Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješenju

poruka: 41
|
čitano: 47.008
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješenju ".
8 godina
offline
Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješenju

Bravo! I za direktivu i za ovaj tekst!

Već par godina imam Lenovo laptop i Lenovo monitor, spojene USB-C konektorom. Milina. I mob isto. A doma puna ladica žica i konektora svih oblika i vrsta.

Konačno malo reda!

Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
33 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješe
Posve besmisleni argumenti. Mi i dalje trebamo punjače i kablovinje, ako sad odbacim Lightening, morat ću uzeti drugi kabel i drugi punjač. Glavno sranje su radili drugi - em uopće nisu koristili standard, em se usb toliko puta mijenjao da je to već bilo smiješno. Lightening je u upotrebi ravno 10 godina, svi ikad proizvedeni su i dalje funkcionalni i kompatibilni u oba smjera, a to je negdje 2 milijarde komada. Sad ih sve treba baciti i zamijeniti s nekim drugim kablom. Zašto? Jer je druga strana, otkad je mobitela, stalno glavinjala što autor i sam spominje u tekstu - nestandardni kablovi, nestandardni protokoli. Lightening je na strani punjača potpuno standardan - razumije i koristi usb pd pa je tako iphone kompatibilian s bilo kojim usb izvorom struje. Drugi su problem, a to članak i potvrđuje pa tako demantira sam sebe
Ja rekoh
Moj PC  
3 39 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješe
Lighting je samo na strani uređaja, ne i punjača. Ako baciš Lighting kabel (što te nitko nije tražio), kako ćeš puniti uređaj?

Za nove uređaje Lighting je neodgovarajući.
7 godina
offline
Re: Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješe
Feudalac kaže...
Glavno sranje su radili drugi - em uopće nisu koristili standard, em se usb toliko puta mijenjao da je to već bilo smiješno. Lightening je u upotrebi ravno 10 godina, svi ikad proizvedeni su i dalje funkcionalni i kompatibilni u oba smjera, a to je negdje 2 milijarde komada. 

Opet, to onda vrijedi i za micro USB, koji je u upotrebi i dalje, i na više uređaja.

Znači, to je puno "standardniji standard" od appleovih, i znatno veći broj od 2 milijarde.

Pravi problem je bilo sve prije micro usb, a od kad se na njega prešlo postojao je samo jedan standard (koji je radio na apsolutno svemu, osim par Samsungovih sranja zbog kojih su ih opalili po prstima).

A kaj se Applea tiče, ionak većina korisnika koristi onaj original Appleov kabel, koji ionak imaju životni vijek od, uvrh glave, 5 godina, tak da nije problem, ionak kad budu mijenjali mobitel, kupili bi novi kabel jer je stari u raspadnom stanju.

Samo Apple jako peče to kaj sad korisnici ne budu imali apsolutno ni jedan razlog kupovati njihove kabele, pa se budu morali natjecati smanjivanjem cijene, dok to s priopetary standardom nisu morali jer su se lijepo naplatili i od svakog drugog proizvođača kabela (legitimnog) koji im je plaćao finu cifru po prodanom kabelu.

I upravo tu i je najveća pobjeda USB-C - tržišna konkurencija.

Naravno, Apple bude na to reagirao naglim povećanjem cijene svih svojih proizvoda, ali budu valjda i korisnici reagirali na to smanjenjem potražnje (premda sumnjam, sve ukazuje na suprotno), pa bude na kraju opet Apple profitirao.

Vuk sit, ovce na broju...

 

P.S. odličan Baksin rezime, svaka na mjestu 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.6.2022 9:18 (fer-de-lance).
2 godine
protjeran
offline
Re: Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješe
Zahvaljujem na jako dobrom clanku. Nazalost, prilicno me ras3.14zdio. Nije do argumenata i diskusije u clanku nego do Apple-a i njihove istorije 'inovacija'. Samo se sjetim 3,5 mm audio porta gdje je Apple zamijenio kontakte tako da slusalice sa naizgled istim konektorom nisu radile na ostalim uredjajima.
Ako ce proizvodjaci koristiti poziciju moci da vec postojece klasicne konektore modifikuju tako da odgovaraju samo njihovim proizvodima, takva vrsta razvoja ne donosi nista dobro korisnicima. Danas vjerovatno postoji zakonska regulativa da sprijeci takve poteze, ali zamislite da Apple prihvati USB-C konektor ali da zamijeni/izmijesa kontakte. Dodjes u prodavnicu da kupis USB-C kabel i moras da citas gdje pise malim slovima koje uredjaje podrzava. U medjuvremenu si vec kupio jedan pogresan jer nikad ne bi pomislio da bi neko mogao da sj3be standardni kontakt. Upravo sam takvo iskustvo imao zbog Appleovog nemjerljivog doprinosa tehnologiji sj3bavanjem standardnog 3,5 mm audio kontakta.
Zakljucak? Apple korisnici vjerovatno smatraju da je Appleov doprinos razvoju 3,5mm konektoru bio neophodan jer sad, eto, sve radi. Audiofil Apple korisnik bi rekao da je bas dobio na dubini i sirini povrh toga sto sve radi besprijekorno. A mi ostali, daj odj3bite vise i postedite nas vaseg izmisljanja tople vode.
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.6.2022 9:54 (kirat).
 
14 0 hvala 2
16 godina
neaktivan
offline
Re: Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješe
Dobar clanak.

Svakako je dobro doslo uvodjenje reda u taj segment potrosne elektronike i kada covjek procita ovaj clanak polagano i s razumijevanjem, trebao bi uvidjeti sve prednosti ove odluke.
Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješe
Pohvala autoru, očito mu više leže ovakvi "analitički" članci, nego one foto-recenzije gdje samo prepričava specke, a fotku uopće ne okine.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješenju

sva sreća što ne čitam ostale portale, osobito one "posvećene" (kanonizirane?) mobiteladi. i još bauljam kroz životarenje rabeć sveudilj mini-usb za brzi gonzales punjenje baterijetine prastarog arheoxiaomija x3. mam mi lakše, kad me super-mario umiri. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.6.2022 11:40 (Ajar).
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješenju

-odličan, koncizan-taxativni članak, stavku po stavku..

 

- može se, tj moglo se to sve već odavno riješiti kao što to radi autor u članku.. no realnost, vlasništvo-logo-interesi.. iz razloga koje korisnik uopće ne primjeti neke stvar jednostavno ne idu... a birokratsko guranje godinama dovede do promjena-modifikacija + vrijeme od nekoliko godina i opet smo nigdje i treba nova direktiva, novi ciklis-cirkus-igrokaza eu u zaštiti potrošača..

-pri čemu je ekšli najvažnije kad su recimo izbori u dojču jer svi žele zelene u koaliciji tj biti vlast a tad se svaki projekt okiti nečim eko-zelenim i prikaže kao recikliranje-ušteda-štednja, popravljivost uređaja, iskoristivost punjača-kabla .. dok se troše novci iz fondova i ekšli vlast-birokracija ne žele da se stvar jednom riješi nego da to ide i dalje do beskonačnosti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
4 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješenju

Odličan članak, obradio je gotovo sve teme osim politike: koja je zasluga naše posvuduše BB koja se kiti tuđim perijem i to da ameri pripremaju nešto slično u USA

 
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješe
kirat kaže...
Zahvaljujem na jako dobrom clanku. Nazalost, prilicno me ras3.14zdio. Nije do argumenata i diskusije u clanku nego do Apple-a i njihove istorije 'inovacija'. Samo se sjetim 3,5 mm audio porta gdje je Apple zamijenio kontakte tako da slusalice sa naizgled istim konektorom nisu radile na ostalim uredjajima.
Ako ce proizvodjaci koristiti poziciju moci da vec postojece klasicne konektore modifikuju tako da odgovaraju samo njihovim proizvodima, takva vrsta razvoja ne donosi nista dobro korisnicima. Danas vjerovatno postoji zakonska regulativa da sprijeci takve poteze, ali zamislite da Apple prihvati USB-C konektor ali da zamijeni/izmijesa kontakte. Dodjes u prodavnicu da kupis USB-C kabel i moras da citas gdje pise malim slovima koje uredjaje podrzava. U medjuvremenu si vec kupio jedan pogresan jer nikad ne bi pomislio da bi neko mogao da sj3be standardni kontakt. Upravo sam takvo iskustvo imao zbog Appleovog nemjerljivog doprinosa tehnologiji sj3bavanjem standardnog 3,5 mm audio kontakta.
Zakljucak? Apple korisnici vjerovatno smatraju da je Appleov doprinos razvoju 3,5mm konektoru bio neophodan jer sad, eto, sve radi. Audiofil Apple korisnik bi rekao da je bas dobio na dubini i sirini povrh toga sto sve radi besprijekorno. A mi ostali, daj odj3bite vise i postedite nas vaseg izmisljanja tople vode.

 nisam upoznat s tim slucajem, kada je to bilo? meni su uvijek radile neorginalne slusalice na telefonu.

na kojim je uredjajima bio taj problem?

 

12 godina
offline
Re: Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješe
USBC ima u mobitelu/uredjaju tanki pcb oko kojeg ide utikac. Puno gore od lightninga koji ako ce se nesto strgat onda je to dio na jeftinom kablu.

I s micro USBom je to bio problem, problem je sad i s USBCom.

Vec 2 frenda imaju mobitele koje mozes punit samo ako slozis neki contraption da je konektor napet u mobu jer USBC port gubi kontakt.

Slazem se da proprietary nije rjesenje, samo kazem da je dizajn USBCa los.
 
5 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješe
@flash6, mislim da je taj problem rijesen na novijim uredjajima. U pitanju je 3,5mm kontak sa mikrofonom. L, R i mic kontakti nisu istog rasporeda na Apple i ostalim uredjajima. Znaci, pomijesani su in i out signali.
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješe
Kroz sve ove godine korištenja miniUSBa, microUSBa i USB-Ca nisam ni jedan strgao.
12 godina
offline
Re: Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješe
F10EXX kaže...
USBC ima u mobitelu/uredjaju tanki pcb oko kojeg ide utikac. Puno gore od lightninga koji ako ce se nesto strgat onda je to dio na jeftinom kablu.

I s micro USBom je to bio problem, problem je sad i s USBCom.

Vec 2 frenda imaju mobitele koje mozes punit samo ako slozis neki contraption da je konektor napet u mobu jer USBC port gubi kontakt.

Slazem se da proprietary nije rjesenje, samo kazem da je dizajn USBCa los.

 

i zbog ovog je meni lightning bolje rijesenje i malo me cudi da svi favoriziraju type c u ovom slucaju.

 

 

I told you that Chelsea were the best team in the world, and tonight we are
15 godina
neaktivan
offline
Re: Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješe
Pretjerana regulativa je opasna za svaku industriju. Jednostavno guši inventivnost. Pretpostavim da se pojavi USB D koji je značajan napredak u odnosu na postojeću varijantu. Što tad?
Voda tece a vrijeme prolazi ...
 
1 4 hvala 0
5 godina
offline
Re: Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješe
Feudalac kaže...
Posve besmisleni argumenti. Mi i dalje trebamo punjače i kablovinje, ako sad odbacim Lightening, morat ću uzeti drugi kabel i drugi punjač. Glavno sranje su radili drugi - em uopće nisu koristili standard, em se usb toliko puta mijenjao da je to već bilo smiješno. Lightening je u upotrebi ravno 10 godina, svi ikad proizvedeni su i dalje funkcionalni i kompatibilni u oba smjera, a to je negdje 2 milijarde komada. Sad ih sve treba baciti i zamijeniti s nekim drugim kablom. Zašto? Jer je druga strana, otkad je mobitela, stalno glavinjala što autor i sam spominje u tekstu - nestandardni kablovi, nestandardni protokoli. Lightening je na strani punjača potpuno standardan - razumije i koristi usb pd pa je tako iphone kompatibilian s bilo kojim usb izvorom struje. Drugi su problem, a to članak i potvrđuje pa tako demantira sam sebe

 Lightening kao standard da ali koliko kabela imas starih 10 godina? A kad mijenjas kabel samo kupis usb c i prblema i nemas. 

Zasto bi bacio postojece kablove ako imas uredjaj koji ga koristi????????????

7 godina
offline
Re: Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješe
Indestructible kaže...

i zbog ovog je meni lightning bolje rijesenje i malo me cudi da svi favoriziraju type c u ovom slucaju.

 Nitko ne favorizira USB-C zbog mehaničkih svojstava (tu je lightning puno bolji), nego samo zato kaj nije priopetary standard.

Uvijek treba birati manje zlo, a USB-x bar ima šanse u budućnosti postati dobar standard a nije vezan nikakvim licencnim uvjetima.

Da je smeće, to stoji, bar da je 50% dulji konektor bio bi ok, ovak ne baš - to je i inače problem kod dizajna bilo čega, dizajner jednostavno ne može zamisliti da će se uređaj koristiti u fizičkom svijetu (to su zapravo umjetnici, ne inženjeri).

 

Kruha i igala...
16 godina
offline
Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješenju

USB-C je zakon. Sve uređaje u zadnjih 4-5 godina isključivo tražim da imaju USB-C i barem QC 3.0. Eno divno rade svi punim ih sve na dva punjača od Xiaomi-a stari na 36W i novi na 67W. Smanjio sam broj kablova i punjača na dva sa 5-6 komada koje sam do sada imao.

U besptičju i krava zvuči kao slavuj!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješe
ned kaže...
Pretjerana regulativa je opasna za svaku industriju. Jednostavno guši inventivnost. Pretpostavim da se pojavi USB D koji je značajan napredak u odnosu na postojeću varijantu. Što tad?

 "brzinom munje" ce EU donijeti ispravak regulacije i prilagoditi se novom standardu. od starta takav standard vise nema sanse, jer dok prodje vrijeme procjene standarda, ucinkovitosti sustava i ucinka na okolis, taman za jedno 15 godina ce ga odobriti...do tad, nema problema, vec se smislja USB FY. samo treba pricekati jedno 350 godina da se svi ovi standardi doneseni u medjuvremenu prihvate od strane birokracije EU.

 

tko ce razvijati novi standard kad ga ne moze tehnicki implementirati u uredjaj, jer isti ne smije na trziste EU? radit ce se EU i rest of the world modeli?

16 godina
offline
Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješenju

Ocito se autoru Apple jako zamjerio za ovakav tekst, ali Apple je tu stvarno bio najmanji problem. Godinama na svojim uredjajima koriste USB 5/10W punjace dok su u novijim presli na USB-PD standard.

 

Dok konkurencija koristi... Quick Charge (1,2,3, 3+), fast charge, dash charge, turbo charge, super charge...  

 

Moj PC  
4 0 hvala 2
14 godina
offline
Re: Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješe
kirat kaže...
@flash6, mislim da je taj problem rijesen na novijim uredjajima. U pitanju je 3,5mm kontak sa mikrofonom. L, R i mic kontakti nisu istog rasporeda na Apple i ostalim uredjajima. Znaci, pomijesani su in i out signali.

 pa to te pitam, na kojim si uredjajima imao taj problem?

ja ni na jednom, od 3GS nisam zamijetio nikakav problem, zato mi nije jasno...

4 godine
offline
Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješenju

Zadnji par godina, pogotovo zadnjih godinu dana nema uopce smisla komentirati Krešu i njegove clanke. Od relevantnog i dobrog portala napravio ga je u totalno gubljenje vrimena. Pogotovo otkad je ocito investira u kriptovalute i od tada svaki drugi clanak je o njima kao da je on neki svjetski ekspert. Jedino mi je zao Mislava sta mora raditi sa njim, jer stvarno njegove recenzije su odlicne i jedne od boljih na nasem govornom podrucju. Na stranu neke njegove osobne preferencije, ali to i jest u neku ruku sastavni dio recenzije

 
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješenju

Odličan tekst! Još čekam odluku o zamjenivim baterijama u mobitelima i ostalim uređajima i na konju smo.

Nadglednik dina
Moj PC  
2 0 hvala 1
10 godina
offline
Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješenju

 

 

Baksa je objasnio. Samo mi je BUG relavantan izvor za sve vezano za kompjuteraštvo i tehologiju. 

 

Ne mogu čitati nikakve druge portale gdje neznalice caruju. A, ovi kaj samo prigovaraju, ah, neka ......sada je tu direktiva i nema mrdanja. Bili oni zadovoljni ili nezadovolji, nije po njihovom. A, to je ono najbitnije.

 

Tržište? Ah, da kapitalisti će misilit na radničku klasu, a ne na svoj profit. Da, da,....

 

E, kaj se tiče otpada, to su priče za malu djecu. Koliko kablovi punjači u postotku pridonose ukupnom otpadu od plastike? Ne znam, niti brinem takve brige. Svjetske brige.

Ima tko će. Greta Tunberg, ovi zgubidani sa neta, niškoristi, balvurdija, klošari ispred kvartskog trgovine sa pivcom u ruci, huligani kaj puše maru na školskom,....

dzg
Moj PC  
0 8 hvala 1
16 godina
offline
Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješenju

Tako će Apple napraviti dvije verzije iPhonea, jedan za EU, drugi za non-EU države.

I`m silicon-based life-form
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješe
PzKpfw kaže...

 

 

Baksa je objasnio. Samo mi je BUG relavantan izvor za sve vezano za kompjuteraštvo i tehologiju. 

 

Ne mogu čitati nikakve druge portale gdje neznalice caruju. A, ovi kaj samo prigovaraju, ah, neka ......sada je tu direktiva i nema mrdanja. Bili oni zadovoljni ili nezadovolji, nije po njihovom. A, to je ono najbitnije.

 

Tržište? Ah, da kapitalisti će misilit na radničku klasu, a ne na svoj profit. Da, da,....

 

E, kaj se tiče otpada, to su priče za malu djecu. Koliko kablovi punjači u postotku pridonose ukupnom otpadu od plastike? Ne znam, niti brinem takve brige. Svjetske brige.

Ima tko će. Greta Tunberg, ovi zgubidani sa neta, niškoristi, balvurdija, klošari ispred kvartskog trgovine sa pivcom u ruci, huligani kaj puše maru na školskom,....

 Moram opet.

Na drugim portalima mogu brze i vise vijesti procitati nego na bugu. Opet Bug mi je drazi ali ne pokusavas omalozavati ostale. Mrcino.

U ovom trenutku imam bar 30 metara kabla za otpad ako izbacim uredaje s usb-c standardom. Nisam havy user vise nicega tako da je ovo puno.

 

Usb c mi se svida kao standard. No opet trebati ce mi razni kablovi za razlicite uredaje.

8 godina
offline
Re: Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješe
Posmatrač:
Pa šta si uštedio kad i dalje moraš imati kabel a postojeći radi na bilo kojem standardnom USB punjaču, od računala, televizora do automobila??
Obično izdrkavanje, ko sa plastičnim vrećicama. Nemoj to, a svaki jebeni proizvod koji staviš u ekološku vrećicu je zapakiran u plastiku
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.6.2022 21:13 (Feudalac).
16 godina
moderator
offline
Re: Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješe
kirat kaže...
Nije do argumenata i diskusije u clanku nego do Apple-a i njihove istorije 'inovacija'. Samo se sjetim 3,5 mm audio porta gdje je Apple zamijenio kontakte tako da slusalice sa naizgled istim konektorom nisu radile na ostalim uredjajima.

Stvar je tu malo složenija. U pitanju su dva standarda za 4-polni konektor - OMTP i CTIA (pretplatnici mogu pročitati članak o tome koji je objavljen u Bugu ovdje). OMTP je stariji standard, često viđen kod starih Nokia, a i to je standard često prisutan na starijim računalima. CTIA je standard kojeg koristi Apple i većina proizvođača imalo novijih mobitela.

 

OMTP za TRRS (tip-ring-ring-sleeve) ima LRMG (lijevi-desni-mikrofon-ground), a CTIA ima LRGM. Sad, ako pogledaš kako izgleda 3-polni (dakle, stereo) konektor - LRG. Znači, ako ćemo ići po redoslijedu kontakata, zapravo OMTP standard krši pravila, jer umjesto grounda ima mikrofon. Znači li to da je onda CTIA zapravo tehnički pravilni standard? Zapravo ne, je ground je obično zadnji vodič, sleeve (košuljica), a kod CTIA-e to je mikrofon.

 

Znači, ni jedan od ta dva standarda nije bezgrešan, a pretpostavljam da su u slučaju CTIA-e (o)stavljanjem grounda na trećoj pozicij pokušali smanjiti mogućnost problema ako se utikač ne utakne dovoljno duboko u utičnicu. A tko zna - moguće je glavni motiv bio upravo stvaranje nekompatibilnosti. Uglavnom, to je siva zona. Većina proizvođača danas ionako koristi CTIA, a pretpostavljam da neki mobiteli mogu sami prepoznati jesu li kontakti "zamijenjeni".

16 godina
moderator
offline
Re: Katastrofiziranje oko USB-C-a - Kad se u rješe
F10EXX kaže...
Vec 2 frenda imaju mobitele koje mozes punit samo ako slozis neki contraption da je konektor napet u mobu jer USBC port gubi kontakt.

Slazem se da proprietary nije rjesenje, samo kazem da je dizajn USBCa los.

Nisu svi portovi jednake kvalitete, ne svi korisnici jednako oprezni sa svojim mobitelima. U dizajnu USB-C porta trebalo se dosta toga odvagnuti. S obzirom na broj pinova, teško je to napraviti tako da bude izrazito robusno. A može se donekle odvagnuti i u dizajnu mobitela, odnosno ruba za USB-C konektor - recimo ako usporedim svoj mobitel (Redmi Note 9 Pro) i bratov (neki Huaweijev), Redmi ima deblji rub od Huaweija kod ulaza za USB-C port i to vjerojatno donekle pomaže usmjeravanju i stabilnosti USB-C utikača. Ja sa svojim mobitelom nemam problema, brat je sad, nakon pretpostavljam dvije godine ili koliko već, počeo imati probleme - utikač treba jaaaako utisnuti u port, i još k tome stoji malo ukoso.

 

Za veliku većinu korisnika i za veliku većinu primjena USB-C i takav kakav jest je sasvim dovoljno dobar. Nažalost, uvijek će biti situacija u kojima će doći do nekih problema.

 

Indestructible kaže...
i zbog ovog je meni lightning bolje rijesenje i malo me cudi da svi favoriziraju type c u ovom slucaju.

Lightning je proprietary rješenje, dakle već u startu otpada. Negdje sam čak pročitao da proizvođači kabela nit ne proizvode svoje konektore, nego ih dobivaju od Applea (ne znam koliko je to istina).

 

Čak i kad bi se Apple odrekao Lightninga, on nije dovoljno snažan (negdje piše da je maksimum 2,4 A, a u oglasu za jedan kabel na Amazonu piše da podržava do 3 A, a pitanje je do kojeg napona), nije dovoljno brz (navodno kod nekih iPadova ipak radi s USB 3.0 brzinama, ali time svejedno zaostaje za USB-C-om), te sputava inovacije (da baš vratim Appleu njihov argument protiv propisivanja USB-C-a), jer nema dovoljno pinova za alternativne protokole.

 

Znači, praktički jedina prednost Lightninga je robusnost. A i tu može biti problema - recimo na Wikipediji piše da se kod nekih korisnika zacrnio četvrti pin (nakon čega ih punjenje više nije radilo), nekad je bilo potrebno "resetirati" kabel (odspojiti ga, čekati pet sekundi, pa ponovno spojiti), neki su ljudi imali problema s prašinom u portu pa im se zbog toga mobitel nije punio, a nekima se kabel počeo degradirati s vremenom zbog čega se punjenje naizgled random prekidalo. Tako da, ono, možda je robusniji, ali nije bezgrešan.

 

ned kaže...
Pretjerana regulativa je opasna za svaku industriju. Jednostavno guši inventivnost.

Definitivno. No, to se ne odnosi na ovaj slučaj - ovo ni u kom slučaju nije pretjerana regulativa, niti guši inventivnost - zapravo je naspram Lightninga otvara, jer USB-C podržava alternativne protokole! Znači, Lightning port je upravo ono što guši inovativnost.

 

ned kaže...
Pretpostavim da se pojavi USB D koji je značajan napredak u odnosu na postojeću varijantu. Što tad?

U tekstu sam pokušao objasniti i koliko je USB-C moćan, dobar, univerzalan. Toliko je sve to da je u ovom trenutku teško zamisliti značajan napredak, jer pokriva potrebe za punjenje ili napajanje velike većine elektroničkih uređaja, omogućava vrlo visoke brzine prijenosa podataka te ima dodatne pinove za alternativne protokole - bilo neke već postojeće, bilo neke buduće! Znači, što se tiče protokola, USB-C je tu otvoren za budućnost, za neke protokole koji danas još ni ne postoje.

 

Kad sve to uzmeš u obzir - USB-D trebao bi biti supermen među portovima da bi značio značajan napredak u osnosu na USB-C. Glavni problem USB-C-a je njegova robusnost. Trebali su malo više poraditi na tome, smisliti kako da se mogućnost oštećivanja porta u uređaju svede na najmanju moguću mjeru. No i ovakav kakav jest, i više je nego zadovoljavajuće robustan.

 

Koliko je povjerenje industrije u USB-C port govori ti i činjenica da je nedavno omogućen prijenos do 240 W snage! Da su postojale nekakve ozbiljnije sumnje, "izmislili" bi novi univerzalni konektor koji bi bio specijaliziran za napajanje/punjenje uređaja. No, eto, zaključili su da nema potrebe za tim - USB-C im je dovoljno dobar, jedino će se valjda tražiti da konektori koji podržavaju 240 W budu kvalitetnije izrađeni, da mogu podnijeti tu snagu (recimo problem iskrenja prilikom spajanja i odspajanja).

 

Poanta je - oni koji lamentiraju o nekom novom budućem super-standardu vjerojatno nisu dovoljno dobro upoznati s kvalitetama postojećeg USB-C standarda. Kad bi bili dovoljno upoznati, ne bi imali potrebe za tim.

 

flash6 kaže...
"brzinom munje" ce EU donijeti ispravak regulacije i prilagoditi se novom standardu. od starta takav standard vise nema sanse, jer dok prodje vrijeme procjene standarda, ucinkovitosti sustava i ucinka na okolis, taman za jedno 15 godina ce ga odobriti...do tad, nema problema, vec se smislja USB FY. samo treba pricekati jedno 350 godina da se svi ovi standardi doneseni u medjuvremenu prihvate od strane birokracije EU.

 

tko ce razvijati novi standard kad ga ne moze tehnicki implementirati u uredjaj, jer isti ne smije na trziste EU? radit ce se EU i rest of the world modeli?

Ako se pojavi neki novi superstandard, vjerujem da neće biti problema u tome da se prilagodi regulativa. No, kao što sam ranije pisao, očekivati neki značajno bolji standard od USB-C-a u ovom trenutku ne drži vodu. Toliko je USB-C prokleto dobar.

 

SupremeCommander kaže...

Ocito se autoru Apple jako zamjerio za ovakav tekst, ali Apple je tu stvarno bio najmanji problem.

Rekao bih da mi se zamjerio upravo onoliko koliko mi se i trebao zamjeriti svojim postupcima.  Nit sam fanboy, nit hejter - zanime me samo što i kako rade. Ako me nešto malo jače piknulo, to je licemjerje, no i to bih svrstao pod ono da su mi se zamjerili upravo onoliko koliko su mi se i trebali zamjeriti svojim postupcima.

 

SupremeCommander kaže...

Godinama na svojim uredjajima koriste USB 5/10W punjace dok su u novijim presli na USB-PD standard.

 

Dok konkurencija koristi... Quick Charge (1,2,3, 3+), fast charge, dash charge, turbo charge, super charge...   

Apple je već godinama na USB PD standardu, no kod mobitela na sramotno niskim brzinama punjenja. A konkurencija koju nabrajaš u pravilu može koristiti iste ili veće brzine punjenja preko PD-a, a nerijetko podržava i alternativne protokole, koji im nerijetko omogućavaju još više brzine punjenja. Tako da... Apple tu ozbiljno zaostaje, koliko kod konkurencija gurala svoje protokole.

 

kowach kaže...

Tako će Apple napraviti dvije verzije iPhonea, jedan za EU, drugi za non-EU države.

Negdje je sad bila vijest da i SAD razmišlja da propiše USB-C port pa... Prije ili poslije morat će prijeći na USB-C. A ako budu radili verzije s različitim portovima, dio Amera će se pitati zašto oni nemaju USB-C iPhone, tim više što su iPadovi već na USB-C-u (jer Lightning ne omogućava dovoljno brzo punjenje baterije za tablete). Tako da je Apple tu u malo nezgodnoj situaciji. Mislim, koliko dugo još ljudima mogu mazati oči da im treba Lightning na mobitelima, kad već niz godina koriste USB-C u tabletima i laptopima?

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice