Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala

poruka: 23
|
čitano: 7.458
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
2 godine
neaktivan
offline
Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala

Pozdrav svima!

Uskoro bi trebao prodati YT kanal i zanima me kako to najbolje izvesti da davanja državi budu minimalna? Biti će prodan inozemnom kupcu, dakle novac dolazi iz inozemstva. Fizička sam osoba. Trebalo bi biti isto kao i prodaja web stranice strancu (ispravite me ako griješim), pa ako je netko prodavao svoj sajt nekome vani neka podijeli svoja iskustva o obvezama prema državi. Hvala!

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala

Ovo je zanimljivo pitanje. Pratim. 

 

Ukoliko je isto kao i kad prodaš web stranicu onda tu nema nikakvog poreza. Kada kupiš web od firme porez platiš kroz PDV, isto kao kad kupiš nekakvu fizičku stvar, npr. mobitel. Kasnije kad ga prodaš nema tu više nikakvog poreza, prodao si svoje privatno vlasništvo.

Međutim mislim da će ovdje biti nešto drugačija situacija jer ti ovdje teoretski nisi ništa kupio niti imaš stvarno vlasništvo nad nekakvim softwareom. Ovo je vjerojatno u rangu facebook, instagram profila.

 

Baš me zanima gdje su naši zakonodavci ovo svrstali. 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala
mzopg kaže...

..

 

Baš me zanima gdje su naši zakonodavci ovo svrstali. 

 -nigdje..

 

-tj, svaka kupnja-ili-prodaja je stvar za porez, univerzalno, globalno, od postanka civilizacije, ovisno o jurisdikciji (granica, npr hr-eu-svijet..).

-zakon, dozvoljava i osobnu prodaju, npr oglasnik.. bez poreza, tj običan građanin koji to ne radi kao trgovac, proda ili kupi jednu stvar.. ne više, ne svaki dan nego npr auto u 1-2 god.. češće-više i nisi 'mali oglasnik' kategorija pa spada pod poreznu obvezu, dok su slično riješili i ulaganje u vortualu, dividende-profit kao dionice .. pa ako kupiš-prodaš plaćaš porez, ako si profitirao, ne ako ne prodaš sad nego npr iduće godine.. .. tj nije definirano, eu-globalno, jednog dana..

 

-ovo nije osobna prodaja, ovo je klasična biz-komercijala time i porez.

-porezi se moraju plaćati, no legitimna želja je platiti manje, ne više i pitanje je tako formulirano, tj ovisi kako se nešto može legitimno izvesti-knjižiti i porez-iznos ne mora biti jednak.. no za sad nema ništa pametno o recimo virtuali ili vlasništvu yt kanala dok je vlasnik i dalje google i sl. .. usporedba, gledam tv-kanal htv1 plaćam pristojbu, jesam li postao vlasnik kanala i porezni obveznik.. ne. Zašto bi ovo bilo drugačije? (pravno, mora se prvo predvidjeti situacija, .. nešto mora biti opisano u zakonu kao djelo)

-poslovno-porezno.. sve što stvara neki profit je oporezivo. Iznos-visina kao porezna stopa su stvar države, npr pdv-25% ili manje na hranu.. ili područje subvencija oslobođeno nekih poreza itd.

 

-točno, u računu je i pdv, no to je recimo jednostavno kad si u jednoj državi, hr-hr.. a za račun moraš imati žiro, firmu, porezni broj, fiskalizaciju itd.. i kupac tad plaća pdv a prodavač poreze ovisno o prihodu + ostalo kao svaki drugi posao, kafić-trgovina-burek-rudarenje.. svaki posao ima poreze, osiguranja, mirovinsko, zdravstveno, lokalne poreze-prireze itd.. pa i olakšice npr za djecu.

-kod jednostavne kupoprodaje, recimo uvoz iz kine, onlineshop, roba dođe do kupca direktno-dostavom, ide pod jednostavan uvoz, preskače carinske poslove.. no to je samo  za kranjeg kupca, ne za trgovinu + plaća se carina+pdv ovisno o robi i zemlji uvoza (ili prođe drugim kanalom bez ičega..). ... zašto bi ovo bilo drugačije? ili što je drugačije? što da iz hr prodaš miša kinezu ili kinez u hr, isto je samo drugi smjer a tad i pdv i trgovac koji ima sjedište i tamo plaća poreze.

-tj sve je roba, sve što se kupuje-prodaje-preprodaje.. tj roba je proizvod za tržište, može biti materijalno, usluge, autorsko itd.. ako je sve roba, tad se na sve plaća porez neovisno kako ga nazovemo. Za plaćanje računa kroz banku plaćamo naknadu za transakciju-uslugu.. sve se plaća, neovisno o nazivu.

 

-no zašto platiti recimo 25% ako može jednako legitimno recimo 10%.. a to su stvari knjigovodstva+poreznog zakona.. što se konstantno mijenja kao i sama tehnologija npr internet, nešto što nije postojalo prije.. i zakonodavac smišlja nove načine, dok mi-hr realno samo slijedimo svijet-eu.. pa kad se to nekako posloži recimo u eu, tad će biti regulirano.. neće tako skoro.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
online
Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala

Koliko ja znam samo dvije opcije su:

1. Platit porez

2. Ne platit porez

2.1. Učlanit se u HDZ (dodatna kvisko opcija) 

 

Nažalost nemožeš platit samo "malo" poreza, osim ako imaš registiranu firmu jer onda se da to malo drukčije zapakirat sa troškovima, tako da jedina preporuka je da se obratiš na FINU jer češ tamo dobit najtočnije informacije.

Naravno opcija je da se napraviš blesav, oni ti plate u kriptovaluti i nikome ništa, ali ako te dobiju onda neznam kako češ se iskopat!

 

U svakom slučaju javi jer i mene zanima šta če ti naši porezni junaci reći!

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.7.2022 10:33 (nikonja).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala
nikonja kaže...
 

... tako da jedina preporuka je da se obratiš na FINU jer češ tamo dobit najtočnije informacije.

 

Zašto u Finu a ne Poreznu upravu ?

 

6 godina
online
Re: Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala
Mladen kaže...
nikonja kaže...
 

... tako da jedina preporuka je da se obratiš na FINU jer češ tamo dobit najtočnije informacije.

 

Zašto u Finu a ne Poreznu upravu ?

 

 Zato što prebrzo pišem... naravno na poreznu se javi 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala
nikonja kaže...
Mladen kaže...
nikonja kaže...
 

... tako da jedina preporuka je da se obratiš na FINU jer češ tamo dobit najtočnije informacije.

 

Zašto u Finu a ne Poreznu upravu ?

 

 Zato što prebrzo pišem... naravno na poreznu se javi 

Mislim da mu je bolje za početak pitanje postaviti na pravom mjestu, ima na fb dosta knjigovodstvenih grupa, ili pronaći odgovarajući forum. Poreznu je često bolje ne čačkati.  

14 godina
offline
Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala

Svakako bi se trebalo prije porezne konzultirati s nekim knjigovodstvo, imaš na forumu @Vesna V, maher je za sva porezna pitanja vezana uz IT, plati konzultacije i vidi na čemu si.

 
3 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala
Ne vidim zašto bi YT kanal bio komercijala/biz. Nije to firma.
2 godine
neaktivan
offline
Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala

Malo je tricky situacija, o tome se ne može pronaći ništa u poreznim knjigama te ništa slično nije detaljno regulirano. Ne postoji veći dohodak koji je neoporeziv, ali jednostavno ne mogu pronaći kako to riješiti. Nisam još nikoga kontaktirao no očekujem da će u poreznoj reći da idem na drugi dohodak iz inozemstva, gdje će me fino oderati. Ja ne posjedujem web mjesto, već samo koristim uslugu, a opet ja pružam uslugu jer stvaram oglasni prostor. Opet s druge strane ne znam da li se to smatra nekakvom digitalnom imovinom itd. Zato tko god ima kakva iskustva dobro je došao!

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala

-gle.. to su 'pionirske' stvari, možeš pitati u poreznoj ili knjigovođe-pravnike i od 5 osoba dobiti različite odgovore i svi su u pravu po nekoj osnovi ili stavci zakona

-kao i to da napraviš po uputama iz porezne i za pola godine dobiješ opomenu-kaznu.. a dok objasniš tko-što vrijeme ide... 

 

-sretno! (kao za jackpot, neobično da se zakon-porez i loto tako izjednačavaju... no i sama eu je mlada, uči u hodu a ovo će doći na red kad potroše važnije teme...)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
2 godine
neaktivan
offline
Re: Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala
bruno11 kaže...

Svakako bi se trebalo prije porezne konzultirati s nekim knjigovodstvo, imaš na forumu @Vesna V, maher je za sva porezna pitanja vezana uz IT, plati konzultacije i vidi na čemu si.

 Netko takav bi mi bio svakako koristan! Imaš li kakav kontakt ili nazive firme jer ju ne mogu pronaći?

12 godina
neaktivan
offline
Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala

Kako si uopće do sada plaćao porez na dobit? Morao si nekako registrirati tu djelatnost.

 

Kod Amerikanaca je to sve uredno regulirano:

https://www.forbes.com/sites/forbesbusinessdevelopmentcouncil/2020/09/16/why-you-should-treat-your-youtube-channel-like-a-business/

 

 

 
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala
mzopg kaže...

Kako si uopće do sada plaćao porez na dobit? Morao si nekako registrirati tu djelatnost.

 

Kod Amerikanaca je to sve uredno regulirano:

https://www.forbes.com/sites/forbesbusinessdevelopmentcouncil/2020/09/16/why-you-should-treat-your-youtube-channel-like-a-business/

 

 

Bez dobiti, na paušalni obrt! Sve je još friško odnosno staro tek nekolio mjeseci i eto sad sam dobio ponudu za prodaju, nisam ni znao koliko to vrijedi. Iznos je poveći i izlazi van granica paušalnog tako da trebam novu ideju.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala
zoki88 kaže...
mzopg kaže...

Kako si uopće do sada plaćao porez na dobit? Morao si nekako registrirati tu djelatnost.

 

Kod Amerikanaca je to sve uredno regulirano:

https://www.forbes.com/sites/forbesbusinessdevelopmentcouncil/2020/09/16/why-you-should-treat-your-youtube-channel-like-a-business/

 

 

Bez dobiti, na paušalni obrt! Sve je još friško odnosno staro tek nekolio mjeseci i eto sad sam dobio ponudu za prodaju, nisam ni znao koliko to vrijedi. Iznos je poveći i izlazi van granica paušalnog tako da trebam novu ideju.

Ok, obrtnik si, pa za početak lijepo odi do obrtničke komore na savjetovanje.

 

To što iznos prelazi limit za paušalni obrt nema veze, obavijesti se porezna i automatski te prebace u klasični obrt. Međutim previše je tu dodatnih pitanja i opcija da bi ti mogao dati pametniji savjet. Ne znam niti što će biti s tim tvojim obrtom, misliš li ga zadržati ili ti više neće trebati.

 

Nemaš tu previše opcija, taj kanal si već legalizirao preko obrta, tako da ćeš sada vjerojatno i prodaju obaviti preko obrta.

 

Pitanje je i je li taj inozemni kupac firma ili fizička osoba, iz EU ili neke druge države...

 

Ovisno o iznosu ćeš moći vidjeti koji tip obrta ili firme ti nudi plaćanje najmanjeg poreza, ali mi ti to ne možemo reći jer nije isto je li taj iznos 500.000kn ili 5.000.000kn. Pretpostavljam da je veći od 300.000kn.

2 godine
neaktivan
offline
Re: Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala
mzopg kaže...

 

Pitanje je i je li taj inozemni kupac firma ili fizička osoba, iz EU ili neke druge države...

 

Ovisno o iznosu ćeš moći vidjeti koji tip obrta ili firme ti nudi plaćanje najmanjeg poreza, ali mi ti to ne možemo reći jer nije isto je li taj iznos 500.000kn ili 5.000.000kn. Pretpostavljam da je veći od 300.000kn.

 Kupac je iz SAD-a i fizička je osoba, a ukupni dohodak paušalnog obrta će premašiti prag od 300000kn nakon prodaje (ukoliko ide preko obrta). Znam da po sili zakona tada prelazim u klasični obrt gdje imam puno veća davanja nego sada, no upravo to pokušavam zaobići ako je moguće. 

16 godina
online
Re: Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala

A opcija da sklopiš višegodišnji ugovor kroz koji te pomalo isplati ? Usput imaš prihod za hladni pogon obrta dok tražiš/razvijaš idući posao.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.7.2022 22:24 (Mladen).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala
zoki88 kaže...
mzopg kaže...

 

Pitanje je i je li taj inozemni kupac firma ili fizička osoba, iz EU ili neke druge države...

 

Ovisno o iznosu ćeš moći vidjeti koji tip obrta ili firme ti nudi plaćanje najmanjeg poreza, ali mi ti to ne možemo reći jer nije isto je li taj iznos 500.000kn ili 5.000.000kn. Pretpostavljam da je veći od 300.000kn.

 Kupac je iz SAD-a i fizička je osoba, a ukupni dohodak paušalnog obrta će premašiti prag od 300000kn nakon prodaje (ukoliko ide preko obrta). Znam da po sili zakona tada prelazim u klasični obrt gdje imam puno veća davanja nego sada, no upravo to pokušavam zaobići ako je moguće. 

Ovo stvarno treba vidjeti sa stručnom osobom u obrtničkoj komori ili sa dobrim knjigovođom.

 

Recimo da zatvoriš obrt taj youtube kanal nije nigdje uveden u imovinu obrta niti je igdje registriran. U tom slučaju je to tvoj privatni account. Prodaš ga kao fizička osoba, ako te netko pita odakle ti lova na računu, kažeš da ti je poslao bogati rođak iz Amerike. 

 

Druga opcija, ako se iznos može razbiti u dva dijela pa da je svaki do 300.000kn, onda možeš s njim dogovoriti da ti uplati sad prvi dio, a drugi 01-2023, to je za 5 mjeseci, nije tako daleko. Naravno ta opcija igra ukoliko imaš povjerenja u tu osobu, da ne bi bilo kasnije... ili prebaciš račun na njega tek nakon što sve uplati.

 

Treća opcija izdaš mu račun u ime obrta i tada moraš platiti porez na dohodak, preći ćeš limit za paušal, baciti će te u PDV itd.

 

Meni se i dalje čini da je ovo nekakvo sivo područje koje kod nas vjerojatno još nije regulirano.

2 godine
neaktivan
offline
Re: Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala
mzopg kaže...

 

Recimo da zatvoriš obrt taj youtube kanal nije nigdje uveden u imovinu obrta niti je igdje registriran. U tom slučaju je to tvoj privatni account. Prodaš ga kao fizička osoba, ako te netko pita odakle ti lova na računu, kažeš da ti je poslao bogati rođak iz Amerike. 

 

Druga opcija, ako se iznos može razbiti u dva dijela pa da je svaki do 300.000kn, onda možeš s njim dogovoriti da ti uplati sad prvi dio, a drugi 01-2023, to je za 5 mjeseci, nije tako daleko. Naravno ta opcija igra ukoliko imaš povjerenja u tu osobu, da ne bi bilo kasnije... ili prebaciš račun na njega tek nakon što sve uplati.

 

Treća opcija izdaš mu račun u ime obrta i tada moraš platiti porez na dohodak, preći ćeš limit za paušal, baciti će te u PDV itd.

 

Meni se i dalje čini da je ovo nekakvo sivo područje koje kod nas vjerojatno još nije regulirano.

Prva opcija - porezna se vrlo brzo javlja zbog veličine transakcije od fizičke osobe drugoj fizičkoj osobi i kažu da moram to prijavit kao drugi dohodak odmah ili na godišnjoj prijavi (ajmo reć 30% mi odlazi cca ukupno)

Druga opcija - kupac mi je totalni neznanac, i ja njemu isto tako...

Treća opcija - toga se i bojim 

 

I je sivo područje, već sam bio ja u poreznoj prije nego sam prvi euro zaradio i na pitanje kako i da što podmirim, odgovor dobiješ samo porez se mora platit...Reko da, zato sam i došao ali kako i šta, opet odgovor vi platite kao drugi dohodak pa ako ne bude dobro to se riješi na razlici. Reko doviđenja i budem ja po svome onda. Otvorio paušalni ALI i to kao nije baš pametno jer me mogu teretiti za prikriveno zaposlenje jer primam uplate samo od jedne firme. Cirkus...

12 godina
neaktivan
offline
Re: Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala
zoki88 kaže...
mzopg kaže...

 

Recimo da zatvoriš obrt taj youtube kanal nije nigdje uveden u imovinu obrta niti je igdje registriran. U tom slučaju je to tvoj privatni account. Prodaš ga kao fizička osoba, ako te netko pita odakle ti lova na računu, kažeš da ti je poslao bogati rođak iz Amerike. 

 

Druga opcija, ako se iznos može razbiti u dva dijela pa da je svaki do 300.000kn, onda možeš s njim dogovoriti da ti uplati sad prvi dio, a drugi 01-2023, to je za 5 mjeseci, nije tako daleko. Naravno ta opcija igra ukoliko imaš povjerenja u tu osobu, da ne bi bilo kasnije... ili prebaciš račun na njega tek nakon što sve uplati.

 

Treća opcija izdaš mu račun u ime obrta i tada moraš platiti porez na dohodak, preći ćeš limit za paušal, baciti će te u PDV itd.

 

Meni se i dalje čini da je ovo nekakvo sivo područje koje kod nas vjerojatno još nije regulirano.

Prva opcija - porezna se vrlo brzo javlja zbog veličine transakcije od fizičke osobe drugoj fizičkoj osobi i kažu da moram to prijavit kao drugi dohodak odmah ili na godišnjoj prijavi (ajmo reć 30% mi odlazi cca ukupno)

Druga opcija - kupac mi je totalni neznanac, i ja njemu isto tako...

Treća opcija - toga se i bojim 

 

I je sivo područje, već sam bio ja u poreznoj prije nego sam prvi euro zaradio i na pitanje kako i da što podmirim, odgovor dobiješ samo porez se mora platit...Reko da, zato sam i došao ali kako i šta, opet odgovor vi platite kao drugi dohodak pa ako ne bude dobro to se riješi na razlici. Reko doviđenja i budem ja po svome onda. Otvorio paušalni ALI i to kao nije baš pametno jer me mogu teretiti za prikriveno zaposlenje jer primam uplate samo od jedne firme. Cirkus...

 Imaš i opciju otvoriti firmu u drugoj EU državi, vidi gdje ti je najpovoljnije i gdje moraš platiti najmanje poreza na iznos koji će ti uplatiti.

 

Javi kad budeš imao nove informacije, baš me zanima što kažu stručnjaci na ovu temu.

2 godine
neaktivan
offline
Re: Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala
mzopg kaže...

 Imaš i opciju otvoriti firmu u drugoj EU državi, vidi gdje ti je najpovoljnije i gdje moraš platiti najmanje poreza na iznos koji će ti uplatiti.

 

Javi kad budeš imao nove informacije, baš me zanima što kažu stručnjaci na ovu temu.

 Znaš li kojeg dobrog računovođu u ZG koji bi me mogao savjetovati o svemu ovome? Tražim nekoga ali eto dobivam samo negativne odgovore za sada...

15 godina
offline
Re: Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala

-nećeš naći, jer to ne rade mali knj.servisi koji su do sad vodili kafiće-trgovine-obrte.. to zna samo 'pravi' veći knj.servis koji ima takve klijente (izvoz).. no ni oni ti neće moći pomoći za otvaranje biza u drguoj državi, npr njemačka je savezna država s dvadesetak zakona, praznika-poreza itd.. oni koji vode hr knjigovodstvo ne znaju kako to ide u recimo nizozemksoj.. osim ako naletiš baš na takvu osobu (tad igraj loto..) :)

 

-tko god se nečim bavi treba duže vrijeme dok u tome postane majstor, kao doktor-liječnik no u svemu je slično, kuhar, glazbenik, nogometaš itd.. pa i računovodstvo, porezi-pravo i dovoljno široko da postoje razne grane kao soft-it biz koji se svodi na usluge dok ostali poslovi rade s materijalnim robama itd itd.

-primarno su tu uk-usa, london.. što god radiš radi tamo ako si soft-ti branša ili nešto s copyrighotm uključujući film-glazbu-autorsko itd..

-ako recimo googlaš-tražiš potraži tad po uk-londonu neke forume, primjere, pa i posrednika-agenciju ako postoji.. dat će ti vjerojatno dobar savijet, no u kapitalizmu se to plaća..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: Porez na zaradu od prodanog YouTube kanala
zoki88 kaže...
mzopg kaže...

 Imaš i opciju otvoriti firmu u drugoj EU državi, vidi gdje ti je najpovoljnije i gdje moraš platiti najmanje poreza na iznos koji će ti uplatiti.

 

Javi kad budeš imao nove informacije, baš me zanima što kažu stručnjaci na ovu temu.

 Znaš li kojeg dobrog računovođu u ZG koji bi me mogao savjetovati o svemu ovome? Tražim nekoga ali eto dobivam samo negativne odgovore za sada...

 Nažalost ne znam, te teme sam uglavnom pratio preko raznih foruma i fb grupa, probaj potražiti imaš na dosta mjesta rasprave i konkretne primjere ljudi koji su otvarali vani firme.

 

Imaš države gdje je porez na IT usluge u posebnoj kategoriji, recimo Irska, a mislim da se i Estonija spominjala u tom kontekstu, s tim da su oni potpuno digitalizirani pa se sve može odraditi online.

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.8.2022 19:19 (mzopg).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice