u cemu je vise uopce ? grafika, proc

Za pocetak bi mogao ugasiti X i za jedno minutu mjeriti temperature u konzoli

 

http://poundcomment.wordpress.com/2009/08/28/ubuntu-cpu-temperature-terminal-prompt/

https://wiki.archlinux.org/index.php/NVIDIA#Displaying_GPU_temperature_in_the_shell

 

Ako i tu nije manje nego u windowsu onda mijenjaj distru, po mogucnosti neku ne baziranu na ubuntu. Ako je manje onda mijenjaj desktop environment

Ako se grije grafika probaj sa noveau driverom

ako te bas grizu tih 7 stupnjeva

 

 

Što mu znači mjerenje temperature u samo terminalu bez X-a kad će koristiti OS sa desktop environmentom. To je kao da mjeriš potrošnju goriva u autu dok je u leru.

 

 

Samomrzeći hrvat
11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Fedora vs Arch. Prednosti, nedostatci, sviđanja. Begin

Moj PC  
0 2 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

 

Što mu znači mjerenje temperature u samo terminalu bez X-a kad će koristiti OS sa desktop environmentom. To je kao da mjeriš potrošnju goriva u autu dok je u leru.

 

 

Znaci mu puno

barem moze zakljuciti je li problem sa driverima u kernelu i systemu ili krajnjem userlandu

a to je osnovno pitanje i prvi korak koji mora znati da bi rijesio problem jer ako zeli znati zasto se pregrijava mora vidjeti gdje pregrijavanje pocinje

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.7.2014 11:50 (cowboy).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
CXZpro4all kaže...

Fedora vs Arch. Prednosti, nedostatci, sviđanja. Begin

Fedora is community developed, yet corporately backed by Red Hat; it is often presented as a bleeding edge testbed release system; Fedora packages and projects migrate to RHEL and some eventually become adopted by other distributions. Arch too is generally considered bleeding edge, although it is a rolling-release and does not serve as a testing branch for another distribution.

Fedora packages are RPM format, using the YUM package manager, and official graphical package tools are also available. Arch uses pacman to manage tar.xz packages and does not officially support a graphical frontend.

Fedora refuses to include MP3 media support and other non-free software in official repositories due to its dedication to free software, though third-party repositories are available for such packages. Arch is more lenient in its disposition toward MP3 and non-free software, leaving the discernment to the user.

Fedora offers many installation options including a graphical installer as well as a minimal option. Fedora "spins" also provide alternative assortments of desktop environments to choose from, each with a modest assortment of default packages. Arch, on the other hand, only provides a few scripts meant to ease the process of a minimal base system install.

Fedora has a scheduled release cycle, but officially supports discrete version upgrades with the FedUp tool. Arch is a rolling-release system.

The Arch Way focuses on simplicity, lightweight elegance and empowering the user, whereas Fedora Core Values focus on free software, community development and bleeding edge systemic innovation.

Arch features a ports system, whereas Fedora does not.

Both Arch and Fedora are targeted at experienced users and developers. Both strongly encourage their users to contribute to project development.

Fedora has earned much community recognition for integration of SELinux, GCJ compiled packages (to remove the need for Oracle's JRE), and prolific upstream contribution; Red Hat and thus, Fedora developers by extension, contribute the highest percentage of Linux kernel code as compared to any other project.

Arch Linux provides what is widely regarded as the most thorough and comprehensive distribution wiki. The Fedora wiki is used in the original sense of the word "wiki", or a way to exchange information between developers, testers and users rapidly. It is not meant to be an end-user knowledge base like Arch's. Fedora's wiki resembles an issue tracker or a corporate wiki.

Stručnjak za odmaganje...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
hrc987 kaže...

nema nikoga sa sličnim problemom? može li se nekako riješiti ili da probam staviti drugu distribuciju?

Koji laptop?

Asus N56

12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
hrc987 kaže...

nema nikoga sa sličnim problemom? može li se nekako riješiti ili da probam staviti drugu distribuciju?

Koji laptop?

Asus N56

cowboy kaže...

Ne znam sta ti znaci tih 7 stupnjeva vise. I u cemu je vise uopce ? grafika, proc

Za pocetak bi mogao ugasiti X i za jedno minutu mjeriti temperature u konzoli

 

http://poundcomment.wordpress.com/2009/08/28/ubuntu-cpu-temperature-terminal-prompt/

https://wiki.archlinux.org/index.php/NVIDIA#Displaying_GPU_temperature_in_the_shell

 

Ako i tu nije manje nego u windowsu onda mijenjaj distru, po mogucnosti neku ne baziranu na ubuntu. Ako je manje onda mijenjaj desktop environment

Ako se grije grafika probaj sa noveau driverom

ako te bas grizu tih 7 stupnjeva

 

 

povećana je temperatura procesora

10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrc987 kaže...

povećana je temperatura procesora

Evo na mojem Asus  X55 i3 procesor:

 

coretemp-isa-0000

Adapter: ISA adapter

Physical id 0:  +65.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

Core 0:      +66.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

Core 1:      +62.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

Ubuntu 14.04 Gnome shell. Nekad je više nekad manje :)
Samomrzeći hrvat
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav imam dva pitanja..

1. Jel se može kak pogledat, da se vidi jel TRIM enablean?

I jel ima koji kratki postupak u slučaju da se upali?

Ukucal sam komandu

sudo fstrim -v / ss je u prilogu..

Navodno Mint 17 ima podršu za TRIM, al nigdje nać dal je po defaultu ukopćana..

Pretpostavljam da većina vas ima ssd i na njemu linux, tak da vam ovo ne bi trebala bit nepoznanica:)

 

2.Pod Computer, kliknem na Samsung ssd 830 series i izbaci mi ovo...

"Unable to mount location"

Cant mount file

Da li je to uobičajeno ili nekaj ne štima?

 

Vozim Mint 17 x64

Instalacija je standardna, bez djeljenja particija, tak da je cijeli ssd za linux namjenjem..

 

 

Početnik sam pa ne zamjerite na osnovnim stvarima{#}

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.7.2014 14:46 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

@zvonac

 

http://www.omgubuntu.co.uk/2013/12/trim-ssd-support-enabled-ubuntu-14-04

 

Mint 17 je baziran na Ubuntu-u 14.04.

Under neon loneliness...Motorcycle emptiness...
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ok, a kak mogu vidjet da funkcionira tj da radi svoj posao?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zvonac kaže...

Ok, a kak mogu vidjet da funkcionira tj da radi svoj posao?

 

 

After some extensive testing Ubuntu developer Martin Pitt announced on Google+ that “SSDs are now being trimmed automatically out of the box. Embarrassingly late, but at least in time for 14.04 LTS..

 

Prema ovome funkcionira out of the box (automatski).

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ajmo sa na drugo pitanje da ponovim:

Pod Computer, kliknem na Samsung ssd 830 series i izbaci mi ovo...

"Unable to mount location"

Cant mount file

Da li je to uobičajeno ili nekaj ne štima?

ss je gore u prilogu...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zvonac kaže...

Ajmo sa na drugo pitanje da ponovim:

Pod Computer, kliknem na Samsung ssd 830 series i izbaci mi ovo...

"Unable to mount location"

Cant mount file

Da li je to uobičajeno ili nekaj ne štima?

ss je gore u prilogu...

To ti je vjerojatno sistemski disk i već je mountan.

 

Inače, po ovome, izgleda da samo Intelovi i Samsungovi SSD-ovi imaju po defaultu omogućen trim.

Ako ti niti to nije dovoljno, probaj ovo, pa saznaj.

Gledam te!
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Veliki Brat kaže...
zvonac kaže...

Ajmo sa na drugo pitanje da ponovim:

Pod Computer, kliknem na Samsung ssd 830 series i izbaci mi ovo...

"Unable to mount location"

Cant mount file

Da li je to uobičajeno ili nekaj ne štima?

ss je gore u prilogu...

To ti je vjerojatno sistemski disk i već je mountan.

 

Inače, po ovome, izgleda da samo Intelovi i Samsungovi SSD-ovi imaju po defaultu omogućen trim.

Ako ti niti to nije dovoljno, probaj ovo, pa saznaj.

Znaci prema prvom linku koji si stavil:

Upiše se:

sudo fstrim -v /
i dobije se:
zvonac@zvonac-System-Product-Name ~ $ sudo fstrim -v /
[sudo] password for zvonac:
/: 112925433856 bytes were trimmed
zvonac@zvonac-System-Product-Name ~ $

Sad ovo bi bilo valda ručno pokretanje TRIMa..
10 godina
odjavljen
offline
Linux - pitanja i odgovori

Imam jedno pitanje za Linux. Koja je po vama najbolja distra za moje računalo :

2 Ubuntu
0 Fedora
8 Mint
5 Arch
www.malware-test.blogspot.com
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

EDIT: Alternatively you can use the script provided by Dorian Bolivar that automates this process. In order to do that follow these steps:

    Download the script:
    wget -O /tmp/test_trim.sh "https://sites.google.com/site/lightrush/random-1/checkiftrimonext4isenabledandworking/test_trim.sh?attredirects=0&d=1"
    Make it executable:
    chmod +x /tmp/test_trim.sh
    Run the script with a tempfile on your device. The parameters to the script are subject to the same notes mentioned above:
    sudo /tmp/test_trim.sh tempfile 50 /dev/sdX

To sam napravil i dobil sam ovo:

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zvonac kaže...



To sam napravil i dobil sam ovo:

 

xD

fdisk -l

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.7.2014 20:17 (cowboy).
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zvonac kaže...

    sudo /tmp/test_trim.sh tempfile 50 /dev/sdX

To sam napravil i dobil sam ovo:

sdX iz uputa a korištenje skripte ti označava uređaj na kojem ćeš izvršiti skriptu. Umjesto X (u sdX) moraš staviti slovo koje odgovara SSD-u. Da bi to saznao, stavi ispis komande lsblk i usporedi veličine koje ti komanda izbaci s veličinom SSD-a. Imaj na umu da su veličine manje od deklariranih (npr. 60 GB disk će ustvari imati nekih 55.9 GB).

Gledam te!
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
cowboy kaže...
zvonac kaže...



To sam napravil i dobil sam ovo:

 

xD

fdisk -l

 

Veliki Brat kaže...
zvonac kaže...

    sudo /tmp/test_trim.sh tempfile 50 /dev/sdX

To sam napravil i dobil sam ovo:

sdX iz uputa a korištenje skripte ti označava uređaj na kojem ćeš izvršiti skriptu. Umjesto X (u sdX) moraš staviti slovo koje odgovara SSD-u. Da bi to saznao, stavi ispis komande lsblk i usporedi veličine koje ti komanda izbaci s veličinom SSD-a. Imaj na umu da su veličine manje od deklariranih (npr. 60 GB disk će ustvari imati nekih 55.9 GB).

 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice