Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M3 So

poruka: 103
|
čitano: 17.932
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M3 So".
15 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Solo761 kaže...
millennial kaže...

 

...

 ne, ne i ne. jednostavno nije isto. pa imam jedno i drugo i vidim razliku, nisam ni slijep ni glup niti sam nekakav apple fan. ne radi  isto, ja ti garantiram u što god želiš da će MB Air sa 8GB pojesti gotovo sve jedan Win PC sa 8GB, a i mnoge sa 16GB. 1000%.

 

 

 
Imam i ja jedno i drugo i Mac može pojesti samo žgance u nadi da će narasti...

Nije ništa bolje/brže od PC-a sa istom kombinacijom RAM/SSD. Može on biti brz na kvadrat po procesoru, ako ga ovo ostalo koči... 

Kako već rekoh, 8 GB je 8 GB, može se slikati sa tim za bilo što ozbiljnije osim browsanja i pisanja nekih dokumenata. I isto tako može biti on ne namijenjen za "teške" stvari, ali jebemu onda neka i cijena bude takva. Ovako se problematika svodi na to da je to modni detalj, a to se plaća. A ne neki stroj za ozbiljnog korisnika.
Isto kao i kada imaš one plastične sandale za more od jugoplastike vs iste takve od gucci-a koje koštaju 10-20x više (konzervativna procjena), to kupuju ne oni kojima treba funkcionalnost nego oni kojima je to modni detalj...

Nije to loš stroj, vrši svoju funkciju. Ali da je cijena opravdana, niti približno, ako idemo po analogiji automobilizma. To je kao da prodaju ferarije sa bicikl kotačima i 2L flašom za tank goriva, koja je zavarena za karoseriju da ju slučajno ne možeš sam nadograditi. Ako hoćeš nešto upotrebljivo, iskeširaj još 30% da dobiješ 20 litara i kotače za Tomosa. Znamo da nije neka sreća, ali hej, imaš Ferarija...

 

 Jednostavno si u krivu. Ne znam zasto komentiras nesto ako nisi korisnik Macova, jer ako zbija imas oboje onda bi vrlo lako i objektivno vidio da to sto govoris nije istina. Kad su radeni testovi za M1 Mac Mini s 8GB, outtperformao je svaki 16GB Windows laptop u Premiereu i Abletonu na istim projektima (4K, ili 120 traka). Sa M2 Pro je razlika postala jos veca.

 

8GB na Macu je neusporedivo bolje rjeseno nego na Windowsu. Cijena nije bitna. Ako si developer, Mac sa M* je bez razmisljanja korisniji neovisno o RAMu. Najbolji ozbiljni laptop za razumne novce je M14P M2 Pro s 16 ili 32 (u 32 je ~$2500 s 12 jezgri) i doslovno nema Windows konkurenciju, takav zaokruzen proizvod ne postoji.

 

O dubokom ucenju da ne pricam. Ide se toliko daleko od Windowsa da se RTX i A/H driver za CUDU pisu brze i bolje za Unix sad nego za Windowse.

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.3.2024 18:49 (Mitch).
9 mjeseci
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Mitch kaže...
Solo761 kaže...
millennial kaže...

 

...

 ne, ne i ne. jednostavno nije isto. pa imam jedno i drugo i vidim razliku, nisam ni slijep ni glup niti sam nekakav apple fan. ne radi  isto, ja ti garantiram u što god želiš da će MB Air sa 8GB pojesti gotovo sve jedan Win PC sa 8GB, a i mnoge sa 16GB. 1000%.

 

 

 
Imam i ja jedno i drugo i Mac može pojesti samo žgance u nadi da će narasti...

Nije ništa bolje/brže od PC-a sa istom kombinacijom RAM/SSD. Može on biti brz na kvadrat po procesoru, ako ga ovo ostalo koči... 

Kako već rekoh, 8 GB je 8 GB, može se slikati sa tim za bilo što ozbiljnije osim browsanja i pisanja nekih dokumenata. I isto tako može biti on ne namijenjen za "teške" stvari, ali jebemu onda neka i cijena bude takva. Ovako se problematika svodi na to da je to modni detalj, a to se plaća. A ne neki stroj za ozbiljnog korisnika.
Isto kao i kada imaš one plastične sandale za more od jugoplastike vs iste takve od gucci-a koje koštaju 10-20x više (konzervativna procjena), to kupuju ne oni kojima treba funkcionalnost nego oni kojima je to modni detalj...

Nije to loš stroj, vrši svoju funkciju. Ali da je cijena opravdana, niti približno, ako idemo po analogiji automobilizma. To je kao da prodaju ferarije sa bicikl kotačima i 2L flašom za tank goriva, koja je zavarena za karoseriju da ju slučajno ne možeš sam nadograditi. Ako hoćeš nešto upotrebljivo, iskeširaj još 30% da dobiješ 20 litara i kotače za Tomosa. Znamo da nije neka sreća, ali hej, imaš Ferarija...

 

 Jednostavno si u krivu. Ne znam zasto komentiras nesto ako nisi korisnik Macova, jer ako zbija imas oboje onda bi vrlo lako i objektivno vidio da to sto govoris nije istina. Kad su radeni testovi za M1 Mac Mini s 8GB, outtperformao je svaki 16GB Windows laptop u Premiereu i Abletonu na istim projektima (4K, ili 120 traka). Sa M2 Pro je razlika postala jos veca.

 

8GB na Macu je neusporedivo bolje rjeseno nego na Windowsu. Cijena nije bitna. Ako si developer, Mac sa M* je bez razmisljanja korisniji neovisno o RAMu. Najbolji ozbiljni laptop za razumne novce je M14P M2 Pro s 16 ili 32 (u 32 je ~$2500 s 12 jezgri) i doslovno nema Windows konkurenciju, takav zaokruzen proizvod ne postoji.

 

O dubokom ucenju da ne pricam. Ide se toliko daleko od Windowsa da se RTX i A/H driver za CUDU pisu brze i bolje za Unix sad nego za Windowse.

 Ček, sad će ti forum "stručnjaci" objasniti kako to nije točno jer je 8GB = 8GB. 

13 godina
offline
Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M3 So

Bilo bi zanimljivo vidjeti test korištenja RAM-a na Windowsima, Linux-u i Mac-u. Ja bih rekao da su svi tu jednaki. Možda neki program koristi manje RAM-a na Mac-u, a više na Windowsima i obrnuto, ali tu se ne radi o optimiziranosti operacijskog sustava nego je tu onda zakazao developer koji je malo bolje tweakao verziju za Mac.

 
2 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Mitch kaže... 

 Jednostavno si u krivu. Ne znam zasto komentiras nesto ako nisi korisnik Macova, jer ako zbija imas oboje onda bi vrlo lako i objektivno vidio da to sto govoris nije istina. Kad su radeni testovi za M1 Mac Mini s 8GB, outtperformao je svaki 16GB Windows laptop u Premiereu i Abletonu na istim projektima (4K, ili 120 traka). Sa M2 Pro je razlika postala jos veca.

 

8GB na Macu je neusporedivo bolje rjeseno nego na Windowsu. Cijena nije bitna. Ako si developer, Mac sa M* je bez razmisljanja korisniji neovisno o RAMu. Najbolji ozbiljni laptop za razumne novce je M14P M2 Pro s 16 ili 32 (u 32 je ~$2500 s 12 jezgri) i doslovno nema Windows konkurenciju, takav zaokruzen proizvod ne postoji.

 

O dubokom ucenju da ne pricam. Ide se toliko daleko od Windowsa da se RTX i A/H driver za CUDU pisu brze i bolje za Unix sad nego za Windowse.


Znači, imam Macbook, koristim ga svaki dan, kao i PC. I ja sada nisam korisnik Macova jer se ne klanjam religiji iz Cuppertina? Ili zato što nemam najnoviji M Macbook. Sa Intel procesorima to ne vrijedi nego tek M procesori znaju koristiti ram? 

I kako je to outperformao? Sa čim, koji workload? Transkodiranje videa i obrada slika? Gdje je brzina više do onoga što procesor ili grafička imaju da akceleriraju dotični workload?
Ja govorim kako se ponaša u mom workloadu što je programiranje. Imam startan IDE, zavisno od projekta i više njih, isto tako jedan i više servera koji vrte aplikaciju/e u debugu, bilo tomcat, bilo nešto drugo, a u ekstremnim slučajevima i bazu. Nema tu čarolije koja će napraviti da to sve radi bez trokiranja sa 8 GB rama. To mi zna pojesti i preko 32 Gige rama...

I o tome mi pričamo, gledam brzinski na nabava.net, za ~1200€ 14" Lenovo sa i7 procesorom, 1 TB SSD i 32 GB rama... i ima još sličnih ponuda od drugih brandova. Kakav macbook dobiješ za te novce? Koliko rama i SSD-a? Ili misliš da bi za ovaj gornji workload početni M macbook sa 8/256 radio jednako kao i ovi PC-evi sa 4x više i jednog i drugog pa da je cijena OK?
Mada od ovih bi preskočio prvih nekoliko jer koliko vidim tek HP ProBook 440 ima dva SODIMM slota što je meni neki minimum za ozbiljan stroj. Nikako ne podržavam lemljenje komponenti na matičnu i generiranje električnog otpada. A tko je to prvi uveo? Hmm....

Jer se ovdje radi upravo o cijeni, nitko nije rekao da je macbook cigla ili podmetač za ispod klimave noge stola. OK su to strojevi, ali apple šiša vunu na svakom prodanom primjerku jer taj hardver toliko ne košta... A možda i košta, svi oni čipove koje su naguzili na matičnu, a koji prate da se slučajno nešto ne promijeni. Pa kada kihne neki čip ne bi slučajno bio zamijenjen i popravljen... 

Zato i nemam namjeru otići dalje u apple ekosustavu od ovog intel macbooka kojeg imam, tu barem SSD mogu zamjeniti sam, već na slijedećoj generaciji bi i tu fasovao...

 

millennial kaže...

 Ček, sad će ti forum "stručnjaci" objasniti kako to nije točno jer je 8GB = 8GB. 

 
Čak su i apple fanboyevi na youtube-u facepalmali kada je apple nedavno izjavio da je njihovih 8 GB više nego tuđih 8 GB...

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2024 9:49 (Solo761).
12 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Solo761 kaže...
Mitch kaže... 

 Jednostavno si u krivu. Ne znam zasto komentiras nesto ako nisi korisnik Macova, jer ako zbija imas oboje onda bi vrlo lako i objektivno vidio da to sto govoris nije istina. Kad su radeni testovi za M1 Mac Mini s 8GB, outtperformao je svaki 16GB Windows laptop u Premiereu i Abletonu na istim projektima (4K, ili 120 traka). Sa M2 Pro je razlika postala jos veca.

 

8GB na Macu je neusporedivo bolje rjeseno nego na Windowsu. Cijena nije bitna. Ako si developer, Mac sa M* je bez razmisljanja korisniji neovisno o RAMu. Najbolji ozbiljni laptop za razumne novce je M14P M2 Pro s 16 ili 32 (u 32 je ~$2500 s 12 jezgri) i doslovno nema Windows konkurenciju, takav zaokruzen proizvod ne postoji.

 

O dubokom ucenju da ne pricam. Ide se toliko daleko od Windowsa da se RTX i A/H driver za CUDU pisu brze i bolje za Unix sad nego za Windowse.


Znači, imam Macbook, koristim ga svaki dan, kao i PC. I ja sada nisam korisnik Macova jer se ne klanjam religiji iz Cuppertina? Ili zato što nemam najnoviji M Macbook. Sa Intel procesorima to ne vrijedi nego tek M procesori znaju koristiti ram? 
.....


Zato i nemam namjeru otići dalje u apple ekosustavu od ovog intel macbooka kojeg imam, tu barem SSD mogu zamjeniti sam, već na slijedećoj generaciji bi i tu fasovao...

Tocno tako, tvoje iskustvo je irrelevatno jer tvoj laptop ima isti procesor kao i Windows laptopi. 

 

Osnovni M1 Air pojede malo stariji Pro model s Intel CPUom, dalje ne treba pricati. Sad jos na to dodamo da je necujan, nema aktivno hladjenje i baterija mu traje 15h.

 

Oko toga da se nista ne moze mijenjati ili nadograditi, sve to stoji, ali isti trend vidimo i kod ultrabookova drugih proizvodjaca. Apple je u tom pogledu naplacivanja najjaci od najjacih i to se ocigledno nece promjeniti. M3 Air je po meni preskup, ali M1 Air je cak bio best buy u svoje doba, a dan danas radi besprijekorno. 

9 mjeseci
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
assassin.st kaže...
Solo761 kaže...
Mitch kaže... 

 Jednostavno si u krivu. Ne znam zasto komentiras nesto ako nisi korisnik Macova, jer ako zbija imas oboje onda bi vrlo lako i objektivno vidio da to sto govoris nije istina. Kad su radeni testovi za M1 Mac Mini s 8GB, outtperformao je svaki 16GB Windows laptop u Premiereu i Abletonu na istim projektima (4K, ili 120 traka). Sa M2 Pro je razlika postala jos veca.

 

8GB na Macu je neusporedivo bolje rjeseno nego na Windowsu. Cijena nije bitna. Ako si developer, Mac sa M* je bez razmisljanja korisniji neovisno o RAMu. Najbolji ozbiljni laptop za razumne novce je M14P M2 Pro s 16 ili 32 (u 32 je ~$2500 s 12 jezgri) i doslovno nema Windows konkurenciju, takav zaokruzen proizvod ne postoji.

 

O dubokom ucenju da ne pricam. Ide se toliko daleko od Windowsa da se RTX i A/H driver za CUDU pisu brze i bolje za Unix sad nego za Windowse.


Znači, imam Macbook, koristim ga svaki dan, kao i PC. I ja sada nisam korisnik Macova jer se ne klanjam religiji iz Cuppertina? Ili zato što nemam najnoviji M Macbook. Sa Intel procesorima to ne vrijedi nego tek M procesori znaju koristiti ram? 
.....


Zato i nemam namjeru otići dalje u apple ekosustavu od ovog intel macbooka kojeg imam, tu barem SSD mogu zamjeniti sam, već na slijedećoj generaciji bi i tu fasovao...

Tocno tako, tvoje iskustvo je irrelevatno jer tvoj laptop ima isti procesor kao i Windows laptopi. 

 

Osnovni M1 Air pojede malo stariji Pro model s Intel CPUom, dalje ne treba pricati. Sad jos na to dodamo da je necujan, nema aktivno hladjenje i baterija mu traje 15h.

 

Oko toga da se nista ne moze mijenjati ili nadograditi, sve to stoji, ali isti trend vidimo i kod ultrabookova drugih proizvodjaca. Apple je u tom pogledu naplacivanja najjaci od najjacih i to se ocigledno nece promjeniti. M3 Air je po meni preskup, ali M1 Air je cak bio best buy u svoje doba, a dan danas radi besprijekorno. 

+1

 

Imam MPB sa Intelom i MB Air M2, to dvoje jednostavno nije usporedivo. Air ga pojede za doručak bez da se "oznoji".

13 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M

Znate li vi išta više o Apple Siliconu osim da je bolji? Radi se o dvije totalno drugačije vrste procesora. Većina programa je napisana za x86/x64 procesore. Bilo kakav program dizajniran za x86/x64 se na Macu vrti puno sporije nego na starom Mac-u jer zahtjeva "prevođenje" u oblik koji ARM procesori razumiju.

 

Developeri programe prvo rade za x86/x64 arhitekturu, a tek onda za ARM. I kad kažete da su novi M-procesori odlični, jesu, ali samo za programe koji su pisani za ARM arhitekturu, ne i ovu drugu koja je popularnija i rasprostranjenija.

 

I dalje vam bilo koji jači Intel i AMD CPU pojede vaš M za doručak. Možda nisu štedljivi kao ARM, ali su puno brži od ARM-a.

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2024 12:17 (Marko :D).
12 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Marko :D kaže...

Znate li vi išta više o Apple Siliconu osim da je bolji? Radi se o dvije totalno drugačije vrste procesora. Većina programa je napisana za x86/x64 procesore. Bilo kakav program dizajniran za x86/x64 se na Macu vrti puno sporije nego na starom Mac-u jer zahtjeva "prevođenje" u oblik koji ARM procesori razumiju.

 

Developeri programe prvo rade za x86/x64 arhitekturu, a tek onda za ARM. I kad kažete da su novi M-procesori odlični, jesu, ali samo za programe koji su pisani za ARM arhitekturu, ne i ovu drugu koja je popularnija i rasprostranjenija.

 

I dalje vam bilo koji jači Intel i AMD CPU pojede vaš M za doručak. Možda nisu štedljivi kao ARM, ali su puno brži od ARM-a.

Da, za ono za sto je namijenjen je bolji. 

 

Nismo ulazili u arhitekturu jer uopce nije bitno. Logicno je da aplikacije rade bolje na onoj platformi za koju su dizajnirane. A ako ce netko natjerati developere za rade appove za ARM/Apple Silicon, onda je to Apple. Ne vjerujem da postoji ijedna mainstream aplikacija koja nema podrsku za Apple Silicon. 

 

Marko :D kaže...

I dalje vam bilo koji jači Intel i AMD CPU pojede vaš M za doručak. Možda nisu štedljivi kao ARM, ali su puno brži od ARM-a.

I evo starta flame war. Gornje dvije recenice nemaju nikakvog smisla.

Puno brzi od ARMa u kojem smislu, kad im naguras 50W uz ventilator na max i onda ih ides usporedjivati s 10W CPUom?

 

10 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Marko :D kaže...

 

I dalje vam bilo koji jači Intel i AMD CPU pojede vaš M za doručak. Možda nisu štedljivi kao ARM, ali su puno brži od ARM-a.

 Ovo nema nikakvog temelja u stvarnosti. Ako gledamo kako i trebamo gledati, koji uređaji, kakve veličine i za koju namjenu, M čipovi jedu i intel i AMD za doručak. Jer koliko znam nisi baš mobilan sa Threadripper PC-om, dok sa macbook pro pa čak i mac studio jesi.

 

A po standardiziranim testovima (jedini koji važe), M čipovi su u vrhu bez obzira na arhitekturu.

 

I da, opet, ako gledamo namjenu, štedljivost je vrlo bitna. Ne uspoređujemo PC štedljivost sa koliko je laptop štedljiv to nema smisla. Laptop vs Laptop ima smisla i tu drugi proizvođači s AMD ili Intel procesorima nisu ni blizu. No to je razumljivo jer to su generalne platforme koje nisu optimizirane za jedan specifičan OS i/ili aplikacije.

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2024 14:30 (Entry Point).
13 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
assassin.st kaže...
Marko :D kaže...

Znate li vi išta više o Apple Siliconu osim da je bolji? Radi se o dvije totalno drugačije vrste procesora. Većina programa je napisana za x86/x64 procesore. Bilo kakav program dizajniran za x86/x64 se na Macu vrti puno sporije nego na starom Mac-u jer zahtjeva "prevođenje" u oblik koji ARM procesori razumiju.

 

Developeri programe prvo rade za x86/x64 arhitekturu, a tek onda za ARM. I kad kažete da su novi M-procesori odlični, jesu, ali samo za programe koji su pisani za ARM arhitekturu, ne i ovu drugu koja je popularnija i rasprostranjenija.

 

I dalje vam bilo koji jači Intel i AMD CPU pojede vaš M za doručak. Možda nisu štedljivi kao ARM, ali su puno brži od ARM-a.

Da, za ono za sto je namijenjen je bolji. 

 

Nismo ulazili u arhitekturu jer uopce nije bitno. Logicno je da aplikacije rade bolje na onoj platformi za koju su dizajnirane. A ako ce netko natjerati developere za rade appove za ARM/Apple Silicon, onda je to Apple. Ne vjerujem da postoji ijedna mainstream aplikacija koja nema podrsku za Apple Silicon. 

 

Marko :D kaže...

I dalje vam bilo koji jači Intel i AMD CPU pojede vaš M za doručak. Možda nisu štedljivi kao ARM, ali su puno brži od ARM-a.

I evo starta flame war. Gornje dvije recenice nemaju nikakvog smisla.

Puno brzi od ARMa u kojem smislu, kad im naguras 50W uz ventilator na max i onda ih ides usporedjivati s 10W CPUom?

 

Za što je točno Mac s 8/256 namijenjen? Za surfanje? To ne možeš raditi i na Windows laptopu ili?

 

Nije nikakav flame war. Pogledaj Intel Core i9 13980HX, to ti je laptop CPU, ispada bolji u benchmarku od M3 Max i Pro. Govorim o performansama, ne i o energetskoj učinkovitosti.

Entry Point kaže...
Marko :D kaže...

 

I dalje vam bilo koji jači Intel i AMD CPU pojede vaš M za doručak. Možda nisu štedljivi kao ARM, ali su puno brži od ARM-a.

 Ovo nema nikakvog temelja u stvarnosti. Ako gledamo kako i trebamo gledati, koji uređaji, kakve veličine i za koju namjenu, M čipovi jedu i intel i AMD za doručak. Jer koliko znam nisi baš mobilan sa Threadripper PC-om, dok sa macbook pro pa čak i mac studio jesi.

 

A po standardiziranim testovima (jedini koji važe), M čipovi su u vrhu bez obzira na arhitekturu.

 

I da, opet, ako gledamo namjenu, štedljivost je vrlo bitna. Ne uspoređujemo PC štedljivost sa koliko je laptop štedljiv to nema smisla. Laptop vs Laptop ima smisla i tu drugi proizvođači s AMD ili Intel procesorima nisu ni blizu. No to je razumljivo jer to su generalne platforme koje nisu optimizirane za jedan specifičan OS i/ili aplikacije.

Vi Apple-ovci kad dođete na posao ne štekate svoj laptop na struju? Vi ga muzete do 1% i onda prištekate da vam je štedljivost toliko bitna, ili kaj? Ozbiljno pitanje. 

 

Intel Core i9 13980HX je prema benchmarku bolji od M3 u bilo kojem izdanju. 

10 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Marko :D kaže...

Vi Apple-ovci kad dođete na posao ne štekate svoj laptop na struju? Vi ga muzete do 1% i onda prištekate da vam je štedljivost toliko bitna, ili kaj? Ozbiljno pitanje. 

 

Intel Core i9 13980HX je prema benchmarku bolji od M3 u bilo kojem izdanju. 

 Ja nisam Apple-ovac, ali imam macbook air M1. Punim ga daleko manje nego što punim recimo Lenovo Thinkpad L16, koji traje daleko kraće, a noviji je.

 

Pa i nije bolji u svim benchmark-ima. Barem ne od najjačeg M3 Max (trenutno, vidjet ćemo kad i ako ultra izađe). Čak ni Intel Core i9 14900HX nije jači u svim benchmark-ima. A to su procesori s 8 jezgara više od M3 Max.

Nadglednik dina
15 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Solo761 kaže...
Mitch kaže... 

 Jednostavno si u krivu. Ne znam zasto komentiras nesto ako nisi korisnik Macova, jer ako zbija imas oboje onda bi vrlo lako i objektivno vidio da to sto govoris nije istina. Kad su radeni testovi za M1 Mac Mini s 8GB, outtperformao je svaki 16GB Windows laptop u Premiereu i Abletonu na istim projektima (4K, ili 120 traka). Sa M2 Pro je razlika postala jos veca.

 

8GB na Macu je neusporedivo bolje rjeseno nego na Windowsu. Cijena nije bitna. Ako si developer, Mac sa M* je bez razmisljanja korisniji neovisno o RAMu. Najbolji ozbiljni laptop za razumne novce je M14P M2 Pro s 16 ili 32 (u 32 je ~$2500 s 12 jezgri) i doslovno nema Windows konkurenciju, takav zaokruzen proizvod ne postoji.

 

O dubokom ucenju da ne pricam. Ide se toliko daleko od Windowsa da se RTX i A/H driver za CUDU pisu brze i bolje za Unix sad nego za Windowse.


Znači, imam Macbook, koristim ga svaki dan, kao i PC. I ja sada nisam korisnik Macova jer se ne klanjam religiji iz Cuppertina? Ili zato što nemam najnoviji M Macbook. Sa Intel procesorima to ne vrijedi nego tek M procesori znaju koristiti ram? 

I kako je to outperformao? Sa čim, koji workload? Transkodiranje videa i obrada slika? Gdje je brzina više do onoga što procesor ili grafička imaju da akceleriraju dotični workload?
Ja govorim kako se ponaša u mom workloadu što je programiranje. Imam startan IDE, zavisno od projekta i više njih, isto tako jedan i više servera koji vrte aplikaciju/e u debugu, bilo tomcat, bilo nešto drugo, a u ekstremnim slučajevima i bazu. Nema tu čarolije koja će napraviti da to sve radi bez trokiranja sa 8 GB rama. To mi zna pojesti i preko 32 Gige rama...

I o tome mi pričamo, gledam brzinski na nabava.net, za ~1200€ 14" Lenovo sa i7 procesorom, 1 TB SSD i 32 GB rama... i ima još sličnih ponuda od drugih brandova. Kakav macbook dobiješ za te novce? Koliko rama i SSD-a? Ili misliš da bi za ovaj gornji workload početni M macbook sa 8/256 radio jednako kao i ovi PC-evi sa 4x više i jednog i drugog pa da je cijena OK?
Mada od ovih bi preskočio prvih nekoliko jer koliko vidim tek HP ProBook 440 ima dva SODIMM slota što je meni neki minimum za ozbiljan stroj. Nikako ne podržavam lemljenje komponenti na matičnu i generiranje električnog otpada. A tko je to prvi uveo? Hmm....

Jer se ovdje radi upravo o cijeni, nitko nije rekao da je macbook cigla ili podmetač za ispod klimave noge stola. OK su to strojevi, ali apple šiša vunu na svakom prodanom primjerku jer taj hardver toliko ne košta... A možda i košta, svi oni čipove koje su naguzili na matičnu, a koji prate da se slučajno nešto ne promijeni. Pa kada kihne neki čip ne bi slučajno bio zamijenjen i popravljen... 

Zato i nemam namjeru otići dalje u apple ekosustavu od ovog intel macbooka kojeg imam, tu barem SSD mogu zamjeniti sam, već na slijedećoj generaciji bi i tu fasovao...

 

millennial kaže...

 Ček, sad će ti forum "stručnjaci" objasniti kako to nije točno jer je 8GB = 8GB. 

 
Čak su i apple fanboyevi na youtube-u facepalmali kada je apple nedavno izjavio da je njihovih 8 GB više nego tuđih 8 GB...

Ok prvo, nema smisla raspravljat se kad vidim da ne razumijes boldano. Kao drugo, da masovna je razlika izmedu M2 Pro i i9 MBP npr.

 

 

Bavis se ozbiljnim programiranjem na Macu koje je lokalno? Kakvog to smisla ima danas? LDE je u svijetu mrtav od 2019. VSCode je remote-first IDE. Bilo sto ozbiljnije se radi na devserveru ili clusteru. Jedini znacajan lokalni development danas je onaj koji je vezan za OpenCL/GL ili CUDU + gaming.

 

Mac RAM je RAM i VRAM u isto vrijeme. Na Windowsu takvog ekvivalenta nema i ova usporedba 8=8 je glupa. I ove usporedbe sa cijenom su mi preglupe. Kome nije jasno da moze nac jeftinije od Applea? Logicno da Apple naplacuje najvecu marzu na necemu sto igra najvecu upgrade ulogu. Naravno da je to lose za kupca. Medutim opet Apple je nasao nacin da rjese multitasking na 8GB bez problema, a Windows u 2024 nije. Da li je bolje vise? Naravno. No takve egzibicije su razlog zasto Chrome danas sjeda na 6GB s 5 tabova. Softver je postao teski shit. Ideja da bi softver trebao skalirat s Mooreovim zakonom je proizvod lose development kulture i shitnih developera.

 

Ako radis sa C# ili PyTorchem, jel razumijes skalu stvari gdje je potrebno da sjednes s necim vise od 4GB lokalno (da popunis 8)? Kakav to workload mora bit?

 

Na ssh mozes radit i sa 4GB RAMa. Ocemo ic gledat stare Macbookove onda po $1200 koji imaju 16 ili 32GB? Kakav je performans watt za watt za M3 u odnosu na taj i7 ili R7 u svim alatima koje koristis? Taj R7 je na razini M2.

 

Rekao si nista konkretno osim toga da je 32 > 8 za istu cijenu. A to tocno predstavlja 0, kad ce Windows u idleu onda popunit vise nego 8GB.

Ocito na ovom forumu postoji veliki mit da je RAM bottleneck. Ja garantiram da nije, osim u Premiere Pro kad se rendera 4k u 60fps gdje sjedne na ravno 5.5GB. Sav ostali workflow M1/M2/M3 odraduje nenormalno bolje.

 

Cijena nije bitna uopce. Ako je cijena jedina bitna, zasto se Macbook Air prodaje toliko dobro? Zasto nema velik return nakon kupnje zbog tog nedostatka performansi u odnosu na cijenu? Te ideje da se Appleova racunala kupuju za flex su samo bitne na balkanu. Na pravoj masnoj skali to ne igra nikakvu ulogu. Da li si svjestan koliko je build quality bolji na zadnje dvije generacije MBP nego bilo koji drugi laptop koji se savija pod dlanovima? Naravno da ce i to imat svoj premium.

 

 

I ne nisam Apple fanboy. Koristim sirok spektar svega na svom poslu (AI/ML). Sav razvoj koji radim je na Macu, spojen na VSCode remote na privatni devserver, gdje imam alocirane A100 i H100. Da mogu bez Applea i ogranicenja rado bih. Ali cinjenice su cinjenice. Imaju najbolji laptop-proizvod na svijetu, sve od izlaska M1. I zato ga svaka ozbiljna firma kupuje i to za sve developere u masnim kolicinama, gdje ova prepucavanja oko $1200 vs $1400 za laptop gube sav smisao. Morate shvatit da Appleu i Aceru nije bitno da li ce uzeti $100 vise nekom Ivanu Horvatu za 8GB ili 16GB vise rama u ZG, kad daju MoQ po 10-15 tisuca laptopa za svaku individualnu firmu s kojom rade godisnje. Tu tek ti brojevi imaju smisla.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2024 19:59 (Mitch).
15 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Marko :D kaže...

Znate li vi išta više o Apple Siliconu osim da je bolji? Radi se o dvije totalno drugačije vrste procesora. Većina programa je napisana za x86/x64 procesore. Bilo kakav program dizajniran za x86/x64 se na Macu vrti puno sporije nego na starom Mac-u jer zahtjeva "prevođenje" u oblik koji ARM procesori razumiju.

 

Developeri programe prvo rade za x86/x64 arhitekturu, a tek onda za ARM. I kad kažete da su novi M-procesori odlični, jesu, ali samo za programe koji su pisani za ARM arhitekturu, ne i ovu drugu koja je popularnija i rasprostranjenija.

 

I dalje vam bilo koji jači Intel i AMD CPU pojede vaš M za doručak. Možda nisu štedljivi kao ARM, ali su puno brži od ARM-a.

 Ovo je jednostavno krivo. Ryzen 7 se jedva natjece s M2, a ne M2 Pro. Single-core da ne pricam. A danas smo u M3 razdoblju. Usporedi watt za watt i usporedi single-core, neces nac ekvivalent nigdje. I onda kad pricamo o ozbiljnim cijenama (tipa $3k), opet je Mac daleko ispred (20%). Ne znam zasto drobis ovakvo nesto kad su brojevi na internetu u vise instanci.

 

I ne, vise nitko ne radi za x86 arhitekturu (odnosno za arhitekturu specificno). Mozda u tvojoj firmi, ali u svijetu je preko 2/3 softvera mobile-first. Sto se to tocnije koristi toliko cesto, da nije dostupno na (Appleovom) ARMu? Vecina toga je ono sto je pisano prije 30 godina.

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2024 19:47 (Mitch).
3 godine
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Mitch kaže...
Marko :D kaže...

Znate li vi išta više o Apple Siliconu osim da je bolji? Radi se o dvije totalno drugačije vrste procesora. Većina programa je napisana za x86/x64 procesore. Bilo kakav program dizajniran za x86/x64 se na Macu vrti puno sporije nego na starom Mac-u jer zahtjeva "prevođenje" u oblik koji ARM procesori razumiju.

 

Developeri programe prvo rade za x86/x64 arhitekturu, a tek onda za ARM. I kad kažete da su novi M-procesori odlični, jesu, ali samo za programe koji su pisani za ARM arhitekturu, ne i ovu drugu koja je popularnija i rasprostranjenija.

 

I dalje vam bilo koji jači Intel i AMD CPU pojede vaš M za doručak. Možda nisu štedljivi kao ARM, ali su puno brži od ARM-a.

 Ovo je jednostavno krivo. Ryzen 7 se jedva natjece s M2, a ne M2 Pro. Single-core da ne pricam. A danas smo u M3 razdoblju. Usporedi watt za watt i usporedi single-core, neces nac ekvivalent nigdje. I onda kad pricamo o ozbiljnim cijenama (tipa $3k), opet je Mac daleko ispred (20%). Ne znam zasto drobis ovakvo nesto kad su brojevi na internetu u vise instanci.

 

I ne, vise nitko ne radi za x86 arhitekturu (odnosno za arhitekturu specificno). Mozda u tvojoj firmi, ali u svijetu je preko 2/3 softvera mobile-first.

 Ovo bas i nije tocno, valjalo bi definirati koji single core test? u nekima je bolji m2 u nekima gori a u nekima su jedan vs drugi pak drasticno gori/bolji

13 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M

I opet oni o energetskoj potrošnji, a ja o performansama. DA, APPLE SILICON TROŠI MANJE, ali je sporiji u usporedbi s Intel Core i9 13980HX sporiji. 

 

Imaš pravo, možda se za x86 više ne radi, ali za x64 se itekako radi. 

15 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Boris grozni kaže...
Mitch kaže...
Marko :D kaže...

Znate li vi išta više o Apple Siliconu osim da je bolji? Radi se o dvije totalno drugačije vrste procesora. Većina programa je napisana za x86/x64 procesore. Bilo kakav program dizajniran za x86/x64 se na Macu vrti puno sporije nego na starom Mac-u jer zahtjeva "prevođenje" u oblik koji ARM procesori razumiju.

 

Developeri programe prvo rade za x86/x64 arhitekturu, a tek onda za ARM. I kad kažete da su novi M-procesori odlični, jesu, ali samo za programe koji su pisani za ARM arhitekturu, ne i ovu drugu koja je popularnija i rasprostranjenija.

 

I dalje vam bilo koji jači Intel i AMD CPU pojede vaš M za doručak. Možda nisu štedljivi kao ARM, ali su puno brži od ARM-a.

 Ovo je jednostavno krivo. Ryzen 7 se jedva natjece s M2, a ne M2 Pro. Single-core da ne pricam. A danas smo u M3 razdoblju. Usporedi watt za watt i usporedi single-core, neces nac ekvivalent nigdje. I onda kad pricamo o ozbiljnim cijenama (tipa $3k), opet je Mac daleko ispred (20%). Ne znam zasto drobis ovakvo nesto kad su brojevi na internetu u vise instanci.

 

I ne, vise nitko ne radi za x86 arhitekturu (odnosno za arhitekturu specificno). Mozda u tvojoj firmi, ali u svijetu je preko 2/3 softvera mobile-first.

 Ovo bas i nije tocno, valjalo bi definirati koji single core test? u nekima je bolji m2 u nekima gori a u nekima su jedan vs drugi pak drasticno gori/bolji

 S nabava linka laptop koji je stavio. CB i GB.

 

https://www.notebookcheck.net/R7-7840HS-vs-M2-vs-M2-Pro_14948_14521_14973.247596.0.html

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2024 19:50 (Mitch).
15 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Marko :D kaže...

I opet oni o energetskoj potrošnji, a ja o performansama. DA, APPLE SILICON TROŠI MANJE, ali je sporiji u usporedbi s Intel Core i9 13980HX sporiji. 

 

Imaš pravo, možda se za x86 više ne radi, ali za x64 se itekako radi. 

  Znaci ako izade M3 Ultra i onda je brzi, sto ce onda bit argument? BTW M2 Ultra se nosi cisto okej s njim.

 

Usporedujes CPU koji je namjenjen da bude uparen s RTX 4090, sa SoCom. Kruske i jabuke.

 

Dapace taj i9 je iznimno glup proizvod, jer je izgubio sav portability i autonomiju, a svaki laptop koji ga nosi je teska radna stanica. Tu se vec vise isplati samo uzet desktop. Opcenito je to razlog zasto je Intel potpuno ispao iz bilo kakvo ozbiljnog semi razgovora. Proizvodi nemaju smisla, umjesto da se fokusiraju na DC rjesenja i razvoj u cloudu.

 

Jedini tko je dosao blizu je Qualcomm, nakon sto su kupili Nuviu (dizajneri M1 i M2 procesora koji su otisli iz Applea u spinoff). https://www.tomsguide.com/news/qualcomms-new-snapdragon-cpu-set-to-rival-apples-m2-for-power

 

Jel taj intel moze ovo https://towardsdatascience.com/apple-m2-max-gpu-vs-nvidia-v100-p100-and-t4-8b0d18d08894?

Ili mora imat zaseban GPU? Jel ti jasno koliko je Apple uspio upakirat u taj SoC, i zasto usporedba mora imat dubinu koja nadilazi samo CPU performanse.

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2024 20:03 (Mitch).
9 godina
offline
Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M3 So

macOS postaje sve gori i gori u usporedbi s ostalim unix like sistemima pa nije ni važno je li unutra zvijer od cpu-a i traje li baterija 30 sati. Osobno bih rađe koristio laptop s i5 procesorom za 500€ nego MBP s M3 max za 5x više.

Moj PC  
3 2 hvala 0
13 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Mitch kaže...
Marko :D kaže...

I opet oni o energetskoj potrošnji, a ja o performansama. DA, APPLE SILICON TROŠI MANJE, ali je sporiji u usporedbi s Intel Core i9 13980HX sporiji. 

 

Imaš pravo, možda se za x86 više ne radi, ali za x64 se itekako radi. 

  Znaci ako izade M3 Ultra i onda je brzi, sto ce onda bit argument? BTW M2 Ultra se nosi cisto okej s njim.

 

Usporedujes CPU koji je namjenjen da bude uparen s RTX 4090, sa SoCom. Kruske i jabuke.

 

Dapace taj i9 je iznimno glup proizvod, jer je izgubio sav portability i autonomiju, a svaki laptop koji ga nosi je teska radna stanica. Tu se vec vise isplati samo uzet desktop. Opcenito je to razlog zasto je Intel potpuno ispao iz bilo kakvo ozbiljnog semi razgovora. Proizvodi nemaju smisla, umjesto da se fokusiraju na DC rjesenja i razvoj u cloudu.

 

Jedini tko je dosao blizu je Qualcomm, nakon sto su kupili Nuviu (dizajneri M1 i M2 procesora koji su otisli iz Applea u spinoff). https://www.tomsguide.com/news/qualcomms-new-snapdragon-cpu-set-to-rival-apples-m2-for-power

 

Jel taj intel moze ovo https://towardsdatascience.com/apple-m2-max-gpu-vs-nvidia-v100-p100-and-t4-8b0d18d08894?

Ili mora imat zaseban GPU? Jel ti jasno koliko je Apple uspio upakirat u taj SoC, i zasto usporedba mora imat dubinu koja nadilazi samo CPU performanse.

Vidiš, pitanje je "ako izađe". Kako sada stvari stoje, Intel je brži, a "M2 Ultra se novi čisto okej s njim"... tješi se. 

 

Kažem, Apple po učinkovitosti može biti miran i na vrhu dok se ne pojave računala s ARM procesorima. Trenutno ih nema puno, a i ona koja su prisutna nisu niti blizu Apple Siliconu. Ali kad AMD, Intel, Qualcomm, NVIDIA krenu s ARM-om vidjet ćemo koliko će se Apple moći dugo hvaliti svime.

15 godina
online
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
pqweasdyxc kaže...

macOS postaje sve gori i gori u usporedbi s ostalim unix like sistemima pa nije ni važno je li unutra zvijer od cpu-a i traje li baterija 30 sati. Osobno bih rađe koristio laptop s i5 procesorom za 500€ nego MBP s M3 max za 5x više.

Koji su konkretni nedostaci macOS-a u usporedbi s drugim UNIX sustavima?

Have you tried turning it off and on again?
9 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Ivan M. kaže...
pqweasdyxc kaže...

macOS postaje sve gori i gori u usporedbi s ostalim unix like sistemima pa nije ni važno je li unutra zvijer od cpu-a i traje li baterija 30 sati. Osobno bih rađe koristio laptop s i5 procesorom za 500€ nego MBP s M3 max za 5x više.

Koji su konkretni nedostaci macOS-a u usporedbi s drugim UNIX sustavima?

 Mac nedostaci vs BSD/Linuxa:

Niža sigurnost i stabilnot.

Ako uspoređujemo top desktop environmente (KDE, XFCE, Gnome) onda su i tu godinama iza. macOS izgleda lijepo i tu priča staje.

Modularnost sistema.

macOS je closed source, telemetrija...

Package managing.

Prestanak podrške hardvera.

 

 

 

15 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
pqweasdyxc kaže...
Ivan M. kaže...
pqweasdyxc kaže...

macOS postaje sve gori i gori u usporedbi s ostalim unix like sistemima pa nije ni važno je li unutra zvijer od cpu-a i traje li baterija 30 sati. Osobno bih rađe koristio laptop s i5 procesorom za 500€ nego MBP s M3 max za 5x više.

Koji su konkretni nedostaci macOS-a u usporedbi s drugim UNIX sustavima?

 Mac nedostaci vs BSD/Linuxa:

Niža sigurnost i stabilnot.

Ako uspoređujemo top desktop environmente (KDE, XFCE, Gnome) onda su i tu godinama iza. macOS izgleda lijepo i tu priča staje.

Modularnost sistema.

macOS je closed source, telemetrija...

Package managing.

Prestanak podrške hardvera.

 

 

 

1. Krivo. Mac je sigunriji i stabiliniji. Linux je privatniji. Ako oces ulozit toliko vremena u distro da to nadmasis onda oke.

2. Lol

3. Tocno

4. Tocno. Ne vidim zasto je to konkretno lose osim za sistemase.

5. Sto konkretno fali Homebrew?

6. To je problem hardvera, a ne macOSa. Zapravo od Cataline je i dosta dobra podrska dugorocno.

9 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Mitch kaže...
1. Krivo. Mac je sigunriji i stabiliniji. Linux je privatniji. Ako oces ulozit toliko vremena u distro da to nadmasis onda oke.

 Nije

14 godina
offline
Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M3 So

Ja imam Asus ZenBook UX362FA, 512/16, 2K eura. Spora krmača, bučan kao mlažnjak, po zimi se ne može radit na njega bez stalka sa ventilatorom od vrućine. Baterija mu traje, nezz, pola sata? Iako je polovica od aluminija nema premium osjećaj. Težak i debel. Track pad je neupotrebljiv. Gnjeckanje umjesto tipkanja. Gnjec, gnjec, gnjec. 

 

Žena M1, 1000eura u istyle. Hladan, nećujan, brz, ne gasi se. Lagan, tanak, premium osjaćaj, kraljevski touchpad, odlična tipkovnica.

 

Kao što nema touchscreen je minus ali nije, jer taj feature niti ne koristim u svom laptopu a imam ga godinama.

 

Cijenu je kao faktor eliminirana u slučaju Air-a.

 

Ako se ne misli na tom uređaju igrat igrice ili obrađivat video, možda autocad, ne kužim se u to, ali za sve ostalo ne vidim zašto bi bio problem radit na Air-u. Ako je problem možda ipak ić na book pro ili onaj stolini ali tu je već cijena faktor. Ako i cijena nije faktor nekome onda jedino igrice ostaju. Osim igrica i cijene - nema više ničeg. Cijeli život gledamo mhz/ram pumpanje ali više nije sve do toga i ne treba padati na spces marketing. Ovo je zatvoreni ekosustav koji tako dalje bolje optimatizirane uređaje.

 
3 1 hvala 0
10 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
pqweasdyxc kaže...

 Mac nedostaci vs BSD/Linuxa:

Niža sigurnost i stabilnot.

Ako uspoređujemo top desktop environmente (KDE, XFCE, Gnome) onda su i tu godinama iza. macOS izgleda lijepo i tu priča staje.

Modularnost sistema.

macOS je closed source, telemetrija...

Package managing.

Prestanak podrške hardvera.

 

 

 

 Nije ništa manje siguran ni manje stabilan. Ipak je to Unixoid. Meni radi bez prestanka po mjesec dana bez problema u smislu stabilnosti

Moj GNOME izgleda lijepše nego macOS. Ali to su osobne preference. Ali reći ću djelomično točno (više poslije)

Da

Closed source ne znači da je lošije. Telemetrija je očekivana.

Da

Kao korporacija koja zarađuje na hardware-u ne mogu vječno podržavati stari hardware. Čak i linux ide u tom smjeru.

 

Da nastavim. Ono u čemu je problem s macOS-om jest da je to zadnja rupa na svirali u Apple-u. Zarada je u mobitelima, iPad-ima, satovima itd. Najvažniji i najveći nedostatak jest da se macOS mora koristiti onako kako je Apple zamislio i nikako drugačije pa makar bio kontra bilo kojoj logici. Samo da ne bude kao drugi. I sad tu onda dolazimo do izgleda user interface-a, package manager-a (koji njih ne zanima ali dopuštaju 3rd party) itd. Oni su zamislili kako koristiti macOS i to je to. I onda ti kao korisnik moraš potrošiti brdo vremena da bi ga napravio onako kako ga ti želiš koristiti uz sva ograničenja s kojima dolazi. To možda nije loše ali iziskuje vremena i da progutaš njihova sranja.

 

 

Nadglednik dina
15 godina
online
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M

Ova rasprava je više za neku od tema u ovoj kategoriji foruma - Ostali OS-i - Unix, Solaris, Mac OS..., ali mislim na konkretnu raspravu, a ne na komentiranje nečega što nikad nisi koristio, ali eto imaš mišljenje da taj proizvod ne valja i ne želiš prihvatiti mišljenje drugih korisnika. Od toliko sustava koji su dostupni uvijek postoje prednosti i nedostaci jer savršen sustav ne postoji.

 

Niža sigurnost i stabilnost jednostavno ne drži vodu. Prednost zatvorenog sustava je taj što je stabilan jer imaju strožu kontrolu nad hardverom i softverom, što može dovesti do veće stabilnosti i pouzdanosti istog. MacOS ne samo da estetski izgleda privlačno, već nudi i intuitivnije korisničko iskustvo. Ograničena mogućnost prilagodbe nije nužno mana jer zatvoreni sustavi često nude visoku stabilnost i pouzdanost, iako se može pojaviti problem ovisnosti o proizvođaču i ograničenjima inovacija, što često rezultira i visokom cijenom, ali budimo realni, za nešto razviti kao što je MacOS treba vremena i kvalitetnih programera koji i koštaju. Kod open source sustava se ne ulaže previše vremena u dizaj nego se ide za tim da bude funkcionalan, a na korisniku je onda da izgubi sate i sate da si prilagodi sustav vizualno.

 

U današnjem digitalnom svijetu teško je izbjeći telemetriju, čim se povežeš na internet tvoje aktivnosti prati ISP, stranice koje posjećuješ, programi koje instaliraš itd. Jednostavno se moraš prilagoditi tome jer postaje sve teže izbjeći.

 

Hardversko ograničenje možda nekima stvara problem, ali zato za specifične modele hardvera dobiješ optimizirani sustav i performanse jer je manje faktora u konfiguraciji s kojima se moraju nositi. Apple ima visoku cijenu jer rade kvalitetne proizvode i koriste kvalitetnije materijale što je rezultat dugotrajnih proizvoda.

 

MacOS je jednostavan za manje iskusne korisnike i one koji ne žele provesti puno vremena prilagođavajući svoj sustav, upališ i koristiš. Ograničavanje prilagodbi može samo pomoći u održavanju stabilnosti sustava jer smanjuje mogućnost korisničkih promjena koje mogu uzrokovati probleme.

 

Have you tried turning it off and on again?
13 godina
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
KIKI3ooo kaže...

Ja imam Asus ZenBook UX362FA, 512/16, 2K eura. Spora krmača, bučan kao mlažnjak, po zimi se ne može radit na njega bez stalka sa ventilatorom od vrućine. Baterija mu traje, nezz, pola sata? Iako je polovica od aluminija nema premium osjećaj. Težak i debel. Track pad je neupotrebljiv. Gnjeckanje umjesto tipkanja. Gnjec, gnjec, gnjec. 

 

Žena M1, 1000eura u istyle. Hladan, nećujan, brz, ne gasi se. Lagan, tanak, premium osjaćaj, kraljevski touchpad, odlična tipkovnica.

 

Kao što nema touchscreen je minus ali nije, jer taj feature niti ne koristim u svom laptopu a imam ga godinama.

 

Cijenu je kao faktor eliminirana u slučaju Air-a.

 

Ako se ne misli na tom uređaju igrat igrice ili obrađivat video, možda autocad, ne kužim se u to, ali za sve ostalo ne vidim zašto bi bio problem radit na Air-u. Ako je problem možda ipak ić na book pro ili onaj stolini ali tu je već cijena faktor. Ako i cijena nije faktor nekome onda jedino igrice ostaju. Osim igrica i cijene - nema više ničeg. Cijeli život gledamo mhz/ram pumpanje ali više nije sve do toga i ne treba padati na spces marketing. Ovo je zatvoreni ekosustav koji tako dalje bolje optimatizirane uređaje.

 Pa zato jer realno imaš drlog od procesora u današnje vrijeme. Ako je u pitanju i5 8xxx serija...

Intel tek od 12. serije počinje imati konkurentne mobilne procesore. AMD još i ranije

Pogledaj novi Zenbook 14 sa Ultra 7 procesorom. To već lagano može u isti koš sa Apple procesorom. Za istu cijenu on sa 16GB/1TB i 2K 120Hz OLED ili Air M3 8/256GB?

2 mjeseca
offline
Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M3 So

Isplativije je uzeti Macbook iz Francuske, Njemačke....

 

Apple MacBook Air M3 13 inch (2024) Silver 16GB/512GB sa dostavom košta 1868 eura. MacBook dolazi sa francuskom tipkovnicom.

 

https://www.ldlc.com/en/product/PB00594954.html

 

Apple MacBook Air M3 13 inch (2024) Silver 16GB/512GB sa dostavom košta 1749 eura.

 

https://www.computeruniverse.net/de/p/1A05-1VK

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.3.2024 18:17 (Arcanist1).
 
1 0 hvala 0
2 mjeseca
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
zuper kaže...
KIKI3ooo kaže...

Ja imam Asus ZenBook UX362FA, 512/16, 2K eura. Spora krmača, bučan kao mlažnjak, po zimi se ne može radit na njega bez stalka sa ventilatorom od vrućine. Baterija mu traje, nezz, pola sata? Iako je polovica od aluminija nema premium osjećaj. Težak i debel. Track pad je neupotrebljiv. Gnjeckanje umjesto tipkanja. Gnjec, gnjec, gnjec. 

 

Žena M1, 1000eura u istyle. Hladan, nećujan, brz, ne gasi se. Lagan, tanak, premium osjaćaj, kraljevski touchpad, odlična tipkovnica.

 

Kao što nema touchscreen je minus ali nije, jer taj feature niti ne koristim u svom laptopu a imam ga godinama.

 

Cijenu je kao faktor eliminirana u slučaju Air-a.

 

Ako se ne misli na tom uređaju igrat igrice ili obrađivat video, možda autocad, ne kužim se u to, ali za sve ostalo ne vidim zašto bi bio problem radit na Air-u. Ako je problem možda ipak ić na book pro ili onaj stolini ali tu je već cijena faktor. Ako i cijena nije faktor nekome onda jedino igrice ostaju. Osim igrica i cijene - nema više ničeg. Cijeli život gledamo mhz/ram pumpanje ali više nije sve do toga i ne treba padati na spces marketing. Ovo je zatvoreni ekosustav koji tako dalje bolje optimatizirane uređaje.

 Pa zato jer realno imaš drlog od procesora u današnje vrijeme. Ako je u pitanju i5 8xxx serija...

Intel tek od 12. serije počinje imati konkurentne mobilne procesore. AMD još i ranije

Pogledaj novi Zenbook 14 sa Ultra 7 procesorom. To već lagano može u isti koš sa Apple procesorom. Za istu cijenu on sa 16GB/1TB i 2K 120Hz OLED ili Air M3 8/256GB?

 Kakav je Intel Ultra 7 procesor u odnosu na prijašnje Intel procesore

22 mjeseca
offline
Re: Apple predstavio 13 i 15-inčni MacBook Air s M
Arcanist1 kaže...
zuper kaže...
KIKI3ooo kaže...

Ja imam Asus ZenBook UX362FA, 512/16, 2K eura. Spora krmača, bučan kao mlažnjak, po zimi se ne može radit na njega bez stalka sa ventilatorom od vrućine. Baterija mu traje, nezz, pola sata? Iako je polovica od aluminija nema premium osjećaj. Težak i debel. Track pad je neupotrebljiv. Gnjeckanje umjesto tipkanja. Gnjec, gnjec, gnjec. 

 

Žena M1, 1000eura u istyle. Hladan, nećujan, brz, ne gasi se. Lagan, tanak, premium osjaćaj, kraljevski touchpad, odlična tipkovnica.

 

Kao što nema touchscreen je minus ali nije, jer taj feature niti ne koristim u svom laptopu a imam ga godinama.

 

Cijenu je kao faktor eliminirana u slučaju Air-a.

 

Ako se ne misli na tom uređaju igrat igrice ili obrađivat video, možda autocad, ne kužim se u to, ali za sve ostalo ne vidim zašto bi bio problem radit na Air-u. Ako je problem možda ipak ić na book pro ili onaj stolini ali tu je već cijena faktor. Ako i cijena nije faktor nekome onda jedino igrice ostaju. Osim igrica i cijene - nema više ničeg. Cijeli život gledamo mhz/ram pumpanje ali više nije sve do toga i ne treba padati na spces marketing. Ovo je zatvoreni ekosustav koji tako dalje bolje optimatizirane uređaje.

 Pa zato jer realno imaš drlog od procesora u današnje vrijeme. Ako je u pitanju i5 8xxx serija...

Intel tek od 12. serije počinje imati konkurentne mobilne procesore. AMD još i ranije

Pogledaj novi Zenbook 14 sa Ultra 7 procesorom. To već lagano može u isti koš sa Apple procesorom. Za istu cijenu on sa 16GB/1TB i 2K 120Hz OLED ili Air M3 8/256GB?

 Kakav je Intel Ultra 7 procesor u odnosu na prijašnje Intel procesore

 Nije vrijedno spomena, losije performanse od prethodnika, malo bolja efikasnost, no i dalje kaskaju za AMD-om. Ni AMD ni Intel se ne mogu mjeriti s Apple-om po pitanju efikasnosti i trajanja baterije.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice