Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fizičke

poruka: 59
|
čitano: 17.872
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fizičke".
15 godina
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz
Hexfire kaže...
..

 Nije mi jasan ovaj post. Ako ti daš punomoć ženi onda će ona na svojoj m-zabi na svom mobitelu vidjeti svoj tekući račun i tvoj tekući račun. Isto tako ako ona punomoć da tebi onda ti vidiš svoj i njen račun na svojoj m-zabi na svojem uređaju. Nema jednog mobitela.

 

A prebacivanje aplikacije sa jednog uređaja na drugi se sad rješava bez ikakvih odlazaka u banku, zvanja korisniče podrške itd. Taj dio su srećom pojednostavili.

 -kad si klijent banke i imaš svoj račun-mobtel.. kad nisi, nemaš.. i tad ne daju drugi-dodatni mob-broj, mada imaš dodatnu karticu, no na nju ne možeš kolokvijalno dodati broj, samo na glavni račun, jedan.. odnosno tako je to odgovoreno na šalteru-djelatnica.. pa ako se može, ne može se dok to djelatnica ne želi, ne zna i sl..

-nije to priča iz dupeta nego iz prve ruke, prije par mjeseci kako bi izbjegao kranji rok, mada je meni besmisleno, nema razloga da se ne može, osim ako je to neznanje-neupućenost djelatnika i možda je sad već drugačiji naputak ako su to primijetili kao problem..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz
Prilicno nezgodno za postojece korisnike a da nije dano zadovoljavajuce objasnjenje zbog cega ukidaju opciju na koju su se korisnici naucili?
Nekakva uobicajena praksa bi bila da prestanu izdavati nove fizicke tokene, i nastave s podrskom za stare ako vec hoce nesto izbaciti iz cirkulacije.
5 godina
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz
mpapec kaže...
Prilicno nezgodno za postojece korisnike a da nije dano zadovoljavajuce objasnjenje zbog cega ukidaju opciju na koju su se korisnici naucili?
Nekakva uobicajena praksa bi bila da prestanu izdavati nove fizicke tokene, i nastave s podrskom za stare ako vec hoce nesto izbaciti iz cirkulacije.

 Zasto bi morali objasniti zasto ukidaju uslugu? Sta tebi kao korisniku znaci objasnjenje kad se nista ne pitas. I ne trebas se pitati. Koristis ili ne tvoja stvar...

10 godina
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz
mr.potter kaže...
Ivan35 kaže...

ima li još koja banka fizičke tokene ili ih zaba zadnja izbacuje iz upotrebe?

 Imam fizički token za RBA 

 

fizički token u RBA više nije moguće dobiti, meni je na istom crkao ekran prije cca godinu i pol i više nisam mogao dobiti fizički pa sam dobio mobilni (preko app-a) - i mogu reći, žao mi je što ga prije nisam imao jer je puno praktičnije sve... taj mobilni token imam na mobu koji mi je uvijek doma - ne nosim ga sa sobom jer mi nikad ne treba van stana ionako.

11 godina
offline
Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fizičke

Prvo, godinama koristim e-zabu i fizički token, za svoje račune i posebni token za račune slijepe osobe. 

Drugo, na mobitelu nemam m-zabu i ne obavljam nikakve novčane transakcije. 

Treća, nije omogućeno na jednom mobitelu imati dva (ili više) m-tokena!?

Četvrto, znači da za dvije osobe moram imati i dva mobitela (pametna). 

Netko će reći da za to postoje punomoći, ali punomoći ne odgovaraju za sve, a osim toga tokeni mi služe za prijavu u portal zdravlja, porezne usluge i neke druge usluge na e-građani i za to svaka osoba mora imati svoj token. 

Peto, što se tiče sigurnosti, fizički token mi je skrivaen u kući, mobitel stalno nosim sa sobom (sad ću morati nositi dva) i uvijek postoji mogućnost da ga negdje ostavim ili mi ga netko ukrade. 

Ukratko, prelazak na m-token stvara mi hrpu nepotrebnih problema, a zaba mi ne daje nikakvu mogućnost izbora. 

 

 
0 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz

Ne moraš imati istovremeno mobilni banking i token, bar je na erste tako - pita hoćeš li mToken ili prijava u mBanking. App mi služi samo kao zamjena za fizičku display karticu.

 

Na mobitelu nemaš PIN, otisak prsta ili face id? Uz to, svi mTokeni traže ili PIN za ulaz ili biometriju tako da sa sigurnosne strane (pod uvjetom da telefon nije pun smeća) je "duplo" sigurnije. Zašto moraš nositi 2 mobitela kad ti je token bio skriven, nisi ga nosao okolo? Isto tako ne moraš mobitel nositi, ne kužim (ako mu je jedina svrha zamjena za mToken)?

13 godina
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz
Pancho2012 kaže...

Prvo, godinama koristim e-zabu i fizički token, za svoje račune i posebni token za račune slijepe osobe. 

Drugo, na mobitelu nemam m-zabu i ne obavljam nikakve novčane transakcije. 

Treća, nije omogućeno na jednom mobitelu imati dva (ili više) m-tokena!?

Četvrto, znači da za dvije osobe moram imati i dva mobitela (pametna). 

Netko će reći da za to postoje punomoći, ali punomoći ne odgovaraju za sve, a osim toga tokeni mi služe za prijavu u portal zdravlja, porezne usluge i neke druge usluge na e-građani i za to svaka osoba mora imati svoj token. 

Peto, što se tiče sigurnosti, fizički token mi je skrivaen u kući, mobitel stalno nosim sa sobom (sad ću morati nositi dva) i uvijek postoji mogućnost da ga negdje ostavim ili mi ga netko ukrade. 

Ukratko, prelazak na m-token stvara mi hrpu nepotrebnih problema, a zaba mi ne daje nikakvu mogućnost izbora. 

 

za e-građane imaš mali milijun načina za prijavu

14 godina
offline
Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fizičke

Najgora stvar u svemu ovome je što su ukinuli aktivaciju m-zabe preko e-zabe i za svako resetiranje uređaja moraš ponovno ići u banku.

Prije si jednostavno sa fizičkim tokenom se ulogirao, generirao nove kodove u e-zabi i nastavio koristit m-zabu nakon ponovnog postavljanja mobitela, sada svako resetiranje iziskuje odlazak banci na ponovnu aktivaciju.

Moj PC  
3 2 hvala 0
10 godina
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz
sirka666 kaže...

Najgora stvar u svemu ovome je što su ukinuli aktivaciju m-zabe preko e-zabe i za svako resetiranje uređaja moraš ponovno ići u banku.

Prije si jednostavno sa fizičkim tokenom se ulogirao, generirao nove kodove u e-zabi i nastavio koristit m-zabu nakon ponovnog postavljanja mobitela, sada svako resetiranje iziskuje odlazak banci na ponovnu aktivaciju.

 Ne moraš u banku, nazoveš podršku za m-zabu tražiš aktivacijski kod. Oni zaprime zahtjev i vele da te bude bankar nazvao. Kasnije te bankar nazove, pročitaš mu broj s kartice tekućeg, on pročita pol broja osobne ti ga dovršiš i onda ti izdiktiraju kod. Ja sam tak radila kad me mobitel za**bavao pa sam par puta ostala kompletno bez m-tokena i mogućnosti pristupa zabi.

9 godina
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz
sirka666 kaže...

Najgora stvar u svemu ovome je što su ukinuli aktivaciju m-zabe preko e-zabe i za svako resetiranje uređaja moraš ponovno ići u banku.

Prije si jednostavno sa fizičkim tokenom se ulogirao, generirao nove kodove u e-zabi i nastavio koristit m-zabu nakon ponovnog postavljanja mobitela, sada svako resetiranje iziskuje odlazak banci na ponovnu aktivaciju.

 

ddarknessfairyy kaže...
sirka666 kaže...

Najgora stvar u svemu ovome je što su ukinuli aktivaciju m-zabe preko e-zabe i za svako resetiranje uređaja moraš ponovno ići u banku.

Prije si jednostavno sa fizičkim tokenom se ulogirao, generirao nove kodove u e-zabi i nastavio koristit m-zabu nakon ponovnog postavljanja mobitela, sada svako resetiranje iziskuje odlazak banci na ponovnu aktivaciju.

 Ne moraš u banku, nazoveš podršku za m-zabu tražiš aktivacijski kod. Oni zaprime zahtjev i vele da te bude bankar nazvao. Kasnije te bankar nazove, pročitaš mu broj s kartice tekućeg, on pročita pol broja osobne ti ga dovršiš i onda ti izdiktiraju kod. Ja sam tak radila kad me mobitel za**bavao pa sam par puta ostala kompletno bez m-tokena i mogućnosti pristupa zabi.

 ne moraš ni jedno ni drugo, sam sebi iz mzabe izdas nove ključeve 

10 godina
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz
digitall kaže...

 ne moraš ni jedno ni drugo, sam sebi iz mzabe izdas nove ključeve 

To je moguće kad imaš pristup "staroj" aplikaciji m-zabe ili ti je m-zaba na jednom mobitelu a ti ju hoćeš na drugom. A kak da si izdaš kodove kad ti mobitel završi na servisu, vrate ti ga na tvorničke i ostaneš bez pristupa aplikaciji pa ju moraš instalirat ispočetka? Ili ideš u banku ili zoveš.

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.2.2024 17:19 (ddarknessfairyy).
10 godina
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz
Zato jer je to praksa u civiliziranom drustvu, potezi koji idu protiv zelja korisnika dovode do nezadovoljstva koje se na kraju moze negativno odraziti na poslovanje banke.
Eto zasto.
4 godine
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz

Točno, treba banku *kazniti*. Token je bolje rješenje od mobilne aplikacije. Ako stari tokeni ne zadovoljavju nove sigurnosne zahtjeve (HNBa ili već koga) onda treba kupiti nove i te podijeliti postojećim korisnicima. Tu je propust napravljen i od strane regulatora i od strane banke (vjerojatno su sretni).
Iskreno se nadam kako će im se broj korisnika smanjiti.

9 godina
offline
Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fizičke

Meni nitko u banci nije znao objasnit šta kad se mobitel pokvari/razbije/ukrade... Kako kupit novi kad nemogu bez starog autorizirat?  A i PIN je u njemu. Mi doma imamo 4 paketa što daje desetke pinova od kartica i ko će znat koji je koji na pamet. Ma dosta da ti mob završi na servisu koji tjedan.... Da ne pričam da sad svaki put moram zvat člana obitelji da mi pročita brojeve s mtokena kad trebam ući u ezabu za njih, pošto plačam njihove račune i sl... Ma užas.

 
3 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz
Kad smo kod Zabe i tokena tu imam loše uspomene.
Kako mi više nije trebao zatvorim neki paket u Zabi koji je sadržavao e banking. Pozdravim se sa bankarom i mislim da je to to. Ali svaki mjesec na izviješću od Zabe uredno mi naplaćuju 10kn. za e-bankarstvo iako sam ga zatvorio. Nakon nekoliko mjeseci napokon odem u banku i pitam o čemu se radi. Nakon nekog vremena i istraživanja bankar me pita jesam li vratio token. Kažem mu nisam znao da treba vratiti, nit mi je tko iz banke rekao.
I da skarim priču token sam bacio u smeće 😅 i zato sam morao Zabi platiti 200kn. za token, inače bi mi doživotno naplaćivali 10kn. mjesečno 💩
 
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz
Poslaju ti na mail nove pristupne podatke za app kad je novi mob u pitanju
13 godina
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz
Ja razumijem da se danas podrazumijeva da ljudi koriste digitalne platforme, pa je za očekivati da i Barica iz Poznanovca ima mobitel. No možda ljudi nemaju novaca za mobitel, nemaju tehničkog predznanja za korištenje istog, ili ga jednostavno ne žele imati, što onda? Ja imam račun u Sloveniji u NLB-u, i isto tako za ulogirati se u int. bankarstvo trebaš nekaka generator lozinki, zapravo token na mobu. No u početku smo u to isto bankarstvo ulazili s certifikatom kojeg bi ti izdala banka, a koji je ujedno bio i priznat za mnoge e-usluge drzave Slovenije, pa si recimo s tim istim bankovnim certifikatom mogao pristupiti svojem e građani ekvivalentu u Sloveniji. Danas vidim da NLB više nema mogućnost takvog pristupa. No moje pitanje ide u tom smjeru, zašto pored sve sile e-građani usluga, elektronski potpisanih osobnih iskaznica i ostalih divota, moramo imati token banke? Ako svojim osobnim dolaskom u banku, s predočenjem osobne iskaznice i kartice računa dokazuješ tko si i što si, zašto ne bi mogao ući u svoje internet bankarstvo sa čitačem osobnih iskaznica, znači najviši nivo sigurnosti, i ulogirati se bez tih token gluposti? Time ljude ne tjeraš da imaju mobitel,a osobnu iskaznicu moraju imati svi. A ako Barica u Poznanovcu nema komp s čitačem, ima dobronamjernog susjeda koji joj pomogne da se ulogira u svoje bankarstvo, kao što to radi i s portalom e zdravlje ili čime već.
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.2.2024 10:11 (guslac).
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fizičke

znaci, koliko sam skuzio.. najveci problem je sto imamo milijun penzica koji nemaju mobitel (kamoli smartphone), ali zato imaju laptop/komp, Internet i super se snalaze (sve sami obavljaju na e-gradanima).. u slobodno vrijeme majnaju

 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz
guslac kaže...
-- zašto ne bi mogao ući u svoje internet bankarstvo sa čitačem osobnih iskaznica,--
..,a osobnu iskaznicu moraju imati svi. --

 - zato jer svi žele nešto svoje, što kontroliraju, što odgovara njihovim potrebama i sl.. i vole komplicirati :)

-dok čitač kartica nemaju svi, tj upravo je u čitaču problem da npr osobna to eliminira-omogući, jer bi tad svi trebali imati čitač i odgovarajuće računalo (ili uređaj) .. odnosno, postoji zgodan čitač-token i da mogao bi se koristiti jer je tehnički-teoretski to sve isto.. osim što birokratski-pravno i praktično nije, npr osobni podatci i gdpr, oib, tko koji podatak izdaje i što mu je primarno, npr na osobnoj je to osoba, dok je na bankovnoj kartici to broj računa.. zatim npr što će države-vlasti razmjenjivati kao centralna baza, pri čemu bilo koji osobni dokument može jednako potvrditi identitet, osobna, vozačka, zdravstvena.. bilo što, pogotovo kad na kraju imaš oib, no nemaju ga svi i nije isti, formati-standardi i realnost da ne žele države-vlasti razmjenjivati baš sve podatke.

-zapad kao usa je odavno za to iskoristio broj zdravstvenog osiguranja koji funkcionira kao oib ili bivši jbmg..

-prije nešto godina je naša nova osibna upravo zato izašla s čipom, id.. egrađani sl. no banke traže nešto drugo i banke su u međuvremenu to proširile na mobitele..

 

-zašto mobitel? zato jer je to biz, time telekom postaje nužan za bilo što što osoba mora koristiti, ne može imati plaću-račun, ne pomaže fizička kartica, mora imati mobitel.. umjesto da je to osobna kao temeljni dokument.

-zašto banke i telekomi to rade? .. pa recimo pitajmo se čiji su-vlasništvo.. interes? naravno, novac dok time postanu nužni, tj osoba ne može ne biti klijent banke, ne može nemati mobitel-liniju-telekom.. mada teoretski oboje nisu nužni za život, postali su uvjet bez kojeg se ne može i to takvom simbiozom-interesom a dalje je čista 'mehanika' tj ljudi imaju mobitele, koriste ih, nose u džepu.. i brže se to širi nego recimo kad trebaš novu osobnu koju ljudi ponekad godinama ne izvade.. dok je u pandemiji to bilo relaxano pa par godina nitko nije vadio nove dokumente.. time je u tom periodu mobitel bio bez konkurencije za širenje takvog načina naplate + širenje na ostale mogućnosti kao što je sad vozačka, potvrda za covid, bilo što.. jer, da, sve je to isto, može svaki od tih modela-osnova biti jedinstveni ID osobe i služiti svim tim potrebama, no kad je to u vlasništvu banke ili telekoma tad su oni jači, važniji, nužni, .. kad to nije osobna koju izdaje policija, kad to nije zdravstvena.. tj dokument koji već postoji i kojem je upravo svrha identitet kao i oib.. 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz
ministar kaže...

znaci, koliko sam skuzio.. najveci problem je sto imamo milijun penzica koji nemaju mobitel (kamoli smartphone), ali zato imaju laptop/komp, Internet i super se snalaze (sve sami obavljaju na e-gradanima).. u slobodno vrijeme majnaju

 Sprdaš se jer ti očito nije uopće jasno zašto starci koriste obične mobitele i fizičke tokene a ne pametne telefone.  Penzići ne vide dobro i imaju većinom debele, otečene i rahitične prste. Nemaju kordinirane pokrete prstima kao mlađi ljudi, teško im je na aplikaciji potrefiti gdje moraju stisnuti. Manje natpise ne vide uopće pročitati, spori su i ne mogu na brzinu u par sekundi napisati što treba. Dok uzmu ruke uplatnicu i namjeste ekransko osvjetljenje im se ugasi. Da ne pričamo o tome da ih masa ima prehladne prste za ekrane i da ekrani niti ne reagiraju na njihov dodir pa moraju više puta stiskati, a kad primi nerjetko stisnu više puta odjednom.

 

Zato masa starijih ljudi koji se znaju služiti internetom i imaju doma kompove ili laptope uredno imaju telefone za starije osobe. 

Na kompu ima miša kojim kontrolira pokrete(da, većina starih ljudi koristi miš i na laptopu), tipkovnice imaju velike tipke a ekrani su im dovoljno veliki da može nabiti đozle na pol nosa i unjeti što treba ili zumirati jedno polje preko pola ekrana. Vremenski period za unos podataka na e-zabi je dulji nego u aplikaciji. 

Zato su i koristili i fizičke tokene jer imaju gumbe, jednostavan ekran i nije im teško bilo upisati što treba. Da si ikad vidio većinu penzića na koji način koristi tipkovnicu uopće ne bi postao ovakav komentar.

9 godina
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz
guslac kaže...
Ja razumijem da se danas podrazumijeva da ljudi koriste digitalne platforme, pa je za očekivati da i Barica iz Poznanovca ima mobitel. No možda ljudi nemaju novaca za mobitel, nemaju tehničkog predznanja za korištenje istog, ili ga jednostavno ne žele imati, što onda? Ja imam račun u Sloveniji u NLB-u, i isto tako za ulogirati se u int. bankarstvo trebaš nekaka generator lozinki, zapravo token na mobu. No u početku smo u to isto bankarstvo ulazili s certifikatom kojeg bi ti izdala banka, a koji je ujedno bio i priznat za mnoge e-usluge drzave Slovenije, pa si recimo s tim istim bankovnim certifikatom mogao pristupiti svojem e građani ekvivalentu u Sloveniji. Danas vidim da NLB više nema mogućnost takvog pristupa. No moje pitanje ide u tom smjeru, zašto pored sve sile e-građani usluga, elektronski potpisanih osobnih iskaznica i ostalih divota, moramo imati token banke? Ako svojim osobnim dolaskom u banku, s predočenjem osobne iskaznice i kartice računa dokazuješ tko si i što si, zašto ne bi mogao ući u svoje internet bankarstvo sa čitačem osobnih iskaznica, znači najviši nivo sigurnosti, i ulogirati se bez tih token gluposti? Time ljude ne tjeraš da imaju mobitel,a osobnu iskaznicu moraju imati svi. A ako Barica u Poznanovcu nema komp s čitačem, ima dobronamjernog susjeda koji joj pomogne da se ulogira u svoje bankarstvo, kao što to radi i s portalom e zdravlje ili čime već.

 pa kod nas se tim tokenom banke možeš prijaviti na eGrađani.

 

a što se tiče pitanja zašto se ne prijaviti preko osobne, pa iz više sasvim logičkih razloga; ne možeš usporediti dolazak na šalter s osobnom iskaznicom gdje te bankar upoređuje sa slikom s osobne, s prijavom u bankarstvo preko osobne koju ti može netko ukrasti, nema nikakvog security itd.

plus što banke izdaju i povezuju mToken s genetorom u njihovom sustavu, i osim xy slojeva securitya ispod imaš još ulazak u mob (pin, biometrija itd.), imaš ulazak u mtoken (pin itd), i imaš generator broja, dodatni upis itd.... na osobnoj imaš ništa, ja ti je uzmem i prebacim si pare.

normalno da ti nijedna banka neće dati da se u njen sustav prijaviš s nečim što nije od te banke, logično. a pošto je više secured naravno da država automatki dopušta pristup svojim uslugama jer pouzdano može utvrditi da si to ti.

ddarknessfairyy kaže...
ministar kaže...

znaci, koliko sam skuzio.. najveci problem je sto imamo milijun penzica koji nemaju mobitel (kamoli smartphone), ali zato imaju laptop/komp, Internet i super se snalaze (sve sami obavljaju na e-gradanima).. u slobodno vrijeme majnaju

 Penzići ne vide dobro i imaju većinom debele, otečene i rahitične prste. Nemaju kordinirane pokrete prstima kao mlađi ljudi, teško im je na aplikaciji potrefiti gdje moraju stisnuti. Manje natpise ne vide uopće pročitati, spori su i ne mogu na brzinu u par sekundi napisati što treba. Dok uzmu ruke uplatnicu i namjeste ekransko osvjetljenje im se ugasi. 

 

 

 loš argument, jer je na mobitelu sve 20 puta veće nego na onom malom fizičkom tokenu

btw većina njih ima tablet za čitanje vijesti i sl. jer ne mogu sjediti pred pc-om, pa se može i tamo instalirati i imati brojeve veličine šake bez dodatnog troška.

ekransko osvjetljenje namjestiš da se ugasi nikad ili za 10 minuta ili kako god.. 

13 godina
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz
Posmatrač kaže...
Zeolit kaže...
Jako pametno - ukida se autonomni token kako bismo ljudima nametnuli još više mobitela, pogotovo android koji je poznat po sigurnosti (danas ih i djeca hakiraju iz zabave). Napredak :-))

 Cija to djeca to rade? Ajd da pogodim. Imas iphone.....

Čime su vas kolega mlatili dok ste bili dijete  ?!?! 

 

Da Mujo spomene kako mu je govance pretanko, ili kako je premalo u BiH prosjeku jebav'o, tko je "Pedro", iPhone naravno ?! 

ATJ Lučko
13 godina
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz
Posmatrač kaže...
mpapec kaže...
Prilicno nezgodno za postojece korisnike a da nije dano zadovoljavajuce objasnjenje zbog cega ukidaju opciju na koju su se korisnici naucili?
Nekakva uobicajena praksa bi bila da prestanu izdavati nove fizicke tokene, i nastave s podrskom za stare ako vec hoce nesto izbaciti iz cirkulacije.

 Zasto bi morali objasniti zasto ukidaju uslugu? Sta tebi kao korisniku znaci objasnjenje kad se nista ne pitas. I ne trebas se pitati. Koristis ili ne tvoja stvar...

Usluga je ukorporirana U UGOVORU, dok se krše detalji ugovora MORAJU me upitati slažem li se sa novim okolnostima ili mogu ostvariti prava na penalizaciju banke?!?! 

ATJ Lučko
15 godina
offline
Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fizičke

ukinuo sam si "zagrebačku" banku kad je postala talijanska, pa prešao u austrougarsku. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz
A da, makar u praksi je ugovor tu da se ispostuju prava banke, a za obveze koje trebaju ispuniti i na koje su se obvezali covjeku treba odvjetnik, hrpa vremena i neizvjesnost kako ce to hrvatski sudovi izprocesirati.
13 godina
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz
digitall kaže...

 pa kod nas se tim tokenom banke možeš prijaviti na eGrađani.

 

a što se tiče pitanja zašto se ne prijaviti preko osobne, pa iz više sasvim logičkih razloga; ne možeš usporediti dolazak na šalter s osobnom iskaznicom gdje te bankar upoređuje sa slikom s osobne, s prijavom u bankarstvo preko osobne koju ti može netko ukrasti, nema nikakvog security itd.

plus što banke izdaju i povezuju mToken s genetorom u njihovom sustavu, i osim xy slojeva securitya ispod imaš još ulazak u mob (pin, biometrija itd.), imaš ulazak u mtoken (pin itd), i imaš generator broja, dodatni upis itd.... na osobnoj imaš ništa, ja ti je uzmem i prebacim si pare.

normalno da ti nijedna banka neće dati da se u njen sustav prijaviš s nečim što nije od te banke, logično. a pošto je više secured naravno da država automatki dopušta pristup svojim uslugama jer pouzdano može utvrditi da si to ti

 

Nije li nelogično da se s bankovnim tokenom možeš prijaviti na egrađani, a s najvišom instancom egrađani (e osobna) ne možeš na internet bankatstvo?

 

Inače, s osobnom se na egrađani prijavljuješ 6-znamenkasnim pinom, i nije baš da ti bilo tko može maznuti osobnu i raditi s njom što hoće.

Također, ja recimo svom ocu znam sve šifre na mobitelu i ezabi, i ako netko hoće uvijek može nekome drugome manipulirati s njegovim računom. To što govoriš o zaštiti na mobitelu možda stoji, ali pin i biometrija i svi dodatni upisi opet ništa ne znače ako moja baka meni veli sve podatke i ja odem na njen račun i radim što hoću. A tu smo onda došli do toga da će netko zlonamjeran uvijek naći nekakav način, a netko dobronamjeran neće niti kad je u prilici napraviti nekome štetu. I to sve nema nikakve veze s time je li token na mobitelu, fizički odvojen uređaj, ili je u pitanju prijava putem e osobne iskaznice.

Jedino što ima smisla je da banka želi imati nekakav nadzor nad svojim sustavom, ali opet ne znam kako se to kosi sa autentifikacijom putem e građani, jer ionako moraš imati aktiviranu uslugu kod njih, pa ti ništa ne znači autentifikacija ako nisi uslugu platio.

13 godina
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz
mpapec kaže...
A da, makar u praksi je ugovor tu da se ispostuju prava banke, a za obveze koje trebaju ispuniti i na koje su se obvezali covjeku treba odvjetnik, hrpa vremena i neizvjesnost kako ce to hrvatski sudovi izprocesirati.

Ja sam donedavno bio u jednoj "Talijanskoj" banki, gdje su me uslugama posrali dva metra iznad glave, pa sam ja kada je svanuo moj dan njih precrtao 

 

Sada sam u "Austrougarskoj" banci, ali je njihov odnos prema meni nemjerljivo bolji, kud mi dostavljaju pismena tud i potvrde mailovima, privatan bankar, kredit dignem u hodu preko aplikacije, simple as that! 

 

Uvjeren sam da ima onoga, koliko ti je duga lista, toliko me kvalitetno titraju, no u globalu, uvjeren sam da im je poslovna politika NEMJERLJIVO kvalitetnija od drugih, prisutnih na teritoriju Hrvatske! 

ATJ Lučko
9 godina
offline
Re: Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fiz
guslac kaže...
digitall kaže...

 pa kod nas se tim tokenom banke možeš prijaviti na eGrađani.

 

a što se tiče pitanja zašto se ne prijaviti preko osobne, pa iz više sasvim logičkih razloga; ne možeš usporediti dolazak na šalter s osobnom iskaznicom gdje te bankar upoređuje sa slikom s osobne, s prijavom u bankarstvo preko osobne koju ti može netko ukrasti, nema nikakvog security itd.

plus što banke izdaju i povezuju mToken s genetorom u njihovom sustavu, i osim xy slojeva securitya ispod imaš još ulazak u mob (pin, biometrija itd.), imaš ulazak u mtoken (pin itd), i imaš generator broja, dodatni upis itd.... na osobnoj imaš ništa, ja ti je uzmem i prebacim si pare.

normalno da ti nijedna banka neće dati da se u njen sustav prijaviš s nečim što nije od te banke, logično. a pošto je više secured naravno da država automatki dopušta pristup svojim uslugama jer pouzdano može utvrditi da si to ti

 

Nije li nelogično da se s bankovnim tokenom možeš prijaviti na egrađani, a s najvišom instancom egrađani (e osobna) ne možeš na internet bankatstvo?

 

Inače, s osobnom se na egrađani prijavljuješ 6-znamenkasnim pinom, i nije baš da ti bilo tko može maznuti osobnu i raditi s njom što hoće.

Također, ja recimo svom ocu znam sve šifre na mobitelu i ezabi, i ako netko hoće uvijek može nekome drugome manipulirati s njegovim računom. To što govoriš o zaštiti na mobitelu možda stoji, ali pin i biometrija i svi dodatni upisi opet ništa ne znače ako moja baka meni veli sve podatke i ja odem na njen račun i radim što hoću. A tu smo onda došli do toga da će netko zlonamjeran uvijek naći nekakav način, a netko dobronamjeran neće niti kad je u prilici napraviti nekome štetu. I to sve nema nikakve veze s time je li token na mobitelu, fizički odvojen uređaj, ili je u pitanju prijava putem e osobne iskaznice.

Jedino što ima smisla je da banka želi imati nekakav nadzor nad svojim sustavom, ali opet ne znam kako se to kosi sa autentifikacijom putem e građani, jer ionako moraš imati aktiviranu uslugu kod njih, pa ti ništa ne znači autentifikacija ako nisi uslugu platio.

 svašta si sad tu pomiješao...

najviša instanca za eGradane nije najviša instanca za druge stvari, za banke je to najniža ili nepostojeća.

9 godina
offline
Zagrebačka banka od 15.2. ukida podršku za fizičke

Token ostaje. Očito ga koristi daleko veći broj ljudi nego što je banka mislila pa su popustili. Jedino treba otići u banku potpisati novi sporazum. I neće se moći autentificirat kartično poslovanje. Ali E-zaba i E-građanin ostaju.

 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice