Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M3 So

poruka: 103
|
čitano: 16.763
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M3 So".
9 mjeseci
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Thinker kaže...
millennial kaže...

 

što je to ozbiljniji i zahtjevniji posao? kako to definiraš? ja na tom macu odradim posao koji vrijedi u 6 znamenaka amerikanskih dolara. je li to ozbiljan posao? obradim fotke, 4k video, napišem app u xcodeu, google androidu... koji qrac je to ozbiljni posao? kad Marko igra Alan Wake na laptopu? je li to ozbiljan posao koji mac ne može. 

 

to oko ssd swapa je budalaština, prestani to iti spominjati. taj ssd će u najgorem slučaju da prašiš 50GB svaki dan, 365 dana u godini trajati 15 godina prije prvih problema. a tko sprema daleko više podataka je jednostavno promašio mašinu.

 

OK, onda znaš što znači hires 6 fotki imati u Photoshopu i raditi fotomontažu koju staviš u Indesign dokument koji ti je otvoren u pozadini i paralelno crtaš logo u Illustratoru. Je, sad će na tapeti biti MacBook Pro koji ima još papreniju cijenu, a onda Air ispada igračka koja nije uopće predviđena za posao. Ne kužim smisao Aira ako svi preporučuju MBP za posao. I cijena mašine s 16 Gb memorije je urnebesna.

A neću ulaziti u diskusiju oko swapa jer bi mogli završiti na benchmarcima SSD vs RAM i što točno znači swap na 256 Gb SSD koji je napunjen podacima i programima i koja je razlika ako isti swap ide na 512 Gb ili 1 Tb SSD koji ima više slobodnog mjesta.

 

millennial kaže...

 zašto je njegovo iskustvo realan iskaz, a kad ja napišem svoje onda je to nešto nebitno? zanimljivo kako smo selektivni.

 

Zato jer smo vidjeli i negativna iskustva, nije da je tih 8 Gb radne memorije nepotrebno istaknuto kao minus, bez obzira što se radi o Mac OS-u. Osjeti se nedostatak memorije, isto kao što će netko s 16 Gb RAM-a osjetiti nedostatak ako mu realno treba 32 Gb memorije. Samo si s 8 Gb malo prije na pragu toga da se taj nedostatak osjeti.

 

Ne tvrdim da je Air s 8 Gb loša mašina, dapače, samo je omjer cijene i dobivenog loš i postaje još gori kada ideš na više memorije.

 

 

 znam, i to vjerovao ili ne odradim bez problema na tom mb air s 8GB.

 

ako ne vjeruješ evo ti dva videa za početak.

 

 

 

znači vraćamo se na početak i dio koji većina jednostavno ne shvaća jer uspoređuje sa pc mašinama i windowsima. na macu nećeš osjetiti nedostatak memorije jer ima drugačiju arhitekturu po pitanju hardwarea, a i OSa od klasičnog windows laptopa. ono što ćeš naravno osjetiti ako ćeš koristiti 8GB laptop za svakodnevne intenzivne poslove tipa video editing je SSD wear. 

 

imali 8GB ili 16GB verziju za većinu korisnika neće biti razlike jer će povremeno obraditi nekakav 4k video, više highres fotki itd. znači jedina odluka treba li ti 8 ili 16 je koliko često radiš poslove koji koriste swap file. ukoliko je to konstantno onda će naravno vijek diska biti kraći.

 

to je jedino pitanje. sve drugo će ovaj 8GB odraditi gotovo jednako kao i taj sa 16GB.

 

kod windowsa to nije tako.

 

da na ovaj MB Air ubacite "externi" ssd imali bi veliku degradaciju brzine.

 

tko ne vjeruje neka slobodno napravi test i demantira me.

 

Thinker kaže...
Marko :D kaže...

Što ti nije jasno, Air može sve što i običan laptop samo je lakši i duže mu traje baterija. Zato mu cijena i jest paprena.

 

https://www.samsung.com/global/galaxy/galaxy-book3-ultra/

 

https://www.pcmag.com/picks/the-best-battery-life-laptops  ----  Tested Battery Life (Hours:Minutes)  17:48

 

Pogledaj sad malo specke Aira i ove mašine, usporedi ih, usporedi i cijene i javi gdje je prednost Aira.

 

Nije mi jasno, svi spominjete veliki potencijal brzine M1/M2/M3 procesora, a ispada da ga ne možeš u potpunosti iskoristiti u mašinama s 8 Gb memorije u ozbiljnije poslovne svrhe.

 

 

 

 ne znam na koji točno model misliš. recimo da misliš na ovaj Book3 360 13", pa uspoređujemo sa MB Air 13". ili ako si na neki drugi model mislio napiši točno koji.

 

- cijena, MB Air M2 8/256 1200 eura, Book3 360 13" 1000 eura (DE)

- gle čuda ovaj Book3 360 isto stiže kao početni model sa 8/256, hmm... 

- gle drugog čuda tih 8GB Rama je zalemljeno i nije ih moguće nadograditi, a ja mislio da to samo zločesti Apple radi

- i napokon jedno dobro čudo, SSD je moguće nadograditi kod MB Air to nije moguće

- MB Air pasivno hlađenje, Book3 aktivno hlađenje

- MB Air 16:10 IPS 2560x1664 500 nits 60Hz, Book3 360 16:9 FHD 1920x1080 60Hz touchscreen 370 nitsa

- i5 1340p vs M2, pogledajte sami pa zaključite https://nanoreview.net/en/cpu-compare/intel-core-i5-1340p-vs-apple-m2 valjda je ovo točno

 

Po čemu je Samsung bolji izbor?

 

registracija kaže...

izlaskom m3 na air moze znacit jednu dobru stvar. sto m1 koji je apsolutno u redu za 99 posto usera, ce bit jeftiniji

 ne baš, M1 je discontinued. nije lako "zajebati" apple, znaju oni kako se lova zarađuje.

13 godina
offline
Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M3 So

Ne može 8GB raditi isti posao kao onaj sa 16GB. Tebi kao da je RAM ista stvar kao i SSD. Nema veze što ga je malo, prebacit će se na SSD i nema brige jel...

Čak i Linus sprda Apple radi toga

 

Moj PC  
6 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
millennial kaže...

 

Mislim da ti je kolega zuper odgovorio točno ono što bih i ja odgovorio. Rade sve te stvari i na Windows računalu s 8 Gb memorije i nema problema, isto postoji swap na SSD. Ali kada provrtiš testove i radiš na računalu s više memorije, onda vidiš i osjetiš razliku, bilo da se radi o Linux, Windows ili OSX računalu.

8 godina
offline
Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M3 So

Može plz 2 pitanja za nekoga tko uskoro želi nabaviti Maca? Konkretno, rado bih nabavio M3 Aira, sa 16/512, koliko god bio preskup.

 

Da li ako ga kupim povoljnije u Njemačkoj, mogu imati Hr tipkovnicu? Ne mislim fizičku, nego na softversku? Nešto sam načuo da ne??

 

Da li moram imati neki Mac account, kao što MS ubija u pojam sa svojim, ili je dovoljan nezz gmail, ili kao na Linuxu - ništa?

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.3.2024 10:42 (EricCartman).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M

Zašto ne bi mogao imati? Ne razumijem.

 

Za Windows 11 ti ne treba MS račun, ja ga koristim bez otkad sam ga instalirao. Fora je samo da pri instalaciji moraš unijet neku bezveznu e-mail adresu tipa a@example.com i bezveze lozinku "newfwfjpw". Onda će ti javit da ta e-mail adresa ima jako puno pokušaja prijave i ponuditi izradu lokalnog računa.

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.3.2024 10:55 (Marko :D).
9 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
EricCartman kaže...

Može plz 2 pitanja za nekoga tko uskoro želi nabaviti Maca? Konkretno, rado bih nabavio M3 Aira, sa 16/512, koliko god bio preskup.

 

Da li ako ga kupim povoljnije u Njemačkoj, mogu imati Hr tipkovnicu? Ne mislim fizičku, nego na softversku? Nešto sam načuo da ne??

 

Da li moram imati neki Mac account, kao što MS ubija u pojam sa svojim, ili je dovoljan nezz gmail, ili kao na Linuxu - ništa?

 Bez Apple accounta gubiš neke stvari kao pristup app storeu i sl. To napraviš za par minuta.

9 mjeseci
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
zuper kaže...

Ne može 8GB raditi isti posao kao onaj sa 16GB. Tebi kao da je RAM ista stvar kao i SSD. Nema veze što ga je malo, prebacit će se na SSD i nema brige jel...

Čak i Linus sprda Apple radi toga

 

ne, jednostavno ne shvaćaš mac arhitekturu i uspoređuješ sa pc mašinama. 8GB je 8GB, to nije upitno, ali način odrađivanja posla, latencija, komunikacija, upravljanje memorijom sve je to poprilično drugačije kod maca i zato je dojam korisnik, a i stvarna real life brzina daleko na strani maca. pa znam što govorim, imam win laptope i desktope sa 16 do 64GB rama i većinu ovaj mali mac sa 8GB šiša po brzini.

 

gledaj ovako, zamisli da imaš cestu sa dvije trake koja vodi do križanja, kod prve je križanje regulirano dummy semaforom, a kod druge samoregulirajućim rotorom. ta cesta ima isti kapacitet, ali prva će u sat vremena propustiti 100 vozila, a druga 200. ovo je karikirano, ali sve su to faktori na koje treba računati. uz to ova sa rotorom je premazana posebnim asfaltom koji ima manje trenje pa i vozila brže stižu. sad poveži analogiju pa će ti biti jasnija razlika.

 

ti na taj mac gledaš kao na nekakvu glupu mašinu koja kad napuni ram krene swapati, ali to ne ide tako. tu su dvije prednosti, prva povezanost svih bitnih čipova (cpu, gpu, ram) sve je tu na istom mjestu, a druga je upravljanje memorijom. to nisu unaprijed definirane dummy metode, već samoprilagođavajuće logike. pisao je i kolega mitch o tome, pa ako ne vjeruješ meni pročitaj što je pisao.

 

uspoređivanje 8GB na win i 8GB na macu je jednostavno pogrešno jer je to samo jedan faktor koji utječe na rad.

 

E sad Linus se sprda iz drugog razloga. prvo on je potpuno u pravu, prodavati danas premium laptop poput MB Pro modela sa 8GB je jadno, ja se tu slažem. meni bi bilo neugodno nuditi 8/256 kod pro modela. sintetički testovi mi nikada nisu bili previše bitni, bitan mi je real life usage. međutim činjenica je da je taj mali MB air sa 8GB u stanju progutati jako jako puno toga. isto to na win stroju će teško proći i zadaviti će se. probao sam. čak i win sa 16GB tu ima problema.

 

Thinker kaže...
millennial kaže...

 

Mislim da ti je kolega zuper odgovorio točno ono što bih i ja odgovorio. Rade sve te stvari i na Windows računalu s 8 Gb memorije i nema problema, isto postoji swap na SSD. Ali kada provrtiš testove i radiš na računalu s više memorije, onda vidiš i osjetiš razliku, bilo da se radi o Linux, Windows ili OSX računalu.

 ne, ne i ne. jednostavno nije isto. pa imam jedno i drugo i vidim razliku, nisam ni slijep ni glup niti sam nekakav apple fan. ne radi  isto, ja ti garantiram u što god želiš da će MB Air sa 8GB pojesti gotovo sve jedan Win PC sa 8GB, a i mnoge sa 16GB. 1000%.

 

kolega pkz.... i Boris su pisali da je MB Air precijenjeni tabletić, da može otvoriti browser sa 1-2 taba i da to nije za nikakav rad...

 

evo vam video, rela life usage + testiranje limita, znači situacija u kojoj će se malo tko naći jer ne vidim korisnika koji će pokrenuti toliko toga odjednom, barem ja to tako ne radim. pogledajte pa sami zaključite. zaboravite na brojke, 8, 16... nije bitno, samo pogledajte što taj stroj radi.

 

prvi video:

browser 25 kartica
4 zahtjevne aplikacije (photoshop, lightroom...)

sve radi bez greške i ovdje se jako dobro vidi razlika između 8GB i 16GB i kada jedan ima prednosti, a kada drugi. nemam što dodati, sve je u ovom videu.

 

 

 

drugi video, usporedba nije toliko bitna koliko je što sve MB Air sa 8GB može progutati:

light aplikacija
24 taba u dva browsera
2 4k 60 fps videa
821 otvorena fotografija u photoshopu
otvaranja velikog broja dokumenata
otvaranje premiere projekta i pokretanje 4k videa
otvaranje davinci resolva

ovaj video je "teroriziranje" uređaja jer u real lifeu to nitko tako ne radi, ali je dobra demonstracija limita

 

 

mislim da je to daleko od "precijenjeni tabletić" i "browser za 1-2 taba".

 

EricCartman kaže...

Može plz 2 pitanja za nekoga tko uskoro želi nabaviti Maca? Konkretno, rado bih nabavio M3 Aira, sa 16/512, koliko god bio preskup.

 

Da li ako ga kupim povoljnije u Njemačkoj, mogu imati Hr tipkovnicu? Ne mislim fizičku, nego na softversku? Nešto sam načuo da ne??

 

Da li moram imati neki Mac account, kao što MS ubija u pojam sa svojim, ili je dovoljan nezz gmail, ili kao na Linuxu - ništa?

Naravno da možeš. Moraš imati Apple account.

 

Marko :D kaže...

Zašto ne bi mogao imati? Ne razumijem.

 

Za Windows 11 ti ne treba MS račun, ja ga koristim bez otkad sam ga instalirao. Fora je samo da pri instalaciji moraš unijet neku bezveznu e-mail adresu tipa a@example.com i bezveze lozinku "newfwfjpw". Onda će ti javit da ta e-mail adresa ima jako puno pokušaja prijave i ponuditi izradu lokalnog računa.

 ne treba, ali će te win silovati na sve načine kako bi ti ga uvalio.  uz tu foru koju si naveo može se i iskopčati LAN kabel i tada će te prebaciti na lokalni račun, barem je tako bilo do nedavno kada sam to testirao.

9 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
millennial kaže...

 ne, ne i ne. jednostavno nije isto. pa imam jedno i drugo i vidim razliku, nisam ni slijep ni glup niti sam nekakav apple fan. ne radi  isto, ja ti garantiram u što god želiš da će MB Air sa 8GB pojesti gotovo sve jedan Win PC sa 8GB, a i mnoge sa 16GB. 1000%.

 

kolega pkz.... i Boris su pisali da je MB Air precijenjeni tabletić, da može otvoriti browser sa 1-2 taba i da to nije za nikakav rad...

 

Naći ćeš u mojim komentarima da ja hvalim MB Air i u kombinaciji s 8/256 i da tvrdim da je to dobra mašina. Ja isto tako tvrdim da je cijena neprimjerena takvom računalu s tih 8/256 Gb. Hvaleći sve mogućnosti tog računala od strane Applea i navodeći njegove mogućnosti ispada kao da kupuješ F1 bolid i dobiješ F1 bolid, ali u kombinaciji s 8/256 je to F1 bolid s 3 kotača pa ne ide baš tako brzo i dobro kao isti bolid s 4 kotača. A za 4. kotač nadoplatiš kao da ugrađuješ dodatni nitro pogon.

Nadam se da smo se sad malo bolje razumjeli. 

9 mjeseci
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Thinker kaže...
millennial kaže...

 ne, ne i ne. jednostavno nije isto. pa imam jedno i drugo i vidim razliku, nisam ni slijep ni glup niti sam nekakav apple fan. ne radi  isto, ja ti garantiram u što god želiš da će MB Air sa 8GB pojesti gotovo sve jedan Win PC sa 8GB, a i mnoge sa 16GB. 1000%.

 

kolega pkz.... i Boris su pisali da je MB Air precijenjeni tabletić, da može otvoriti browser sa 1-2 taba i da to nije za nikakav rad...

 

Naći ćeš u mojim komentarima da ja hvalim MB Air i u kombinaciji s 8/256 i da tvrdim da je to dobra mašina. Ja isto tako tvrdim da je cijena neprimjerena takvom računalu s tih 8/256 Gb. Hvaleći sve mogućnosti tog računala od strane Applea i navodeći njegove mogućnosti ispada kao da kupuješ F1 bolid i dobiješ F1 bolid, ali u kombinaciji s 8/256 je to F1 bolid s 3 kotača pa ne ide baš tako brzo i dobro kao isti bolid s 4 kotača. A za 4. kotač nadoplatiš kao da ugrađuješ dodatni nitro pogon.

Nadam se da smo se sad malo bolje razumjeli. 

 ne znam sad koja točno cijena, misliš na ovaj novi M3? kad gledamo M1 on se mogao dobiti za 800 eura, bio je par puta i na akciji za 700 eura, po meni za te novce nije imao konkurenciju u win svijetu. da, može se pronaći pc laptop sa više rama, većim ssdom, pa i sa bržim procesorom, ali ako gledamo kompletnu mašinu uvijek je kod tih laptopa nekakav kompromis, ili je to loša baterija ili loš display ili izgleda užasno.

 

ovaj MB Air m1 se Appleu "slučajno" desio, za.ebao ih je vlastiti čip koji je u kombinaciji sa ssdom i unified memorijom ispao daleko više od onog što mu je bila namjena. Air je u startu zamišljen kao mali kompaktni laptop sa baterijom koja traje jako dugo, ali nikakav workhorse pa niti zamjena za laptop srednje klase. on je tu bio više tipa imaš nešto jako lagano i maleno što napuniš jednom u par dana i nosiš na nekakve powerpoint prezentacije, malo surfaš, pogledaš mail i to je to.

 

ja ni sad ne bi rekao da je sa M SoCom on nekakav F1 bolid, prije bi bio mini bolid koji ima kapacitet po potrebi odraditi i zahtjevniji posao.

 

kužimo se mi, samo kažem ti koliko god tih 8/256 glupo izgleda na papiru i glupo je općenito u 2024. toliko je to varljivo jer je taj laptop sposobniji nego što te brojke kažu. mislim moj mob ima 12/512 

 

još je gluplje kada iste stvari pokrenem na desktop pcu intel 13th gen 64GB rama i on se uspjeni kao da vozi Paris Dakar, a ovaj mali laptop pored njega radi identičan posao i ne čuješ ga. naravno da će u određenom trenutku posla desktop preuzeti inicijativu, ali to rijetko dođe do izražaja. kod mene. netko tko turpija 4/8k video editing sa hrpom efekata po cijele dane će imati drugačije iskustvo i birati drugi model.

13 godina
offline
Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M3 So

Stalno stavljaš linkove tog youtubera kojeg su mnogi otprije prozvali jer je pristran (pratio sam ga). I onda prije nekoliko mjeseci objavi ovaj video gdje sam sebe demantira...

 

Moj PC  
5 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
millennial kaže...

 ne baš, M1 je discontinued. nije lako "zajebati" apple, znaju oni kako se lova zarađuje.

 

to znaci za proizvodnju. na lagerima ima jos neprodanih

 

doduse 900 eura traze za njih

13 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M

O čemu pričaš ti? Doslovno mi je jednom iskočilo da se prijavim s MS računom i to sam samo stisnuo gumb ne, hvala. Od tad nikad više.

 

Ištekavanje LAN kabela više ne funkcionira, ali metoda koju sam naveo funkcionira bez problema.

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.3.2024 15:57 (Marko :D).
9 mjeseci
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
zuper kaže...

Stalno stavljaš linkove tog youtubera kojeg su mnogi otprije prozvali jer je pristran (pratio sam ga). I onda prije nekoliko mjeseci objavi ovaj video gdje sam sebe demantira...

 

 je stalno, stavio jedan ili dva linka, ali dobro "lijepo je" kad se sve karikira i pretjeruje. 

 

ne vidim gdje je sebe demantirao, ali vidim da ti imaš probkema sa shvaćanjem sadržaja ili uopće ne gledaš i čitaš već samo čitaš naslove, ne znam kako drugačije objasniti ovakve tvoje izjave. nije ni bitno.

 

Marko :D kaže...

O čemu pričaš ti? Doslovno mi je jednom iskočilo da se prijavim s MS računom i to sam samo stisnuo gumb ne, hvala. Od tad nikad više.

 

Ištekavanje LAN kabela više ne funkcionira, ali metoda koju sam naveo funkcionira bez problema.

 je kako da nije, svaka veća kvartalna ili kako već ide nadogradnja te ponovno vodi kroz onih par koraka i na zadnjem ti opet gura prijavu MS računom i tu ti je jedina opcija kliknuti "cancel".

9 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
millennial kaže...

 je kako da nije, svaka veća kvartalna ili kako već ide nadogradnja te ponovno vodi kroz onih par koraka i na zadnjem ti opet gura prijavu MS računom i tu ti je jedina opcija kliknuti "cancel".

 Koristio sam win do prije godinu dana i nikad nisam trebao koristiti account niti me je win to tražio.

9 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
millennial kaže...

 ne znam sad koja točno cijena, misliš na ovaj novi M3? 

 

https://istyle.hr/macbook-air

 

1.499 eura za 8/256 model.

13 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
millennial kaže...
zuper kaže...

Stalno stavljaš linkove tog youtubera kojeg su mnogi otprije prozvali jer je pristran (pratio sam ga). I onda prije nekoliko mjeseci objavi ovaj video gdje sam sebe demantira...

 

 je stalno, stavio jedan ili dva linka, ali dobro "lijepo je" kad se sve karikira i pretjeruje. 

 

ne vidim gdje je sebe demantirao, ali vidim da ti imaš probkema sa shvaćanjem sadržaja ili uopće ne gledaš i čitaš već samo čitaš naslove, ne znam kako drugačije objasniti ovakve tvoje izjave. nije ni bitno.

 

Marko :D kaže...

O čemu pričaš ti? Doslovno mi je jednom iskočilo da se prijavim s MS računom i to sam samo stisnuo gumb ne, hvala. Od tad nikad više.

 

Ištekavanje LAN kabela više ne funkcionira, ali metoda koju sam naveo funkcionira bez problema.

 je kako da nije, svaka veća kvartalna ili kako već ide nadogradnja te ponovno vodi kroz onih par koraka i na zadnjem ti opet gura prijavu MS računom i tu ti je jedina opcija kliknuti "cancel".

Meni ne. Ti očito koristiš neke specijalne verzije Windowsa. 🤷🏻‍♂️

13 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Thinker kaže...
millennial kaže...

 ne znam sad koja točno cijena, misliš na ovaj novi M3? 

 

https://istyle.hr/macbook-air

 

1.499 eura za 8/256 model.

8/512 je 1.750€. Cirkus.

10 godina
offline
Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M3 So

2329,99 € 16/512GB 15" 

 

13" 1999 € za iste specifikacije.

 

To je naravno istyle koji nabija cijene, ali opet. Ako će im ikad biti i dostupni ti modeli. Uglavnom, ne isplati se kupovat osim ako nemate 5-6 godina stari model pa mjenjate.

Nadglednik dina
Moj PC  
4 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M

5-6 godina? Za tu cijenu računalo mi mora biti staro najmanje 15 godina da bi opravdalo kupnju. 

 

Tolike se pare nikome ne isplati dati za računalo ako će ga zamijeniti za 5 godina. Eventualno, firmama iz poslovnih razloga.

9 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
pqweasdyxc kaže...
millennial kaže...

 je kako da nije, svaka veća kvartalna ili kako već ide nadogradnja te ponovno vodi kroz onih par koraka i na zadnjem ti opet gura prijavu MS računom i tu ti je jedina opcija kliknuti "cancel".

 Koristio sam win do prije godinu dana i nikad nisam trebao koristiti account niti me je win to tražio.

 nikad nisam koristio microsoft acc, na bilo kojoj verziji win

za win11 je ovo najjednostavnije https://www.tomshardware.com/how-to/install-windows-11-without-microsoft-account

 

edit:  millennial  prestani se sramotit u svakom postu

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.3.2024 21:11 (digitall).
15 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Entry Point kaže...

2329,99 € 16/512GB 15" 

 

13" 1999 € za iste specifikacije.

 

To je naravno istyle koji nabija cijene, ali opet. Ako će im ikad biti i dostupni ti modeli. Uglavnom, ne isplati se kupovat osim ako nemate 5-6 godina stari model pa mjenjate.

 Iste su cijene ko u Americi, samo je dodan PDV.

13 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M

Tako je. U Americi cijene nisu iskazane s PDV-om jer svaka savezna država ima drugačiji porez. Dodaj u košaricu, upiši neku adresu i cijena će ili ostati ista, ili se povećati. Jedino je razlika što si Ameri Apple-ove proizvode mogu vrlo lako priuštiti dok mi baš i ne.

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.3.2024 23:03 (Marko :D).
9 mjeseci
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
pqweasdyxc kaže...
millennial kaže...

 je kako da nije, svaka veća kvartalna ili kako već ide nadogradnja te ponovno vodi kroz onih par koraka i na zadnjem ti opet gura prijavu MS računom i tu ti je jedina opcija kliknuti "cancel".

 Koristio sam win do prije godinu dana i nikad nisam trebao koristiti account niti me je win to tražio.

 nisam ni napisao da se ms account mora koristiti, ali će te windowsi pokušati na to "nagovoriti", prvo kod početne instalacije, a kasnije kod svake nadogradnje nakon koje ide reboot i zatim "let's get started" gdje ti na zadnjem koraku opet "nudi" prijavu u MS račun, a ispod je gumb "Cancel" i "Continue". Ovo "Cancel" nije slučajno "Cancel" već da zbuni korisnika. Moglo je biti i "Skip" ili "Don't use MS account"...

 

Thinker kaže...
millennial kaže...

 ne znam sad koja točno cijena, misliš na ovaj novi M3? 

 

https://istyle.hr/macbook-air

 

1.499 eura za 8/256 model.

 preskupo, ali tko voli nek izvoli. za te novce ima boljih opcija. moje pisanje se odnosilo na M1 koji se mogao kupiti za 800, na akciji i 700 eura i za te novce je bio best buy. možda sad M2 bude tu negdje oko 1000 eura.

 

Marko :D kaže...
millennial kaže...
zuper kaže...

Stalno stavljaš linkove tog youtubera kojeg su mnogi otprije prozvali jer je pristran (pratio sam ga). I onda prije nekoliko mjeseci objavi ovaj video gdje sam sebe demantira...

 

 je stalno, stavio jedan ili dva linka, ali dobro "lijepo je" kad se sve karikira i pretjeruje. 

 

ne vidim gdje je sebe demantirao, ali vidim da ti imaš probkema sa shvaćanjem sadržaja ili uopće ne gledaš i čitaš već samo čitaš naslove, ne znam kako drugačije objasniti ovakve tvoje izjave. nije ni bitno.

 

Marko :D kaže...

O čemu pričaš ti? Doslovno mi je jednom iskočilo da se prijavim s MS računom i to sam samo stisnuo gumb ne, hvala. Od tad nikad više.

 

Ištekavanje LAN kabela više ne funkcionira, ali metoda koju sam naveo funkcionira bez problema.

 je kako da nije, svaka veća kvartalna ili kako već ide nadogradnja te ponovno vodi kroz onih par koraka i na zadnjem ti opet gura prijavu MS računom i tu ti je jedina opcija kliknuti "cancel".

Meni ne. Ti očito koristiš neke specijalne verzije Windowsa. 🤷🏻‍♂️

 biti će da je tako.

 

izgleda da iste kao i ja imaju i ovi likovi

 

https://www.quora.com/How-do-I-stop-Windows-11-from-asking-for-a-Microsoft-account-I-set-it-up-to-not-use-a-Microsoft-account-and-all-was-well-until-the-most-recent-update-Now-it-is-back-to-asking-for-one

How do I stop Windows 11 from asking for a Microsoft account? I set it up to not use a Microsoft account and all was well until the most recent update. Now it is back to asking for one.

 

Ako nemaš "let's get started" ekran nakon nadogradnje i reboota očito si ugasio tu opciju u notifikacijama, ali uvjeren sam da većina korisnika ni ne zna da se to može ugasiti i da ih MS uredno gnjavi s tim.

 

digitall kaže...
pqweasdyxc kaže...
millennial kaže...

 je kako da nije, svaka veća kvartalna ili kako već ide nadogradnja te ponovno vodi kroz onih par koraka i na zadnjem ti opet gura prijavu MS računom i tu ti je jedina opcija kliknuti "cancel".

 Koristio sam win do prije godinu dana i nikad nisam trebao koristiti account niti me je win to tražio.

 nikad nisam koristio microsoft acc, na bilo kojoj verziji win

za win11 je ovo najjednostavnije https://www.tomshardware.com/how-to/install-windows-11-without-microsoft-account

 

edit:  millennial  prestani se sramotit u svakom postu

 treba znati čitati, a na ovom forumu ekipa odlično demonstrira kako im je čitanje i shvaćanje pročitanog često apstraktan pojam.

nigdje nisam napisao da se ms account mora koristiti.

 

sad ti vidi tko se sramoti. ali u skladu sa ostatkom države lako je na to odgovoriti, sramoti se onaj tko ima znanje jer većina tuduma ipak dominira pa bi bilo "šteta" da su oni ti koji se sramote.

 

Marko :D kaže...

Tako je. U Americi cijene nisu iskazane s PDV-om jer svaka savezna država ima drugačiji porez. Dodaj u košaricu, upiši neku adresu i cijena će ili ostati ista, ili se povećati. Jedino je razlika što si Ameri Apple-ove proizvode mogu vrlo lako priuštiti dok mi baš i ne.

 tko to "mi"? opet sudiš po sebi? Albanija je siromašnija od nas, ekonomski gledano, pa im je iphone u samom vrhu prodaje.

13 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
millennial kaže...

 biti će da je tako.

 

izgleda da iste kao i ja imaju i ovi likovi

 

https://www.quora.com/How-do-I-stop-Windows-11-from-asking-for-a-Microsoft-account-I-set-it-up-to-not-use-a-Microsoft-account-and-all-was-well-until-the-most-recent-update-Now-it-is-back-to-asking-for-one

How do I stop Windows 11 from asking for a Microsoft account? I set it up to not use a Microsoft account and all was well until the most recent update. Now it is back to asking for one.

 

Ako nemaš "let's get started" ekran nakon nadogradnje i reboota očito si ugasio tu opciju u notifikacijama, ali uvjeren sam da većina korisnika ni ne zna da se to može ugasiti i da ih MS uredno gnjavi s tim.

Koju opciju? U postavkama ne pronalazim apsolutno nikakvu vezanu opciju za to

millennial kaže...
Marko :D kaže...

Tako je. U Americi cijene nisu iskazane s PDV-om jer svaka savezna država ima drugačiji porez. Dodaj u košaricu, upiši neku adresu i cijena će ili ostati ista, ili se povećati. Jedino je razlika što si Ameri Apple-ove proizvode mogu vrlo lako priuštiti dok mi baš i ne.

 tko to "mi"? opet sudiš po sebi? Albanija je siromašnija od nas, ekonomski gledano, pa im je iphone u samom vrhu prodaje.

Govorim o većini Hrvata, ne o sebi. Mogu si priuštiti i iPhone, i Mac, ali ne želim jer volim otvorene platforme, pa da s kupljenim mogu raditi što me volja. 😉

9 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
millennial kaže...

 

digitall kaže...
pqweasdyxc kaže...
millennial kaže...

 je kako da nije, svaka veća kvartalna ili kako već ide nadogradnja te ponovno vodi kroz onih par koraka i na zadnjem ti opet gura prijavu MS računom i tu ti je jedina opcija kliknuti "cancel".

 Koristio sam win do prije godinu dana i nikad nisam trebao koristiti account niti me je win to tražio.

 nikad nisam koristio microsoft acc, na bilo kojoj verziji win

za win11 je ovo najjednostavnije https://www.tomshardware.com/how-to/install-windows-11-without-microsoft-account

 

edit:  millennial  prestani se sramotit u svakom postu

 treba znati čitati, a na ovom forumu ekipa odlično demonstrira kako im je čitanje i shvaćanje pročitanog često apstraktan pojam.

nigdje nisam napisao da se ms account mora koristiti.

 

sad ti vidi tko se sramoti. ali u skladu sa ostatkom države lako je na to odgovoriti, sramoti se onaj tko ima znanje jer većina tuduma ipak dominira pa bi bilo "šteta" da su oni ti koji se sramote.

 

 fulao si ceo fudbal, uopće se nisam referirao na win acc što se tebe tiče, nego na ove fore da mac s 1 kb rama radi bolje nego server sa 800 tb rama... i da, prije nego što krenu bullshitovi tipa; probaj pa vidi, koristim sve x godina...

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.3.2024 22:35 (digitall).
9 mjeseci
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Marko :D kaže...
millennial kaže...

 biti će da je tako.

 

izgleda da iste kao i ja imaju i ovi likovi

 

https://www.quora.com/How-do-I-stop-Windows-11-from-asking-for-a-Microsoft-account-I-set-it-up-to-not-use-a-Microsoft-account-and-all-was-well-until-the-most-recent-update-Now-it-is-back-to-asking-for-one

How do I stop Windows 11 from asking for a Microsoft account? I set it up to not use a Microsoft account and all was well until the most recent update. Now it is back to asking for one.

 

Ako nemaš "let's get started" ekran nakon nadogradnje i reboota očito si ugasio tu opciju u notifikacijama, ali uvjeren sam da većina korisnika ni ne zna da se to može ugasiti i da ih MS uredno gnjavi s tim.

Koju opciju? U postavkama ne pronalazim apsolutno nikakvu vezanu opciju za to

millennial kaže...
Marko :D kaže...

Tako je. U Americi cijene nisu iskazane s PDV-om jer svaka savezna država ima drugačiji porez. Dodaj u košaricu, upiši neku adresu i cijena će ili ostati ista, ili se povećati. Jedino je razlika što si Ameri Apple-ove proizvode mogu vrlo lako priuštiti dok mi baš i ne.

 tko to "mi"? opet sudiš po sebi? Albanija je siromašnija od nas, ekonomski gledano, pa im je iphone u samom vrhu prodaje.

Govorim o većini Hrvata, ne o sebi. Mogu si priuštiti i iPhone, i Mac, ali ne želim jer volim otvorene platforme, pa da s kupljenim mogu raditi što me volja. 😉

1. notifikacije 

 

2. kako ti znaš što većina Hrvata može i želi sebi priuštiti? koliko vidim prodaja iPhonea u RH ide jako dobro. ja ti isto tako mogu napisati da je moj dojam da većinu boli k... je li platforma otvorena ili nije.

 

digitall kaže...
millennial kaže...

 

digitall kaže...
pqweasdyxc kaže...
millennial kaže...

 je kako da nije, svaka veća kvartalna ili kako već ide nadogradnja te ponovno vodi kroz onih par koraka i na zadnjem ti opet gura prijavu MS računom i tu ti je jedina opcija kliknuti "cancel".

 Koristio sam win do prije godinu dana i nikad nisam trebao koristiti account niti me je win to tražio.

 nikad nisam koristio microsoft acc, na bilo kojoj verziji win

za win11 je ovo najjednostavnije https://www.tomshardware.com/how-to/install-windows-11-without-microsoft-account

 

edit:  millennial  prestani se sramotit u svakom postu

 treba znati čitati, a na ovom forumu ekipa odlično demonstrira kako im je čitanje i shvaćanje pročitanog često apstraktan pojam.

nigdje nisam napisao da se ms account mora koristiti.

 

sad ti vidi tko se sramoti. ali u skladu sa ostatkom države lako je na to odgovoriti, sramoti se onaj tko ima znanje jer većina tuduma ipak dominira pa bi bilo "šteta" da su oni ti koji se sramote.

 

 fulao si ceo fudbal, uopće se nisam referirao na win acc što se tebe tiče, nego na ove fore da mac s 1 kb rama radi bolje nego server sa 800 tb rama... i da, prije nego što krenu bullshitovi tipa; probaj pa vidi, koristim sve x godina...

 obzirom na tvoj komentar očito sam pogodio u sridu. ponoviti ću još jednom "treba znati čitati, a na ovom forumu ekipa odlično demonstrira kako im je čitanje i shvaćanje pročitanog često apstraktan pojam".

13 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M

Meni su te opcije uključene. Ove opcije nisam ni znao da postoje dolje na dnu. LOL

 

Ide i prodaja BMW-a, Audija, Tesli. No to ne znači da si ih svatko tko ih kupi, može i priuštiti. Ljudi za skupe stvari dižu kredit i onda 5 (ili više) godina žive od danas do sutra, stežu remen, cvile kad će više plaća. Osobno znam za nekoliko slučajeva gdje ljudi imaju najnoviji flagship telefon, pokazuju ga svima, prave se važni, a u dugovima su do grla.

 

To što se dobro prodaje nije nikakav pokazatelj da se u Hrvatskoj dobro živi. Pogledaj statistiku gdje najviše ima zaposlenih i onda plaća u tom sektoru, pa usporedi s inflacijom—to je pravi pokazatelj koji postotak ljudi si može priuštiti skupe stvari i koliko se dobro živi ovdje.

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.3.2024 17:21 (Marko :D).
3 godine
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Marko :D kaže...

Meni su te opcije uključene. Ove opcije nisam ni znao da postoje dolje na dnu. LOL

 

Ide i prodaja BMW-a, Audija, Tesli. No to ne znači da si ih svatko tko ih kupi, može i priuštiti. Ljudi za skupe stvari dižu kredit i onda 5 (ili više) godina žive od danas do sutra, stežu remen, cvile kad će više plaća. Osobno znam za nekoliko slučajeva gdje ljudi imaju najnoviji flagship telefon, pokazuju ga svima, prave se važni, a u dugovima su do grla.

 

To što se dobro prodaje nije nikakav pokazatelj da se u Hrvatskoj dobro živi. Pogledaj statistiku gdje najviše ima zaposlenih i onda plaća u tom sektoru, pa usporedi s inflacijom—to je pravi pokazatelj koji postotak ljudi si može priuštiti skupe stvari i koliko se dobro živi ovdje.

 99% ljudi u mojoj okolini koja je kupila 15 pro max i sl ga je uzela na preplatu onak nekih 300€ mjesecne preplate i slicne nebulozne cifre(vecina si ga zapravo niti "nemoze" priustiti vec moraju ovako kao kredit) a zapravo su si mogli uzeti garsonjeru, da se barem bave fotografijom i sl shvatio bi no baš suprotno ne bave se nicim! Još manja manjina je uzela zato jer mogu no i oni nekoriste niti 2% onoga što moze vec su ga uzeli iz gore navedenog razloga eventualno nekog statusa koji samo oni shvacaju!

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.3.2024 21:17 (Boris grozni).
16 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
millennial kaže...

 

...

 ne, ne i ne. jednostavno nije isto. pa imam jedno i drugo i vidim razliku, nisam ni slijep ni glup niti sam nekakav apple fan. ne radi  isto, ja ti garantiram u što god želiš da će MB Air sa 8GB pojesti gotovo sve jedan Win PC sa 8GB, a i mnoge sa 16GB. 1000%.

 

 

 
Imam i ja jedno i drugo i Mac može pojesti samo žgance u nadi da će narasti...

Nije ništa bolje/brže od PC-a sa istom kombinacijom RAM/SSD. Može on biti brz na kvadrat po procesoru, ako ga ovo ostalo koči... 

Kako već rekoh, 8 GB je 8 GB, može se slikati sa tim za bilo što ozbiljnije osim browsanja i pisanja nekih dokumenata. I isto tako može biti on ne namijenjen za "teške" stvari, ali jebemu onda neka i cijena bude takva. Ovako se problematika svodi na to da je to modni detalj, a to se plaća. A ne neki stroj za ozbiljnog korisnika.
Isto kao i kada imaš one plastične sandale za more od jugoplastike vs iste takve od gucci-a koje koštaju 10-20x više (konzervativna procjena), to kupuju ne oni kojima treba funkcionalnost nego oni kojima je to modni detalj...

Nije to loš stroj, vrši svoju funkciju. Ali da je cijena opravdana, niti približno, ako idemo po analogiji automobilizma. To je kao da prodaju ferarije sa bicikl kotačima i 2L flašom za tank goriva, koja je zavarena za karoseriju da ju slučajno ne možeš sam nadograditi. Ako hoćeš nešto upotrebljivo, iskeširaj još 30% da dobiješ 20 litara i kotače za Tomosa. Znamo da nije neka sreća, ali hej, imaš Ferarija...

millennial kaže...

 ne znam sad koja točno cijena, misliš na ovaj novi M3? kad gledamo M1 on se mogao dobiti za 800 eura, bio je par puta i na akciji za 700 eura, po meni za te novce nije imao konkurenciju u win svijetu. da, može se pronaći pc laptop sa više rama, većim ssdom, pa i sa bržim procesorom, ali ako gledamo kompletnu mašinu uvijek je kod tih laptopa nekakav kompromis, ili je to loša baterija ili loš display ili izgleda užasno. 

 

 

A gle, članak je o M3, zašto spominjemo M1? To je kao da kažemo da je jeftinije kupiti neki laptop sa Ix-10xxx ili Ryzen 7 3xxx nego neki od zadnje generacije... I istina je, sve to. I oni rade sasvim upotrebljivo, i više nego upotrebljivo. Ali ako mi treba laptop za nešto ozbiljno onda neću kupovati nešto što je staro već nekoliko generacija 😕.

 

15 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Boris grozni kaže...
Marko :D kaže...

Meni su te opcije uključene. Ove opcije nisam ni znao da postoje dolje na dnu. LOL

 

Ide i prodaja BMW-a, Audija, Tesli. No to ne znači da si ih svatko tko ih kupi, može i priuštiti. Ljudi za skupe stvari dižu kredit i onda 5 (ili više) godina žive od danas do sutra, stežu remen, cvile kad će više plaća. Osobno znam za nekoliko slučajeva gdje ljudi imaju najnoviji flagship telefon, pokazuju ga svima, prave se važni, a u dugovima su do grla.

 

To što se dobro prodaje nije nikakav pokazatelj da se u Hrvatskoj dobro živi. Pogledaj statistiku gdje najviše ima zaposlenih i onda plaća u tom sektoru, pa usporedi s inflacijom—to je pravi pokazatelj koji postotak ljudi si može priuštiti skupe stvari i koliko se dobro živi ovdje.

 99% ljudi u mojoj okolini koja je kupila 15 pro max i sl ga je uzela na preplatu onak nekih 300€ mjesecne preplate i slicne nebulozne cifre(vecina si ga zapravo niti "nemoze" priustiti vec moraju ovako kao kredit) a zapravo su si mogli uzeti garsonjeru, da se barem bave fotografijom i sl shvatio bi no baš suprotno ne bave se nicim! Još manja manjina je uzela zato jer mogu no i oni nekoriste niti 2% onoga što moze vec su ga uzeli iz gore navedenog razloga eventualno nekog statusa koji samo oni shvacaju!

 koliki % od 43 milijuna prodanih uredaja godisnje je tvoja okolina? 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice