Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

poruka: 3.327
|
čitano: 442.814
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob".
12 godina
neaktivan
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

Kako računate smrtnost?

 
0 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo

pa Gnadeschuss i svi su 100% mrtvi

Ju je je? Je ju je!
6 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
mzopg kaže...

Kako računate smrtnost?

 Trenutno se moze izracunati samo tzv Potvrdene smrti kod potvrdenih slucajeva. Dakle zbrojis smrti i izljecenje, time dobijes sve "zatvorene slucajeve" i racunas postotak smrtnosti za sada.

Nije najprecizniji jer realno nisu sve informacije apsolutno precizne, ali zato to i zoves "potvrdene smrti potvrdenih slucajeva".

10 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
mzopg kaže...

Kako računate smrtnost?

 Kako kome odgovara "to prove their point"?

Nadglednik dina
6 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
memulica kaže...
sexytoiletpaper kaže...


Sve u svemu, zakljucak koji mozemo izvuci je da je vise ljudi oboljelo izmedu 1.9. do danas nego od pocetka testiranja (uzmimo 1.3.) do 1.9., sto nas sugerira da se bolest brze siri kroz populaciju.

Oboljelo? Većina nije ni znala da ima koronu ili to nešto u sebi, prije testiranja. Pojačali osjetljivost PCR testova (preko 45), pa sad mjere pojedine molekule nečega i ti rezultati sad više ne znače apsolutno ništa. Na osnovu toga bezumnog testiranja rade se potpuno promašene mjere bez ikakvog efekta/smisla i sad samo čekam kad će novi zločinački 'lockdown'.

 

Korona se širila kroz globalnu populaciju potpuno neometano još tamo od studenog 2019. (a možda i prije). Prije Wuhana, prije bilokakvih testiranja, prije bilokakvih mjera, prije 'lockdowna', prije zločinačkih stožera, prije opće histerije, itd.

 

Zato sad i ovi niškoristi iz WHO-a procjenjuju IFR na malo jaču gripu.

https://apnews.com/article/virus-outbreak-archive-united-nations-54a3a5869c9ae4ee623497691e796083

 Kao sto sam ranije rekao, ovakve vrste zaraze su kao vlak. Krene relativno polagano i prvih mjesec - dva niti ce biti primjetna niti ce se prosiriti na veliki broj ljudi.

Dobra analogija je ovo - Kisa konstantno pada u stadion i svaki dan je u stadionu duplo vise vode nego dan prije. Ako je stadion na zadnji dan pun sa 100L vode, koliko je imao dan prije a koliko je vode imao tjedan dana prije?

I dok tu u sliku ove bolesti treba uvesti i slucajeve koji se zakljucavaju, sto sa imunitetom, sto smrcu, Covid se nece brzo prosiriti na masu ljudi dok ne dode do povecanih brojeva gdje ce biti sve vise i vise dnevno novozarazenih.

5 godina
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo

Ako kisa pada konstantno, samo drugi dan će biti duplo više vode nego prethodni.

 

Što se tiče same epidemije, praksa je pokazala da je eksponencijalni rast isto poprilično ograničen, što je i logično jer sami modeli koji su davali jako loše prognoze eksponencijalnog rasta imaju dvije greške:

1.) Greška u modeliranju kretanja: Pretpostavljali su homogeno kretanje svih skupina ljudi, a u praksi se ljudi ipak kreću u nekim clusterima. Ako ja imam 10 prijatelja, te svaki od mojih prijatelja ima 10 prijatelja, ja nemam potencijal zaraziti 100 ljudi jer se ljudi obično druže u grupama. Pojednostavljeno rečeno, ja nemam 10 prijatelja koji imaju 10 prijatelja, već imam dvije grupe od 5 prijatelja u kojima su ljudi međusobno prijatelji, te svaki od njih ima još nekoliko prijatelja koji ne spadaju u taj krug, a nekima se i taj sekundarni krug djelomično preklapa ili se preklapa s drugim krugom mojih prijatelja (primjerice ljudi s kojima sam išao na faks i bave se istim hobijem upadaju istovremeno u dvije grupe). Ovo značajno utječe na modele širenja upravo zato što reducira eksponencijalnost broja kontakata, a može pomoći i kod prevencije širenja jer će manje ljudi izvan prvog levela kontakata biti zaraženo prije nego se otkrije da je neka grupa zaražena.

 

2.) Greška u modelu ponašanja: Pretpostavljali su da izostanak mjera znači da se ponašanje ljudi neće promijeniti. Ljudi teško procjenjuju opasnost dok je potencijalna, ali kad krenu uočavati tu opasnost u svojoj okolini, onda će promijeniti ponašanje. Naravno, bolje rezultate možemo postići preventivnim djelovanjem jer se blažim mjerama može postići bolji rezultat kad se pravovremeno djeluje. Međutim, ako se zakasni, posljedice će biti teže, ali ne onoliko koliko su ti modeli predviđali upravo zato što će i ljudi primijeniti ponašanje što je opasnost realnija i izraženija u njihovoj okolini.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
6 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo

 A gle, drugacija su vremena i znanstveno smo napredovali od tada tako da valjda nece biti takvi rezultati. Problem je sto su ovaj put veoma aktivne i glasne zajednice koje sve to smatraju obmanom i nositi se sa takvima je jebada dok su 1918. isti ti bili daleko tisi i imali daleko manje opcija za razglas svojih, suludih, misljenja.

6 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
MrBlc kaže...

Ako kisa pada konstantno, samo drugi dan će biti duplo više vode nego prethodni.

 

Što se tiče same epidemije, praksa je pokazala da je eksponencijalni rast isto poprilično ograničen, što je i logično jer sami modeli koji su davali jako loše prognoze eksponencijalnog rasta imaju dvije greške:

1.) Greška u modeliranju kretanja: Pretpostavljali su homogeno kretanje svih skupina ljudi, a u praksi se ljudi ipak kreću u nekim clusterima. Ako ja imam 10 prijatelja, te svaki od mojih prijatelja ima 10 prijatelja, ja nemam potencijal zaraziti 100 ljudi jer se ljudi obično druže u grupama. Pojednostavljeno rečeno, ja nemam 10 prijatelja koji imaju 10 prijatelja, već imam dvije grupe od 5 prijatelja u kojima su ljudi međusobno prijatelji, te svaki od njih ima još nekoliko prijatelja koji ne spadaju u taj krug, a nekima se i taj sekundarni krug djelomično preklapa ili se preklapa s drugim krugom mojih prijatelja (primjerice ljudi s kojima sam išao na faks i bave se istim hobijem upadaju istovremeno u dvije grupe). Ovo značajno utječe na modele širenja upravo zato što reducira eksponencijalnost broja kontakata, a može pomoći i kod prevencije širenja jer će manje ljudi izvan prvog levela kontakata biti zaraženo prije nego se otkrije da je neka grupa zaražena.

 

2.) Greška u modelu ponašanja: Pretpostavljali su da izostanak mjera znači da se ponašanje ljudi neće promijeniti. Ljudi teško procjenjuju opasnost dok je potencijalna, ali kad krenu uočavati tu opasnost u svojoj okolini, onda će promijeniti ponašanje. Naravno, bolje rezultate možemo postići preventivnim djelovanjem jer se blažim mjerama može postići bolji rezultat kad se pravovremeno djeluje. Međutim, ako se zakasni, posljedice će biti teže, ali ne onoliko koliko su ti modeli predviđali upravo zato što će i ljudi primijeniti ponašanje što je opasnost realnija i izraženija u njihovoj okolini.

 Slazem se i u pravu si kada kazes da to nije precizan nacin promatranja trenutne situacije, vise je ogledan primjerak koliko je virus u stanju brzo zahuktati i zaraziti vecu kolicinu ljudi.

U slucaju da svi koriste osobni prijevoz i da su samo u kontaktu sa svojom bliznjom okolinom, u pravu si, virus bi se sporije sirio. To je bio cilj originalne karantene, ali kada ljudi moraju svaki dan ici na posao i veliki dio istih nema osoban prijevoz te provede 30ak minuta u tramvaju/autobusu sa masom drugih ljudi, povecava se sansa zaraze. O situacijama u vecim gradovima kojima je prometna kicma grada podzemna zeljeznica gdje zrak konstantno cirkulira mislim da ne moramo ni pricati jer je to ista problematika kao i letovi trenutno.

Zato jos jednom ponavljam. Pridrzavanje mjera, ako nista drugo, maske, drzanje distance i smanjivanje nepotrebnih izleta u zatvorene prostore su najbolji nacin da mi kao nasumicni gradani smanjimo broj zaraza i ako je ikako moguce, izbjegnemo novu karantenu, nesto sto, po svemu sudeci, stize i dovesti ce nas u uzasnu situaciju. I onda se ponovno pojavljuje problem ljudi koji su odbijali nositi maske i kociti taj nas anegdotalni vlak kada smo kretali sa stanice i sada ce, kada izgleda da se ponovno zaletavamo kao blesavi, postati veoma ocito da je to bio veliki problem ranije.

15 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
sexytoiletpaper kaže...
..


Zato jos jednom ponavljam. Pridrzavanje mjera, ako nista drugo, maske, drzanje distance i smanjivanje nepotrebnih izleta u zatvorene prostore su najbolji nacin da mi kao nasumicni gradani smanjimo broj zaraza i ako je ikako moguce, izbjegnemo novu karantenu, nesto sto, po svemu sudeci, stize i dovesti ce nas u uzasnu situaciju. I onda se ponovno pojavljuje problem ljudi koji su odbijali nositi maske i kociti taj nas anegdotalni vlak kada smo kretali sa stanice i sada ce, kada izgleda da se ponovno zaletavamo kao blesavi, postati veoma ocito da je to bio veliki problem ranije.

 -trenutno 60 studenata u karanteni.. zašto studenti iz npr ESP nisu testirani? Bi li time prevenirali?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
online
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob
U odnosu na proljeće trenutna smrtnost u EU od virusa je vrlo mala dok je broj zaraženih znatno viši,ukupno gledano.
Što mi govori da su većina zaraženih mlađe osobe a da su se starije osobe naučile bolje čuvati(čitaj nema prodora u domovima za starije i bolnice)
LD je nepotreban sada kao što je bio i u proljeće,jedine potrebne mjere vidim kao zabranu okupljanja ljudi u skupinama veće od 50,odnosno kod nas klubovi,svadbe,mise i sl.
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
torente 35 kaže...
U odnosu na proljeće trenutna smrtnost u EU od virusa je vrlo mala dok je broj zaraženih znatno viši,ukupno gledano.
Što mi govori da su većina zaraženih mlađe osobe a da su se starije osobe naučile bolje čuvati(čitaj nema prodora u domovima za starije i bolnice)
LD je nepotreban sada kao što je bio i u proljeće,jedine potrebne mjere vidim kao zabranu okupljanja ljudi u skupinama veće od 50,odnosno kod nas klubovi,svadbe,mise i sl.

 Ako pricas o RH, u potpunosti si u krivu po pitanju smrtnosti. Ispisao sam hrpu podataka po kojima mozemo vidjeti da je do 1.9. bilo 108 preminulih dok je od 1.9. do 14.10. bilo novih 222. Istovremeno je registrirano samo par postotaka vise zarazenih nego od pocetka pandemije do 1.9.

Dosli smo do zakljucka (barem ja ako nitko drugi nije uvjeren da su to bili faktori) da se jednak broj testova u razdoblju od 1.9. i 1.9. - 14.10. i relativno jednak broj oboljelih moze pripisati vecem kapacitetu testiranja te samim time vise ljudi dobiva pristup testovima imali simptome ili ne prije testiranja za razliku od pocetka pandemije gdje su testiranja provodili samo na ljudima sa simptomima.

Bacio sam samo oko odokativno na par najvecih EU zemalja po pitanju koronavirusa - Francuska, Spanjolska, UK, Italija. Kod nijedne od tih zemalja se siutacija nije jos pocela mijenjati od ljeta. Nisu imali za sada veci "spike" u broju infekcija i smrti, relativno su konstantni. Logaritamski grafovi na https://www.worldometers.info/coronavirus   su ok prizak tih krivulja.

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.10.2020 10:55 (sexytoiletpaper).
11 godina
neaktivan
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

Nemojte me jbt koje informacije 

Preminulo je 10 osoba. Preminule su 4 muške osobe (OB Bjelovar, 1940. godište te tri osobe u KB Dubrava, 1935., 1940. i 1938. godište) te 6 ženskih osoba (OB Karlovac, 1930. godište, KB Dubrava, 1944. godište, OB Sisak, 1940. godište i 3 osobe u KIB "Dr. F. Mihaljević", 1930., 1932. i 1950. godište).

Da oprostite ovi ljudi su preminuli ali ne zato jer je zla korona kosi sve pred sobom nego vjerojatno zato sto su uz sve staracke bolesti skupili koronu koja im je oslabila imunitet i adios... Razlika je umrli od i umrli sa ali neka lakse je pisat da su ljudi stari 80 90 godina umrli u naponu mladosti jer ih je strasna korona pokosila a njima bi i obicna prehlada bila smrtonosna ako su bili nepokretni...  Zaludu vam predikcije krivulje i statistike kad su ovi ljudi bili vjerojatno teze bolesni nepokretni i kronicni bolesnici pa je najbolje napisat da korona je krivac...  Zanimljivo je prije par godina osoba istog godista u obitelji nepokretna dobila je prehladu koja se razvila u upalu pluca te na kraju u punjenje pluca tekucinom sto je uzrokovalo zatajenje pluca i smrt...  Smrt je proglasena "normalna" staracka smrt...  A sad korona reseta ljude...  Smjesni ste i jadni s kolicinom gluposti koju pojedinci pisu o strasnoj opasnosti od zaraze nekim posljedicama koje to ostavlja a kao upala pluca koju sam ja imao je po meni gora stvar za mladu osobu nego ovo...

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
sexytoiletpaper kaže...

Slazem se i u pravu si kada kazes da to nije precizan nacin promatranja trenutne situacije, vise je ogledan primjerak koliko je virus u stanju brzo zahuktati i zaraziti vecu kolicinu ljudi.

U slucaju da svi koriste osobni prijevoz i da su samo u kontaktu sa svojom bliznjom okolinom, u pravu si, virus bi se sporije sirio. To je bio cilj originalne karantene, ali kada ljudi moraju svaki dan ici na posao i veliki dio istih nema osoban prijevoz te provede 30ak minuta u tramvaju/autobusu sa masom drugih ljudi, povecava se sansa zaraze. O situacijama u vecim gradovima kojima je prometna kicma grada podzemna zeljeznica gdje zrak konstantno cirkulira mislim da ne moramo ni pricati jer je to ista problematika kao i letovi trenutno.

Zato jos jednom ponavljam. Pridrzavanje mjera, ako nista drugo, maske, drzanje distance i smanjivanje nepotrebnih izleta u zatvorene prostore su najbolji nacin da mi kao nasumicni gradani smanjimo broj zaraza i ako je ikako moguce, izbjegnemo novu karantenu, nesto sto, po svemu sudeci, stize i dovesti ce nas u uzasnu situaciju. I onda se ponovno pojavljuje problem ljudi koji su odbijali nositi maske i kociti taj nas anegdotalni vlak kada smo kretali sa stanice i sada ce, kada izgleda da se ponovno zaletavamo kao blesavi, postati veoma ocito da je to bio veliki problem ranije.

Ali onda dolazimo do onoga o čemu ja od početka pričam:

 

1.) Mi smo krenuli raditi od doma "before it was cool" i s tim nemam problema. S činjenicom da nisam mogao ići do susjednog grada (u kojem sam studirao, u kojem radim i u kojem su mi praktički svi prijatelji, a čija granica je 150 metara od mog stana) kako bih primjerice na sunčan dan popričao s prijateljem na otvorenom s razmakom 2 metra između nas itekako imam problema jer sam praktički ostao lišen bilo kakvog oblika socijalizacije koji ne uključuje digitalne komunikacije, a navedena situacija ne bi imala utjecaj na širenje virusa, jer čak i da nekim čudom uz takve mjere jedan drugoga uspijemo zaraziti, krug ljudi među kojima se krećemo je toliko reduciran da to ne bi imalo nekog efekta. 

 

S druge strane, revno provođenje (službeno) nepsotojeće mjere tjeranja ljudi s javne površine je sigurno povećalo broj "kućnih" druženja kod ljudi koji su mogli otići kod prijatelja u istom gradu, što je itekako imalo utjecaj na širenje virusa. Dakle, istovremeno se blokira benigna situacija i ljude motivira na daleko opasnije ponašanje.

2.) To za javni prijevoz se slažem, međutim, što je većina gradova napravila? Smanjila broj linija, jer, kao, to će limitirati broj ljudi koji koriste javni prijevoz. Ne, onaj tko mora doći na posao i nema auto, ići će javnim prijevozom, neće ga gužva demotivirati, gužva će ga samo dodatno ugroziti jer nije cilj (samo) da ljudi manje koriste javni prijevoz, već da je manje ljudi u pojedinačnom prometalu jer to značajnije smanjuje potencijal širenja zaraze. Znači, opet imamo mjeru koja je krivo implementirana i pogoduje širenju zaraze.

 

3.) I opet ponavljam, ja sam apsolutno za maske u onim situacijama u kojima je fizičku distancu nemoguće održati, a javni prijevoz je najekstremniji primjer toga. Međutim, ako ću u dučanu sresti tri čovjeka, a bliski kontakt ostvariti jedini s blagajnicom koju se može efikasno zaštititi plesiglasom, onda svrhu te maske ne vidim (ja je nosim jer nemam volje ni energije ulaziti s nekim u rasprave, osim ovako, akademski). I tu imamo potencijalni problem. U teoriji, ako pretpostavimo da svi maske nose propisno, jednokratne koriste jednom, višekratnu imaju kvalitetnu, opranu i neofucanu, to ne škodi. Međutim, ako će netko jednokratnu masku nositi više dana, onda je bolje da je nosi onda kad ta maska stvarno radi razliku nego da je nosi u daleko više situacija, pa na kraju dana uđe u tramvaj s maskom koja već ima mikrooštećenja i ne štiti toliko.

 

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.10.2020 11:45 (MrBlc).
11 godina
protjeran
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

Jel to netko iz ove teme sa djevojkom i psom pijan napadao Markotićku jučer i novinarku N1?

 

Zvučao mi točno poput nekih galamđija ovdje.

Moj PC  
3 1 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Jarvan kaže...

Jel to netko iz ove teme sa djevojkom i psom pijan napadao Markotićku jučer i novinarku N1?

 

Zvučao mi točno poput nekih galamđija ovdje.

 Nemaju oni vremena za to. Treba pratiti nove činjenice na jutjubu. Težak je to posao.

Nadglednik dina
9 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Hahaha sad to gledam.

I u čemu je problem? Ljepotica koja nas cijelo vrijeme tjera da nosimo maske se uvrijedila pitanjem zakaj ne nosi masku? Ako nekom treba maska onda je to njoj da joj ne vidimo onu ružnu facu. A glas ima ko da joj je cijelo vrijeme božinovičev kurac u ustima.

A tek ova novinarka. Pravi primjer onog "nemreš bit lijepa i pametna".
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.10.2020 11:27 (kbenzema).
11 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Dok Kina u 1 danu testira 9m ljudi, nasi jedva 3 tisuce. Ako ovakvim tempom nastavimo, mi se nikad necemo normalizirati. Puno ljudi sere o Kini a ustvari ako je tko kriv za širenje virusa, to smo sami sebi krivi. Gdje je NAVODNO virus izbio, danas ljudi šetaju gradom kao normalni ljudi. A mi cemo jos malo u skafanderima biti. I da, znam ljudi ce reci mi smo neodgovoran narod i zato je to tako. Ali nije to problem, nego problem su mjere koje se daju kora po korak i tako izludjuju narod. Trebalo se odmah napraviti lockdown i sve zaustaviti. Javne sluzbe za to vrijeme planirati velike kontrole i sl nakon izlaska iz karantene. Ali ne, mi smo napravili lockdown i sjedili doma i cekali tih 2mj da prodje i kada se malo situacija normalizirala, ovi naši debosi/fantomi (nazovite ih kako hocete), otvore granice i ajmo zajahati turizam. I tu je najveca greska bila. I to nemoze nitko osporiti.Vecina tih turističkih seronja je i bilo zarazeno i prije nego je doslo kod nas, ali nasih boli kifla samo vi dodjite. Umjesto da su stavili BAREM da moraju imati zeleno svijetlo od njihovog epidemiologa da su zdravi pa da mogu landrat okolo. Nope... Ništa...Samo vi dodjite i dajte pare. A sada su nam se te pare obile o glavu i što je najgore sada smo MI, GRADJANI OVE države ispali crne ovce, zasto su se tamo neke bube Švabe ili Vodozemci zarazili.
Moj PC  
2 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo

A šta je s gripom, jel ju korona iskorijenila ili? Inače znam da sad negdje počinje ta sezona gripe, dosta ljudi oboli, neki i umru, ali sad o tome ni riječi.

10 godina
online
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
sexytoiletpaper kaže...
torente 35 kaže...
U odnosu na proljeće trenutna smrtnost u EU od virusa je vrlo mala dok je broj zaraženih znatno viši,ukupno gledano.
Što mi govori da su većina zaraženih mlađe osobe a da su se starije osobe naučile bolje čuvati(čitaj nema prodora u domovima za starije i bolnice)
LD je nepotreban sada kao što je bio i u proljeće,jedine potrebne mjere vidim kao zabranu okupljanja ljudi u skupinama veće od 50,odnosno kod nas klubovi,svadbe,mise i sl.

 Ako pricas o RH, u potpunosti si u krivu po pitanju smrtnosti. Ispisao sam hrpu podataka po kojima mozemo vidjeti da je do 1.9. bilo 108 preminulih dok je od 1.9. do 14.10. bilo novih 222. Istovremeno je registrirano samo par postotaka vise zarazenih nego od pocetka pandemije do 1.9.

Dosli smo do zakljucka (barem ja ako nitko drugi nije uvjeren da su to bili faktori) da se jednak broj testova u razdoblju od 1.9. i 1.9. - 14.10. i relativno jednak broj oboljelih moze pripisati vecem kapacitetu testiranja te samim time vise ljudi dobiva pristup testovima imali simptome ili ne prije testiranja za razliku od pocetka pandemije gdje su testiranja provodili samo na ljudima sa simptomima.

Bacio sam samo oko odokativno na par najvecih EU zemalja po pitanju koronavirusa - Francuska, Spanjolska, UK, Italija. Kod nijedne od tih zemalja se siutacija nije jos pocela mijenjati od ljeta. Nisu imali za sada veci "spike" u broju infekcija i smrti, relativno su konstantni. Logaritamski grafovi na https://www.worldometers.info/coronavirus   su ok prizak tih krivulja.

 

Mislim na EU općenito,na stanje u proljeće (znači negdje od 20 Ožujka do kraja Travnja)u odnosu na trenutnu situaciju,kad je bio najžešći val,dnevni slučajevi zaraženih su veći a smrtnost znatno manja.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Jarvan kaže...

Jel to netko iz ove teme sa djevojkom i psom pijan napadao Markotićku jučer i novinarku N1?

 

Zvučao mi točno poput nekih galamđija ovdje.

Moj komentar te situacije, ali dan na drugom forumu, gdje je netko zalijepio i ovaj link: https://www.liberal.hr/n1-televizija-alemka-markotic-napad-uvrede-koronavirus-700, te se pokrenula rasprava o tome kako su se novinari ponašali u toj situaciji (čisto da dam i kontekst komentara):

 

Lik jest krkan, kao da mu je onaj policajac iz Splita (ispred doma u Vukovarskoj) u rodu. S druge strane, profesionalnost novinarke je također usporediva s istim slučajem.


Lik jest bio bezobrazan, dobacivanje u takvoj situaciji je nepotrebno i nepristojno, ali mi ne djeluje pijan.

Novinarka, a posebno kamerman, su također postupili neprofesionalno i vjerojatno im je bilo zanimljivije dobiti priču nego smiriti situaciju.


Ono što me posebno zanima jest ima li gdje snimke od početka - ne volim donositi sud na temelju djelomične snimke sukoba, a ako moram, onda sam skloniji imati bias prema osobi koja ne kontrolira koji dio snimke ću vidjeti (što tu osobu ne amnestira od onoga što je na snimci napravila, da ne bude zabune).

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
13 godina
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

prema onome što se vidi, lik je žrtva.. jest bio bezobrazan i psovao, ali je u pravu.. oni bi prvi trebali nositi maske za primjer (kao i Vili jučer dok poziva građane na odgovornost i da daju primjer drugima, a on bez maske)

 
1 2 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Hazar kaže...

A šta je s gripom, jel ju korona iskorijenila ili? Inače znam da sad negdje počinje ta sezona gripe, dosta ljudi oboli, neki i umru, ali sad o tome ni riječi.

 Sve što je potrebno je iskomunicirano s javnošću. Kad počinje sezona cijepljenja i gdje. Više od toga ne trebaš znati pošto za gripu znamo stoljećima. Da, neki i umru, jer gripa nije bezazlena bolest.

Nadglednik dina
10 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
ministar kaže...

prema onome što se vidi, lik je žrtva.. jest bio bezobrazan i psovao, ali je u pravu.. oni bi prvi trebali nositi maske za primjer (kao i Vili jučer dok poziva građane na odgovornost i da daju primjer drugima, a on bez maske)

 Maske se na otvorenom nose kad nemožeš imati distancu. Pa to su valjda 1000 puta do sad rekli. U ovom slučaju oni imaju distance koliko žele. Ali ne, svi ko papagaji jer to se ne uklapa u njihova vjerovanja.

Nadglednik dina
10 godina
online
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob
Higher infection rates are to a large degree the result of greatly expanded testing. The virus is also more present in younger people who are less likely to require hospitalization or suffer lasting harm. In Italy, which had the worst first wave in continental Europe, number of Covid-19 patients fell from a peak of over 4,000 in April to only 38 in July. It has now returned to 539, as of Wednesday.
Ja tu ne vidim ništa zabrinjavajuće,očito su čak i Talijani naučili lekciju imnogo su uspješniji u zaštiti ugroženih.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
sexytoiletpaper kaže...
mzopg kaže...

Kako računate smrtnost?

 Trenutno se moze izracunati samo tzv Potvrdene smrti kod potvrdenih slucajeva. Dakle zbrojis smrti i izljecenje, time dobijes sve "zatvorene slucajeve" i racunas postotak smrtnosti za sada.

Nije najprecizniji jer realno nisu sve informacije apsolutno precizne, ali zato to i zoves "potvrdene smrti potvrdenih slucajeva".

Zanimljivo mi je da dio ljudi tvrdi kako su testovi neprecizni, daju puno više pozitivnih rezultata nego što je to stvarno stanje... a onda kad se računa smrtnost koriste te "neprecizne" podatke da bi dobili što nižu smrtnu stopu. Nema baš dosljednosti, samo manipulacija s podacima kako kome odgovara.

 

Entry Point kaže...
mzopg kaže...

Kako računate smrtnost?

 Kako kome odgovara "to prove their point"?

 +1

 

Horatio_Hornblower kaže...

Nemojte me jbt koje informacije 

Preminulo je 10 osoba. Preminule su 4 muške osobe (OB Bjelovar, 1940. godište te tri osobe u KB Dubrava, 1935., 1940. i 1938. godište) te 6 ženskih osoba (OB Karlovac, 1930. godište, KB Dubrava, 1944. godište, OB Sisak, 1940. godište i 3 osobe u KIB "Dr. F. Mihaljević", 1930., 1932. i 1950. godište).

Da oprostite ovi ljudi su preminuli ali ne zato jer je zla korona kosi sve pred sobom nego vjerojatno zato sto su uz sve staracke bolesti skupili koronu koja im je oslabila imunitet i adios... Razlika je umrli od i umrli sa ali neka lakse je pisat da su ljudi stari 80 90 godina umrli u naponu mladosti jer ih je strasna korona pokosila a njima bi i obicna prehlada bila smrtonosna ako su bili nepokretni...  Zaludu vam predikcije krivulje i statistike kad su ovi ljudi bili vjerojatno teze bolesni nepokretni i kronicni bolesnici pa je najbolje napisat da korona je krivac...  Zanimljivo je prije par godina osoba istog godista u obitelji nepokretna dobila je prehladu koja se razvila u upalu pluca te na kraju u punjenje pluca tekucinom sto je uzrokovalo zatajenje pluca i smrt...  Smrt je proglasena "normalna" staracka smrt...  A sad korona reseta ljude...  Smjesni ste i jadni s kolicinom gluposti koju pojedinci pisu o strasnoj opasnosti od zaraze nekim posljedicama koje to ostavlja a kao upala pluca koju sam ja imao je po meni gora stvar za mladu osobu nego ovo...

Zar stvarno treba imati tri završena (ne kupljena) fakulteta i nobelovu iz medicine da bi se shvatile tako jednostavne stvari?

 

'Uzmemo li to da će se ovaj broj povećavati, što je nažalost činjenično stanje, dođemo li do brojke od 1000 zaraženih dnevno, a računajmo da ta brojka potraje, da se trend spuštanja ne dogodi u narednih 10 dana, računajmo 10 dana po 1000 oboljelih, to bi značilo 10.000 oboljelih. Prema statistikama, od 13 do 15 posto zaraženih pacijenata završava na bolničkom liječenju. Računajmo da bi ta brojka bila 1500, računajmo da prema nekim svjetskim i europskim standardima dio pacijenata završava u jedinicama intenzivnog liječenja, recimo trećina, to bi bilo oko 500, što definitivno naš zdravstveni sustav teško, odnosno nikako ne bi mogao podnijeti. Ovo je realna brojka, ovo nije nikakvo zastrašivanje, ovo je brojka nad kojom se definitivno moramo zabrinuti', upozorio je Srića.

 

Kad krenu "kolateralne" žrtve, onda će tko biti kriv? Narod koji se nije držao mjera i zatrpao je bolnički sustav ili netko drugi? Onda će se ljudima spočitavati što imaju koronu jer radi njih drugi pacijenti ne mogu doći na red. Zar je tako teško vidjeti lančanu reakciju?

 

Možemo mi respiratora imati 10.000, ali treba imati i zdravstvene djelatnike koji će to pokriti, a mi smo tu u debelom deficitu.

10 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
MrBlc kaže...

Moj komentar te situacije, ali dan na drugom forumu, gdje je netko zalijepio i ovaj link: https://www.liberal.hr/n1-televizija-alemka-markotic-napad-uvrede-koronavirus-700, te se pokrenula rasprava o tome kako su se novinari ponašali u toj situaciji (čisto da dam i kontekst komentara):

...

 A di si baš taj blog našao da linkaš. Pa likovi koji tamo pišu su gori huškači nego N1. Ili lik. Ne znam koliko ih je sad. Samo pročitaj taj glupi "članak", odnosno blog post.

 

i njenog snimatelja Ivana koji je prijeteći govorio gospodinu da se makne - prijeteći govorio da se makne. Lol.

 

Čovjek se udaljio prema djevojci (ili supruzi), a novinarka ga je u eter izvrijeđala da je "vidno alkoholiziran" (iako bi se to prije moglo reći za dr. Alemku Markotić) - tko sad tu gluposti piše.

 

 Još jedan dokaz da koronaši u Vladi i medijima zajedno rade protiv građana RH. - Liberalni liberal vrlo olako stavlja etikete na ljude. Vrlo liberalno, nema što.

 

Ajmo barem ovdje stavljati neke relevantne izvore a ne, jutarnji, 24 sata, liberal, kolumne, jutjub i slične pi*darije.

Nadglednik dina
13 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Entry Point kaže...
Hazar kaže...

A šta je s gripom, jel ju korona iskorijenila ili? Inače znam da sad negdje počinje ta sezona gripe, dosta ljudi oboli, neki i umru, ali sad o tome ni riječi.

 Sve što je potrebno je iskomunicirano s javnošću. Kad počinje sezona cijepljenja i gdje. Više od toga ne trebaš znati pošto za gripu znamo stoljećima. Da, neki i umru, jer gripa nije bezazlena bolest.

 Mislio sam koliko je ljudi oboljelo ove sezone, koliko je umrlo itd., statistika, volio bih ju usporediti s prijašnjim godinama, jer vidim da se nigdje ne spominje, osim što se tiče cijepljenja.

13 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
mzopg kaže...
sexytoiletpaper kaže...
mzopg kaže...

Kako računate smrtnost?

 Trenutno se moze izracunati samo tzv Potvrdene smrti kod potvrdenih slucajeva. Dakle zbrojis smrti i izljecenje, time dobijes sve "zatvorene slucajeve" i racunas postotak smrtnosti za sada.

Nije najprecizniji jer realno nisu sve informacije apsolutno precizne, ali zato to i zoves "potvrdene smrti potvrdenih slucajeva".

Zanimljivo mi je da dio ljudi tvrdi kako su testovi neprecizni, daju puno više pozitivnih rezultata nego što je to stvarno stanje... a onda kad se računa smrtnost koriste te "neprecizne" podatke da bi dobili što nižu smrtnu stopu. Nema baš dosljednosti, samo manipulacija s podacima kako kome odgovara.

 

Entry Point kaže...
mzopg kaže...

Kako računate smrtnost?

 Kako kome odgovara "to prove their point"?

 +1

 

Horatio_Hornblower kaže...

Nemojte me jbt koje informacije 

Preminulo je 10 osoba. Preminule su 4 muške osobe (OB Bjelovar, 1940. godište te tri osobe u KB Dubrava, 1935., 1940. i 1938. godište) te 6 ženskih osoba (OB Karlovac, 1930. godište, KB Dubrava, 1944. godište, OB Sisak, 1940. godište i 3 osobe u KIB "Dr. F. Mihaljević", 1930., 1932. i 1950. godište).

Da oprostite ovi ljudi su preminuli ali ne zato jer je zla korona kosi sve pred sobom nego vjerojatno zato sto su uz sve staracke bolesti skupili koronu koja im je oslabila imunitet i adios... Razlika je umrli od i umrli sa ali neka lakse je pisat da su ljudi stari 80 90 godina umrli u naponu mladosti jer ih je strasna korona pokosila a njima bi i obicna prehlada bila smrtonosna ako su bili nepokretni...  Zaludu vam predikcije krivulje i statistike kad su ovi ljudi bili vjerojatno teze bolesni nepokretni i kronicni bolesnici pa je najbolje napisat da korona je krivac...  Zanimljivo je prije par godina osoba istog godista u obitelji nepokretna dobila je prehladu koja se razvila u upalu pluca te na kraju u punjenje pluca tekucinom sto je uzrokovalo zatajenje pluca i smrt...  Smrt je proglasena "normalna" staracka smrt...  A sad korona reseta ljude...  Smjesni ste i jadni s kolicinom gluposti koju pojedinci pisu o strasnoj opasnosti od zaraze nekim posljedicama koje to ostavlja a kao upala pluca koju sam ja imao je po meni gora stvar za mladu osobu nego ovo...

Zar stvarno treba imati tri završena (ne kupljena) fakulteta i nobelovu iz medicine da bi se shvatile tako jednostavne stvari?

 

'Uzmemo li to da će se ovaj broj povećavati, što je nažalost činjenično stanje, dođemo li do brojke od 1000 zaraženih dnevno, a računajmo da ta brojka potraje, da se trend spuštanja ne dogodi u narednih 10 dana, računajmo 10 dana po 1000 oboljelih, to bi značilo 10.000 oboljelih. Prema statistikama, od 13 do 15 posto zaraženih pacijenata završava na bolničkom liječenju. Računajmo da bi ta brojka bila 1500, računajmo da prema nekim svjetskim i europskim standardima dio pacijenata završava u jedinicama intenzivnog liječenja, recimo trećina, to bi bilo oko 500, što definitivno naš zdravstveni sustav teško, odnosno nikako ne bi mogao podnijeti. Ovo je realna brojka, ovo nije nikakvo zastrašivanje, ovo je brojka nad kojom se definitivno moramo zabrinuti', upozorio je Srića.

 

Kad krenu "kolateralne" žrtve, onda će tko biti kriv? Narod koji se nije držao mjera i zatrpao je bolnički sustav ili netko drugi? Onda će se ljudima spočitavati što imaju koronu jer radi njih drugi pacijenti ne mogu doći na red. Zar je tako teško vidjeti lančanu reakciju?

 

Možemo mi respiratora imati 10.000, ali treba imati i zdravstvene djelatnike koji će to pokriti, a mi smo tu u debelom deficitu.

 

Pa jel nije da je stvaran broj zaraženih puno veći od onog koji se objavljuje s obzriom da je većina pozitivnih asimptomatska, prema tom su bolnice već trebale biti pune.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
ministar kaže...

prema onome što se vidi, lik je žrtva.. jest bio bezobrazan i psovao, ali je u pravu.. oni bi prvi trebali nositi maske za primjer (kao i Vili jučer dok poziva građane na odgovornost i da daju primjer drugima, a on bez maske)

Lik je debil i nema osnove braniti ga, ali ni drugi uključeni u incident nisu "čisti".

 

Entry Point kaže...

 Maske se na otvorenom nose kad nemožeš imati distancu. Pa to su valjda 1000 puta do sad rekli. U ovom slučaju oni imaju distance koliko žele. Ali ne, svi ko papagaji jer to se ne uklapa u njihova vjerovanja.

Slažem se, ali isto bi vladajući trebali povesti primjerom i nositi masku i u graničnim situacijama, a ne da se i u zatvorenom studiju pojavljuju bez maske. Liku je vjerojatno ovo bio tek izraz frustracija zbog licemjerja vladajućih koji ne poštuju vlastita pravila, ali bez početka videa ne možemo znati što se točno dogodilo.

 

S druge strane, kamerman nema nikoga pravo tjerati s javne površine. Ako želiš zatvorenu javnu površinu za potrebe snimanja, za to se traže posebne dozvole.

 

Entry Point kaže...
MrBlc kaže...

Moj komentar te situacije, ali dan na drugom forumu, gdje je netko zalijepio i ovaj linkhttps://www.liberal.hr/n1-televizija-alemka-markotic-napad-uvrede-koronavirus-700, te se pokrenula rasprava o tome kako su se novinari ponašali u toj situaciji (čisto da dam i kontekst komentara):

 A di si baš taj blog našao da linkaš. Pa likovi koji tamo pišu su gori huškači nego N1. Ili lik. Ne znam koliko ih je sad. Samo pročitaj taj glupi "članak", odnosno blog post.

Sve ti piše u mom postu, samo trebaš pročitati.

 

mzopg kaže...

Zanimljivo mi je da dio ljudi tvrdi kako su testovi neprecizni, daju puno više pozitivnih rezultata nego što je to stvarno stanje... a onda kad se računa smrtnost koriste te "neprecizne" podatke da bi dobili što nižu smrtnu stopu. Nema baš dosljednosti, samo manipulacija s podacima kako kome odgovara.

Miješaš kruške i jabuke.

 

Ja znam osobu koja je imala kroz par dana razlike prvo pozitivni PCR test, pa negativni PCR test, a onda nakon mjesec i pol negativni test na antitijela. Testove sam vidio na vlastite oči (znači nije da prenosim što je netko rekao). Kad je imao drugi test negativan, uvjeravali su ga (a to sam čitao i po forumima) da PCR test ne može biti lažno pozitivan, već samo lažno negativan.

 

Međutim, ne znam da li se radi u zamijenjenom uzorku, kontaminiranom uzorku ili grešci na razini testa, ali znam samo da je čovjek zbog lažno pozitivnog testa bio u samoizolaciji, propustio termin operacije, te su u samoizolaciji bili i njegovi kontakti.

 

 

S druge strane, po pitanju smrtnosti, treba definirati pričamo li o CFR ili IFR.

 

Ako pričamo o CFR, onda preciznost testova igra ulogu, ali igra ulogu i sami pristup testiranju. Ako testiraš samo one koje primaš na intezivnu, CFR će biti veći od 10%, ako testiraš samo one koje moraš staviti na respirator, CFR će biti 50%. Ako testiraš i one s blagim simptomima ili sve kontakte, CFR će pasti daleko niže od trenutne razine.

 

Ako pričamo o IFR, onda PCR testovi nemaju utjecaj na I, a eventualno mogu povećati F ako je netko lažno pozitivan, a umro je od neke druge bolesti (kako bi Vili rekao, s koronom), iako osobno mislim da je broj takvih slučajeva zanemariv.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice