Aliexpress - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 2.819
|
čitano: 1.149.951
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: eBay, AliExpress, carinjenje - Česta pitanja
11 godina
offline
Re: Aliexpress - pitanja i odgovori
Ekipa pitanje, što odabrati:
cainiao super economy (4.21$)
Ili
Aliexpress saver shipping (6.17$)
Da naši ne naplate dodatne namete?
Sam proizvod košta 1.69$
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.4.2023 18:24 (Doktor-X).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Aliexpress - pitanja i odgovori
Ja sam naručio zamjensku mrežicu za brijaci, cca 3 eura i odabrao za 0.04 centa dostavu preko Aliexpress Saver Shipping zbog brže dostave (do početka lipnja) dok je dostava preko Cainiano Super Economy Global dostava 0.02 centa, ali je duža dostava, do početka srpnja.

Uglavnom piše: price includes VAT

Vidjeti ćemo za dodatno placanje kad poštar donese

Ima i TN- UA pa brojevi HU ako je točan
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.5.2023 10:41 (lola25).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Aliexpress - pitanja i odgovori
Doktor-X kaže...
Ekipa pitanje, što odabrati:
cainiao super economy (4.21$)
Ili
Aliexpress saver shipping (6.17$)
Da naši ne naplate dodatne namete?
Sam proizvod košta 1.69$

 -dodatni nameti? teoretski to moraju naplatiti svi, neovisno o točki-zemlji ulaza u eu, porez+carina.

-porez, države kupca-uvoza, za hr 25%, ide na kraju formule (nakon svih troškova, troškovi nisu nameti..).

-carina, ovisno o robi, neke robe su 10%, neke nulta-0%, kao i iznos i kranji kupac, dok sve države i prije eu-a imaju neki oblik odlobađanja od poreza-carine za 'jednostavan uvoz' kao i prodaju polovnog u npr oglasniku.. i ovisno o tome idu porezi-nameti i fixni troškovi, kao sam carinski postupak tj izdavanje uvozne carinske deklaracije + sukladnost robe s eu tržištem.. (koje ne treba za kranjeg kupca, nije za daljnju prodaju, dok to trgovac mora..). .. i tad sve ovisi o iznosu, npr do 22€ kao granica (160kn)..

-ista ta granica je za hp-ovu naplatu carinskih troškova (famozna usmena deklaracija koju obavi skener u sortirnici..) pa ti hp naplati 18-38kn ili 2,5-5€ ovisno o tom pragu-granici cijene u koju se uračunavaju svi troškovi, ne samo cijena robe nego sve, dostava-šiping i na taj iznos se zaračuna pdv ako već nije naplaćen prilikom kupnje kroz ioss ..

-ako je trgovac 'pravi' u iossu, tj ako je sve ispravno, ako je ioss broj ispravan, novac od poreza prosljeđen državi.. tad ne plaćaš porez, već plaćeno, ne plaćaš dostavu, već plaćeno.. ali plaćaš hp-u fixni carinki trošak izdavanja (usmene) carinske deklaracije tj ničega dok je taj iznos 2.5 ili 5€ fixno ovisno o granici 22€.. i to samo kroz hp, njihovu sortirnicu, tad hp to naplati, .. ostali dostavljači ne, tj hp je od države dobio taj posao carinskih formalnosti, koje su već rečeno za malog-kranjeg kupca (ne za eu robu-tržište-trgovac... ne za daljnju prodaju) oslobođeni tih troškova, no hp ih ne oslobađa ničeg pa naplati kad mu već svjetska poštanska unija ne dozvoljava naplatu dostave (već plaćeno)..

-ako si platio porez, tad ne bi trebao platiti ponovo-duplo ako je ioss ok, ako nije, plaćaš i ti se tad natežeš s trgovcem oko povrata i sl.

-tako da je moguće svašta, ako ide kroz hp, da ne platiš ništa dodatno, da platiš svašta pa i dva puta, dok ako ide kroz ostale dostavne službe tad 99% nikad ne plaćaš ništa ako je plaćena dostava (do praga-kupca).. jer oni nemaju veze s porezima i carinama, dostava je samo dostava.. i sve ovisi kako će neka ulazna država-skladište to obaviti, dok realno ta država to ne želi, pravi se ćorava.. za svu robu koja nije za njeno tržište pa će tako ako je ulaz u mađarskoj-nizozemskoj-poljskoj.. a cilj u hr, tj drugoj državi ta roba prolaziti legalno na crno, tj država ulaza ne želi naplatiti ulazne troškove kao deklaraciju (osim hp) jer sve zapravo prosljeđuje državi kupca, tj porez ide državi kupca, dok je carinski trošak samo trošak, izrade deklaracije, samog posla, radno mjesto.. nije zarada osim za dostavljače-poštu kao poštarina.. tj nitko u eu ne potražuje taj novac-robu-porez-carinu dok im to netko ne javi recimo iossom.. jer naprosto država uvoza-kupca do tad nema nikakav podatak da je neka roba ušla u njeno tržište i da treba-može naplatiti porez-carinu.. i zato sivi šverc funkcionira odnosno imamo situaciju da možeš platiti normalno, ono što bi trebao platiti po pravilima-propisima, no to je ekšli sporadično, kao i to da platiš duplo-porez.. dok 90% prolazi bez ičega, mimo sustava običnim dostavama tj za hp je tad važna samo etiketa na paketu, ono što skener čita-vidi.. ako piše eu, tad je to već eu roba, ništa.. a oznaka eu robe se čarobnim štapićem pojavi na tim paketima u tranzitu, možda na brodu iz kine, možda u takvim ulaznim skladištima-lukama.. no to države ulaza 'ne vide' jer nemaju krositi, samo trošak dok bi time postali nekonkurentni i rizik promjene rute robe (time gubitak zarade na svemu ostalom u transportu).. tj za sve što nije za tu državu ulaza ta država ne vidi, ćorava.. i lupaju se eu etikete na pakete, dok nitko ne zaustavi šleper i ne traži papire, a kad ih i traži papir trpi sve, isprintaš u wordu.. tj dok ne postoji centralni eu sustav koji spaja sve nemaš ni takvu mogućnost (nedavno vijest za policiju, promet-prekršaje, npr kazne za parking, objesnu vožnju i sl. su vidljive unutar eu policija.. kao i vozačka itd. tj da bi mogao identificirati osobu mora postojati zajednička id-baza osobnih.. isto vrijedi za robe, za sve..)... tj ioss, pa ako je u ioss sustavu tad bi po logici moralo sve biti uredno naplaćeno.. a ako nije većinom ništa, mada bi u svakom slučaju legalan uvoz morao uključiti i plaćanje poreza-carine za robu ili barem za robu iznad 22€ dok ostalo recimo države poklanjaju kranjem kupcu kao jednostavan uvoz ne za tržište-daljnju prodaju.. no takva roba ovisno o dodatnim 'nametima' može postati x-puta skuplja od same cijene robe-proizvoda, kao što si samu dostavu platio 3-4x puta više od same robe ili razlika u tim cijenama je već veća od cijene robe.. a to sve ide u formuli za porez-carinu u klasičnom postupku kad se sve računa, tj tad će takva roba s 1,69€ završiti na recimo cca 10€ dok za recimo freeshiping i mimo iossa može to biti cijena (1,69..) do kranjeg kupca.. moguće je sve unutar tog raspona i ako pročitaš temu i primjetiš 'pattern' primjetit ćeš da većina ne plati onaj viši iznos nego čisti-osnovni ili nešto na pola.. što je 'smiješno' za nešto kao uređen sustav-ioss i eu, no tako je. :)

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Aliexpress - pitanja i odgovori

Na namet sam mislio na tu foru sa usmenom deklaracijom, prije neka dva mjeseca sam prvi puta naručivao sa ebaya otkako je uveden ioss (poslali su mi kao neki kupon kod, jer nisam dugo kupovao) i ostao sam neugodno iznenađen kad je poštar pozvonio i tražio činit mi se 2.5€, na računu je pisalo nešto o nepostojanju ioss i h7 deklaraciji, a ti naravno pdv si uredno platio prilikom kupovine i naravno očekuješ samo da se paket pojavi i da ništa dodatno ne platiš jer tome ioss i služi. Uglavnom izbjegavam ebay, koristim samo aliexpress sa metodom dostave preko mađarske (za nizozemsku neznam), tako da ovi naši biseri od mene nemaju zarade, bar dok im opet netko ne smjestiti tužbu kao sa nekada onih 4.5kn.

 

Paket sam naručio putem Aliexpress saver shipping i ide preko mađarske, nebi trebao valjda ništa platiti, e sad da sam uzeo cainiao navodno da bi platio, no neznam vidjet ćemo kad za nekih 10-tak dana ja se nadam paket dođe

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.5.2023 23:30 (Doktor-X).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Aliexpress - pitanja i odgovori
Doktor-X kaže...

Paket sam naručio putem Aliexpress saver shipping i ide preko mađarske, nebi trebao valjda ništa platiti, e sad da sam uzeo cainiao navodno da bi platio, no neznam vidjet ćemo kad za nekih 10-tak dana ja se nadam paket dođe

Ako način dostave nije Cainiao Super Economy for Special Goods, gotovo je sigurno da nećeš ništa dodatno platiti.

10 godina
offline
Aliexpress - pitanja i odgovori

ovo s granicom od 22€ više ne vrijedi otkad je ioss shema u igri, to je bilo nekad...

Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Aliexpress - pitanja i odgovori

Cainiao obično dostavlja Overseas ali mi je jedan paket dostavio HP Express. Nisu ništa naplatili ali sam morao ići na poštu po paket jer ga nije mogao progurati u sandučić.

 
1 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Aliexpress - pitanja i odgovori

Ne gledaju to ako nije nešto baš jako skupo. Meni je došao paket od 50-tak eura i uredno prošlo.

2 godine
offline
Aliexpress - pitanja i odgovori

@ihush

 

Granica od 22€ je ukinuta 2021.

 

https://carina.gov.hr/vijesti/e-trgovina-novine-u-carinjenju-posiljaka-male-vrijednosti-od-1-7-2021-godine/9533

 

Meni sad tu nije jasna ova stavka o 150 €

 

Ako ja kupim 50 sportskih biciklističkih sunglasses sveukupne vrijednosti 130€, a piše priprodaji na stranici da cijena ukčljučuje porez, sad na našoj Carini oni mogu meni naplatiti naš pdv, carinu, npr. smatrajući da je proizvod namijenjen švercu, (jer što će "ovom" 50 očala)  iako je pdv plaćen u izvorišnoj državi što piše i na web starnici..

 

Tko kontrolira "kontrolore", i što tu kaže zakon jer na ovoj poveznici to baš nije objašnjeno ?

合氣道 Paradoxically, the ability to be alone is the condition for the ability to love.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Aliexpress - pitanja i odgovori
60nine kaže...

ovo s granicom od 22€ više ne vrijedi otkad je ioss shema u igri, to je bilo nekad...

 

Zaporožac kaže...

@ihush

 

Granica od 22€ je ukinuta 2021.

 

https://carina.gov.hr/vijesti/e-trgovina-novine-u-carinjenju-posiljaka-male-vrijednosti-od-1-7-2021-godine/9533

 

Meni sad tu nije jasna ova stavka o 150 €

 

Ako ja kupim 50 sportskih biciklističkih sunglasses sveukupne vrijednosti 130€, a piše priprodaji na stranici da cijena ukčljučuje porez, sad na našoj Carini oni mogu meni naplatiti naš pdv, carinu, npr. smatrajući da je proizvod namijenjen švercu, (jer što će "ovom" 50 očala)  iako je pdv plaćen u izvorišnoj državi što piše i na web starnici..

 

Tko kontrolira "kontrolore", i što tu kaže zakon jer na ovoj poveznici to baš nije objašnjeno ?

 

-da, granica je ukinuta, ali ne naknada-kriterij hp-carine za po tom kriteriju naplatu fixnog carinskog troška izdavanja usmene carinske deklaracije.. 2,5 ili 5€ i to nema veze s plaćenom dostavom, pdvom ili iossom zapravo suprotno, tad će sigurno ako ide kroz hp dostavu to biti naplaćeno jer će skener to očitati-naplatiti, dok ako je neki eu paket (etiketa čarobnim štapićem, domaća-eu roba..) tad neće jer je to tad za skener samo paket..

-ostatak je filozofsko-pravno pitanje na koje ne možemo dati odgovor neovisno koliko smo pametni ili čitamo i tumačimo zakon nego to mora zakonodavac+hp tako tumačiti.. tj kao za međunarodnu poštu kad su rekli hp da ne može dodatno naplatiti plaćenu dostavu 4,5kn.. do tad su mogli jer je zakonodavac to tako tumačio ili u tom slučaju viša instanca-međunarodno..

-točno, 150 komada nije za osobnu upotrebu.. neke robe, no i to ovisi o robi, komadi lego kockica, bonkasi, kineskih štapića za escajg.. nisu robe jednake količinski što je puno-malo ili za osobne potrebe a problem je kako zakonom definirati za sve robe + buduće dok se i za kriminal kao drogu to može i radi u gramima i sl. .. no ne može se za sve robe i uvjek može ostati hipotetsko pitanje kako to tumačiti, odnosno to pravo diskreciono ima osoba koja ima te ovlasti kao inspektor, dok mu viša instanca ne rastumači drugačije pa do karikiranog primjera da takva osoba ili pošta može pogrešno tumačiti-provoditi neki zakon i da je to ok dok netko viši-jači ne kaže drugačije čak i namjerno tj kad ta osoba-pošta to zna, no jednostavno to želi, koristi rupu u zakonu kao što to koriste svi-krimosi kad se brane u postupku i to pravo im daje zakon-društvo kao što im daje odvjetnika.. pa ispada da je pravosuđe više na strani onih koje treba kazniti nego onih koje u povelji-deklaraciji štiti a mogućom korupcijom to konkretno i postane dio krimi dijela tj suprotne strane onog što bi trebalo biti, smisao.. tj tko kontrolira kontrolore.. i što kad su oni kivci-krimosi ili naprosto pogrešno tumače neki zakon, intenciju-smisao.. neovisno iz kojeg razloga, želje-zarade kao hp-4,5kn ili gluposti-neznanja-nerazumijevanja.. isto je.

 

+ edit,

oko ukidanja 'granica' za bilo što, eu-države-granice ili kriterija za jednostavan uvoz bez carinskih troškova.. imamo oduvjek recimo međunarodne letove-avio i prodaju cigareta-alkohol.. nema na domaćem-unutarnjem prometu, ima na međunarodnom.. a unutar eu je što, šengen?.. i tu postoji granica, koliko šteka cigareta ili boca pića je dozvoljeno, no sve je bez pdv-a jer se prodaje 'u zraku'-limbu.. tj bescarinska zona između države i neba, tj važno je samo da nije na teritoriju neke države iz koje je roba, tad ta država to ne može i ne naplaćuje za sebe dok se nitko ne pita za to naplati li to tad neka druga država a to bi ioss učinio da ga se provodi kao pravi sustav. Kolika je granica za neki iznos-količinu, šteka cigareta, boca pića, dok u to ne uključuju automobile pa nema primjera gdje se auto može kupiti bez poreza-carine dostavom mada je to samo roba kao i ostale (no ima serijski broj i obvezu registracije, da nema tog.. bilo bi kao s ostalim što se ne mora registrirati za upotrebu) .. a čak nije kriterij cijena jer sat-rolex može biti skuplji od auta, nije ni količina jer je recimo jedan komad-auto, nije ni masa-grami.. mada bi se teoretski i auto mogao tako kupiti u webshopu-dostavom osim problema da takvu dostavu ne može izvršiti biciklista s ruksakom na leđima no to je stvar logistike distributera-dostave, teoretski-zakonski je isto.. odnosno za automobile je samo problem to što za korištenje-registriranje osoba mora imati papire.. koje tad ne može imati, osim usmene carinske deklaracije koju bi hp tad izdao i naplatio po višoj tarifi 5€ :)) ako ide kroz ioss a ako je mimo tad ništa .. pri tome osoba može otići recimo u dojčland, kupiti auto registrirati ili polovni već registriran i dovesti se u hr.. ima papire, no da bi ga tu registrirao mora proći carinske troškove-papire, homologaciju itd. tj na tom primjeru se vidi kako je ioss šupalj sustav, tj kako je lako legalno švercati-prodavati robu kao cigarete-alkohol na aerodromima pri čemu nitko nema pravu kontrolu koliko je i kome prodano robe, tj javna tajna da dio kupaca nisu putnici nego osoblje preprodaje domaćima-poznanicima.. i to vrijedi za čitavu eu, istok-zapad, za sva ulazna skladišta robe koja stiže iz kine neovisno o mađarskoj-poljskoj-nizozemskoj ulaznoj točci-skladištu pri čemu roba dobije neku eu etiketu i to je ok.. prolazi, jer nije auto, jer nema pravila koje bi spriječilo korištenje takve robe dok za auto moramo imati papire-dozvole-reg.. tj bez tog bi nas policija kad-tad zaustavila-provjerila i kaznila.. no teoretski ne mora nikad pa neki prešvercan auto bez reg možda vozi po hr i to ne možemo znati dok se ne dogodi recimo sudar tj jedini kriterij kad će se tako nešto otkriti je prometna nesreća u kojoj tad sudjeluje policija i to provjeri.. do tad je auto kao svi ostali, tj potreban je incident da se to otkrije dok za ostale robe nema tog incidenta-mogućnosti tj samo povremene štibre-kontrole koje će zaustaviti recimo šleper na autoputu i provjeriti teretni list-račune-papire.. no bez sustava će sve biti ok, jer roba ima 'papir' jer papir trpi sve i lako se isprinta bilo što.. a policija ili carinska kontrola ne mogu znati nešto tj bez baze-podataka jel roba eu ili nije.. ako na paketu piše eu, ako na papiru piše eu.. tad je eu, nema mogućnosti provjere, dok će provjeriti osobnu i vozačku vozača, provjerit će tahograf i logove vožnje-pauze-odmora, provjerti će teh.ispravnost vozila i ako je neispravno isključiti iz prometa.. dok s robom ne mogu ništa ako ima 'papire'.. a papire je lako imati, print-button i to je to. Zato u takvim akcijama-kontrolama imamo vijest da je x-broj kamiona isključen iz prometa zbog neispravnosti i sl. no ni jedan primjer da su uhvatili šverc-robu, bez papira.. jer papire imaju, nisu toliko blentavi da voze na crno bez papira ili da računaju da će policija biti nepismena pa da papir može biti prazan bez slova.. IOSS naprosto ne osigurava sljed robe nego je nešto kao dobra volja ulaznog skladišta-države, odnosno nastavak stare uhodane rutine-prakse koju u eu rade svi, pa i hr za neke robe, pa smo tako povremeno najveći izvoznici banana... poznata tropska država po bananama, šećeru i sl. mada šećerane zjape prazne jer nema poljoprivrede-šeć repe nego se prepakirava kubanski šećer.. itd. i to rade svi, ne mi-oni-neki i nikog se ne tiče naplata poreza-carine ili papirologija osim ako je on taj koji to naplaćuje tj za svoje tržište, dok ako je za ostala-eu to ga ne zanima jer bi tad novac prosljedio toj državi i samo stvorio trošak + razlog za promjenu rute i time gubitak čisto logističke-trgovačke zarade na prometu kroz tu točku-skladište i zato nacionalne policije-vlasti pojedine države to ne vide, ne vide brodove-šlepere jer je to interni interes + a da i vide, vidjeli bi papir + eu etiketu. Praktičnost-prgmatizam i interesi, dok hp u tome ćapne ono što može pri čemu je sporedno kako će nazvati ili objasniti razlog neke dodatne naplate tj kad ne smije naplatiti dostavu jer je već plaćena tad to nazove carina-trošak i to se tad ne tiče međunarodnih poštanskih pravila pa može proći.. i prolazi tj ovisi o kanalu dostave kroz hp-skener ili druga dostavna služba kao i to ako ide kroz hp, tad ovisi o etiketi na paketu, ima li ioss ili ne, eu ili uvoz-kina roba.. to čita skener, ako nema iossa tad nije uvoz i tad prolazi bez, ako ima ioss-broj-oznaku tad ovisno o ispravnosti (ne)naplati pdv + svoj carinski trošak za usmenu deklaraciju, koja, ponovo, jedini primjer u svemiru, samo u hr, postoji u usmenom obliku, tj bez papira.. i nikom ništa. kul.

 

-smisao, svrha, bilo kojeg dokumenta-potvrde-papira je upravo to, papir.. ne usmeno. Naprosto usmena deklaracija je oximoronizam, no pravna moguća situacija, odnosno institucije su snalažljive kao i krimosi u traženju rupa u zakonu i iskorištavanju istih.. odnosno može se reći da znaju i da svjestno krše-izvrću tumačenje zakona u svom interesu dok im netko viši-jači ne opali čvrgu.. a problem, što su im za naplatu žutog papirića tj 4.5kn dostave to mogli iz poštanske unije, dok za carinsku deklaraciju nisu nadležni pa nema te instance osim same eu koja bi to mogla-trebala reći hr i hp-u.. lupiti čvrgu ili sama eu ima sustav koji je šupalj i koji svima odgovara odnosno upravo zato su stvorili šupalj sustav kako bi i dalje posao išao po starom, legalni šverc pri kojem nitko nije oštećen tj dok neka država ne zna da je mogla naplatiti porez-carinu do tad ni nema takvo potraživanje pa nema ni pitanja.. a država to može znati samo ako joj ioss to dojavi, tj bez eu i iossa bi to radila klasična carinska služba na granici-ulazu roba i usluga, koji su dostavom i zajedničkim eu tržištem zaobiđeni i više nisu 'porta' kroz koju je obavezno proći. Zato hp to iskorištava, pri čemu hp ne zanima carina-porez jer to je prihod države, nego isključivo naplata fixnog troška izdavanja usmene carinske deklaracije.. koji bi u papirnatom obliku kao trošak printanja i obrade moga biti recimo iznosa 10-20kn, 1-2-3€.. tj u trgovinama, bankama, telekomima.. je uobičajena tarifa izdavanja računa (kopije po potrebi..) bilo oko 15kn s poštarinom.. recimo 2€ dok sve ostalo nije prihod pošte i time poštu ne zanima naplata pdva ili carine, isključivo naknade neovisno kako ju nazove, usmena carinska deklaracija-trošak, namet, porez, taxa.. trošak, fixni s granicom i iznos 2,5 ili 5€. Svakog u tom lancu zanima samo onaj dio koji on može za sebe naplatiti, ne ono što bi naplatio i prosljedio drugima, kako hp-hr tako države-carine ostalim državama članicama eu zone u koje robe putuju do kupca tj osim ako je to na njihovom teritoriju, tad ih zanima, no roba za njihovo tržište će tad doći kroz durgi kanal, susjedna država.. i priča je ista.

 

-problem? nikad ne znamo koliko ćemo na kraju platiti, tj trebali bi po pravilima platiti cijenu robe + odstavu + porez a carina je sporedna može i nulta stopa.. no većina prolazi bez, jedino što kupac to ne zna dok poštar ne dođe na vrata s dodatnim računom ili bez. Sustav? kad je ovakav to se ne može nazvati sustavom, više random-slučajnost, suprotno od uređenog sustava a svima nam to odgovrara jer smo kupac, nismo država ili hp.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.5.2023 13:31 (ihush).
13 godina
offline
Aliexpress - pitanja i odgovori

Dakle dobio ljubavno pismo od Overseasa zbog ovog problematičnog paketića koji se "izgubio" na putu iz Mađarske.

 

Poštovani,


Navedeni paket pod brojem 158271900126127258510000 trenutno nije lociran, te kolege vrše intenzivnu potragu za paketom.

Ukoliko lociramo paket organizirati ćemo dostavu paketa u što kraćem vremenskom roku.

Nažalost, ukoliko paket dobije status da je izgubljen pokrenuti ćemo postupak nadoknade štete prema pošiljatelju.

Kako bi ubrzali proces potrage za paketom molimo Vas opis paketa i ambalaže. Povratnu informaciju pokušati ćemo Vam javiti u što kraćem vremenskom roku.


Unaprijed hvala na razumijevanju, te Vam za sva dodatna pitanja stojimo Vam na raspolaganju.




Jel imao itko takvu situaciju?
Zašto naknada štete prema pošiljatelju a ne prema kupcu?

“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Aliexpress - pitanja i odgovori

-zato jer ti nisi klijent s kojima dostava ugovara posao nego je to pošiljatelj-trgovac odnosno oni vraćaju njemu dok ti od trgovca potražuješ robu, povrat-naknadu itd. ne od treće strane koju nisi ti angažirao-platio (mada jesi..) tj pravna pravila .. i ima pravne logike u tome, no naravno lančano produljuje-komplicira.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Aliexpress - pitanja i odgovori

Evo naši političari se su nam se odlučili smilovati da više ne razbijamo glavu šta se carini, a šta ne, tako da će se sve cariniti ako prijedlog prođe.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/eu-predlaze-naplacivanje-carine-i-za-pakete-jeftinije-od-150-eura/2464204.aspx?index_ref=naslovnica_vijesti_najnovije_d&fbclid=IwAR18q4doZTQq0br7-QNqO0xksdOWHtJGtQ9fo3cIyW6Mghvia7eVZNqRwcM

Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Aliexpress - pitanja i odgovori

-zato jer i ćorav (pa i eu, države, vlast.. svi) vidi da x-puta više robe ulazi nego što se to kroz ioss naplati, neovisno o carini koja je ekšli sporedna u odnosu na porez-pdv.. dok hp smišlja taktiku kako naplatiti dostavu koju ne smije pa to nazove izdavanje usmene carinske deklaracije pri čemu je kupac takve robe oslobođen svih carinskih formalnosti za jednostavan uvoz itd. .. tj vidi i eu da je nered dok bi formalno morao biti red, barem formalno..

.. tj problem su 'sive zone' ulaza-tranzita, ulazna luka-skladište i ta država-vlast za svu robu koja prolazi dalje jednostavno nema razlog-želju ili interes (mada ima formalnu obvezu kao svaka država eu za ulaz, za svoju granicu.. jednako za promet ljudi i roba..) jer ako naplate porez to prosljeđuju državi uvoza dok je carnina za tu robu nula ili zanemariva tj trošak birokracije-papirologije je fixni trošak koji nitko ne želi ako za to mora raditi, veći trošak djelatnika nego što zaradi na lupanju pečata i troška papira-printera, osim naravno kad hp (jedini u svemiru) smisli usmenu deklaraciju i time nulti trošak za fixni pa ga galantno stavi u džep umjesto željene naplate dostave (žuti papirić..).

-želi se barem formalno uvesti reda, no realno će ostati mrtvo slovo na papiru jer nitko nema želju-interes za robu koja prolazi dalje, odnosno upravo te ulazne luke-skladišta, dok tako posluju, imaju biz.. tj čitav biz oko logistike tog skladiša je važniji nego carinska formalnost, jer šleper mora točiti gorivo, vozač mora jesti, roba prolazi tim skladištem, lukom, to je promet.. ako se ruta skrene, ako nema taj razlog 'sive zone' tad nema razlog ni ići tom rutom, npr do roterdama pa u hr ili okolo.. tj biz funkcionira tako da ulazna država nije država kupca-uvoza, pa će poljak robu dobiti kroz rećimo mađarsku ili španjolsku.. a radi to i hr, rade svi, sa svim robama, banane, šećer, sve, ne samo kina i online šoping...

-idući korak je rasčistiti porezne oaze.. kao što većina domaćih firmi (većih) ima recimo registraciju DA mada je svima jasno da tamo ne živi toliko ljudi, automobila.. no nije zabranjeno, država zna i svesno dozvoljava? Isto to radi recimo luxemburg, s recimo tjesteninom (italija) i maslinovim uljem.. kao da je to nevidljivo, normalno.. dok je ekšli samo skladište, etiketirnica, tj jednom kad roba dobije neku eu etiketu tad je to eu roba.. i dok se lokalni ne bune nitko drugi ne može ni znati.. a dalje roba ide na sve strane pa i nazad u recimo italiju.. a naivac se pita 'pa zašto tad'.. a odgovor je porez, novac.. odnosno ista stvar za ovaj carinski dio pri čemu je carina samo formalnost za tu robu male vrijednosti i države to recimo gešenkaju kupcu (s razlogom, jer je trošak veći od zarade) .. no kad se to pomnoži s količinama u tom prometu ipak postane vrlo vidljiva brojka-količina tj ne može se ni eu praviti koliko ćorava pa reći da ne vidi slona .. skriven iza trešnje. :)

 

. a šlag na tortu, što pola robe nešto naplati, pola ništa.. tj ovisi kojim kanalom-dostavom se isporučuje, pa ako je to za nas hp tad će ovisno o iossu-etiketi biti naplaćen porez, carina-usmena-deklaracija, oboje, ponekad duplo ako je već plaćeno pri kupnji.. ili ništa, tj ovisi o etiketi, komadu papira na paketu koji očita skener.. ako je to eu roba, tj ako nije ioss-uvoz-kina.. tad nema naplate poreza-carine a to ovisi o onoj ulaznoj luci-skladištu + prepakiraonicama.. jer se kontejneri s raznim robama preslaguju-grupiraju kako bi se poslali na razna odredišta po eu .. i tu roba postane eu roba, dobije etiketu ili fejk ioss tj takvu oznaku koju ako očita hp skener opet naplati.. no ako ne očita ne naplati + ako ide drugom dostavom tad nema ni skenera, jer dostava nema veze s carinom-porezom, dostava je samo dostava (ne špediter, tj hp je dobio kod nas posao države.. osltali ne i opet naravno, nitko nema razlog naplatiti nešto što mu ne pripada tj ako to tad mora prosljediti nekom trećem, bez zarade, samo trošak..).

 

-smiješno, jer barem formalno zakon mora vrijediti, jednako za sve, ljude, države, robe.. i eu. .. a hp bi trebao patentirati usmenu carinsku deklaraciju, jače od fuzije u tegli i sl. ..

-kao kupcu mi odgovara da ponekad ne platim sve, manje.. no istovremeno ponekad će biti naplaćeno a tad nešto možda ne bi ni kupio-naručio-čekao.. tj upravo takve sitne robe koje su po trgovini 50kn-10€ a online 5kn-1€ i sl. dok sama naplata hpa tad iznosi više od cijene robe i ponekad je to skuplje nego u domaćoj trgovini a sve ovisi kojom dostavom dođe do kupca, mada je eu zakon za sve jednak, sustav-ioss.. i tad to ne smije tako biti, tj dovoljno dugo nisu vidjeli 'slona' pa sad kao nešto rade, no 99% će ostati na ovakvim planovima-objavama, jer opet, to rade svi, svi znaju.. znamo i za DA registracije, zna i država.. porezne oaze i sitne rupice u sustavu koje realno nitko ne želi pokrpati a ne može se ako lokalno netko ne želi jer o njemu ovisi, mora biti 'pošten' tj ne ćorav pa ne vidjeti šleper robe... a policija, carina, vlast-država.. jednako ćoravi tj lokalna vlast od njih to traži kad nešto želi, npr štibra za prostituciju, drogu, ilegalne iptv servise.. no nikad za ovu robu iz kine dok stotine šlepera svaki dan putuju kroz eu i nitko ih ne vidi, dok već na idućoj provjeri ta roba ima eu etiketu i ta provjera ne može baš ništa (prošli mjesec hr-slo akcija kontrole, kazne za npr tehničku neispravnost, prekoračenje radnih sati tahometra i sl. ... ni jedan s takvom robom, mada je svaki drugi s istom robom.. jer naprosto taj papir je eu papir i dok nema dokaza da je uvoz-kina nema ni šverca, pri čemu vozač kamiona o tome recimo ne zna ništa, samo vozi i realno to mu je posao, papiri recimo uredni, jer lako je isprintati papir.. teže je s tahografom ili lošim kočnicama..).

-možda je čak ta akcija bila neka adhoc-eu štibra, možda upravo iz tog razloga da 'snime stanje' i možda je ovo posljedica, odluka.. 'nešto moramo napraviti'.. no stat će na tome, jer nikome nije u interesu to čačkati.

-ovih dana presuda šefu audija, dizelgate-fejk eko testovi.. usa je kaznila prije više godina, eu tek sad, pri čemu još nisu došli na red glavni-veći, renult-volkwagen.. (čiji je audi samo dio..), nakon koliko godina? ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Aliexpress - pitanja i odgovori

Ima netko problema s plaćanjem? Imam 2 VISA kartice Zagrebačke banke i sad mi opet ne prolazi uplata evo već tjedan dana.

Isto je bilo prije jedno mjesec dana, pa je proradilo.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Aliexpress - pitanja i odgovori
David87 kaže...

Ima netko problema s plaćanjem? Imam 2 VISA kartice Zagrebačke banke i sad mi opet ne prolazi uplata evo već tjedan dana.

Isto je bilo prije jedno mjesec dana, pa je proradilo.

Revolut uredno prolazi. 

13 godina
offline
Aliexpress - pitanja i odgovori

Kod mene uredno prolaze plaćanja direkt s VISA-e. Probaj ih izbrisati pa dodati nanovo na stranici.

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.5.2023 12:49 (vrinho).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Aliexpress - pitanja i odgovori

jednokratna rlt visa jučer prošla normalno

 

probaj kontaktirati banku i reći im da imaš učestali problem da vidiš šta će ti reći

 

možda glupo za reći, ali provjeri je li ti omogućena kupnja putem interneta za te kartice, imaš u mzabi za pogledati

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
14 godina
offline
Aliexpress - pitanja i odgovori

Narucen reflektor preko Aliexpress za 25 eur.. jasno naznacen da je pdv ukljucen u cijenu.

 

HP dostavlja zeni paket i trazi ju 2.5 eur kao neka naknada i 21 eura za obradu carine. Znaci placeno DUPLO

 

Na paketu jasno naznaceno da je paket poslan iz Mađarske (Budimpešta).

 

Šaljem prigovor na kontakt.szk@posta.hr i posalju mi kobasicu od maila sa opisom isjecaka zakona kada prodavac ne stavi ioss itd.. te na kraju mi napisu da ne prihvacaju prigovor.

 

E sada, sta ja mogu napraviti? Ili je ovo pisi propalo i mogu se pozdraviti sa 24 eura nameta?

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.5.2023 19:57 (DarK.xy).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Aliexpress - pitanja i odgovori

Evo tek je danas prošla uplata, ne znam do čega je

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Aliexpress - pitanja i odgovori

Ako nejde sa postom, probaj rijesiti sa Alijem, trazi support, reci da ti je naplaceno duplo. Ako nejde, pisi propalo:) Sometimes you win, sometimes you lose.

14 godina
offline
Re: Aliexpress - pitanja i odgovori

@DarK.xy  Ne mozes nista. Pošta ti nece vratit taj iznos, AliExpress ne mozes nikako kontaktirati jer imas samo onaj njihov robotski chat koji nema nikakvu opciju za to ili kontakt sa stvarnim agentom a prodavac nema veze s tim pa ti ni on nece pomoc.

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.5.2023 10:14 (KASA).
16 godina
moderator
online
Re: Aliexpress - pitanja i odgovori
DarK.xy kaže...

Narucen reflektor preko Aliexpress za 25 eur.. jasno naznacen da je pdv ukljucen u cijenu.

Link?

 

DarK.xy kaže...

E sada, sta ja mogu napraviti? Ili je ovo pisi propalo i mogu se pozdraviti sa 24 eura nameta?

Piši kući propalo.

 

David87 kaže...

Evo tek je danas prošla uplata, ne znam do čega je

To do čega je ti jedino može reći tvoja banka. Ako želi.

 

Zato si lijepo besplatno napraviš Revolut pa se ne moraš opterećivati s tim. Ne samo to, nego onda ne ostavljaš po Internetu brojeve svoje bankovne kartice, znači u pitanju je i sigurnosni aspekt.

11 godina
offline
Aliexpress - pitanja i odgovori

Moram priznati da si me malo zastrašio da su počeli i paket preko mađarske cariniti i naplaćivat te se vaditi na ioss broj . Treba mi doći 10 sitnih paketa (5-10 eura svaki ) i vidim da su išli preko mađarske , koliko će tek mene onda doći carina ako je to nova praksa. Je imao netko još ovakav slučaj da je su mu carinili "prepakirane" kineske pakete iz Mađarske ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Aliexpress - pitanja i odgovori

Nikad nije carinjeno išta sa Aliexpress Standard shippingom, a Saver i Cainiao 90% vremena ne

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Aliexpress - pitanja i odgovori
azzie kaže...

Moram priznati da si me malo zastrašio da su počeli i paket preko mađarske cariniti i naplaćivat te se vaditi na ioss broj . Treba mi doći 10 sitnih paketa (5-10 eura svaki ) i vidim da su išli preko mađarske , koliko će tek mene onda doći carina ako je to nova praksa. Je imao netko još ovakav slučaj da je su mu carinili "prepakirane" kineske pakete iz Mađarske ?

Pričekajmo da da link na sporni proizvod, da utvrdimo kako i zašto je do toga došlo, jer računica ne štima.

 

(ja sam zadnjih tjedana bio nekoliko puta na pošti, među primljenim paketima bilo je i onih koji su išli kroz Mađarsku, no nisam ništa za ni jedan platio)

14 godina
offline
Re: Aliexpress - pitanja i odgovori
mbaksa kaže...
DarK.xy kaže...

Narucen reflektor preko Aliexpress za 25 eur.. jasno naznacen da je pdv ukljucen u cijenu.

Link?

 

DarK.xy kaže...

E sada, sta ja mogu napraviti? Ili je ovo pisi propalo i mogu se pozdraviti sa 24 eura nameta?

Piši kući propalo.

 

David87 kaže...

Evo tek je danas prošla uplata, ne znam do čega je

To do čega je ti jedino može reći tvoja banka. Ako želi.

 

Zato si lijepo besplatno napraviš Revolut pa se ne moraš opterećivati s tim. Ne samo to, nego onda ne ostavljaš po Internetu brojeve svoje bankovne kartice, znači u pitanju je i sigurnosni aspekt.

 

Link - https://www.aliexpress.com/item/1005005505740876.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.5.52e41802QJxVTP

 

Shiping je Cainao sa trackingom..

 

Ali što napraviti slijedeći put? Ne platiti poštaru i kakav je postupak onda? Mogu tražiti povrat od Alija ili otići na poštu i uvjeravati ih da Ali ima IOSS?!

11 godina
offline
Re: Aliexpress - pitanja i odgovori
encoding kaže...

Nikad nije carinjeno išta sa Aliexpress Standard shippingom, a Saver i Cainiao 90% vremena ne

Koliko vidim on je naručio sa "Cainao" a ja sam svoj narudžbe nadoplatio euro - dva da dođu sa Aliexpress Standard shippingom. Ako šta carine javim pa ćemo vidjeti ako je do shippinga.

14 godina
offline
Aliexpress - pitanja i odgovori

Isprike svima.. otkrio sam u čemu je problem.. taj dan je došao paket iz Kine i paket iz Španjolske.. Izgleda da su carinili paket iz Španjolske (Canary Islands) što me totalno zbunilo jer je Španjolska u EU, no ispada da Tenereife i Kanarski otoci imaju posebne carinske regulacije :/

 
0 0 hvala 1
16 godina
moderator
online
Re: Aliexpress - pitanja i odgovori
DarK.xy kaže...

Isprike svima.. otkrio sam u čemu je problem.. taj dan je došao paket iz Kine i paket iz Španjolske.. Izgleda da su carinili paket iz Španjolske (Canary Islands) što me totalno zbunilo jer je Španjolska u EU, no ispada da Tenereife i Kanarski otoci imaju posebne carinske regulacije :/

Eto, zato računica nije štimala. 

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: eBay, AliExpress, carinjenje - Česta pitanja
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice