WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenje ap

poruka: 39
|
čitano: 7.240
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenje ap".
12 godina
offline
WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenje ap

Talibani su jedan od rijetkih uspješnih produkata američkog širenja demokracije. Imaju puno veću podršku vlastitog naroda od bilo koje američke vlasti u zadnjih 400 godina.

Facebook ima svako pravo ukinuti im svoje usluge, no ovakva objašnjenja su patetična.

 

 
6 1 hvala 0
4 godine
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
A ne može, jer ne razumije što su napisali.

Od tih pomoćnika teško da budu imali koristi
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.8.2021 12:52 (zelenapaprika).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
Kako se točno određuje podrška naroda u nasilnoj divljačkoj teokraciji?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenje ap

come, mister taliban

tally mi whatsappa.

(in a week we concquered kabul).

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
8 1 hvala 1
11 godina
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
BlueMax kaže...

Talibani su jedan od rijetkih uspješnih produkata američkog širenja demokracije. Imaju puno veću podršku vlastitog naroda od bilo koje američke vlasti u zadnjih 400 godina.

Facebook ima svako pravo ukinuti im svoje usluge, no ovakva objašnjenja su patetična.

 

1945. Amerikanci su proširili demokraciju na Njemačku. Totalno razrušena zemlja, pod okupacijom vječnih neprijatelja (Engleza, Francuza i Rusa). Jedino što ih je moglo sačuvat od totalnog uništenja je američka demokracija. Ista stvar se 1945. desila i Japanu. I gle čuda, danas su Njemačka i Japan među 5 najrazvijenih zemalja svijeta.

 

Izgleda da ta američka demokracija i nije najgora stvar na svijetu. Samo što neki narodi to shvačaju (i prihvačaju), a neki ne. A Amerikanci nikako da uoče gdje tko spada i gdje mogu izvest demokraciju, a gdje je to uzaludan posao.

 

 

 

p.s.

 

E da, 1953. isto su ponovili u Južnoj Koreji. Znamo čije mobitele većina nas danas koristi. A nisu uspjeli u Sjevernoj Koreji. Znamo i čije mobitele nitko ne koristi.

42
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.8.2021 20:44 (markoBT).
14 godina
online
WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenje ap

No, WhatsApp zbog svoje end-to-end enkripcije ne može pregledavati poruke koje se šalju putem aplikacije, pa se navodi da će drugim načinima, poput fotografija, imena te opisa profila, utvrditi koriste li ju talibani

 

Što ovo znači, pobogu? Stave ime Pero Perić, sliku kajsije za profilnu i umjesto "ja sam taliban" pod status ostave "Hey, I'm using WhatsApp" ili "I'm not Taliban" i to je to. 

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
markoBT kaže...
BlueMax kaže...

Talibani su jedan od rijetkih uspješnih produkata američkog širenja demokracije. Imaju puno veću podršku vlastitog naroda od bilo koje američke vlasti u zadnjih 400 godina.

Facebook ima svako pravo ukinuti im svoje usluge, no ovakva objašnjenja su patetična.

 

1945. Amerikanci su proširili demokraciju na Njemačku. Totalno razrušena zemlja, pod okupacijom vječnih neprijatelja (Engleza, Francuza i Rusa). Jedino što ih je moglo sačuvat od totalnog uništenja je američka demokracija. Ista stvar se 1945. desila i Japanu. I gle čuda, danas su Njemačka i Japan među 5 najrazvijenih zemalja svijeta.

 

Izgleda da ta američka demokracija i nije najgora stvar na svijetu. Samo što neki narodi to shvačaju (i prihvačaju), a neki ne. A Amerikanci nikako da uoče gdje tko spada i gdje mogu izvest demokraciju, a gdje je to uzaludan posao.

 

 

 

p.s.

 

E da, 1953. isto su ponovili u Južnoj Koreji. Znamo čije mobitele većina nas danas koristi. A nisu uspjeli u Sjevernoj Koreji. Znamo i čije mobitele nitko ne koristi.

 Ne znam koliko je usporedivo jer su Nijemci do 1933 imali više demokratskih i građanskih sloboda nego Ameri. Industrija je bila jedna od vodećih jer su u industrijskoj revoluciji imali jednu od presudnih uloga. Njemačku i Japan se isplatilo okupirati i to ne dvadeset nego pedeset godina jer se s tom ekipom koja ima know how imalo računa raditi poslove. Afganistan je bio polje za pokazivanje mišića i teatralno osvećivanje Blizanaca koje su srušili momci s putovnicama Saudijske Arabije, vjernog i pouzdanog saveznika. Nakon što je vojni lobi dobio svoje, sada se Afgani mogu prepustiti režimu tipa kakav nesmetano vlada u Saudijskoj Arabiji bez ikakvih problema i primjedaba.

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.8.2021 21:12 (ante_etna).
14 godina
offline
WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenje ap

fun fakti:

za 20 godina američke okupacije afganistanci su poduplali stanovništvo, sa 20 na 40 milijuna.

70% je nepismeno. 

90% ima mobitel.

 

ima netko tu verziju androida za nepismene?

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
all_or_nothing kaže...

fun fakti:

za 20 godina američke okupacije afganistanci su poduplali stanovništvo, sa 20 na 40 milijuna.

70% je nepismeno. 

90% ima mobitel.

 

ima netko tu verziju androida za nepismene?

Ima. Svi naši penzići koji se odluče za smartphone. "Baka, stisni na onaj zeleni kad se hoćeš javiti, a onaj crveni kad ne". "Deda, ako ti se nešto pojavi na zaslonu, a ne znaš što je, stisni dolje onu zmijicu ili trokutić, ako nema vidi piše li Close, znaš ono k'o Miroslav Klose, njemački igrač".

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.8.2021 21:38 (ante_etna).
14 godina
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
ante_etna kaže...
all_or_nothing kaže...

fun fakti:

za 20 godina američke okupacije afganistanci su poduplali stanovništvo, sa 20 na 40 milijuna.

70% je nepismeno. 

90% ima mobitel.

 

ima netko tu verziju androida za nepismene?

Ima. Svi naši penzići koji se odluče za smartphone. "Baka, stisni na onaj zeleni kad se hoćeš javiti, a onaj crveni kad ne". "Deda, ako ti se nešto pojavi na zaslonu, a ne znaš što je, stisni dolje onu zmijicu ili trokutić, ako nema vidi piše li Close, znaš ono k'o Miroslav Klose, njemački igrač".

 ima slika miroslava klose-a na toj tipki? 😁

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
12 godina
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
all_or_nothing kaže...
ante_etna kaže...
all_or_nothing kaže...

fun fakti:

za 20 godina američke okupacije afganistanci su poduplali stanovništvo, sa 20 na 40 milijuna.

70% je nepismeno. 

90% ima mobitel.

 

ima netko tu verziju androida za nepismene?

Ima. Svi naši penzići koji se odluče za smartphone. "Baka, stisni na onaj zeleni kad se hoćeš javiti, a onaj crveni kad ne". "Deda, ako ti se nešto pojavi na zaslonu, a ne znaš što je, stisni dolje onu zmijicu ili trokutić, ako nema vidi piše li Close, znaš ono k'o Miroslav Klose, njemački igrač".

 ima slika miroslava klose-a na toj tipki? 😁

 Nema, ali vidi ako ima križić, onaj X, znaš, kao kad se potpisuješ :)

11 godina
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
ante_etna kaže...
markoBT kaže...
BlueMax kaže...

Talibani su jedan od rijetkih uspješnih produkata američkog širenja demokracije. Imaju puno veću podršku vlastitog naroda od bilo koje američke vlasti u zadnjih 400 godina.

Facebook ima svako pravo ukinuti im svoje usluge, no ovakva objašnjenja su patetična.

 

1945. Amerikanci su proširili demokraciju na Njemačku. Totalno razrušena zemlja, pod okupacijom vječnih neprijatelja (Engleza, Francuza i Rusa). Jedino što ih je moglo sačuvat od totalnog uništenja je američka demokracija. Ista stvar se 1945. desila i Japanu. I gle čuda, danas su Njemačka i Japan među 5 najrazvijenih zemalja svijeta.

 

Izgleda da ta američka demokracija i nije najgora stvar na svijetu. Samo što neki narodi to shvačaju (i prihvačaju), a neki ne. A Amerikanci nikako da uoče gdje tko spada i gdje mogu izvest demokraciju, a gdje je to uzaludan posao.

 

 

 

p.s.

 

E da, 1953. isto su ponovili u Južnoj Koreji. Znamo čije mobitele većina nas danas koristi. A nisu uspjeli u Sjevernoj Koreji. Znamo i čije mobitele nitko ne koristi.

 Ne znam koliko je usporedivo jer su Nijemci do 1933 imali više demokratskih i građanskih sloboda nego Ameri. Industrija je bila jedna od vodećih jer su u industrijskoj revoluciji imali jednu od presudnih uloga. Njemačku i Japan se isplatilo okupirati i to ne dvadeset nego pedeset godina jer se s tom ekipom koja ima know how imalo računa raditi poslove. Afganistan je bio polje za pokazivanje mišića i teatralno osvećivanje Blizanaca koje su srušili momci s putovnicama Saudijske Arabije, vjernog i pouzdanog saveznika. Nakon što je vojni lobi dobio svoje, sada se Afgani mogu prepustiti režimu tipa kakav nesmetano vlada u Saudijskoj Arabiji bez ikakvih problema i primjedaba.

Nisu oni okupirali ni Njemačku ni Japan. Da su ih okupirali danas bi te zemlje izgledale kao Indija, koju su okuprali Englezi i eksploatirali dok se ovi nisu oslobodili. Isto kao i Amerikanci, samo što su to oni napravili 162 godine prije.

 

A Afganistan očito spada u onu grupu zemalja gdje se ne isplati izvozit demokracija. Čini se da su to Amerikanci konačno shvatili.

42
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.8.2021 22:54 (markoBT).
12 godina
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
markoBT kaže...
ante_etna kaže...
markoBT kaže...
BlueMax kaže...

Talibani su jedan od rijetkih uspješnih produkata američkog širenja demokracije. Imaju puno veću podršku vlastitog naroda od bilo koje američke vlasti u zadnjih 400 godina.

Facebook ima svako pravo ukinuti im svoje usluge, no ovakva objašnjenja su patetična.

 

1945. Amerikanci su proširili demokraciju na Njemačku. Totalno razrušena zemlja, pod okupacijom vječnih neprijatelja (Engleza, Francuza i Rusa). Jedino što ih je moglo sačuvat od totalnog uništenja je američka demokracija. Ista stvar se 1945. desila i Japanu. I gle čuda, danas su Njemačka i Japan među 5 najrazvijenih zemalja svijeta.

 

Izgleda da ta američka demokracija i nije najgora stvar na svijetu. Samo što neki narodi to shvačaju (i prihvačaju), a neki ne. A Amerikanci nikako da uoče gdje tko spada i gdje mogu izvest demokraciju, a gdje je to uzaludan posao.

 

 

 

p.s.

 

E da, 1953. isto su ponovili u Južnoj Koreji. Znamo čije mobitele većina nas danas koristi. A nisu uspjeli u Sjevernoj Koreji. Znamo i čije mobitele nitko ne koristi.

 Ne znam koliko je usporedivo jer su Nijemci do 1933 imali više demokratskih i građanskih sloboda nego Ameri. Industrija je bila jedna od vodećih jer su u industrijskoj revoluciji imali jednu od presudnih uloga. Njemačku i Japan se isplatilo okupirati i to ne dvadeset nego pedeset godina jer se s tom ekipom koja ima know how imalo računa raditi poslove. Afganistan je bio polje za pokazivanje mišića i teatralno osvećivanje Blizanaca koje su srušili momci s putovnicama Saudijske Arabije, vjernog i pouzdanog saveznika. Nakon što je vojni lobi dobio svoje, sada se Afgani mogu prepustiti režimu tipa kakav nesmetano vlada u Saudijskoj Arabiji bez ikakvih problema i primjedaba.

Nisu oni okupirali ni Njemačku ni Japan. Da su ih okupirali danas bi te zemlje izgledale kao Indija, koju su okuprali Englezi i eksploatirali dok se ovi nisu oslobodili. Isto kao i Amerikanci, samo što su to oni napravili 162 godine prije. 

 aha, samo su ih Englezi , Francuzi i Rusi okupirali. Ona četvrta zona je bila na neki način nešto drugo. Ok.

11 godina
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj

Četvrta zona je spojena s drugam i trećom (jer su to Amerikanci tako htjeli) u SR Njemačku, a prva se priključila 1990. Pa sad ti vidi što je nešto prvo, a što nešto drugo. 

42
12 godina
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
markoBT kaže...

Četvrta zona je spojena s drugam i trećom (jer su to Amerikanci tako htjeli) u SR Njemačku, a prva se priključila 1990. Pa sad ti vidi što je nešto prvo, a što nešto drugo. 

Pitam jesu li ove tri zone okupacijske, a četvrta kako se zove i zašto nije okupacijska?

11 godina
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj

To pitaš za babu ili za sebe?

 

Ako je za babu onda joj reci da su okupacijske zone bile Alžir (Francuzi), Indija (Englezi), DR Njemačka (Rusija), a SR Njemačka je bila nešto drugo.

42
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.8.2021 23:56 (markoBT).
12 godina
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
markoBT kaže...

To pitaš za babu ili za sebe?

 Možemo i na takav način razgovarati ako inzistiraš. Nadao sam se normalnome konkretnom odgovoru uz osvrt na to kako se predratni Afganistan i Njemačka mogu staviti u istu ravan ali vidim ništa od toga.

11 godina
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
ante_etna kaže...
markoBT kaže...

To pitaš za babu ili za sebe?

 Možemo i na takav način razgovarati ako inzistiraš. Nadao sam se normalnome konkretnom odgovoru uz osvrt na to kako se predratni Afganistan i Njemačka mogu staviti u istu ravan ali vidim ništa od toga.

Ne uspoređujem ja Njemačku, Japan, i Koreju sa Afganistanom. Samo uspoređujem rezultate američkog uvođenja demokracije u te zemlje. 

42
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.8.2021 0:00 (markoBT).
12 godina
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
markoBT kaže...
ante_etna kaže...
markoBT kaže...

To pitaš za babu ili za sebe?

 Možemo i na takav način razgovarati ako inzistiraš. Nadao sam se normalnome konkretnom odgovoru uz osvrt na to kako se predratni Afganistan i Njemačka mogu staviti u istu ravan ali vidim ništa od toga.

Ne uspoređujem ja Njemačku, Japan, i Koreju sa Afganistanom. Samo uspoređujem rezultate američkog uvođenja demokracije u te zemlje. 

O Alžiru i ostalome bi se dalo raspravljati, o tome što su kolonije, što okupacijske zone, no to bi bilo razvodnjavanje teme. Njemačka i Japan su bile i prije privredne sile. Afganistan, BiH i Kosovo nisu, zato nećemo kupovati njihove mobitele nikada premda su i jednima i drugima Ameri gaće krojili.

11 godina
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
ante_etna kaže...
markoBT kaže...
ante_etna kaže...
markoBT kaže...

To pitaš za babu ili za sebe?

 Možemo i na takav način razgovarati ako inzistiraš. Nadao sam se normalnome konkretnom odgovoru uz osvrt na to kako se predratni Afganistan i Njemačka mogu staviti u istu ravan ali vidim ništa od toga.

Ne uspoređujem ja Njemačku, Japan, i Koreju sa Afganistanom. Samo uspoređujem rezultate američkog uvođenja demokracije u te zemlje. 

O Alžiru i ostalome bi se dalo raspravljati, o tome što su kolonije, što okupacijske zone, no to bi bilo razvodnjavanje teme. Njemačka i Japan su bile i prije privredne sile. Afganistan, BiH i Kosovo nisu, zato nećemo kupovati njihove mobitele nikada premda su i jednima i drugima Ameri gaće krojili.

Ako su Njemačka i Japan bile privredne slile, Koreja nije. A mi kupijemo Korejske mobitele, televizije i aute.

 

BiH više liči na Afganistan nego na Koreju, dok će mo za Kosovo vidjet. I Koreji je trebalo 40 godina da postane privredni div.

 

p.s. 

 

Čehoslovačka je, prije WWII, bila privredni div. A onda su je okupirali Rusi. I više nije bila privredni div. A onda su Rusi otišli i Češka i Slovačka ponovo postaju privredni div.

42
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.8.2021 0:38 (markoBT).
12 godina
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
markoBT kaže...
ante_etna kaže...
markoBT kaže...
ante_etna kaže...
markoBT kaže...

To pitaš za babu ili za sebe?

 Možemo i na takav način razgovarati ako inzistiraš. Nadao sam se normalnome konkretnom odgovoru uz osvrt na to kako se predratni Afganistan i Njemačka mogu staviti u istu ravan ali vidim ništa od toga.

Ne uspoređujem ja Njemačku, Japan, i Koreju sa Afganistanom. Samo uspoređujem rezultate američkog uvođenja demokracije u te zemlje. 

O Alžiru i ostalome bi se dalo raspravljati, o tome što su kolonije, što okupacijske zone, no to bi bilo razvodnjavanje teme. Njemačka i Japan su bile i prije privredne sile. Afganistan, BiH i Kosovo nisu, zato nećemo kupovati njihove mobitele nikada premda su i jednima i drugima Ameri gaće krojili.

Ako su Njemačka i Japan bile privredne slile, Koreja nije. A mi kupijemo Korejske mobitele, televizije i aute.

 

BiH više liči na Afganistan nego na Koreju, dok će mo za Kosovo vidjet. I Koreji je trebalo 40 godina da postane privredni div. 

 

Da, kupujemo njemačku, japansku i južnokorejsku tehniku. Ne kupujemo afganistansku, kosovsku ni iračku premda su svi oni imali američku vojnu prisutnost. Znači, druge stvari su u igri. 

 

11 godina
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
ante_etna kaže...
markoBT kaže...
ante_etna kaže...
markoBT kaže...
ante_etna kaže...
markoBT kaže...

To pitaš za babu ili za sebe?

 Možemo i na takav način razgovarati ako inzistiraš. Nadao sam se normalnome konkretnom odgovoru uz osvrt na to kako se predratni Afganistan i Njemačka mogu staviti u istu ravan ali vidim ništa od toga.

Ne uspoređujem ja Njemačku, Japan, i Koreju sa Afganistanom. Samo uspoređujem rezultate američkog uvođenja demokracije u te zemlje. 

O Alžiru i ostalome bi se dalo raspravljati, o tome što su kolonije, što okupacijske zone, no to bi bilo razvodnjavanje teme. Njemačka i Japan su bile i prije privredne sile. Afganistan, BiH i Kosovo nisu, zato nećemo kupovati njihove mobitele nikada premda su i jednima i drugima Ameri gaće krojili.

Ako su Njemačka i Japan bile privredne slile, Koreja nije. A mi kupijemo Korejske mobitele, televizije i aute.

 

BiH više liči na Afganistan nego na Koreju, dok će mo za Kosovo vidjet. I Koreji je trebalo 40 godina da postane privredni div. 

 

Da, kupujemo njemačku, japansku i južnokorejsku tehniku. Ne kupujemo afganistansku, kosovsku ni iračku premda su svi oni imali američku vojnu prisutnost. Znači, druge stvari su u igri. 

 

Pa rekao sam da Amerikanci teško uočavaju gdje mogu izvest demokraciju, a gdje je to uzaludan posao. Afganistan, Irak, BiH i Kosovo imaju nešto zajedničko, pa su zato i rezultati slični. 

42
16 godina
neaktivan
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
Ameri uopće nemaju problem s uočavanjem, jer demokracija nije ni bila glavni cilj guranja u Afganistan.

Prvo se Reagan ubacio da zapapri Rusima i naoružao Talibane. Niđe veze s demokracijom.

Onda je Bush da pokaže da nešto čini po pitanju blizanaca, a da baš ne lupi po Saudijcima, koji su mu bili kućni prijatelji i financijeri, uletio u Afganistan i Irak. Vojni budžet je eksplodirao, vojnoindustrijski kompleks je pri tome dobro zaradio, poginulo je nešto crnaca i rednecka s američke strane, ali sve što je dobro mora jednom završiti. U obje zemlje su pokušali instalirati marionetske režime, no nije im uspjelo, i to je jedini neuspjeh, a ne neuvođenje demokracije. Da su na vlasti ostali njihovi sjekači glava, kao što su u SA, to bi bila 'pobjeda demokracije', ovako su neki drugi.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
6 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
Kad se u 5 dana osvoji onolika država bez ispaljenog metka, osim nešto malo plačeničkih dok marionetski predsjednik ne izvuće lovu koju je pokrao. To ti je bolji pokazatelj od svih izbora i anketa.
Amerikanci su u Afganistanu bili okupatori a ni jedan narod ne voli okupatore. Komotno možeš povući paralelu s Nijemcima i njihovim podanicima zvanima Ustaše. Iako je protuteža tim okupatorima bio komunizam a komunisti osim što su bili osloboditelji bili su i zločinci, no narod je u ogromno većini bio na njihovoj strani. Kad su se Nijemci povukli otpor domaćih izdajnika trajao je taman toliko da marionetski vladar pobjegne s novcem.
12 godina
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
Uspoređivati Ameriku iz perioda nakon 2. Svj. rata i onu od Reagana na ovamo je kao da uspoređuješ Njemačku danas i 1939.
Amerika je tada od zemalja na koje je imala utjecaj stvarala kopije vlastite države dok se od osamdesetih na ovamo sve svodi na pljačku. Ne znam zašto za primjer uzimaš Japan i Koreju a ne S. Arabiju, Kuwait, Nigeriju I recentnije primjere amerikanizacije.
16 godina
neaktivan
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
Talibani su napredovali jer se vojska prestala boriti, a izgleda da su podmitili/zastrašili generale. To nije nikakav indikator popularnosti kod naroda. Kada organiziraju slobodne izbore (što neće) onda će se vidjeti.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
Talibani su u par dana zauzeli državu jer imaju podršku naroda. Afganistan nije Irak. Afganistanci su jedan narod, koliko god se Amerikanci trudili izazvati nekakve podjele.
Evo ti komentar mog prijatelja koji je odradio 4 ture Afganistana: Onog trenutka kad se mi povučemo, a samo je pitanje vremena, u Afganistanu sve borbe prestaju.
To je rekao nakon povratka prije cca godinu dana.
7 godina
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
BlueMax kaže...
...Afganistan nije Irak. Afganistanci su jedan narod...

42% Pashtun
27% Tajik
9% Hazara
9% Uzbek
4% Aimaq
3% Turkmen
2% Baloch
4% others

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Afghanistan#Ethnicity_and_languages

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.8.2021 13:38 (Louis Pluto).
15 godina
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
markoBT kaže...
..

 

1945. ..

 -promjene posljednjih 50 god. .. nekad je usa ideal bio poštenje, sloboda, anti-kolonijalizam, .. suprotno od UK-carstva. Danas nije, danas su glavna poluga-saveznici.

 

markoBT kaže...
..

 

Čehoslovačka je, prije WWII, bila privredni div...

 -bohemija je bila centar svijeta, staro rimsko carstvo (austorugarska) protiv kojeg su bila okolna carstva i nastanak njemačke.. to je tad bio centar znanja, tehnologije, svega.

-zato je i njemačka trebala sudete-češku, tj njemačka nema ništa za početak rata, nema oružje, tenkove.. nema ni krumpira za hranu, dok zapad (primarno uk) daje hići sve samo da ide na istok, na crvenu rusiju.. zapad (kraljevine) su jedino željele da njemačka ratuje s rusima i riješi ih komunizma, dok se mini-test-rat vodio u španjolskoj... (da ne nabrajamo tko s koje strane, fašsiti, falangisti.. i hićo-njemačka, koja nema ništa, pod sankcijama.. dok se zapad kao ne miješa zapravo pomaže fašiste kao protutežu komunizmu). Zapad ne napada njemačku kad se širi na istok, anšusovima, paktovima, savezima, pa ni kad napadnu poljsku koja im je na putu, tj tad samo formalno-deklarativno objavljuju rat (treba li podsjetnik na sitzenkrig ili fony..) .. tj zapad ne ratuje s njemačkom dok njemačka ne napadne zapad i pregazi ih, tj u tom trenu njemačka još prikuplja resurse, čak od rusa (kao dio pakta) pa i planovi napada koji zbog nafte idu južnije.. tj tek tad hičo napada rusiju, kad je riješio zapad osim UK. Prodao im foru.

-usa? ... politika ne miješanja, pametno.. i da nema napada japana + pakta, tek tad njemačka objavljuje rat usa, tek tad je počeo ww2, do tad je naprosto rat za kolonije između raznih carstava, a nikad nije ni bio pravi svjetski rat, npr portugal, južna amerika, afrika.. tj ratovalo je uk-carstvo, rusija, njemačka+sateliti (čitava srrednja+istočna eu, mađarska, rumunjska, bugarska, turska..) protiv rusa-komunista tj kao ideološko pokriće, dok je i dalje običan imperijalni rat za resurse-teritorij, bilo žitnice ili tad već važne nafte, prometni čvorovi itd.

-uk, brani samo svoje interese, brani iskorištavanje svojih kolonija, po čemu su jednaki kao recimo japan, francuska, njemačka, nizozemska, belgija.. a jedina nova-supersila je usa, koja ima drugačije ideale, antikolonijalno, sloboda, demorkacija i nakon završetka rata praktički natjeraju saveznike-zapad na odustajanje od tadašnjeg carskog imperijalizma, formalne slobode-demokracije, kao afrika-indija.. dok uk zadržava samo stratešku kontrolu kao na gibralaru+grčka, falklandsko otočje, suez.. itd.

-u to vrijeme usa politika-doktrina je recimo pozitivna-ideal, kao mali david protiv velikog-zlog golijata.. no u posljednjih 50god se to promijenilo, upravo s talibancima, tj zamjenjene su uloge, david-golijat a tad treba i nova doktrina, praktični-oportunizam + turbo kapitalizam, koji u svojem dvorištu ne radi sranja, kao što to ne radi ni kriminal-mafija, no u tuđem radi 'turbo'.. mito, korupcija, iskorištavanje, droga, sve.. sva zla koja možemo zamisliti od najgorih kriminalaca ili terorista ekšli radi sam ujko sem kroz razne 'agencije' raznih naziva, privatnih vojski i sl. .. tj opekli se u vijetnamu ali je rat dobar biz, pogotovo kad si supervelesila i kad prodaješ-zarađuješ na svemu + kad je tvoja valuta globalno sredstvo plaćanja i štancanje papira će pokriti svi ostali jer ovise o tom papiru (novcu) pa i recimo kina, jer ako padne dollar oni gube itd..

-današnji ujkosem, nije onaj dobrica od prije, sad je više nalik neokapitalcu, nekontroliranom drogerašu koji ima super-moć i može sve što poželi.. moć kvari, novac kvari.. a sad više nije ni država-granica nešto kao kriterij nego su to postale megakorporacije, dok je vlasništvo pitanje samo formalnog paravana, pa tako ujko zarađuje na svemu, na čokoladi, dijamantima, oružju, ajfonu, paradajzu, cocacoli, glazbi, licencama.. na svemu, kao globalna supersila koja naplaćuje naddržavni porez i time osigurava da će i sutra imati višestruko više resursa za bilo koju želju-potrebu ili rat.. suprtono od tog je recimo kolaps rusije-cccpa.. čija je privreda propala dok kina pametnije to radi ali je samo 'manufaktura' dok su vlasnici i prava zarada ostali na zapadu, istom onom zapadu od prije 100god + usa ili nazovimo ga ujko sem ili nazovimo ga nato .. pri čemu su recimo francuska i njemačka ipak niža liga, ne oni koji su glavni kao usa+uk (i pandani rusija+kina+indija..) .. ili talibani, koje tomahawkom (raketom) napada 'mali-goloruk' david, dok talibanci-teroristi nemaju ni praćku, tj sve što imaju je život dok je oružje opet zapad-istok tj biznis, kao i mobiteli koje svi imaju mada ne znaju čitati i recimo nemaju tekuću vodu ili wc .. itd itd.

 

-česi su u novoj geopolitičkoj podjeli prošli dobro, dok su stoljeće prije prošli loše (poklonjeni hići..) .. ne zato jer su česi pametni nego zato jer su tako odlučili šefovi-velesile, kako prije 100 god tako i danas. Isto je samo se mijenja demagogija, parole, reklame.. čak više nije istok protiv zapada ili vjera, nego novac superkapital vs ostataka kojeg iskorištava dok se u centrima šefovi voze na jahti i srču bijeli prah iz kolumbije-afgana, kite se dijamantima iz nigerije, itd..

-česi, slovaci .. centar eu, centar starog carstva, znanja, no nisu oni glavni jer više ne postoji austrougrarsko carstvo nego zapad recimo pod nazivom nato ili pod nazivom svjetske banke-fonda s wallstrita-londona-tokyja..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: WhatsApp želi onemogućiti talibanima korištenj
BlueMax kaže...
Uspoređivati Ameriku iz perioda nakon 2. Svj. rata i onu od Reagana na ovamo je kao da uspoređuješ Njemačku danas i 1939.
Amerika je tada od zemalja na koje je imala utjecaj stvarala kopije vlastite države dok se od osamdesetih na ovamo sve svodi na pljačku. Ne znam zašto za primjer uzimaš Japan i Koreju a ne S. Arabiju, Kuwait, Nigeriju I recentnije primjere amerikanizacije.

Za izvest demokraciju potrebna su, barem, dva uvjeta: nestabilna vlast i narod sposoban i spreman da prihvati demokraciju. Dok ovog prvog ima koliko hočeš, ovog drugog baš i nema. Primjeti da sve zemlje u koje Amerikanci nisu uspjeli izvest (ili je ni ne žele izvest) demokraciju imaju jednu zajedničku crtu. Jedina zemlja koja ispada iz ovog pravila je Vijetnam, a nisam baš siguran da danas Vijetnamcima nije žao što im Amerikanci nisu uspjeli izvest demokraciju.

 

p.s.

 

Amerikanci su uspješno izvezli demokraciju i u Italiju. Nažalost kod nas nisu htjeli (ili smjeli). Tek su 91. malo pripomogli.

42
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.8.2021 16:52 (markoBT).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice